[تحصیلات تکمیلی] ◄ تحصیلات در زمینه موسیقی

aryana.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای آموختن موسیقی یا حتی یک ساز تخصصی باید به طور صحیح برنامه ریزی کنیم.
باید بدونیم آیا میخوایم این راه رو در یه کلاس خصوصی دنبال کنیم یا به طور آکادمیک در دانشگاه ها بگذرونیم.
منو خیلی از بچه های نسل من که عاشق موسیقی هستن نمیدونیم کدوم راه موثرتره.
.
.
.

رفتن به کنسرواتوارها و اخذ مدارک کاردانی و سپس کارشناسی و تقبل هزینه های سرسام آور ؟
قبولی در کنکور هنر و ادامه تحصیل در دانشگاه هنر تهران؟!
مراجعه به موسسات آزاد؟
استاد خصوصی؟!
و....
شما کدوم راه رو برای علاقه مندا پیشنهاد میکنید؟

tanhairib

عضو جدید
هیچ کدام از اینها راه یادگیری موسیقی نیست
ابتدا باید تاریخ موسیقی را مطالعه بفرمائید که بدانید چه بر سرآن آمده است
بعد از آن باید تئوری موسیقی را مطالعه بفرمائید
بعد با استفاده از ابتکاراتی خود ساخته، اقدام به تهیه ساز بنمائید.....
لزومی ندارد ساز شما حتما ساز معروفی باشد....... کافیست که این ساز که توصیه میکنم ساخته دست خود شما باشد، توانایی تفکیک فرکانس ها را داشته باشد
اولین سازی که من ساختم، سازی بود که با استفاده از تخته ای که در خیابان پیدا کردم و رشته های گسسته سیم ترمز دوچرخه به همراه مقداری میخ و پیچ و حوصله ساخته بودم
شما هم میتوانید با ابتکاری دیگر، اینکار را انجام بدهید
بعد از آن باید دوباره از ابتدا تئوری موسیقی را مطالعه بنماید اما اینبار دقیقتر تا بتوانید سازتان را دقیقتر کوک بنمائید
خاطره ای که از این کار در ذهن شما خواهد ماند، انرژی لازم برای فراگیری موسیقی را فراهم میکند
حال شما آماده اید که از هر روشی که فکر میکنید درست است، موسیقی را فرا بگیرید........
شما تازه به دنیای موسیقی وارد شده اید و کارهایی که تابحال انجام داده بودید، تماما در ذات شما بوده است
برای اینکار باید نزد استادی دلسوز که خسیس علم نباشد، تئوری را به صورت کامل فرا بگیرید و ساز استانداردی از بازار تهیه کنید که بتوانید دروس تئوری را روی ان پیاده کنید.
بسته به توانایی مالی شما، سازهای مختلفی میتواند انتخاب شود
در هنگام فراگیری دروس تئوری، حتما قطعاتی را ولو ساده، برای اجرا فرا بگیرید ولی تماما سعی شما بر این باشد که درست اجرا کنید.... از استادی که به شما نواختن ساز را آموزش میدهد و باز هم تاکید میکنم با حوصله باشد و در انتقال مطلب خسیس نباشد استفاده کنید.... استاد باید از اکول ساز برای شما مطلب ارائه کند، از تکنیک های آن ساز و از نحوه اجرای آن تکنیک ها و از نحوه صدا دهی آن ساز به شما مطلب ارائه کند و الی آخر....
قبل از انتخاب ساز حتما با مشورت دوستی شفیق و مهربان که حوصله آشنا کردن شما با سازها را داشته باشد، استفاده کنید......
تصاویر سازها را ببینید...... صدای آن را بشنوید..... قطعات معروفی از آن را جستجو کنید..... تحقیق کنید که در کدام منطقه صوتی قرار گرفته.... میزان محبوبیت ساز را بسنجید.... میزان کارایی آن را...... آیا برای آن ساز جایی در ارکستر هست یا خیر؟........... آیا توانایی اجرای آن را در منزل دارید یا نیاز به اجاره اتاق تمرین دارید......... و خیلی پارامتر های دیگر که باید مشاور شما در امر انتخاب ساز به شما ارانه دهد.
تا یکسال به خواندن تئوری و سلفژ و دیکته موسیقی و دیگته ریتم و دیگر مباحث تئوری مقدماتی بپردازید و ابدا به سمت تئوری های پیچیده نروید......... در این مدت، قطعات معروف را تمرین کنید و اجرای آن را یاد بگیرید...
ابدا سعی نکنید که خودتان قطعه را اختراع کرده و ذائقه موسیقی خود را با شنیدن هزاران نوع موسیقی خراب کنید....
در اواخر سال اول، تقریبا همیشه و همه جا، یک رکوردر با فضای فراوان و توانایی رکورد حداقل 24 ساعت بصورت مداوم را همراه خود داشته باشید و فضایی را در یک سیستم کامپیوتری به این اختصاص دهید که مواردی را که رکورد کرده اید، به همراه متنی که بیانگر احساس آن موقع باشد، ثبت کنید...... شما ممکن است در حال راه رفتن به منظره ای برخورد کنید که حس خاصی را در شما زنده کند..... خب چه اشکالی دارد، موسیقی یی را که در درون خود زمزمه میکنید، به زبان بیاورید و هر موقع که احساس کردید لازم است، متنی بگوئید که بیانگر ان لحظات باشد..... بعدا این زمزمه ها را فراموش خواهید کرد و این رکورد ها به کمک شما خواهند آمد که آنها را به خاطر بیاورید...
در ابتدای سال دوم فراگرفتن هارمونی را شروع کنید که البته بحث بسیار مفصلی است...... از چند نفر مشاوره نگیرید........ این مورد بسیار جدی است..... همه در هنگتم مشاوره به شما راست خواهند گفت ولی باور کنید که اجرای دستورات حتی دو نفر به صورت همزمان، مرگ موسیقی شما را رقم خواهد زد.... چه برسد به مشاور قرار دادن سه یا چهار نفر....
بعد از هارمونی باید مطالبی دیگر در باب ارکستراسیون، سازشناسی، فوگ، آنالیز، موسیقی الکترونیک، نرم افزار های موسیقی، اوزان شعری، پیوند شعر و موسیقی، روش آهنگسازی و مطالب زیادی از این قبیل را یاد بگیرید که باز هم استادی دلسوز و مهربان و با حوصله میخواهد....... در انتخاب استاد بسیار دقت کنید.....در نحوه آموزش دیدن نیز دقت کنید...
توجه داشته باشید که............
گفتن، آموزش نیست
و
شنیدن هم، یادگیری نیست

صرف اینکه کسی توانایی نقل قول داشته باشد، آموزشگار نمیشود و شما هم فقط با خرج هزینه موسیقی دان و موسیقی شناس، یا نوازنده و خواننده و رهبر ارکستر نخواهید شد....
در ایران کنسرواتوار نداریم هر چند جاهایی با این نام میشناسیم.......
قبل از این که به فکر دانشگاه هنر باشید، باید بدانید که حتی اگر رتبه خوبی هم بیاورید، چون نیمه متمرکز است، باید هارمونی را در حد باس شیفره و سلفژ و دیکته موسیقی و نواختن چند قطعه معروف را بتوانید تحویل گروهی بدهید که قبل از ورود به دانشگاه از شما این موارد را آزمون میگیرند....
موسسات آزادف به شما موسیقی آموزش نمیدهند........... در سطح پائین، نوازندگی چند ساز را بدون استفاده از نت به شما آموزش خواهند داد و انتخاب راه را به شما واگذار میکنند که حتما اشتباه خواهید کرد.
استاد خصوصی یی وجود ندارد که بتواند تمام مطالب مورد نیاز شما را به شما آموزش دهد....
ممکن است استادی نواختن پیانو را خوب بلد باشد و بتواند به شما انتقال دهدف اما همان استاد بطور حتم نواختن ویولن سل و یا ساکسوفون را نمیتواند همزمان به شما اموزش دهد ممکن است ساز مطلوب شما را که با کلی مشقت انتخاب کرده اید، اصلا نتواند به صدا درآورد.......
یک نفر نمیتواند به شما هم خوانندگی آموزش دهدف هم نوازندگی و هم تئوری و هم موسیقی الکترونیک...... مگر در حد مبتدی
ولی آیا شما در حد مبتدی و یا در بهترین حالت در حد متوسط قصد یادگیری موسیقی را دارید؟؟؟؟؟؟ آیا میخواهید به جمع هزاران نفری بپیوندید که در ایران هستند......

من راهی غیر از اینها که شما پیشنهاد کردید را پیشنهاد میکنم........
انتخاب مشاوری که به شما بگوید هر لحظه چه کاری انجام دهید.....
این مشاور باید قبل از این که شما به کلاس استادی وارد شوید، با استاد صحبت کند و اگر مفید تشخیص داد، به شما اجازه شرکت در آن کلاس را بدهد....
مشاور شما باید با توجه به توانایی و روحیه شما، به شما ساز پیشنهاد کرده و تا حدودی شما را از کم و کیف ان باخبر ساز
مشاور شما باید استاد ساز شما را انتخاب کرده و پیشرفت شما را هر جلسه چک کند
مشاور شما باید کتاب های مفید را برای شما معرفی کرده و شما را از خرید کتابهای غیر مفید بر حذر دارد.
مشاور شما باید پیشرفت شما را در زمینه یادگیری کتابها چک کرده و شما را تست کند.
مشاور شما باید به شما انگیزه یادگیری درست موسیقی را بدهد.
مشاور شما باید جواب تمام سوالات شما را فراهم کرده و ذهن شما را با وسعت دنیای موسیقی آشنا کند
مشاور شما باید روحیه های مختلف را در شما زنده کند.... باید فیلهایی در رابطه با موسیقی برای شما پخش کند
مشاور شما باید به موسیقی شما گوش کند و نقاط ضعف آن را بگوید
مشاور شما باید بشنود حرفهایی را که به موسیقی تبدیل کرده اید................

جایی خواندم که................ آنجا که زبان از بیان قاصر آید، موسیقی متولد میشود.

مشاور شما باید از نحوه شنیدن صدا در مغر هم مطلب بداند و در کل باید هر موقع که سوالی داشتید، در دسترس باشد....

راه یادگیری موسیقی آیان است به شرطی که قدم در بیراهه نگذاریم

موفق و پیوز باشید.

salam
azin chantai ke neveshti hich kodoom be nazare man too iran
anjam nemishe
har kodoomo beri be sang mikhori
oooooooooooof avalish ke vaghan bayad ganje gharoon dashte bashi
va baghie ham ke
.................
kolan too iran faghat bayad moosighiro goosh kard
na edame:D
in ye nasihate doostane bood

aryana.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam
azin chantai ke neveshti hich kodoom be nazare man too iran
anjam nemishe
har kodoomo beri be sang mikhori
oooooooooooof avalish ke vaghan bayad ganje gharoon dashte bashi
va baghie ham ke
.................
kolan too iran faghat bayad moosighiro goosh kard
na edame:D
in ye nasihate doostane bood

یعنی تو خارج از کشور راه هموار تره؟
مثلا اتریش میگن در زمینه موسیقی خیلی عالیه. ولی من تحقیق کردم دیدم نه پولشو دارم نه زبان آلمانی بلدم نه میتونم نژاد پرستی رو تحمل کنم!
پیانو میزنم. چنتا کتاب تئوری موسیقی هم گرفتم و خوندم با این حال همیشه دوس داشتم موسیقی رو به طور جدی دنبال کنم
بازم مرسی از حضورتون:smile:

مهندکس

عضو جدید
بنظرمن اگه میخواین علمشو کسب کنین بهتره برین دانشگاه ولی اگه برا دلتون میخواین برین کلاس خصوصی که هم عملی یادبگیرین هم اینکه فقط چن تا کتاب مؤثرو معرفی میکنن میخونین...

tanhairib

عضو جدید
یعنی تو خارج از کشور راه هموار تره؟
مثلا اتریش میگن در زمینه موسیقی خیلی عالیه. ولی من تحقیق کردم دیدم نه پولشو دارم نه زبان آلمانی بلدم نه میتونم نژاد پرستی رو تحمل کنم!
پیانو میزنم. چنتا کتاب تئوری موسیقی هم گرفتم و خوندم با این حال همیشه دوس داشتم موسیقی رو به طور جدی دنبال کنم
بازم مرسی از حضورتون:smile:

خارج رفتن، چند تا مساله داره که خودتون میدونین..... مسکن، زبان، مشکلات اختلاف نژادی و ملیتی و مذهبی، غربت و ..... ولی یه مساله مهم اینه که شما برای ورود به کنسرواتوارهای خارج، باید در آزمون ورودی آن قبول شوید.
چند تا مساله رو آزمون میگیرن، که بسته به کشورش فرق میکنه ولی در اصل همه برای یه هدف هست....... در کنسرواتوار، کسی از صفر پذیرفته نمیشود.... قبل از آن یا باید هنرستان موسیقی رفته باشید و یا به اندازه کافی بلد باشید مطالبی مانند دیکته موسیقی و سلفژ و قوانین رو......
شما میتونین در ایران، باز هم با استفاده از کمک مشاور، مقدمات کار رو فراهم کنین و مشاورتون، چند تا آزمون تستی هم از شما بگیره و اگر بلد نیستین، به شما استاد مربوطه رو معرفی کنه
مشاور همزمان باید روی یادگیری زبان و فرهنگ اون کشور که میخواهید سفر کنین، راه را به شما نشان دهد.
تحصیل در کنسرواتورا حداقل چهار سال طول میکشد تا به درجه متوسط موسیقی برسید..... در این مدت شما با تئوری کامل موسیقی، سلفژ، هارمونی، ارکستراسیون، ساز شناسی، فوگ، آنالیز، اهنگسازی و غیره آشنا خواهید شد و در کنار ان باید یک ساز را بطور کامل فرا بگیرید
برای اهنگسازی، اگر ساز شما، چیزی غیر از پیانو هست، باید حتما پیانو را هم به آن اضافه کنید
بعد از اتمام دوره، در آزمونهایی شما را به مقاطع بالاتر هدایت خواهند کرد......که چندین شاخه میشود
شما میتوانید در انتهای این مدت، خواننده، نوازنده و یا اهنگساز شوید و بعد از آن برای دوره های رهبری کر و ارکستر، و یا رشته های دیگر، پذیرفته خواهید شد....
در این مدت شما باید به فکر تامین درامد نیز باشید که جهت خرید ساز، کتاب، هزینه کلاس ها، هزینه امرار معاش، هزینه تفریحات و مسافرت ها و غیره، لازمه این کار است.
در این مدت شما باید هدفی هم که از همه مهمتر است داشته باشید و تکلیف خودتان را با دنیا و اینکه بالاخره منش شما چیست، روشن کنید.
در ایران متاسفانه بر روی انتخاب هدف، و راه رسیدن به آن هیچ برنامه ریزی یی نمیکنند.
من میدانم که شما یک سر و گردن از بقیه بالاتر هستید در زمینه انتخاب هدف ولی هنوز شما هم آنقدر مصمم نیستید.
به محض اینکه تصمیم قاطع گرفتید، اطلاع دهید تا لیست تمام هزینه ها و راهکار های ان را به شما اطلاع دهد.
شما میتوانید از رشته ای دیگر که آموخته اید، کسب درآمد کنید و در راه هدفتان هزینه کنید.
از همه مهمتر این است که فرض کنید به هدف خود رسیده اید...... آیا این هدف شما را ارضاء خواهد کرد؟؟؟؟؟
خود را در شرایطی حس کنید که تمام مشکلات را پشت سر گذاشته اید و فارغ التحصیل یکی از کنسرواتوارهای معروف هستید و در کل جهان نیز با نام یک موسیقیدان پر آوازه، شناخته شده اید... آیا این برای شما بس است؟؟؟؟ آیا روح شما را راضی خواهد کرد؟؟؟؟
اگر حس خوبی داشتید، خب شروع کنید..... ولی اگر دیدید چیزی کم است، حتما قبل از انتخاب راه، به انتخاب هدف بپردازید
موفقیت، فقط رسیدن به هدف نیست،،،،،،،، گام برداشتن به سمت هدف، بزرگترین موفقیت است
سعی کنید هدفتان بسیار بزرگ باشد...
حتی سعی کنید انقدر هدفتان بزرگ باشد که از مرز واقعیت ها هم فراتر رود و به رویایی تبدیل شود.....
اینگونه گامهای شما استوارتر خواهد شد...... هدفتان به اندازه کافی بزرگ است که اگر حتی به نصف ان هم رسیدید، بسیار خوشحال باشید.....اگر روزی به هدف خود رسیدید، رویایی را به حقیقت رسانده اید.......
همیشه به یاد داشته باشید که کیمیا گران قصد داشتند ماده ای بسازند که با آن، مس را به طلا تبدیل کنند...... به آن ماده نرسیدند ولی به چیزی باارزش تر از آن یعنی علم شیمی رسیدند..... از طلا هم با ارزشتر است دستاوردهای آنان..... آنها هدفی را در رویاها پرورانده بودند و امروز شاهد به حقیقت رسیدن آن رویاها هستیم
سعی کنید زندگی خود را به کیمیا تبدیل کنید
به شعار خود اعتبار ببخشید........ غیر ممکن تر از این خواسته ها هم شدنیست...........
شعار زیبایی است
و صد در صد عملی خواهد بود
اگر اراده ای اهنین داشته باشید
و البته با برنامه ریزی و محاسبه تمام مراحل
با تشکر فراوان بابت وقتی که جهت مطالعه گذاشتید.

aryana.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
خارج رفتن، چند تا مساله داره که خودتون میدونین..... مسکن، زبان، مشکلات اختلاف نژادی و ملیتی و مذهبی، غربت و ..... ولی یه مساله مهم اینه که شما برای ورود به کنسرواتوارهای خارج، باید در آزمون ورودی آن قبول شوید.
چند تا مساله رو آزمون میگیرن، که بسته به کشورش فرق میکنه ولی در اصل همه برای یه هدف هست....... در کنسرواتوار، کسی از صفر پذیرفته نمیشود.... قبل از آن یا باید هنرستان موسیقی رفته باشید و یا به اندازه کافی بلد باشید مطالبی مانند دیکته موسیقی و سلفژ و قوانین رو......
شما میتونین در ایران، باز هم با استفاده از کمک مشاور، مقدمات کار رو فراهم کنین و مشاورتون، چند تا آزمون تستی هم از شما بگیره و اگر بلد نیستین، به شما استاد مربوطه رو معرفی کنه
مشاور همزمان باید روی یادگیری زبان و فرهنگ اون کشور که میخواهید سفر کنین، راه را به شما نشان دهد.
تحصیل در کنسرواتورا حداقل چهار سال طول میکشد تا به درجه متوسط موسیقی برسید..... در این مدت شما با تئوری کامل موسیقی، سلفژ، هارمونی، ارکستراسیون، ساز شناسی، فوگ، آنالیز، اهنگسازی و غیره آشنا خواهید شد و در کنار ان باید یک ساز را بطور کامل فرا بگیرید
برای اهنگسازی، اگر ساز شما، چیزی غیر از پیانو هست، باید حتما پیانو را هم به آن اضافه کنید
بعد از اتمام دوره، در آزمونهایی شما را به مقاطع بالاتر هدایت خواهند کرد......که چندین شاخه میشود
شما میتوانید در انتهای این مدت، خواننده، نوازنده و یا اهنگساز شوید و بعد از آن برای دوره های رهبری کر و ارکستر، و یا رشته های دیگر، پذیرفته خواهید شد....
در این مدت شما باید به فکر تامین درامد نیز باشید که جهت خرید ساز، کتاب، هزینه کلاس ها، هزینه امرار معاش، هزینه تفریحات و مسافرت ها و غیره، لازمه این کار است.
در این مدت شما باید هدفی هم که از همه مهمتر است داشته باشید و تکلیف خودتان را با دنیا و اینکه بالاخره منش شما چیست، روشن کنید.
در ایران متاسفانه بر روی انتخاب هدف، و راه رسیدن به آن هیچ برنامه ریزی یی نمیکنند.
من میدانم که شما یک سر و گردن از بقیه بالاتر هستید در زمینه انتخاب هدف ولی هنوز شما هم آنقدر مصمم نیستید.
به محض اینکه تصمیم قاطع گرفتید، اطلاع دهید تا لیست تمام هزینه ها و راهکار های ان را به شما اطلاع دهد.
شما میتوانید از رشته ای دیگر که آموخته اید، کسب درآمد کنید و در راه هدفتان هزینه کنید.
از همه مهمتر این است که فرض کنید به هدف خود رسیده اید...... آیا این هدف شما را ارضاء خواهد کرد؟؟؟؟؟
خود را در شرایطی حس کنید که تمام مشکلات را پشت سر گذاشته اید و فارغ التحصیل یکی از کنسرواتوارهای معروف هستید و در کل جهان نیز با نام یک موسیقیدان پر آوازه، شناخته شده اید... آیا این برای شما بس است؟؟؟؟ آیا روح شما را راضی خواهد کرد؟؟؟؟
اگر حس خوبی داشتید، خب شروع کنید..... ولی اگر دیدید چیزی کم است، حتما قبل از انتخاب راه، به انتخاب هدف بپردازید
موفقیت، فقط رسیدن به هدف نیست،،،،،،،، گام برداشتن به سمت هدف، بزرگترین موفقیت است
سعی کنید هدفتان بسیار بزرگ باشد...
حتی سعی کنید انقدر هدفتان بزرگ باشد که از مرز واقعیت ها هم فراتر رود و به رویایی تبدیل شود.....
اینگونه گامهای شما استوارتر خواهد شد...... هدفتان به اندازه کافی بزرگ است که اگر حتی به نصف ان هم رسیدید، بسیار خوشحال باشید.....اگر روزی به هدف خود رسیدید، رویایی را به حقیقت رسانده اید.......
همیشه به یاد داشته باشید که کیمیا گران قصد داشتند ماده ای بسازند که با آن، مس را به طلا تبدیل کنند...... به آن ماده نرسیدند ولی به چیزی باارزش تر از آن یعنی علم شیمی رسیدند..... از طلا هم با ارزشتر است دستاوردهای آنان..... آنها هدفی را در رویاها پرورانده بودند و امروز شاهد به حقیقت رسیدن آن رویاها هستیم
سعی کنید زندگی خود را به کیمیا تبدیل کنید
به شعار خود اعتبار ببخشید........ غیر ممکن تر از این خواسته ها هم شدنیست...........
شعار زیبایی است
و صد در صد عملی خواهد بود
اگر اراده ای اهنین داشته باشید
و البته با برنامه ریزی و محاسبه تمام مراحل
با تشکر فراوان بابت وقتی که جهت مطالعه گذاشتید.

مرسی از شما برای وقتی که صرف سوال من کردید و اطلاعاتتون رو در اختیارم گذاشتید
و توصیه های بی نظیرتون.
درسته. باید هدفمو به طور کامل روشن کنم
بازم ممنون
:gol: سربلند باشید

tanhairib

عضو جدید
مرسی از شما برای وقتی که صرف سوال من کردید و اطلاعاتتون رو در اختیارم گذاشتید
و توصیه های بی نظیرتون.
درسته. باید هدفمو به طور کامل روشن کنم
بازم ممنون
:gol: سربلند باشید
ممنون بابت ارسال گل
در زمینه تعیین هدف برای موسیقی و از آن مهمتر برای زندگی، هر کمکی از دستم بر بیاید، دریغ نخواهم کرد.
:gol::gol: امیدوارم تمام لحظات شما مطلوب شما باشد و هر نفس شما، زندگیتان را به سمت هدفی که انتخاب میکنید، برساند.

بالا