تست های پلیمری

Hermione Granger

عضو جدید
Hermione Granger عزیز با سلام

کدوم تست رو میخوای مسلط بشی؟ تحلیل این تستها خیلی میتونه متنوع باشه. واسه همین پیشنهاد میکنم برای هر تست، مقالات مشابه رو بخونی ببینی دیگرون چطور تحلیل کردن.

GNMS
RMS , Rheometer capilary , IR , GPC , DSC
تو مقاله هاي نديدم تحليل خيلي خاصي بكنن
نمونه اي واسه مثال داري؟

GNMS

عضو جدید
سلام بچه ها
من یه ماده پایمری دارم که از یه سری پلیمر دیگه که میتونم حدس بزنم چیه تشکیل شده. میخوام این ماده رو آنالیز کنم بدونم از چه موادی و هر کدوم به چه میزان تشکیل شدن، شماها چه تست هاییو پیشنهاد میدین؟

fahimkarimi عزیز با سلام

اول از همه تست شعله. به مقدار خیلی زیادی میتونی نوع ماده رو تشخیص بدی.
بعد DSC، که بتونی از روی دمای ذوب تشخیص بدی چه ماده هایی توش هست.
بعد تست IR، از روی پیکها و سطح زیر منحنی میتونی تا حدی ترکیب درصدها رو مشخص کنی.
برای تستهای تکمیلی میتونی از تست حلالیت هم استفاده کنی و مواد داخلش رو استخراج کنی
از اون هم بخوای دقیقتر کار کنی میتونی تست WAXD بگیری و از نوع کریستالهاش نوع ماده رو بفهمی.

GNMS

آخرین ویرایش:

Hermione Granger

عضو جدید
یکی از دوستان که تخصص داره اگه لطف کنه و نتیجه تست DSC پیوست رو ترجمه کنه متشکر میشم
DSC.jpg

GNMS

عضو جدید
سلام به همه دوستان
Cold Crystallization چیه دقیقا" و فرقش با کریستالیزیشن معمولی چیه؟

وقتی پلیمری کریستال میشه، قسمتهایی از زنجیر کاملاً با یکدیگر موازی شده و فاصله اشون اونقدر کم میشه که وارد یه سل (Cell) کریستالی میشن. حالا فرض کن که یه زنجیر رو با سرعت خیلی زیادی بکشی، و زنجیرها موازی بشن، اما بهش فرصت ندی که اونقدر نزدیک بشه که وارد سل کریستالی بشن. پس یه سری زنجیرها داریم که استعدادکریستال شدن رو دارند، اما فرصت کریستال شدن رو نداشتن. واسه همین اگه این ماده رو یخورده گرم کنی، (بهش انرژی بدی که زنجیرهاش بتونن یخورده حرکت داشته باشن) این زنجیرهایی که استعداد کریستال شدن رو داشتند وارد سل میشن و کریستال تشکیل میدن. به این پدیده Cold Crystallization گفته میشه. چون تو دمایی خیلی پایینتر از Tc ماده کریستال میشه.
این پدیده به وفور در الیاف دیده میشه. چون با سرعت خیلی زیاد الیاف رو میکشن و سریع سردش میکنن. در نتیجه زنجیرهای پلیمرها در حین تولید آرایش پیدا میکنند و موازی میشن، اما کریستال نمیشن. اگه الیاف رو بزاری تو دستگاه DSC و گرمش کنی توی مرحله رفت میبینی یه پیک کوچیک کریستالیزاسیون مشاهده میشه. من برای توجیه بیشتر دو نمونه DSC از آلیاژ PP/PET قبل و بعد از لیف شدن رو برات آپلود میکنم و توضیحات رو روش مینویسم.
gnms24-2.jpg
این شکل مربوط به طیف DSC آلیاژ PP/PET هست که همونطور که میبینی پیک های گرماگیر ذوب PP و PET مستقلا در مرحله رفت (گرم کردن) نشون داده شده و پیک های گرماگیر کریستالیزاسیون PP و PET هم رو شکل در مرحله برگشت (سرد کردن) مشاهده میشه.

F24-2.jpg
این شکل مربوط به همون آلیاژه، با این تفاوت که آلیاژ رو تبدیل به الیاف کردیم. همونطور که رو شکل میبینی و با خط قرمز نوشتم یه پیک کوچیک گرماده که مربوط به کریستال شدن زنجیرهایی که در حین تولید الیاف موازی شدند، در مرحله رفت (گرمایش) دیده میشه که این پیک مربوط به کریستالیزاسیون زنجیرهایی هستند که استعداد کریستال شدن رو داشتند اما وقتش رو نداشتند و اینجا ما بهشون وقت و انرژی میدیم که بتونن کریستال بشند.
امیدوارم توضیحاتم کامل بوده باشه.

GNMS

GNMS

عضو جدید
یکی از دوستان که تخصص داره اگه لطف کنه و نتیجه تست DSC پیوست رو ترجمه کنه متشکر میشم
مشاهده پیوست 155416

Hermione Granger عزیز سلامی دوباره

این طیف DSC یه ماده هست که برای اندازه گیری دقیق نقطه ذوبش استفاده شده. این آزمون در 5 مرحله به شرح زیر انجام شده:

1- گرم کردن ماده با سرعت 10 درجه بر دقیقه از دمای 50 تا 170 درجه (در این مرحله تمامی ماده ذوب شده و هرچه کریستال داشته از بین میره)
2- ثابت نگه داشتن ماده در دمای 170 درجه به مدت 5 دقیقه (این مرحله برای این هست که خیالمون راحت بشه تا ماده کاملاً به دما رسیده و یکنواخت شده)
3- سرد کردن ماده با سرعت 10 درجه بر دقیقه از دمای 170 تا 50 (در این مرحله ماده شروع به کریستال شدن میکنه و کریستالهای یکنواختی تشکیل میشن. چون سرعت سرد کردن کاملاً یکنواخته و ثابت هست.)
4- نگه داشتن ماده در دمای 50 درجه به مدت 5 دقیقه (این مرحله هم مثل مرحله 2 برای اطمینان از یکنواختی ماده در دمای 50 درجه هست)
5- گرم کردن ماده با سرعت 10 درجه بر دقیقه از دمای 50 تا دمای 170 (با توجه به اینکه خیالمون راحته که در مرحله 3 و 4 کریستالهای کاملاً یکنواختی تشکیل شدند، در این مرحله میتونیم دمای ذوب دقیق کریستالها رو بخونیم.)

ممکنه این سوال مطرح بشه که چرا همون مرحله اول دمای ذوب رو نخوندیم و یکبار ماده رو ذوب کردیم و بعد سرد کردیم و دوباره ذوب کردیم؟ دلیلش اینه که کریستالیزاسیون به شدت به نحوه سرد شدن نمونه بستگی داره و در نتیجه در مرحله اول ما نمیدونستیم که ماده با چه سرعت و در چه شرایطی سرد شده و دست ما رسیده. اما در مرحله آخر میدونیم که ماده رو خودمون ذوب کردیم، با سرعت 10 درجه سرد کردیم و کریستال شده. در نتیجه خیالمون راحت هست که ماده کاملاً تحت شرایط کنترل شده سرد شده و کریستالهاش کاملاً یکنواخت و یکسان هستند.

نکته دوم هم اینه که با توجه به اینکه خیلی از مواد خصوصاً پلی اتیلن در اثر گرما تخریب میشن، حتماً اتمسفر دستگاه باید نیتروژن باشه که همونطور که روی شکل میبینی نیتروژن با دبی 50 میلی لیتر بر دقیقه از محفظه دستگاه عبور میکنه تا ماده تحت دما تخریب نشه.

نکته بعدی هم اینکه که همه 5 مرحله گفته شده رو، دستگاه بصورت اتوماتیک و خودش انجام میده و نیازی نیست که ما نمونه رو عوض کنیم یا تنظیماتش رو تغییر بدیم. شرایط رو یک بار واسه دستگاه تعریف میکنیم و خود دستگاه همه مراحل رو اتوماتیک انجام میده.

GNMS

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینقدر جواب اقای دکتر کامل که یه تشکر ازشون کمه
واقعا ممنون
وجناب
Hermione Granger میتونن این نکته رو توی مقالشون درج کنند که دمایTm123درجه هست و دمای کریستال شدن90 درجه( فکر می کنم کافی باشه)
ولی برای من چندتا سوال دیگه هم پیش اومد
1-این پله هایی که مشاهده می کنیم برای چیه؟آیا تخریب داشتیم؟!
2- توی این ازمون 37%درصد کریستال رو داده این رو چه طور تشخیص میده؟(آیا مقایسه ی ارتفاع پیک کریستالیزاسیون و دمای ذوب بدست میاد؟)یا این که این دستگاه علاوه بر این که دستگاه DSCهست دستگاه TGAهم هست؟
3-این دستگاه دمای زیر صفر نرفته بنابر این پیکTgنداریم؟!البته میدونم که تشخیص پیکTgخیلی مشکل دیده میشه چون انتقال نوع دوم هست
4-توی نموداری که در توضیح اول نشان دادید پیک مربوط به آلیاژ هست برای همینه که پیک ها رو جدا میبینیم اگه آلیاژی که داریم سازگار هم باشه بازم دوتا پیک می بینیم؟ یا این که آلیاژ ناسازگاری داشته باشیم که با عامل شیمیایی مثلا MAامتزاج پذیر بشه؟
5-جناب
Hermione Granger میشه بگید مادتون چی بوده؟آیا ترکیبی از مواده؟ برای چی این تست رو انجام دادید؟
6-چه زمانی از این تست استفاده میشه؟

پیوست1:از تست DSCبه عنوان یک تست تکمیلی برای شناسایی مواد استفاده میشه که کاربرد زیادی داره .
پیوست2:انجام تست DSCرابر ها رو باید تا دما های منفی هم ادامه داد.
پیوست3:لطفا حتما قبل از انجام تست دستگاه رو کالیبره کنید این کار توی دقت نتایج بدست امده خیلی تاثیر میگذاره(عموما این کار در ایران برای هر تست انجام نمیشه و کالیبره کردن دستگاه روزانه یا هفتگی انجام میشه
پیوست4:در باره ی آلیاژ کردن پلیمرها ی ناسازگار دو روش وجود داره که تعیین روش آلیازسازی باتوجه به خضوضیت ماده تعیین میشه
یکی از روش های معمول زمان دادن به ماده برای کریستال شدن هست این کار به این دلیل ضورت میگیره که چون دوماده ای که داریم دارای دمای کریستالیزاسیون متفاوت هستند پس زمانی که میخوند کریستال بشن یکی ار مواد کریستال تشکیل میده ولی ماده ی دیگر همچنان امورف باقی می مانه بنابراین الیاز امتزاج ناپذیری خواهیم داشت
روش دیگه استفاده از موادی مانندMAهست که دارای یک پیوند عیر اشباع و پیوند قطبی هستند که کمک میکنه یک ماده ی قطبی با ماده ی ناقطبی در کنار هم قرار بگیرند.

آخرین ویرایش:

Hermione Granger

عضو جدید
با سلام و احترام
دوستان عزیز خیلی خیلی متشکرم از جوابهاتون
نظراتمو در زیر نوشته های شما با رنگ قرمز اضافه می کنم :
Hermione Granger عزیز سلامی دوباره

این طیف DSC یه ماده هست که برای اندازه گیری دقیق نقطه ذوبش استفاده شده. این آزمون در 5 مرحله به شرح زیر انجام شده:

1- گرم کردن ماده با سرعت 10 درجه بر دقیقه از دمای 50 تا 170 درجه (در این مرحله تمامی ماده ذوب شده و هرچه کریستال داشته از بین میره)
ok
2- ثابت نگه داشتن ماده در دمای 170 درجه به مدت 5 دقیقه (این مرحله برای این هست که خیالمون راحت بشه تا ماده کاملاً به دما رسیده و یکنواخت شده)
ok
فقط همونطوری که بعدا" دوست عزیزمون ماری میگن این پله ها رو متوجه نمیشم چی هستن ؟

3- سرد کردن ماده با سرعت 10 درجه بر دقیقه از دمای 170 تا 50 (در این مرحله ماده شروع به کریستال شدن میکنه و کریستالهای یکنواختی تشکیل میشن. چون سرعت سرد کردن کاملاً یکنواخته و ثابت هست.)
ok
4- نگه داشتن ماده در دمای 50 درجه به مدت 5 دقیقه (این مرحله هم مثل مرحله 2 برای اطمینان از یکنواختی ماده در دمای 50 درجه هست)
ok
5- گرم کردن ماده با سرعت 10 درجه بر دقیقه از دمای 50 تا دمای 170 (با توجه به اینکه خیالمون راحته که در مرحله 3 و 4 کریستالهای کاملاً یکنواختی تشکیل شدند، در این مرحله میتونیم دمای ذوب دقیق کریستالها رو بخونیم.)

ممکنه این سوال مطرح بشه که چرا همون مرحله اول دمای ذوب رو نخوندیم و یکبار ماده رو ذوب کردیم و بعد سرد کردیم و دوباره ذوب کردیم؟ دلیلش اینه که کریستالیزاسیون به شدت به نحوه سرد شدن نمونه بستگی داره و در نتیجه در مرحله اول ما نمیدونستیم که ماده با چه سرعت و در چه شرایطی سرد شده و دست ما رسیده. اما در مرحله آخر میدونیم که ماده رو خودمون ذوب کردیم، با سرعت 10 درجه سرد کردیم و کریستال شده. در نتیجه خیالمون راحت هست که ماده کاملاً تحت شرایط کنترل شده سرد شده و کریستالهاش کاملاً یکنواخت و یکسان هستند.
ok
نکته دوم هم اینه که با توجه به اینکه خیلی از مواد خصوصاً پلی اتیلن در اثر گرما تخریب میشن، حتماً اتمسفر دستگاه باید نیتروژن باشه که همونطور که روی شکل میبینی نیتروژن با دبی 50 میلی لیتر بر دقیقه از محفظه دستگاه عبور میکنه تا ماده تحت دما تخریب نشه.
ok
نکته بعدی هم اینکه که همه 5 مرحله گفته شده رو، دستگاه بصورت اتوماتیک و خودش انجام میده و نیازی نیست که ما نمونه رو عوض کنیم یا تنظیماتش رو تغییر بدیم. شرایط رو یک بار واسه دستگاه تعریف میکنیم و خود دستگاه همه مراحل رو اتوماتیک انجام میده.
ok
GNMS

اینقدر جواب اقای دکتر کامل که یه تشکر ازشون کمه
واقعا ممنون
وجناب
Hermione Granger میتونن این نکته رو توی مقالشون درج کنند که دمایTm123درجه هست و دمای کریستال شدن90 درجه( فکر می کنم کافی باشه)
از کجا این عددها رو آوردید ؟
ولی برای من چندتا سوال دیگه هم پیش اومد
1-این پله هایی که مشاهده می کنیم برای چیه؟آیا تخریب داشتیم؟! من هم همین سوال رو دارم
2- توی این ازمون 37%درصد کریستال رو داده این رو چه طور تشخیص میده؟(آیا مقایسه ی ارتفاع پیک کریستالیزاسیون و دمای ذوب بدست میاد؟)یا این که این دستگاه علاوه بر این که دستگاه DSCهست دستگاه TGAهم هست؟ مطمئن نیستم تو آزمایشگاه با دستگاه TG تست DSC گرفته شده یا با دستگاه خاص DSC باید سوال کنم و بگم بهتون
3-این دستگاه دمای زیر صفر نرفته بنابر این پیکTgنداریم؟!البته میدونم که تشخیص پیکTgخیلی مشکل دیده میشه چون انتقال نوع دوم هست
4-توی نموداری که در توضیح اول نشان دادید پیک مربوط به آلیاژ هست برای همینه که پیک ها رو جدا میبینیم اگه آلیاژی که داریم سازگار هم باشه بازم دوتا پیک می بینیم؟ یا این که آلیاژ ناسازگاری داشته باشیم که با عامل شیمیایی مثلا MAامتزاج پذیر بشه؟
5-جناب
Hermione Granger میشه بگید مادتون چی بوده؟آیا ترکیبی از مواده؟ برای چی این تست رو انجام دادید؟ یه پلیمر خالص LLDPE بوده است. برا تست های پایان نامه ام قراره شروع کنم به زدن این تست ها
6-چه زمانی از این تست استفاده میشه؟

پیوست1:از تست DSCبه عنوان یک تست تکمیلی برای شناسایی مواد استفاده میشه که کاربرد زیادی داره .
پیوست2:انجام تست DSCرابر ها رو باید تا دما های منفی هم ادامه داد.
پیوست3:لطفا حتما قبل از انجام تست دستگاه رو کالیبره کنید این کار توی دقت نتایج بدست امده خیلی تاثیر میگذاره(عموما این کار در ایران برای هر تست انجام نمیشه و کالیبره کردن دستگاه روزانه یا هفتگی انجام میشه
پیوست4:در باره ی آلیاژ کردن پلیمرها ی ناسازگار دو روش وجود داره که تعیین روش آلیازسازی باتوجه به خضوضیت ماده تعیین میشه
یکی از روش های معمول زمان دادن به ماده برای کریستال شدن هست این کار به این دلیل ضورت میگیره که چون دوماده ای که داریم دارای دمای کریستالیزاسیون متفاوت هستند پس زمانی که میخوند کریستال بشن یکی ار مواد کریستال تشکیل میده ولی ماده ی دیگر همچنان امورف باقی می مانه بنابراین الیاز امتزاج ناپذیری خواهیم داشت
روش دیگه استفاده از موادی مانندMAهست که دارای یک پیوند عیر اشباع و پیوند قطبی هستند که کمک میکنه یک ماده ی قطبی با ماده ی ناقطبی در کنار هم قرار بگیرند.

GNMS

عضو جدید
با سلام و احترام
دوستان عزیز خیلی خیلی متشکرم از جوابهاتون
نظراتمو در زیر نوشته های شما با رنگ قرمز اضافه می کنم :

اون پله ها چیز خاصی نیست. وقتی دمای نمونه دستگاه به 170 رسید، عملاً دمای نمونه یخورده کمتر از 170 هست و یخورده زمان میبره که به 170 برسه. واسه همین اون 5 دقیقه ها رو میگذارند. اون پله ها هم بخاطر این هست که مقدار setpoint دستگاه مثلاً به 170 رسیده اما خود نمونه به 170 نرسیده. واسه همین یه پله اونجا همیشه مشاهده میشه.
واسه حذف اون پله ها میتونی یه کار دیگه هم بکنی: این طیف، نمودار انرژی بر حسب زمان هست. میتونی بهشون بگی نمودار انرژی برحسب دما رو رسم کنه و بهت بده. در این حالت همه اون پله ها حذف میشه. توی مقالات هم اگه دقت کنی، عموماً منحنی انرژی برحسب دما رو نشون میدن.
باید به این نکته دقت داشته باشی که تو هر وسیله حرارتی (DSC, TGA و ...) همیشه یه اختلافی بین دمای ست پوینت (Setpoint یا SV) و دمای فعلی (Prcess value یا PV) هست. یعنی درسته که دمای تنظیم دستگاه 170 هست، ولی دمای نمونه میتونه مثلاً 160 باشه که هرچقدر این اختلاف کمتر باشه، دقت دستگاه بالاتره.

اون اعداد رو هم همونطور که میبینی روی نمودار و بصورت خلاصه نوشته شده که نقطه پیک منحنی 123درجه هست که دمای ذوب گزارش میشه.
سطح زیر منحنی هم میزان انرژی هست که برای ذوب کریستالهات گزارش شده، که اگه به جرم ماده تقسیم کنی میزان انرژی بر واحد جرم بدست میاد (برای نمونه شما این عدد برابر 110.79 ژول بر گرم هست). با توجه به نوع مادت (LLDPE) دستگاه تو دیتابیس اطلاعاتیش داره که انرژی لازم برای 100% کریستال شدن LLDPE حدود 294 ژول بر گرم هست. با تقسیم این دو تا عدد به هم حدود 37.74% کریستال داری که دستگاه گزارش کرده. و 62.26% ماده ات آمورف هست.
این دستگاه فقط DSC هست. چون اساس کار TGA و DSC خیلی با هم متفاوته و من تا حالا ندیدم که این دو تا دستگاه رو یکی کرده باشن.

GNMS

آخرین ویرایش:

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام اميدوارم حالتون خوب باشه ببخشيد كسي ميدونهGC& MSچه تستايي هستند؟

mpolymer

عضو جدید
سلام اميدوارم حالتون خوب باشه ببخشيد كسي ميدونهGC& MSچه تستايي هستند؟

سلام
آزمون GC/MS ترکیب کروماتوگرافی گازی و طیف بینی جرمی هست. توی این تست نمونه به دستگاه کروماتوگرافی گازی تزریق میشه و اجزای اون از هم جدا میشه. بنابراین اجزای موجود در نمونه با فاصله از ستون کروماتوگرافی جدا میشوند. برخلاف کروماتوگرافی گازی معمولی، خروجی ستون به یک طیف سنج جرمی وارد میشه. در واقع آشکارساز (دتکتور) در این سیستم کروماتوگرافی یک طیف سنج جرمیه. این سیستم بیشتر برای جداسازی مخلوطی از گازهای مجهول استفاده میشه که برای تعیین اجزای مخلوط باید طیف جرمی هر جزء رو بررسی کرد.
امیدوارم پاسخم مفید بوده باشه

amin 1991

عضو جدید
سلام کسی در رابطه با تست کشش مواد سخت و شکننده زمانی که جهت دهی شده باشند مطلبی نداره؟
اگر مقاله باشه بهتره.
;)

Hermione Granger

عضو جدید
سلام دوستان
به يه سري اطلاعات و دستورالعمل ها براي دستگاه RMS نياز داشتم
شماره استاندارد تست رو هم ممنون ميشم بهم بديد.

آخرین ویرایش:

mohandes-87

عضو جدید
سلام بچه ها ازتون خواهش میکنم کمکم کنید میشه روش ونحوه انجام آزمونهای زیر رو بهم بگید
MFI
DENSITY
BURST TEST
ESCR
TENSILO

mohamad-68

عضو جدید
سلام.دوستان کسی در مورد تست T-PEEL اطلاعت تکمیلی داره؟شدیدا به استانداردASTM1876-08 نیاز دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

دوستان کسی آزمون هایی که در صنعت روی پی وی سی انجام میشه رو میدونه؟
منظورم پایداری حرارتی اون هست. که با افزودن استابیلایزر+ پی وی سی+کربنات کلسیم انجام میشه؟
من کلی سوال در مورد پی وی سی ها و استابیلایزر اونها دارم.
خواهش میکنم اگه کسی میدونه کمکم کنه

استانداردهای پی وی سی رو ازکجا باید بگیرم.منظورم ماله اداره استاندارد نیست دوستان ASTM DIN ISO

ممنونم پیشاپیش

1818155

عضو جدید
elahi taghizadeh عزیز با سلام

تست TGA یک تستیه که مقداری از ماده رو توی دستگاه میگذاری و دستگاه شروع میکنه با یک نرخ ثابتی (معمولاً 5 یا 10 درجه سانتیگراد بر دقیقه) دمای ماده ات رو افزایش میده و همزمان وزنش رو اندازه میگیره و ثبت میکنه. از TGA میشه اطلاعات زیادی میشه بدست آورد: مثلاً جایی که تخریب ماده شروع میشه، ماده یک کاهش وزن سریع نشون میده. همچنین اگه تا دمای مثلاً 600 درجه بالا بری خیلی دقیق درصد مواد معدنی داخل ماده رو که تخریب نشدند رو میتونی تشخیص بدی. همچنین از شروع دمای تخریب، میتونی تا حدی نوع ماده رو حدس بزنی.
تست IR هم برای تشخیص پیوندهای ماده هستش. به این صورت که ماده ات رو بصورت پودر یا یک ورق نازک داخل دستگاه قرار میدی و دستگاه از نمونه نور مادون قرمز با فرکانس های مختلف رو عبور میده و میزان جذب نور را در فرکانسهای مختلف ثبت میکنه. و جداول استانداردی هستند که توی اونها نوشته شده که هر پیوندی توی چه فرکانسی جذب داره. در نتیجه میتونی با استفاده از اون جداول پیوندهای داخل ماده ات رو تشخیص بدی.
تجهیزات این تستها معمولاً گرون هستند و داخل ایران تولید نمیشند. پیشنهاد من اینه که اگه میخوای این تستها رو انجام بدی به یکی از دانشگاهها که دانشکده پلیمر دارند مراجعه کنی و نمونه ات رو بدی اونها واست انجام بدهند. تا اونجایی که من میدونم محل های زیر این تستها رو دارند:
دانشگاه امیرکبیر (دانشکده پلیمر) تست IR و TGA
دانشگاه امیرکبیر (دانشکده مهندسی شیمی) تست IR
دانشگاه تربیت مدرس : تست IR و TGA
پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی: تست IR و TGA
پژوهشگاه رازی: تست IR و TGA
دانشگاه تهران: تست IR و TGA

از بین موارد فوق پیشنهاد من دانشگاه تربیت مدرسه، چون تا اونجایی که من میدونم قیمتش از همه کمتره.

امیدوارم در کارت موفق باشی

GNMS

طبق بررسی های من، تست های پژوهشگاه پلیمر نتایج دقیق تری ارایه می دهد.

masoudrasooli

عضو جدید
سلام ...
3تا سوال راجع به تست DSC دارم. ممنون میشم کمکم کنید ...

1- چگونه میتوان نوع الفا و بتا را با این تست تعیین کرد ؟
2- چگونه با DSC سینتیک رشد بلورها را تعیین میکنند ؟
3- چگونه از DSC برای تعیین سینتیک پخت استفاده میکنند ؟

mzibast

عضو جدید
سلام بچه ها یه سوال دارم بر روی پلیمرها چه نوع آزمایش هایی انجام میشه

1818155

عضو جدید
سلام بچه ها یه سوال دارم بر روی پلیمرها چه نوع آزمایش هایی انجام میشه

اگر همین تاپیک را چند پیج برگردید عقب و از صفحات اولیه مورد بررسی قرار دهید : فکر میکنم مشکل حل بشه.
در ضمن می باید عنوان کنید که بر روی چه پلیمری چه خواصی را می خواهی مورد ازمایش و بررسی قرار بدی دوست گرامی.
پلیمرها دسته بندهای متفاوتی دارند: برخی از تست ها مشترک و برخی مختص مواد خاصی ( همچون تست های الاستومر ها و تست های پلاستیک ها و...)

1818155

عضو جدید
سلام و درود
من مراحل انجام یک بچ در پلیمریزاسیون پلی پروپیلن را میخواستم.
پلیمریزاسیون من در خصوص نسل سوم کاتالیزور های زیگلر ناتا می باشد.
مراحلی شامل پرچ کردن، محاسبه مقدار تیل و مقدار کاتالیست مصرفی ، محاسبه و نحوه استفاده نسبت تیاتنیم به MgCl2 و....
لطف اگر اطلاعات خاصی دارید و کمکی میتوانید انجام دهید مرا راهنمایی بفرمایید.
سپاس و بدرود

polymer77

عضو جدید
آزمایشی ساده و کاربردی به نام سختی سنجی
http://www.polymeresabz.com/wp-content/uploads/2014/07/سختی-سنجی.jpgاغلب افراد فعال در صنعت پلاستیک وقتی می خواهند سختی قطعه ای را بیان کنند برای مثال می گویند وقتی به یک قطعه لوله پلاستیکی ناخن می زنیم نرم است ولی محصول شرکت رقیب سخت است .
سوالی که این جا مطرح می شود این است که آیا فشار ناخن همه افراد یک است؟طبیعتا خیر.

بنابراین یک تست بسیار ساده و کاربردی برای این منظور وجود دارد : به نام تست سختی سنجی.
یک قطعه سخت پلاستیکی ( بزرگ ) و یک قطعه نرم مشابه همان قطعه پلاستیکی در اختیار داریم : دو قطعه از نظر ظاهر , شفافیت ولی برخی از ویژگیها مشترکند ولی زمانی که تحت آزمون سختی سنجی قرار می گیرند مثلاً از نظر سختی سنجی یک قطعه پلاستیکی را در مقیاس Shore D و نمونه پلاستیکی دیگر در Shore C قرار می گیرد.

منظور از سختی سنجی چیست؟
تعریف سختی سنجی : (پذیرفته شده ترین نظریه در این زمینه) عبارتست از : مقاومتی که یک قطعه پلیمری در برابر نفوذ یک سوزن با مشخصات استاندارد ، تحت نیروی معین و شرایط مشخص از خود نشان می دهد .
در یک تعریف کلی تر، به مقاومت یک ماده در برابر تغییر شکل ( deformation ) ( خصوصاً تغییر شکل های دائمی ) ، نفوذ در پلیمر ، یا خراشیدگی نیز سختی می گویند .
معیار مطلقی برای سختی وجود ندارد ، بنابراین برای بیان کیفی آن ، هر کدام از انواع آزمون های فوق جایگاه و مقیاس خود را دارد و به صورت دلخواه به عنوان سختی می تواند تعریف شود .
از دیدگاه عملی ، سختی ترکیبی از سه پارامتر زیر قابل اندازه گیری می باشد .
۱- نفوذ سوزن تحت نیرو
۲- مقاومت در برابر سایش
۳- مقاومت در برابر خراشیدگی

روشهای اندازه گیری سختی سنجی:
برای سختی سنجی یک قطعه پلیمری سه روش زیر که جنبه پذیرفته شده بیشتری دارند را می توان نام برد :
۱- دیورومتری : ( استفاده از دستگاههای سختی سنج دیورومتر Shore A & Shore D ) برای اندازه گیری سختی پلاستیک های نرم و نسبتاً سخت .
۲- Barcol : برای سختی سنجی در گستره متوسط سختی ، که مرحله ای بالاتر از سختی سنجی دیورومترهاست .
۳- Rockwell : برای سختی سنجی پلاستیک های سخت و نسبتاً نرم(Rockwell مجموعه ای است که توانایی سختی سنجی طیف وسیعی از پلاستیک ها را دارد و مشهورترین آنها عبارتند از : Rockwell R, L, M, N, E, K . . . . )
با وجودی که سختی اندازه گیری شده در یک مقیاس را نمی توان با اعداد مقیاس دیگر تبدیل کرد ، لاکن به صورت تقریبی چهار معیار فوق از سمت نرم به سخت به صورت فوق نشان داده شده اند :

http://www.polymeresabz.com/wp-content/uploads/2014/07/نمودارراک-ول.jpg
از چهار گستره سختی سنجی فوق دو مقیاس Shore A & Shore D ، هر دو با هم مجموعه ای را تشکیل می دهند که طیف نسبتاً وسیعی از پلیمرها را می توانند سختی سنجی کنند، و به لحاظ سهولت انجام آزمون ، دقت ، سرعت عمل و ارزانی دستگاه از وسعت استفاده بیشتری برخوردار هستند .
مبنای این نوع سختی سنجی ( Durometry ) : نفوذ و داخل شدن پین ( سوزن ) مخصوصی با ابعاد و مشخصات معین
( ارتفاع ۲٫۵ mm ضخامت ۱٫۴ ®۱٫۱۵ میلیمتر ) کــه تحــت نــیروی معــین ( ۱ kg برای Shore A ) و ( ۵ kg برای ( Shore Dکه در شــرایط محیــطی ( ۲۳ ± ۲° c ) و رطوبت نسبی % ( ۵۰ ± ۲ ) RH= پس از تمرکز سوزن به مدت ( ۱ ) ثانیه (طبق استاندارد ASTM ) ، بر روی نمونه عدد سختی ثبت می گردد ، لازم است بیشتر از ده مورد سختی سنجی بر روی نمونه ها انجام و سپس نتایج بدست آمده تحلیل و ارزشیابی شوند .
هر قدر سوزن به داخل پلیمر بیشتر نفوذ کند پلیمر نرم تر بوده و عدد سختی کمتری اعلام می شود و هر قدر نفوذ و داخل شدن پلیمر کمتر صورت گیرد عدد سختی بیشتری ثبت می گردد .

smart student

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در تکميل مطالب ارزنده دوستان

در مورد هر ماده اي که مد نظر است مي توان براي به دست آوردن تست هاي مربوطه و محدوده استاندارد به استانداردهاي جهاني(نظيرASTM,BS EN,...) و يا استاندارد ملي ايران مراجعه کرد.

mohandes-87

عضو جدید
سلام من خیلی وقته دنبال روش انجام تست های پلیمری هستم ولی هرچی میگردم پیدا نمیکنم . اگه میشه این چند مورد رو برام بذارید ممنونم
1-دانسیته
2-درصد دوده
3-تعیین پخش و توزیع دوده
4-تعین درصد برگشت حرارتی
5-آزمون فشار هیدروستاتیکی
8-آزمون ترکیدگی

GNMS

عضو جدید
تست دانسیته، روش اول

تست دانسیته، روش اول

تست دانسیته یا چگالی به روشهای مختلفی انجام میشود. اساس کار همه تستها، قانون ارشمیدس هستش. یکی از اون روشهایی رو که خیلی راحت میشه تو هر آزمایشگاهی انجام داد رو اینجا مینویسم:

• ابتدا 2 تا مایع که میدونیم چگالی یکی بیشتر و دیگری کمتر از ماده مورد نظرمون هست رو انتخاب میکنیم. فقط باید دقت کنیم که حتما این دو تا ماده در هم حل بشن. (یکی از انتخابهای خیلی خوب آب مقطر و الکل سفید هست که تقریباً واسه همه پلاستیکها جواب میده).
  • یه مقدار خیلی دقیق از مایع سبکتر رو با پیپت یا هر وسیله دیگه ای داخل یه ظرف مثل بشر میریزیم.
  • ماده ای رو که میخواهیم دانسیته اش رو اندازه بگیریم داخل ظرف میندازیم تا ته نشین بشه.
  • قطره قطره از مایع سنگینتر رو با یه وسیله ای مثل پیپت به بشر اضافه میکنیم (البته باید حسابش رو داشت که دقیقاً چقدر اضافه میشه) و محتویات بشر رو به هم میزنیم. یه جایی هست که پلاستیکت تو محلول غوطه ور میشه، تو اون لحظه چگالی مایع با چگالی نمونه ات برابره. از روی ترکیب درصد محلول میتونی دانسیته رو حساب کنی.
در کل آزمون باید خیلی دقت کرد که به هیچ عنوان روی قطعه پلاستیکی حباب هوا نچسبیده باشه. در غیر اینصورت خطای خیلی زیادی تو آزمایش وارد میشه.

GNMS

GNMS

عضو جدید
تست دانسیته، روش دوم

تست دانسیته، روش دوم

یکی دیگه از راههای اندازه گیری تست دانسیته استفاده از ترازوی دقیق هستش. (دقت ترازو ترجیحا بایستی یک دهم میلی گرم باشه.)
برای اینکار ابتدا باید یه صفحه مخصوص مطابق با شکل پیوست برای ترازو بایستی ساخت(البته برای یه سری مارکهای خاص ترازو این تجهیزات بصورت آماده وجود داره)
یه بشر رو روی پایه ثابت میگذارند، و اونرو از آب مقطر یا هر مایع دیگه ای که چگالیش مشخصه پر میکنند. به یه نکته ای باید دقت کرد که سطح آب باید به مقداری باشه که کفه پایین کامل داخل مایع قرار گرفته بشه.
سپس ابتدا ماده رو بصورت خشک در کفه بالایی قرار داده و وزن اونرو اندازه گیری میکنند. سپس همون ماده رو در کفه پایینی قرار میدن، و وزنش رو زمانی که داخل مایع هست رو اندازه گیری میکنند. از روی اختلاف وزن و همچنین چگالی مایع داخل بشر میشه چگالی ماده رو حساب کرد.
دوستان در این روش هم باید خیلی دقت کرد که به هیچ عنوان روی ماده حباب هوا وجود نداشته باشه.
ضمنا، اگه میخوایین خودتون این پایه رو درست کنید، خیلی دقت کنید که به ترازو آسیب نرسونید. چون ترازوهای دقیق گرون هستند.
GNMS

GNMS2.jpg

آخرین ویرایش:

GNMS

عضو جدید
اندازه گیری درصد دوده

اندازه گیری درصد دوده

اینجا میخوام نحوه اندازه گیری درصد دوده رو توضیح بدم.
برای اینکار به یه کوره دما بالا (دمای 8590 درجه) از جنس شیشه کوارتز نیاز داریم. داخل این کوره بایستی جریان گاز نیتروژن خشک برقرار باشه. سپس ماده رو بصورت دقیق وزن میکنیم و داخل یه قایقک داخل کوره میزاریم. توضیح اینکه وزن قایقک رو هم حتما باید بصورت دقیق اندازه بگیریم. پس از زمان 45 دقیقه تمام مواد داخل قایقک بغیر از دوده میسوزه و از طریق جریان نیتروژن خارج میشه. قایقک رو از داخل کوره در میاریم، و خنک میکنیم. بهتره که خنک کاری داخل یه دسیکاتور حاوی سیلیکاژل باشه. و قایقک رو دوباره وزن میکنیم. از روی اختلاف وزن ماده اولیه و دوده باقیمانده، میشه بصورت دقیق میزان دوده رو محاسبه کرد.
استاندارد انجام این آزمون رو هم من آپلود میکنم. البته برای مواد مختلف این استانداردها یخورده فرق میکنه، اما اساس کار همشون به نحوی هست که نوشتم.
GNMS

پیوست ها

• 7175-2.pdf
    324.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

GNMS

عضو جدید
تست پخش دوده

تست پخش دوده

با استفاده از تست قبلی میزان دوده موجود در ماده رو اندازه گیری کردیم. اما یه پارامتر خیلی مهم تو موادی که دوده دارند، نحوه پخش و توزیع اونهاست. برای اینکار بایستی از میکروسکوپ استفاده کنیم. ابتدا یه مقدار خیلی کم از ماده رو بین 2 تا لام میگذاریم و سپس این دو تا لام رو توسط چند تا گیره کاغذ محکم به هم وصل میکنیم. بطوریکه ماده بین این دو تا لام خیلی محکم فشرده بشه. بعدش این مجموعه رو میزاریم توی آون 180 درجه تا پلی اتیلن بین 2 تا لام کامل ذوب بشه و در نتیجه نازک بشه. لامها رو از آون درمیاریم و زیر میکروسکوپ نحوه توزیع اونرو میبینیم.
توی هر صنعتی استاندارد خاصی برای نحوه توزیع هست. که اینجا من استاندارد مربوط به لوله های پلی اتیلنی رو آپلود میکنم

GNMS

پیوست ها

• 7175-6.pdf
    401.5 کیلوبایت · بازدیدها: 1
آخرین ویرایش: