تایپیک مطالب ویژه تالار ساخت و تولید

naser behnampur

عضو جدید
ایجاد رزوه با استفاده از رولینگ

ایجاد رزوه با استفاده از رولینگ

يكي از روشهاي توليد رزوه و يا بطور كلي‌تر قطعاتي كه داراي شيارهاي مارپيچ مي‌باشند.
عمليات (
TREAD ROLLING OR ROLL TREADLNG) مي‌باشد. در اين روش هيچ‌گونه براده برداري از روي قطعه كار صورت نمي‌گيرد بلكه يك عمل فرم‌دهي سرد مي‌باشد لذا استحكام اين گونه پيچ‌ها نسبت به پيچ‌هايي كه تراشكاري يا سنگزني شده‌اند به مراتب بيشتر مي‌باشد. ابزار از دو يا سه غلتك يا به عبارتي قرقره به همراه يك ماشين كه به (HEAD) معروف است تشكيل شده است. قرقره‌ها با توجه به مشخصات رزوه قطعه داراي شيارهايي با همان گام قطعه كار بود. قطعه كار نيز به محور گردنده دستگاه بسته كه داراي حركت دوراني مي‌باشد. غلتك‌ها به نحوي بر روي كلگي (HEAD) نصب شده‌اند كه مي‌توانند حول محور خود دوران نمايد. قطعه كار نيز داراي حركت دوراني مي‌باشد. شكل قطعه منحصر به قطعات استوانه‌اي نبوده و بر روي قطعات مخروطي نيز عمليات انجام مي‌شود. ابزار يا به عبارتي غلتك‌ها به دو صورت استوانه‌اي و تخت ي رول شده 35-15 درصد قوي‌تري از (SPLINE) هاي ماش(FLAT) وجود دارد. زماني كه فرايند رولينگ تخت به كار رود ابزار فقط حركت خطي رفت و برگشتي (RAVERSING
) .
توانايي‌ها و محدوديت‌هاي پروسه
اغلب (
TREAD ROLLING) بر روي قطعاتي با سختي تا 32 راكول سي به راحتي انجام مي‌گردد. البته يكسري از رزوه‌ها كه در دماي بالا (HICHT-TEMPERATURE) كار مي‌كنند و تا حدود 52 راكول سي نيز سخت شده ‌اند در حالت گرم با اين روش توليد شده‌اند.
فلزاتي از قبيل چدن‌ها و فولادهاي كه به روش متالوژي پودر (
SINTERED STEELS) تهيه شده‌اند به دليل پايين بودن خاصيت فرم‌پذيري و چكش خواري (DUCTILITY) قابليت روتينگ نداشته و به جاي گرفتن فرم غلتك به خود، خرد مي‌شوند.
اغلب رزوه‌هاي ساده و مخروطي كه شامل استانداردهاي
ISO,UNF,UNJF,UNC دنده ذوزنقه‌اي، حلزوني پيچ‌هاي انتقال حركت و غيره با اين روش توليد شده‌اند از لحاظ قطر قطعه كار از (0.010-9.0) اينچ و حتي پيچ‌هاي خيلي بزرگ تا قطر 20 فوت نيز قابل انجام مي‌باشد. پيچ‌هايي كه زاويه دنده آنها 60 درجه و آنهايي كه شعاع ته دندانه آنها بيشتر مي‌باشد نظير پيچ‌هاي نرم (UNJF) نسبت به بقيه راحت تر رول مي‌شود. از رول كردن شيارهاي مارپيچي كه زاويه دنده آنها كمترا ز 20 درجه و همچنين در صورتي كه عمق شيار بيشتر از 16 عمق خارجي (AJOR.MDLA) باشد بايد اجتناب كرد مگر در مواقعي كه ماده قطعه كار خيلي فرم پذير باشد. از فرايند رولينگ همچنين مي‌توان در توليد هزار خاري ها (SPLINE) استفاده نمود. (SPLINE) ها ين كاري شده مي‌باشند.

كيفيت سطح
وقتي عمليات به نحو صحيحي و با رعايت پارامترهاي مورد نياز انجام گردد صافي سطح مطلوب و قابل قبولي بر روي سطح جانبي (
FLANK) و ته دندانه (ROOT) ايجاد نخواهد شد كه عاري از هرگونه بريدگي، اثر برش كه در روش (CUTTING TREAD) معمول مي‌باشد وجود نخواهد داشت. صافي سطح بر روي عمر مفيد قطعه موثر مي‌باشد. صافي سطح در رولينگ معمولا در حدود (S-24-MICROLNCH) و در تراشكاري (64-125 ,MICROLNCH) مي‌باشد. معمولا به دليل بهتر بودن صافي سطح رزوه‌هاي رول شده ضريب اصطكاك نيز به مقدار قابل ملاحظه‌اي كاهش مي‌يابد. كه اين مسئله در مورد پيچ‌هاي اتصال و انتقال حركت حائز اهميت مي‌باشد.

قابليت رولينگ فلزات
اين قابليت بستگي به خاصيت فرم‌پذيري و چكش خواري فلز و مقاومت فلز در برابر جاري شدن (
FLOWING) دارد.
نيروي لازم جهت رولينگ به طور معكوس متناسب با خاصيت فرم‌پذيري مي‌باشد.

A.weld

عضو جدید
انتخاب رشته-مشاوره

انتخاب رشته-مشاوره

سلام خدمت دوستان
من لیسانس متالورژی هستم و می خوام برای ارشد، مکانیک ساخت و تولید رو انتخاب کنم. برای اینکه اطلاعات کاملی از این رشته ندارم(ولی با توجه به مرور سرفصل مطالب واحدهای درسی این رشته در مقطع ارشد، اختلاف کمی بین موادی ها و این رشته دیدم)، ممنون میشم اگه یکی از دوستان کمی منو راهنمایی کنه یا حداقل بقیه یه منظره کلی از آینده این رشته رو برام توصیف کنن. برای آشنایی بیشتر شما با اوضاع من:
1-لیسانس مواد و متالورژی صنعتی دانشگاه آزاد(واحدشو بیخیال شید،خوب بود)
2-دارای مدرک بازرسی جوش بین الملل و تمامی روش های آزمون غیر مخرب جوش تا سطح 2
3- دارای مدرک فنی و حرفه ای جوشکاری درجه 2 الکترود دستی
4 -آشنایی متوسط با برنامه سالیدورکس
5- سابقه ترجمه و تالیف 7 کتاب تو زمینه های پوشش دهی و خوردگی فلزات
لطفا با توجه به این شرایط نظرتون رو در مورد احتمال موفقیت من تو ادامه تحصیل تو این گرایش بگذارید. نکته مهم اینجاست که من قصد دارم این رشته رو تو دانشگاه پردیس بین الملل تهران (تو کیش) بخونم. اگه از دوستان کسی در مورد اوضاع این دانشگاه هم خبری داره لطفا حتما بهم اطلاع بده!
خیلی ممنون

m_ghadimi@yahoo.

عضو جدید
سلام اگر کسی در مورد تزیق پلاستیک به روش بادی اطلاعاتی داره برام بفرسته با سپاس

suratipanther

عضو جدید
سلام اگر کسی در مورد تزیق پلاستیک به روش بادی اطلاعاتی داره برام بفرسته با سپاس
کاربرد روش قالب گیری بادی یا دمشی هم در ظروف پلاستیکی ( عموما جنس PET ) که دهانه ی کوچک تری از بدنه دارند.مثل انواع قوطی های نوشابه و شامپو و ... و آفتابه.

yalda63

عضو جدید
سلام به دوستان
کسی در مورد شکل دهی دمشی یا blow forming اطلاعاتی داره. فرقش با bulge forming چیه؟ و اصولا در صنعت خودرو سازی ایران از این روش استفاده می شه یا نه؟
کسانی که اطلاعات دارند ممنون می شم کمک کنند.

smmoosavian

عضو جدید
چند نمونه از ابزارهای کاربردی در ماشین کاری همراه با عکس و لغات تخصصی به صورت دسته بندی شده
توی جستجوهایی که داشتم اون ها رو دسته بندی کردم
امیدوارم مفید واقع بشه

پیوست ها

• machine tools.rar
    5.1 مگایابت · بازدیدها: 0

BaBak.Turk

اخراجی موقت
اصول مهندسی نصب و نگهداری
مهندسی نت یا مهندسی نگهداری وتعمیرات یکی از مفاهیم ارزشمند درپیوند مدیریت وخلاقیت با صنعت میباشد که نمودهای تاثیرگذاری وبهینه سازی خودرا درعملکرد فرایندهای صنعتی ، کاهش هزینه های تولید وتوزیع ونیز کاهش امار خرابی ها واز افزایش دامنه قابلیت اطمینان سیستم ها به خوبی نشان داده است.دوره های مختلف تعنیر ونگهداری سیستم ها وتجهیزات که به اشکال مختلف ومتفاوت درامریکا،ژاپن وکشورهای اروپایی اجرا،بروزرسانی،بومی سازی وبحث شد هرکدام چالشهای مختلفی را برای عملکرد صنعتی با خود درپی داشتند.
اکنون انتخاب هوشمندانه میزان سرمایه گذاری درفرایند نگهداری وتعمیرات ومیزان اثربخشی ان درسیستم های مختلف یکی از ظرافت های عملکردی مدیران تولیدی وصاحبان صنایع میباشد.اصول مهندسی نصب ونگهداری یکی ازمباحث مهندسی نت میباشد به بخش عملکردی ان میپردازد واعتماد اولیه سیستم تولیدی را برای ادامه روال تولید وداشتن تولیدی بهینه میسر میسازد.درادامه مباحث اموزشی سی وپنج گانه جناب مهندس ایزدی از اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان درزمینه اصول مهندسی نصب ونگهداری به همراه فایل های تمرینی برای دانلود تقدیم حضور شما عزیزان میشود به این امید که روزی فرارسد تا باور توانستن را تجلی بخشیم.
دانلود مباحث اموزشی اصول مهندسی نصب و نگهداری

درس جلسه : ۱ ۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰ ۱۱۱۲ -۱۳ ۱۴۱۵۱۶- ۱۷ -۱۸ -۱۹ -۲۰ -۲۱ - ۲۲ ۲۳ -۲۴ -۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱۳۲ - ۳۳ ۳۴ - ۳۵

تکالیف : ۱۲۳ ۴۵

hojats

عضو جدید
کمک برای نوشتن فارسی در نرم افزار کتیا

mrdb1934

عضو جدید
تو رو خدا یکی راهنمایی کنه
من یه کتاب تست ساخت وتولید که فقط تست ساخت باشه میخوام اینترنتی میشه تهیه کرد ؟؟؟؟
مثل این چطوره ؟
کتاب ساخت و تولید انتشارات ارکان دانش نوشته مھدي راستي علي رفیعي محمد سجاد مھدیه
میشه اینترنتی خرید آخرین چاپش ماله کیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون

mrdb1934

عضو جدید
من یه کتاب تست ساخت وتولید که فقط تست ساخت باشه میخوام اینترنتی میشه تهیه کرد ؟؟؟؟
مثل این چطوره ؟
کتاب ساخت و تولید انتشارات ارکان دانش نوشته مھدي راستي علي رفیعي محمد سجاد مھدیه
ممنون

milad.1990

عضو جدید
سلام من پروژه درس تولید مخصوصم در مورد IBMهستش ولی این آدرسی که شما لطف کردید نمیشه بهش دسترسی پیدا کنیم اگه شما لطفی بکنید میخواستم این فایل رو برام ارسال کنید
milad_love_you_20@yahoo.com

bati 9

عضو جدید
باسلام خدمت همه دوستان
كسي ميتونه اين نرم افزار رو برام بفرسته Duct-Post 1.4.90
به خدا ديگه خسته شدم هر جا ميگردم پيداش نميكنم :cry:
با يه پاورميل ميخوام كار كنم كلي دردسر كشيدم اول كلي گشتم تا تونستم خود نرم افرار رو پيدا كنم بعد كلي زور زدم تا تونستم كركشو نصب كنم حالا كه ميخوام ازش خروجي برنامهCNC بگيرم ارور ميده بعد كلي گشتن تو اين سايتها فهميدم كه اينDuct-Post 1.4.90 نرم افزار رو بايد نصب كنم ، حالا هر چي ميگردم اين نرم افزار رو پيدا نميكنم:cry:

nikmohammad

عضو جدید
مثل این چطوره ؟
ممنون

کتاب فقط تست وجود نداره
کتاب هایی که میتونی تهیه کنی کتاب راهیان ارشد...ارشد سپاهان....ارکان دانش هست
ببین تو سایت www.adinehbook.com میتونی تهیه کنی یا نه

bitanim

عضو جدید
سلام دوستان به یک نفر آشنا به قطعات و ساخت نیاز به همکاری داریم لطفا روزمه خود را به taghavi@-art7.com بفرستید ممنون

ali shahryar

عضو جدید
[h=2][/h]
سلام بچه ها
فيلمي در مورد ماشينكاري ليزر ميخواستم.
هل اساعدوني؟​

Hamid8381

عضو جدید
ممنون خیلی مفید بود
اصول مهندسی نصب و نگهداری
مهندسی نت یا مهندسی نگهداری وتعمیرات یکی از مفاهیم ارزشمند درپیوند مدیریت وخلاقیت با صنعت میباشد که نمودهای تاثیرگذاری وبهینه سازی خودرا درعملکرد فرایندهای صنعتی ، کاهش هزینه های تولید وتوزیع ونیز کاهش امار خرابی ها واز افزایش دامنه قابلیت اطمینان سیستم ها به خوبی نشان داده است.دوره های مختلف تعنیر ونگهداری سیستم ها وتجهیزات که به اشکال مختلف ومتفاوت درامریکا،ژاپن وکشورهای اروپایی اجرا،بروزرسانی،بومی سازی وبحث شد هرکدام چالشهای مختلفی را برای عملکرد صنعتی با خود درپی داشتند.
اکنون انتخاب هوشمندانه میزان سرمایه گذاری درفرایند نگهداری وتعمیرات ومیزان اثربخشی ان درسیستم های مختلف یکی از ظرافت های عملکردی مدیران تولیدی وصاحبان صنایع میباشد.اصول مهندسی نصب ونگهداری یکی ازمباحث مهندسی نت میباشد به بخش عملکردی ان میپردازد واعتماد اولیه سیستم تولیدی را برای ادامه روال تولید وداشتن تولیدی بهینه میسر میسازد.درادامه مباحث اموزشی سی وپنج گانه جناب مهندس ایزدی از اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان درزمینه اصول مهندسی نصب ونگهداری به همراه فایل های تمرینی برای دانلود تقدیم حضور شما عزیزان میشود به این امید که روزی فرارسد تا باور توانستن را تجلی بخشیم.
دانلود مباحث اموزشی اصول مهندسی نصب و نگهداری

درس جلسه : ۱ ۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰ ۱۱۱۲ -۱۳ ۱۴۱۵۱۶- ۱۷ -۱۸ -۱۹ -۲۰ -۲۱ - ۲۲ ۲۳ -۲۴ -۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱۳۲ - ۳۳ ۳۴ - ۳۵

تکالیف : ۱۲۳ ۴۵

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
فیلم نحوه تولید و ساخت چرخ های ریلی قطار

pass: mechanicspa.mihanblog.com

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
مستندی از خط تولید کارخانه خودرو سازی BMW آلمان
این فیلم به Lay Out سری پنجم از تولیدات این کمپانی می پردازد

pass: mechanicspa.mihanblog.com

milad_3005

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز..میخواستم در مورد فراگیر پیام نور بپرسم اگه کسی اطلاعات داره بهم بگه ممنون میشم..اگه کسی هم در دانشگاه پیام نور شهر ری میخونه یا خونده بهم بگه چجوریه اونجا..ممنون میشم.خوبه؟ بده؟..چند نفر بهم نظر دادن دچار تناقض شدم.....
با تشکر

mehdizand

عضو جدید
سلام من يه موضوع در باره سمينار ارشد ساخت وتوليد مي خوام ممنون

majideblis

عضو جدید
سلام دوستان من یه مقاله در مورد ماشین های التراسونیک
کتاب و جزوه و هر چیزی که میشه بدید
و یا بهم معرفی کنید که بد جوری دنبالش هستم
مرسی از همه

Ya Hosen

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز کسی هست که تصاویری با کیفیت بالا از قطعات فنی موتور پراید داشته باشه لطفا کمکم کنید مـــــر30

Ya Hosen

عضو جدید
ســـــلام دوستان بنده مطالبی در مورد تراشکاری و فرزکاری بهمراه تصاویر و محاسباتش دارم اگر کسی مایل هست در خدمتم.

mzibast

عضو جدید
سلام بی زحمت مطالب رو روی سایت قرار بده که دیگران هم استفاده کنند