تبادل نظر در مورد صدور پروانه ی طراحی و نظارت معماری

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من که رفتم تاییدیه مدرکم و ازم خواستم و اونم تو خود نظام مهندسی تو بایگانی گرفتم بردم و قبول کردند البته ازمون برای دادن اصل مدرک تا یکسال تعهد گرفتند .

واسه منم همینطور شد
رفتم تاییده مدرکمو از بایگانی تحویل گرفتم و دادم بهشون
و برای اصل مدرکم هم یه سال ازم تعهد گرفتند
حالا به نظرتون پروانمون چه تاریخی میاد؟؟؟؟؟؟؟

sepideh2727

عضو جدید
سلام دوستان
از كسايي كه قبول شدن كسي مداركش رو نظام برده؟
كسي هست بتونه من رو كمك كنه؟

من هرسه رو قبول شدن...
برگه اي كه بايد دو مهندس پايه يك امضا كنه فقط يكي براي نظارت ميخواد؟
من كه معماري هستم حتما بايد معمارها امضا كنن يا عمراني ها هم ميشه؟

براي بيمه اجرا... بايد همون شركت دو نفر بيمه من رو رد كنن؟؟

خواهش ميكنم اگه ميدونيد پاسخ بديد

sam architect

عضو جدید
سلام دوستان
از كسايي كه قبول شدن كسي مداركش رو نظام برده؟
كسي هست بتونه من رو كمك كنه؟

من هرسه رو قبول شدن...
برگه اي كه بايد دو مهندس پايه يك امضا كنه فقط يكي براي نظارت ميخواد؟
من كه معماري هستم حتما بايد معمارها امضا كنن يا عمراني ها هم ميشه؟

براي بيمه اجرا... بايد همون شركت دو نفر بيمه من رو رد كنن؟؟

خواهش ميكنم اگه ميدونيد پاسخ بديد
سلام دوست عزیز ، شما اگه شرکتی نداری که بهت نامه بده و بیمه برات رد کرده باشه باید برگه سابقه کارو که دوتا مهندس باید تایید کنن روببری برا دوتا مهندس هیچ فرقی نمیکنه عمران باشه یا معمار ، اینا برات پرش میکنن و با هم میرید دفتر استاد رسمی هر دوتاشون گواهی امضاء میکنن تو دفتر خونه بعدشم مهر دفتر خونه به این برگه میزنی و میبری با مداذک دیگت میدی به نظام مهندسی همین . در ضمن من که بردم تحویل دادم برا نظارت و مجری همینطوری بود و سابقه بیمه ای احتیاج نداره. سابقه بیمه برای اون مهندسایی هست که قبل از ازمون اذر 92 رفتن نظام مهندسی و نطارتو قبلا داشتن ولی مجری نداشتن که باید برای دادن مجری به این افراد چون امتحان نمیخواستن بجاش باید 3 سال سابقه بیمه ارائه میکردن کسی هم که سابقه نداشت باید تو ازمون اجرا شرکت میکردو با ازمون اجرا رو میگرفت.

آخرین ویرایش:

sepideh2727

عضو جدید
سلام دوست عزیز ، شما اگه شرکتی نداری که بهت نامه بده و بیمه برات رد کرده باشه باید برگه سابقه کارو که دوتا مهندس باید تایید کنن روببری برا دوتا مهندس هیچ فرقی نمیکنه عمران باشه یا معمار ، اینا برات پرش میکنن و با هم میرید دفتر استاد رسمی هر دوتاشون گواهی امضاء میکنن تو دفتر خونه بعدشم مهر دفتر خونه به این برگه میزنی و میبری با مداذک دیگت میدی به نظام مهندسی همین . در ضمن من که بردم تحویل دادم برا نظارت و مجری همینطوری بود و سابقه بیمه ای احتیاج نداره. سابقه بیمه برای اون مهندسایی هست که قبل از ازمون اذر 92 رفتن نظام مهندسی و نطارتو قبلا داشتن ولی مجری نداشتن که باید برای دادن مجری به این افراد چون امتحان نمیخواستن بجاش باید 3 سال سابقه بیمه ارائه میکردن کسی هم که سابقه نداشت باید تو ازمون اجرا شرکت میکردو با ازمون اجرا رو میگرفت.

خيليييي لطف كرديد ممنون
فقط اسناد رسمي كه گفتيد حتما بايد برده بشه؟ و لازم هست كه هرسه نفر باشن؟

sam architect

عضو جدید
خيليييي لطف كرديد ممنون
فقط اسناد رسمي كه گفتيد حتما بايد برده بشه؟ و لازم هست كه هرسه نفر باشن؟
بله هر دو مهندس باید باشند ،دفتر خونه که میبرید باید امضاء 2 تا مهندس رو گواهی کنه و ثبت کنه تو دفتر دفترخونه. خودتون هم که برای انجام شدن کارتون تشریف میبرید.

sepideh2727

عضو جدید
بله هر دو مهندس باید باشند ،دفتر خونه که میبرید باید امضاء 2 تا مهندس رو گواهی کنه و ثبت کنه تو دفتر دفترخونه. خودتون هم که برای انجام شدن کارتون تشریف میبرید.

مننون از شما... فقط امسال اينجوري شده يا سالهاي قبل هم بوده؟
اخه من از دوستم كه پارسال قبول شده پرسيدم ميگه اينكار رو نكرده

elnaz65

عضو جدید

ولی ما هم که با ازمون قبول شدیم یک سال سابقه بیمه خواستن برای اجرا...

elnaz65

عضو جدید
مننون از شما... فقط امسال اينجوري شده يا سالهاي قبل هم بوده؟
اخه من از دوستم كه پارسال قبول شده پرسيدم ميگه اينكار رو نكرده

منم هم امسال بردم ،همچین کاری نکردم...اولین بار که میشنوم.. فقط دوتا مهندس پایه 1 امضا کنن کافیه

جهان گرد

عضو جدید
تغییرات در سهمیه مهندسین پایه سه

تغییرات در سهمیه مهندسین پایه سه

سلام روز پنج شنبه و جمعه که در دوره توجیهی برای صدور پروانه شرکت کردیم اونجا با موردی برخورد کردم که عضو هیئت مدیره نظام مهندسی آذربایجان غربی از تغییر سهمیه طراحی مهندسین معمار خبر دادن به این نحوه که دیگه نمیتونیم ساختمان گروه الف طراحی بکنیم و البته ساختمان های گروه الف هم به ساختمان های دارای دو سقف تغییر کردند و از این به بعد معمارا تو گروه ب طراحی رو انجام میدن به نظر شما این تغییر به نفع ماست یا نه به ضرر ماست نمیدونم تو سایر استان هام خبری هست یا نه ؟

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام روز پنج شنبه و جمعه که در دوره توجیهی برای صدور پروانه شرکت کردیم اونجا با موردی برخورد کردم که عضو هیئت مدیره نظام مهندسی آذربایجان غربی از تغییر سهمیه طراحی مهندسین معمار خبر دادن به این نحوه که دیگه نمیتونیم ساختمان گروه الف طراحی بکنیم و البته ساختمان های گروه الف هم به ساختمان های دارای دو سقف تغییر کردند و از این به بعد معمارا تو گروه ب طراحی رو انجام میدن به نظر شما این تغییر به نفع ماست یا نه به ضرر ماست نمیدونم تو سایر استان هام خبری هست یا نه ؟

سلام دوست عزیز اتفاقا تو اون جلسه من هم بودم
مهندس عبدلهی این موضوع رو گفتن ولی من متوجه منظورش نشدم
میشه دقیقا بگی منظورش چی بود؟؟؟

جهان گرد

عضو جدید
سلام دوست عزیز اتفاقا تو اون جلسه من هم بودم
مهندس عبدلهی این موضوع رو گفتن ولی من متوجه منظورش نشدم
میشه دقیقا بگی منظورش چی بود؟؟؟

اون طور که من فهمیدم متراژ طراحی رو برای ما ها بردن بالا ولی ما دیگه نمی تونیم گروه الف که قبلا شامل ساختمان های دو طبقه با و یا بی زیر زمین میشد رو کاملا در اختیار مهندسای عمران قرار دادن و ما نمی تونیم دیگه به عنوان طراح یک نفره باشیم و توی گروه ب فعالیت کنیم و گروه الف رو به دو سقف یعنی با زیرزمین تغییر داده شده

جهان گرد

عضو جدید
منم هم امسال بردم ،همچین کاری نکردم...اولین بار که میشنوم.. فقط دوتا مهندس پایه 1 امضا کنن کافیه

سلام پروانه ها به دستتون رسیده یا نه ما رفتیم نظام و از بخش صدور پروانه پروانه مون رو دریافت کردیم

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اون طور که من فهمیدم متراژ طراحی رو برای ما ها بردن بالا ولی ما دیگه نمی تونیم گروه الف که قبلا شامل ساختمان های دو طبقه با و یا بی زیر زمین میشد رو کاملا در اختیار مهندسای عمران قرار دادن و ما نمی تونیم دیگه به عنوان طراح یک نفره باشیم و توی گروه ب فعالیت کنیم و گروه الف رو به دو سقف یعنی با زیرزمین تغییر داده شده

یعنی منظورت اینه که ما معمارا فقط میتونیم تو 3طبقه وبالاتر فعالیت کنیم؟؟؟؟؟؟؟
این فعالیت فقط واسه طراحیه یا شامل نظارت هم میشه؟؟؟

جهان گرد

عضو جدید
یعنی منظورت اینه که ما معمارا فقط میتونیم تو 3طبقه وبالاتر فعالیت کنیم؟؟؟؟؟؟؟
این فعالیت فقط واسه طراحیه یا شامل نظارت هم میشه؟؟؟

طبق گفته هاش شامل نظارتم میشد ولی باید بخشنامه رو پیدا کرد و خوند

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب این به چه درد میخوره متراژ بره بالا ولی کار نباشه مهر بزنی؟!!!!!!!!!
فکر نکنم اینجوری باشه اقای جهانگرد !!! قوانین استان به استان متفاوته هرچند باید یکی باشه .
اگه ساختمون الف رو نتونی مهر بزنی مهر و پروانه رو باید بزاریم رو تاقچه خاک بخوره !! اینجوری امکان نداره

جهان گرد

عضو جدید
خب این به چه درد میخوره متراژ بره بالا ولی کار نباشه مهر بزنی؟!!!!!!!!!
فکر نکنم اینجوری باشه اقای جهانگرد !!! قوانین استان به استان متفاوته هرچند باید یکی باشه .
اگه ساختمون الف رو نتونی مهر بزنی مهر و پروانه رو باید بزاریم رو تاقچه خاک بخوره !! اینجوری امکان نداره

سلام دوست عزیز چون الان با توجه به ساخت و ساز ها که بیشتر ساختمان ها بیشتر از دو سقف اجرا میشن تقریبا دیگه کاری برای پایه سه باقی نمی مون ویا خیلی کم بود ولی با این مصوبه پایه سه هم میتونه تا 5 سقف رو امضا کنهو فکر کنم بهتر باشه ولی باز هم میگم باید بخشنامه رو خوند و نظر داد

معمار111

عضو جدید
دوستان یه سوال دارم....

پروانه نظارت و طراحی از هم جداست یعنی اینکه میشه یکیش رو حقیقی کار کرد یکیش رو حقوقی ؟

architect963

عضو جدید
دوستان یه سوال دارم....پروانه نظارت و طراحی از هم جداست یعنی اینکه میشه یکیش رو حقیقی کار کرد یکیش رو حقوقی ؟
سلام دوست عزیزپروانه یکیه فقط صلاحیت ها هر چندتا که باشن پشتش قید میشهو شماره پروانه اشتغال شما هم برای همیشه ثابت هستموفق باشید

architect963

عضو جدید
همش فرمالیته هستمن که ندیدم گیر بدن،پروانه ام هم اومد

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
توی گلستان بخشنامه ای رو به اجرا در اوردن....کل مهندسین دارای رتبه 3 تنها اجازه امضا 1 طبقه رو پیلوت رو خواهند داشت....با این حساب
نظارت که رندومی هست
طراحی هم که یه طبقه روی پیلوت
عملا باید بریم توی کار دلالی....به خدا نون توووی دلالیه....خرید و فروش ماشین و .....پول دست آدمهای بی سواده و ماها باید زیر پاشون باشیم....
من که تغییر رشته میدم میرم حسابداری....از معماری بیشتر درآمد داره....معماری رو هم واسه آرامشم انجام میدم و به چشم نون بهش نگاه نمیکنم

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی گلستان بخشنامه ای رو به اجرا در اوردن....کل مهندسین دارای رتبه 3 تنها اجازه امضا 1 طبقه رو پیلوت رو خواهند داشت....با این حساب
نظارت که رندومی هست
عملا باید بریم توی کار دلالی....به خدا نون توووی دلالیه....خرید و فروش ماشین و .....پول دست آدمهای بی سواده و ماها باید زیر پاشون باشیم....
من که تغییر رشته میدم میرم حسابداری....از معماری بیشتر درآمد داره....معماری رو هم واسه آرامشم انجام میدم و به چشم نون بهش نگاه نمیکنم

آخه حسابداری هم فایده نداره.

arefeh

کاربر ممتاز

کی گفته فایده نداره....البته با بند پ یعنی پارتی توی ادارات میتونی راحت کار کنی....ماهی 1 تومن رو شاخشه...تازه خارج از اداره هم میتونی با شرکتها کار کنی...فکر کن همین اظهارنامه مالیاتی چقدر یه چهار تا کاغذ شرکت رو پر میکنند سالی 1 تومن میگیرن...کلشو جمع کنی یه روز وقتشونو میگیره.... یا فصلی همینطور ارزش افزوده همینظور....این چیزهایی که گفتم شرکت ما داره به خاطرش پول میده هااااا...حالا از حسابدار خودمون پرسیدم در ماه چقدر پول در میاره گفت حداقل 4 تومن....به نظرت فایده اش از معماری بیشتر نیس؟؟؟معماری فقط تفریحی باید باشه...الان ماشالله از پزشک گرفته تا عمله بنا خودشونو معماری میدونن....دقت کردید کلی هم ادعا طراحی میششون....

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
کی گفته فایده نداره....البته با بند پ یعنی پارتی توی ادارات میتونی راحت کار کنی....ماهی 1 تومن رو شاخشه...تازه خارج از اداره هم میتونی با شرکتها کار کنی...فکر کن همین اظهارنامه مالیاتی چقدر یه چهار تا کاغذ شرکت رو پر میکنند سالی 1 تومن میگیرن...کلشو جمع کنی یه روز وقتشونو میگیره.... یا فصلی همینطور ارزش افزوده همینظور....این چیزهایی که گفتم شرکت ما داره به خاطرش پول میده هااااا...حالا از حسابدار خودمون پرسیدم در ماه چقدر پول در میاره گفت حداقل 4 تومن....به نظرت فایده اش از معماری بیشتر نیس؟؟؟معماری فقط تفریحی باید باشه...الان ماشالله از پزشک گرفته تا عمله بنا خودشونو معماری میدونن....دقت کردید کلی هم ادعا طراحی میششون....
سلام دوستان حرفهای عارفه درسته ولی این راهش نیست ما معماری ها و حتی عمران ها همگی یه درد داریم که به نظر من هیچگاه نباید کوتا بیاییم ما باید از حقوق حرفه ای مون دفاع کنیم نباید فرار کنیم بریم یه رشته دیگه ! مگه الکیه دوباره بری از اول شروع کنی بهار عمرمونو پای این رشته تلف کردیم تا بیای یه رشته دیگه رو تموم کنی زمستون میرسه تازه اونم تمام کنی یه آش دیگه برات میپزن ولی دید خوشبینانه بگیم کار خوب هم یافتی ولی دیگه به چه دردی میخوره درامد ماهی 100 میلیون ؟!!! پس خواهشا پرستیژ مهندسی خودتون رو پایین نیارین درسته بازارشده هر کی به هرکی ولی یه نون رشته خودتو بخوری صد شرف داره به صد نون رشته غیر تخصصی .
دنیا اینجور نمیمونه

آخرین ویرایش:

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظارت که رندومی هست
بخشنامه ها همش الکیه نمیدونم تا چه حد خبرت درسته ولی یک درصد هم امکان نداره چون یه قشر عظیم از جامعه رو از کار بیکار میکنه این بخشنامه

arefeh

کاربر ممتاز
بخشنامه ها همش الکیه نمیدونم تا چه حد خبرت درسته ولی یک درصد هم امکان نداره چون یه قشر عظیم از جامعه رو از کار بیکار میکنه این بخشنامه

عزیزم خبر من کاملا موثقه....حداقل توی گرگان که اجرا شد و دوست من که هر روز و هر شب از لحاظ کاری با هم در تماس هستیم و خبرهای به روز رو به هم میگیم ....به اون بنده خدا که چند ساله پایه 3 هست گفتم باور نکرد روز پنج شنبه پیش بهش کار محاسبات ارجاع دادن و با خوشحالی رفت امضا کنه حدود 1400 متر هم بود ولی مسئوال نظام وقتی فهمید این آقا پایه 3 داره گفت دیگه به پایه 3 ها نمیتونیم این متراژ رو بدیم....طرف داااااغ شد...یعنی 7 میلیون ضرر کرد...اینجوریه عزیزم....البته قبل از اینکه همچین اتفاقی برای این آقا بیوفته من خودم حضوری از نظام و مهندس شرکتمون که کارشناس و بازرس نظام هم هست پرسیدم و خودش پایه 1 داره گفت بله این خبر درسته....و داخل کتاب های نظام هم هست که الان دارن به اجرا در میارند....و نظام گلستان هم که به قول خودشون رتبه خوب توی کشور داره ساکارز بازی در اوردن و سریع اجراش کردند.....

درمورد پست قبلیت هم خود بنده که الان کار دارم و حقوقش اصلا خوب نیست ولی تنها برای این موندم که واقعا دارم چیزهای جدید یاد میگیرم....هر چی باشه همه آدمها الان دیزاینر شدن و طراحی میکنن ولی کسی که بلد نیست کارهای مختص مارو مثل شرکت در مناقصات و ...رو بکنه....من خودم به همین امید دارم تن به این فشار کاری میدم که کلی برام سود داره....ولی تا زمانی که بچسبیم به طراحی به هیییییییییییچ جا نمیرسیم.....چون بنده از سال 87 تا 90 فقط داشتم طراحی میکردم اینو میگم

vertex

اخراجی موقت
دوست عزیز با شما موافقم
اینهمه تلاش نکردیم که حالا بیایم یه رشته دیگر رو بخونیم . اومدیم و خوندیم بعد 4 سال تضمینی هست که این بلا ها سر اون رشته نیاد . در هر صورت به نظر من آدم های ضعیف هستند که پا پس میکشند . انسانهای قوی میموند و حق و حقوق خودشون رو مطالبه میکنند . ما معماران امروز باید به نسل بعدی جوابگو باشیم که چه کردیم .