تحصیلات تکمیلی با سهمیه استعداد های درخشان ! ( ارشد / دکترا بدون کنکور )

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و تبریک سال نو
تو این تاپیک من قصد دارم آیین نامه های پذیرش بدون کنکور در دانشگاه سراسری رو برای شما معرفی کنم
چون آیین نامه ها در این مورد خیلی متنوع و و عجیب و غریبه ....
تحصیلات تکمیلی بدون کنکور فرصت طلایی می تونه باشه برای یه عده از بچه ها
من خودم به دلیل بی اطلاعی و نا آگاهی خیلی فرصتامو از دست دادم بابت این قضیه ...
تجربیاتم و اطلاعاتم رو می خوام به اشتراک بزارم که برای بقیه پیش نیاد
با آرزوی موفقیت :gol:

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
سهمیه ها رو می گم و به ترتیب یه توضیحی می دم برای هر کدوم

1- با سهمیه معدل تو همون دانشگاه لیسانستون پذیرش بشید
2- تو یه دانشگاه دیگه ( و شهر دیگه ) پذیرش بشید
3- از سهمیه جایابی خود سازمان سنجش استفاده کنید
4- سهمیه معدل الف تو کنکور سراسری ( باید کنکور هم بدید ، سهمیه ویژی قائل می شن برای شما ! )

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیین نامه ارائه ی تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به دوره های تحصیلی بالاتر

آیین نامه ارائه ی تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به دوره های تحصیلی بالاتر

از اینجا آیین نامه رو می تونید دانلود کنید
برای هر سه دوره ی کارشناسی / ارشد و دکترا توضیح داده این سهمیه رو
مطالعه بفرمایید

پیوست ها

• Tashilat_be_bargozidegane_elmi.pdf
    435.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- استفاده از سهمیه تو دانشگاه خودتون

1- استفاده از سهمیه تو دانشگاه خودتون

خیلی خلاصه هم بخوام توضیح بدم اینه

اول از همه دانشجوی معدل الف به کی می گن !؟
- به کسی که بین دانشجو های هم رشته و هم ورودی خودش به لحاظ معدل جزو ده درصد برتر بوده
یعنی مثلا اگه شما یه کلاس 23 نفری بودین یعنی 23/10= 2.3
و گرد رو به بالا می شه یعنی 3 نفر اول می تونن از این سهمیه استفاده کنن - مهم معدلشون نیست - اینکه حتما باید بالای 17 باشه - مهم اینه که بین همکلاسی ها ( روزانه و شبانه ) اینا بالاتر باشن

حالا چطور می شه استفاده کرد از سهمیه :
- ده درصد پذیرش دانشجوی ارشد هر دانشگاه باید از دانشجو های ممتاز همون دانشگاه باشه در دوره ی لیسانس ( 10 درصد هم برای دانشجو های ممتاز دانشگا های دیگه )
مثالش اینکه
دانشگاه شما تو مقطع ارشد تو دو تا گرایش طراحی شهری و معماری دانشجو پذیرش می کنه
هر گرایش 5 نفر
خب
با این حساب 10 % 5 نفر گرد رو به بالا می شه یه نفر !
5 نفر با کنکور میان - 1 نفر از دانشگاه خودتون - یه نفر از دانشگاه دیگه
یعنی تو این مثال که کلاس 23 نفر بود ، فرضا هر سه نفر مایل باشن از سهمیه استفاده کنن - به ترتیب اولویت - نفر اول و دوم می تونن تو همون دانشگاه ارشد بخونن - نفر سوم می تونه از سهمیه اش برای یه جای دیگه استفاده کنه

joyaye nam

کاربر فعال
مرسی از توضیحاتت
یه سوال:
نفراتی که از دانشگاه های دیگه میان چطوری با هم رقابت میکنن؟یعنی مثلا دانشگاهی بخواد دانشجو بگیره اول از کدوم دانشگاه میگیره اون 10 % رو؟

معدل دانشگاه های مختلف با هم فرق داره/بعضی جا ها سخت گیری میشه/ بعضی جا نه

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
استفاده از سهمیه برای یه دانشگاه دیگه / جایابی سازمان سنجش !

استفاده از سهمیه برای یه دانشگاه دیگه / جایابی سازمان سنجش !

حالت دو و سه در واقع یکیه !!

اینکه بشه با استفاده از سهمیه تو یه دانشگاه دیگه ادامه بدید تا قبل از سال 90 فقط به این صورت بود که خود دانشگاه مبدا این گزینش رو انجام می داد - بر مبنای ملاکای خودش

اما از سال 90 به بعد ( 90 و 91 ) سازمان سنجش یه طرح جدید رو به اسم " جایابی استعداد های درخشان " ! اعلام کرد تو سایتش
به این صورت که همه ی اونایی که شرایطشو دارن برگه ی انتخاب رشته پر می کنن و می فرستن - و خود سازمان انتخاب می کنه که کی کجا قبول بشه - مثل کنکور - که این تا جایی که من اطلاع دارم برای بعضی دانشگا ها صدق می کنه
مثلا معماری - تا جایی که من اطلاع دارم بین المللی قزوین امسال پذیرش داشته و هنر اسلامی تبریز - و بقیه دانشگاها خودشون اقدام به گزینش دانشجو کردن ( مثل تهران و بهشتی و علم و صنعت )

اگر که جایابی باشه ، معمولا مرداد ماه تو سایت خود سنجش اطلاعیه شو می ذارن و مراحلش رو هم توضیح می دن - جوابش هم نیمه ی دوم مهر ماه اعلام می شه

اگر دانشگاهی که مد نظرتونه پذیرش بشید جزو اون دسته است که خودشون انتخاب می کنن ، باید خیلی حواستون جمع باشه !
هر دانشگاهی یه زمانی اقدام به پذیرش می کنه
مثلا علم و صنعت بهمن ماه سال قبلش
یا بهشتی اردیبهشت ماه و بعد تیر ماه هم مصاحبه ی حضوری داره
یا هنر اصفهان گمونم اردیبهش همون سال ...
هر کدوم اطلاعیه شونو برای دانشگا های مختلف می فرستن که تو برد بزنن - جز اون از طریق دوستی آشنایی کسی پیگیری کنید ببینید کجا کی اعلام می کنن !

joyaye nam

کاربر فعال
مرسی
فقط یه چیزی اگر فارغ التحصیلی بدلیل طول کشیدن پایان نامه به 9 ترم کشیده بشه چه اتفاقی میوفته؟

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
سهمیه شاگرد اولی در کنکور سراسری !!!

سهمیه شاگرد اولی در کنکور سراسری !!!

این حالت از همه بهتره !;)

و فقط و فقط هم شامل نفر اول هر دوره و کلاسی می شه
به این صورت که ایشون تو آزمون شرکت می کنه و رتبه اش اعلام می شه
بعد موقع خوندن برگه های انتخاب رشته برای این عزیزان جان یه سهمیه جدا باز می کنن
با مثال بگم بهرته
فرض کنید دانشگاه تهران - 10 نفر معماری معماری روزانه پذیرش داشته امسال - 2 نفر هم شبانه
اینجا هم باز همون 10% هست!
یعنی
به ازای اون 10 نفر یه نفر
و به ازای اون 2 نفر شبانه هم یه نفر !!! با سهمیه شاگرد اولی و از طریق کنکور می گیرن !!!
یعنی
داوطلب X ، انتخاب اولش دانشگاه تهران بوده روزانه - اگه با رتبه ی نهاییش خودش قبول شد تهرانو که هیچ - اگه نه بعد از اینکه اون 10 نفر پر شد یه سهمیه اضافی براش باز می کنن و ایشون این بار فقط با بقیه سهمیه شاگرد اولیا مقایسه می شه و بین اونا اگه بالاترین بود تهران قبول می شه ... اگه نه همینطور تا انتخابای بعد ادامه می دن ...
و تجربه نشون داده که تاثیرش رویاییه !
تقریبا رتبه بین 1/3 تا 1/6 بهتر می شه
مثلا دانشگاهی که یه نفر بدون معدل با 120 قبول شده ، شاگرد اول با 500 مثلا !... تقریبی می گم البته

به هر حال !!!
خیلی خوب چیزیه ...

mona-70

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون دوست خوبم ........خیلی ممنونم....من خودم جز دانشجوهای ممتازم ولی متاسفانه دانشگاهمون ارشد نداره....
ولی به نظر شما احتمال داره دانشگاه های خوب کشور مثل تهران واصفهان از دانشجوهای مثلا ملایر دانشجو بگیرن؟

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته خیلی نکات ظریف داره ...
اینکه مثلا این سهمیه رو تا یک سال بعد از اخذ مدرک می تونید استفاده کنید ( همون سال و سال بعدش )

اینکه اینکه باید حتما لیسانسو 8 ترمه تموم کرده باشی و کاردانی رو 4 ترمه ...( البته بستگی به دانشگاه داره ، مثلا تهران چون سیستمش اینه که 9 ترمه تموم کنن لیسانسو اینه که بچه های تهران می تونن استفاده کنن از این سهمیه ، باید دانشگاه تایید کنه که از نظر آموزش این افزایش ترم ها صحیح بوده )

و ...
آیین نامه رو دانلود کنید بخونید این ابهامات کاملا برطرف می شه
باز اگه سوالی بود تو این تاپیک مطرح کنید ، در خدمتم

و به امید روزی که سازمان سنجش اینهمه آشفتگی و چند دستگی رو یکپارچه کنه که اینطوری دوبله و سوبله نشه این سهمیه ها ! ...
والا خود بچه ها هم عذاب می کشن ! حق اونایی که سهمیه ندارن هم ضایع می شه ...

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست خوبم ........خیلی ممنونم....من خودم جز دانشجوهای ممتازم ولی متاسفانه دانشگاهمون ارشد نداره....
ولی به نظر شما احتمال داره دانشگاه های خوب کشور مثل تهران واصفهان از دانشجوهای مثلا ملایر دانشجو بگیرن؟

با این سهمیه های جور واجور که گفتم چرا نشه !؟
حتما می شه
حتما پیگیری کنید ! حتما

والا دانشگاه ما هم اولش ارشد نداشت ... سال آخر آورد !
منم که از همه جا بی خبر ! فکر کردم جای دیگه نمی تونم برم ، این شد که شل گرفتم معدلو .... خیلی بد لطمه ای خوردم
حتما جدی بگیر معدلتو دوست عزیز

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی
فقط یه چیزی اگر فارغ التحصیلی بدلیل طول کشیدن پایان نامه به 9 ترم کشیده بشه چه اتفاقی میوفته؟
کجا می خونی دوستم ؟
بستگی به دانشگاهت داره ، تهران یا علم و صنعت و ... 9 ترمه می تونن
مرسی از توضیحاتت
یه سوال:
نفراتی که از دانشگاه های دیگه میان چطوری با هم رقابت میکنن؟یعنی مثلا دانشگاهی بخواد دانشجو بگیره اول از کدوم دانشگاه میگیره اون 10 % رو؟

معدل دانشگاه های مختلف با هم فرق داره/بعضی جا ها سخت گیری میشه/ بعضی جا نه

اینو واقعا نمی دونم که دقیق بگم !!!
اما مثلا ، شهید بهشتی خودش انتخاب می کنه ( نه سنجش )
یه تعداد می رن ، از دانشگاهای مختلف ، بعد بین اونا مصاحبه می کنن ، توصیه نامه اساتیدشونو می بینن ، مقاله و مسابقه اگه داشته باشی امتیاز مثبت داره و ...
آخرش جمع بندی می کنن

جایابی سنجش هم نمی دونم والا
ولی ...
شما خودتو درگیر این مسائل نکن - اقدام کن ببین خدا چی می خواد
سخت نگیر :)

mona-70

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با این سهمیه های جور واجور که گفتم چرا نشه !؟
حتما می شه
حتما پیگیری کنید ! حتما

والا دانشگاه ما هم اولش ارشد نداشت ... سال آخر آورد !
منم که از همه جا بی خبر ! فکر کردم جای دیگه نمی تونم برم ، این شد که شل گرفتم معدلو .... خیلی بد لطمه ای خوردم
حتما جدی بگیر معدلتو دوست عزیز

ممنونم دوست عزیز.........;)
من فقط یه ترم درس نخوندم ومعدلم خیلی اومد پایین وبعدشم هرچی خوندم نتونستم شاگرد اول بشم....الان دومم.....به نظرتون امیدی هست؟

lalecarbon

عضو جدید
سلام
ممنون از بحثی که راه انداختی.
من فارغ التحصیل موسسه غیرانتفاعی و کارشناسی ناپیوسته هستم.
تمام این ویژگی های نفر اول بین ورودی ها و... رو دارم.
و تکمیل ظرفیت هم وارد کارشناسی ناپیوسته شدم.
به نظر شما شامل میشم؟
ما که معدلمون بالای 18 هست و این همه زحمت کشیدیم, با این نظام آموزشی امید کمی دارم.
اگر نشه روی یک مقاله کار می نم و اپلای می گیرم و فقط با تاسف میرم.
موفق باشید

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم دوست عزیز.........;)
من فقط یه ترم درس نخوندم ومعدلم خیلی اومد پایین وبعدشم هرچی خوندم نتونستم شاگرد اول بشم....الان دومم.....به نظرتون امیدی هست؟
ترم چندی ؟
اول بشی برات عالیه - شاگرد اولی با کنکور یه چیز دیگ است ... حیفه از دست بدی !

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از بحثی که راه انداختی.
من فارغ التحصیل موسسه غیرانتفاعی و کارشناسی ناپیوسته هستم.
تمام این ویژگی های نفر اول بین ورودی ها و... رو دارم.
و تکمیل ظرفیت هم وارد کارشناسی ناپیوسته شدم.
به نظر شما شامل میشم؟
ما که معدلمون بالای 18 هست و این همه زحمت کشیدیم, با این نظام آموزشی امید کمی دارم.
اگر نشه روی یک مقاله کار می نم و اپلای می گیرم و فقط با تاسف میرم.
موفق باشید

من پارسال درگیر این آیین نامه ها بودم ....
اینکه می گید غیر انتفاعی هستید دقیق نمی دونم می شه یا نه
من خودم سراسری بودم ... بی اطلاعم متاسفانه
پرس و جو کنید و به منم بگید ممنون می شم

mona-70

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ترم چندی ؟
اول بشی برات عالیه - شاگرد اولی با کنکور یه چیز دیگ است ... حیفه از دست بدی !

ترم 8...........معدل کلم فقط 7 صدم با نفر اول فاصله داره ولی خداکنه بتونم این ترم جبران کنم...........
مرسی ...واسم دعا کنید.امسال کنکور دادم ولی زیاد نخونده بودم.....از شانس خوب منم چندهفته آخر بدترین سرماخوردگی عمرمو داشتم ولی واسه سال بعد جدا تصمیم به خوندن دارم.........

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترم 8...........معدل کلم فقط 7 صدم با نفر اول فاصله داره ولی خداکنه بتونم این ترم جبران کنم...........
مرسی ...واسم دعا کنید.امسال کنکور دادم ولی زیاد نخونده بودم.....از شانس خوب منم چندهفته آخر بدترین سرماخوردگی عمرمو داشتم ولی واسه سال بعد جدا تصمیم به خوندن دارم.........

سال بعد چیه دختر خوب ؟!
سفت بچسب به معدلت و اسکیست همین امسال قال قضیه رو بکن بره!
سال بعد معلوم نیست چه خبر می شه
برای امسال جدی باش
7 صدم خیلی ناچیزه ...
تا موقعی انتخاب رشته گمونم فرصت داری جبرانش کنی ، چون اون موقع هاست گمونم - برای سازمان سنجش گواهی شاگرئد اولیتو اگر بفرستی اونا برات سهمیه قائل می شن

mona-70

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سال بعد چیه دختر خوب ؟!
سفت بچسب به معدلت و اسکیست همین امسال قال قضیه رو بکن بره!
سال بعد معلوم نیست چه خبر می شه
برای امسال جدی باش
7 صدم خیلی ناچیزه ...
تا موقعی انتخاب رشته گمونم فرصت داری جبرانش کنی ، چون اون موقع هاست گمونم - برای سازمان سنجش گواهی شاگرئد اولیتو اگر بفرستی اونا برات سهمیه قائل می شن

منظوتون چیه ؟مگه من که امسال شرکت کردم با معدل 6ترم محسوب نمیشه؟بعدم انتخاب رشته مگه توی این ترم نیست؟نمیشه که معدلو رسوند........

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
[
QUOTE=mona-70;6149563]منظوتون چیه ؟مگه من که امسال شرکت کردم با معدل 6ترم محسوب نمیشه؟بعدم انتخاب رشته مگه توی این ترم نیست؟نمیشه که معدلو رسوند........[/QUOTE]
6 ترم حداقلشه
معدلتو تا اون لحظه ای که دانشگاه می خواد گزینش کنه یا سنجش گواهی می خواد می تونی تغییر بدی !
تا 5 مرداد فرصت داشت پارسال ...
این مال دفترچه ی سال 91 :Untitled.jpg

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه شاگرد اولا شامل این سهمین؟ یعنی شاگرد اول یه دانشگاه خوب با مثلا شاگرد اول دانشگاه آزاد علی آباد یکسانه؟؟؟

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه شاگرد اولا شامل این سهمین؟ یعنی شاگرد اول یه دانشگاه خوب با مثلا شاگرد اول دانشگاه آزاد علی آباد یکسانه؟؟؟

فرقی نداره تو پردیس هنر های زیبا یا مثلا علم و صنعت بین 50 نفر اول شدی یا تو پاین ترین سراسری بین 15نفر
آزاد چیه آخه ؟!سیستم آزاد جداست کلا !!!
اینجا بحث فقط سراسریه
نفر اول دانشگاه آژاد تو کنکور سراسری چه سهمیه ای داره آخه !

lalecarbon

عضو جدید
سلام
لطفا بگین شامل غیر انتفاعی هم میشه یا نه؟
ما هم با کنکور سراسری وارد این موسسه ها شدیم. چیکار کنیم که رشتمون تو شهره خودمون دانشگاه نداره. مجبور شدیم بریم غیر انتفاعی.
هر کس اطلاع داره لطفا بگه.
من کاردانی از دولتی دارم و کارشناسی ناپیوسته از غیراتفاعی در رشته نرم افزار
ممنون

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
لطفا بگین شامل غیر انتفاعی هم میشه یا نه؟
ما هم با کنکور سراسری وارد این موسسه ها شدیم. چیکار کنیم که رشتمون تو شهره خودمون دانشگاه نداره. مجبور شدیم بریم غیر انتفاعی.
هر کس اطلاع داره لطفا بگه.
من کاردانی از دولتی دارم و کارشناسی ناپیوسته از غیراتفاعی در رشته نرم افزار
ممنون
دوست عزیز ، مطمئن نیستم از جوابی که می دم چون تو آیین نامه تا جایی که من یادمه اشاره ای به دانشگاه که شامل پیام نور و .. هم می شه یا نه نکرده بود ... اما چند موردی که شنیدم بچه های غیر انتفاعی و پیام نور هم از این سهمیه استفاده کرده بودن چون همونطور که شما گفتی از طریق کنکور سراسری پذیرش شدن
ولی 100% مطمئن نیستم

mj7068

عضو جدید
مرسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

Rrana

عضو جدید
سلام دوستای عزیزم منم می خوام اطلاعاتم در اختیارتون بزارم من با معدل 18 فارغ التحصیل91.6 دانشگاه سراسریم رتبه اولم هستم سال پیش واسه تمام دانشگاها فرم فرستادم واسه بعضی دانشگاها برا مصاحبه ام رفتم مثل شهید بهشتی ولی چون از دانشگاه قوی نبودم مثل دانشگاه های تهران یا اصفهان تبریز، پذیرش نکردن البته اینم بگم رتبه 3 کلاس ما چون رشته مثل مدیریت پروژه انتخاب کرده بود و کسی جز خودش متقاضی نبود برداشتنش ولی اگه رشته ای مثل معماری- معماری بخوایید چون شرکت کننده زیاد قبولی سخت .واسه گرایشایی مثل مرمت منظر و ... متقاضی کمه و قبولی راحت من علاقه نداشتم و انتخاب نکردم .
واسه جایابی سازمان سنجشم کشکه هیچکس از اون طریق قبول نمیشه و
حالا من که رتبه اولیم موندم امسال تا از رتبه سهمیه اولی استفاده کنم تاثیرشم 80% رتبه کنکورو کاهش میده امیدوارم که برا این همه زحمت نتیجشو بگیرم

yasi84

عضو جدید
سلام
ممنون از اطلاعات خوبت
واسه دكتري چجوريه؟ معدل مهمه؟ يا مقاله هم بايد داشت؟

fereshte1990

عضو جدید
سلام دوستان مرسی از اطلاع رسانی تون
یه سوال داشتم
بچه های ممتازدانشگاه ازاد سهمی از این سهمیه ها ندارن؟

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستای عزیزم منم می خوام اطلاعاتم در اختیارتون بزارم من با معدل 18 فارغ التحصیل91.6 دانشگاه سراسریم رتبه اولم هستم سال پیش واسه تمام دانشگاها فرم فرستادم واسه بعضی دانشگاها برا مصاحبه ام رفتم مثل شهید بهشتی ولی چون از دانشگاه قوی نبودم مثل دانشگاه های تهران یا اصفهان تبریز، پذیرش نکردن البته اینم بگم رتبه 3 کلاس ما چون رشته مثل مدیریت پروژه انتخاب کرده بود و کسی جز خودش متقاضی نبود برداشتنش ولی اگه رشته ای مثل معماری- معماری بخوایید چون شرکت کننده زیاد قبولی سخت .واسه گرایشایی مثل مرمت منظر و ... متقاضی کمه و قبولی راحت من علاقه نداشتم و انتخاب نکردم .
واسه جایابی سازمان سنجشم کشکه هیچکس از اون طریق قبول نمیشه و
حالا من که رتبه اولیم موندم امسال تا از رتبه سهمیه اولی استفاده کنم تاثیرشم 80% رتبه کنکورو کاهش میده امیدوارم که برا این همه زحمت نتیجشو بگیرم

کی همچین حرفی زده ؟!
من چند نفرو می شناسم از نزدیک که با همین سهمیه الان دارن ارشد می خونن ;)
شما خودت جایابی رو پر کردی ؟ بستگی داره کجاهارو زده باشی ، دانشگاهی که خودش مصاحبه و ... می گیره دیگه با جایابی بر نمی داره - تو این دو سال که اینطور بوده
علی الخصصو دانشگاهای تهران ... انقدر سهمیه های جورواجور دارن که دیگه جایی نمی مونه برای سنجش !
تو یکی از همین دانشگاها من اطلاع دارم که بچه هایی که با انواع و اقسام سهمیه ها - ضابطه ها و احیانا پارتی ! اومدن بیشتر از قبولیای کنکوره !

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان مرسی از اطلاع رسانی تون
یه سوال داشتم
بچه های ممتازدانشگاه ازاد سهمی از این سهمیه ها ندارن؟

بله !
بچه های دانشگاه آزاد هم می تونن با معدل تو دانشگاه آزاد پذیرش بشن - در همین حد اطلاع دارم