تحلیل و کدنویسی پروژه مدیریت کتابخانه 2(ادامه تاپیک قبلی)

وضعیت
موضوع بسته شده است.

_narjes

عضو جدید
خوب به پیشنهاد دوستان و استارتر تاپیک قبلی به خاطر شلوغ شدن و گم شدن بحث اصلی :D تاپیک رو جدید می کنیم به امید همکاری مهندسان عزیز

همین جا از همه دوستان کامپیوتری دعوت می کنم که بیایین برای ادامه این پروژه :gol:
بحثهای اصلی رو که مربوط به این پروژه می شدند رو دوباره می گذارم و بعضی از لینکها رو .

یه خواهش از همه دوستان : لطفا اینجا دیگه اعلام امادگی نکنید
فقط نظر و پیشنهاد و ادامه کار

آخرین ویرایش:

_narjes

عضو جدید
یادآوری

یادآوری

لینک شروع تاپیک قبل
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=73286

تحلیل اولیه :
سیستم مدیریت کتابخانه.
خوب دوستان می خوایم یه برنامه با هم بنویسیم .امیدوارم همه همکاری کنید.
هدف از این کار رفع مشکلات پایه ای دوستان عزیزی هستش که به تازگی برنامه نویسی رو شروع کردن و بهانه ای واسه دور هم جمع شدنمون.
واسه شروع من صورت مسئله رو مطرح میکنم شما هم لطف بفرمائید اونو تکمیل کنید که یه کار خوب رو با هم جلو ببریم به امید خدا.
واسه شروع مشتری از برنامه شما انتظاراتی داره که مهمترین بخشه کاره و باید به درستی نیازمندی ها رو در بیاریم که بعدا دچار مشکل نشیم.
.................................................. ..............
مشتری به شما میگه که من برنامه ای می خوام که::::
.................................................. ..............
یه برنامه واسه مدیریت کتابخانه می خوایم که قابلیت مدیریت آرشیو کتاب ها رو داشته باشه و اعضا رو ثبت نام کرده و مدیریت کنه که فلان کتاب رو چه شخصی به امانت برده و برگشت امانات رو و از رده خارج شدن کتاب ها رو مدیریت کنه.
...
کتاب خونه یه مدیر داره که وظیفه ی ثبت نام اعضا و ثبت کتاب در آرشیو و کار های مربوط به این دو شامل ویرایش و حذف و ...مدیریت می کنه.
.................................................. ...........
مدیر کتاب دار هایی رو تعریف میکنه.
وظیفه اونا ثبت امانت برگشت امانت و تمدید زمان برگشت کتاب هستش.
.................................................. .....
مدیر این توانایی رو داره که ماکزیمومی رو برای تعداد امانات هر عضو تعریف کنه.
..
بعضی از افراد ممکنه خیلی بی نظم باشن و امانات رو خیلی دیر تحویل بدن...
کتابدار موقع دریافت امانت می تونه بی نظمی رو ثبت کنه.
مدیر می تونه افرادی رو که چند تایی بی نظمی دارن رو محروم کنه.موقتا...و یا کلا حذف و اخراج کنه....
.................................................. .....
وقتی که کسی می خواد چیزی به امانت ببره کتابدار آماری از اماناتی که هنوز دست عضو هست رو داشته باشه.
.................................
یه موقعی کتابی خراب می شه یا از برگشتش به کتاب خونه نا امید میشیم اونو به لیست بایگانی اضافه میکنیم...
……………………………
هر لحظه به آمار کتاب خونه شامل موجودی ..به امانت رفته و از دور خارج شده دسترسی داشته باشیم.
....................................
به اطلاعات اعضا دسترسی داشته باشیم.
یک گزارش کیری کامل از اعضا داشته باشیم..شامل دسته بندی بر اساس تحصیلات و جنسیت.

_narjes

عضو جدید
نظرات دوستان :
omid_day2007 :
امکانات یه برنامه نمونه :
- تعريف "عضو" براي كتابخانه از طريق فرم‌هايي كاربرپسند
- فرم مربوط به وارد كردن مشخصات كتاب‌هاي كتابخانه در بانك اطلاعاتي
- فرم مربوط به ثبت مشخصات عضو و كتاب هنگام تحويل كتاب به عضو
- تأييد برگشت كتاب تنها با يك كليك
- جستجو بين اعضا از طريق شماره عضويت و يا نام خانوادگي
- پرينت گرفتن مشخصات يك عضو و يا تمامي اعضا
- جستجو بين كتب كتابخانه از طريق شماره كتاب و يا نويسنده
- چاپ ليست كتب يك نويسنده خاص
- چاپ ليست كتب يك موضوع خاص
- تعريف موضوعات مختلف براي سيستم
- ويرايش مشخصا يك عضو و يا يك كتاب در نهايت سادگي
- و ده‌ها امكان مفيد ديگر...

اینم لینک سایت با اطلاعات جامع تر و لینک برنامه :

http://library.aftabgardan-cc.com
_sharif :
اگه زمان امانت تموم شد و کتاب رو پس نداد پیامی ظاهر بشه که این کتاب ها پس داده نشده اند
omid_day2007 :
اینها رو هم میتونیم اضافه کنیم :

ثبت اطلاعات
ثبت کتاب
ثبت امانت کتاب
ثبت برگشت کتاب
ثبت تسویه حساب عضو
ویرایش اطلاعات اعضا
ویرایش اطلاعات کتابها
حذف اعضا
حذف کتاب
لیست اعضا
لیست کتاب ها
لیست کتابهای امانت داده شده
لست کتابهای یک مولف
لیست اعضایی که جریمه دارند
لیست کتابهای که در یک تاریخ امانت داده شده
و صدور کارت
خروج

ادامه دارد......

_narjes

عضو جدید
ادامه نظرات دوستان

ادامه نظرات دوستان

کربلایی :
قبل از شروع کدنویسی بهتره کمی بیشتر درباره قابلیتها و ویژگیهای پروژه بدونیم:

انواع کتب وارد شده به کتابخونه:
1-خریداری شده
2-هدایا
3-مبادلات(کتبی که با کتابهای سایر کتابخونه ها مبادله شدن)

همون طور که میدونید اطلاعات کتابها در برگه دانها فهرسنویسی میشن!
انواع برگه دانهایی که به کار برده میشه عبارتند از:
1-برگه دان دائم(جهت نمایش به کاربران و جستجوی کتب)
2-برگه دان عمومی(جهت نگهداری اطلاعات عمومی کتب)
3-برگه دان سفارشات(جهت نگهداری اطلاعات کتب سفارش داده شده ای که هنوز خریداری نشده اند و ...)

مراحل انجام یک سفارش خرید جدید:
1-جستجوی کتاب در برگه دان دائم(اگر موجود نباشه سفارش برو به مرحله 2 وگرنه کتاب سربرگ true می خوره، یعنی کتاب موجوده وبرو خرید دوباره اون بستگی به سیاست کتابخونه داره)
2-جستجوی کتاب در برگه دان کتب دردست سفارش(اگر موجود باشه یا سفارش باطل میشه یا دوباره سفارش داده میشه)

3-ماشین کردن اطلاعات سفارش:
1-برگه سفید: ارسال به ناشر یا کارگزار خرید
2-برگه مقوایی: جهت قرار دادن در برگه دان دائم
3-برگه قرمز: جهت برگه دان عمومی
4-برگه آبی: جهت برگه دان سفارشات

اطلاعاتی که هنگام فهرست نویسی باید اخذ بشه:
1-سرشناسه(معولا نام پدیدآور)
2-عنوان(معمولا نام مدرک)
3-شماره ویرایش
4-نوبت چاپ
5-اطلاعات ناشر شامل:(محل نشر، تاریخ نشر، ناشر)
6-صفحه شمار(تعداد صفحات)
7-تعداد جلد
8-فروست(نام عمومی مجموعه از مدارک)
9-یاداشتها
10-موضوعات
11-شناسه های دیگر
12-بانک واژگان منتخب و منتسب(یه بانک اطلاعاتی که براساس قواعد تعریف شده و *****ین مشخص، واژگان منتخب رو انتخاب میکنه جهت تسهیل فرایند جستجو)
kerberos2023 :
اگه کتاب بیش از حد معین دست امانت گیرنده بود سیستم آلارم بده و بگه که فلان کتاب بیش از حد دست فلانی بوده و توی این پیغام شماره تماس امانت گیرنده هم باشه
ادامه دارد...

_narjes

عضو جدید
_narjes :
برنامه درخواستی مشتری :
برنامه ای برای مدیریت کتابخانه که قابلیت مدیریت آرشیو کتاب ها را داشته باشد و اعضا را ثبت نام کرده و مدیریت کند که چه کتابی را چه شخصی به امانت برده و برگشت امانات و از رده خارج شدن کتاب ها را مدیریت کند .
ابتدا بعضی از سوالات که دوستان بیان کرده اند و نکات ،پیشنهادها و راه حل ها درباره آنها :
1- بعضی از افراد ممکن است خیلی بی نظم باشند و امانات را خیلی دیر تحویل دهند .
کتابدار موقع ذریافت امانت می تواند بی نظمی را ثبت کند
راه حل : ثبت بی نظمی اعضا می تواند به عهده سیستم باشد و سیستم به طور خودکار این بی نظمی را ثبت و گزارش دهد . ثبت این بینظمی و گزارش با توجه به تاریخ امانت و برگشت و زمانی که برای مدت امانت توسط مدیر اعمال شده ، صورت گیرد .
2- مدیر می تواند افرادی که چندتایی بی نظمی دارند محروم کند . موقتاً .. و یا کلا حذف و اخراج کند .
پیشنهاد : مدیر می تواند به جای محرومیت موقت یا حذف و اخراج افراد بی نظم از جریمه نقدی نیز استفاده کند .(الیته این می تواند یک قابلیت در سیستم باشد )
نکته 1– در این صورت مدیر باید تعریفی از جریمه نیز داشته باشد و نیز چگونگی اعمال جریمه
3- وقتی کتابی خراب می شود یا از برگشتش به کتابخانه ناامید می شویم آن را به لیست بایگانی اضافه کنیم .
پیشنهاد : لیست بایگانی بعد از مدت معینی به صورت اتوماتیک خالی شود .
نکته – در این صورت این مدت معین نیز باید توسط مدیر تعییین شود .
4- اگر زمان امانت تمام شد و عضو کتاب را برگشت نداده بود پیامی ظاهر شود که این کتابها پس داده نشده اند .(نمایش لیست کتابهای برگشت داده نشده )
پیشنهاد : لازم به نمایش لیست کتابهای برگشت داده نشده نیست کاربر هر وقت نیاز داشته باشد می تواند لیست کتابهای برگشت نشده را ببیند .
5- کاربران باید بتوانند پیشنهاد خرید کتابهایی را که در کتابخانه موجود نیست را به سبد خرید کتاب اضافه کنند تا پس از بررسی کتابداران اقدام شود .
نکته – پیشنهاد خرید کتاب در برنامه توسط کتابدار صورت می گیرد و بررسی اقدام به خرید آن توسط مدیر انجام می شود .
6- ثبت تسویه حساب عضو
نکته – اگر قرار بر تسویه حساب نقدی باشد و کلا صحبت وجه و این جور چیزا ، یک قسمت حسابداری هم داریم .
7- حذف اعضا
نکته – اگر قرار بر حذف عضو باشد تمام فعالیتهای قبلی مربوط به اعضا نیز حذف می شود .
راه حل : حذف نه! غیر فعال کردن عضو . در این صورت اطلاعاتی که مربوط به فعالیتهای قبلی عضو هستند دچار مشکل نمی شوند .
می توان به سیستم این قابلیت را داد که بعد از مدت خاصی عضو حذف شود .
8- درخواست تمدید کتاب
نکته – در صورتی این کار قابل انجام است که کتاب رزرو نشده باشد .
نکته – کتابخانه دارای کتابهای مرجع نیز می باشد و این کتابها امانت چند روزه داده نمی شوند ، پس سیستم باید این قابلیت را داشته باشد که محدودیت امانت داشته باشد .
نکته – کتابخانه دارای یک سری هزینه های جانبی نیز می باشد مانند هزینه برق ، سوخت وسایل گرمایشی ، خرید وسایل . سیستم مورد بحث باید دارای این قابلیت نیز باشد که بتوان هزینه ها را ثبت و نگهداری کرد .و در صورت لزوم به آنها دسترسی داشت .
نکته – یک کتاب باید دارای حالات مختلفی از قبیل غیر فغال بودن(بایگانی/از رده خارج ) ، قابل استفاده و یا اینکه وجود ندارد باشد همچنین عضو .
نکته – برای استفاده راحت سیستم و همچنین دارا بودن قابلیتهای مختلف سیستم ، کاربر باید بتواند یک کتاب را در گروه مناسبی تعریف کند . پس کاربر باید بتواند گروههای مختلف را تعریف کند .
دوستان لطف کنند پیشنهاد ها و راه حلها رو مرور کنند و خبر بدهند ;)

sam66

عضو جدید
سلام خیلی موضوع جالبی رو انتخاب کردید، من پروژم سیستم مدیریت کتابخانه با زبان #c هست که هر چند ناقص اما خودم نوشتم به همراه uml.
راستی شما با چه زبانی میخواید بنویسید؟

sam66

عضو جدید
ابزار :
sql2005
C#.net
واسه تحلیل از uml

خیلی عالیه البته من چون تو ارتباط با sql مشکل داشتم مجبور شدم از اکسس استفاده کنم ولی رشنال را کامل کار کردم ، منتظرم زودتر ادامه کارتونو ببینم
ببخشید پست های اضافه زدم:gol:

_narjes

عضو جدید
فایل ضمیمه turboogle :کتابخانه 1
فایل ضمیمه _narjes (فایل نهایی ): کتابخانه 2
لطفا فایلها رو مطالعه کنید که ادامه بدیم
در ضمن نظراتتون رو هم درباره نظرات دوستانی که نظر و پیشنهاد دادند بدهید ;)

پیوست ها

• کتابخانه.doc
    50.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • کتابخانه 2.doc
    38.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sam66

عضو جدید
سلام ، خوندم تقریبا کامل به نظر میان ، فکر میکنم بهتر باشه بریم سراغ دیاگرام ها

general2010

عضو جدید
سلام
ایده ی جالبیه. ولی چندتا نواقص داشت با اجازتون می گم:
با توجه به اینکه قرار است کاری جدید صورت بگیره و فقط یک برنامه خیلی ساده نباشه بهتره که حتی کارت کتابخانه را حذف کنیم!
در خیلی از کتابخانه هایی که در کشورمون وجود داره هنوز سیستم برپایه امانت دادن به صورت قدیم صورت می گیره! این سیستم هم که قراره ما بنویسیم هم هنوز آن کار را انجام می ده! پس ما فقط داریم قسمت بایگانی و... را درون سیستم انجام می دیم در صورتی که با این سیستم هیچ کس خود نمی تونه کتابی را رزرو یا به امانت بگیره (این سیستم به هیچ وجه نمی تونه تحت شبکه جواب بده)
همچنین هنوز نیاز به صدور کارت کتابخانه هست که به نظر من بهتره این نیز حذف بشه!!
ما می تونیم یه قسمت داشته باشیم و کاربر بیاد ثبت نام کنه و بعد از تایید می تونه هر کتابی که خواست را رزرو کنه حالا اگر وجود داشته باشه می تونه به امانات بگیره این کار یعنی حذف تمام فرم های ثبت نام و کارت های کتابخانه!
همچنین توی این سیستم کاربر یا همان گیرنده کتاب با سیستم در ارتباطه پس آن نیز یک actor بحساب میاد.
نظر من اینه که از همین الان یه کار اصولی انجام بدیم نه این که سیستم هایی که چندین بار نوشته شده و حتی کدهاش توی اینترنت فراون گیر میاد را دوباره بنویسیم.

شاد باشید.

_narjes

عضو جدید
سلام
پس ما فقط داریم قسمت بایگانی و... را درون سیستم انجام می دیم در صورتی که با این سیستم هیچ کس خود نمی تونه کتابی را رزرو یا به امانت بگیره (این سیستم به هیچ وجه نمی تونه تحت شبکه جواب بده)
همچنین هنوز نیاز به صدور کارت کتابخانه هست که به نظر من بهتره این نیز حذف بشه!!
ما می تونیم یه قسمت داشته باشیم و کاربر بیاد ثبت نام کنه و بعد از تایید می تونه هر کتابی که خواست را رزرو کنه حالا اگر وجود داشته باشه می تونه به امانات بگیره این کار یعنی حذف تمام فرم های ثبت نام و کارت های کتابخانه!
همچنین توی این سیستم کاربر یا همان گیرنده کتاب با سیستم در ارتباطه پس آن نیز یک actor بحساب میاد.
نظر من اینه که از همین الان یه کار اصولی انجام بدیم نه این که سیستم هایی که چندین بار نوشته شده و حتی کدهاش توی اینترنت فراون گیر میاد را دوباره بنویسیم.

شاد باشید.
خب موافقم با شما ;)
منتظر همکاری همه دوستان;)

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
ممنون از کار قشنگتون
ولی چرا دیگه ادامه نمی دین؟

کاش این برنامه یک یا چند مسول داشت که برنامه رو مدیریت می کردن و پیش می بردن.

بازم ممنون از زحماتتون

اارکیده

عضو جدید
من براهفته بعد نمودار dfd کتابخانه رو باید تحویل بدم به این پروژه مربوط می شه؟

Sharif_

مدیر بازنشسته
فعلا تاپیک به حالت تعلیق درمیاد
اگر کسی می خواد ادمه بده با یکی از مدیران تالار تماس بگیره

وضعیت
موضوع بسته شده است.