تحليل موضوعات اسكيس،آمادگي اسكيس 92

وضعیت
موضوع بسته شده است.

misa001

عضو جدید
اینهایی ک گفتی درسته اما من نصف جبهه جنوبیم سوئیت هست اونم تو 2 طبقه هر سوئیتم هم 2 تا پنجره میخواد و قبول کن وقتی روشهای بهتری رو میشه در نظر گرفت چ کاریه ک از سقف نور بگیریم ....چرا ک شدت و زاویه نور خورشید را سخت میشه کنترل کرد...و اینکه گرمای بیش از حد تو این اقلیم رو اصلا نباید این کار رو کرد این نظر منه چون فضای گلخانه ای به وجود می آید...در ضمن موضوع زائر سراست باید به موضوع هم توحه کنیم....مکان مذهبی و سنتی میشه...مدرن نی ک از سقف نور بگیری....اینو واسه این میگم ک هیچ خانه و بنای قدیمی نمی تونی نام ببری ک از سقف نور بگیره تو این اقلیم...یه چی دیگه تو این اقلیم سقف ها یا طاقیه یا گنبدی یا مسطح حالا ایده نور از سقف زو چجوری میخوای بگیری با توجه به اینکه تو دو طبقه رو هم ما سوئیت داریم...

در ضمن بابت حیاط مرکزی فضاش نباید غیر منطقی بزرگ بگیری...میتونی با ایجاد اختلاف سطح و ارتفاع ساختمان های دور حیاط ایجاد سایه کنی و بعد به جای سازه چادری از PERGULA استفاده کنی....اما معمولا از حیاط برای فضای نشستن استفاده می کنند ...حالا نمیدونم منظورت از فضا چیه.....
منظورم از آب روان ب آب وضو اینا نبود..منظورم این بود که ی استفاده ای از این آبی ک کنار سایته به نفع زائر سرا بشه.حالا هرچی.صداش/نوع نورپردازی با آب.از این جور چیزا.کلا فک میکنم با این رودخونهه کارای خوبی میشه کرد و3 معنویت فضا...لابد ی دلیلی داشته که سایتو با وجود اقلیم گرم و خشک بودن کنار ی رودخونه گذاشتن..البته من اطلاع دقیقی از سایتت ندارم...:w16:

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
همچین اکسترود بی ریخت هم نشده....جالب شده...و اینکه تو این اقلیم دیتیل و برش از حجم هم مهمتره...نمی گم حجم مهم نی...اما تو زیرزمین رو ک نمی تونی تو حجم نشون بدی و اگرم پرسپکتیو دید پرنده بخواد از جایی میزنی ک بیشتر کار دیده شه...دید انسانی هم از حیاط مرکزی باز هم به بخشی ک دید خوبه...ولی بازم میگم میشه از جنوب و شمال هم نور گرفت بشرطی ک دلیل داشته باشی هم به عنوان محرمیت هم نور و گرما و تهویه و.............................

واسه شما بيريخت نشده
شايد كار ما بي ريختش شه
معلئمه كه بي ريخت ميشه بابا مگه قراره چي بكشيم يه دوتا مكعبه ديگه مگه مكعب با مكعب فرق داره؟نه
بعدم مگه زير بنات چند هزار متره كه يه ديد پرنده ي غول آسا بكشي كه حالا حياط و 2 تا ادم بزاري توش؟؟؟كه رويت هم بشه؟؟/

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
همچین اکسترود بی ریخت هم نشده....جالب شده...و اینکه تو این اقلیم دیتیل و برش از حجم هم مهمتره...نمی گم حجم مهم نی...اما تو زیرزمین رو ک نمی تونی تو حجم نشون بدی و اگرم پرسپکتیو دید پرنده بخواد از جایی میزنی ک بیشتر کار دیده شه...دید انسانی هم از حیاط مرکزی باز هم به بخشی ک دید خوبه...ولی بازم میگم میشه از جنوب و شمال هم نور گرفت بشرطی ک دلیل داشته باشی هم به عنوان محرمیت هم نور و گرما و تهویه و.............................

واسه شما بيريخت نشده
شايد كار ما بي ريختش شه
معلئمه كه بي ريخت ميشه بابا مگه قراره چي بكشيم يه دوتا مكعبه ديگه مگه مكعب با مكعب فرق داره؟نه
بعدم مگه زير بنات چند هزار متره كه يه ديد پرنده ي غول آسا بكشي كه حالا حياط و 2 تا ادم بزاري توش؟؟؟كه رويت هم بشه؟؟/

ميگم بچه ها من فك ميكنم بحث خانه روستايي به نتيجه نرسيده چيكار كنيم؟؟؟
بعد يه سوال اينكه تو يكي از سوالاي اسكيس ايوانخانه طراحي پنجره و ميله پرده ازمون خواسته نظرتون چيه ؟ميگين مربوط به معماري داخليه؟؟؟

soh-rab

عضو جدید
ميگم بچه ها من فك ميكنم بحث خانه روستايي به نتيجه نرسيده چيكار كنيم؟؟؟
بعد يه سوال اينكه تو يكي از سوالاي اسكيس ايوانخانه طراحي پنجره و ميله پرده ازمون خواسته نظرتون چيه ؟ميگين مربوط به معماري داخليه؟؟؟

من کم کم دارم به ایوان خانه شک می کنم

arefeh

کاربر ممتاز
واسه شما بيريخت نشده
شايد كار ما بي ريختش شه

آخه پلان مکعبه تو ورودی المان ها افت و خیزها سایت اطراف اینها رو فراموش کردی....و لزومی نداره همه مکعب تا بالا بیاد طبقه بعد روش کار دیگه میشه کرد....و در کل این اقلیم همینه درونگراست ...بیشتر از این هم نمبشه مانور داد...یه کارتو بزاری میفهمم منظورت چیه...شاید من بد میگیرم منظورتو....

arefeh

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 153743دوستان این موضوع رو نیگاه کنید...به نظرتون ایده ای ک میتونیم استفاده کنیم چیه؟؟؟
به نظر من بنایی ک بخوایم براش در نظر بگیریم ی چی تو مایه های کوشک اما به صورت مدرن...آخه گفته به همه سمت بشه نظارت کرد اما نمیدونم تا چه حدی میتونه درست باشه....

milad-karimi

عضو جدید
عکستون حذف شده نمیتونیم نظر بدیم
مشاهده پیوست 153743دوستان این موضوع رو نیگاه کنید...به نظرتون ایده ای ک میتونیم استفاده کنیم چیه؟؟؟
به نظر من بنایی ک بخوایم براش در نظر بگیریم ی چی تو مایه های کوشک اما به صورت مدرن...آخه گفته به همه سمت بشه نظارت کرد اما نمیدونم تا چه حدی میتونه درست باشه....

milad-karimi

عضو جدید
به نظر من که میشه متفاوت تر از همیشه کار کرد.... یه ساختمونی که توی خیابان چهارباغ عباسی به چشم بخوره یعنی مصالحش تغییر کنه یعنی از اون کدری بیاد بیرون و حتی الامکان متفاوت تر از بقیه باشه..... من اونجوری که اصفهانو یادمه.... شاخصه خیابون چهارباغ درختای زیادو بزرگیه که در اطراف به هشتبهشتم راه داره و هدف ما طراحی ایستگاه پلیس واسه خیابان چهار باغه.... پس نتیجه میگیریم که بنایی باشه که یه جورایی نشون بده که روی درختان ساخته شده.... یعنی چند تا ستون درختی از کارای کالاتراوا... میتونه هر حجمیو رو خودش جا بده..... و مردم بتونن از زیرش زد بشن.... عمده مصالح کاربردی توی این طرح شیشه و چوبه ضد آب با پوشش خانواده پولی کربن هاست....یه جورایی که یک حجم شیشه و چوب روی 2تا ستون درختی شکل که بین پیاده رو و خیابانو درختا قرار داره......یه فرمی که پلیسا بتونن زیر پاشونم ببینن..... از مرکز حجم یا یکی از این تنه های بتنی ستون درختی میشه آسانسور و از اونیکی میشه پله رو ردشون کرد.... یک کار متفاوتی میشه.... توی دید به خیابون و پیاده رو سمت دیگه میشه از ایوان هم استفاده کرد....

soh-rab

عضو جدید
تحلیل موضوع اسکیس روز چهار شنبه

تحلیل موضوع اسکیس روز چهار شنبه

با توجه به روند کندی که در تحلیل موضوعات اسکیس وجود داره ما هفت تایپک رو ایجاد می کنیم هر روز برای یک موضوع و تا آخر هفته هم می تونیم روش کار کنیم ولی پیش فرض این هست که همون روز تحلیل موضوع اسکیس رو به سرانجام بر سونیم جون وقتی درهم باشه مثلن ما یه موضوع رو تموم کردیم یکی از دوستان تازه نظر می ده و با موضوع جدید تداخل پیدا می کنه برای همین تایپیک ها رو جدا می کنیم تا یک هفته هم بشه روش فکر کرد و اگر کسی سوال داشت و یا نظری بتونه مطرح کنه و با موضوع روز تداخل پیدا نکنه

چون با روندی که ما در تحلیل داریم پیش می ریم خیلی کند هست و با احتساب اینکه تا 14 تیر روی موضوعات کار کنیم حداقل 30 موضوع رو تحلیل کردیم ولی در اون تایپیک در پایان شاید فقط 7 یا 8 موضوع تحلیل شده باشه در صورتی که ایوان خانه حداقل روز 2 موضوع رو کار می کنه

این هم موضوع اول مدرسه نابینایان در تبریز
0002.jpg

هر چند که امروز سه شنبه هست ولی دیگه پایان روز هست به همین خاطر با روز چهارشنبه شروع کردیم تا به اطلاع دوستان برسه
در ضمن دوستان علاوه بر اینکه در طول روز مشارکت می کنند سعی کنند همه ساعت 11 شب تا 1 بامداد در سایت حضور به هم رسانند تا جمع بندی اون روز صورت بگیره موفق و پیروز باشید

arefeh

کاربر ممتاز
به نظر من که میشه متفاوت تر از همیشه کار کرد.... یه ساختمونی که توی خیابان چهارباغ عباسی به چشم بخوره یعنی مصالحش تغییر کنه یعنی از اون کدری بیاد بیرون و حتی الامکان متفاوت تر از بقیه باشه..... من اونجوری که اصفهانو یادمه.... شاخصه خیابون چهارباغ درختای زیادو بزرگیه که در اطراف به هشتبهشتم راه داره و هدف ما طراحی ایستگاه پلیس واسه خیابان چهار باغه.... پس نتیجه میگیریم که بنایی باشه که یه جورایی نشون بده که روی درختان ساخته شده.... یعنی چند تا ستون درختی از کارای کالاتراوا... میتونه هر حجمیو رو خودش جا بده..... و مردم بتونن از زیرش زد بشن.... عمده مصالح کاربردی توی این طرح شیشه و چوبه ضد آب با پوشش خانواده پولی کربن هاست....یه جورایی که یک حجم شیشه و چوب روی 2تا ستون درختی شکل که بین پیاده رو و خیابانو درختا قرار داره......یه فرمی که پلیسا بتونن زیر پاشونم ببینن..... از مرکز حجم یا یکی از این تنه های بتنی ستون درختی میشه آسانسور و از اونیکی میشه پله رو ردشون کرد.... یک کار متفاوتی میشه.... توی دید به خیابون و پیاده رو سمت دیگه میشه از ایوان هم استفاده کرد....
مرسی....عالی بود

معمارباشی

عضو جدید

یه نکته ای بگم ؟؟؟
اصلا سعی نکنید تو کنکور طرح های عجیب غریب و انتزاعی و ... بزنید ... بقول استاد علی نیا از طرح های زاها حدیدی به شدت پرهیز کنید ...
قضیه رو پیچیده نکنید ...

milad-karimi

عضو جدید
نه نه اصلا این پیچیده نیست.... یه ساختمون که از زمین جدا شده.... شفافه و ستوناش فقط شاخهشاخه شده همین... دیکانس یا فولد یا گرش کیهانی نیس که....
یه نکته ای بگم ؟؟؟
اصلا سعی نکنید تو کنکور طرح های عجیب غریب و انتزاعی و ... بزنید ... بقول استاد علی نیا از طرح های زاها حدیدی به شدت پرهیز کنید ...
قضیه رو پیچیده نکنید ...

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تو طراحی پمپ بنزین باید به چه چیزایی توجه کنیم ؟
اینکه تو مسیر باد غالب نباشه
عقب نشینی از بر خیابون داشته باشه
اگر کنار یه مجموعه ی دیگست بهتره پارکینگ انجا نزدیکش باشه
سازه ی سقفش جای مانور داره
...
من همینا به ذهنم رسید دوستان تکمیل کنن

milad-karimi

عضو جدید
به یه چیز باید خیلی توجه بشه اونم سازمان دسترسی سواره و پیاده هستش..... یه جورایی هم استراحت و اقامت کمی شخصیت مستقل تری از پمپ بنزین داشته باشه.... یه فکریم واسه پمپ بنزین بشه.... یعنی یه کاری انجام بشه که از این ساختا صنعتی بیاد بیرون... محل استقرار ماشینا کاربردی تر طراحی بشه... یه جوری بشه که وقتی ماشینا واسه بنزین نگه داشته میشن بتونن خونواده ها یا افراد سواره رو توی فضای استراحت اسکان بدن و بعدم بعضی از ماشینا اگه دوس داشتن برن توی فضای استراحت یا اقامت گاه.... اینجا مسیر سواره حرف اول رو میزنه که میشه با تمهیداتی مسیر عابر پیاده رو هم تعریف کرد...
تو طراحی پمپ بنزین باید به چه چیزایی توجه کنیم ؟

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
تحليل 3، حوضخانه را امروز در يابيم

تحليل 3، حوضخانه را امروز در يابيم

فك كنم ديگه قضيه خانه روستايي با اينكه خودم به نتيجه اي نرسيدم منحل شد
بريم سر قضيه بعد كه وقت تنگه

پیوست ها

• 0005.jpg
    0005.jpg
    34.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mbarsen

عضو جدید
با توجه به روند کندی که در تحلیل موضوعات اسکیس وجود داره ما هفت تایپک رو ایجاد می کنیم هر روز برای یک موضوع و تا آخر هفته هم می تونیم روش کار کنیم ولی پیش فرض این هست که همون روز تحلیل موضوع اسکیس رو به سرانجام بر سونیم جون وقتی درهم باشه مثلن ما یه موضوع رو تموم کردیم یکی از دوستان تازه نظر می ده و با موضوع جدید تداخل پیدا می کنه برای همین تایپیک ها رو جدا می کنیم تا یک هفته هم بشه روش فکر کرد و اگر کسی سوال داشت و یا نظری بتونه مطرح کنه و با موضوع روز تداخل پیدا نکنه

چون با روندی که ما در تحلیل داریم پیش می ریم خیلی کند هست و با احتساب اینکه تا 14 تیر روی موضوعات کار کنیم حداقل 30 موضوع رو تحلیل کردیم ولی در اون تایپیک در پایان شاید فقط 7 یا 8 موضوع تحلیل شده باشه در صورتی که ایوان خانه حداقل روز 2 موضوع رو کار می کنه

این هم موضوع اول مدرسه نابینایان در تبریز
مشاهده پیوست 153787

هر چند که امروز سه شنبه هست ولی دیگه پایان روز هست به همین خاطر با روز چهارشنبه شروع کردیم تا به اطلاع دوستان برسه
در ضمن دوستان علاوه بر اینکه در طول روز مشارکت می کنند سعی کنند همه ساعت 11 شب تا 1 بامداد در سایت حضور به هم رسانند تا جمع بندی اون روز صورت بگیره موفق و پیروز باشید

این مدارکو لطفا یه جوری بزارید خوانا باشه

soh-rab

عضو جدید
به نظرم چیزی که در این مدرسه باید به اون توجه داشت بافت هست
بقیه دوستان نظری ندارن

milad-karimi

عضو جدید
من نفهمیدم باید طراحی کنیم یا توضیح بدیم.... این که همش شعر بود:surprised: ولی اگه میخواد حوض خانه رو تو فضا های امروزی زنده کنه من یه توضیحی بدم که توی شهر ما اول حوضخانه ها وجود داشتند و بعدش مسجد یا خانگاه رو کنارش بنا کردن یعنی حوض خانه عامل وجود این دو فضا بوده حد اقل توی برهه زمانی ... جایی آب خوبی رو دیدن اونجا مسجد زدن... تو مواقع نادر هم حمام رویت شده..... اولش یه چشمه آبی رو کشف کردن بعد روش حوض خانه زدن.... بیشتر تو مناطق سردسیر اینجوری بوده.... تبریز همدان قزوین اردبیل سنندج و...... اینا حوضخانه های زیادی دارن.... حالا نظر من اینه که یک فضای مستقل از هر کاربری باشه یعنی تنهای تنهاااا نظر من اینه شاید مورد قبول شما واقع نشه ولی اینو فعلا تو ذهنتون نگه دارین ایده شو بعدا میگم
فك كنم ديگه قضيه خانه روستايي با اينكه خودم به نتيجه اي نرسيدم منحل شد
بريم سر قضيه بعد كه وقت تنگه

milad-karimi

عضو جدید
با این توضیحاتی که من دادم فکرتون یه جای آشنا توی معمار کهن ایران نمیره......؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یه فضایی که روی مسیر چشمه ها و رودخونه ها درست میشد؟؟؟؟؟؟ مخصوص آب بود..؟؟!!!!! به نظر من ایده از مهرابه ها میتونه شگرد خوبی باشه.....!! مال مکتب مهرپرستی رو میگم.... یه فضای باز با یه مسیر گذر آب از وسط و حوض بزرگ که از بالا نور تکمیل کننده آبه.... به نظر من باید ساختار مهرابه هارو کاوش کرد و یه جورایی بیاریمش تو فضای حوضخانه که مستقل بشه.... این فضارو میتونیم توی پارکا یا میادین شهری..... فلکه نه هاااا میدان....:smile: اجرا کرد و مردم بتونن از تمامی بدنه های آن نظارت کنن... http://www.tebyan-zn.ir/News-Article/tourism/2013/4/29/102883.html من خودم یک پلان چلیپا با مرکزیت 16 ضلعی در نظرمه که در 2طبقه طراحی میشه.... و ورودیشم از طبقه دومه.... اون 16 ضلعی هم مثل گنبد عمارت خورشید نادر شاه فقط اکستریود میکنیم بالا یعنی از 2 طبقه بیشتر بالا بیاد و توی اون گنبد رو طبق هندسه خاص روزن هایی رو واسه نور ایجاد میکنیم.... روی سقف اون گنبد تخت حوضی طراحی میکنیم که به وسیله یک سوراخ آبش مثل آبشار از وسط گنبد بیفته توی حوض زیرش که داخل فضا قرار داره.... کل بنا از داخل به وسیله رمپ به هم وصل میشه که کنا رمپ یه جوی آب میزاریم که اونم به کف سالن میریزه.... ولی کف اصلی با کف زیری یه فاصله ای داره که آب میره اونجا و کف رویی که مردم روش پا میزارن شیشه ای یه و جریان آب رو زیر پاشون میبینند.... اتودشو میزنم بعدا میزارم....:cool:

mahboooobeh

عضو جدید
با این توضیحاتی که من دادم فکرتون یه جای آشنا توی معمار کهن ایران نمیره......؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یه فضایی که روی مسیر چشمه ها و رودخونه ها درست میشد؟؟؟؟؟؟ مخصوص آب بود..؟؟!!!!! به نظر من ایده از مهرابه ها میتونه شگرد خوبی باشه.....!! مال مکتب مهرپرستی رو میگم.... یه فضای باز با یه مسیر گذر آب از وسط و حوض بزرگ که از بالا نور تکمیل کننده آبه.... به نظر من باید ساختار مهرابه هارو کاوش کرد و یه جورایی بیاریمش تو فضای حوضخانه که مستقل بشه.... این فضارو میتونیم توی پارکا یا میادین شهری..... فلکه نه هاااا میدان....:smile: اجرا کرد و مردم بتونن از تمامی بدنه های آن نظارت کنن... http://www.tebyan-zn.ir/News-Article/tourism/2013/4/29/102883.html من خودم یک پلان چلیپا با مرکزیت 16 ضلعی در نظرمه که در 2طبقه طراحی میشه.... و ورودیشم از طبقه دومه.... اون 16 ضلعی هم مثل گنبد عمارت خورشید نادر شاه فقط اکستریود میکنیم بالا یعنی از 2 طبقه بیشتر بالا بیاد و توی اون گنبد رو طبق هندسه خاص روزن هایی رو واسه نور ایجاد میکنیم.... روی سقف اون گنبد تخت حوضی طراحی میکنیم که به وسیله یک سوراخ آبش مثل آبشار از وسط گنبد بیفته توی حوض زیرش که داخل فضا قرار داره.... کل بنا از داخل به وسیله رمپ به هم وصل میشه که کنا رمپ یه جوی آب میزاریم که اونم به کف سالن میریزه.... ولی کف اصلی با کف زیری یه فاصله ای داره که آب میره اونجا و کف رویی که مردم روش پا میزارن شیشه ای یه و جریان آب رو زیر پاشون میبینند.... اتودشو میزنم بعدا میزارم....:cool:

من با اینکه اب از بالا سرازیر شه مخالفم.....اب برای ایرانیها مقدس بوده و نماد پاکی و روشنایی....اب از یک مسیر از باغ یا حیاط میومده و توی حوض حوضخونه جمع میشده....اب از خود حوض جوشش داشته از داخل زمین،این بهتره
قرار نیست تو این موضوع مسیر ابو عوض کنیم یا حوض مربعو مثلثش کنیم
باید در عین حفظ تمام خصوصیات حوضخونه به صورت امروزی اجراش کنیم....زندش کنیم،به قول اقا میلاد توی پارکا و غیره...میتونه محل گفتمانی استراحتی یه چیز تو این مایه ها باشه:w20:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
من با اینکه اب از بالا سرازیر شه مخالفم.....اب برای ایرانیها مقدس بوده و نماد پاکی و روشنایی....اب از یک مسیر از باغ یا حیاط میومده و توی حوض حوضخونه جمع میشده....اب از خود حوض جوشش داشته از داخل زمین،این بهتره
قرار نیست تو این موضوع مسیر ابو عوض کنیم یا حوض مربعو مثلثش کنیم
باید در عین حفظ تمام خصوصیات حوضخونه به صورت امروزی اجراش کنیم....زندش کنیم،به قول اقا میلاد توی پارکا و غیره...میتونه محل گفتمانی استراحتی یه چیز تو این مایه ها باشه:w20:
خوب ما ميدونيم از ايوان شمالي هشت بهشت اب به بيرون ميريخته
مگه غير اينه؟يا همون فواده ها نوعي پاشش آب هست كه خيلي تكرار شده

milad-karimi

عضو جدید
محور کار ما تو این طرح نور و آب و فضای مانوسه... و باید یه کار جدید با این 3تا انجام بشه که یه نیمنگاهیم به گذشته بشه.... تغییر ملموس و مدرن در حین نگاه به گذشته.... مثل کارای میرمیران

milad-karimi

عضو جدید
این موضوع خیلی خیلی سخته هاااااا.... آسون نیست..... پس سخته.... اگه سخته آسون نمیشه که...... واااااوووو یه فضایی که واسه عقب ماندگان ذهنی یو نابینایانو ناشنوایان طراحی بشه...؟؟؟!!!! ووووییییدووو تراسو پله زیباوووو ازینا بزاری روزانه 5کشته میده ساختمون.... باید تا میتونیم کفی و فلات کارکنیم.... با فرم هایی که توذهنشون نشانه بشه و توی راهروها گم نشن.....اداری باید بیاد تو آموزشی/.... همش باید مواظبشون باشن.... یکم دیگه فک کنم بعدا میگم... الان که همگ کردم:eek:
این هم با کیفیت

mahboooobeh

عضو جدید
اره....ولی نه از سقف....حالا هرکی یه نظری داره قرارنیست همه طرحا مثل هم باشن
اصلا اصل حوضخونه اینه که ابش جوشش داشته باشه....فواره داره داخلش

حوضخانه.jpg
خصوصیات کلی حوضخانه ها :
- احداث در محل منبع تامین آب مطمئن (رشته قنات دائمی)
- احداث بر روی مرکز ثقل باغ (مدخل ورود آب یا نقطه تداخل مسیرها و ...) وخانه (تابستان نشین)و مجلل ترین فضاها به حساب می آمدند.
- یک سمت حوضخانه به طرف حیاط یا صحن باغ
- جبهه رو به حیاط یا باغ همواره به سمت یک درگاه باز
- معمولاً سقف بلندتر از فضاهای مجاور جهت رعایت سلسله مراتب فضایی (فضای واسط) و شاخص بودن در مجموعه به نسبت تمکن مالک ، حوضخانه دارای دو یا چهار اتاق در اطراف حوض بوده است
- ایجاد کوران هوا بوسیله روزن سقف ، ارتفاع بلند سقف و استفاده از بادگیر
- قرارگیری حوض در مرکز ثقل بنا
- هندسه ساکن و مرکزگرای حوض هماهنگ با معماری (مربع،هشت ضلعی، چلیپا، دایره)
- در نظر گرفتن صفه و سکوی نشستن و تماشا آب و منظر
- ارتباط نزدیک با عناصر منظری (آب ، نور ،هوا و...)
- حضور نور در فضای حوضخانه با توجه به نوع اقلیم
- تزیینات پر کار و ظریف سقف و تقویت حس تلالو نور در آب
- جوشش آب از درون حوض
- تقویت حضور آب و آرامش دهی با صدای آب
- حوض لبریز از آب

یه سوال؟؟؟چه ابعادی میگیرین حوضخونه رو....من اتود زدم پلانو،احساس میکنم خیلی بزگ شده(یه چیزی مثل کوشک شده)

arefeh

کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 153955
خصوصیات کلی حوضخانه ها :
- احداث بر روی مرکز ثقل باغ (مدخل ورود آب یا نقطه تداخل مسیرها و ...) وخانه (تابستان نشین)و مجلل ترین فضاها به حساب می آمدند.
- معمولاً سقف بلندتر از فضاهای مجاور جهت رعایت سلسله مراتب فضایی (فضای واسط) و شاخص بودن در مجموعه به نسبت تمکن مالک ، حوضخانه دارای دو یا چهار اتاق در اطراف حوض بوده است
- جوشش آب از درون حوض
- حوض لبریز از آب

یه سوال؟؟؟چه ابعادی میگیرین حوضخونه رو....من اتود زدم پلانو،احساس میکنم خیلی بزگ شده(یه چیزی مثل کوشک شده)

نمیشه اتودهاتونم بزارید؟

milad-karimi

عضو جدید
درسته... ممنونم که این کاراکترارو گذاشتین..... من خواستم یه پیشنهاد بدم که شما کارمو آسونش کردین.... حالا یه چیزی واسه ایده گیری... تکتک این ویژگی هارو تحلیلش کنید.... مثلا آیا میشه در مرکز ثقل نباشه.... مثلا آیا میشه حوض در وسط نباشه.... مثلا آیا میشه 1حوض نباشه..... مثلا آیا میشه آب مسیرشو برعکس بره.... مثلا آیا میششه فرم مربعی یا مستطیلی نباشه؟؟؟ آیا این تغییرات در ساختار میتونن به بهبود ویژگی زیباسازی فضا کمک کنن.... آیا میشه آب رو به طبقه بالا برد.... آیا میشه دسترسی از طبقه دیگری باشد..... تغییر ساختار ها توی ذهنه که ایده به وجود میاره.... واسه مثال همون کاری که لوید رایت توی گوگنهایم انجام داد و ساختار موزه رو بلکل دگرگون کرد و آثار را در راهرو ها به نمایش گذاشت و گالری رو از بنا حذف کرد..... یک ساختار شکنی قوی و ارزشمند که ماندگار شد...;)

مشاهده پیوست 153955
خصوصیات کلی حوضخانه ها :
- جوشش آب از درون حوض
- حوض لبریز از آب

وضعیت
موضوع بسته شده است.