تصاویر پروژه من

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام . اشکالی نداره والا ما از خدامونه این تالار عمران یکم فعال بشه .

اولا قالب بندی رو با آجر فشاری کار کردیم . اینی هم که میبینید چاه آسانسوره . از اون تخته ها برای قالب بندی استفاده کردیم اونا هم خم میلگرده . البته آرماتور بندی اصلی چاه آسانسور هنوز انجام نشده . اگه گفتید چرا کف چاهک آرماتور بندی نشده ؟؟؟؟ از رو تصویر میتونید متوجه بشید

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
درود بر مهندس غرار عزیز ...........

و سپاسگزاریم از تاپیک ارسالی شما ،‌ اینجانب .........با عنایت به اینکه در خصوص جزئیات اجرایی میخواییم بحث کنیم.........بنده تاپیک رو به روشها اجرای انتقال میدم........

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

لطفا توضیحاتتون رود خصوص اینکه .........آماتورهای خم شده انتظار ............و همچینی کف سازی چاله آسانسور ارائه فرمایید.........تا استفاده کنیم ......... سپاسگزارم:gol:

آخرین ویرایش:

behrooz civil

کاربر ممتاز
درود بر مهندس غرار عزیز ...........

و سپاسگزاریم از تاپیک ارسالی اینجانب .........با عنایت به اینکه در خصوص جزئیات اجرایی میخواییم بحث کنیم.........بنده تاپیک رو به روشها اجرای انتقال میدم........

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

لطفا توضیحاتتون رود خصوص اینکه .........آماتورهای خم شده انتظار ............و همچینی کف سازی چاله آسانسور ارائه فرمایید.........تا استفاده کنیم ......... سپاسگزارم:gol:

ممنون مهندس . . به روی چشم حتما توضیحات رو میدم . خواستم دوست عزیزمون ENG.L.S جواب سوالم رو ببینم میتونن بدن یا خیر :)

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
ممنونم ازتون .
منظورتون اینه که ارتفاع خاکبرداری چاله اسانسور بیش تره ؟؟؟
بهخاطر همین باید بیش تر از ارتفاع فونداسیونرو گود برداری کنیم و تو ارتفاع پایین تر ارماتور بندی کنیم ؟؟
منظورتون اینه ایا ؟؟؟؟

behrooz civil

کاربر ممتاز
این مهار بنده !!؟؟
من خیلی علاقه دارم اطلاعاتم درباره اجرا زیاد بشه !!

خوشحال میشم من و دیگر عزیزان کمکتون کنیم . البته منم در برابر اساتیدی همچون جناب مهندس ترکاشون و جناب مهندس راه پرداز عددی نیستم .

بینید تصویری که مشاهده میکنید ( داربست ها ) ضلع شمالی گودبرداری ماست که خیابانی هفت متری از کنار اون عبور میکنه . ضمنا یکسری کابل های تاسیسات ( برق ، تلفن ، فیبر نوری ) هم دقیقا مماس گودبرداری عبور میکرد . طبق نظر مهندس ناظر و پیمانکار و اینجانب تصمیمی که اتخاذ شد این بود . { استفاده از داربست و دیوار چینی با بلوک سبک به عنوان مهاربند } . از اونجایی که عمق گود کم بود ( 4 متر ) و رفت و آمد از خیابان هم کم بود در نتیجه اقتصادی ترین و کاربردی ترین روش مهار کردن گود این روش بود . که البته تا الان سرپا هستش .

و اما جواب اون سوال که چرا کف چاهک آسانسور آرماتور بندی نشده اینه که یکی از پایه های اطمینان سیستم داربست به ناچار درون چاهک قرار داده شده . به همین دلیل نمیشد آرماتور بندی و بتن ریزی کرد . تصمیم گرفتیم اپتدا کل فونداسیون رو بتن ریزی کنیم و بعد از برداشتن مهار ، اقدام به آرماتور بندی مجدد و بتن ریزی چاهک بکنیم . اما باز هم همونطور که تو شکل مشاهده می کنید تعدادی از داربست ها درون بتن قرار گرفته که مجبوریم اونها رو توسط هوابرش ( برش از طریق گاز استیلن ) ببریم .

اگه میخواهید تو رشته عمران موفق باشید اطلاعات اجرایی خودتون رو بالا ببرید . متاسفانه میبینم عده ای از دوستان همه هم و غم شون شده گرفتن مدرک نظام مهندسی !!! والا به خدا نظام مهندسی دیگه فایده ای نداره ، بسیاری از اساتید دانشگاهی من و مهندسین عمرانی که میشناسم ، عملا کار نظارت سازه رو گذاشتن کنار و دلیلشون هم اینه که حق الزحمه ای که به مهندسای عمران میدن در قبال مسئولیت کمرشکن و فوق سنگینی که بر دوش اوناست خیلی خیلی کمه و منم اینو قبول دارم .

موفق و پاینده باشید

آخرین ویرایش:

behrooz civil

کاربر ممتاز
برای قرار دادن بیس پلیت ها باید حتما از دروبین نقشه برداری و یک نقشه بردار ماهر استفاده بشه . اما از اونجایی که این کار خرج داره با همون روش سنتی یعنی ریسمان کشی بیس پلیت رو نصب میکنن . اگه آکس ستون ها داری انحراف باشه اونوقت دیگه صد در صد باید نقشه بردار بیاریم برای اینکار

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام واحترام: همکار گرامی جناب مهندس غرار
با سپاس از توضیحات مفید وخوب شما -بخصوص در پست 9-البته مهندس راهپرداز استاد همه ما هستند-منهم همکاری ساده درکنار شما.
مهندس جان-بنده اگر برای مطالب شما اظهار نظر نمی کنم:چون مشاهده می کنم :بخوبی توضیح داده شده اند-ونیازی به تکرار نیست. واین فعال بودن شما مرا به یاد دوران جوانیم می اندازد-وخوشحالم که راه درست :
اجرا ونطارت را انتخاب کرده اید-برخلاف بسیاری که دنبال مدرک وکار دفتری هستند-والبته بی نتیجه (چون دفاتر از این متخصصین اشباع است-دراین بحران ورکود کارهای عمرانی)- موفق هم هستید ودراینده بیشتر هم خواهید بود.در مورد بیس پلیت ها :می شود با شمشه تراز بلند از سکوی کد اصلی تراز 0.00 کنار زمین استفاده کرد-اما برای نصب درست ستونها وشاقول بودن انها نیازبه دوربین تئودولیت واکس زدن مجدد روی صفحات است-کار درست وصحیح استفاده از دوربین درهمان اول کار تا پایان نصب وتثبیت ستونهاست-می توانید دوربین را کرایه کنید -کار ساده ای است.
یا همانطور که مهندس بهروز عزیز گفت یک همکار نقشه بردار بسرعت انجام می دهد مطمئن وخوب وبسیار کمتر از هزینه های خدای نکرده خطای کار دستی بنا با ریسمان وشمشه.
موفق باشی بهروز عزیز.

behrooz civil

کاربر ممتاز
سلام . متاسفانه بارندگی های این چند روز علی رغم همه زیبایی که داشت امروز باعث دردسر ما شد . اول اینکه دیوار یکی از منازل ما که مستاجر در آن سکونت داشت دچار ریزش شد . که خوشبختانه به افراد ساکن در آن آسیبی نرسید . اما دلیل این ریزش این بود که در کنار این ساختمان یک گودبرداری به عمق چهار متر وجود داشت که مدت ها بود به همین شکل رها شده بود . بارها به مالک پروژه هشدار دادم مبنی بر اینکه در صورت بروز بارندگی دیوار ساختمان ما دچار ریزش خواهد شد که ایشان از این کار یعنی مهار کردن دیوار ما خودداری کرد . تا اینکه مجبور شدم از طریق مراجع قضایی و شهرداری پیگیر این ماجرا بشم که نتیجه داد و مالک دیوار ما رو مهار کرد . اما متاسفانه از اونجایی که ملک ما از نوع کلنگی میباشد ( فاقد شناژ و دیوار ها بر روی شفته قرار دارد ) در اثر بارندگی های اخیر ، نفوذ آب باعث نشست خاک و در نتیجه ریزش این دیوار شد . خدا روشکر که با شهرداری و شکایت از مالک تونستم خسارت بگیرم .

مشکل بعدی سر گودبرداری خودم ( پروژه فعلی که تصاویرش رو گذاشتم ) به وقوع پیوست . البته چندان جدی نبود و مرتفع شد . دیواره گود که آنسویی آن زمین خالی میباشد دچار ریزش شد که خدا رو شکر از اونجایی که کار یه مدتی هست که خوابیده کارگری نبود که دچار حادثه بشه . به کمک بیل مکانیکی تونستم کل خاک و گلی که روی فونداسیون ریخته بود رو جمع کنیم و ببریم .

خدایا بابت نعمت بارندگی همیشه شکرگزارت بودم اما مشکلاتی نظیر ریزش گود و غیره رو از همه دور کن . آمین

ENG.L.S

سلام . متاسفانه بارندگی های این چند روز علی رغم همه زیبایی که داشت امروز باعث دردسر ما شد . اول اینکه دیوار یکی از منازل ما که مستاجر در آن سکونت داشت دچار ریزش شد . که خوشبختانه به افراد ساکن در آن آسیبی نرسید . اما دلیل این ریزش این بود که در کنار این ساختمان یک گودبرداری به عمق چهار متر وجود داشت که مدت ها بود به همین شکل رها شده بود . بارها به مالک پروژه هشدار دادم مبنی بر اینکه در صورت بروز بارندگی دیوار ساختمان ما دچار ریزش خواهد شد که ایشان از این کار یعنی مهار کردن دیوار ما خودداری کرد . تا اینکه مجبور شدم از طریق مراجع قضایی و شهرداری پیگیر این ماجرا بشم که نتیجه داد و مالک دیوار ما رو مهار کرد . اما متاسفانه از اونجایی که ملک ما از نوع کلنگی میباشد ( فاقد شناژ و دیوار ها بر روی شفته قرار دارد ) در اثر بارندگی های اخیر ، نفوذ آب باعث نشست خاک و در نتیجه ریزش این دیوار شد . خدا روشکر که با شهرداری و شکایت از مالک تونستم خسارت بگیرم .

مشکل بعدی سر گودبرداری خودم ( پروژه فعلی که تصاویرش رو گذاشتم ) به وقوع پیوست . البته چندان جدی نبود و مرتفع شد . دیواره گود که آنسویی آن زمین خالی میباشد دچار ریزش شد که خدا رو شکر از اونجایی که کار یه مدتی هست که خوابیده کارگری نبود که دچار حادثه بشه . به کمک بیل مکانیکی تونستم کل خاک و گلی که روی فونداسیون ریخته بود رو جمع کنیم و ببریم .

خدایا بابت نعمت بارندگی همیشه شکرگزارت بودم اما مشکلاتی نظیر ریزش گود و غیره رو از همه دور کن . آمین

با سلام
امیدوارم از این مشکلات پیش نیاد

یه سوال اگه ساختمان های کنار گود برداری فونداسیون داشته باشه اب های جمع شده در گودبرداری باعث تخریب دیوار ها یا اسسیب دیدن به ساختمان های مجاور میشه ؟؟؟

behrooz civil

کاربر ممتاز
با سلام
امیدوارم از این مشکلات پیش نیاد

یه سوال اگه ساختمان های کنار گود برداری فونداسیون داشته باشه اب های جمع شده در گودبرداری باعث تخریب دیوار ها یا اسسیب دیدن به ساختمان های مجاور میشه ؟؟؟

بستگی داره . اگه عمق گودبرداری پایین تر از تراز فونداسیون ساختمان بغلی باشه میتونه باعث ریزش بشه . چون خاک زیر فونداسیون توسط آب شسته میشه و خطر ناک میشه

behrooz civil

کاربر ممتاز
دوستان سلام . امروز تعدادی از بیس پلیت ها رو نصب کردیم . عکساشو براتون میذارم اگه سوالی داشتید در خدمتم :gol:

behrooz civil

کاربر ممتاز
بدون پلیت !!! تا حالا ندیده بودم مگه میشه ؟

یعنی چی بدون پلیت ؟؟؟
اگه منظورتون عکس اوله باید بگم که اپتدا برگردید به پست اول و اولین عکس رو ببینید . اون عکس بیس پلیت نیست بلکه شابلونه . یعنی شابلون و بولت ها بسته میشن ، بعد بتن ریزی میشه و در نهایت شابلون باز میشه و جای خودش رو به بیس پلیت اصلی میده . تصویر اول از پست 16# هم نمونه باز شده هست که که بعدا بیس پلیت اصلی نصب میشه

ENG.L.S

یعنی چی بدون پلیت ؟؟؟
اگه منظورتون عکس اوله باید بگم که اپتدا برگردید به پست اول و اولین عکس رو ببینید . اون عکس بیس پلیت نیست بلکه شابلونه . یعنی شابلون و بولت ها بسته میشن ، بعد بتن ریزی میشه و در نهایت شابلون باز میشه و جای خودش رو به بیس پلیت اصلی میده . تصویر اول از پست 16# هم نمونه باز شده هست که که بعدا بیس پلیت اصلی نصب میشه

یعنی اصلا بیس پلیت استفاده نمی کنید .
از نظر مقاومتی یا مبحث های دیگه مشکل ایجاد نمی کنه خو این شابلون از نظر اقتصادی به صرف ست

behrooz civil

کاربر ممتاز
یعنی اصلا بیس پلیت استفاده نمی کنید .
از نظر مقاومتی یا مبحث های دیگه مشکل ایجاد نمی کنه خو این شابلون از نظر اقتصادی به صرف ست

ببینید از شابلون برای جاگذاری بولت ها استفاده میشه . شابلون از یه ورق خیلی نازک تشکیل شده . حتی شنیدم تو بعضی از پروژه ها از شابلون با جنس پلاستیک سخت استفاده میکنن . وزن هر کدوم از بیس پلیت های پروژه ما 170 کیلوگرمه ، نمیشه که برای جاگذاری بولت ها هی باز و بسته بکنی . در ضمن همیشه یادتون باشه که بیس پلیت باید چند روز بعد از بتن ریزی نصب بشه .

ENG.L.S

ببینید از شابلون برای جاگذاری بولت ها استفاده میشه . شابلون از یه ورق خیلی نازک تشکیل شده . حتی شنیدم تو بعضی از پروژه ها از شابلون با جنس پلاستیک سخت استفاده میکنن . وزن هر کدوم از بیس پلیت های پروژه ما 170 کیلوگرمه ، نمیشه که برای جاگذاری بولت ها هی باز و بسته بکنی . در ضمن همیشه یادتون باشه که بیس پلیت باید چند روز بعد از بتن ریزی نصب بشه .

اها پس بعدش بیس پلیت هم میزارید ؟ خو چه کاریه بذارید ؟ بیس پلیت همین کار رو می کنه که ؟؟
ببخشید اینقد سوال می کنم

behrooz civil

کاربر ممتاز
گفتم که بیس پلیت سنگینه ، بولت ها باید از پایین محکم بشن و این اتفاق زمانی میوفته که کاملا با بتن درگیر بشن و بتن محکم بشه . اگه قبل از بتن ریزی بیس پلیت رو ( مخصوصا اگه مثل ماله ما سنگین باشه ) قرار بدیم صد در صد بولت ها از جای خودشون منحرف میشن . چون بولت ها توسط یه سیم مفتولی به میلگردهای دیگه متصل میشن پس اگه یه فشار بهشون وارد بشه از محل اصلی خودشون جدا میشن . شابلون بدله بیس پلیته که وزن خیلی کمی داره و جابه جایی اون خیلی آسونه پس بهتر میشه باهاش بولت ها رو جاگذاری کرد . به وسیله شابلون محل دقیق بولت ها مشخص میشه .
نه خواهش میکنم . در خدمتم .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام توضیحات مهندس غرار کافی ومستدل وفنی واجرایی است- تنها موردی که برای رفع شبهه می توانم اضافه کنم»:
1-base plateصفحه تقسیم وتوزیع فشار یکنواخت وهمگن روی فونداسیون است وضخامت محاسبه شده با تنش لهیدگی در زیر ان چک وکنترل می شود. محاسبه ان اگر خواستید باید در پست جدا ارائه دهم.
شابلون در واقع ورقه واشر گذاری وسوراخ گذاری برابر نقشه ابعاد محاسباتی بیس است که برای اطمینان از درست بودن محل سوراخها روی سطح صاف وتراز فونداسون بسته می شود.اگر مشکلی نداشت انگاه بیس پلیت اصلی وفولادی روی سوراخهای شابلون جاسازی وبسته می شوند. وسوراخ وسط بیس فولادی برای تزریق دوغاب سیمان زیر صفحه ونماندن حباب هوا با کوبیدن چکش لاستیکی است.
واشر یا شابلون اینجا هیچ نقشی در باربری ندارد-وکار توزیع فشار با خود بیس پلیت فولادی است. شابلون فقط اطمینان درست بودن محل سوراخها را میدهد.
2-مثل مشابه در شابلون وواشر سرسیلندر موتور خودروها ست. با این فرق که درانجا همان شابلون را چوپ پنبه ای وسوراخدار اماده می سازند وشما روی بدنه زیر قالپاق سر سیلندرها می گذارید ودر سوراخها :fix ,fit می شوند وبعد درپوش قالپاق سرسیلندها را روی ان سوار وبا اچار تخت محکم می کنید-بااین تفاوت که این واشر وشابلون در ان دفن است وجلوی یک نفوذ وریزش بخار روغن وبنزین را اب بندی کرده ومی گیرد.
بنابراین درسازه های ساختمانی و در ماشین های مکانیکی با اصلی توزیع تنشهای فشاری وحرارتی بعهده خود صفحه اصلی :base plate ودر موتورهای احتراقی با بدنه ومتریال طراحی شده ان توسطمهندس مکانیک است نه با شابلون وواشر.

grouting.JPG

بیس پلیت ساختمانی

images.jpg

واشر یا شابلون اب بند وکنرل سوراخها روی سر سیلندرها

behrooz civil

کاربر ممتاز
با سلام توضیحات مهندس غرار کافی ومستدل وفنی واجرایی است- تنها موردی که برای رفع شبهه می توانم اضافه کنم»:
1-base plateصفحه تقسیم وتوزیع فشار یکنواخت وهمگن روی فونداسیون است وضخامت محاسبه شده با تنش لهیدگی در زیر ان چک وکنترل می شود. محاسبه ان اگر خواستید باید در پست جدا ارائه دهم.
شابلون در واقع ورقه واشر گذاری وسوراخ گذاری برابر نقشه ابعاد محاسباتی بیس است که برای اطمینان از درست بودن محل سوراخها روی سطح صاف وتراز فونداسون بسته می شود.اگر مشکلی نداشت انگاه بیس پلیت اصلی وفولادی روی سوراخهای شابلون جاسازی وبسته می شوند. وسوراخ وسط بیس فولادی برای تزریق دوغاب سیمان زیر صفحه ونماندن حباب هوا با کوبیدن چکش لاستیکی است.
واشر یا شابلون اینجا هیچ نقشی در باربری ندارد-وکار توزیع فشار با خود بیس پلیت فولادی است. شابلون فقط اطمینان درست بودن محل سوراخها را میدهد.
2-مثل مشابه در شابلون وواشر سرسیلندر موتور خودروها ست. با این فرق که درانجا همان شابلون را چوپ پنبه ای وسوراخدار اماده می سازند وشما روی بدنه زیر قالپاق سر سیلندرها می گذارید ودر سوراخها :fix ,fit می شوند وبعد درپوش قالپاق سرسیلندها را روی ان سوار وبا اچار تخت محکم می کنید-بااین تفاوت که این واشر وشابلون در ان دفن است وجلوی یک نفوذ وریزش بخار روغن وبنزین را اب بندی کرده ومی گیرد.
بنابراین درسازه های ساختمانی و در ماشین های مکانیکی با اصلی توزیع تنشهای فشاری وحرارتی بعهده خود صفحه اصلی :base plate ودر موتورهای احتراقی با بدنه ومتریال طراحی شده ان توسطمهندس مکانیک است نه با شابلون وواشر.

مشاهده پیوست 253999

بیس پلیت ساختمانی

مشاهده پیوست 254000

واشر یا شابلون اب بند وکنرل سوراخها روی سر سیلندرها

خواهش میکنم استاد . حضور شما به بحث ما قوت میده و اگه یه وقت در اثر بی سوادی و جوانی در توضیحات دچار خطا و اشتباه شدم ، شما با توضیحات خودتون این اشتباهات من رو بهم گوشزد کنید تا یه وقت خدایی نکرده اطلاعات غلط به دوستان ندم . حتما در این بحث ما شرکت داشته باشید . ممنون :gol::gol:

a.m.i.r 94

عضو جدید
سلام.می دونم جای مناسبی نیست ولی سولات خودمون رو چطوری می تونیم تو این سایت مطرح کنیم.؟

behrooz civil

کاربر ممتاز
سلام.می دونم جای مناسبی نیست ولی سولات خودمون رو چطوری می تونیم تو این سایت مطرح کنیم.؟

اشکالی نداره . خب ببینید سوالاتتون در چه زمینه ای است و در تاپیک مربوط به خودش مطرح کنید . یه چرخی تویه تالار عمران بزنید متوجه میشید

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
خواهش میکنم استاد . حضور شما به بحث ما قوت میده و اگه یه وقت در اثر بی سوادی و جوانی در توضیحات دچار خطا و اشتباه شدم ، شما با توضیحات خودتون این اشتباهات من رو بهم گوشزد کنید تا یه وقت خدایی نکرده اطلاعات غلط به دوستان ندم . حتما در این بحث ما شرکت داشته باشید . ممنون :gol::gol:

با سلام واحترام به همکار فعال وبرجسته ام جناب مهندس بهروز غرار:
اقای مهندس -دوست عزیزم: این طور فرمایش نفرمایید-بنده بسیار شرمنده شدم -بی سوادی یعنی چه؟ -شما فردی با اطلاع ودرکار هم در مرحله تجربی خوبی هستید که مسلم درسن بنده دهها گام جلوتر از من خواهید بود-درتمام توضیحات شما برای دوستان وهمکاران همواره زیبایی کلام وروانی وتسلط کاری شما مشهود است -ومن شخصا اشتباهی ندیدم کما اینکه رفقا هم ندیدند . که اگر بود این قدر سئوالات خود را با علاقه واحترام با شما مطرح نمی کردند. پس عزیز-این طور نفرمایید -اگرچه فروتنی وپربار بودن شما را میرساند (که درخت هرچه پربارتر سر بزیر تر )- بنده هم بصورت یک همکار ساده شما ودیگران هستم -فقط از نطر سن وسال از شما عزیزان بزرگترم وبس. -ومسلم بدانید -مانند هر انسانی دارای خطا-که امیدوارم شما ودیگران تذکر داده واصلاح فرمایید. برای شما ودیگر همکاران فعالی چون شما که بجای کنار گود نشستن ودنبال گرفتن ایرادهای جزیی از دیگران-دارید زحمت می کشید ووقت می گذارید بسیار احترام قائلم ودرکنارشما تاهر زمانی که لازم بدانید درمباحث خواهم بود-عزت زیاد.
0.025597001341925150_jazzaab_ir.gif

behrooz civil

کاربر ممتاز
سلام . بالاخره ستون ها آماده شد . اینم تصاویرش . سوالی داشتید بپرسید تا جایی که سوادم قد بده پاسخ میدم

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام . بالاخره ستون ها آماده شد . اینم تصاویرش . سوالی داشتید بپرسید تا جایی که سوادم قد بده پاسخ میدم

سلام
ممنونم از لطفتون ، بسیار عالی هستند عکسهاتون .
یک سوال :
این ستون ها چرا اینطوری دپو شدند ؟!