تاپیک سوالات کنترل

Coronaa

کاربر فعال
فقط تعداد پیکسل میخوای؟
بگو چیار میخوای بکنی تا بگم دستوراشو
ببین من میخوام مساحت منحنی سطح زیر نمودار رو بدست بیارم.
یکی به من گفت اول باید تعداد پیکسل های اون قسمت رو در بیاری و باقی مراحل!
شما روشی داری برای اینکار؟

Coronaa

کاربر فعال
به جدا کردن قسمت مثلثی دقت نکرده بودم. نمی دونم.
نه لزوما. من عکس رنگی رو هم امتحان کردم. تعداد کل پیکسل هایی که متلب میده با تعداد پیکسلایی که تو ویندوز نشون میده یکیه.
والا من دقیق نمی دونم تاپیک مدنظرت کجاس. باید از بچه های بالایی پرسید.

از توی ویندوز چطوری میشه تعداد پیکسلها رو مشخص کرد؟

ziapandorra

عضو جدید
مهندس من با سیمولینک کنترل کار نکردم.
میشه توضیح بدی چطوری میتونم این تابع تبدیل رو توی سیمولینک قرار بدم و یه کنترلر مثل PID رو براش طراحی کنم؟
ضرایب کنترلر رو چطوری میشه بدست آورد توی سیمولینک؟

ضرایب کنترلر؟!
دیگه چی مهندس؟! فکر کنم اینا سوالات کنترلی نیستن! آموزش کنترله!

Coronaa

کاربر فعال
ضرایب کنترلر؟!
دیگه چی مهندس؟! فکر کنم اینا سوالات کنترلی نیستن! آموزش کنترله!
خب بلد نیستم دیگه!
میخوام فرآیند طراحی یک کنترلر PID رو از روی همین تابع تبدیلی که فرستادم انجام بدم یاد بگیرم. (توی سیمولینک)
میشه قدم به قدم اینجا بذاری تا هم من و هم بقیه یاد بگیرن؟
ممنون میشم ازت.

ziapandorra

عضو جدید
خب بلد نیستم دیگه!
میخوام فرآیند طراحی یک کنترلر PID رو از روی همین تابع تبدیلی که فرستادم انجام بدم یاد بگیرم. (توی سیمولینک)
میشه قدم به قدم اینجا بذاری تا هم من و هم بقیه یاد بگیرن؟
ممنون میشم ازت.

خب برو مطالعه کن یاد بگیر. میتونی به کتاب های رفرنس مراجعه کنی.

زمانی کمک میتونم داشته باشم که خودت هم یه حرکتی نشون بدی، و بدونم که خیلی تلاش کردی اما نتونستی.

Coronaa

کاربر فعال
خب برو مطالعه کن یاد بگیر. میتونی به کتاب های رفرنس مراجعه کنی.

زمانی کمک میتونم داشته باشم که خودت هم یه حرکتی نشون بدی، و بدونم که خیلی تلاش کردی اما نتونستی.
مرسی.
پس من مطالعه میکنم و سعی میکنم خودم انجام بدم . بعد مشکلاتم رو ازت می پرسم.
فقط یه سوال؟
من ضرایب PID رو باید با روابط بدست بیارم و بعد توی سیمولینک جایگذاری کنم؟
tuning هم از توی همون سیمولینک انجام میشه؟

Coronaa

کاربر فعال
دوستان عزیز،
من یه بردار p=[10 20 40 55 60 70 100]

دارم که میخوام با فازی اعداد زیر نصف بزرگترین عدد رو در یک گروه و بزرگتر از نصف بزرگترین عدد رو در گروه دیگه قرار بدم. کسی بلد هست کمکم کنه؟

Coronaa

کاربر فعال
مرسی.
پس من مطالعه میکنم و سعی میکنم خودم انجام بدم . بعد مشکلاتم رو ازت می پرسم.
فقط یه سوال؟
من ضرایب PID رو باید با روابط بدست بیارم و بعد توی سیمولینک جایگذاری کنم؟
tuning هم از توی همون سیمولینک انجام میشه؟
سلام جناب مهندس ziapandorra
من یه چیزایی در مورد PID که قبلاً از شما پرسیده بودم یاد گرفتم. لینکشو براتون میفرستم.
کدش رو دارم ولی نمیدونم چطوری ضرایب رو انتخاب کنم.
اگه میشه یه راهنمایی بکنید.
http://uplood.ir/7niQ
ممنون

آخرین ویرایش:

ziapandorra

عضو جدید
سلام جناب مهندس ziapandorra
من یه چیزایی در مورد PID که قبلاً از شما پرسیده بودم یاد گرفتم. لینکشو براتون میفرستم.
کدش رو دارم ولی نمیدونم چطوری ضرایب رو انتخاب کنم.
اگه میشه یه راهنمایی بکنید.
http://uplood.ir/7niQ
ممنون

سلام

برای طراحی کنترل کننده PID (یا تنظیم ضرایب کنترل کننده PID) لازم است به سوال مهمی پاسخ دهیم: " هدف من از طراحی (تنظیم) چیست؟ " به این معنی که در انتهای طراحی، پاسخ پله ی سیستم چه مشخصاتی باید داشته باشد؟ (از قبیل اورشوت، زمان نشست و ... )

لازم است به این سوال پاسخ دهی تا بتوانی ضرایب را تنظیم کنی. بسته به اینکه پاسخ سوال چه باشد، روش های مختلفی برای طراحی وجود خواهد داشت.

برای توابع تبدیل مختلف، و بسته به اینکه هدفمان از طراحی چه باشد گزینه های مختلفی داریم. پیشنهاد من دانلود کتاب زیر است. کتاب را به خوبی مطالعه کن. سیمولینک را نیز بعدا بحث می کنیم.

پیوست ها

• Handbook of PI and PID Controller Tuning Rules.compressed.pdf
    4.5 مگایابت · بازدیدها: 0

Coronaa

کاربر فعال
سلام دوستان
یه سوال دارم :
شنیدم کنترل کننده PID فقط برای سیستم های خطی هست و برای سیستم های غیر خطی از روش های دیگه استفاده میکنند.
حالا برای سیستم های غیر خطی از چه کنترل کننده هایی استفاده میشه؟

آخرین ویرایش:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام

سلام

سلام.
با توجه به فرآیند مورد نظرتون که از رابطه ورودی - خروجی خطی یا غیر خطی برخوردار هستش میتونید از PID استفاده کنید.
اگر فرآیند خطی باشه خروجی کنترل شده دارای خطای کمتری هستش و خواسته های ما رو بهتر برآورده میکنه.
ولی اگر فرآیند غیر خطی باشه میتونید از خطی سازی استفاده کنید و پس از خطی شدن از PID استفاده کنید. البته اگر خطی سازی نکنید و باز هم از PID استفاده کنید ممکن کارتون انجام بشه فقط خطا زیاد میشه.
میتونید مکانیزم غیر خطی رو برای کنترل گرتون در نظر بگیرید و از مدارات مقایسه گر ، Zero-Span ، سنسور ها و ... برای کنترل استفاده کنید.

Coronaa

کاربر فعال
سلام.
با توجه به فرآیند مورد نظرتون که از رابطه ورودی - خروجی خطی یا غیر خطی برخوردار هستش میتونید از PID استفاده کنید.
اگر فرآیند خطی باشه خروجی کنترل شده دارای خطای کمتری هستش و خواسته های ما رو بهتر برآورده میکنه.
ولی اگر فرآیند غیر خطی باشه میتونید از خطی سازی استفاده کنید و پس از خطی شدن از PID استفاده کنید. البته اگر خطی سازی نکنید و باز هم از PID استفاده کنید ممکن کارتون انجام بشه فقط خطا زیاد میشه.
میتونید مکانیزم غیر خطی رو برای کنترل گرتون در نظر بگیرید و از مدارات مقایسه گر ، Zero-Span ، سنسور ها و ... برای کنترل استفاده کنید.
مرسی.
از اینکه میگن یکی از کنترل کننده های غیر خطی روش sliding mode هست درسته؟ یا اصلن sliding mode یه مبحث جدایی هست؟

Coronaa

کاربر فعال
و سوال دیگه اینکه چطوری میشه توی متلب یک معادله غیر خطی رو یه معادله خطی تبدیل کرد؟

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
مرسی.
از اینکه میگن یکی از کنترل کننده های غیر خطی روش sliding mode هست درسته؟ یا اصلن sliding mode یه مبحث جدایی هست؟

sliding mode در حقیقت یک روش کنترل فرآیند های غیر خطی هستش. که با استفاده از محدود کردن یا تقریب زدن سیستم ( فرآیند ) اصلی ، سیستم رو کنترل میکنن.

starblue7750

عضو جدید
سلام
من دانشحوی ارشد الکترونیک هستم
یه موضوع یا یه فیلد رو میشه برام معرفی کنید
چون سطح علمی خوبی ندارم متاسفانه زیاد سر در نمیارم ولی بشتکار خوبی دارم
خودم دوره PLC و تعمیرکار موبایل رفتم (البته می دونم ربطی به موضوع نداره). ولی نمی دونم چرا می خوام کار بردازشی انجام بدم ولی زیاد اطلاعی هم ندارم چون تازه این ترم برداشتم
دوستام که دارن کار می کنن می گم گرایش هایی که به کنترل نردیکه خیلی خوبن . از طرفی هم شاید برا دکتری الکترونیک هوابیمایی بخونم
خودمم نمی دونم چی می خوام​

sh2012

عضو جدید
سلام دوستان کسی اطلاعاتی از الگوریتم تجزیه ای و کاربردش تو روش های بهینه سازی داره.....

ملتمس به دعا هستم...........