تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

shahrokhblash

عضو جدید
این فایل ابریز هست طوری باید حرکت داشته باشد که ابریز بوسیله فنر به حالت اولیه بازگردد و اون استپ که در شکل نشان داده شده
حرکت قطعه را محدود کند

http://s5.picofile.com/file/8160293676/Assem2_SLDASM.html
http://s5.picofile.com/file/8160293968/frame_SLDPRT.html
http://s5.picofile.com/file/8160294050/plate_SLDPRT.html
http://s5.picofile.com/file/8160294126/new_spring_SLDPRT.html
و این هم تصویر با توضیح و البته با کیفیت بهتر:
http://s6.uplod.ir/i/00496/1rmv9pq6vdcx.jpg
باسپاس

آخرین ویرایش:

.BAHMAN.

عضو جدید
این فایل ابریز هست طوری باید حرکت داشته باشد که ابریز بوسیله فنر به حالت اولیه بازگردد و اون استپ که در شکل نشان داده شده
حرکت قطعه را محدود کند

http://s5.picofile.com/file/8160293676/Assem2_SLDASM.html
http://s5.picofile.com/file/8160293968/frame_SLDPRT.html
http://s5.picofile.com/file/8160294050/plate_SLDPRT.html
http://s5.picofile.com/file/8160294126/new_spring_SLDPRT.html
و این هم تصویر با توضیح و البته با کیفیت بهتر:
http://s6.uplod.ir/i/00496/1rmv9pq6vdcx.jpg
باسپاس

شما هیچ درجه آزادی رو برای مجموعه تون باقی نزاشتین ؛ برای ورود به موشن ، حداقل یک درجه آزادی میخوایم که حرکت داشته باشین دیگه !!!

[video]http://www.aparat.com/v/hXHkw[/video]

البته باز باید دید هدفتون چیه ؟
هدف طراحی فنره ؟
هدف فقط یه پرزنتیشنه ...
چی ؟

shahrokhblash

عضو جدید
تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

عرض کردم می خوام اون پدال حرکت داشته باشه طوری که فنر جمع شود ودر یک نقطه رها بشه و پدال سرجاش برگردونه
با سپاس

puorrostam

عضو جدید
خسته نباشین مهندسای گرامی

کسی جزوه یا کتابی برای آموزش solidcam داره ؟ solid works من 2013 نرم افزار solidcam 2013 هر کی داره ممنون میشم .

cyrusco

عضو جدید
نرم افزار فعال سازی solidworks و نرم افزار های الحاقی آن که شامل تمامی ورژن های 2010 تا 2014 می باشد
اینجا

f-alimoradi

عضو جدید
من سالید ۲۰۱۴ ۶۴بیتی دارم
میخوام سالیدکم روش نصب کنم. باید کدوم ورژنش را دانلود کنم?
میتونم ۲۰۱۵ رو روش نصب کنم?

hoda90

عضو جدید
سلام دوستان

من کار با سالید رو زیاد بلد نیستم. می خواستم تو سالید رزوه بزنم. اینطور که فهمیدم باید از گزینه cosmetic thread استفاده کنم ولی برای من این گزینه فعال نیست. سالید 2003 دارم. کسی می دونه چرا اینطوریه؟ سطح داخلی یک لوله رو می خوام رزوه بزنم ولی نمیشه.

mahyarbavafa

عضو جدید
دوستان سلام اگه ممکنه سریعا راهنمایی کنید ممنون میشم
من یه پروژه از روی نقشه ای دو بعدی توی سای کشیدم و پروژه شروع به ساخت شد من نقشه های اصلی رو پس دادم و دیگه به اونها دسترسی ندارم در نقشه سالید از استاندادهای خود سالید زیاد استفاده کردم و همه تیر اهن ناودانی و ... حالا همه استانداردهایی که استفاده کردم به هم ریخته شده یعنی در پوشه ای که ذخیر کردم قطعات درسته ولی در محیط مونتاژی همه به انداره کوچک اولیه است .
لطفا کمک کنید.
ممنوون

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
دوستان سلام اگه ممکنه سریعا راهنمایی کنید ممنون میشم
من یه پروژه از روی نقشه ای دو بعدی توی سای کشیدم و پروژه شروع به ساخت شد من نقشه های اصلی رو پس دادم و دیگه به اونها دسترسی ندارم در نقشه سالید از استاندادهای خود سالید زیاد استفاده کردم و همه تیر اهن ناودانی و ... حالا همه استانداردهایی که استفاده کردم به هم ریخته شده یعنی در پوشه ای که ذخیر کردم قطعات درسته ولی در محیط مونتاژی همه به انداره کوچک اولیه است .
لطفا کمک کنید.
ممنوون

سلام
برای ایجاد مجموعه مونتاژی قطعات پارت رو جدا جدا Save as کردید؟
روش استفادتون از قطعات استاندارد استراکچری به چه صورت بوده؟
از structyre steel استفاده کردید؟ از نوار ابزار weldment استفاده کردید؟ یا از toolbox ؟

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام ممنو ن که پاسخ می دید .
بله پارتها رو جدا save asکردم
از toolbox استفاده کردم .

خیلی مهمه که قطعات استاندارد مورد استفاده در مجموعه مونتاژی تک تک save as بشن

این مشکل شما احتمال داره زمانی اتفاق افتاده باشه که مجموعه مونتاژی شما نتونسته قطعات رو از روی قطعات save شده شما load کنه
مثل زمانی که پارت ها از محل ذخیره خودشون جابجا بشن یا غیر اصولی rename بشن

بعد ازین اتفاق در هنگام باز کردن فایل مونتاژی در دفعه اول سالید به شما پیغام missing toolbox size مواجه میشید
اگر گزینه no رو بزنید قعاتی که آدرسشون miss شده باز نمیشن
اگر YES بزنید قطعاتی که آدرسشون miss شده بصورت دیفالت استاندارشون(کوچکترین سایز موجود) باز میشن

عین مشکل شما...

اگر تا اینجاش درسته بقیه شو بگم؟

اگر نه که یه فکری بکنیم....;)

mm.caffee

عضو جدید
سلام
خوب هستید؟
یه سوال داشتم، آیا توی سالیدورک این قابلیت وجود داره از سطحی که حاشیه های زیادی داره بتونیم بعضی از قسمتای اون که قابلیت انتخاب دارن رو انتخاب کنیم و بگم ا اینا یه منحنی حدودی رد کنه؟
منظورم اینه که مثلا یه منحنی فرض کنید که در بینش چنتا انشعاب وجود داره که منحنی رو قطع میکنه، حالا میخوایم با توجه به قسمت های قطع نشده بگیم منحنی ای رو ازش رد کن که تقریبا فیت بشه روش
خیلی ممنونم

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام
خوب هستید؟
یه سوال داشتم، آیا توی سالیدورک این قابلیت وجود داره از سطحی که حاشیه های زیادی داره بتونیم بعضی از قسمتای اون که قابلیت انتخاب دارن رو انتخاب کنیم و بگم ا اینا یه منحنی حدودی رد کنه؟
منظورم اینه که مثلا یه منحنی فرض کنید که در بینش چنتا انشعاب وجود داره که منحنی رو قطع میکنه، حالا میخوایم با توجه به قسمت های قطع نشده بگیم منحنی ای رو ازش رد کن که تقریبا فیت بشه روش
خیلی ممنونم

نمیدونم درست متجه شدم یانه؟
اگر شما میخواید از لبه های یک سطح یک منحنی استخراج کنید:
از دستور composite از منوی insert,,curve استفاده کنید

ایـنـجـا رو بـبـیـنـیـد

قسمتی که نوشتید منظورم اینه که .... رو اصلا متوجه نمیشم
شکلی چیزی ندارید؟

mm.caffee

عضو جدید
نمیدونم درست متجه شدم یانه؟
اگر شما میخواید از لبه های یک سطح یک منحنی استخراج کنید:
از دستور composite از منوی insert,,curve استفاده کنید

ایـنـجـا رو بـبـیـنـیـد

قسمتی که نوشتید منظورم اینه که .... رو اصلا متوجه نمیشم
شکلی چیزی ندارید؟

خیلی ازتون ممنونم
منظورم شکلیه که گذاشتم
از وسط section زدم که مشخص باشه
اگه ببینید دو انحنا رو گرفتم روی سطح منحنی ولی به خاطر بال های کنارش که ازش بیرون زده و منحنی رو قطع کرده نمیتونم منحنی کلی رو به دست بیارم
منظورم اینه که مثلا با فقط دو منحنی ای که سمت چپش کلیک کردم میشه منحنی کلی پره هه رو بدست بیارم؟
http://s6.picofile.com/file/8177376034/33.png

mer30fery

کاربر ممتاز
خیلی ازتون ممنونم
منظورم شکلیه که گذاشتم
از وسط section زدم که مشخص باشه
اگه ببینید دو انحنا رو گرفتم روی سطح منحنی ولی به خاطر بال های کنارش که ازش بیرون زده و منحنی رو قطع کرده نمیتونم منحنی کلی رو به دست بیارم
منظورم اینه که مثلا با فقط دو منحنی ای که سمت چپش کلیک کردم میشه منحنی کلی پره هه رو بدست بیارم؟
http://s6.picofile.com/file/8177376034/33.png

اوکی فکر کنم متوجه شدم

فرض سوال فکر کنم به این صورته: دوتا منحنی داریم تو صفحه با منحنی سوم میخوایم این دو را به هم متصل و مماس کنیم و یک منحنی واحد بدست بیاریم
برای این کار شما تو محیط اسکچ اول از دستور convert entities دو قسمتی که خودتون انتخاب کردید رو بر روی صفحه تصویر کنید
حالا دوتا منحنی دارید که به هم متصل نیستند
شما با دستور spline یک منحنی دیگر با دو نقطه انتهایی موجود رسم کنید
در ابتدا یک خط صاف میبینید
ولی اگر به این ها قید مماس رو اضافه کنید میبینید که منحنی شما دارای انحنای پیوسته خواهد شد.

2015-03-16 04-42-25 ب-ظ.jpg

mm.caffee

عضو جدید
اوکی فکر کنم متوجه شدم

فرض سوال فکر کنم به این صورته: دوتا منحنی داریم تو صفحه با منحنی سوم میخوایم این دو را به هم متصل و مماس کنیم و یک منحنی واحد بدست بیاریم
برای این کار شما تو محیط اسکچ اول از دستور convert entities دو قسمتی که خودتون انتخاب کردید رو بر روی صفحه تصویر کنید
حالا دوتا منحنی دارید که به هم متصل نیستند
شما با دستور spline یک منحنی دیگر با دو نقطه انتهایی موجود رسم کنید
در ابتدا یک خط صاف میبینید
ولی اگر به این ها قید مماس رو اضافه کنید میبینید که منحنی شما دارای انحنای پیوسته خواهد شد.

مشاهده پیوست 235165

خیلی ممنونم از اینکه زحمت میکشید و وقت میزارید
همین کار رو کردم ولی چون پره ای که دارم از لحاظ هندسی خیلی حساس هست، خواستم ببینم راهی داره خودش بتونه یا نه
البته الان با زوم کردن زیاد و استفاده از اسپیلاین های زیاد و قیودها و ... یه شکل تقریبی به دست آوردم
دستتون درد نکنه

mer30fery

کاربر ممتاز
خیلی ممنونم از اینکه زحمت میکشید و وقت میزارید
همین کار رو کردم ولی چون پره ای که دارم از لحاظ هندسی خیلی حساس هست، خواستم ببینم راهی داره خودش بتونه یا نه
البته الان با زوم کردن زیاد و استفاده از اسپیلاین های زیاد و قیودها و ... یه شکل تقریبی به دست آوردم
دستتون درد نکنه
خواهش میکنم قابلی نداشت
خودش بتونه یعنی چی؟:surprised:
درسته که سالید خیلی قدرتمنده(این تعریف بودا...!) ولی فکر شمارو که نمیتونه بخونه شما باید بهش دستور بدید;)

استفاده از spline ها ریزه کاری زیاد داره
همون طور که در منوی tools قسمت spline میبینید ابزار های مختلفی برای رسم و کنترل منحنی ها وجود داره
در عین حال کار کردن با اونا خیلی راحت و قابل لمسه

mm.caffee

عضو جدید
خواهش میکنم قابلی نداشت
خودش بتونه یعنی چی؟:surprised:
درسته که سالید خیلی قدرتمنده(این تعریف بودا...!) ولی فکر شمارو که نمیتونه بخونه شما باید بهش دستور بدید;)

استفاده از spline ها ریزه کاری زیاد داره
همون طور که در منوی tools قسمت spline میبینید ابزار های مختلفی برای رسم و کنترل منحنی ها وجود داره
در عین حال کار کردن با اونا خیلی راحت و قابل لمسه

درست میگید
منظورم مثل درس محاسبات هست که بیاد تعدادی از نقاط روی این منحنی ها رو در نظر بگیره و از اونجا که اینا پیوسته نیستن مثلا با استفاده از 100تا نقطه از دو منحنی نا پیوسته یه منحنی پیوسته ازشون رد کنه
سوال دومم اینه که اگه بخوام یه شکل 3 بعدی انحنادار بسازم چجوره؟
البته عکسش رو میزارم
میخوام بال های این پره رو بسازم
تا اونجایی که میدونم باید دو تا سطح مقطع ابتدا و انتهای بال تعریف کنم و بعدش مسیر 3 بعدی ارتباط دهنده بین این دو سطح مقطع رو بهش بدم
ولی چیزی که هست در طول مسیر سطح مقطع در حال عوض شدن هست
راهکاری برای حل این موضوع سراغ دارید؟
خیلی ممنونblade.jpg

mm.caffee

عضو جدید
سلام
عیدتون پیشاپیش مبارک باشه دوستان
برای مدل کردن قسمتی از پره که آببی شده راهکاری دارید؟
نکته اینه که فایل مربوط به این پره موجوده که توسط اسکنر 3 بعدی گرفته شده و قسمت های مختلفش قابل تغییر دادن نیست و من نیاز دارم بعضی جاهای اون رو تغییر بدم
در نتیجه نیازه یه بار با توجه به ابعاد موجود در فایل پره موجود، اون رو مدل کنم ولی این قسمتش چون انحناهای سه بعدی داره پیچیده شده
راهکاری دارید این قسمتش رو چجوری مدل کنم؟
خیلی ممنونم
blade-1.jpg

mm.caffee

عضو جدید
سلام
نکته اینه که فایل مربوط به این پره موجوده که توسط اسکنر 3 بعدی گرفته شده و قسمت های مختلفش قابل تغییر دادن نیست و من نیاز دارم بعضی جاهای اون رو تغییر بدم
در نتیجه نیازه یه بار با توجه به ابعاد موجود در فایل پره موجود، اون رو مدل کنم ولی این قسمتش چون انحناهای سه بعدی داره پیچیده شده
خیلی ممنونم
مشاهده پیوست 235716

سلام دوستان
کسی میتونه من رو راهنمایی کنه؟
خیلی ممنونم

akbar159

عضو جدید
سلام دوستان..

سالید ورک، خروجی(مدل سه بعدی) رو میتونه به صورت عکس هم بده؟.....عکسش با کیفیت هست؟...

ممنون...

48055

عضو جدید
سلام
خیلی ممنونم
مشاهده پیوست 235716
شما فایل ابرتون رو با چه نرم افزاری باز کردید؟ اگه با Solidاین کار رو انجام دادی به علت کم بودن ابزار ابر نقاط تو این نرم افزار کمی مشکل و همراه با خطا است .
باید با دستور Sweep باشه اما به علت دقیق نبودن guide curve ( نقطه ی نا دقیق spline) انحراف زیادی دیده میشه .

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
خیلی ممنونم
مشاهده پیوست 235716

برای مدل کردن نواحی پیچیده ای مثل این پره ها باید از سطوح استفاده کرد. البته امکان انجام دادن آن با دستور Loft یا sweep هم هست ولی کار کمی پیچیده تر می شود چرا که باید یک پره را بطور یکجا ایجاد کرد. برای تغییر دادن پره ها (اگر مدل فعلی پارامتریک نیست) بهتر است از روی مدل فعلی یک مدل پارامتریک ایجاد کرد. سپس ناجیه ای که باید تغییر داد را بطور پارامتریک اصلاح کرد.

گفته اید قرار است پره را تغییر دهید اما نگفته اید که تغییر چیست و شکل پره چطور باید تغییر کند. آیا ابر نقاطی از ناحیه اصلاح شده دارید یا مثلا میزان جابجایی یا تغییر انحنا مورد نیاز بطور مشخص تعریف شده است؟ راه حل انجام کار بستگی به جواب این سوال ها دارد.

اگر قرار است چشمی بخشی از پره را اصلاح کنید می توانید چند 3d sketch از روی لبه های مدل فعلی ایجاد کنید. سپس پره را با کمک 3d sketch ها دوباره بسازید. تغییر دادن شکل پره جدید توسط 3d sketch آسان خواهد بود.

mm.caffee

عضو جدید
برای مدل کردن نواحی پیچیده ای مثل این پره ها باید از سطوح استفاده کرد. البته امکان انجام دادن آن با دستور Loft یا sweep هم هست ولی کار کمی پیچیده تر می شود چرا که باید یک پره را بطور یکجا ایجاد کرد. برای تغییر دادن پره ها (اگر مدل فعلی پارامتریک نیست) بهتر است از روی مدل فعلی یک مدل پارامتریک ایجاد کرد. سپس ناجیه ای که باید تغییر داد را بطور پارامتریک اصلاح کرد.

گفته اید قرار است پره را تغییر دهید اما نگفته اید که تغییر چیست و شکل پره چطور باید تغییر کند. آیا ابر نقاطی از ناحیه اصلاح شده دارید یا مثلا میزان جابجایی یا تغییر انحنا مورد نیاز بطور مشخص تعریف شده است؟ راه حل انجام کار بستگی به جواب این سوال ها دارد.

اگر قرار است چشمی بخشی از پره را اصلاح کنید می توانید چند 3d sketch از روی لبه های مدل فعلی ایجاد کنید. سپس پره را با کمک 3d sketch ها دوباره بسازید. تغییر دادن شکل پره جدید توسط 3d sketch آسان خواهد بود.

سلام
خیلی ممنونم که جواب دادید
در تحلیل تنشی پره مهمترین فاکتور برای شکست فیلت اتصالی پره ها به بدنه هست و هم چنین ضخامت پره ها
میخوام جوری مدل بشه که بتونم این پارامترها رو به صورت دلخواه تغییر بدم تا بتونم بهینش کنم
راستش غیر از پره بدنه رو توسنتم با اسکچ سه بعدی مدل کنم ولی پره هاش رو چطوری دقیقا مدل کنم؟
مدل پارامتریک رو چجوری ایجاد کنم؟
مدل نهایی ابر نقاط هم در دسترسه که عکسی که قبلا گذاشتم از مدل ابر نقاط بوده
اینجاش موندم
اینم قسمتی که تا الان انجام تونستم بدم
my blade.jpg
الان اگه با اسکچ سه بعدی منحنی ها رو فیت کنم با چه دستوراتی دقیقا میشه مدلش کرد؟
خیلی ازتون ممنونم
از پاسخ دوست عزیزمون 48055 هم واقعا سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

cyrusco

عضو جدید
سلام
ما یک مدلی رو داریم در سالید شبیه سازی می کنیم که یک قسمت اون از سیم SMA استفاده شده. SMA رو نمی تونیم شبیه سازی کنیم.
لطفا اگر کسی با این مورد آشنایی داره راهنمایی کنه.

توضیح اینکه سیم های SMA سیم هایی هستند که با استفاده از جریان الکتریکی طول آنها تغییر می کند و وقتی جریان قطع می شود طول آن به حالت عادی برمیگردد.

ممنون

moheal

عضو جدید
سلام
سالیدورکم نسخه 2013 که فرمت msh نداره.
چی کار کنم؟
دوباره نصب کنم یا نسخه بالاتری نصب کنم؟

salehdt

عضو جدید
سلام
من solid2014 رو نصب کردم چون .net جدید رو نصب کرده بوده بودم .net های قبلی رو حذف کردم اما مثل اینکه نرم افزار سالید بهش نیاز داره حالا کسی می تونه بگه چه ورژن هایی از .net یا هر نرم افزار دیگه ای واسه solid لازمه ؟ چجوری می تونم گیر بیارم