[ تبدیل مختصات UTM ] به انواع دیگر و بلعکس ؟

ma2012

عضو جدید
با سلام
اگه فایل Cad نقشه رو داشته باشی کافیه که نقشه utm رو باز کنی و فرمان move رابرای کل نقشه اجرا کنی و محل یکی از بنچ مارکها رو بگیری و در مختصات localی که مد نظرته رها کنی.
متخصص نقشه برداری عزیز، با دستور move فقط انتقال انجام میشه، و شما بهتر از میدونی که در تبدیل مختصات به غیر از انتقال ما چرخش رو هم داریم، نگفتی دوستمون چرخش رو چکار کنه!!!!!!!!!!!
راه حل بهتر ایتفاده از دستور Alghin در اتوکد هست.
اگر دوستی که سوال پرسید لند رو بلد باشه،در قسمت MAP میتونه از دستور Transform با سرعت و دقت بهتری این کار رو امجام بده.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
متخصص نقشه برداری عزیز، با دستور move فقط انتقال انجام میشه، و شما بهتر از میدونی که در تبدیل مختصات به غیر از انتقال ما چرخش رو هم داریم، نگفتی دوستمون چرخش رو چکار کنه!!!!!!!!!!!
راه حل بهتر ایتفاده از دستور Alghin در اتوکد هست.
اگر دوستی که سوال پرسید لند رو بلد باشه،در قسمت MAP میتونه از دستور Transform با سرعت و دقت بهتری این کار رو امجام بده.
این کارا لازمه مگه!در قسمت نوار فرمان تایپ کن align ،خواسته ها رو اجرا کن (معرفی حداقل 2 تا نقطه )دیگه تموم.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
برادر هرنقشه ای یه زاویه چرخش برا تبدیل از utm به local وبر عکس داره کافیه یکی از مختصات هارو پیاده کنی و نقشه رو move کنی روی اون نقطه وبعد نقشه رو به اندازه همون زاویه چرخش بچرخونی تبدیل انجام میشه................ چون گفتی تو عسلو کار میکنی برات توضیح دادم آخه خودمم تو عسلوم
اصلاح فرمایش شما از هر سیسنم مختصات حداقل 2 تا مختصات یا یک مختصات ،یک طول ثابت ، ژیزمان معین وگرنه "فلش بک به سرشکنی و نقشه برداری شبکه و ژئودتیک" دارای نقص دیتوم میشویم

hossin11939

عضو جدید
سلام دوست عزیز باید بدونی که لوکالی که داری چه نوعی هست اگه هایفورد هستش من برنامه دارم یا اختلافاشو بت میگم اضافه کن درست میشه اگه نه یه روش دیگه هست همه نقاط یوتی ام را وارد اتو کد میکنی و 2 نقطه از آنها رو اسم میدی aوb وبعد 2نقطه aوb رو مختصات لوکالیشون رو وارد میکنی که احتمالا با فاصله زیاد تو اتوکد از هم میفتن بعدش کلمه AL را مینویسی بعدش فرمان سلکت بهت میده تمام کروکی یا مختصاتهایه یو تی ام رو انتخاب میکنی واینتر میکنی وبعد نقطه aرو بهaلوکال وbرو به bلوکال وصل میکنی واینتر میکنی یه دستور میاد که اسکیل رو تغیر بدم گزینه n رو میزنی مختصات تبدیل میشه

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز باید بدونی که لوکالی که داری چه نوعی هست اگه هایفورد هستش من برنامه دارم یا اختلافاشو بت میگم اضافه کن درست میشه اگه نه یه روش دیگه هست همه نقاط یوتی ام را وارد اتو کد میکنی و 2 نقطه از آنها رو اسم میدی aوb وبعد 2نقطه aوb رو مختصات لوکالیشون رو وارد میکنی که احتمالا با فاصله زیاد تو اتوکد از هم میفتن بعدش کلمه AL را مینویسی بعدش فرمان سلکت بهت میده تمام کروکی یا مختصاتهایه یو تی ام رو انتخاب میکنی واینتر میکنی وبعد نقطه aرو بهaلوکال وbرو به bلوکال وصل میکنی واینتر میکنی یه دستور میاد که اسکیل رو تغیر بدم گزینه n رو میزنی مختصات تبدیل میشه
سلام
ممنون، اما می دونین بچه ها AL سه بعدی عمل میکنه و اگه دو تا نقطه اختلاف ارتفاع داشته باشن که بسیار هم ممکنه اتفاق بیفته نقشه تون رو در جهت محور Z هم دوران میده. من به کد کارام میگم همیشه به جای AL از دستورات move و Rotate استفاده کنند.

exaflame

عضو جدید
دوست عزیز بهترین کار برای انتقال به روی مختصات لوکال اینه که چند نقطه معلوم رو داشته باشی.برای تینکار بهتره که کلا نقشه ت(UTM)رو به مختصات لوکال Move کنی (به هر نقطه که دوست داشتی روی محور اعداد).همچنین بهتون توصیه میکنم که با همون زاویه نقشه UTM نسبت به شمال کار کنین و هیچ چرخشی تو نقشه ندین.شما با داشتن دونقطه معلوم از نقشه UTM تون هم میتونید خیلی راحت با free station از هر نقطه ایستگاه گذاری کنید.اما در صورتی که هیچ نقطه معلومی رو زمین با نقشه تون ندارید بهترین کار یکبار برداشت از زمین و سایتتون و تعبیه بنچ مارک مناسب و برداشت نقاط مشترک نسبت به نقشه ست.سعی کنید برداشت از چند نقطه با فواصل زاید باشه باشه که بعد بتونید رو محیط کد با دستور Align چرخش و جابجایی طولها رو به حداقل برسونید.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
با تایید گفته های شما،
راحتترین کار ، برداشت چندین نقطه در اصطلاح شارپ میباشد که در نقشه UTM هم مشخص باشه ، عمدتا این کار برای حفظ مقیاس نقشه هست
خوب یه برداشت لوکال هم که داری و طبق فرمایش دوستمون عمل میکنی.
اما وقتی نقشه utm داریم ،لزومی نیست Local کار کنیم

ajamincc

عضو جدید
سلام
ممنون، اما می دونین بچه ها AL سه بعدی عمل میکنه و اگه دو تا نقطه اختلاف ارتفاع داشته باشن که بسیار هم ممکنه اتفاق بیفته نقشه تون رو در جهت محور Z هم دوران میده. من به کد کارام میگم همیشه به جای AL از دستورات move و Rotate استفاده کنند.

سلام جناب Ehsan.Ha
از این مطلبت فیض بردم.حیفم اومد جواب ندم.دقیقا همینطوره که شما میفرمایید.من هم امتحان کردم و دیدم که دستور AL در نقشه هایی که ارتفاع هم دارند جواب نمیده

skyplex

کاربر فعال
دوستان یک نقشه دارم به صورت لوکال برداشت شده چطوری اونو در موقعیت جهانی و utm کنم. نرم افزارم هم اتوکد است...در ضمن یک نقشه utm شده از اون منطقه هم دارم

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
دوستان یک نقشه دارم به صورت لوکال برداشت شده چطوری اونو در موقعیت جهانی و utm کنم. نرم افزارم هم اتوکد است...در ضمن یک نقشه utm شده از اون منطقه هم دارم

با سلام ....

دوست من حالا که شما یک نقشه یو تی ام داری .......... با استفاده از نرم افزار گوگل و مختصات هایی که داری .............. نقشه تون رو در موقعیت خودش در گوگل مارک کنی ......... حال نقاطی که در گوگل ثبت کردی را ذخیره کنید ........ با نام دلخواه ........حالا با استفاده از نرم افزار گولبال مپر ............ فرمت ذخیره شده شما که kml یا kmz می باشد را به فرمت قابل خواندن جی پی اس تبدیل کنید (gdb)........... حالا شما در مپ سورس یک فایل دارید از زمین تان که با مختصات یو تی ام می باشد. و از مپ سورس می توانید یک فایل کد با فرمت یو تی ام استخراج نمایید.

surveyingsouth

عضو جدید
تبدیل مختصات utmبه localوبلعکس

تبدیل مختصات utmبه localوبلعکس

[FONT=&quot]باسلام[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]تبدیل مختصات [/FONT][FONT=&quot]utm[/FONT][FONT=&quot]به [/FONT][FONT=&quot]local[/FONT][FONT=&quot]وبلعکس چطورانجام میشه [/FONT]​
[FONT=&quot]باتشکر[/FONT]​
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​

آخرین ویرایش توسط مدیر:

tofan26

عضو جدید
مهندس جان وقتی نقشه شما رقومی میباشد نشانگر موس را در هر جای شکل قراردهید مختصات یوتی ام پایین شکل سمت چپ صفحه کد نوشته شده

reza8967

عضو جدید
با سلام
دوستان من یه نقشه قدیمی دارم که متاسفانه فابل اتوکدش رو هم ندارم و فقط فایل اسکن شده اون رو دارم که با مختصات محلی ترسیم شده و میخوام اونها رو به مختصات utm تبدیل کنم و ادامه رو تو gis کارهاش رو انجام بدم البته مختصات utm چند نقطه شاخصش رو هم دارم
دوستان اگه کسی کوتونه کمکم کنه چون شدیدا نیاز دارم، ممنون از لطفتون

Topaya

عضو جدید
با سلام
دوستان من یه نقشه قدیمی دارم که متاسفانه فابل اتوکدش رو هم ندارم و فقط فایل اسکن شده اون رو دارم که با مختصات محلی ترسیم شده و میخوام اونها رو به مختصات utm تبدیل کنم و ادامه رو تو gis کارهاش رو انجام بدم البته مختصات utm چند نقطه شاخصش رو هم دارم
دوستان اگه کسی کوتونه کمکم کنه چون شدیدا نیاز دارم، ممنون از لطفتون

سلام
فایل اسکن شده رو Insert کن تو CAD بعد با دستور Align به اون نقاط شاخص که می گی مختصات UTM بده
بقیه نقاط UTM میشن.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hs_mineral

عضو جدید
کمک فوری در خصوص تبدیل مختصات

کمک فوری در خصوص تبدیل مختصات

دوستان نقشه ای قدیمی دارم که برای مختصات چهار گوشه در نقشه توپوگرافی ۲۵۰۰۰۰ یک نقطه رو به عنوان مبدا در نشر گرفته و چهار گوش محدوده رو نسبت به اون توجیه کرده مثلا a,b,c,dچهار گوشه محدوده اسن و یکی از این گوشه ها رو به یک نقطه مشخص مثلا یک روستا وصل کرده فاصله اش و زاویه اش رو هم نوشته مابقی گوشه ها هم نسب به اون داده حالا سوال من اینه این مختصات محلی رو چطوری به utm یا درجه دقیقه ثانیه تبدیل کنم و ایا نرم افزاری هست که اینکارو کنه ممنونم

Topaya

عضو جدید
دوستان نقشه ای قدیمی دارم که برای مختصات چهار گوشه در نقشه توپوگرافی ۲۵۰۰۰۰ یک نقطه رو به عنوان مبدا در نشر گرفته و چهار گوش محدوده رو نسبت به اون توجیه کرده مثلا a,b,c,dچهار گوشه محدوده اسن و یکی از این گوشه ها رو به یک نقطه مشخص مثلا یک روستا وصل کرده فاصله اش و زاویه اش رو هم نوشته مابقی گوشه ها هم نسب به اون داده حالا سوال من اینه این مختصات محلی رو چطوری به utm یا درجه دقیقه ثانیه تبدیل کنم و ایا نرم افزاری هست که اینکارو کنه ممنونم

برای تبدیل به UTM حداقل باید مختصات UTM دو نقطه مشخص از اون رو داشته باشی یا UTM یک نقطه و شمال دقیق.

hs_mineral

عضو جدید
ممنون دوست عزیز میشه توضیح بدید چطوری باید بدست اورد ضمنا نرم افزاری هست واسش؟

Topaya

عضو جدید
دوست من باید حتما GPS دو فرکانسه داشته باشی و حداقل مختصات UTM دو نقطه رو باهاش بخونی
یا اینکه بگردی اطراف منطقه ببینی دو نقطه (بنچ مارک) از سازمان نقشه برداری یا ی شرکت مشاور که اون طرفا کار میکرده(پروژه عمرانی)
پیدا کنی و بعد بدی ی نقشه بردار با دوربین برات انتقال بده.

hamid kor

عضو
باسلام،

دوستان عزیز ضمن خسته نباشید میخواستم درخواست کنم که برای تبدیل مختصات جغرافیایی به حالت اعشاری چه راهکاری وجود دارد؟ درصورت امکان فرمولش را هم بزارید ممنون خواهم شد.

باتشکر

Topaya

عضو جدید
باسلام،

دوستان عزیز ضمن خسته نباشید میخواستم درخواست کنم که برای تبدیل مختصات جغرافیایی به حالت اعشاری چه راهکاری وجود دارد؟ درصورت امکان فرمولش را هم بزارید ممنون خواهم شد.

باتشکر

اگه منظورتون فی و لانداست ومیخواید از حالت درجه دقیقه ثانیه به درجه ده دهی تبدیل کنید قسمت ثانیه رو تقسیم بر 3600 میکنید بعلاوه قسمت دقیقه تقسیم بر 60 و در نهایت با قسمت درجه جمع میکنید.
اما اگه منظورتون تبدیل فی و لاندا به UTM است اونوقتمشاهده پیوست UTM.rar

hamid kor

عضو
اگه منظورتون فی و لانداست ومیخواید از حالت درجه دقیقه ثانیه به درجه ده دهی تبدیل کنید قسمت ثانیه رو تقسیم بر 3600 میکنید بعلاوه قسمت دقیقه تقسیم بر 60 و در نهایت با قسمت درجه جمع میکنید.
اما اگه منظورتون تبدیل فی و لاندا به UTM است اونوقتمشاهده پیوست 234858
منظورم تبدیل UTM به WGS84 هستش؟ درصورت امکان روابط و فرمولاشو بفرمائید؟

ebi sat

عضو جدید
با سلام ................ دوست من به این لینک مراجعه کنید ..............هم برنامه مورد نظر وجود داره و هم آموزش .............جناب مهندس آجامی زحمتشو کشیدن....................لینک مطلب .................بدرود.

سلام
امکانش هست این نرم افزار رو همین جا بذارید؟

1007

عضو جدید
سلام منابع طبیعی نقاط utm رو به user تبدیل می کنه برا همین سرجاش نمیشینه باید تبدیل انجام بدید.