تاپیک سوالات قدرتی

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک بانک خازن راه اندازی کردیم .
بعد از سویچ اف شدن بانک , ولتاژ در خازن ها تا مدت زمانی میمونه و این ولتاژ بسیار خطرناک هست. چه اقدامی صورت بگیره که این ولتاژ در کمترین زمان ممکن به نزدیکی صفر برسه؟
با تشکر از مهندسین

تا اونجا که می دونم( عملا خودم پیاده نکردم) از مقاومت های تخلیه و س.ک.سیونر زمین برای تخلیه ولتاژ بعد از قطع بانک خازنی از مدار و زمین کردن فیدر استفاده می شه. البته از س.ک.سیونر باید با تاخیر استفاده کرد تا بانک خازنی به اندازه کافی از طریق مقاومت های تخلیه دشارژ شده باشه تا س.ک.سیونر توانایی قطع جریان منتجه رو داشته باشه. فکر کنم طبق IEC باید در ۵ دقیقه ولتاژ به زیره ۵۰ ولت برسه.

این لینک رو اگه ببینید. کاملتر توضیح داده.

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
تا اونجا که می دونم( عملا خودم پیاده نکردم) از مقاومت های تخلیه و س.ک.سیونر زمین برای تخلیه ولتاژ بعد از قطع بانک خازنی از مدار و زمین کردن فیدر استفاده می شه. البته از س.ک.سیونر باید با تاخیر استفاده کرد تا بانک خازنی به اندازه کافی از طریق مقاومت های تخلیه دشارژ شده باشه تا س.ک.سیونر توانایی قطع جریان منتجه رو داشته باشه. فکر کنم طبق IEC باید در ۵ دقیقه ولتاژ به زیره ۵۰ ولت برسه.

این لینک رو اگه ببینید. کاملتر توضیح داده.
بله ممنونم متوجه شدم.
اما همه خازن هایی که برای اصلاح ضریب توان استفاده میشن مقاومت داخلی دارن و با اینکه مقاومت هست مدت زمانی طول میکشه تا ولتاژ کم بشه
تو یک تابلو قدیمی دیدم تا 20 دقیقه هم طول کشیده.
میخوام بصورت سریع حالا لحظه ای نباشه اما حداکثر 30 ثانیه ولتاژ به کمتر از 50 ولت برسه.
...

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال دارم، خیلی نامردید اگه بهم بخندید:(
چند وقت پیش یاد آزمایش کتاب علوم ابتدایی افتادم. یه آزمایش داشت که چندتا لامپ رو به یه باتری وصل میکردی و لامپا روشن میشد و ....
من یادمه وقتی لامپا رو به صورت سری وصل میکردم نور لامپی که به سر مثبت باتری نزدیکتر بود خیلی بیشتر از لامپ آخری (یعنی لامپی که به پلاریته منفی وصل بود) میشد. در واقع به ترتیب نور لامپها کمتر میشد!!!!!!!!!!
با توجه به اینکه توان مصرفی لامپها برابر هستن باید افت پتانسیل یکسانی روی هر لامپ باشه و نورشون دقیقا برابر باشه!!!!!! پس چرا اینجوری میشد؟
البته وقتی به صورت موازی وصلشون میکردم نورشون یکسان بود که جای تعجب نداره. نکته همین اتصال سری هست که عجیبه:confused:

اگه امپدانش داخلی لامپ ها یکی باشه .گفته شما قانون kvl رو نقض میکنه .
بنابراین آزمایش شما مشکل داشته .
مجموعه اختلاف پتانسیل دو سر لامپ ها باید با ولتاژ منبع برابر باشه . احتمالا اون لامپ پر نور تر توان کمتری ( امدانس کمتری ) داشته .

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله ممنونم متوجه شدم.
اما همه خازن هایی که برای اصلاح ضریب توان استفاده میشن مقاومت داخلی دارن و با اینکه مقاومت هست مدت زمانی طول میکشه تا ولتاژ کم بشه
تو یک تابلو قدیمی دیدم تا 20 دقیقه هم طول کشیده.
میخوام بصورت سریع حالا لحظه ای نباشه اما حداکثر 30 ثانیه ولتاژ به کمتر از 50 ولت برسه.
...

بله درست می فرمایید، مقاومت های تخلیه توی خوده خازن قرار داره.

امروز از یکی از همکارا پرسیدم گفتن که وسیله ای هست به اسم وسیله تخلیه سریع fast-discharging device/coil که در جاهایی که سرعت سوییچینگ بالاست از این وسیله استفاده می شه تا در صورت خاموش کردن بانک خازنی به سرعت ولتاژش افت کنه و آماده وصل مجدد به شبکه بشه. یعنی مثله مقاومت تخلیه داخلی نیست بلکه به بانک خازنی می تونه اضافه بشه

این کاتالوگ یک بانک خازنی از اشنایدر الکتریکه، صفحه ۵ رو اگه نگاه کنید quick discharge coils رو به صورت optional گذاشته که در صورت داشتن این کویل بانک خازنی در طی ۱۰ ثانیه تخلیه و آماده اتصال مجدد میشه.

فکر کنم با یه سازنده تماس بگیرید بتونه اطلاعات کاملتری در مورد دستگاه مورد نیازتون بده، چون مسلما ظرفیت بانک ، ولتاژ و زمان تخلیه روی spec و قیمتش تاثیر می ذاره. اگه اطلاعاتی گرفتین به ماهم بگید ماهم یه چیزی یاد بگیریم.

آخرین ویرایش:

hbd.2006

اخراجی موقت
اتصال كوتاه:

یک
اتصال کوتاه خطایی است در یک وسیله الکتریکی که در آن بار «الکتریکی) اجازه می یابد تا بین یک فاز و زمین الکتریکی یا بین دو فاز جریان یابد. به عبارت غیر فنی تر، یک اتصال کوتاه هنگامی رخ میدهد که جریان الکتریسیته از یک مدار در جهتی ناخواسته، عموما به دلیل یک اتصالی در جایی که کسی انتظار ندارد، عبور کند.

ساده ترین راه برای ایجاد یک اتصال کوتاه متصل کردن سرهای مثبت و منفی یک باتری توسط یک هادی کم مقاومت، مانند سیم، است. مقاومت کم موجبجریان زیاد می شود که منجر به خروج انرژی زیادی از باتری در مدت کوتاه میشود. «قانون اهم و توان را مشاهده کنید.)

توجه: اگر عملاً این آزمایش را انجام دهید ممکن است گرمای زیادی تولید شده و به سیم یا باتری ضرر برساند یا گازهای سمی آزاد شود و یا باتری منفجر شود. این آزمایش را انجام ندهید.

در وسایل الکتریکی، اتصال کوتاه عموماً هنگامی رخ میدهد که عایق سیمی از بین برود، یا ماده هادی دیگری (نظیر آب) وارد دستگاه شود که به بارها اجازه می دهد تا از مسیری متفاوت از مسیر پیشبینی شده عبور کنند.
عبور یک جریان زیاد از یک باتری ( که پیل هم خوانده می شود) میتواند تولید سریع گرما کند که به صورت بالقوه منجر به یک انفجار یا انتشار گاز هیدروژن می شود. سیم هایی که دارای بار زیاد هستند هم می توانند به شدت گرم شوند و گاهاً موجب خرابی یا سوختگی عایق سیم شوند. شرایط جریان زیاد ممکن است در هنگام متوقف شدن بارهای موتور الکتریکی ایجاد شود، مانند حالتی که پره یک پمپ الکتریکی توسط آشغال، گیر کرده باشد.

می توان از زیان های ناشی از اتصال کوتاه توسط بکارگیری فیوزها، مدار شکن ها یا دیگر حفاظت های بار زیاد که در واکنش به جریان اضافی برق را قطع می کنند، جلوگیری کرد. اندازه های سیم در نظامنامه های ساختمانی و برقی معین شده اند و بایستی بدقت برای کاربردهای خاص شان بکار برده شوند تا به همراه حفاظت جریان زیاد عملکردی مطمئن را ارائه دهند.

در برنامه ریزی کامپیوتر، اتصال کوتاه نام دیگر محاسبه کمینه است.

دانشنامه رشد.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
با عرض سلام خدمت دوستان.

متاسفانه در روزهای گذشته شاهد پست های بی جا و بی خود در تالار برق و علی الخصوص در تالار مورد علاقه من قدرت بودیم، من یکبار به تمامی دوستان تذکر بدم که فقط بحث علمی انجام بدن و وارد حاشیه نشن، کسی که یه ماهه عضو شده خنده داره که به یکی دیگه بگه تازه وارد، اونموقع ما باید سند تالار رو بزنیم به اسممون.

در ضمن کاربری حق نداره به کاربری دیگر توهین کنه، آمار کسی رو دربیاره و...

دفعه اول رو با تذکر بسنده میکنم و فقط نمرات منفی میدم، برای دفعه دوم به روش خودم اقدام میکنم. روش من هم با روال سایت کمی فرق داره که به صورت یک یا دو مرحله ای کاربر رو مستقیما اخراج میکنم.

پس به یکدیگر احترام بگذاریم و فقط بحث های علمی انجام بدیم تا...

Ice Man

آخرین ویرایش:

یاسین62

عضو جدید
pm برنامه ای برای جلوگیری از خرابی تجهیزات و ضررهای تولید است که طبق برنامه زمانبندی مثلا 6ماهه و1ساله باید انجام گیرد مثلا برای الکتروموتورها

تمیز کردن الکتروموتور
چک کردن پروانه خنک کننده
تست free run واندازه گیری جریان ودما دراین حالت
چک کردن بیرینگ ها با استفاده از دستگاه مخصوص
اچارکشی اتصالات فیدر وموتور
اندازه گیری مقاومت سیم پیچ ها و میگر زدن در صورت نیاز
و.........

hamed.52

کاربر فعال
سلام

بچه ها کسی در مورد آشوب در موتورهای سنکرون مغناطیس دائم کار کرده؟
تو شبیه سازیش مشکل دارم

omidka

عضو جدید
دوستان اگه اشتباه گفتم تصریح کنید لطفا خیلی وقته مطالعه ندارم

Strike termination device ضربه گیر

overhead معنیش میشه ( هوایی ) احتمالا منظورش برق گیرهای شاخه ای هستش عایق بین شاخکها هوا میباشه

flash side معنیش ( سمت های فلش ) در اسطلاح فارسی فلش به شکم سیم گفته میشه​

آخرین ویرایش:

omidka

عضو جدید
سلام دوستان زحمت كش
يكی اين سوال منو جواب بده:
جريان DC خطرناكتره يا AC؟
ميخوام با توضيح و دليل برام بنويسين

دوست عزیز برق dc از این جهت نسبت ac خطرناکتره همیشه مقدارش ثابت است ولی برق ac در هر سیکل یکبار به صفر میرسد و این به صفر رسیدن ایمنی آن را بیشتر میکند نسبت به dc

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان اگه اشتباه گفتم تصریح کنید لطفا خیلی وقته مطالعه ندارم

Strike termination device ضربه گیر

توی فارسی برقگیر ترجمه می شه. در واقع همون Lightning rod هست. البته تو فارسی به lightning arrester هم برقگیر می گن. ولی این دوتا خیلی باهم فرق دارن.

overhead معنیش میشه ( هوایی ) احتمالا منظورش برق گیرهای شاخه ای هستش عایق بین شاخکها هوا میباشه

مثلا overhed line می شه خطه هوایی ... اگه متن رو کامل می ذاشتید می شد نظر داد منظورش دقیقا چیه

flash side معنیش ( سمت های فلش ) در اسطلاح فارسی فلش به شکم سیم گفته میشه​

اینو نشنیدم ... توی نت هم چنین چیزی پیدا نکردم ... فقط این بود

Side flash - lightning strikes something close to where you are standing and then jumps from that to you.

که احتمالا با اون چیزی که شما گفتی فرق داره​

یاسین62

عضو جدید
ببین مهندس این ct وجود ندارد یا اگه هم باشه من تاحالا ندیدم شما برا این کار میتونین از یک ct ویک ترانسدیوسر استفاده کنین به عنوان مثال شما اگر یک ct 300/5 استفاده کنین می تونین خروجی ct رو به یک ترانسدیوسر بدهید وبا تنظیم ترانسدیوسر جریان دلخواه رو برحسب ma دریافت کنید.

پایدار باشید ;)

mohsenkarimiank

عضو جدید
سلام ، لطفا مقاله ای در مورد سیستم های سه فاز و فلسفه پیدایش آن برای دوستان قرار دهید و علت این که چرا از سه فاز استفاده میکنند و نه مثلا 4 تا را توضیح دهید. با تشکر

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
با اجازه دوباره (چند باره) سوال پرسی رو شروع کنم
:redface:...
لامپای کم مصرف؟
وقتی کلید قطعه و لامپ خاموشه چشمک میزنه . هی خاموش و روشن میشه ,چرا؟ چطور میشه جلوگیری کرد که لامپ دیگه روشن و خاموش نشه.؟

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
با اجازه دوباره (چند باره) سوال پرسی رو شروع کنم
:redface:...
لامپای کم مصرف؟
وقتی کلید قطعه و لامپ خاموشه چشمک میزنه . هی خاموش و روشن میشه ,چرا؟ چطور میشه جلوگیری کرد که لامپ دیگه روشن و خاموش نشه.؟

سلام
یه لامپ کوچولو موچولو توی کلید هست ، اونو از مدار خارج کن درست میشه.
این قضیه در برق ساختمان خیلی مشکل ایجاد میکنه ، مثلا برای تایمر های راه پله و به صورت کلی لامپهای کم مصرف ، دلیلشم اینه که وقتی کلید رو خاموش میکنی مدار همچنان برقرار هست ولی بیشتر افت ولتاژ روی لامپ توی کلید میافته در نتیجه باز هم انرژی به لامپ کم مصرف میرسه ، نمیدونم سیستم داخلش چی هست ، ولی به هر حال این انرژی به قدری نیست که روشنش کنه ، به حدی هم کم نیست که کاملا بشه ازش صرف نظر کرد.

-----------EDIT---------------
دلیل چشمک زدن: لامپ های فلؤرسنت در لحظه ی روشن شدن نیاز به انرژی زیادی دارند تا جریان الکتریکی از درون گاز موجود در لامپ بتواند راه خود را ببندد. در لامپهای فلؤرسنت قدیمی (لامپ مهتابی) این وظیفه بر عهده چُک بود و لی در لامپهای جدید (لامپهای کم مصرف) چون استارت کردن لامپ را یک چیپ الکترونیکی انجام می دهد پس انرژی لازم ابتدا باید در یک خازن ذخیره شود و سپس به درون لامپ پمپ شود. اگر کلیدی که لامپ را با آن روشن و خاموش می کنید لامپدار باشد، در هنگام خاموش کردن لامپ کم مصرف، لامپ درون کلید با لامپ کم مصرف سری خواهد شد و با یک ثابت زمانی در حد چند ثانیه خازن لامپ را شارژ خواهد کرد. وقتی که خازن پر از شارژ شود، درون لامپ تخلیه شده و لامپ چشمک می زند! این عمل به طور مداوم تکرار خواهد شد.

منبع
http://forum.ustmb.ir/thread2373.html

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوباره سوال
1- یک سیستم قدرت داریم بگو خب:d باسباری داره با سطح جریان اتصال کوتاه 50 کیلو امپر... یک فیدری داریم که به این باس متصله و سطح جریان اتصال کوتاه این فیدر 10 کیلو امپر هست.
متاسفانه پیمانکار هم اجازه خرید شمشی با قابلیت تحمل 50 کیلو امپر رو نمیده و میگه باید همون 10 کیلو امپری نصب بشه.
حالا اگر باس 10 کیلو امپری رو به باس 50 کیلو امپری وصل کنیم چنانچه در باس 50 کیلو امپری اتصال کوتاه رخ بده باس 10 کیلو امپری نابود میشه .
اقدام مناسب چیست؟

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوباره سوال
1- یک سیستم قدرت داریم بگو خب:d باسباری داره با سطح جریان اتصال کوتاه 50 کیلو امپر... یک فیدری داریم که به این باس متصله و سطح جریان اتصال کوتاه این فیدر 10 کیلو امپر هست.
متاسفانه پیمانکار هم اجازه خرید شمشی با قابلیت تحمل 50 کیلو امپر رو نمیده و میگه باید همون 10 کیلو امپری نصب بشه.
حالا اگر باس 10 کیلو امپری رو به باس 50 کیلو امپری وصل کنیم چنانچه در باس 50 کیلو امپری اتصال کوتاه رخ بده باس 10 کیلو امپری نابود میشه .
اقدام مناسب چیست؟

اقدام مناسب 2 روش هست ، علمی و غیر علمی:
من روش غیر علمیشو میدونم ، با توجه به اینکه برام توضیح دادی که قضیه باس بار از چه قراره؛
با یک کاغذ حل میشه : بهش بده بگو اینارو بنویس :
در صورت بروز هر گونه مشکل و نقص فنی در کارکرد فلان سیستم ، تمام مسئولیت آن به عهده ی پیمانکار میباشد و کارشناس برق هیچ مسئولیتی در قبال این سیستم ندارد . یه زمانم براش بذار مثلا مدت 7-8 سال ، بعد بگو زیرشو امضا بزنه .
همین کاغذ رو بردار ببر محضر ثبتش کن ، عمرا اگه بذاره :)

با یک مهندس ناظر ساختمان کار میکردم ، دقیقا دیدم این روشو اجرا کرد و جواب داد.

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اقدام مناسب 2 روش هست ، علمی و غیر علمی:
من روش غیر علمیشو میدونم ، با توجه به اینکه برام توضیح دادی که قضیه باس بار از چه قراره؛
با یک کاغذ حل میشه : بهش بده بگو اینارو بنویس :
در صورت بروز هر گونه مشکل و نقص فنی در کارکرد فلان سیستم ، تمام مسئولیت آن به عهده ی پیمانکار میباشد و کارشناس برق هیچ مسئولیتی در قبال این سیستم ندارد . یه زمانم براش بذار مثلا مدت 7-8 سال ، بعد بگو زیرشو امضا بزنه .
همین کاغذ رو بردار ببر محضر ثبتش کن ، عمرا اگه بذاره :)

با یک مهندس ناظر ساختمان کار میکردم ، دقیقا دیدم این روشو اجرا کرد و جواب داد.
اقا ممنون دقیقا متوجه شدم... ولی اون راه علمی رو هم بدونیم بد نیستا. :d

اختلاف قیمت حدودا 4 میلیون تومنه . اونم راضی نیست خرج کنه و میگه باید شمش 10 کیلو امپری استفاده کنی.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یه لامپ کوچولو موچولو توی کلید هست ، اونو از مدار خارج کن درست میشه.
این قضیه در برق ساختمان خیلی مشکل ایجاد میکنه ، مثلا برای تایمر های راه پله و به صورت کلی لامپهای کم مصرف ، دلیلشم اینه که وقتی کلید رو خاموش میکنی مدار همچنان برقرار هست ولی بیشتر افت ولتاژ روی لامپ توی کلید میافته در نتیجه باز هم انرژی به لامپ کم مصرف میرسه ، نمیدونم سیستم داخلش چی هست ، ولی به هر حال این انرژی به قدری نیست که روشنش کنه ، به حدی هم کم نیست که کاملا بشه ازش صرف نظر کرد.

-----------EDIT---------------
دلیل چشمک زدن: لامپ های فلؤرسنت در لحظه ی روشن شدن نیاز به انرژی زیادی دارند تا جریان الکتریکی از درون گاز موجود در لامپ بتواند راه خود را ببندد. در لامپهای فلؤرسنت قدیمی (لامپ مهتابی) این وظیفه بر عهده چُک بود و لی در لامپهای جدید (لامپهای کم مصرف) چون استارت کردن لامپ را یک چیپ الکترونیکی انجام می دهد پس انرژی لازم ابتدا باید در یک خازن ذخیره شود و سپس به درون لامپ پمپ شود. اگر کلیدی که لامپ را با آن روشن و خاموش می کنید لامپدار باشد، در هنگام خاموش کردن لامپ کم مصرف، لامپ درون کلید با لامپ کم مصرف سری خواهد شد و با یک ثابت زمانی در حد چند ثانیه خازن لامپ را شارژ خواهد کرد. وقتی که خازن پر از شارژ شود، درون لامپ تخلیه شده و لامپ چشمک می زند! این عمل به طور مداوم تکرار خواهد شد.

منبع
http://forum.ustmb.ir/thread2373.html

سلام
یعنی نمیشه لامپ تو کلید رو یه جوری گذاشت ک وقتی لامپ کم مصرف قطع شد با اون لامپ تو کلید سری نشه؟

تازه چرا بعضی لامپا که از این کلیدای لامپ دار دارن چشمک نمیزنن؟

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یعنی نمیشه لامپ تو کلید رو یه جوری گذاشت ک وقتی لامپ کم مصرف قطع شد با اون لامپ تو کلید سری نشه؟

تازه چرا بعضی لامپا که از این کلیدای لامپ دار دارن چشمک نمیزنن؟

سلام.
توی یک کلید ساده فقط 2 سیم هست ، یعنی فقط 2 حالت ممکنه پیش بیاد مدار بسته بشه و مدار باز باشه .
در حالتی که مدار بسته هست مشخصا لامپ کوچیکه نمیتونه روشن باشه !

در بعضی سیستم های سیم کشی عشقی ( مثل اون روشی که من کار میکنم :) ) سیم نول هم از کف میکشن توی کلید و از قوطی کلید عبورش میدن به سمت لامپ ، ولی این وسط به جای وصل نمیشه ، در این صورت میشه با یک کلید دو حالته ( مثلا تبدیل ) کاری کنیم که وقتی مدار اصلی خاموش شد ، مدار لامپ کوچیکه بسته بشه.

در مورد دوم که فرمودید بعضی لامپها چشمک نمیزنن ، با درنظر گرفتن توضیحات قبلی ، بعضی شرکت های سازنده ی کلید میان یک مقاومت با لامپ کوچیکه سری میکنند ، جریان خیلی محدود میشه ، ضمن اینکه لامپ کوچیکه روشنه ، به لامپ اصلی توان کمتری میرسه و در حدی نیست که باعث چشمک زدنش بشه.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
توی یک کلید ساده فقط 2 سیم هست ، یعنی فقط 2 حالت ممکنه پیش بیاد مدار بسته بشه و مدار باز باشه .
در حالتی که مدار بسته هست مشخصا لامپ کوچیکه نمیتونه روشن باشه !

در بعضی سیستم های سیم کشی عشقی ( مثل اون روشی که من کار میکنم :) ) سیم نول هم از کف میکشن توی کلید و از قوطی کلید عبورش میدن به سمت لامپ ، ولی این وسط به جای وصل نمیشه ، در این صورت میشه با یک کلید دو حالته ( مثلا تبدیل ) کاری کنیم که وقتی مدار اصلی خاموش شد ، مدار لامپ کوچیکه بسته بشه.

در مورد دوم که فرمودید بعضی لامپها چشمک نمیزنن ، با درنظر گرفتن توضیحات قبلی ، بعضی شرکت های سازنده ی کلید میان یک مقاومت با لامپ کوچیکه سری میکنند ، جریان خیلی محدود میشه ، ضمن اینکه لامپ کوچیکه روشنه ، به لامپ اصلی توان کمتری میرسه و در حدی نیست که باعث چشمک زدنش بشه.
اون لامپا رو برا چی میذارن تو کلیدا؟

ما کلیدای خونمون همه از یه مدل هست بعضیاش چشمک میزنه ولی بعضیاش نمیزنه!

در مورد مقاومت سری کردن برای تلف کردن توان کار جالبی نیست به نظرم!

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون لامپا رو برا چی میذارن تو کلیدا؟

ما کلیدای خونمون همه از یه مدل هست بعضیاش چشمک میزنه ولی بعضیاش نمیزنه!

در مورد مقاومت سری کردن برای تلف کردن توان کار جالبی نیست به نظرم!

حتما برای اینکه شبها کلید ها راحت تر دیده بشن ،البته که در کل تکنیک کارآمدی نیست .
طی چند سالی که کار مزخرف برق ساختمان انجام دادم همیشه این لامپ های توی کلید رو از مدار خارج میکردم.
بنده هم با مسئله ی مقاومت موافقم ، شنیدم که از دیود هم استفاده میکنند، ولی خودم تا به حال ندیدم.

عمده ترین دلیلش میتونه همین کلید ها باشه ولی تنها دلیلش این نیست ، لامپهای کم مصرف هم مثل لامپهای فلورسنت با گرم کردن گاز داخل حباب و واکنش گاز با موادی که در دیواره ی حباب هست تولید نور میکنند ، در نتیجه دمای اتاق میتونه به عنوان یک فاکتور کمک کننده به این کلید ها در نظر گرفته بشه. جاهای دیگر خوندم که حتی امواج رادیویی ، نزدیک بودن مدار به دکل های مخابراتی هم میتونه دلیل این پدیده باشه ، ولی بیش از این تحقیق نکردم و متاسفانه از صحت این موارد آخر اطلاعی ندارم.

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعد از سری کردن یه مقاومت آجری با ال ای دی و جا دادنش تو کلید یه پل!!!! قبض برق طرف به خاطر توان تلفاتی اون مقاومت وات بالا نره خر باید جالب باشه در حد سکته قلبی!!!

کسی صحبتی از LED نکرد.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
حتما برای اینکه شبها کلید ها راحت تر دیده بشن ،البته که در کل تکنیک کارآمدی نیست .
طی چند سالی که کار مزخرف برق ساختمان انجام دادم همیشه این لامپ های توی کلید رو از مدار خارج میکردم.
بنده هم با مسئله ی مقاومت موافقم ، شنیدم که از دیود هم استفاده میکنند، ولی خودم تا به حال ندیدم.

عمده ترین دلیلش میتونه همین کلید ها باشه ولی تنها دلیلش این نیست ، لامپهای کم مصرف هم مثل لامپهای فلورسنت با گرم کردن گاز داخل حباب و واکنش گاز با موادی که در دیواره ی حباب هست تولید نور میکنند ، در نتیجه دمای اتاق میتونه به عنوان یک فاکتور کمک کننده به این کلید ها در نظر گرفته بشه. جاهای دیگر خوندم که حتی امواج رادیویی ، نزدیک بودن مدار به دکل های مخابراتی هم میتونه دلیل این پدیده باشه ، ولی بیش از این تحقیق نکردم و متاسفانه از صحت این موارد آخر اطلاعی ندارم.

اگه تنها دلیلش این باشه ب نظرم همیشه روشن باشه بهتره مثلا موازی باشه با لامپ و لامپ فقط روشن و خاموش بشه!!
دمای اتاق؟! مگه حداکثر چقدره؟
در مورد دکل های مخابراتی نظری ندارم!
حالا در این مورد که اگه چندتا لامپ کم مصرف که با هم موازی هستن رو با یک کلید روشن کنیم چه نظری دارین؟
چشمک میزنه؟
یا اگه یه مهتابی موازی بشه با لامپ کم مصرف؟