تجهیزات پالایشگاهی

javad_arash2003

کاربر ممتاز
سلام دوستان اگه بشه یه سری اطلاعات براتون می زارم اما به زبان اصلی هست و ترجمه راحتی داره لطفا اگه تکراری بود بگید که ادامه ندم

اولیش یه اطلاعات مختصری اولیه مثل گاز شیرین ترش برج نقطه شبنم و..... یعنی تعریف مختصری از کلمات تخصصی


مثلا

absorber
A tower or column that provides contact between natural gas
being processed and a liquid solvent.
absorption
The operation in which one or more components in the gas
phase are transferred to (absorbed into) a liquid solvent.
absorption factor
A factor which is an indication of the tendency for a given gas
phase component to be transferred to the liquid solvent. It is
generally expressed as A = L/KV where L and V are the moles
of liquid and vapor, and K is the average value of the vaporliquid
equilibrium constant for the component of concern.
absorption oil
A hydrocarbon liquid used to absorb and recover components
from the natural gas being processed.
acid gas
The hydrogen sulfide and/or carbon dioxide contained in, or
extracted from, gas or other streams.
API Gravity
An arbitrary scale expressing the relative density of liquid petroleum
products. The scale is calibrated in degrees API, calculated
by the following formula:​
 

پیوست ها

 • M01.rar
  227.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
اصول تقطیر

اصول تقطیر

یه pdf در مورد اصول تقطیر داشتم. میذارم اینجا. مطالبش کلی و جمع و جوره. ایشالله به دردتون بخوره!
 

پیوست ها

 • Distillation iran-eng.pdf
  1.3 مگایابت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
توضیحاتی دیگر درباره ظروف نوسان گیر( Surge Drum):

توضیحاتی دیگر درباره ظروف نوسان گیر( Surge Drum):

ظروف نوسان گیر( Surge Drum):


معمولاً خوراك هر واحد ابتدا در مخازن ذخیره شده و سپس توسط پمپ به واحد مربوطه ارسال میگردد. به دلیل شرایط عملیاتی گوناگون جریان خروجی پمپ می تواند دچار نوسان گردد و یا پمپ از سرویس خارج گردد.


حال اگر خروجی پمپ مخازن مستقیماً به عنوان ورودي پمپ واحد باشد، نوسانات ایجاد شده در پمپ مخازن یا از سرویس خارج شدن آن ممکن است موجب آسیب دیدگی پمپ واحد و همچنین به هم ریختن شرایط عملیاتی واحد گردد و از طرفی زمان کافی براي اطلاع به مخازن جهت رفع اشکال ایجاد شده و یا استفاده از پمپ یدکی موجود نمی باشد .با توجه به مشکلات ذکر شده در بسیاري از واحدها بین پمپ مخازن و پمپ ورودي واحد ، ظروفی را براي انبارش خوراك قرار میدهند و فشار آن را توسط یک سیستم کنترل فشار، با یک گاز متناسب با نوع خوراك (گاز طبیعی، ازت، گاز سوخت (تنظیم می نمایند. حجم این ظرف به گونه اي انتخاب میگردد که بتواند حدودا به مدت 10 الی 20 دقیقه خوراك واحد را تامین نماید و این زمان فرصت کافی را جهت اطلاع به مخازن ایجاد می نماید تا نسبت به رفع اشکال و یا تعویض پمپ اقدام نمایند همچنین وجود سیستم کنترل فشار در این ظروف موجب می گردد نوسانات ایجاد شده در پمپ مخازن به پمپ واحد منتقل نگردد.
 

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
توضیحات تکمیلی درباره ظروف تبخیر آنی :

توضیحات تکمیلی درباره ظروف تبخیر آنی :

ظروف تبخیر آنی :


ظروف تبخیر ناگهانی یا Flash drum ها ظروفی هستند که جریان سیال ورودی به خود را به صورت دو فاز مایع و گاز در می آورند. به طور کلی ظروف تبخیر ناگهانی یا Flash drum ها از تنوع زیادی در صنعت برخوردار نیستند. برای جداسازی آب موجود در نفت ، از یک استوانه عمودی نسبتاً کوچک که در زیر ظروف Flash قرار می گیرد،استفاده می کنند. به این قسمت از ظروف تبخیر ناگهانی Boot گفته می شود. ظروف تبخیر ناگهانی از دستگاههایی به شمار می روند که کمتر باعث بروز مشکل در فرآیند می شوند. با این حال در مواردی که عملیات واحد در حالت Start up یا Shut down می باشد و متغیرهای فرایندی در حال تغییر می باشند احتمال ایجاد تغییر در دما، فشار جریان ورودی به ظرف Flash امر عادی می باشد.


یکی از وسایلی که در اکثر واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند و وظایف مختلف و مهمی بر عهده دارند، ظروف تبخیر ناگهانی هستندکه در اصطلاح ظروف Flash،نامیده می شوند.


جریان سیال ورودی به این ظروف، در داخل ظرف به صورت دو فاز مایع و گاز در می آید . اساس جداسازی اجزاء مختلف در ظروف Flash، اختلاف دانسیته موجود بین اجزاء می باشد . به طوری که اجزائی که دارای دانسیته بالاتری هستند از جریان مایع پایین ظرف خارج می شوند و اجزائی که دارای دانسیته پایین تری هستند از جریان گاز بالای ظرف خارج می شوند.


دوفازی شدن جریان سیال به خاطر پایین بودن نسبی فشار جریان از فشار نقطه جوش جریان می باشد . این فشار نسبی پایین به جریان سیال اجازه می دهد که به دو فاز مایع و گاز تبدیل شود. در اکثر موارد از ظروف Flash در جایی استفاده می شود که جریان سیال دارای این قابلیت باشد. اما اگر فشار جریان سیال از فشار نقطه جوش سیال بالاتر باشد و بخواهیم از ظرف Flash استفاده کنیم از یک شیر فشارشکن قبل از ورود جریان به ظرف Flash استفاده می شود تا به این وسیله فشار جریان به مقدار مطلوب برسد.


بعضی از افراد به اشتباه تصور می کنند که ورود جریان مایع به یک ظرف بزرگ باعث دو فازی شدن جریان می شود. البته با توجه به وجود فشار بخار مایعات، تبخیر کسر کوچکی از جریان مواد ورودی درست است . اما اساس کار در ظروف تبخیر ناگهانی در مورد جریان های مایع، عبور جریان مواد از شیر فشار شکن، ایجاد افت فشار زیاد در جریان و در نتیجه آن تبخیر کسر قابل توجهی از جریان ورودی به ظرف تبخیر ناگهانی می باشد . ظرف تبخیر ناگهانی نیز فضای لازم برای دو فازی شدن این سیال و امکان جداسازی این دو فاز را ایجاد می کند.


در محل ورود جریان سیال به ظرف تبخیر ناگهانی، از یک بافل (Baffle) که به صورت یک مانع در مقابل ورود سیال به ظرف قرار گرفته است، استفاده می شود. وظیفه این بافل ، جلوگیری از حرکت میان بری (Shortcut) جریان مواد ورودی به محل خروج گاز یا بخار خروجی از ظرف می باشد . در مورد ظروف تبخیر ناگهانی عمودی معمولا از یک بافل (Baffle) مدور استفاده می شودکه این بافل باعث ایجا د حرکت چرخشی مواد ورودی به ظرف می شود. حرکت چرخشی مواد، عامل ایجاد نیروی سانتریفوژی می باشد که باعث حرکت سریعتر مواد سنگین تر به پایین ظرف تبخیر ناگهانی می شود . در شکل محل قرار گرفتن این بافل در دو ظرف تبخیر ناگهانی متفاوت نشان داده شده است.
 

seyedmahdi

New member
این دو تا فایل رو هم ببینید:
 

پیوست ها

 • B&05G.pdf
  329.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
 • Selection and Sizing of Pressure Relief Valves.pdf
  372.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد

seyedmahdi

New member
سلام دوستان میشه پستهایی که آقای حامد با 4 شیرد گذاشتن با یه چیز دیگه آپلود کنید من نمیتونم دانلودشون کنم

دانلود از 4sharedبه مراتب اسانتر هست.گوشه سمت چپ و پایین کلمه download رو کلیک کنید و بعد گزینه freeرو انتخاب کنید منتظر باشید تا ثانیه ها تموم بشه و دانلود رو کلیلک کنید.اگر برای دانلود از شما اکانت(account:حساب کاربری) میخواد یک اکانت بسازید .می تونید از قسمت sign up وارد شید و اکانت بسازید. اینطور به درد دانلودهای بعدیتون هم میخوره.پیشنهاد میکنم یک اکانت رایگان 4sharedداشته باشید.مستدام باشید
 
بالا