تشکیل تیم طراحی یک پالایشگاه پیچیده نفت

تشکیل تیم طراحی یک پالایشگاه پیچیده نفت

• مجموع رای دهندگان
    103

arhadavi

عضو جدید
سلام به همه دوستان و به خصوص به مدیریت این طرح قشنگ....من ارشد مکانیک خوندم...الان هم در یه شرکت نفتی مشغول به کارم.ایده فوق العاده خوبیه.من عاشق کار تحقیقاتی هستم.میشه افتخار این رو داشته باشم تا در جمعتون باشم؟ دوست دارم من هم در روند تحقیقات سهم داشته باشم..... به همگی هم خسته نباشید میگم

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان و به خصوص به مدیریت این طرح قشنگ....من ارشد مکانیک خوندم...الان هم در یه شرکت نفتی مشغول به کارم.ایده فوق العاده خوبیه.من عاشق کار تحقیقاتی هستم.میشه افتخار این رو داشته باشم تا در جمعتون باشم؟ دوست دارم من هم در روند تحقیقات سهم داشته باشم..... به همگی هم خسته نباشید میگم

سلام

خوش آمدید اتفاقا ما به یک مهندس مکانیک نیاز داشتیم

توی تاپیکهای انجمن مکانیک توی دو تا طراحی خیلی ساده مانده ایم
اگر میتوانید توی طراحی چند ماشین ساده که در این پالایشگاه به کارمان بیاید کمک کنید ممنون میشویم.

توی لینک زیر یک بلندر میخواهیم طراحی کنیم
همان طور که میدانید بلندرها شاید اصلا به انها نتوان اسم ماشین گذاشت و شاید بتوان گفت ماشین ساده هستند:

مواد نفتی و روغن پایه و ادیتیو ها و غیره را بلندرها با هم ترکیب میکنند و ماده جدیدی به دست میاد
بلندرها تقریبا یک پله از میکسرها پیشرفته تر هستند.

میکسرها فقط مواد را مخلوط میکنند حالا جامد یا مایع

ولی بلندرها در عین حال که میکس میکنند حرارت هم میدهند حلا از چند درجه تا چند صد درجه

بلندها حالت کانتینیوس و یا حالت بچ دارند

یعنی یا به صورت مداوم از یک طرف مواد اولیه میاد و از یک طرف محصول مخلوط و ترکیب شده خارج میشود

یا اینکه مقداری از مواد با فرمول مشخص را داخلش میریزیم و انها همزنی میشوند و حرارت داده میشوند و بعد از مثلا یک ربع نیم ساعت یا یک ساعت یا چند ساعت محصول از مخزن خارج میشود.

درخواست کمک برای طراحی همزن (میکسر یا بلندر)

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/494739

طراحی بلندر مایعات با ویسکوزیته بالا

www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/505234

لطفا بحث را همین تاپیک ادامه دهید تا به فرایند طراحی پالایشگاه ما چند قدم نزدیک تر بشویم

جهت اطلاع

در تمامی پالایشگاهها نفت خام از برجهای تقطیر که خارج میشود محصولات میان تقطیر مانند نفتا بنزین خام گازوئیل خام مازوت و غیره تولید میگردد.
بعد از چند مرحله تقیر تحت اتمسفریک و تحت خلاء محصولات پالایش شده به داخل مخازنی ریخته میشوند.

برای استاندارد سازی محصولات اکثر مواقع به این مواد پالایش شده مواد دیگری را اضافه میکنند تا قابل مصرف در بازار باشد
مانند موارد زیر که همگی با بلندر انجام میشود:

1- بلندینگ روغن پایه با مواد افزودنی جهت تولید انواع روغن موتور

2- بلندینگ بنزین خام با بنزینهای با اکتان بالا یا بندینگ با مکملهای سوخت مانند MTBE به منظور تولید بنزین با اکتان بالا جهت استفاده در بازار

3- بلندینگ نفت سفید با مکملهای ویژه جهت تولید سوخت جت هواپیما

4- بلندینگ نفت خام سنگین با گازوئیل جهت تولید نفت خام سبک

5- بلندینگ گازوئیل با مواد افزودنی جهت تولید بیو دیزل

6- بلندینگ محصولات شیمیائی با بنزین اکتان پائین جهت تولید بنزین با اکتان بالا

7- بلندینگ نفتا با مواد افزودنی جهت تولید بنزین یا گازوئیل

و بسیاری موارد دیگر

که تمامی اینها در پالایشگاهها توسط همین دستگاه ساده بلندر یا همزن انجام میشود.

علت اینکه ما پیشنهاد طراحی بلندر مایعات با ویسکوزیته بالا داده ایم این است که موتور ان قوی بوده و برای همه موارد قابل استفاده است
اما بلندر برای مایعات با ویسکوزیته پائین محدودیت دارد و برای ویسکوزیته بالا نمیتوان از آن استفاده کرد.

منتظر هستیم

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینم آخرین فرایند پیگیری زنده کردن این تاپیک مرده در سال 93 سال مدیریت جهادی :D

یه پیشنهاد هم من بدم با اجازه:
این که برای هم باشگاهی های عزیز یه فضای همکاری بسیار دوستانه ایجاد کنیم تا با هم دیگر تبادل نظر خوبی در مورد درس و کار و حتی آموزش نرم افزارها داشته باشند
یعنی در واقع میتونیم یه تیم خوب ایجاد کنیم چون اینجا ظرفیت خیلی بالای داره اکثر دوستان هم علاقه دارن هم استعدادش رو
خیلیا در این باشگاه هستن که تجربیات بسیار خوبی در زمینه کاریه رشته مهندسی شیمی دارن (یکیش خودم:d)اما میان و یواشکی میرن یه کار کنیم که انشاله این عزیزان بیشتر بیان باشگاه تا از اندوخته های با ارزشی که دارن البته اگر راضی هستن استفاده کنیم.
من تاپیک های سال های قبل این باشگاه رو نگاه کردم در اون زمان فضای همکاری خیلی بیشتر بوده
بچه ها خیلی بیشتر در زمینه های مهندسی شیمی فعالیت داشتن
اما الان ما که تازه اومدیم خیلی خیلی کم میبینیم
جوری که میایم اینجا بیشتر میریم تالار های دیگه سر میزنیم تا تالار خودمون

پس پیشنهاد من اینه یه یاعلی بگیم همه کارها رو باهم انجام بدیم تا تجربیات به دیگر عزیزان منتقل شه و همه استفاده کنن.

برای ابتدای کار نظرم اینه که نرم افزارهای مهندسی شیمی رو بشناسیم و برای یادگیریشون اقدام کنیم چون الان یادگیری نرم افزارها خیلی احساس میشه
الان علم علمه رایانه ست باید اگه میخوایم انشاله در آینده استخدام شیم باید به این موارد خیلی بیشتر از سایر چیزها توجه کنیم......

مامنتظریم............:d
هیچ کس تنها نیست میم شیمی باشگاه مهندسان:surprised:

خب من که شدیدا از همه پیشنهاد های شما استقبال می کنم :d
خودم هم خیلی سعی دارم که یه تکونی به تالارمون بدیم :d
حالا من هر چی ایده به ذهنم می رسه سعی می کنم که اجرا کنم .. ولی شما هم هر ایده ای به ذهنتون میرسه خب یکم در موردش مشورت کنیم و به امید خدا خودتون اجراش کنید ما هم پشتتون خواهیم بود :d
در مورد این آموزش نرم افزار هم خیلی خوبه .. منم در حد توانم کمک می کنم .. ولی خوبه یکم شفاف تر مشخص کنیم که چه کاری انجام بدیم !! مثلا با هم در مورد قابلیت های نرم افزار ها گفتگو کنیم یا خودمون قسمت های مختلف رو اموزش بدیم !؟!
مثلا من خودم نرم افزار های اسپن پلاس و هایسیس رو بلدم .. سعی هم می کنم اموزش هایسیس رو (مباحثی رو که بلدم) بصورت تصویری قرار بدم .. ولی خب یکم زمان بره و فعلا وقتشو ندارم !

این تاپیک گفتگوی موضوعی هم که گفتم چون صرفا تبادل نظره ! وقت زیادی از ما نمیگیره و یه گفتو هست صرفا !! ولی هدف مند و موضوعی ! برای همین هم مفید خواهد بود و هم کاربر های بیشتری رو جذب می کنه ..
ولی خب ترجیه من اینه که شما خودتون این فعالیت ها رو شروع کنید .. اینجوری خیلی خیلی بهتره .. تالاری که برای مثال بیشتر تاپیکاش رو مدیرش پست گذاشته باشه اصلا جلوه خوبی نداره !
باز منتظر نظرات بقیه دوستان هم هستم.

پاسخ پست من و همچنین هر حرفی که بقیه دوستان دارن رو خواشها توی تاپیک پیشنهادات مدیریتی بدید که هم بحث منسجم باشه و هم مدیر تالار هم ببینن ..ممنون

ببخشید اگر به کاربران فعال و مدیران بی ادبی نمیشه میخوام عرض کنم

توی این باشگاه توی وجوداکثر کاربران بخار نیست

پیشنهاد میکنم یک نیروگاه بخار بزنیم :d

این از پیشنهاد اول

دوم اینکه گلایه دارم از محضر مبارک دوستان معظم له که ما چند سال پیش چند پروژه را دنبال میکردیم و عده ای امدند با خرابکاری جو بحث را خراب کردند و ان انگیزه و شور و هیجان خوابید
بگردید میبینید که تاپیکها از جمله طراحی پالایشگاه نفت، طراحی پالایشگاه گاز ، طراحی کارخانه تولید الیاف کربن با نام تاپیک طراحی یک واحد صنعتی، و دهها تاپیک که الان داره خاک میخوره
چند تاپیک هم من اوائل که صفر کیلومتر بودم چند سال پیش ایجاد کردم از جمله طراحی سوپر کامپیوتر شبیه سازی فرایندهای شیمیائی و یا طراحی واحدهای نیروگاه هسته ای با تولید هیدروژن به جای برق
طراحی پالایشگاه بیو تکنولوژی و غیره که جزء طرح های درجه اول جهان هست ولی مدیران امدند تک تک تاپیکها را پاک کردند و یا انها را در تاپیکهای پرسش و پاسخ ادغام کردند و تاپیک جمع اوری شد.

این رفتارهای دیکتاتور گونه و احمدی نژاد گونه باعث شد که فرایند فعالیت به مرور زمان به قهقرا گرائیده شد(عجب اصطلاحات خفنی! :d )

حالا در دوره دولت امید و رحمت و برکت و سال مدیریت جهادی :d پیشنهاد میکنم فرهنگ همکاری و تیمی را برای جهاد اقتصادی به کار بندیم و تلاش کنیم و قول بدهیم یکدیگر را تخریب نکنیم.

و اما در مورد کار تجربه زندگی به من نشان داده که هر چقدر بخواهیم نرم افزار را از روی راهنما یا کتاب یا فیلم یاد بگیریم دو روز دیگه فراموش میکنیم
در هنگام استخدام هم اگر همه را کامل توضیح بدهیم کمتر از دو امتیاز از بیست امتیاز به ما نمیدهند.

اما وقتی یک پروژه تحقیقاتی یا پژوهشی یا مهندسی را و لو آزمایشی بدون نتیجه بخواهیم کار کنیم این پروژه دانش و تجربه و تخصص ما را در ابعاد مختلف رشد و تربیت میکند
و ان وقت ما در رزومه و سوابق خود این پروژه را میتوانیم با 18 امتیاز استخدامی به شرکت استخدام کننده ارائه بدهیم.
اکثر شرکتها هنگام استخدام از تجارب میپرسند نه از دانش و تخصص،
مگر اینکه بخواهند بز خرید کنند و چندر قاز حقوق کم پرداخت کنند و از من و شما به اندازه چند ادم کار مفت بکشند که در این صورت اصلا به رزومه و سوابق اهمیت نمیدهند یه کمی اطلاعات علمی بلد باشیم و قانع باشیم سریع استخدام میکنند و دائم توی سرما میزنند تا حقوق مان را کسر کنند بریزند جیب خودشان.

از طرف دیگر انجام یک پروژه این مزیت را دارد که به جای استخدام بتوانید کار بگیرید و پیمانکار بشوید.
مهندسین عمران و معماری حق امضاء دارند و نقشه های ساختمان را امضاء و تایید و نظارت میکنند.
یک مهندس با تجربه شیمی میتواند نقشه های ساخت پالایشگاه و پتروشیمی کارخانه سیمان ذوب اهن و مجتمع های بزرگ را امضاء و نظارت کند و به اندازه صدها شرکت دستمزد بگیرد.
مدیران شرکتهای بزرگ در صورتی به یک مهندس شیمی این اختیار را میدهند که سوابق و تجربه های کافی داشته باشد.
حالا فرض کنیم امور مهندسی و طراحی یک کارخانه و مجتمع پالایشگاهی دو میلیارد باشد باز هر چقدر بخواهند توی سر مال بزنند و بز خری کنند حد اقل چند صد میلیون را خواهند داد
که برای یک مهندس شیمی چنین پولی کم نیست.

اینها تجربه های بنده بود. که در طول سالها در جامعه دیده ام

بنابر این پیشنهاد میکنم به جای اینکه کاربران بیایند در تالارهای این سایت وقت شان را که از قدیم گفته اند وقت طلا است با جوک گفتن و تلف کردن برای هیچ و پوچ دور بریزند.
این طلاهای عمرشان را جمع کنند روی هم بگذارند توی همین سایت با وقت شان و دانش شان یک خزانه طلائی با نام تجربه یک پروزه طراحی فنی مهندسی را کسب کنند.
تا فردا بتوانند این طلا را به مرحله نقد کردن برسانند.

وقتی در این سایت شما یک طرحی را انجام میدهید و ثبت میشود از گوشه کنار جهان این مطالب و نوشتارها را میبینند.
و فردا ناگهان میبینید مدیر عامل شرکت اکسون موبیل امریکا امد به دست و پایتان افتاد که تو رو خدا بیا برای من کار کن :biggrin: :d

بد میگم عاغا سامان و عاغا پوریا بگویند بت میگی! :d

موفق باشید.

پس بسم الله .. بیاید یه تکونی به تالار بدیم :d
چون واقعا کاربرای زیادی به تالار سر می زنن ولی هیچ پستی نمی ذارن .. خوبه تاپیکایی ایجاد کنیم که مشارکت در اونها اطلاعات ادمو بالا ببره و در ضمن جوری هم باشه که همه بتونن نظظرشونو بگن !!
عید تموم بشه انشالله ببینیم چه کاری از دستمون بر میاد !

یک تظر سنجی بکنیم یکی از تاپیکها را انتخاب بکنیم و روی ان کار کنیم

پیشنهاد من این هست:

مجتمع پیچیده پالایشگاه نفت که چند سال پیش روی ان کار را شروع کردیم و خوابید را دوباره احیاء کنیم به چند دلیل:

1- داخل پروژه طراحی نیروگاه برق با سیکل ترکیبی هست که کمک میکنه کاربران بخار پیدا بکنند :d

2- توی پروژه طراحی مخازن هست طراحی واحدهای مختلف پالایشگاهی هست واحد پالایش گاز هم میتونه باشه و حتی اگر پیچیدگی را بالاتر ببریم واحدهای پتروشیمی هم داخلش میتونه باشه

3- توی پروژه طراحی انواع واحدهای تولید روغن موتور و کاتالیست و ماشین الات و تجهیزات مانند برج تقطیر و غیره هست

4- ان موقع ما کلی کار انجام دادیدم و میشه ادامه اش داد.

5- میشه نو آوریهائی با همفکری هم ایجاد کرد و در نهایت این نو آوریها را به پول رسانید و صرفا یاد گیری نیست چون سال گذشته قانون بازارهای مالکیت فکری بستر سازی شده و در ایران میشه از این مسائل راحت تر از سالهای قبل پول در اورد که مسائل فنی و ریزه کاریهایش با من فقط از الان نمیخوام توقع ایجاد کنم اینها به شرطی نتیجه میده که همه با هم تلاش کنیم یک نفر از بین ما کم باشه نتیجه نمیده
پس بهتر هست به جای امید به پول داشتن فعلا روی مباحث علمی کار کنیم در کنارش پول هم خود به خود میاد اگر نیامد ممکنه یه کم دیر بیاد ک ان هم بستگی به پتانسیل تیمی که جمع میشه داره.
الان چند نفر از همان دوستانی که توی همان تاپیک بودند توی این مدت با ایمیل راهنمائی گرفتند و برای خودشان شرکت فنی مهندسی زده اند اما میتوانست خیلی بهتر از اینها نتیجه بدهد.

6- اکثر دانشجویان دانشگاههای اروپا و آمریکا روال و فرایند کاریشان بدین صورت است که ابتدا می آیند پروژه ای را صرفا و کاملا علمی و فنی تعریف و طراحی و کار میکنند
انقدر این پروژه را بال و پر میدهند تا در دنیا معروف میشود و سرمایه گذاران سراغ این افراد می ایند و امکانات در اختیار اینها قرار میدهند یا اگر هم نیایند خود پروژه تبدیل به یک بنگاه اقتصادی قوی میشود.

بعنوان مثال گوگل را در نظر بگیرید
دو دانشجو در حیاط دانشگاه داخل یک کانکس و کانتینر یک کامپیوتر پنتیوم دو را به کابل شبکه دانشگاه وصل کردند و یک نرم افزار ساده را روی ان نوشتند که شبانه روز به اینترنت وصل بود
و تمامی سایتهای اینترنتی را اتوماتیک جستجو میکرد. و در سایت خود نمایش میداد من ان اوائل که دانشجو بودم یادمه که برای اولین بار دیدم که نوشته بود چهار میلیارد صفحه اینترنتی را جستجو کرده
و بانک اطلاعاتی دارد. ان موقع موتورهای جستجوی قوی مانند آلتاویستا و یاهو بودند که کسی به گوگل که تازه به دوران رسیده بود اهمیتی نمیداد
الان همان پروژه دانشجوئی همه دنیا را گرفته موتور جستجوی آلتا ویستا جمع شد از بس گوگل محبوب شد.

7- خدا میگه از تو حرکت از من برکت اگر یک تیم قوی و پر انرژی تلاش کنند دیر یا زود نتیجه میده منتها ایرانیها دو روز کار میکنند و روز سوم میگویند که خوب نتیجه چی شد؟
بعدش ول میکنند میروند در حالی که اگر استقامت کنند و پشتکار و پیگیری کنند حتما نتیجه میده
در بد ترین شرایط نتیجه کار را میشه به شرکتهائی مانند شل و اکسون موبیل فرستاد و از انها برای استخدام دعوت نامه گرفت انها وقتی کار خوب را ببینند حتی بلیط رفتن با هواپیما را هم میخرند
من این را توی آگهی های استخدامشان دیده ام.

من شرایط خاصی دارم که فقط میتوانم با جمع شما باشم و راهنمائی کنم و در حدی که در توانم باشد کمک کنم
از چند سال پیش که اینجا عضو بودم مدتی فقط رفت و امد میکردم تا اینکه تصمیم گرفتم فعالیت جدی داشته باشم که از سال 89 فعالیت جدی را شروع کردم ولی بعد انگیزه ام را از دست دادم
اگر یک تیم با انگیزه باشد حاضرم وقت بگذارم و تلاش جدی بکنم.

من تقریبا اکثر طرح های در دست احداث پالایشگاهی ایران را دارم و با مدیران شرکت هایشان و سرمایه گذاران شان و ارتباط دارم
حدود ده پالایشگاه بزرگ چند میلیارد دلاری نزدیک هفت سال هست توی ایران داره خاک میخوره چون متخصص نیست
چند نفر بیسواد در وزارت نفت رفته اند چند تکه کاغذ گرفته اند ادعا میکنند که میخواهند پالایشگاه بزنند در حالی که نه تخصصش را دارند نه پولش را
مدت چند سال من روی مباحث فنی و مهندسی پالایشگاهها خواستم کار کنم بعدش دیدم که تنهائی نمیشه از طرف دیگه مشکل اصلی تمامی پالایشگاههای ایران عدم تخصص در مسائل مالی و تامین مالی است
بنابر این فعلا مدتی هست روی مسائل مالی یا مهندسی مالی و طرح و اقتصاد تمرکز دارم اما به مسائل فنی و مهندسی و طراحی هم خیلی علاقه درم
شاید مثل بعضی از دوستان توی اسپن و هایسیس مهارت و تخصص لازم را نداشته باشم اما قرار نیست یک دست صدا بدهد تیم است که میتواند یک پروژه را اجراء کند.

پیشنهاد من خدمت مدیریت محترم انجمن مهندسی شیمی این هست که دو تاپیک که ان موقع ایجاد شد یعنی اول یکی ایجاد شد بعد قفل کردند امدیم دومی را ایجاد کردیم
با هم ادغام بشه و با تیم جدید روی ان تمرکز کنیم و توسعه اش بدهیم

وقتی کار کمی پیسشرفت کرد تجربه هایمان را به مدیران شرکتها و وزارت نفت و غیره و حتی خارج از ایران منتقل میکنیم و انها را در جریان تخصص و توانائی مان قرار میدهیم

بالاخره یک آدم با غیرت پیدا میشه از ما کمک بخواد.

اگر هم نخواد مهم نیست حد اقل از داخل انها چند مقاله خوب در میاد که میتوان در نشریات بین المللی و علمی منتشر کرد یا حد اقل یک کنفرانس یا سمیناری میتوانیم طراحی کنیم به
کمک یکی از دانشگاهها یک دوره یا کارگاه آموزشی چند روزه برگزار کنیم که هیچی نباشد نفری چند میلیون تومن از در امد این کارگاه و سمینار گیرمان می آید.
شاید زیاد نباشد ولی اعتبار و تبلیغ و اطلاع رسانی که ایجاد میشود میلیارد ها ارزش دارد.

بررسی یک پالایشگاه :

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/310918

اگر صلاح میدانید طراحی پالایشگاه گاز هم در لینک زیر با تاپیک اصلی ادغام بشود:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/377619

لطفا در تاپیک اصلی تشکیل تیم طراحی پالایشگاه پیچیده نفت ادغام بشود:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/288019

و نام تاپیک عوض به شود به : طراحی پالایشگاه پیچیده نفت و گاز

TOM-CAT

عضو جدید
کاربر ممتاز
جزئياتي از مناقشه ايران و عراق بر سر ميادين نفتي

جمهوري اسلامي ايران و عراق در طول مرز مشترک خود که در برخي نقاط آن ابهاماتي وجود دارد و قلمرو هر کشور به درستي مشخص نشده است، داراي پنج مخزن نفتي مشترک هستند . مخازن نفتي مشترک ايران و عراق نفت شهر (نفت شاه سابق)، دهلران، پايدار غرب، آزادگان و يادآوران (حسينيه - کوشک سابق) هستند . چندي پيش بدنبال جنجال راه افتاده از سوي رسانه هاي غربي، طرف عراقي مدعي شد نيروهاي ايراني چاه نفتي فکه که بخش ايراني آن پايدار غرب نام دارد، را به تصرف خود درآورده اند. اين درحاليست که تحرکي از سوي ايران صورت نگرفته بود و تعدادي از کارکنان شرکت نفت مناطق مرکزي ايران مانند روال گذشته مشغول فعاليت در ميدان پايدار غرب بودند که بخش عراقي اين ميدان هنوز توسعه و بهره برداري نشده است . جمهوري اسلامي ايران در زمان حاضر از ميادين نفتي دهلران، پايدار غرب و نفت شهر به صورت مشترک با عراق نفت توليد مي کند و دو ميدان يادآوران و آزادگان نيز در مراحل مختلف توسعه قرار دارند. ميدان نفت شهر در فاصله 100 کيلومتري شمال غربي ايلام و 230 کيلومتري جنوب غربي کرمانشاه واقع شده است، ادامه ميدان نفت شهر در عراق به نام ميدان نفت خانه معروف است . ميدان نفت شهر در سال 1923 در تاقديس نفت شهر کشف شد . ميدان نفت خانه بخش عراقي ميدان نفت شهر نيز در سال 1927 توسط شرکت نفت انگليسي و عراق کشف شد . اين ميدان تنها ميدان نفتي در حال توليد استان کرمانشاه به ميزان 10 هزار بشکه در روز است . ذخيره اين ميدان 692 ميليون بشکه نفت و از نوع سبک و درجه خلوص 42 است . ميدان نفتي دهلران در سال 1351 کشف شد . ذخيره درجاي نفت اين ميدان چهار ميليارد و 212 ميليون بشکه است که 635 ميليون بشکه آن قابل برداشت است . در دوران جنگ تحميلي چاههاي اين ميدان به آتش کشيده و توليد نفت از آنها متوقف شد . از ميدان نفتي دهلران تا سال 1370 حدود 12 ميليون بشکه نفت برداشت شده است . سنگ مخزن اين ميدان سازندهاي سروک، پابده و آسماري مي باشد . نفت خام دهلران داراي 43 / 3 درجه API و درصد وزني گوگرد آن 2 / 7 است . ميدان نفتي پايدار غرب که مورد منازعه اخير دو کشور ايران و عراق بود در سال 1359 کشف شد . نفت ميدان پايدار غرب از نوع سنگين است (درجه سبکي نفت در لايه آسماري آن 17 / 9 درجه و لايه بنگستان آن 21 / 4 درجه است) و فشار طبيعي مخزن به تنهايي پاسخگوي استمرار توليد نفت نيست . از اين رو وجود تلمبه هاي نفت بر سر چاه ها ضروري است . جمهوري اسلامي ايران اکنون روزانه 24 تا 25 هزار بشکه نفت از ميدان پايدار غرب توليد مي کند . ميدان آزادگان داراي دو بخش شمالي و جنوبي است و توليد زودهنگام از بخش جنوبي آن به ميزان 25 هزار بشکه در روز از سال گذشته آغاز شده است . اين ميدان از بزرگترين ميادين نفتي در ايران و جهان به شمار مي رود که در سال 1376 کشف شد . اين ميدان در محدوده » اي به وسعت 20 در 75 کيلومتر در 80 کيلومتري غرب اهواز در منطقه دشت آزادگان واقع شده است . ميدان نفتي آزادگان شمالي در 120 کيلومتري غرب اهواز، منطقه مرزي بين ايران و عراق واقع شده است . از لايه هاي نفتي تاقديس ژئوفيزيکي آزادگان مي توان به سازندهاي کژدمي، ايلام و فهليان اشاره کرد . لايه مخزني ايلام داراي نفت سنگين و درجه خلوص 17 درجه است و ذخيره آن حدود 5 ميليارد و 8 ميليون بشکه برآورد شده است . قرارداد توسعه مرحله اول ميدان آزادگان شمالي در دي ماه 1387 بين شرکت سي. ان. پي . سي و شرکت ملي نفت ايران به ارزش يک ميليارد و 760 ميليون دلار منعقد شد . توليد از مرحله اول 75 هزار بشکه در روز پيش بيني شده است . ميدان مشترک نفتي ديگر ايران و عراق، ميدان يادآوران (مخازن حسينيه / » کوشک سابق) است . اين ميدان از ترکيب دو ميدان يا تاقديس حسينيه و کوشک تشکيل شده است . تاقديس حسينيه در ناحيه دزفول شمالي در مجاورت و بموازات خط مرزي و مشترک بين ايران و عراق و چاه حسينيه به فاصله 21 کيلومتري شمال غربي چاه دارخوين 2 و حدود 43 / 5 کيلومتري شمال غرب چاه خرمشهر 1 و حدود 30 کيلومتري جنوب چاه کوشک 1 واقع شده است . اولين لرزه نگاري در تاقديس حسينيه در سال 1375 انجام و در سال 1379 کشف شد . در سال 1381 ميدان نفتي حسينيه با يک ميليارد و 500 ميليون بشکه ذخاير نفت تثبيت شد و با ادامه عمليات اکتشاف مشخص شد که فاصله بين دو ميدان نفتي کوشک و حسينيه نيز مخزن نفت است . بينابين ميادين کوشک و حسينيه فاصله اي است که ظاهرا محل مخزن جديد است . مجموع ميادين کوشک و حسينيه و حد فاصل تازه کشف شده بين اين دو ميدان به نام يادآوران تغيير نام داد . ميادين آزادگان و يادآوران بترتيب در مجاورت ميادين مجنون و سنباد عراق واقع شده » اند ولي در مورد ارتباط (ساختماني و پيوستگي مخزني) اين ميادين اطلاعي در دسترس نيست . قرارداد توسعه ميدان يادآوران در آذرماه 1386 بين شرکت ملي نفت ايران و شرکت سينوک چين به برآورد اوليه 2 ميليارد دلار منعقد شد . مجموع ذخيره نفت درجا و ميعانات گازي اين ميدان حدود 20 ميليارد بشکه برآورد شده که 3 ميلياردو 600 ميليون بشکه آن قابل استحصال است.

رضا سیسکانی

عضو جدید
من الان دارم تو یه پتروشیمی در عسلویه کار میکنم.و قبلا هم تو فاز 12 کارمیکردم.دوستانم دارن توکانادا روی این موضوع کار میکنن.اگه کمکی ازم بر بیاد در خدمتم.من معتقدم ما ایرانیها میتونیم هر کاری رو انجام بدیم.هر کاری.اما یه مشکل بزرگ داریم.و اون اینه که تیم ورک نمیتونیم کار کنیم.واین بزرگترین مشکلمونه:(

رضا سیسکانی

عضو جدید
منم هستم.مطمئنم ما میتونیم.چون هر ایده ای ازیه جایی شروع شده. من هر وقت میرم سر کارم و بر میگردم این شعله های سر به فلک کشیده فلرهای عسلویه و جدیدا هم فاز 12 کنگان جگرم رو میسوزونه.غیر از هدر رفتن کلی گاز و ....آلودگیش ویران کننده س. من چند سالی تو فاز 12 کار کردم.الانم تو یکی از پتروشیمی ها کار میکنم.هر کمکی ازم بر بیاد انجام میدم.با کمال میل.دوستان زیادی دارم که میتونن کمکمون کنن.

بالا