تست های پلیمری

GNMS

عضو جدید
تست برگشت حرارتی

تست برگشت حرارتی

این تست برای لوله های پلی اتیلنی و همپنین روکش سیم وکابل قابل انجام هستش. هدف از انجام این آزمون هم بررسی میزان تنش پس ماند در حین تولید هست.
برای اینکار ابتدا یه لوله به طول تقریبا 20 سانتیمتر رو برمیدارن و با استفاده از یه کولیس یا هر وسیله ای دیگه ای، 2 تا نشانه روی لوله به فاصله دقیقاً 100 میلیمتر ایجاد میکنند. برای اینکار تو صنعت میان و دهانه کولیس رو به فاصله 100 میلیمتر باز میکنند و با استفاده از پیچ سفت کننده، کولیس رو قفل میکنند. بعدش با پشت کولیس 2 تا نقطه رو لوله علامت میزارن که در نتیجه فاصله این 2 نقطه دقیقاً 100 میلیمتر میشه. بهتره که دور نقاط رو هم با یه ماژیک خط کشیده بشه که بعداً بشه راحت پیداشون کرد.
بعد این لوله رو توی آون دمای 100،110 یا 120 درجه (بسته به نوع پلی اتیلن یکی از این 3 دما انتخاب میشه) به مدت زمان 60، 120 یا 240 دقیقه (بسته به ضخامت نمونه یکی از این 3 زمان انتخاب میشه) گذاشته میشه. بعد از اتمام آزمون لوله رو از اون درمیاریم و پس از سرد شدن فاصله بین 2 نقطه رو اندازه میگیریم و میزان برگشت حرارتی رو محاسبه میکنیم.
استاندارد انجام این آزمون رو هم من آپلود میکنم که دما و زمانها بطور کامل توش هست.

یه توضیح دیگه هم این که بجای استفاده از آون، میشه از حمام روغن هم استفاده کرد که در اینصورت زمان آزمون خیلی کوتاه تر میشه

GNMS

پیوست ها

• 7175-3.pdf
    12 کیلوبایت · بازدیدها: 1

mohandes-87

عضو جدید
تست دانسیته یا چگالی به روشهای مختلفی انجام میشود. اساس کار همه تستها، قانون ارشمیدس هستش. یکی از اون روشهایی رو که خیلی راحت میشه تو هر آزمایشگاهی انجام داد رو اینجا مینویسم:

• ابتدا 2 تا مایع که میدونیم چگالی یکی بیشتر و دیگری کمتر از ماده مورد نظرمون هست رو انتخاب میکنیم. فقط باید دقت کنیم که حتما این دو تا ماده در هم حل بشن. (یکی از انتخابهای خیلی خوب آب مقطر و الکل سفید هست که تقریباً واسه همه پلاستیکها جواب میده).
  • یه مقدار خیلی دقیق از مایع سبکتر رو با پیپت یا هر وسیله دیگه ای داخل یه ظرف مثل بشر میریزیم.
  • ماده ای رو که میخواهیم دانسیته اش رو اندازه بگیریم داخل ظرف میندازیم تا ته نشین بشه.
  • قطره قطره از مایع سنگینتر رو با یه وسیله ای مثل پیپت به بشر اضافه میکنیم (البته باید حسابش رو داشت که دقیقاً چقدر اضافه میشه) و محتویات بشر رو به هم میزنیم. یه جایی هست که پلاستیکت تو محلول غوطه ور میشه، تو اون لحظه چگالی مایع با چگالی نمونه ات برابره. از روی ترکیب درصد محلول میتونی دانسیته رو حساب کنی.
در کل آزمون باید خیلی دقت کرد که به هیچ عنوان روی قطعه پلاستیکی حباب هوا نچسبیده باشه. در غیر اینصورت خطای خیلی زیادی تو آزمایش وارد میشه.

GNMS

ببخشید اینکه میگید از روی ترکیب درصد محلول میتونم دانسیته رو حساب کنم یعنی چی میشه روش اون رو توضیح بدی؟

GNMS

عضو جدید
تست فشار هیدرواستاتیکی و تست ترکیدگی

تست فشار هیدرواستاتیکی و تست ترکیدگی

تست هیدرواستایک: این تست برای بررسی رفتار "طولانی مدت" لوله های پلی اتیلنی (یا هر تجهیز تحت فشار مانند مخازن) هستش. من اینجا روش آزمون رو برای لوله های پلی اتیلنی مینویسم:
ابتدا یه طول مشخصی از لوله رو مطابق با استاندارد برش میدهند و سپس از دو سرش توسط سرپوش (Cap) بسته میشه تا هیچگونه نشتی نداشته باشه. و لوله رو داخل حمام آب با دمای کنترل شده میندازند. روی این سرپوشها 2 تا اتصال مخصوص برای ورود و خروج آب هستش. در شروع آزمون از طریق یکی از این اتصالات لوله رو پر از آب میکنند و طبیعیه که از طریق اون یکی اتصال هوای داخل لوله خارج میشه. پس از اینکه لوله پر شد، خروجی رو میبندند و لوله رو از طریق اتصال به دستگاه تست فشار هیدرواستاتیک وصل میکنند. دستگاه به صورت اتوماتیک، فشار داخل لوله و همچنین دمای حمام رو کنترل میکنه. پس از اتمام آزمون، لوله نبایستی هیچگونه نقصی داشته باشه. ضمناً تغییرات قطرش هم نباید بیشتر از 5% باشه. این تست رو میشه با دما و زمانهای مختلفی انجام داد. اما یکی از رایج ترین روشها دمای آب 80 درجه، و زمان آزمون 165 ساعت هستش. البته این تست رو میشه با دمای کمتر در مدت زمان 1 ساعت و همچنین 1000 ساعت هم انجام داد.
برای اطلاعات بیشتر استاندارد انجام این آزمون رو آپلود میکنم. (بند 12 استاندارد 1331 و همچنین روش آزمون 7175-4)

تست ترکیدگی: در این روش هم مثل تست هیدرواستاتیک لوله رو پر از آب میکنند و به دستگاه ایجاد فشار وصل میکنند. فرق این تست با تست هیدرواستاتیک اینه که فشار رو بصورت یکنواخت در مدت زمان تقریباً یک دقیقه اونقدر زیاد میکنند تا لوله بترکه. و سپس فشار ترکیدگی رو اندازه میگیرند. مهمترین نتیجه تو این تست نحوه ترکیدگی لوله هستش. بهترین حالت اینه لوله دچار تغییر شکل پلاستیک بشه، بعد عمود بر محور طولی لوله یه شکاف روش ایجاد بشه. اصطلاحاً به این حالت ترکیدگی "نوک قناری" گفته میشه. بدترین حالتش هم اینه که لوله اصلا دچار تغییر شکل پلاستیک نشه و اصطلاحاً مثل شیشه بشکنه. که این نشاندهنده رفتار شکننده (Brittle) هستش. بطور کلی هرچقدر میزان تغییر شکل بیشتر باشه، نشاندهنده چقرمگی (Ductility) ماده هست و بهتره.
برای اطلاعات بیشتر استاندارد انجام این آزمون رو آپلود میکنم. (بند 11استاندارد 1331 و همچنین روش آزمون 7175-4)

GNMS

پیوست ها

• 1331.pdf
    829.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 7175-4.pdf
    295.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

GNMS

عضو جدید
ببخشید اینکه میگید از روی ترکیب درصد محلول میتونم دانسیته رو حساب کنم یعنی چی میشه روش اون رو توضیح بدی؟

mohandes-87 عزیز با سلام

یه مثال ساده میزنم:
مواد مورد استفاده: آب مقطر با چگالی 1 و اتانول با چگالی 0.789
ابتدا 100 میلی لیتر الکل ریختی تو بشر (وزنش میشه 78.9 گرم)
اونقدر آب مقطر میریزی تا پلاستیکت غوطه ور بشه، مثلا 300 میلی لیتر (وزنش میشه 300 گرم).
حالا یه محلول 100 به 300 الکل و آب داری که وزنش هست 378.9 گرم. حجمش هم هست 400 میلی لیتر.
چگالی این محلول میشه 378.9/400=0.947 که همون چگالی ماده ات هست.

GNMS

mohandes-87

عضو جدید
mohandes-87 عزیز با سلام

یه مثال ساده میزنم:
مواد مورد استفاده: آب مقطر با چگالی 1 و اتانول با چگالی 0.789
ابتدا 100 میلی لیتر الکل ریختی تو بشر (وزنش میشه 78.9 گرم)
اونقدر آب مقطر میریزی تا پلاستیکت غوطه ور بشه، مثلا 300 میلی لیتر (وزنش میشه 300 گرم).
حالا یه محلول 100 به 300 الکل و آب داری که وزنش هست 378.9 گرم. حجمش هم هست 400 میلی لیتر.
چگالی این محلول میشه 378.9/400=0.947 که همون چگالی ماده ات هست.

GNMS
نمیدونی چه کمک بزرگی بهم کردی امید وارم همیشه سربلند باشی برام دعا کن فردا موفق بشم حتما خبرشو بهت میدم

• Like
واکنش ها: GNMS

mohandes-87

عضو جدید
یکی دیگه از راههای اندازه گیری تست دانسیته استفاده از ترازوی دقیق هستش. (دقت ترازو ترجیحا بایستی یک دهم میلی گرم باشه.)
برای اینکار ابتدا باید یه صفحه مخصوص مطابق با شکل پیوست برای ترازو بایستی ساخت(البته برای یه سری مارکهای خاص ترازو این تجهیزات بصورت آماده وجود داره)
یه بشر رو روی پایه ثابت میگذارند، و اونرو از آب مقطر یا هر مایع دیگه ای که چگالیش مشخصه پر میکنند. به یه نکته ای باید دقت کرد که سطح آب باید به مقداری باشه که کفه پایین کامل داخل مایع قرار گرفته بشه.
سپس ابتدا ماده رو بصورت خشک در کفه بالایی قرار داده و وزن اونرو اندازه گیری میکنند. سپس همون ماده رو در کفه پایینی قرار میدن، و وزنش رو زمانی که داخل مایع هست رو اندازه گیری میکنند. از روی اختلاف وزن و همچنین چگالی مایع داخل بشر میشه چگالی ماده رو حساب کرد.
دوستان در این روش هم باید خیلی دقت کرد که به هیچ عنوان روی ماده حباب هوا وجود نداشته باشه.
ضمنا، اگه میخوایین خودتون این پایه رو درست کنید، خیلی دقت کنید که به ترازو آسیب نرسونید. چون ترازوهای دقیق گرون هستند.
GNMS

GNMSمشاهده پیوست 221233

میشه اینم توضیح بدی ویه مثال براش بزنی ؟ممنون

unstoppable

کاربر بیش فعال
سلام.از دوستان کسی میتونه در مورد تست DMTA منو راهنمایی کنه؟
سلام
دوتا محفظه رو در نظر بگیرید که داخل یکی نمونه پلیمری ما و داخل دیگری یک مرجع وجود داره
به صورت همزمان به نمونه و مرجع گرما میدیم تا دماشون همزمان با هم بالا بره
میزان گرمایی که برای افزایش دما دادیم رو ثبت میکنیم
با توجه به اینکه چقدر گرما به نمونه و مرجع دادیم میتونیم Tg و Tf پلیمر رو مشخص کنیم

یه مثال غیر پلیمری میزنم...
یخ رو در نظر بگیر که دماش 10 درجه زیر صفر هست
وقتی با یه آهنگ ثابت بهش انرژی میدیم با یه سرعت ثابت دما افزایش پیدا میکنه
تا وقتی که به صفر درجه سانتی گراد برسه
تو این دما وقتی انرژی میدیم، دمای یخ بالا نمیره
دلیلش هم اینه که این انرژی برای تغییر حالت یخ (جامد به مایع) مصرف میشه
که با مقایسه این انرژی با یه نمونه مرجع که میدونیم دماش با انرژی چطور تغییر میکنه متوجه میشیم که به دمای ذوب یخ رسیدیم

اساس کار برای پلیمرها هم همینطوره و با این روش Tg و Tf رو میشه مشخص کرد

امیدوارم خوب توضیح داده باشم! (هرچند اونی که میخواستم نشد!)

unstoppable

کاربر بیش فعال
سلام.از دوستان کسی میتونه در مورد تست DMTA منو راهنمایی کنه؟

سلام
دوتا محفظه رو در نظر بگیرید که داخل یکی نمونه پلیمری ما و داخل دیگری یک مرجع وجود داره
به صورت همزمان به نمونه و مرجع گرما میدیم تا دماشون همزمان با هم بالا بره
میزان گرمایی که برای افزایش دما دادیم رو ثبت میکنیم
با توجه به اینکه چقدر گرما به نمونه و مرجع دادیم میتونیم Tg و Tf پلیمر رو مشخص کنیم

یه مثال غیر پلیمری میزنم...
یخ رو در نظر بگیر که دماش 10 درجه زیر صفر هست
وقتی با یه آهنگ ثابت بهش انرژی میدیم با یه سرعت ثابت دما افزایش پیدا میکنه
تا وقتی که به صفر درجه سانتی گراد برسه
تو این دما وقتی انرژی میدیم، دمای یخ بالا نمیره
دلیلش هم اینه که این انرژی برای تغییر حالت یخ (جامد به مایع) مصرف میشه
که با مقایسه این انرژی با یه نمونه مرجع که میدونیم دماش با انرژی چطور تغییر میکنه متوجه میشیم که به دمای ذوب یخ رسیدیم

اساس کار برای پلیمرها هم همینطوره و با این روش Tg و Tf رو میشه مشخص کرد

امیدوارم خوب توضیح داده باشم! (هرچند اونی که میخواستم نشد!)

با عرض معذرت من اشتباه گفتم...
اینکه گفتم تست DSC بود

اما DMTA به صورت زیر هستش:
نمونه پلیمر درون محفظه ی خاصی قرار گرفته و در تغییر شکل های متناوب با فرکانس خاص (معمولاً 1 هرتز) قرار میگیرد.
دستگاه مقدار تنش را اندازه گیری و ثبت میکنه
در همین حین دما از دماهای پایین افزایش پیدا میکنه و در نتیجه سه نمودار به صورت توابعی از درجه حرارت به دست میاد
نمودار های 'E و "E و نمودار تانژانت دلتا!

نقاطی که نمدار تانژانت دلتا ماکزیمم میشه، یک انتقال در ماده رخ میده (مثل Tg و...)

تو کتاب های زیر یه توضیحاتی درباره این روش و بقیه روش ها داده شده
-شیمی فیزیک پلیمرها : دکتر ناصر محمدی
-خواص فیزیکی مکانیکی پلیمرها : سیامک مطهری-ایرج رضائیان

masoodam

عضو جدید
سلام. وقت همگی بخیر.
من یک قطعه پلیمری دارم که در رابطه با جنس این قطعه اطلاعاتی ندارم.
میخواستم بدونم برای شناسایی مواد بکار رفته در این قطعه از چه تست هایی استفاده کنم؟
در ضمن این قطعه در واقع یک کامپوزیت پلیمریه و میدونم داخلش الیاف شیشه بکار رفته.

shahram4952

عضو جدید
سلام و درود عزیزان از تست RMS
فرکانس بر حسب ویسکوزیته
مدول ذخیره بر حسب فرکانس
مدول اتلافی بر حسب فرکانس توضیحاتی به من بده ممنون میشم
تست های انجام شده بر روی نانو کامپوزیت پلیمری خالص. نانو کاپوزیت با نانو ذره اصلاح شده و اصلاح نشده می باشد که از روی نمودار چیزی متوجه نمی شوم ممنون میشم راهنمایی کنید

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام و درود عزیزان از تست RMS
فرکانس بر حسب ویسکوزیته
مدول ذخیره بر حسب فرکانس
مدول اتلافی بر حسب فرکانس توضیحاتی به من بده ممنون میشم
تست های انجام شده بر روی نانو کامپوزیت پلیمری خالص. نانو کاپوزیت با نانو ذره اصلاح شده و اصلاح نشده می باشد که از روی نمودار چیزی متوجه نمی شوم ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام ، یا نمودار رو آپلود کنید یا اینکه از کتاب های مربوط به پلیمر و خواص مواد که تست های مربوطه رو تووش با مثال توضیح دادن استفاده کنید. از مقالات مشابه هم البته میتونید برای تفسیر نمودار استفاده کنین. توضیحاتی در رابطه با نوع تغییرات و دلایل احتمالی کاهش و افزایش رو در قسمت بحث و نتیجه در مقالات مشابه با همون مواد بستر و نانوذرات اصلاح کننده می تونید پیدا کنید.

این دو پست رو نگاه کنید بدون دونستن جزییات نمودار ها رو فقط میشه توصیف کرد ، تفسیر برا اساس مطالعات قبلی انجام میشه:

آخرین ویرایش:

shahram4952

عضو جدید
سلام و وقت بخیر
ممنون میشم توی انالیز این تست ها به من کمک کنید

ازمون RMS

9jmn_zakhire.jpg
با دقت در شكل میتوان فهميد که با افزودن پرکننده
ميزان هر دو مدول زیاد میشود که دليل آن وجود جسم سخت در زمينه نرم میباشد. افزایش مدول
اتلافی به دليل وجود پرکننده در زمينه میباشد که با کاهش فضای خالی همراه است و همين امر باعث
سرخوردگی زنجيره ها روی هم و افزایش مدول اتلافی میشود. با دقت در نتایج میتوان به خوبی اثر
اصلاح سطح در بهبود هرکدام از پارامترهای ذکر شده را دید به نحوی که این بهبود خواص بسيار بيشتر
از نانوذره بدون اصلاح سطح میباشد. این شكل تغييرات ویسكوزیته نمونه پلیوینيلاستات،
پلیوینيلاستات به همراه نانوذرات الماس و پلیوینيلاستات با نانوذرات اصلاح نشده الماس نشان
میدهد.

shahram4952

عضو جدید
37c_estehkam._yong._zakhire.jpg
خواص مکانیکی (استجکام کششی. مدول یانگ و ذخیره. طول نهایی)
پلی وینیل استات خالص
پلی وینیل استات با درصدهای مختلف 0- 5/ - 1- 1/5 - 2

نانو ذره الماس اصلاح شده با استفاده از عامل سیلانی

shahram4952

عضو جدید
ln6d_dcs_garma_gir.jpg
ازمون DSC

نمونه های بالا
برای بدست اوردن تاثیر دمای ذوب . انتقال شیشه ای . انتالپی ذوب و انجماد

shahram4952

عضو جدید
kzk_dsc_garma_deh.jpg

نمودار گرما گیر DSC

ممنون میشم عزیزان هرکسی میدونه کمکم کنه برای انالیز این تست ها

Fatemeh nafar

عضو جدید
سلام ،خواهش میکنم، توضیح این تست ها رو برای من ارسال کنید ،خیلی لازم دارم ممنونم

تست جهندگی

تست جهندگی

سلام
در مورد تست جهندگی اطلاعاتی میخواستم و همچنین نتیجه این تست روی چند لاستیک یا پلیمر
ویژگی‌ها

- مطابق استانداردهای ASTM D7121، DIN 53512، ISO 4662

- قرائت دیجیتالی با نمایشگرLCD

- ابزار رهاسازی خودکار

- سندان قابل تنظیم برای نمونه با ضخامت‌های مختلف

- گزینه میانگین برای سه نمونه آخر بر اساس استانداردها

- طراحی پاندول بر اساس مرکز ضربه

- کاربری و تعمیر و نگهداری آسان

- قیمت بسیار پایین

کاربردها

صنایع پلاستیک

دستگاه تست جهندگی آداکو برای تعیین خاصیت ارتجاعی نمونه‌های استاندارد لاستیک به کار می‌رود. لاستیک‌ها مواد خوبی برای جذب انرژی هستند. در بسیاری از کاربردها (مانند میراگرها)، لاستیک‌ها برای کاهش ضربه برگشتی و میرا کردن ارتعاشات به کار می‌روند.

توضیحات

بر اساس استاندارد ASTM D7121 و DIN 53512 و ISO 4662، دستگاه تست جهندگی آداکو یک پاندول دقیق و یک سندان مستحکم دارد که نمونه را می‌توان به سادگی روی آن قرار داد. قابل تنظیم بودن موقعیت سندان به کاربر اجازه می‌دهد تا نمونه‌هایی با ضخامت‌های مختلف را روی آن قرار دهد. یک ابزار رهاساز خودکار(نوع مغناطیسی) وجود دارد که تست را بدون خطای رهایش هنگام شروع، انجام می‌دهد (مشکلی که به هنگام استفاده از رهاساز مکانیکی وجود دارد). درضمن، گزینه کالیبراسیون برای تنظیم ارتفاع رهایش (زاویه) با استفاده از کلید کالیبراسیون روی پنل دستگاه وجود دارد. پاندول بر اساس حداقل فاصله بین مرکز ضربه پاندول و خط ضربه طراحی شده است. این ویژگی دینامیکی در زمان ضربه تمامی نیروهای جانبی را در یاتاقان‌ها حذف کرده و همه انرژی پاندول به نمونه منتقل می‌شود. پاندول از یک ارتفاع (زاویه) مشخص رها شده و پس از برخورد، ارتفاع (زاویه) برگشتی با استفاده از یک کدکننده (encoder) افزایشی اندازه‌گیری می‌شود. نسبت ارتفاع برگشتی به ارتفاع اولیه (مقدار جهندگی) به صورت دیجیتالی روی پنل دستگاه به درصد(%) نمایش داده می‌شود. بر اساس استاندارد ASTM، شش تست باید انجام شده و میانگین سه تست آخر باید گزارش شود. اين دستگاه می‌تواند بر اساس دستورالعمل توضیح داده شده‌ی فوق کار کرده و نتایج نهایی را به صورت دیجیتالی گزارش دهد.

parspajouhaan