تحصیل در رشته مهندسی پزشکی (راهنمایی پیرامون انتخاب رشته و ورود به رشته مهندسی پزشکی)

sina_oonline

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز من علی, سوم تجربی و گرگانم, من رشتم تجربیه...میخواستم ببینم از رشته تجربی هم میشه وارد مهندسی پزشکی تو دانشگاه سراسری شد؟؟یا فقط از ریاضی فیزیک میشه؟
اگر خیلی علاقه مندی برای ارشد می تونی از رشته های تجربی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی وزارت بهداشت رو بخونی

**dew**

عضو جدید
سلام دوستم.اگه خیلی این رشته رو دوست داری و شرایطشو داری فقط میتونی آزاد شرکت کنی برای ارشد به نظرم خیلی سخت میشه.4سال انتظارم به نظرم خیلی سخته!
موفق باشی :smile:

kiarashghasemi

عضو جدید
ن امسال می‌خوام‌ تو رشته مهندسی مکانیک‌بیومکانیک شرکت کنم
برای ارشد.با توجه به اینکه گرایش لیسانسم سیالات بوده و لذا هیچ آشنایی
با ساخت و تولید ندارم و باکس دینامیکمم ضعیفه و ضرایب این درس‌ها برای
بیومکانیک ۳ و ۳ هستند ترجیح میدم تست‌های معادلشون که مبانی بیومکانیک و
دروس پایه پزشکی‌ رو بزنم چون حفظیاتم هم خوبه.با این اوصاف کمکی‌ که از
شما می‌خوام اینکه راهنمایی‌ کنید منابع کنکوری،تست،خلاصهٔ دروس و تستی
که بتونم این دو درس رو مطالعه سریع بکنم و با مطالعشون ۵۰ ۶۰ درصد بتونم
بزنم چیه،برای دروس پایه پزشکی‌ یه کتاب جامعه پیدا کردم برای بچهای خود
پزشکی‌ که خیلی‌ مناسب و سریعه اما برای مبانی بیومکانیک هیچی‌..لطفا

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سرفصل دروس رشته‌ مهندسی پزشکی در طول‌ تحصیل

سرفصل دروس رشته‌ مهندسی پزشکی در طول‌ تحصیل

- دروس‌ مشترک‌ :

ریاضی‌ عمومی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، فیزیک‌ عمومی‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، آمار حیاتی‌ و احتمالات‌، محاسبات‌ عددی‌، استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌ در مهندسی‌ پزشکی‌، ریاضیات‌ مهندسی‌، مقدمه‌ای‌ بر مهندسی‌ پزشکی‌ زیستی‌، تجهیزات‌ عمومی‌ بیمارستان‌ها و کیلینیک‌های‌ پزشکی‌، مدارهای‌ الکتریکی‌، الکترونیک‌، مدارهای‌ منطقی‌، بهداشت‌ عمومی‌، اصول‌ توانبخشی‌ وسایل‌ و دستگاه‌ها، اصول‌ و کلیات‌ مدیریت‌ خدمات‌ بهداشتی‌ ـ درمانی‌، اصول‌ سیستم‌های‌ رادیولوژی‌ و رادیوتراپی‌، فیزیولوژی‌، آناتومی‌، فیزیک‌ پزشکی‌، زبان‌ تخصصی‌ مهندسی‌ پزشکی‌، بیوفیزیک‌، کارورزی‌ ، پروژه‌.
- دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بیوالکتریک‌ :

مدارهای‌ الکتریکی‌، ماشین‌های‌ الکتریکی‌ مستقیم‌ و متناوب‌، الکترونیک‌، میکروپروسسور، مخابرات‌ آنالوگ‌ و دیجیتال‌، تکنیک‌ پالس‌، حفاظت‌ الکتریکی‌ در سیستم‌های‌ بیمارستانی‌، سیستم‌های‌ کنترل‌ خطی‌، اندازه‌گیری‌ الکترونیکی‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ سیستم‌ها، مقدمه‌ای‌ بر هوش‌ محاسباتی‌ و زیستی‌.
- دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بیومکانیک‌ :
دینامیک‌ و ارتعاشات‌ در مهندسی‌ پزشکی‌، خواص‌ مواد مهندسی‌، مقدمه‌ای‌ بر کاربرد مواد مهندسی‌ در پزشکی‌، مکانیک‌ سیالات‌، کینزیولوژی‌ و بیومکانیک‌ مقدماتی‌، ارتز و پروتز، طراحی‌ اجزاء، دینامیک‌ ماشین‌، ترمودینامیک‌ و انتقال‌ حرارت‌، طراحی‌ و تولید به‌ کمک‌ کامپیوتر، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌.
- دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بیومواد :

ترمودینامیک‌، شیمی‌ عمومی‌، خواص‌ مواد مهندسی‌، مقدمه‌ای‌ بر کاربرد مواد مهندسی‌ در پزشکی‌، پدیده‌های‌ نفوذ، انتقال‌ جرم‌ و انتقال‌ حرارت‌، فرآیند شکل‌دهی‌ و ساخت‌ بیومتریال‌ها، پروتزهای‌ بیومتریال‌ها، کارگاه‌ آزمون‌های‌ بیولوژیکی‌، شیمی‌ آلی‌، دینامیک‌ و ارتعاشات‌ در مهندسی‌ پزشکی‌، مکانیک‌ سیالات‌، بیوشیمی‌.
[FONT=tahoma, verdana, arial, helvetica, sans-serif]منبع:[/FONT]
applyabroad

سمانه.

عضو جدید
سلام.من کارشناسی متالورژی دارم میخونم.و برای ارشد چند وقته بیومتریال فکرمو مشغول کرده.ازش چیز زیادی نمیدونم.میشه راهنماییم کنید؟ممنون میشم

علیک سلام دوست من
رشته ی مهندسی پزشکی دارای گرایش های متنوعی هست که هر کدوم واسه ی خودش دنیاهـــای متفاوت و بزرگی داره. در مورد هر کدوم که توضیح خواستید، بفرمایید تا براتون توضیحش بدم.(بایوالکتریک-بایومکانیک-بایومتریال-تیشوانجینیرینگ-بالینی و ....)
در مورد خود اسم رشته..فقط تا همین جا بگم که در دانشگاههای آمریکا بایومدیکال به عنوان رشته ی اول دانشگاهی شناخته میشه. (در چهار سال اخیر)...بچه های الکترونیک اگه اعتراضی به این گفته ی من دارید..به سایت دانشگاههای ام آی تی...برکلی...نیوجرسی ،کالیفرنیای جنوبی ووووو....مراجعه کنید تا به عینه ببینید که مهندسی بافت در صدر رشته ها قرار داره.(یکی از زیر شاخه های بایومدیکال)وبیشترین خواستار رو بین رشته های فعلی داره.
در مورد سوال دومتون
با این شیب تندی که ایران برای پیشرفت در پیش داره .و با بودجه ی کلانی که داره برای بایومدیکال خرج میشه.بهتون قول میدم.....تا هشت سال دیگه ...مهندسی پزشکی از قدرت هم بیشتر پول درمیاره!!.....اونم نه به صورت دراز مدت.(مثل بقیه ی رشته ها!!)...خیلی کوتاه مدت و سودآور.(به قیمت ایمپلنت های جراحی در بازار های آمریکا توجه شود!)..در واقع با ساخت یک قطعه ی کوچیک یا پیچ و پلاک ارتوپدی یا حتی ساخت یک سرنگ ساده!!!که فعلا داریم از مالزی وارد میکنیم اونم با قیمت هنگفت!!!.....توی ایران با این وضع بازارهای جهانی میشه میلیاردر شد.

mhs69

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز
من رشته مهندسی الکترونیک خوندم اما علاقه زیادی به رشته مهندسی پزشکی پیدا کردم
قصد دارم ایشالا برای ارشد این رشته رو بخونم
چند تا سوال داشتم :
1-برای قوی شدن در این رشته چه کتابهایی رو باید بخونم به جز دروس مشترک با رشته خودم ؟ و چه دروسی رو قوی کنم؟(کتابهارو از پایه بهم معرفی کنید لطفا )
2-نرم افزارهای پرکاربرد این رشته چیست؟
3-برای ارشد کنکور وزارت علوم بهترهست یا وزارت بهداشت؟ تفاوتشون چیه؟
4-اگه میشه تفاوت گرایش هاشو برام توضیح بدین؟ میخوام بدونم هر کدوم نهایتا چه فعالیتی میتونن انجام بدن؟

undefined

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز
من رشته مهندسی الکترونیک خوندم اما علاقه زیادی به رشته مهندسی پزشکی پیدا کردم
قصد دارم ایشالا برای ارشد این رشته رو بخونم
چند تا سوال داشتم :
1-برای قوی شدن در این رشته چه کتابهایی رو باید بخونم به جز دروس مشترک با رشته خودم ؟ و چه دروسی رو قوی کنم؟(کتابهارو از پایه بهم معرفی کنید لطفا )
2-نرم افزارهای پرکاربرد این رشته چیست؟
3-برای ارشد کنکور وزارت علوم بهترهست یا وزارت بهداشت؟ تفاوتشون چیه؟
4-اگه میشه تفاوت گرایش هاشو برام توضیح بدین؟ میخوام بدونم هر کدوم نهایتا چه فعالیتی میتونن انجام بدن؟
سلام بر شما راستش الآن دقیق یادم نیست کجا ولی توی تاپیک های برق بعضا دیدم کسایی که مهندسی پزشکی لیسانسشون بوده به خاطر نبود کار می خواستن ارشد الکترونیک کنکور بدن خلاصه بازار کار خیلی پر حرارتی نداره (البته الآن واسه همه رشته ها همینه تقریبا ولی دقیق یادمه یکی از دخترها می گفت پسرهای دانشکدشون همه زدن دنبال کار آزاد و به عنوان بازاریاب دارن کار میکنن ) خلاصه یکم در مورد وضعیت کارش تحقیق کن که فکر می کنم بچه های مهندسی پزشکی بهتر بتونن راهنماییت کنن(من خودم قدرتم)
سوال 3 :جواب وزارت علوم هست شما با کنکور وزارت علوم می تونی بری شریف بری امیرکبیر و... ولی وزارت بهداشت شما رو برای دانشگاه های علوم پزشکی پذیرش می کنه که خوب کلاس وزارت علوم بیشتره ... البته به همون اندازه کنکور و پذیرشم سختتره... در مورد چه تفاوت های دیگه ای داره نمی دونم دقیق ولی تو تاپیک کنکوری های برق 94 این اواخر بچه ها برای کنکور وزارت بهداشت آماده می شدن اونجا بپرسی احتمالا فرقش رو بهتر می دونن. موفق باشی
اینم لینکش:http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/550763-گفتگوی-خودمانی-ارشدی-های-94/page565
از این صفحه به عقب بری بحث های بچه ها رو میتونی ببینی و سوالم داشتی اونجا بپرسی

آخرین ویرایش:

sahar mahdavi

عضو جدید
سلام
تازه کنکور دادمو میخوام انتخاب رشته کنم علاقه زیادی به مهندسی پزشکی دارم ولی با رتبه ای که اوردم(9200) دانشگاه های دولتی تهران نمیتونم مهندسی پزشکی بخونم
شما رشته ای رو میشناسین که تعداد واحد زیادی با مهندسی پزشکی نداشته باشه تا لیسانس این رشته رو بخونم
بعد واسه فوق برم مهندسی پزشکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اینشتین25

عضو جدید
سلام
تازه کنکور دادمو میخوام انتخاب رشته کنم علاقه زیادی به مهندسی پزشکی دارم ولی با رتبه ای که اوردم(9200) دانشگاه های دولتی تهران نمیتونم مهندسی پزشکی بخونم
شما رشته ای رو میشناسین که تعداد واحد زیادی با مهندسی پزشکی نداشته باشه تا لیسانس این رشته رو بخونم
بعد واسه فوق برم مهندسی پزشکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام دوست عزیز
اگه ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک دوست داری لیسانست رو مکانیک بخون چون خیلی شباهت دارند و راحت تر قبول میشی ارشد، اگر هم مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک دوست داری باید لیسانست رو برق بخونی...

sahar mahdavi

عضو جدید
سلام دوست عزیز
اگه ارشد مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک دوست داری لیسانست رو مکانیک بخون چون خیلی شباهت دارند و راحت تر قبول میشی ارشد، اگر هم مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک دوست داری باید لیسانست رو برق بخونی...

خب اصن درمورد اینا و فرقاشون باهم چیزی نمیدونم

starlet.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب اصن درمورد اینا و فرقاشون باهم چیزی نمیدونم

عزیزم ی سرچ تو اینترنت بکن تا فرقاشونو پیدا کنی
اینم بگم مهندسی پزشکی تو ایران فعلن آینده ای نداره
هر کی میخونه اگ واقعن قدرتشو داشته باشه میره تو کار وادرات وسایل پزشکی البته اونم اگ میون گرگای تهران خورده نشه
ولی بازم همه چیز ب خود شخص بستگی داره
واسه این رشته باید ریاضی فیزیک و برنامه نویسیت قوی باشه
افرادی هم ک میخان واقعن تو این رشته پیشرفت کنن باید بپرن برن خارج ی دانشگاه خوب
ی نفرو میشناسم استاد دانشگاه امیرکبیره بعد کلی درس خوندنو تلاشو...بعد از8سال ی کبد مصنوعی ساخت
یکی دیگ(دانشجوی بیو مکانیک امیرکبیر) هم میگفت چون اینجا آینده شغلی نداره آقایون بیشترشون میرن خارج و استادامون بیشتر خانومن
قدرت مهندسی پزشکی ایرانم تو دانشگاه امیر کبیره

آخرین ویرایش:

sahar mahdavi

عضو جدید
عزیزم ی سرچ تو اینترنت بکن تا فرقاشونو پیدا کنی
اینم بگم مهندسی پزشکی تو ایران فعلن آینده ای نداره
هر کی میخونه اگ واقعن قدرتشو داشته باشه میره تو کار وادرات وسایل پزشکی البته اونم اگ میون گرگای تهران خورده نشه
ولی بازم همه چیز ب خود شخص بستگی داره
واسه این رشته باید ریاضی فیزیک و برنامه نویسیت قوی باشه
افرادی هم ک میخان واقعن تو این رشته پیشرفت کنن باید بپرن برن خارج ی دانشگاه خوب
ی نفرو میشناسم استاد دانشگاه امیرکبیره بعد کلی درس خوندنو تلاشو...بعد از8سال ی کبد مصنوعی ساخت
یکی دیگ(دانشجوی بیو مکانیک امیرکبیر) هم میگفت چون اینجا آینده شغلی نداره آقایون بیشترشون میرن خارج و استادامون بیشتر خانومن
قدرت مهندسی پزشکی ایرانم تو دانشگاه امیر کبیره

بلللههه
سرچ کرردممم
اولویت رشته ها برام ب ترتیب علاقه:
اپتیک ولیزر
مهندسی پزشکی
معماری
بعدم بقیه رشته ها
ینی تا 6 سال دیگه هم همین بازار کارش ب نظرتون ادامه داره؟

بالا