تحصیل در دانشگاه ایرانی بشما چی آموخته ؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه نفر که تو دانشگاههای اروپا مدرک میگیره, همه مهارت ها برای زندگی رو بهش می آموزند. در حالی که در ایران حتی کسانی که بالا ترین مدارک را میگیرند, از داشتن مهارت زندگی کردن محرومند و یا رضایت ندارند. مشکل در برنامه های دانشگاههاست یا در روش تفکر و خواستگاه ذهنی دانشجو ؟

ziba 22

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مشکل از آموزش و پرورش شروع میشه که دانش آموزا مجبورن ساعت ها سر کلاس بشینن بدون اینکه اندیشیدن رو بهشون یاد بدن و مهارت های اجتماعی و فردی اون رو بالا ببرن.
.اوج کار تیمی درست کردن یک روزنامه دیواری بود. برای نمره باهم رقابت کردن و برای کسب نمره هر کاری نادرستی هم انجام میدادن.
همچنان آموزش و پرورش دارای نقص جدیه.. و الان کشورهای پیشرفته خلاقیت و کار تیمی و نحوه فکر کردن رو در اولویت گذاشتن
همین دانش اموزی که دوازده سال درس خونده و 80 درصدش هم یادش نیست میره دانشگاه، اونجا هم همین سیستم پیاده میشه.. درس بخون نمره بگیر پاس کن بره تا ترم بعد...
شیوه کار گروهی و ارتباط با صنعت و استفاده از آموخته ها و اخلاقیات به دانشجو یاد داده نمیشه..حتی به دانشجو یاد نمیدن که خودت باید کار آفرین باشی نه منتظر باشی ببرنت کارمند شی..
خیلی از این دانشجوها الان توی شرکت های کوچک و بزرگ مدیریت یه بخش رو برعهده دارن با اینکه حتی یه کتاب مدیریتی نخوندن و برای کسب منافع اخلاقیات رو کنار میزارن و وجدان کاری هم ندارن..

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هر نهادی که تو غرب هست ما بدون فهم محتوای اون نهاد یه کپی ازش تو ایران زدیم. دانشگاه داشتنمون هم از همون رویه هاست که براش ساختمون خوب میزنیم ولی محتواشون پوچ و خالیه. برا همینه که هیچوقت پیشرفت نمیکنیم.

ساسان محمدی

عضو جدید
دقیقا.
در غرب دانشگاه، صنعت، دانشجو سه ضلع مثلث پیشرفت رو دارند که نیازهای هر کدوم به درستی تامین میشه و هر کدوم هم بهره خودش رو می بره
بطورمثال شرکت های بزرگی چون بنز، زیمنس و... برای اینکه محصول جدیدشون رو هر سال ارائه کنن نیاز به آخرین تکنولوژی ها و علوم دارند و حاضرند از تحقیقاتی که می تونه به کارشون بیاد حمایت مالی کنن
استاد و دانشگاه با توجیه اصحاب صنعت به آینده ی تحقیقات و پژوهش هاشون این قرارداد همکاری رو می بندن
و در مرحله ی بعد دانشگاه به استاد این اختیار رو میده که بر اساس نیاز پروژه و با توجه به رزومه دانشجویان داوطلب، مناسب ترین اونها رو برای کار روی اون پروژه انتخاب و معرفی کنه
دانشجو نیز از این سفره بهره مند شده و اصلاحا فاند می گیره و به گفته دوستان، زندگیش در حد ی کارمند رده بالا، میگذره
نتیجه اینکه:
صنعت به خواستش میرسه و سر سال از آخرین و بروزترین محصولش پرده برمیداره
استاد و دانشگاه علاوه بر اخذ درآمد مقالاتشون رو ارائه کردند
دانشجو هم علاوه بر افزایش علم و دانشش، اموراتش به خوبی گذشته
(ضمن اینکه از امکانات تجهیزات، نیروی انسانی و تجربی شرکت نیز استفاده شده)
حال این سیستم و روال رو با فرآیند موجود در ایران مقایسه کنیم:crying:

صنعت؛ پراید:w34:

استاد و دانشگاه؛ پرنده ای که لونه میسازه و تخم میذاره توش ولی همش یادش میره کجا لونه ساخته:w10:

دانشجو؛ بر بادرفته ای معترض و مخرب :w18:

تامین کننده دانشگاه: نفت خام
تامین کننده صنعت: یتیم که کسی رو نداره
تامین کننده دانشجو: بوفه خوابگاه.

به امید مردانی بزرگی چون امیرکبیر، محمد بهمن بیگی، ... که روزی بیایند و کمر به قطع این حماقت نهادینه شده بردارند.

ali199_1991

کاربر بیش فعال
یه نفر که تو دانشگاههای اروپا مدرک میگیره, همه مهارت ها برای زندگی رو بهش می آموزند. در حالی که در ایران حتی کسانی که بالا ترین مدارک را میگیرند, از داشتن مهارت زندگی کردن محرومند و یا رضایت ندارند. مشکل در برنامه های دانشگاههاست یا در روش تفکر و خواستگاه ذهنی دانشجو ؟

مشکل در هر دو هست...
دانشگاه در ایران مکانی شده برای منبع درآمد...و خیلی از دانشجوها هم دنبال جایی هستن برای مسخره بازی...به عنوان مثال خیلی ها میرن ک خدمت سربازی رو به تعویق بندازن...خلاصه اینکه کمتر کسی به فکر پیشرفت هست...

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مشکل در هر دو هست...
دانشگاه در ایران مکانی شده برای منبع درآمد...و خیلی از دانشجوها هم دنبال جایی هستن برای مسخره بازی...به عنوان مثال خیلی ها میرن ک خدمت سربازی رو به تعویق بندازن...خلاصه اینکه کمتر کسی به فکر پیشرفت هست...
که صد البته بخاطر اینکه کل آموخته های دانشجوی ایرانی تئوری هست, فارغ التحصیلان هم بناچار نمیتونن صاحب کسب و کار بشن. چون دانش آکادمیک به دردشون نمیخوره. یعنی بقول شما برای موسسین منبع درآمد سرشار و برای محصلین اتلاف وقت.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مشکل از آموزش و پرورش شروع میشه که دانش آموزا مجبورن ساعت ها سر کلاس بشینن بدون اینکه اندیشیدن رو بهشون یاد بدن و مهارت های اجتماعی و فردی اون رو بالا ببرن.
.اوج کار تیمی درست کردن یک روزنامه دیواری بود. برای نمره باهم رقابت کردن و برای کسب نمره هر کاری نادرستی هم انجام میدادن.
همچنان آموزش و پرورش دارای نقص جدیه.. و الان کشورهای پیشرفته خلاقیت و کار تیمی و نحوه فکر کردن رو در اولویت گذاشتن
همین دانش اموزی که دوازده سال درس خونده و 80 درصدش هم یادش نیست میره دانشگاه، اونجا هم همین سیستم پیاده میشه.. درس بخون نمره بگیر پاس کن بره تا ترم بعد...
شیوه کار گروهی و ارتباط با صنعت و استفاده از آموخته ها و اخلاقیات به دانشجو یاد داده نمیشه..حتی به دانشجو یاد نمیدن که خودت باید کار آفرین باشی نه منتظر باشی ببرنت کارمند شی..
خیلی از این دانشجوها الان توی شرکت های کوچک و بزرگ مدیریت یه بخش رو برعهده دارن با اینکه حتی یه کتاب مدیریتی نخوندن و برای کسب منافع اخلاقیات رو کنار میزارن و وجدان کاری هم ندارن..
بسیار عالی. مرسی از حضور شما

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا.
در غرب دانشگاه، صنعت، دانشجو سه ضلع مثلث پیشرفت رو دارند که نیازهای هر کدوم به درستی تامین میشه و هر کدوم هم بهره خودش رو می بره
بطورمثال شرکت های بزرگی چون بنز، زیمنس و... برای اینکه محصول جدیدشون رو هر سال ارائه کنن نیاز به آخرین تکنولوژی ها و علوم دارند و حاضرند از تحقیقاتی که می تونه به کارشون بیاد حمایت مالی کنن
استاد و دانشگاه با توجیه اصحاب صنعت به آینده ی تحقیقات و پژوهش هاشون این قرارداد همکاری رو می بندن
و در مرحله ی بعد دانشگاه به استاد این اختیار رو میده که بر اساس نیاز پروژه و با توجه به رزومه دانشجویان داوطلب، مناسب ترین اونها رو برای کار روی اون پروژه انتخاب و معرفی کنه
دانشجو نیز از این سفره بهره مند شده و اصلاحا فاند می گیره و به گفته دوستان، زندگیش در حد ی کارمند رده بالا، میگذره
نتیجه اینکه:
صنعت به خواستش میرسه و سر سال از آخرین و بروزترین محصولش پرده برمیداره
استاد و دانشگاه علاوه بر اخذ درآمد مقالاتشون رو ارائه کردند
دانشجو هم علاوه بر افزایش علم و دانشش، اموراتش به خوبی گذشته
(ضمن اینکه از امکانات تجهیزات، نیروی انسانی و تجربی شرکت نیز استفاده شده)
حال این سیستم و روال رو با فرآیند موجود در ایران مقایسه کنیم:crying:

صنعت؛ پراید:w34:

استاد و دانشگاه؛ پرنده ای که لونه میسازه و تخم میذاره توش ولی همش یادش میره کجا لونه ساخته:w10:

دانشجو؛ بر بادرفته ای معترض و مخرب :w18:

تامین کننده دانشگاه: نفت خام
تامین کننده صنعت: یتیم که کسی رو نداره
تامین کننده دانشجو: بوفه خوابگاه.

به امید مردانی بزرگی چون امیرکبیر، محمد بهمن بیگی، ... که روزی بیایند و کمر به قطع این حماقت نهادینه شده بردارند.
بسیار عالی. مرسی از حضور شما.

ali199_1991

کاربر بیش فعال
در حال حاضر یک ماه هست ک دارم سرچ می کنم جایی رو پیدا کنم برای کارآموزی...در واقع 4 واحد کارآموزی داریم ک می بایست در صنعت! بگذرونیم ولی برای کارآموزی هم باید آشنا داشته باشی...هی...

• Like
واکنش ها: ayja

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این به اصطلاح دانشگاه نما های علمی کاربردی هم در نوع خودشون تحقیر جا افتاده ای شده. رو تابلوی سردر دانشگاه نوشته علمی کاربردی. تو متن دروس ش همش تئوری و آکادمیکی است و هیچ موردی از کاربردی بودنشون وجود نداره. همچنانکه همه مشکلات ملت با برگزاری سمینار حل میشه, ظاهرا این مورد کاربردی بودن دانشگاه هم صرفا با نوشتن کلمه کاربردی روی تابلو دانشگاه حل شده و رفته پی کارش.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از یه استاد دانشگاه که تو رشته آی تی تدریس میکنه معنی این رشته رو سئوال کردم.
گفت :یعنی فن آوری اطلاعات
گفتم :گفتم فن آوری اطلاعات یعنی چی ؟
گفت :یعنی اتوماسیون و این جور چیز ها و شروع کرد به حاشیه پردازی و.....
گفتم استاد میخوای من تعریفش رو بهتون بگم ؟گفت آره.
گفتم :معنیش اینه که متخصصان این رشته با دانش خود میتوانند در حلقه ما بین مدیریت و بخش مهندسی یک فرآیند یا شرکت قرار بگیرند و این دو تا رو بهم متصل کنند.
خندید و گفت :خیلی جالبه. من اینو نمیدونستم.

Major Geologist

کاربر فعال تالار موبایل ,
کاربر ممتاز

مهارت زندگی به کنار، تو دنشگاه آزاد حتی رشته تحصیلی هم به نحو احسن تدریس نمیشه. هر ترم چند جزوه و کپی به صورت تئوری تدریس میشه که اصلا به درد بازار کار نمی خوره.

ali199_1991

کاربر بیش فعال
از یه استاد دانشگاه که تو رشته آی تی تدریس میکنه معنی این رشته رو سئوال کردم.
گفت :یعنی فن آوری اطلاعات
گفتم :گفتم فن آوری اطلاعات یعنی چی ؟
گفت :یعنی اتوماسیون و این جور چیز ها و شروع کرد به حاشیه پردازی و.....
گفتم استاد میخوای من تعریفش رو بهتون بگم ؟گفت آره.
گفتم :معنیش اینه که متخصصان این رشته با دانش خود میتوانند در حلقه ما بین مدیریت و بخش مهندسی یک فرآیند یا شرکت قرار بگیرند و این دو تا رو بهم متصل کنند.
خندید و گفت :خیلی جالبه. من اینو نمیدونستم.

یکی از بزرگ ترین مشکلات اینه ک اصلا هدف رشته های دانشگاهی به وضوح مشخص نیست...
به عنوان مثال تو رشته ی مهندسی برق شما انبوهی دروس تحلیلی در زمینه های مختلف می خونین در حالی ک بعد از فارغ التحیلی شما می رین در شرکت یا سازمانی استخدام می شین به عنوان تکنسین یا مهندس تعمیر و نگهداری فلان...

یعنی در دانشگاه شما درس طراحی خوندین در حالی که کار شما در اون شرکت ، کار maintenance هست؛

یکی که شده نخبه ، ازش می خوان ک بیاد تدریس کنه بدون اینکه از ایشان تست بگیرن که اصلا شما تدریس که بحث خیلی مهمی است ، بلدی یا نه؟
فارغ التحصیلی از بهترین دانشگاه و مدرک دکترا ، دلیلی بر خوب بودن اون فرد در تدریس نیست...

کلا قضیه از ریشه مشکل داره ، همه جاش داره می لنگه ؛ نمی دونم از کجاش باید انتقاد کنم!

• Like

ali199_1991

کاربر بیش فعال
این به اصطلاح دانشگاه نما های علمی کاربردی هم در نوع خودشون تحقیر جا افتاده ای شده. رو تابلوی سردر دانشگاه نوشته علمی کاربردی. تو متن دروس ش همش تئوری و آکادمیکی است و هیچ موردی از کاربردی بودنشون وجود نداره. همچنانکه همه مشکلات ملت با برگزاری سمینار حل میشه, ظاهرا این مورد کاربردی بودن دانشگاه هم صرفا با نوشتن کلمه کاربردی روی تابلو دانشگاه حل شده و رفته پی کارش.

علمی کاربردی یعنی اینکه ، به روش علمی کاربردی از طرف پول بگیرن!!

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله کاملا درسته. یعنی ثبت با سند برابر است.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهارت زندگی به کنار، تو دنشگاه آزاد حتی رشته تحصیلی هم به نحو احسن تدریس نمیشه. هر ترم چند جزوه و کپی به صورت تئوری تدریس میشه که اصلا به درد بازار کار نمی خوره.
بازار کار که جای خود داره, خود دانشجو هم کاملا بیسواد بار میاد.

Uchiha Itachi

عضو جدید
اینو می دونم ک علم یادمون نداده
اما دوستی دخترو پسرو عالی اموزش داد

دوستی دختر و پسر!
حرف خنده دار نزن. این طور چیزایی توی دانشگاه نیست. همه درگیر پایان نامه و درس و ... اند.

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
علت های زیادی داره که دانشگاه مفید نیست

- وقتی پروژه ای در صنعت تعریف نمیشه و نیازی به پژوهش نیست دانشگاه راهش رو گم میکنه
- وقتی کلاس یک ساعت و نیمه گرد میشه به یک ساعت یا یک ساعت یک ربع ، و دانشجو همون جلسه اول میپرسه 9 رو ده میدید یعنی اوضاع خوب نیست
- وقتی به دانشجو میگن کتاب بخونید ولی نمیخونن و تمرین حل نمیکنن و استاد مجبور میشه جزوه چند ده صفحه ای بده یعنی اوضاع خوب نیست( همین فرد فردای فارغ التحصیلی حتی قادر نیست بدونه یه کتاب چه قسمت هایی داره و چطور میتونه ازش بهینه استفاده کنه ، انتظار خلاقیت و حل مشکل از این فرد بیهوده خواهد بود !)
- وقتی انقدر تعطیلات وسط هفته ای زیاده و دانشجو دو هفته از طرف انتخاب واحد و دو هفته از طرف پایان ترم کلاسو تعطیل میکنه و عملا برنامه اموزشی 16 هفته میشه 10 هفته یعنی اوضاع خوب نیست
- وقتی داخل دانشگاه دو تا آزمایشگاه بروز نیست ، یعنی اوضاع خوب نیست
- وقتی دانشگاه به بنگاهی برای مدرک دادن و کسب درامد تبدیل شده یعنی اوضاع خوب نیست
- وقتی هیچ نظارتی روی کیفیت آموزشی دانشگاه های رنگارنگ نیست ، یعنی اوضاع خوب نیست
- وقتی برنامه مصوب دانشگاهی مربوط به سی سال قبله یعنی اوضاع خوب نیست !
- وقتی استادها بعضا زمینه علمی کافی رو ندارن یعنی اوضاع خوب نیست
- وقتی دانشگاه های ایرانی در دنیا منزوی هستن یعنی اوضاع خوب نیست

انتظار تربیت فارغ التحصیل کاربلد از این دانشگاه بیشتر شبیه آرزوی محاله !:redface:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی سیاست کارگزاران اینه که به بهانه دانشگاه چند سال جوانان رو علاف کنن, یعنی اینکه اونجا خبر مهمی اتفاق نمی افته که بسود دانشجو باشه.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اگه اینطوری بود پس اینهمه علم و پیشرفت در ایران از کجا اومده؟؟؟؟
طبق آمار ارائه شده در کتاب گینس ایران بالاترین پیشرفت علمی را در 30 سال گذشته داشته (توی نت سرچ کن میبنی)

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران، کشور ایران بسیاری از رکوردها را به نام خود در کتاب گینس ثبت کرده است.
1- بیشترین تولید پسته
2- بیشترین تولید خاویار
3- بیشترین تولید خانواده توت
4- بیشترین تولید زعفران (80 درصد کل تولید جهانی)
5- بیشترین تولید زرشک
6- بیشترین شتاب پیشرفت تولید علم و تکنولوژی در جهان (340000% رشد در طول 37 سال 1349-1387، شتاب رشدی یازده برابر متوسط جهان در سال 1388, رشد سالانه کنونی 25.7%)
.
.
.
.
.
.
.

ali199_1991

کاربر بیش فعال
الان شما داری مسخره می کنی یا جدی داری میگی اینا پیشرفته؟

ali199_1991

کاربر بیش فعال
آهان...من فک کردم شما داری شوخی میکنی!

عزیز من پیشرفت روی کاغذ فقط به درد ضایعات میخوره!! ...و این تاپیک هم داره دقیقا از همین حرف شما انتقاد میکنه...

اون پیشرفت باید در نهایت مثلا به یک کالا تولید بشه و در نهایت به پول ختم بشه وگرنه ارزشی نداره...!

اینکه من در زمینه ساخت مثلا هواپیما پیشرفت کنم و در آخر برم التماس کنم تو رو خدا ی هواپیما به من بدین،ارزشی نداره تازه اگر اون پیشرفت به محصول رسیده باشه وگرنه روی کاغذ که هیچی...

reza_19933

عضو جدید
اینکه سیاست کلی اموزش و پرورش ایران یا بطور کلی بخایم بگی سیاست کلی ایران پرورش نخبه نیس و اصولا نیازی نداره به این جوونا چون واردات هررررررر چیزی دست یه حاجی یا اقا زاده است، درسته. ولی اینکه تو بتونی دانشگاه رو سکوی پرتاب خودت کنی برای اینده ی خودت این خیلی مهمه. بد بین نباشیم زیاد. چندتا دانشگاه خیییلی خوب داریم با استادای دلسوز که خودشونم میدونن جای دانشجو اینجا نیس و اصولا این یه مرحله واسه پروازشه.

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من سال هاست به این نتیجه رسیدم که ثروت بهتر از علم هست ( البته علمی که توش ثروت نباشه) علمی هم که بشه باهاش ثروت تولید کرد باید سالها براش جون کند تا اون موقه موهات مثه دندونات سفید میشه مثه فوق تخصص ها
این همه سال تو مدرسه همش موضوع انشا میدادن که علم بهتر است یا ثروت داشتن بچه ها رو گل میزدن حالا همون بچه ها بزرگ شدن و بیکاری و بدبختی و اعتیاد و فحشا و هزار بدبختی دیگه دامن گیرشون شده ... اون عده ای هم که این مشکلات و ندارن فقط دارن نون شب شون رو در میارن!

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عرض شود که تحصیل در دانشگاه چیز مثبت زیادی حداقل به من یاد نداد . ولی یه باور قدیمیه غلطو برا من عوض کرد و اون اینه که علم بهتر از ثروت نبود . ثروت بهتره . تمام قد اعلام میکنم اگه بجای درس خوندن و فراگیری تخصصهای فنی دور میدون امام شهرمون جوراب میفروختم موفقتر بودم.
این مملکت بهشت مفت خورها دلالها و نون به نرخ روز خورها و جهنمه باسوادها و نخبگان و دگر اندیشان هستش. چون گروه اول در جایگاهی هستند که رویاشم نمیدیدن و گروه دوم در جایگاهی که کابوسشو

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
متنفرم ک باز برسم ب ی بحث سیاسی بی فایده ک باز چندتا آدم متحجر الکی بیاد انتقاد کنه.
اما این واقعیت امره ک دین و سیاست دو بحث کاملا مجزاست .
نباید ملاک انتخاب مدیران جامعه، یقه بسته و ریش و چادر باشه. خب اون شکلی هر آدم کودنی میره خودشو اون شکلی میکنه و میشه همه کاره. بعد این میشه اوضاع کشور
و هر کس ک نتونه از ایران فرار کنه ناچارا باید اون شکلی کنه خودشه و اینشکلی میشه ک دورویی و کثافت کاری همه جارو میگیره.
خدایی دوست دارم بدونم چن نفر از آدمایی ک این تاپیک از نحوه جزوه دادن اساتید و درس خوندن دانشجوها و اینا انتقاد کردن خدایی چند تاتون اصلا این کارا رو انجام ندادید؟؟ پس همه ناخواسته در یک سیکل وحشتناک غلط افتادیم و واقعا در اومدن ازش فاجعه باره.