تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

ramin1986

عضو جدید
دوستان یه سوال خیلی ساده ، محیط یه منحنی را با کدوم دستور تو کتیا حساب می کردیم ، ممنووون

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام، میخواهم 2تا اسکچ رو به هم لافت کنم
نقاط متناظر در لافت، با کمانی به هم وصل میشوند که،
در انتهای کار، بایستی که; شعاع کمان ، اگر از روبرو اندازه بزنیم با مقداری که از نمای چپ (یا راست) اندازه بزنیم، متفاوت باشد.
مشاهده پیوست 250809

در قسمت guide، کمان هایی رو که بین نقاط متناظر کشیدم، رو انتخاب میکنم، اما به هیچ عنوان شکل نهایی، شکل دلخواه نمیشود.

برای بدست آوردن منحنی مورد نظر دو راه دارید:
1- از دستور combine curve در بخش GSD استفاده کنید و دو کمان را با هم ترکیب کنید تا منحنی لازم را بدست بیاورید.
2- کمان های فعلی را توسط دستور extrude در بخش GSD امتداد داده تا دو سطح بدست بیاورید. سپس منحنی تقاطع دو سطح را با کمک دستور intersect بدست بیاورید.

فایل ضمیمه را برای نمونه ببینید:

مشاهده پیوست COMBINE CURVE & EXTRUDE.zip

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
نحوه اتصال تاریخ سیستم (کامپیوتر) به یه فایل تکست داخل محیط درفت؟ راهنمایی بفرمایید.

تاریخ سیستم را می توان با کمک ماکرو خواند و در نقشه نوشت اما این تاریخ بطور خودکار بروز نمی شود (و از نظر مهندسی نباید هم بشود!)
ماکرو زیر تاریخ را در نقشه می نویسد :

نحوه اتصال تاریخ سیستم (کامپیوتر) به یه فایل تکست داخل محیط درفت؟ راهنمایی بفرمایید.

تاریخ سیستم را می توان با کمک ماکرو خواند و در نقشه نوشت اما این تاریخ بطور خودکار بروز نمی شود (و از نظر مهندسی نباید هم بشود!)

ماکرو ضمیمه تاریخ را در نقشه می نویسد:

مشاهده پیوست Drawing Date.zip

hojat1264

عضو جدید
سلام
آیا با نرم افزار کتیا میشه نحوه مونتاژ رو به صورت فایل تصویری ایجاد کرد؟
ممنون میشم اگه راهنمایی بکنین
با تشکر

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
آیا با نرم افزار کتیا میشه نحوه مونتاژ رو به صورت فایل تصویری ایجاد کرد؟
ممنون میشم اگه راهنمایی بکنین
با تشکر

توسط بخش DMU Kinematics یا DMU Fittings می توان تقریبا هر فرآیندی را شبیه سازی کرد. البته نرم افزار Delmia که خواهر کتیا محسوب می شود بطور اختصاصی برای طراحی خط تولید و شبیه سازی فرآیند ساخت و تولید طراحی شده است.

hojat1264

عضو جدید
توسط بخش DMU Kinematics یا DMU Fittings می توان تقریبا هر فرآیندی را شبیه سازی کرد. البته نرم افزار Delmia که خواهر کتیا محسوب می شود بطور اختصاصی برای طراحی خط تولید و شبیه سازی فرآیند ساخت و تولید طراحی شده است.

اول از همه ممنون از وقتی گه گذاشتین .
پس به گفته شما تو بخش DMU Kinematics میشه از نحوه مونتاژ و دمونتاژ فیلم تهیه کرد؟
بازم ممنون

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
اول از همه ممنون از وقتی گه گذاشتین .
پس به گفته شما تو بخش DMU Kinematics میشه از نحوه مونتاژ و دمونتاژ فیلم تهیه کرد؟
بازم ممنون

بله، البته این بخش بیشتر برای شبیه سازی مکانیزم ها مناسب است ولی می توان فرآیندهای ساده مونتاژ را هم با آن شبیه سازی کرده و از آن فیلم تهیه کرد. اگر فرآیند پیچیده است توصیه می کنم از بخش DMU Fitting استفاده کنید که کار را آسانتر می کند.

حسین.ب

عضو جدید
سلام
دوستان کسی فیلم یا pdf اموزشی طراحی بدنه خودرو داره؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

hojat1264

عضو جدید
یک دنیا ممنون
بله، البته این بخش بیشتر برای شبیه سازی مکانیزم ها مناسب است ولی می توان فرآیندهای ساده مونتاژ را هم با آن شبیه سازی کرده و از آن فیلم تهیه کرد. اگر فرآیند پیچیده است توصیه می کنم از بخش DMU Fitting استفاده کنید که کار را آسانتر می کند.

amir.m_cnc

عضو جدید
سلام دوستان.....

چطوری میشه تو محیط دوبعدی یا سه بعدی حروف تایپ کرد به طوری که بشه اون حروف رو pad کرد...

mehd0551

عضو جدید
سلام دوستان.....

چطوری میشه تو محیط دوبعدی یا سه بعدی حروف تایپ کرد به طوری که بشه اون حروف رو pad کرد...
ابتدا در محیط درفت متن مورد نظر خود را بنویسید سپس با پسوند dxf ذخیره کنید و بعد از باز کردن متن مورد نظر را کپی نمایید اکنون آن را در محیط اسکچ (2بعدی) پست نمایید.

H4D1

عضو جدید
درود بر مهندسین عزیز

به مشکلی در مش زدن هندسه برخوردم که کمک شما رو میطلبه:)

هندسه با کتیا رسم شده و در ورک بنچ مش زده شده

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
درود بر مهندسین عزیز

به مشکلی در مش زدن هندسه برخوردم که کمک شما رو میطلبه:)

هندسه با کتیا رسم شده و در ورک بنچ مش زده شده

به نظر می رسد هندسه در محل مش دارای نقاط یا خطوط تکراری است. احتمال دارد هندسه در کتیا پیوستگی مناسبی نداشته باشد. بهتر است روی ناحیه ای که خطا داده است زوم کنید و چک کنید که نقاط یا خطوط تکراری نداشته باشید. اگر امکان به اشتراک گذاری فایل کتیا را هم داشته باشید می توان بهتر بررسی کرد.

بابک1668

عضو جدید
سلام من دارم از یه پی دی اف آموزش طراحی بدنه رو انجاphoto_2015-10-05_22-31-41.jpgم میدم یه دستور رو متوجه نمیشم تو پیوست منظورش چیه ؟

ma5967

عضو جدید
سلام من دارم از یه پی دی اف آموزش طراحی بدنه رو انجامشاهده پیوست 252183م میدم یه دستور رو متوجه نمیشم تو پیوست منظورش چیه ؟

با دستور split میتونی منحنی یا صفحه رو در صورتی که گزینه keep both side فعال باشه به دو قسمت تقسیم کنی و هر دو قسمت هم باقی بمونند. با دستور blend هم میتونی بین دو تا منحنی صفحه ایجاد کنی. حالا باید ببینی تو pdf گزینه های element to cut و cutting element چی میتونه باشه ...

mehd0551

عضو جدید
سلام در اسکچ قطعه تلرانس گذاری را فعال نموده ام و همراه تمام اندازه ها یک تلرانس عددی قرار دارد در زمان نقشه گیری در محیط درفت این تلرانس های همراه با اندازه را چگونه به اندازه نقشه اضافه کنم (تلرانس ها از قبل در محیط اسکچ وارد شده است)

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام در اسکچ قطعه تلرانس گذاری را فعال نموده ام و همراه تمام اندازه ها یک تلرانس عددی قرار دارد در زمان نقشه گیری در محیط درفت این تلرانس های همراه با اندازه را چگونه به اندازه نقشه اضافه کنم (تلرانس ها از قبل در محیط اسکچ وارد شده است)

اگر اندازه هایی که در نقشه وارد می کنید را توسط دستور insert-generation-generate dimensions ایجاد کنید می توان در زمان ایجاد کردن اندازه ها سوییچ تلورانس را انتخاب کنید تا بطور خودکار اضافه شود. متاسفانه با تغییر دادن تلورانس ها در مدل، تلورانس ها بطور خودکار بروز نمی شوند و حتی برای اندازه هایی که بدون تلورانس ایجاد شده اند تلورانس جدید اضافه نمی شود. پس این روش تنها یکبار بدرد می خورد!!!!!!!

saeed-deadman

عضو جدید
طراحی بدنه خودرو و ماشینکاری

طراحی بدنه خودرو و ماشینکاری

سلام....کسی فایلی راجع به طراحی بدنه خودرو و ماشینکاری که بشه داره؟

starone312

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید
کسی میدونه چطور میشه ضخامت خط و به صورت دستی وارد کنی ؟ مثلا به اندازه ضخامت دیوار 10 سانتی ! خودش تا 2.6 میلیمتر داره فقط
چون دارم پلان ساختمون میکشم وقتی پد میدم تمام اندازه ها به هم میخوره

mehd0551

عضو جدید
سلام خسته نباشید
کسی میدونه چطور میشه ضخامت خط و به صورت دستی وارد کنی ؟ مثلا به اندازه ضخامت دیوار 10 سانتی ! خودش تا 2.6 میلیمتر داره فقط
چون دارم پلان ساختمون میکشم وقتی پد میدم تمام اندازه ها به هم میخوره
سلام تو اسکچ یه خط معمولی باز بکش (یه دیوار معمولی )بعد از خروج از اسکچ گزینه پد را انتخاب کن کتیا ارور میده که خط بازه شما هم اوکی کن حالا گزینه Thick را انتخاب کن و از قسمت thin pad عدد مورد نظر ضخامت خط را وارد کن اگه عدد پایین را با عدد بالا برابر بدی خط از دو طرف باز میشه و اگه یکیش رو بدی ضخامت خط به همون سمت راست یا چپ متمایل میشه داخل پنجره سمت چپ ارتفاع دیوار رو بده (Length) و حالا ادامه نقشه ها را با همین روش برو

alirezaamin

عضو جدید
سلام. من یه فایل سه بعدی catpart از یه کارتر دارم ولی مشکل اینکه قطعه توخالیه و فقط سطوح وجود دارند. آیا میشه قطعه رو تو پر کرد؟

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام. من یه فایل سه بعدی catpart از یه کارتر دارم ولی مشکل اینکه قطعه توخالیه و فقط سطوح وجود دارند. آیا میشه قطعه رو تو پر کرد؟

سلام، باید از دستورات بخش generative shape design استفاده کنید تا اتصال بین سطوح را چک کرده و در صورت لزوم ترمیم کنید سپس آنها را ترکیب join کنید تا یک سطح بسته بوجود بیاید سپس توسط دستور close surface در بخش part design این سطح را به جسم توپر solid تبدیک کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
یکی از دوستان درخواست تعدادی نقشه تمرینی برای تمرین مدل سازی و نقشه کشی در سالیدورک یا کتیا و ... را داشتند که به ضمیمه تقدیم می شود. تعداد نقشه ها حدود 200 عدد است که محتوی تقریبا همه نوع قطعه یا مجموعه ای (پلاستیک، ورقی، فرم، ...) می شود. این فایلها را من در طول چند سالی که طراحی تدریس کرده ام جمع آوری کرده ام. متعلق به بنده نیستند اما من راضی نیستم کسی از آنها برای کسب درآمد به هر نحوی استفاده کند و صرفا برای آموزش شخصی هستند. ان شا الله مفید باشند.

نقشه ها همه در قالب عکس هستند و در یک فایل zip ذخیره شده اند و حجم فایل فشرده حدود 40 مگابایت است:

https://drive.google.com/file/d/0ByS1sUnU4ZesX0htcThqNUhzWDA/view?usp=sharing

ma5967

عضو جدید

از دستور extract در محیط generative shape design استفاده کنید. و همه سطح ها رو extract کنید. سپس همونطور که دوستمون گفت join کنید و از دستور close surface در محیط part design استفاده کنید تا سطحتون رو به یه شکل توپر تبدیل کنید.

starone312

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید
من دوتا سوال داشتم
یه پلان ساختمون کشیدم که واسه ستون هاش یدونه ستون کشیدم ، بقیه ش رو پترن کردم ، حالا یدونه از ستون ها اضافیه ، میخواستم ببینم میتونم فقط اون یدونه ستون رو پاک کنم ؟ چون وقتی پاکش میکنم کلا همه ستون ها پاک میشه
دوم اینکه چطور میتونم رو یه دیوار خاصی که انتخاب میکنم چیز دیگه ایی بکشم ،یا مثلا رو یه ستون خرپا میخوام بکشم که تو عکس مشخص کردم . چون وقتی روش کلیک میکنی میخوای بری تو اسکچ همه ستون هارو از روبه رو نشون میشه و هرچی میکشی نشون نمیده . اگه ممکنه یخورده ساده توضیح بدید تازه اول کارمه :دی

ستون پایین سمت راست و میخوام حذف کنم و یه خرپا رو ضلعی که رو ستون سمت راست بالا مشخص کردم بکشم

ممنون

saeed-deadman

عضو جدید
سلام....میتونی رو patern تو نمودار درختی دوبار کلیک کن . نقاط و محل ایجاد patern مربوط به ستون رو با نقاط نارنجی نشون میده (زوم کنی میبینی)... میتونی با کلیک روی اون نقطه ی دلخواهت از ایجاد الگو تو اون نقطه جلوگیری کنی....

starone312

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام....میتونی رو patern تو نمودار درختی دوبار کلیک کن . نقاط و محل ایجاد patern مربوط به ستون رو با نقاط نارنجی نشون میده (زوم کنی میبینی)... میتونی با کلیک روی اون نقطه ی دلخواهت از ایجاد الگو تو اون نقطه جلوگیری کنی....

مرسی درست شد ;)

درمورد سوال دومم چی ؟