تبادل نظر در مورد صدور پروانه ی طراحی و نظارت معماری

vertex

اخراجی موقت
دوستان باید با هم متحد باشیم و دنبال حقمون باشیم با عمل البته نه با حرف
بله دوست عزیز کاملا با شما موافقم . شما اگر راهکار عملی دارید لطفا بیان کنید ما سراپا گوشیم . فکر نمیکنم راهکار شما فرار از معماری و خوندن یه رشته ی دیگه باشه. البته چه بهتر که دوستانی که واقعا علاقه ای به معماری ندارند این رشته رو ترک کنند . اینطوری درجه خلوص هم بالاتر میره . حقیقتا بگذارید دوستانی که واقعا عاشق معماری هستند و ثبات فکر و قدم دارند ، بمانند . درسته که اوضاع نابسامانی در وضع مهندسین معمار وجود داره ولی فکر نمیکنم کسی که با عشق و علاقه معماری خونده باشه حاضر باشه رشته خودش رو با رشته های سطح پایینتر عوض کنه. البته همه رشته ها محترمند و در جای خود کاربردی ولی بنده به شخصه معماری رو با هیچ چیز دیگر عوض نمیکنم . میدونم اکثر اونهایی که معماری خوندن به رشتشون وفادارند. به نظر من اولین مرحله داشتن ثبات قدمه و نداشتن تزلزله. ضمنا تا حرفی زده نشه و بحث نشه ، پس بر روی چه مبنا و پایه ای باید عمل کرد ؟ ما موقعی میتونیم موفق باشیم که به قوانین مسلط باشیم . حرف بزنیم و به نتیجه برسیم و در عمل متحدانه از نتایج حمایت و پیروی کنیم . اگه نه هر حرکتی بدون پشتوانه تئوری کورکورانه است و خدای نکرده بی نتیجه . تلاشهایی که پیشکسوتهای ما کردند و به نتیجه نرسید شاید فقط عمل بدون پشتوانه فکری و فلسفی بوده که نتیجه گرفته نشده . و شاید هم مسائل دیگری در عدم موفقیت دخیل بودند . در هر صورت باید از گذشته درس گرفت و به فکر آینده بود . به امید روزهای بهتر برای معمار و معماری . ممنون از شما

آخرین ویرایش:

mahmoudz

کاربر فعال
سلام دوستان...
ممنون میشم یکی از دوستان جواب این سوالم رو بده..
واقعا موندم ...هر کی یه جواب میده..
من کاردانی معماری و کارشناسی ناپیوسته معماری و دانشجوی ارسد معماری هستم.
آیا انشاا...اگه دو سال بعد ارشدم اقدام کنم برای پروانه طراحی و نظارت، محدودیت دارم یا همون کد پروانه اشتغال 100 که محدودیت نداره را بهم میدن؟
ممنون میشم افرادی که جوابش رو دقیق می دونن بهم بگن
با تشکر

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان...
آیا انشاا...اگه دو سال بعد ارشدم اقدام کنم برای پروانه طراحی و نظارت، محدودیت دارم یا همون کد پروانه اشتغال 100 که محدودیت نداره را بهم میدن؟
با تشکر

تا 20 اردیبهشت صبر کنید جواب دقیق رو میدم و با مدرکم برا گرفتن پروانه طراحی میرم ببینم از 120 به 100 تغییر میکنه یا نه

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گل گلاب
خدا قوت
دوستان یه سوالی :
آیا نظام مهندسی معماری رشته ی فناور معماری و به رسمیت می شناسه؟
یعنی من که کارشناسی ناپیوسته ی معماری خوندم با ارشد فناوری معماری می تونم پروانه اشتغالمو از رشته ی مرتبط با معماری به معماری تبدی کنم؟

حتما می دونید اگه کارشناسی ناپیوسته ی معماری خونده باشید در پروانه اشتغالتون درج میشه رشته ی مرتبط با معماری و حداکثر می تونیم تا پایه 2 ارتقا بدیم...

اما اگر ارشد معماری بگیریم میشیم رشته ی اصلی و در پروانه اشتغالمون عنوان مرتبط با معماری حذف میشه... و دیگه محدودیت ارتقای پایه نداریم...

حالا می خوام بدونم ایا با ارشد فناوری معماری هم این مشکل حل میشه یا فقط باید ارشد معماری معماری بگیریم؟

آخرین ویرایش:

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تا 20 اردیبهشت صبر کنید جواب دقیق رو میدم و با مدرکم برا گرفتن پروانه طراحی میرم ببینم از 120 به 100 تغییر میکنه یا نه

تا گرفتن گواهی موقت ارشد طول کشید. تو خرداد مدارک رو بردم . هنوز در حال بررسی هست و پروانه صادر نشده
هم در خواست صدور پروانه جدید داشتم هم تغییر کد از مرتبط به اصلی
گفتن جواب استعلام ها بیاد
درست شد اطلاع میدم

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان...
با تشکر
من هم ناپیوسته بودم و ارشد هم نخوندم ینی پروانم محدودیت داره؟
قضیه چیه؟
من نمیدونم اینو
لطفن بهم توضیح میدین بچه ها
:gol::gol:

dar be dar

عضو جدید
سلام مهندس عزیز.
ممنونم که جواب بچه ها رو میدید و سپاس از زمانی که میگذارید.
من جسارتا چند تا سوال دارم.ممنون میشم راهنمایی کنید
شرایطمو توضیح میدم.من نظارت پایه سه دارم.طراحی تازه قبول شدم و هیچی نزدم تا الان و سهمیه باز نکردم چون تازه قبول شدم.نظارت دوسال پیش گرفتم و تا الان 1200 متر زدم ولی هیچ کدوم از کارهام ازاد نشدن یعنی 1200 مترم گیر هست و 2800 متر بازه
سوالم 1- .سهمیه طراحی مثل نظارت 4000 متر هست؟
2-محدودیت تعداد کار داره طراحی؟اگه اره چند تا؟
3-سهمیه طراحی هر سال 4000 متر میدن یا مثل نظارت هست و تا یه کار ازاد نشه سهمیه جدید باز نمیشه؟
4-ایا میتونیم مثلا در یک سال از دو مهر نظارت و معماری البته در کارهای مختلف استفاده کنیم؟مثلا من تا الان 1200 متر نظارت زدم در سال 95 مثلا 2000 تا دیگه بزنم و در همون 95 از طراحی خودمم 3000 متر بزنم؟
5-الان من اگر عضو دفتری بشم و مهر طراحی بدم بهشون میتونم بیرون کاری رو برا خودمم مهر کنم طراحی یا باید همه بیان تو دفتر؟و اینکه اگر عضو دفتری باشم امضا نظارتم هم باید در اون دفتر باشه یا میتونم مثل قبل خودم بیرون مهر کنم؟
6-اگر عضو دفتری باشم بابت عضو بودن حداقل چند درصد به متراژم افزوده میشه و اگر قانون خاصی داره این ضریب ممنون میشم راهنمایی کنید
7-عرف خرید امضا طراحی به ازای هر متر مربع از مهندس چند تومان هست؟
دوستان ممنون میشم به ترتیب شماره گذاری جواب بدید تا هم من و هم دوستانی که نمیدونند مطلع بشند.ممنونم.جواب هر سوالی نمیدونید بگید نمیدونم و ممنون میشم اطلاعات 100 درصد درست بدید.
ممنون از زمانی که گذاشتید

dar be dar

عضو جدید
عزیزم خبر من کاملا موثقه....حداقل توی گرگان که اجرا شد و دوست من که هر روز و هر شب از لحاظ کاری با هم در تماس هستیم و خبرهای به روز رو به هم میگیم ....به اون بنده خدا که چند ساله پایه 3 هست گفتم باور نکرد روز پنج شنبه پیش بهش کار محاسبات ارجاع دادن و با خوشحالی رفت امضا کنه حدود 1400 متر هم بود ولی مسئوال نظام وقتی فهمید این آقا پایه 3 داره گفت دیگه به پایه 3 ها نمیتونیم این متراژ رو بدیم....طرف داااااغ شد...یعنی 7 میلیون ضرر کرد...اینجوریه عزیزم....البته قبل از اینکه همچین اتفاقی برای این آقا بیوفته من خودم حضوری از نظام و مهندس شرکتمون که کارشناس و بازرس نظام هم هست پرسیدم و خودش پایه 1 داره گفت بله این خبر درسته....و داخل کتاب های نظام هم هست که الان دارن به اجرا در میارند....و نظام گلستان هم که به قول خودشون رتبه خوب توی کشور داره ساکارز بازی در اوردن و سریع اجراش کردند.....

درمورد پست قبلیت هم خود بنده که الان کار دارم و حقوقش اصلا خوب نیست ولی تنها برای این موندم که واقعا دارم چیزهای جدید یاد میگیرم....هر چی باشه همه آدمها الان دیزاینر شدن و طراحی میکنن ولی کسی که بلد نیست کارهای مختص مارو مثل شرکت در مناقصات و ...رو بکنه....من خودم به همین امید دارم تن به این فشار کاری میدم که کلی برام سود داره....ولی تا زمانی که بچسبیم به طراحی به هیییییییییییچ جا نمیرسیم.....چون بنده از سال 87 تا 90 فقط داشتم طراحی میکردم اینو میگم[/QUO
لطفا منبع خبر؟؟
اینجوری بیشتر تشویش اذهان میکنید جناب مهندس
در ضمن قبول دارم نون نداره
قبول دارم بنگاهه بیشتر داره
قبول دارم هرچیو که تو مهندسی اسمش درد هست
قبول دارم نظام بییییییییییییییییییییییخود ترین تشکل مهندسی و بی بخارترین و بی رمق ترین و بی احساس ترین و بی انگیزه ترین و شل ترین و بی جایگاه ترین و پست ترین سازمان جهان سومی هست که تا اخرت وجود خواهد داشت...اما حداقل خودمون باید با هم روراست باشیم تا یه پله بریم جلو تر.

dar be dar

عضو جدید
عزیزم خبر من کاملا موثقه....حداقل توی گرگان که اجرا شد و دوست من که هر روز و هر شب از لحاظ کاری با هم در تماس هستیم و خبرهای به روز رو به هم میگیم ....به اون بنده خدا که چند ساله پایه 3 هست گفتم باور نکرد روز پنج شنبه پیش بهش کار محاسبات ارجاع دادن و با خوشحالی رفت امضا کنه حدود 1400 متر هم بود ولی مسئوال نظام وقتی فهمید این آقا پایه 3 داره گفت دیگه به پایه 3 ها نمیتونیم این متراژ رو بدیم....طرف داااااغ شد...یعنی 7 میلیون ضرر کرد...اینجوریه عزیزم....البته قبل از اینکه همچین اتفاقی برای این آقا بیوفته من خودم حضوری از نظام و مهندس شرکتمون که کارشناس و بازرس نظام هم هست پرسیدم و خودش پایه 1 داره گفت بله این خبر درسته....و داخل کتاب های نظام هم هست که الان دارن به اجرا در میارند....و نظام گلستان هم که به قول خودشون رتبه خوب توی کشور داره ساکارز بازی در اوردن و سریع اجراش کردند.....

درمورد پست قبلیت هم خود بنده که الان کار دارم و حقوقش اصلا خوب نیست ولی تنها برای این موندم که واقعا دارم چیزهای جدید یاد میگیرم....هر چی باشه همه آدمها الان دیزاینر شدن و طراحی میکنن ولی کسی که بلد نیست کارهای مختص مارو مثل شرکت در مناقصات و ...رو بکنه....من خودم به همین امید دارم تن به این فشار کاری میدم که کلی برام سود داره....ولی تا زمانی که بچسبیم به طراحی به هیییییییییییچ جا نمیرسیم.....چون بنده از سال 87 تا 90 فقط داشتم طراحی میکردم اینو میگم

لطفا منبع خبر؟؟
اینجوری بیشتر تشویش اذهان میکنید جناب مهندس
در ضمن قبول دارم نون نداره
قبول دارم بنگاهه بیشتر داره
قبول دارم هرچیو که تو مهندسی اسمش درد هست
قبول دارم نظام بییییییییییییییییییییییخو د ترین تشکل مهندسی و بی بخارترین و بی رمق ترین و بی احساس ترین و بی انگیزه ترین و شل ترین و بی جایگاه ترین و پست ترین سازمان جهان سومی هست که تا اخرت وجود خواهد داشت...اما حداقل خودمون باید با هم روراست باشیم تا یه پله بریم جلو تر.

Architect Abbas

عضو جدید
پروانه نظارت

پروانه نظارت

اینجا از دوستان کسی هست که با قانون 37 درصد آزمون نظارت رو قبول شده باشه؟
تو نظام استان ما به حدود بیست نفری از اونایی که از این قانون استفاده کردن اظلاع دادن که بیان پروانه شونو باطل کنن
چون موقعه ثبت نام آزمون نظارت , آزمون اجرارو قبول شده بودن و در یک قسمت از فرم ثبت نام نظارت اومده بوده که آیا در هیچ یک از آزمونهای قبلی دارای قبولی میباشید , که دوستان تیک آن را زده بودن
که حالا نظام مهندسی میگه شما تخلف کردید که این تیکه را زده اید چون این تیکه مختص کسانی بوده که آزمون انها عمومی تخصصی و چزئبات اجرایی قدیم بوده و باید پروانه هاتون باطل بشه
جالبه اینکه خیلی ها شون یکی دو سال هم هست دارن با پروانه هاشون کار میکنن
به نظرتون نظام میتونه پروانه هاشونو باطل کنه؟ با توجه به اینکه در حال حاضر کار نظارت در دست دارن یا با پروانه هاشون عضو شرکتهای حقوقی شدن