تبدیل مبنای هگز به دهدهی

Ronin87

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
در خصوص تبدیل مبنای هگز به دهدهی در emu8086 میتونید کمکم کنید؟
ممنون

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
با سلام،
می خواید برنامه بنویسید یا فقط ببینید یه عدد HEX درمبنای ده چند می شه؟
تو اون نرم افزار یه Converter وجود داره که تو بخش Hex مقدار رو می نویسید و تو بخش Dec مقدار معادل رو می ده! از نوار ابزار قابل دسترسیه!
ماشین حساب ویندوز هم همچین قابلیتی داره که باید Modeش رو تغییر بدید!
به صورت دستی هم که باید از راست به چپ هر رقم رو در 16 به توان موقعیت رقم که از صفر شروع می شه ضرب کنید و در نهایت جمع کنید!

Ronin87

عضو جدید
سلام
ممنون دوست عزیز.راستش برنامه مدنظرم بود.برنامه ای که عدد هگز را بگیره و به دسیمال تبدیل کنه،حالت عکس را دارم(از دهدهی به هگز)

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
سلام
ممنون دوست عزیز.راستش برنامه مدنظرم بود.برنامه ای که عدد هگز را بگیره و به دسیمال تبدیل کنه،حالت عکس را دارم(از دهدهی به هگز)

با سلام،
فرم تبدیل دستی رو که گفتم از همون می تونید استفاده کنید!
نیاز به زیربرنامه ای دارید که بتونه توان های 16 رو ایجاد کنه! می تونید از ضرب متوالی در 16 استفاده کنید و یا از شیفت های متوالی به سمت چپ!
همون طور که می دونید هر شیفت به چپ برابر ضرب در 2 اه پس 4 شیفت به چپ برابر ضرب در 16 خواهد شد! پس اگه بخواید عددی در 16 به توان دو ضرب بشه باید 2 سری 4 بار شیف بدید!
البته باید به محدودیت ثبات ها هم توجه داشته باشید که اگه عددتون بعد از شیفت دادن از محدوده ی ثبات بزرگتر بشه داده از دست می ره، پس اگه نسبت به ثباتی که استفاده می کنید در تعداد رقم های عدد تبدیل شونده محدودیت هست!