تحصیل در رشته معماری (راهنمایی پیرامون انتخاب رشته و ورود به رشته معماری)

eava20

عضو جدید
سلام ...خدا قوت...من دانش آموز سال آخر دبیرستان هستم.می خواستم یه کم در مورد این رشته بدونم.من برای انتخاب رشتم خیلی مرددم.می خوام بدونم معماری چه جور رشته ایه؟؟؟فرقش با عمران وشهر سازی چیه؟آینده ی شغلیش چطوره(یعنی دقیقا چیکاره میشین)؟ومهمتر از همه بازار کارش برای دخترا چطوره؟؟؟ اگه تو دانشگاه درسا خوب باشه و...میشه براش کار خوب گیر آورد؟؟و اینکه کارش چجوریه؟(از این کارهای پشت میز نشینی و اینجور چیزهاست یا اینکه هیجانی و باحاله؟؟):smile:

sakhtemansazan

عضو جدید
سلام ...خدا قوت...من دانش آموز سال آخر دبیرستان هستم.می خواستم یه کم در مورد این رشته بدونم.من برای انتخاب رشتم خیلی مرددم.می خوام بدونم معماری چه جور رشته ایه؟؟؟فرقش با عمران وشهر سازی چیه؟آینده ی شغلیش چطوره(یعنی دقیقا چیکاره میشین)؟ومهمتر از همه بازار کارش برای دخترا چطوره؟؟؟ اگه تو دانشگاه درسا خوب باشه و...میشه براش کار خوب گیر آورد؟؟و اینکه کارش چجوریه؟(از این کارهای پشت میز نشینی و اینجور چیزهاست یا اینکه هیجانی و باحاله؟؟):smile:

سلام تازه وارد
من تازه رفتم تو نخ معماری
به نظرم رشته خوبی
هم میتونی یه پشت میز نشین باشی و هم یه میدانی
بستگی به خودت داره
البته رشته خیلی سخت و پرخرجی هست
فکر کنم دختر ها کمتر تو این رشته موفق باشن
به هر حال موفق باشی

mehrazban

کاربر بیش فعال
سلام
قبل از هر چیزی می خوام به شما بگم که معماری توی کشور ما بدرستی جا نیوفتاده و عامه مردم نسبت به این رشته اطلاعات کافی ندارن که متأسفانه باید گفت که نه تنها عامه ، بلکه خیلی از معماران با سابقه هم همین طورن . و اما ...
معماری رشته ای ست که باید با علاقه و اطمینان کافی بهش وارد بشی و گرنه سختی هایی داره که توی هیچ رشته دیگه ای نمی تونی اونارو پیدا کنی . معماری ومعمار بودن به شما می آموزه که قبل از هر چیز چگونه زندگی کنین .
نسبت به رشته های دیگه تنوع درسی بیشتری داره و به هیچ وجه شما رو دچار خستگی و کسالت نمی کنه ولی در عوض نیاز به خلاقیت ، مطالعه ، سخت کوشی و اندیشیدن به مسائلی مهم داره .
فرقش با عمران : معماری به جنبه های هنری و مفهومی ساختمونها می پردازه در حالی که رشته عمران با چگونگی ساختن ابنیه کار داره .
فرقش با شهرسازی : باید بگم که شهرسازی یکی از زیر شاخه های رشته معماریه و در خیلی از مسائل و موضوعات به معماری شبیه هستش ( شهر سازی به مسائل کلان شهرها و ابنیه می پردازه در حالی که معماری معمولاً مربوط به جنبه های خرد شهری است .)
آینده شغلی : بستگی به شما و درک درستتون از این رشته داره . ولی در هر صورت اگه درساتون رو به خوبی بفهمین و برای آینده معماری و بعد خودتون ارزشی قائل باشین مطمئن باشین که بازار کار و ... به خوبی تأمین میشه . کار کردن در زمینه معماری پر از هیجان و آموختن هاست که هیچ وقت از چیزی شما رو خسته نمی کنه . دختر یا پسر بودن توی معماری هیچ تأثیری نداره و این شمایین که همه چیز رو می سازین درست مثل عنوان رشتتون !!!
پیشاپیش ورود شما رو به این رشته خاص خاص خاص خوش آمد میگم .
با آرزوی موفقیت برای شما

my alvaro alto

عضو جدید
سلام
قبل از هر چیزی می خوام به شما بگم که معماری توی کشور ما بدرستی جا نیوفتاده و عامه مردم نسبت به این رشته اطلاعات کافی ندارن که متأسفانه باید گفت که نه تنها عامه ، بلکه خیلی از معماران با سابقه هم همین طورن . و اما ...
معماری رشته ای ست که باید با علاقه و اطمینان کافی بهش وارد بشی و گرنه سختی هایی داره که توی هیچ رشته دیگه ای نمی تونی اونارو پیدا کنی . معماری ومعمار بودن به شما می آموزه که قبل از هر چیز چگونه زندگی کنین .
نسبت به رشته های دیگه تنوع درسی بیشتری داره و به هیچ وجه شما رو دچار خستگی و کسالت نمی کنه ولی در عوض نیاز به خلاقیت ، مطالعه ، سخت کوشی و اندیشیدن به مسائلی مهم داره .
فرقش با عمران : معماری به جنبه های هنری و مفهومی ساختمونها می پردازه در حالی که رشته عمران با چگونگی ساختن ابنیه کار داره .
فرقش با شهرسازی : باید بگم که شهرسازی یکی از زیر شاخه های رشته معماریه و در خیلی از مسائل و موضوعات به معماری شبیه هستش ( شهر سازی به مسائل کلان شهرها و ابنیه می پردازه در حالی که معماری معمولاً مربوط به جنبه های خرد شهری است .)
آینده شغلی : بستگی به شما و درک درستتون از این رشته داره . ولی در هر صورت اگه درساتون رو به خوبی بفهمین و برای آینده معماری و بعد خودتون ارزشی قائل باشین مطمئن باشین که بازار کار و ... به خوبی تأمین میشه . کار کردن در زمینه معماری پر از هیجان و آموختن هاست که هیچ وقت از چیزی شما رو خسته نمی کنه . دختر یا پسر بودن توی معماری هیچ تأثیری نداره و این شمایین که همه چیز رو می سازین درست مثل عنوان رشتتون !!!
پیشاپیش ورود شما رو به این رشته خاص خاص خاص خوش آمد میگم .
با آرزوی موفقیت برای شما

سلام بر همگی.
منم با دوست عزیزمون، مهرازبان، کاملا موافقم .
واقعا توضیحاتشون عالی بود.فکر کنم که دیگه نیازی به توضیح بیشتر نباشه.
سرفراز باشید.

eava20

عضو جدید
سلام...لطفا کمک کنید!

سلام...لطفا کمک کنید!

سلام...خدا قوت ...من دانش آموز سال آخر دبیرستان هستم.می خواستم یه کم در مورد رشتتون بدونم...مثلا اینکه آینده ی شغلیش چطوره(البته برای خانما) و این که شغل آیندش با عمران و شهرسازی چه فرقی داره؟؟؟
کارش بیشتر تو ادارات و اینجور جاهاست یا کارهای نظارتی یا اجرایی هم براش پیدا میشه؟؟؟ پیشاپیش از جوابهاتون ممنون:redface:

M_ranjbar.82

عضو جدید
سلام
من معماری خوندم
تاحدی هم از رشته ام راضیم،قبلأ این رشته زیاد متقضای نداشت و کلاس کاریش هم حفظ شده بود اما الان همه رفتن معماری
ضمنأ کارش هم تو اداراست هم می تونی بیرون کار کنی ولی هم باید خلاقیت داشته باشی هم اطلاعاتت خوب باشه دوست من
اما در کل رشته بدی نیست
خود من مدتی تو شهرداری کار کردم اما چون با روحیاتم سازگاری نداشت امدم بیرون والان تو یه شرکت مهندسی معتبر کار می کنم
موفق باشی;)

DDDIQ

مدیر ارشد

Majid Baharloo

عضو جدید
درخواست راهنمایی و کمک از طرف دانشجویان معماری ساکن تهران

درخواست راهنمایی و کمک از طرف دانشجویان معماری ساکن تهران

سلام به دوستان معمار تهرانی
من دانش آموز 18 ساله هستم و ازتون راهنمایی میخوام.
از اول زندگیم علاقه شدیدی به نقاشی ، طراحی و هنر داشتم و همیشه دنبال ورود به دنیایی با این مشمولات بودم. تو دوره زندگیم همه اطرافیان شاهد این هنر بودند.
تو انتخاب رشته دبیرستان میخواستم گرافیک رو انتخاب کنم که بین رشته گرافیک و ریاضی ریاضی رو انتخاب کردم.
بعد از اون نمیدونستم چی با علایق من متناسبه تا این که تو همین امسال ، پیش دانشگاهی فهمیدم.
کنکور سراسری ، غیرانتفاعی ، آزاد هر سه رو ثبت نام کردم.
آزاد رو دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب انتخاب کردم.

این انتخاب رشته دانشگاه آزادمه:

کد رشته/شهر انتخاب اول : کد : ۱۸۷۷ - مهندسي معماري - واحد تهران جنوب
کد رشته/شهر انتخاب دوم : کد : ۱۸۷۴ - مهندسي عمران-نقشه برداري - واحد تهران جنوب
کد رشته/شهر انتخاب سوم : کد : ۱۸۶۴ - مهندسي كامپيوتر-سخت افزار - واحد تهران جنوب
کد رشته/شهر انتخاب چهارم : کد : ۱۸۷۶ - مهندسي معدن-اكتشاف معدن - واحد تهران جنوب
کد رشته/شهر انتخاب پنجم : کد : ۱۸۶۱ - رياضيات و كاربردها - واحد تهران جنوب
کد رشته/شهر انتخاب ششم : کد : ۱۸۷۵ - مهندسي معدن-استخراج معدن - واحد تهران جنوب

من فقط میخوام رشته معماری برم ، یعنی بقیه رشته ها رو اصلا دوست ندارم.
حتی ممکنه قبول نشم و سرنوشتم عوض بشه و چیزایی که دوست داشتم رو از دست بدم.:cry:
در مورد سراسری هم چیزی نگفتم چون اصلا شرایط زندگی تو خوابگاه ها و زندگی بیرون از تهران رو ندارم. تو خود شهر تهران هم واقع بینانه بخوام بگم قبول نمیشم.
درخواستم چیه؟ حتما میدونید که دانشگاه آزاد تهران جنوب دانشگاه خوبی تو دانشگاه های آزاده - به همین خاطر خیلی ها این دانشگاه رو انتخاب میکنن و قبولی تو این دانشگاه سخته ، میخوام کسانی که اطلاع دارن بهم بگن که باید درصد های تست های کنکور آزاد و ترازم باید چقدر باشه تا بتونم تو این دانشگاه پذیرفته بشم. چون قبول شدن تو این دانشگاه اصلا مثل دانشگاه های دیگه نیست.
به نظرتون اگه آزاد قبول نشدم خوبه غیر انتفاعی برم؟ چون نمیخوام رشته دیگه ای برم. خیلی رو این رشته معماری تاکیید دارم.

آخرین ویرایش:

RZGH

عضو جدید
کاربر ممتاز
ازادخوب ونزدیک خیلی بهتر از غیرانتفاهیه تهران جنوب که جای خود دارد

DDDIQ

مدیر ارشد
دوست عزیزم تراز رشته معماری در کنکور سال 90 درر سایت ها اینطور ذکر شده ( به صورت کلی فکر میکنم در این چند سال بین 6400 تا 6700 بوده )

تراز رشته شهرهای دانشگاه ازاد سال 90 -
معماری
شهر نمره آخرین فرد در انتخاب اول سال90
کرمان 5398
تهران6414
بافق 4328

و سال 87

شهر
تراز
شهر
تراز
تهران جنوب
6644
خوراسگان اصفهان
6228
شیراز
5938
تهران غرب
6353
مشهد
6054
قزوین
6054
نجف آباد
6024
کرمان
5631
همدان
5633
تبریز
5634
نور
5060
گرگان
5065
زنجان
4287
استهبان
4022
شهرکرد
5055
انگلستان
4486
دماوند
3914
رودهن
3464
بندرعباس
5023
بناب
4038
کاشان
3663
بوشهر
4736

.

yasihood

عضو جدید
من فقط میخوام رشته معماری برم ، یعنی بقیه رشته ها رو اصلا دوست ندارم.
حتی ممکنه قبول نشم و سرنوشتم عوض بشه و چیزایی که دوست داشتم رو از دست بدم.:cry:
در مورد سراسری هم چیزی نگفتم چون اصلا شرایط زندگی تو خوابگاه ها و زندگی بیرون از تهران رو ندارم. تو خود شهر تهران هم واقع بینانه بخوام بگم قبول نمیشم.
درخواستم چیه؟ حتما میدونید که دانشگاه آزاد تهران جنوب دانشگاه خوبی تو دانشگاه های آزاده - به همین خاطر خیلی ها این دانشگاه رو انتخاب میکنن و قبولی تو این دانشگاه سخته ، میخوام کسانی که اطلاع دارن بهم بگن که باید درصد های تست های کنکور آزاد و ترازم باید چقدر باشه تا بتونم تو این دانشگاه پذیرفته بشم. چون قبول شدن تو این دانشگاه اصلا مثل دانشگاه های دیگه نیست.
به نظرتون اگه آزاد قبول نشدم خوبه غیر انتفاعی برم؟ چون نمیخوام رشته دیگه ای برم. خیلی رو این رشته معماری تاکیید دارم.
سلام گفتم یه نکته رو بت بگم شاید مثل زمانی که من انتخاب رشته کردم دچار اشتباه شی
من مرکز زده بودم انتخاب اولمو انتخاب دومم هم قزوین(هر دو معماری)
اما معماری جنوب و مرکز و غرب مثلثیه به این معنا که اگر تراز جنوب رو نیاری و اگر ترازت به مرکز یا غرب بخوره اونجا قبول میشی
من شنیدم غیرانتفاعی علم و فرهنگ دانشگاه خوبیه محلش هم شهرک غربه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
سلام گفتم یه نکته رو بت بگم شاید مثل زمانی که من انتخاب رشته کردم دچار اشتباه شی
من مرکز زده بودم انتخاب اولمو انتخاب دومم هم قزوین(هر دو معماری)
اما معماری جنوب و مرکز و غرب مثلثیه به این معنا که اگر تراز جنوب رو نیاری و اگر ترازت به مرکز یا غرب بخوره اونجا قبول میشی
من شنیدم غیرانتفاعی علم و فرهنگ دانشگاه خوبیه محلش هم شهرک غربه
شهرک غرب کنار مجتمع تجاری بوستان

harriet-66

عضو جدید
سلام.دوستان میشه بگید در مقطع لیسانس فرق رشت های مهندسی معماری و معماری داخلی چیه؟ معماری داخلی چون مهندسی نیست ارزش نداره؟ به نظر شما کدوم مناسبتره؟ پیشاپیش ممنون.

jhangard

کاربر بیش فعال
سلام.دوستان میشه بگید در مقطع لیسانس فرق رشت های مهندسی معماری و معماری داخلی چیه؟ معماری داخلی چون مهندسی نیست ارزش نداره؟ به نظر شما کدوم مناسبتره؟ پیشاپیش ممنون.
هر دو ارزش داره! برای هر دو در تمام دنیا همیشه کار هست، هر دو هنری هستن و شیرین و جذاب... فقط بستگی به علاقت داره.
interior design و
architecture
فقط در نظام مهندسی به معماری پروانه طراحی و نظارت میدن به داخلی فقط نظارت.... اصولا معماری داخلی کاری هم به طراحی کلی معماری نداره بلکه به طور تخصصی زیر شاخه ای از طراحی معماریه که به دیزاین فضای درون حجم معماری میپردازه... و با المان هایی مثل نور و رنگ و صدا و انواع متریال های داخلی سر و کار داره... من که خودم خیلی دوست دارم برا ارشد برم طراحی داخلی یا منظر...

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
رتبه کنکورم اومد 4747 ولی من هنوز شک و تردیدام مونده:cry:
کدوم شهر؟! کدوم منطقه؟! اگه فقط تهران بخوایی که معماری می تونی قبول شی ولی عمرانو فک نکنم (خود به خود انتخاب می شه برات) من خودم همین کارو کردم، عمران مکانیک زدم قبول نشدم خود به خود شد معماری، فقط کامپیوترو بعد معماری زدم :D
برای رتبه اینجا رو ببین :
http://www.kanoon.ir/Public/SuperiorsRankBased.aspx

mrm73

عضو جدید
کدوم شهر؟! کدوم منطقه؟! اگه فقط تهران بخوایی که معماری می تونی قبول شی ولی عمرانو فک نکنم (خود به خود انتخاب می شه برات) من خودم همین کارو کردم، عمران مکانیک زدم قبول نشدم خود به خود شد معماری، فقط کامپیوترو بعد معماری زدم :D
برای رتبه اینجا رو ببین :
http://www.kanoon.ir/Public/SuperiorsRankBased.aspx
من منطقه دو هستم و تو شهر رشت زندگی میکنم.تهران که نمیتونم قبول بشم ولی گیلان هردو رشته احتمال داره روزانه نشد شبانه رو صد در صد قبولم.میکانیکم اگه بخوام میتونم شبانه برم ولی دوست ندارمش.

آخرین ویرایش:

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
من منطقه دو هستم و تو شهر رشت زندگی میکنم.تهران که نمیتونم قبول بشم ولی گیلان هردو رشته احتمال داره روزانه نشد شبانه رو صد در صد قبولم.میکانیکم اگه بخوام میتونم شبانه برم ولی دوست ندارمش.
رتبه ت برای دانشگاه گیلان خوبه نسبتا، من فک کردم تهرانی.... یه سری از دانشگاها تو این فاصله همایش می ذارن برا معرفی رشته هاشون اگه دانشگاه گیلان این روزا همچین کاری کرد حتما برو، در نهایت هم به نظرم خیلی وسواس به خرج نده، دنیا که به آخر نمی رسه فوقش می ری می بینی خوشت نیومد تغییر رشته می دی، یکی از دوستای من ترم2 این کارو کرد و تا اینجا که راضی بوده... در کل هیچ رشته ای کاملا ایده آل نیست هر کدوم سختی ها و در کنارش شیرینی های خودشو داره، اون موقع که من اینجا برا شما از معماری صحبت می کردم هنوز سختی های تحویل پروژه ها و بعضی مشکلات دیگه تنم بود و فک می کردم 100% اشتباه کردم معماری خوندم ولی الان 1 ماه نگذشته دلم برا همون کارایی که خسته م کرده بودن -و می گفتم اینا به چه دردم می خورن- تنگ شده، می خوام بگم هر رشته ای ماهیت خاص خودشو داره که وقتی آدم علاقه داشته باشه با همه ی سختی ها -تو اوج نارضایتی هم که باشه- بازم در نهایت همون رشته رو انتخاب می کنه ;)

m_sharajabian

عضو جدید
???????????????????
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه سوالتو واضح بپرسي شايد بتونم كمكت كنم
من رتبه کنکورم شد 45 هزار با سهمیه منطقه دو الان نمیدونم دانشگاه خوراستگون یا نجف اباد اصفهان که دانشگاه ازاد هست در میام یا نه رو هوا و زمین موندم بشینم برا سال دیگه یا در میام

♥ Elena ♥

عضو جدید
سلام دوستان معمار عزیز

من امسال کلی دغدغه و مشغله داشتم کنکورم رو خراب کردم....

تهران هستم ...
دانشگاه آزاد و یا هر چی باشه میرم... فقط رشته معماری با معماری داخلی رو خیلی دوست میدارم...

ولی میخوام شهرسازی رو هم بزنم اگه نشد برم این رشته چون واقا حالم خرابه بعضی موقع ها میفتم رو لج میگم اگه قبول شنم نمیرم اگه نشد برم شهرسازی

من ادمیم که باید اون چیزی که میخوامو برم

حالا موندم بزنم شهرسازی که ارشد برم طراحی شهری یا نه !

به نظر شما دوستان اگه بزنم شهرسازی و طراحی شهری هم فارغ التحصیل بشم اون حسی که معماری داره : خلاقیت - ماکت سازی - نقاشی و هنر - هندسه - طرهحی شیت بندی و اسکیس و غیزه... رو میتونم تو رشته شهرسازی این احساساتم رو ارضا کنم یا نه زده میشم از این رشته؟؟؟؟؟

چون من شنیدم شهرسازی بیشتر به روابط اجتماعی و عمومی و انسانی میپردازه ، یه چیزی شبیه روانشناسی شهری اما من فقط طراحی میخوام فقط طراحی

شما بهم بگید چیکار کنم خیلی اشفته شدم

Moonlight3311

عضو جدید
سلام دوستان من دوتا کنکور دادم . به نظرتون با رتبه کشوری کنکور ریاضی 56000 میشه مهندسی معماری یا معماری داخلی غیر انتفاعی . شبانه . پیام نور (تهران / کرج / قزوین) قبول شد ؟
با رتبه ی کشوری 9000 هنر چطور ؟

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان معمار عزیز

من امسال کلی دغدغه و مشغله داشتم کنکورم رو خراب کردم....

تهران هستم ...
دانشگاه آزاد و یا هر چی باشه میرم... فقط رشته معماری با معماری داخلی رو خیلی دوست میدارم...

ولی میخوام شهرسازی رو هم بزنم اگه نشد برم این رشته چون واقا حالم خرابه بعضی موقع ها میفتم رو لج میگم اگه قبول شنم نمیرم اگه نشد برم شهرسازی

من ادمیم که باید اون چیزی که میخوامو برم

حالا موندم بزنم شهرسازی که ارشد برم طراحی شهری یا نه !

به نظر شما دوستان اگه بزنم شهرسازی و طراحی شهری هم فارغ التحصیل بشم اون حسی که معماری داره : خلاقیت - ماکت سازی - نقاشی و هنر - هندسه - طرهحی شیت بندی و اسکیس و غیزه... رو میتونم تو رشته شهرسازی این احساساتم رو ارضا کنم یا نه زده میشم از این رشته؟؟؟؟؟

چون من شنیدم شهرسازی بیشتر به روابط اجتماعی و عمومی و انسانی میپردازه ، یه چیزی شبیه روانشناسی شهری اما من فقط طراحی میخوام فقط طراحی

شما بهم بگید چیکار کنم خیلی اشفته شدم
النا جان جا داره اینجا یه توضیحی بدم بهت راجع به معماری که انتخاب غلطی نکنی خدایی نکرده!!واقعا نمیدونم این افکار غلط رو راجع به معماری کی یا چی تونسته بین بچه های کنکوری جا بندازه!!!
اگر بحث بحثه هنر و شیت بندی و اسکیس و... هست !!!!!(که فقط ابزارن و انچنان مرتبط به معماری و مختص معماری نیستن)که همه گرایش های معماری دارن این مسائل رو کم و بیش و اگر بحث بحثه خلاقیته که هر گرایشی مربوط به معماری باشه یه جز جدانشدنیه از همه گرایش های معماری خلاقیته
نقاشی هم که کلا بی ارتباطه!!!!اینو کلا بهتون بگم حتی اگه خود معماری معماری هم قبول شین(که اونجور که همه تصور میکنن باید بیشتر درگیر ماکت و اسکیس و اینا باشین)این مسائل فقط ماله ترم 1 و 2 هستش که خیلی پررنگه و خیییلی زیاد درگیرشین / کم کم که میرین ترم بالاتر مرتب از تعداد درسهای عملی به اون صورتی که الان دارین بهش فکر میکنید کم میشه و به حجم درسهای حفظی و مفهومی و حلی و ....اضافه میشه و کلا از ترم 3 دیگه تو یه فاز دیگه از این رشته وارد میشین کم کم که اگه کلا تصورتون از معماری نقاشی و هنر و ماکت سازیو اسکیسو ایناست ممکنه زده شین اصلا ازش چون کم کم میبینید که این قضایا به اون شدتی که فکر میکنید توش نیس و دروس مهمترو سنگینتری هم هست که هیچ ربطی به این قضایا نداره و تعدادشونم کم هم نیست حتی خیلی زیاده
پس راجع به هر 3 تا(معماری/شهرسازی/معماری داخلی )خوب تحقیق کنید تا دقیقا علاقه و هدف خودتون رو بفمید و طبق علاقتون انتخاب کنید چون(هیچ گرایشی از معماری صرفا طراحی نیست که شما دنبالشین)
:gol: موفق باشی

♥ Elena ♥

عضو جدید
النا جان جا داره اینجا یه توضیحی بدم بهت راجع به معماری که انتخاب غلطی نکنی خدایی نکرده!!واقعا نمیدونم این افکار غلط رو راجع به معماری کی یا چی تونسته بین بچه های کنکوری جا بندازه!!!
اگر بحث بحثه هنر و شیت بندی و اسکیس و... هست !!!!!(که فقط ابزارن و انچنان مرتبط به معماری و مختص معماری نیستن)که همه گرایش های معماری دارن این مسائل رو کم و بیش و اگر بحث بحثه خلاقیته که هر گرایشی مربوط به معماری باشه یه جز جدانشدنیه از همه گرایش های معماری خلاقیته
نقاشی هم که کلا بی ارتباطه!!!!اینو کلا بهتون بگم حتی اگه خود معماری معماری هم قبول شین(که اونجور که همه تصور میکنن باید بیشتر درگیر ماکت و اسکیس و اینا باشین)این مسائل فقط ماله ترم 1 و 2 هستش که خیلی پررنگه و خیییلی زیاد درگیرشین / کم کم که میرین ترم بالاتر مرتب از تعداد درسهای عملی به اون صورتی که الان دارین بهش فکر میکنید کم میشه و به حجم درسهای حفظی و مفهومی و حلی و ....اضافه میشه و کلا از ترم 3 دیگه تو یه فاز دیگه از این رشته وارد میشین کم کم که اگه کلا تصورتون از معماری نقاشی و هنر و ماکت سازیو اسکیسو ایناست ممکنه زده شین اصلا ازش چون کم کم میبینید که این قضایا به اون شدتی که فکر میکنید توش نیس و دروس مهمترو سنگینتری هم هست که هیچ ربطی به این قضایا نداره و تعدادشونم کم هم نیست حتی خیلی زیاده
پس راجع به هر 3 تا(معماری/شهرسازی/معماری داخلی )خوب تحقیق کنید تا دقیقا علاقه و هدف خودتون رو بفمید و طبق علاقتون انتخاب کنید چون(هیچ گرایشی از معماری صرفا طراحی نیست که شما دنبالشین)
:gol: موفق باشی

خیلی ممنونم هلن خواهر بزرگ من که توضیح دادید...
من کلا گیر دادم به این سه رشته چون میخوام شغل آیندم به اون چیزایی که میخوام مربوط باشه ...
میدونم چی میگید این چیزا کلا برای دوران دانشجوییه ...

اما من همینایی که گفتم واقا مورد علاقمه و دوست دارم شغلی رو پیدا کنم که بیشترین آمیختگی با این چیزا رو داشته باشه ...
نمیخوام چیزی انتخاب کنم که بعده ها همکار یا دوستی رو دیدم بگم ای کاش رفته بودم اون رشته ...
یه توضیحی میخوام بهم بدید در مورد رشته طراحی شهری: این رشته همون معماری در سطح شهره ؟ دقیقا مشاغل مربوط به این رشته چیه ...

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خیلی ممنونم هلن خواهر بزرگ من که توضیح دادید...
من کلا گیر دادم به این سه رشته چون میخوام شغل آیندم به اون چیزایی که میخوام مربوط باشه ...
میدونم چی میگید این چیزا کلا برای دوران دانشجوییه ...

اما من همینایی که گفتم واقا مورد علاقمه و دوست دارم شغلی رو پیدا کنم که بیشترین آمیختگی با این چیزا رو داشته باشه ...
نمیخوام چیزی انتخاب کنم که بعده ها همکار یا دوستی رو دیدم بگم ای کاش رفته بودم اون رشته ...
یه توضیحی میخوام بهم بدید در مورد رشته طراحی شهری: این رشته همون معماری در سطح شهره ؟ دقیقا مشاغل مربوط به این رشته چیه ...
خواهش میکنم دوست خوبم امیدوارم حرفام برات مفید باشه کلا اینجا رو ببینی دستت میاد چی به چیه:
[h=1]تالار: مهندسی شهرسازی[/h]اما نظر شخصیه من اینه که با توجه به اینکه معماری یه جورایی اشباع شده کسی برندست که یه چیز خاصی رو انتخاب کنه مثلا اگه هم کارشناسی هم ارشد معماری داخلی باشه یا هر2 طراحی شهری مسلما فرد متخصص تری خواهید بود تو یه زمینه خاص و تو این جمعیت معماران اشباع شده دیده میشین و میتونید حرفی واسه گفتن داشته باشید بازم برمیگرده به علاقه خودتون
;):gol:

♥ Elena ♥

عضو جدید
خواهش میکنم دوست خوبم امیدوارم حرفام برات مفید باشه کلا اینجا رو ببینی دستت میاد چی به چیه:
تالار: مهندسی شهرسازی

اما نظر شخصیه من اینه که با توجه به اینکه معماری یه جورایی اشباع شده کسی برندست که یه چیز خاصی رو انتخاب کنه مثلا اگه هم کارشناسی هم ارشد معماری داخلی باشه یا هر2 طراحی شهری مسلما فرد متخصص تری خواهید بود تو یه زمینه خاص و تو این جمعیت معماران اشباع شده دیده میشین و میتونید حرفی واسه گفتن داشته باشید بازم برمیگرده به علاقه خودتون
;):gol:

ممنون دوست عزیز...
اما حرف شما ممکنه این منظور رو برسونه که اگه رشتتون خاص باشه موفق ترید ، مثلا رشته مهندسی صنایع بازار خوبی داره ، یا رشته مهندسی مکانیک ...

اما من باب میلم چیزیه که با ساختمونو و طرح و نقشه و این چیزا سر و کار داشته باشم...
حتی شهرسازی رو من میترسم بزنم چون خیلی ها میگن شهرسازی برنامه ریزیه و به مطالعات اجتماعی میپردازه من دلم نمیخواد این چیزا رو بخونم...

به هر حال حرف شما درسته حتی اگه علاقه هم داشته باشم بازار وجود نداشته باشه به هیچ دردی نمیخوره و باید کلی زحمت بکشی تا دست بالا دست بیاری...

roshanak7395

عضو جدید
انتخاب رشته 92

انتخاب رشته 92

سلـامـ . من تقریبا عضو جدید هستمـ .
میشه لطفا درباره ی انتخاب رشته به من کمک کنید ؟ من امسال کنکور دادمـ
درواقع از همون اول بخاطر معماری اومدمـ رشته ی ریاضی
حالـا رتبمـ خیلی خوب نیومده ، شده حدود 2800 منطقه 3 ،
و فقط میخوامـ تهران و گیلـان رو انتخاب کنمـ ؛ و فک میکنمـ که شانسمـ ت قبول شدن معماری دولتی کمه
ولی واسه رشته های دیگه بیشتره ، همه بهمـ میگن رشته های دیگه همـ انتخاب کنمـ
اما خب دوسشون ندارمـ ؛ به نظرتون چیکار کنمـ ؟ :(
نمیدونمـ شهرسازی چجور رشته ای ـه ، اما درساشو که دیدمـ فک کردمـ زیاد دوس ندارمـ
واسه همین از شماها که معماری خوندین میخوامـ کمکمـ کنید ...
مرسی

persian_sphinx

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستای جوان ورودتون رو به جامعه معماران خوش آمد میگم ... ببینین به هر حال این تصمیمی هست که آینده زندگی و سرنوشت شما رو ممکنه کامل عوض کنه!!
نمیخوام زیاد از روی تعصب راهنماییتون کنم خی از یه عاشق هم انتظار نمیره چون نمیتونه بدی های معشوقش رو ببینه !!!;) در یه کلام اینکه اصلا رشته آسونی نیس!! برای یه معمار موفق بودن باید واقعا این رشته رو دوست داشت !! رشته شب امتحانی نیس ! شب های طولانی و متوالی بی خوابی باید کشید !!! کل ترم باید تلاش کنی و هر جلسه باید روند کارت رو کرکسیون کنی ...!! و آخر ترم به زحمت کل کارت نمره میدن ! نمیشه پروژه رو تو یه شب امتحان بخونی فرداش بری سر جلسه !!!
بذارین یه توصیه هم کنم قبل از هر چیزی هیچ وقت توی معماری از کلمه نقاشی استفاده نکنین!!!! :D یکی از دوستان ترم 1 جلو استاد گفت نقاشی (!) و استاد تا چند جلسه سر کلاس اجازه نداد بیاد !!!!!!
در کل اینکه اشتباه نکنین!!!! معماری نقاشی کردن (!!!؟!) و ماکت ساختن و اسکیس و طراحی و شیت بندی نیست!!! معماری هنر خلق فضا هست !! شما تو ترم های اولیه چیزی به نام معماری یاد نمیگیرین!!!! بهتون شیوه تفکر رو یاد میدن و یاد میگیرین با ابزار دستی چه طوری فکر رو میشه بیان کرد و فکرتون رو بیارین روی کاغذ !!!!! البته تو ترم های بعدی میتونین با نرم افزار هم ارائه بدین کارهاتونو ولی یواش یواش و همچین گاماس گاماس معماری رو از طراحی مکان ها و فضاهای ساده تمرین میکنین تا طراحی فضاهای بزرگ مثل فرودگاه و بیمارستان و مجتمع های مسکونی و در کنار این طرح های معماری شما درسهای دیگه ای هم دارین که به درکتون از معماری کمک میکنه و البته باید برای خیلی های اونها هم پروژه بدین و هم تئوری بخونینش !

حالا آخرش چی میشه اگر این همه تلاش کنی و فارغ و تحصیل بشی!؟ تازه میفهمی لب ساحل یه اقیانوس ایستادی پاهاتون زدی به آب !!!!! تازه میفهمی هیچی از معماری نفهمیدی!!!! یعنی اینکه در کنار این درسهای معماری باید مطالعه و درک وسیعی در باره اجتماع , مذهب , سیاست و همه چیز که ممکنه در طراحی دخلی باشه پیدا کنید و فن بیان رو یاد بگیرین ( البته شما یه مشاور سیاسی و اجتماعی و مذهبی نمیشین شما معماری خواهید شد !!! ) و وارد بازار کار بشین و چیزهایی رو که تئوری تمرین کردین یواش یواش عملی انجام بدین تا یه چیزی یاد بگیرین !!!!

آخر اینکه تاکید میکنم رشته آسونی نیست, به جز صحبت های بچه ها که توصیه میکنم راهنمایی های خوبی کردن با دقت بخونین خواستم یه جورایی منم راحت بهتون بگم
به عنوان نتیجه گیری اینکه این تاپیک رو ببینین کمیک استریپ معمارانه! طنز نیستا !! واقعیت های معماری رو تصویری داره بهتون میگه به خدا!

موفق باشین معماران آینده ....

بالا