ترفند های مربوط به:AUTOCAD

ترفند های مربوط به:AUTOCAD

• عالي

رای: 116 65.9%
  • خوب

رای: 51 29.0%
  • متوسط

رای: 9 5.1%
  • ضعيف

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    176

هیراد

کاربر فعال
برای سرعت در کار می توان کلیدTAB پایین نگه داشت وجلوی Cammond یک یا دو حرف از هرفرمان را تایپ کرد وهر فرمان را بسرعت اجرا کرد
منبع:انجمن تخصصی مهندسی عمران

هیراد

کاربر فعال
AUDIT: قبل از هر کاری با کمک دستور Audit فایل خود را بررسی کنید. این دستور عیبهای رایج فایل ترسیمی را پیدا کرده و آنها را رفع میکند.

توصیه مهم: همیشه پس از پایان فعالیتهای روزانه و قبل از ذخیره، دستور Audit را اجرا کنید. اگر یک فایل ترسیمی از تستهای فرمان Audit سر بلند بیرون نیاد هرگز آن را بدون بررسی و رفع مشکل رها نکنید.
با این آیکن annotation scale : مي توانيد مقیاس نقشه را برای زمان چاپ بطور خودکار تنظیم میکنید.
البته این بخش مفصل تر از این حرفها است و امکانات بسیاری را در اختیار شما قرار میدهد که اکثر آنها را باید زمان نصب اتوکد انتخاب و نصب نمایید و بسیار مفید هستند.نظیر اشکال سه بعدی آماده.دتایلهای مبلمان و درب و پنجره و بطور کلی دتایلهای معماری و سیویل و مکانیک و راه و پل و....

dda : شاید برای شما پیش آمده باشد که یک نقشه که اندازه گذاری شده موقع copy؛ move یا copy past کردن و غیره جای dimension ها تغییر کرده و بهم میریزه؛ برای جلوگیری از پیش آمدن این مشکل میتوانید از دستور dimdisassociate استفاده کنید. قبل ازاجرای دستور مورد نظرتون ابتدا در خط فرمان تایپ کنید dda ( مخفف دستور dimdisassociate) سپس dimension های نقشه مورد نظر را انتخاب کنید وenter کنید حالا با خیال راحت نقشه را move کنید یا هر فرمان دیگه را که میخواهید اجرا کنید.

ctrl+tab : با ctrl+tab بین چندتا فایل اتوکد که باز نمودیم ميتوانيد جابجا شويد.

فرمان overkill :از سری دستورهای Express میتوانید خطوطی را که روی هم افتادن را پاک کنید ، البته به شرطی که Express رو نصب کرده باشید.

:multiple این دستور برای تکرار خودکار هرفرمانی می باشد هر فرمانی بعد از multiple تایپ کنیم مانند circle بصورت خودکار دایره مکشد

ARCALIGNED TEXT: برای نوشتن فونت های قوسی شکل زیبا بکار می رود
EXPRES - TEXT - ARCALIGNED TEXT

undefine : با undefine از اجرای یک فرمان جلوگیری میشود فرمان ها را از کار می اندازد مثلا بعد از این دستور line تایپ کنیم دیگر فرمان line خط نمیکشد

* با گرفتن دکمه Shift و سپس گرفتن دکمه وسط موس و حرکت دادن آن (مانند Pan) می توان چرخش سه بعدی ، جهت دید (3DOrbit) را انجام داد. و با Ctrl+Z میتوان به حالت اولیه برگشت.
* چنانچه در موقع انتخاب کردن چند موضوع متوجه شدید که تعدادی از آنها را اشتباها انتخاب کرده اید . میتوانید کلید Tab +Shift پایین نگه داشته و بوسیله کلیک چپ موس ؛آن موضوعات را از انتخاب خود خارج نمایید.
منبع:انجمن تخصصی مهندسی عمران.

jojo1900

عضو جدید
با درود
میشه بگی چجوری میتونم یه پلان رو در کد2011با فرمت عکس سیو کنم؟
میخوام تو عکس فضا ها رو مشخص کنم

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
با درود
میشه بگی چجوری میتونم یه پلان رو در کد2011با فرمت عکس سیو کنم؟
میخوام تو عکس فضا ها رو مشخص کنم
برید توی plot
نام پرینتر رو publish dwg to jpg انتخاب کن
بقیه تنظیماتم شبیه به پلات معمولی
در ضمن این تاپیک برای پرسیدن سوال ساخته نشده و تاپیک های مربوط به این کار وجود داره
موفق باشید

jh198604

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیز ممنونم از مطالبتون ولی اینها که خیلی ابتدایی هستش بیایید یه کم در مورد فرمان اسلایس حرف بزنید و چطوری میشه میدان دید رو ذخیره کرد و چطوری میشه فرمت حجم رو در سه بعدی کم کرد و چطوری میشه از کار پرسپکیتیو گرفت و چطوری میشه سه بعدی و دو بعدی رو هردتاش تویه یک دید قرار داد و چطوری میشه یه فایل رو مخفی کرد کسی نتونه اون رو پیدا کنه و چطوری میشه با یک فرمان هم کار تریم و هم اکسنمد رو انجام داد
موفق شاد و یک ایرانی باشید بای با ی
:gol:
خب دوست عزیز شما که خودت استادی توضیح بدین تا ما هم استفاده کنیم

fatima-landscape

عضو جدید
سلام دوستان...
من تازه واردم تو کد...کسی میتونه کمکم کنه...میخوام ببینم چطور باید فهمید خطوط رو چند تایی کشیدیم یا نه؟؟؟؟اگر هم چندبار کشیدیم چطوری تصحیحش میکنیم؟؟؟؟آخه فایل اتوکدی رو که کشیدم وقتی میبرم تو اسکچ اپ خیلی جاهاش رو سطح نمیشناسه،گفتم شاید بخاطر خط های رو هم هستش...

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان...
من تازه واردم تو کد...کسی میتونه کمکم کنه...میخوام ببینم چطور باید فهمید خطوط رو چند تایی کشیدیم یا نه؟؟؟؟اگر هم چندبار کشیدیم چطوری تصحیحش میکنیم؟؟؟؟آخه فایل اتوکدی رو که کشیدم وقتی میبرم تو اسکچ اپ خیلی جاهاش رو سطح نمیشناسه،گفتم شاید بخاطر خط های رو هم هستش...
از فرمان overkill استفاده کنید

مجیدرحیمی

عضو جدید
چرا زماني كه حرف فارسي رو در كد تايپ ميكنم برعكس ميشه و حروف ها به هم نميچسبند به مانند طرح كه جهت ان برعكس ميشود و ح اخر ان نميچسبد ممنون ميشم

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا زماني كه حرف فارسي رو در كد تايپ ميكنم برعكس ميشه و حروف ها به هم نميچسبند به مانند طرح كه جهت ان برعكس ميشود و ح اخر ان نميچسبد ممنون ميشم

به این سوال چندین بار پاسخ داده شده. لطفا جستجو نمائید

alinddf

عضو جدید
استخراج متا دیتا از فایل cad.

استخراج متا دیتا از فایل cad.

چطور میشه اطلاعات متا دیتا فایل کد رو مشاهده و ویرایش کرد؟ مثلا مشاهده اینکه چه مدت زمانی روی فایل کار شده و چه فرامینی اجرا شده. اگر نرم افزاری برای ویرایش این متا دیتا ها میشناسید خیلی خیلی ممنون میشم که معرفی کنید.

soh-rab

عضو جدید
چطور میشه اطلاعات متا دیتا فایل کد رو مشاهده و ویرایش کرد؟ مثلا مشاهده اینکه چه مدت زمانی روی فایل کار شده و چه فرامینی اجرا شده. اگر نرم افزاری برای ویرایش این متا دیتا ها میشناسید خیلی خیلی ممنون میشم که معرفی کنید.

یه جا توی منوی فایل زمان کار شده بر روی فایل رو نشون می داد

mohandesmemari

عضو جدید
سلام و خسته نباشید
مثلا من توی اتوکد چند تا خط انتخاب میکنم انتخاب میشه و دستم به یه چیزی بخوره همه چیز بهم میریزه دیگه نیام دوباره خط ها رو انتخاب کنم باید با چه فرمانی و با چه دکمه ای بزنم تا اون خط هایی که انتخاب کردم نشون بده و انتخاب بشه کسی میدونه؟؟؟؟

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
دستور Time رو بزن ;)

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید
مثلا من توی اتوکد چند تا خط انتخاب میکنم انتخاب میشه و دستم به یه چیزی بخوره همه چیز بهم میریزه دیگه نیام دوباره خط ها رو انتخاب کنم باید با چه فرمانی و با چه دکمه ای بزنم تا اون خط هایی که انتخاب کردم نشون بده و انتخاب بشه کسی میدونه؟؟؟؟

بعد از اعمال دستور مورد نظر, P را زده و Enter ;)

Zancanaro

متخصص 3dMAX
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید

سوای روش امجی-----میتونید از دستور filter هم استفاده کنید--البته اگه نقشه تون اصولی و... ترسیم شده باشه
با این دستور میشه به راحتی انتخاب کرد--

moh3en66

عضو جدید
ctrl+shift+tabحركت در بين فايل ها رو انجام ميده اما از آخر به اول

این کارو می تونین با کلیدهای ctrl+f6 برای جلو رفتن و ctrl+shift+f6 برای برگشتن .
اینو فقط از این بابت گفتم که شاید کلید tab در بعضی جاها خراب باشه .

moh3en66

عضو جدید
از فرمان Divide یا div میتونید برای تقسیم کردن یک خط به فاصله های مساوی استفاده کنید، همچنین با استفاده از دستور Measure یا me میتونید یک خط رو به فاصله های مشخصی تقسیم کنید (مثلاً یک خط رو به فاصله های 10 واحدی تقسیم کنید)، و فرقشم با دستور قبلی در اینه که در دستور divide تعداد فاصله ها مهم هستن ولی در دستور measure اندازه بین اونها. البته باید توجه داشته باشید که فاصله ها بصورت نقطه هستن که برای انتخابشون باید در قسمت Osnap Setting گزینه ی nod رو فعال کرده باشین.

البته برای تغیر شکل دادن نقطه ها می تونین از format زیر شاخه point style استفاده کنید و از حالت نقطه به سایر حالات موجود تغییر بدین مثلا ضربدر یا هرچیزی ک باهاش راحتین .

moh3en66

عضو جدید
سلام-وقتی یکسری ابجت را سلکت کردید و خواستید مجددا ازش استفاده کنید و یا سهوا از حالت انتخاب بیرون امد میتوانید باp اینتر بازیابی کنید.
مثال: har farmani:co enter... p enter
سلکت ها پیدا میشوند!
البته در ورژن های بالای 2010 جواب میدهد.

میشه این دستور رو بیشتر توضیح بدین ؟

moh3en66

عضو جدید
قابلیتی توی کد هست که موقع save فایل کد اون به به صورت یه فایل zip ذخیره میکنه
این فایا zip حاوی فایل های مرتبط با فایل کد هست
مثل فونت های که استفاده کردین
یا عکس های که وارد کد کردین
یا فایل های xref...
یه چیزی مثل archive توی مکس که همه متریال ها رو همراه فایل ذخیره میکنه

و برای ایجاد این فایل می تونی از سربرگ file<etransmit استفاده کنی
و توی تنظیماتش بجای فایل zip فایل exe ایجاد کنی که برای حمل و نقل و استفاده ب مشکل بر نخوری

برای اینکار بعد از رفتن مسیر بالا روی دکمه transmittal setups کلید می کنی از صفحه باز شده روی modify کلیک می کنی و اون بالا پسوند رو از حالت zip به حالت exe تغییر میدی

moh3en66

عضو جدید
دستور aa مخفف area هست و برای اندازه گیری مساحت به کار می ره و دستور rr مخفف render هست

بعد از زدن aa (اجرای دستور area ) اگر موضوعی که می خواین مساحتش رو دربیارین یک موضوع یکپارچه هست (مثلاً با pl ترسیم شده) میتونین O را تایپ کنین و اینتر بزنین در این صورت با کلیک روی شکل مساحت کل موضوع رو به سرعت بهتون میده .
اگر هم موضوع یکپارچه نیست می تونین با استفاده از دستور BO یا BO- بصورت یکپارچه درش بیارین و بعد از این دستور استفاده کنید

moh3en66

عضو جدید
یه راهنمایی کوچیک اما مهم خیلی تو سرعت کار تاثیر میزاره
اکثر افراد برای انجام دستوراتی مثل کپی . موو ، بلوک ، اریا و ..... اول دستور رو اجرا می کنن بعد موضوعاتشون رو انتخاب می کنن

اما اگر اول موضوعات رو انتخاب کنین بعد دستور رو یک قدم جلو می افتین و اون هم اینتر زدن برای اعلام اتمام انتخاب

هیراد

کاربر فعال
برای رسم نیمساز یک زاویه علاوه بر رسم هندسی آن با استفاده پرگار ( طریقه رسم در دوران دبیرستان) میتوان از فرمان XL استفاده کرد( فرمان رسم خط که در ورژن های جدید اتوکد وجود نداره و فقط رسم نیم خط "RAY" وجود دارد) XL اینتر انتخاب گزینه bisect (دو نیم کردن ) سپس اینتر سپس انتخاب راس زاویه سپس انتخاب ضلع اول (مخالف عقربه های ساعت) در مرحله آخر هم ضلع دوم سپس اینتر :

هیراد

کاربر فعال
یه راهنمایی کوچیک اما مهم خیلی تو سرعت کار تاثیر میزاره
اکثر افراد برای انجام دستوراتی مثل کپی . موو ، بلوک ، اریا و ..... اول دستور رو اجرا می کنن بعد موضوعاتشون رو انتخاب می کنن

اما اگر اول موضوعات رو انتخاب کنین بعد دستور رو یک قدم جلو می افتین و اون هم اینتر زدن برای اعلام اتمام انتخاب

گزینه MULTIPLE هم دقیقا همین کارو میکنه : اول جلوی command می نویسیم MUTIPLE اینتر میزنیم حالا جلوی select object فرمان مورد نظرونو می نویسیم مثل : copy - move , وغیره که بعداز انجام دادن فرمان دوباره فرمان موردنظر بدون اینتر زدن انجام میشه.

pinewinter

عضو جدید
سلام
دوستان عزیز من شاید یکم دیر به دیر بیام چون نزدیک امتحاناته ولی درمورد فرمانهای تایپی بخصوص برای رسم سایت پلان میتونم کمکتون کنم!;)

pinewinter

عضو جدید
با اجازتون میخواستم کمی درمورد layers صحبت کنم که بسیار بخش مهمی هست.
تو رسم سایت پلان ها،استفاده از لایه ها و دونستن اصول اون به نحوی که شلوغ نشه خیلی مهمه.
اگه بخوام خلاصه و کاربردی کاربردش رو بگم برای مدیریت رسم هاتون هست.. پس ازش همینجوری نگذرید.
اما درمورد عدم تواناییتون در رسم پلان و نما باید بگم احتمالا شما هندسه تون خوب نیس.
دوستان اگه سوال داشتید یا پیشنهادی داشتید که بشه تخصصی تر پیش بریم لطفا بفرمایید.طوریکه پراکنده گویی نشه..کوتاه و کاربردی باشه که از حوصله ی دوستان خارج نباشه
سپاس:redface:

fh1368h

عضو جدید
سلام میشه به من کمک کنید من تعداد زیادی حدود 800 تا فونت فارسی دارم وقتی همش را با هم تبدیل به خط و کمان میکنم خیلی خیلی شکسته میشه به حدی که قابل خوندن نیست راهنماییم کنید چطور این مشکل را حل کنم ؟

هیراد

کاربر فعال
وظایف کلید Ctrl و موس

با نگه داشتن کلید Ctrl و فشار دادن کلیک چپ ترسیمات تک تک انتخاب می شود و دیگر نمی توان برای انتخاب پنجره باز کرد.با نگه داشتن کلید Ctrl و فشار دادن کلیک راست منوی کمکی snap باز خواهد شد.با نگه داشتن کلید Ctrl و کلیک وسط نوعی از جابجایی نما (pan) تبدیل می شود.
با نگه داشتن کلید Ctrl و کشیدن و انداختن ترسیم (drag & drop) با استفاده از کلیک چپ کپی تولید می کند.
پیشرفته : وظایف دکمه وسط موسدر اتوکد ۱۴ و ماقبل با زدن کلیک وسط موس منویی برای کاربرد بهتر snap باز می شد و از اتوکد ۲۰۰۰ به بعد این قابلیت با استفاده از کلید shift+right click قابل اجرا می باشد و به جای آن کلیک وسط به فرمانpan تبدیل شده است که برای طراحان بسیار راحت تر است . و نیز با نگه داشتن کلید Ctrl و کلیک وسط می توان به نوعی دیگر نمای ترسیم را جابجا کرد.با دو بار کلیک وسط کل ترسیم نمایش داده می شود.(معادل فرمان zoom>Extents می باشد)
اگر بخواهیم کلیک وسط را به حالت اتوکد ۱۴ تبدیل کنید در خط فرمان MBUTTONPAN را تایپ کرده و ۰ را وارد می کنید( سایت مرجع معماران)

هیراد

کاربر فعال
ترسیم یک خط با داشتن زاویه ی خط به صورت درجه ، دقیقه و ثانیه

برای ترسیم خطوط برداشته شده در نقشه برداری که معمولا با درجه ، دقیقه و ثانیه انجام گرفته ، از حالت های معمول نمی توان استفاده کرد. برای این منظور هنگام وارد کردن طول خط و زاویه باید از روش قطبی به شرح زیر استفاده کرد: مثلا برای ترسیم خطی به طول 5 و دارای زاویه ی 26 درجه و 32 دقیقه و 42 ثانیه ، باید به این شکل مختصات را وارد نماییم @5<26d3242" نکته : برای اینکه در اندازه گذاری ، زاویه به صورت 26°3242"نشان داده شود باید ابتدا به مسیر زیر برویم Dimension > dimension style > modify > primary units > angular dimensions سپس از بخش units formatگزینه ی Degrees Minutes Secondsو از بخش precisionگزینه ی 0d0000"را انتخاب کنیم (سایت مرجع معماران)

هیراد

کاربر فعال
ترسیم بیضی با گیره های فراوان برای ویرایش

به صورت پیش فرض بیضی های ترسیم شده دارای 5 گیره ( در چهار زاویه 0 و 90 و 180 و 270 و مرکز) می باشند. ولی با اجرای متغییر سیستمی pellipseو دادن مقدار 1 به آن ، بیضی های ترسیم شده دارای گیره های زیادی در نقاط مختلف می باشند که می توان با جابجا کردن آنها ، یک شکل deformایجاد کرد.

هیراد

کاربر فعال
Hyperlink به اشیا موجود

یکی از جالبترین قابلیتهای اتوکد اضافه کردن Hyperlink به اشیا موجود در محیط ترسیم هست.
Hyperlink ها درست مثل همین Hyperlink های صفحات وب کار میکنند. به عنوان مثال شما میتوانید قسمتی از محیط ترسیم رو به فایل اتوکد دیگری لینک کنید تا کاربر به راحتی با یک مجموعه ترسیمات مرتبط، ارتباط برقرار کنه.
هنگام ساخت Hyperlink هیچگونه محدودیتی از نظر آدرس مقصد وجود نداره. میتونه یک فایل اتوکد دیگه باشه یا اینکه یک فایل MSWord و یا DOC, XLS, PDF و … این فایلها میتوانند روی سیستم شما و یا روی سرور و یا اینکه یک آدرس وب و … قرار گرفته باشند.
برای ساخت Hyperlink در خط فرمان تایپ کنید : HYPERLINK یا اینکه از میانبر Ctrl-K استفاده کنید. سپس شی مورد نظر رو انتخاب کنید. و در پنجره ای که باز میشه آدرس HYPERLINK رو وارد کنید. میتونید یک توضیح هم اضافه کنید. هنگامی که موس شما روی یک شی لینک شده برود علامت موس نمایشگر موس عوض میشه و متنی که نوشتید ظاهر میشه. با گرفتن کلید Ctrl و سپس کلیک کردن بر روی شی مورد نظر آدرس مقصد لینک باز میشه. اگر مقصد یک فایل اتوکد باشد اون فایل در پنجره جدیدی باز میشه.