تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
کلا ما وقتی یه سیگنال رو تحلیل میکنیم
یه سیگنال اصلی داریم + کلی سیگنال دیگه که اصلی نیستند .
سیگنال اصلی یه فرکانس ثایت داره و معمولا اندازه ی ثابتی
خب هارمونیک میاد شکل اون سیگنال اصلی رو عوض میکنه . مثلا سینوسی رو میبره سمت مربعی یا دندان اره ای .
وقتی گفته میشه هارونیک سوم یا هفتم یعنی سیگنالی که فرکانسش 3 یا هفت برابر فرکانس مرجع یا اصلی ما هست . این که چرا همش فرد هستند بر میگرده به تحلیل سری های فوریه اون که مقادیر زوج خود به خودحنثی میشن . یعنی مقدار موثری ندارند .
برعکس هم میتونی تحلیل کنی .
یعنی اگه شما یه فرکانس سینویس داشته باشی که اعوجاج داشته باشه . معادل میشه با یه سیگنال کاملا سینوسی + مولفه های هارمونیک فرد .

منظورتون چجور تحلیل شبکه ای هست و کجای شبکه . تحلیل کننده ها یه دستگاه نیستند بلکه شبکه ای از سنسورها هستند که به یک مرکزی مثل دیسپاچینگ ملی متصل میشن تا اون مرکز بتونه حالت داینامیک شبکه ( تعادل بین تولی و مصرف ) رو حفظ کنه و به مراکز مختلف تولیدی فرمان های مناسب رو اعلام کنه .

فرکانس و دامنه ی هارمونیک بنظرم چون از هارمونیک مرتبه ی اول یا همون سیگنال اصلی منتجع میشه . از همون طریق بدست میاد . یعنی تابعی از سیگنال اصلی هست . البته بار هم تاثیر مستقیم روی اون داره .

کتاب پی سی سن منبع خوبی هست.
خیلی ممنون ...تشکر
راستش اولین بار هست که یه همچین اسمی میبینم (تحلیل کننده ی شبکه)نمیدونم چی هست فقط یه جا خوندم !!!پارامترهای یک شبکه رو حساب میکنه و به صورت دیجیتال پاسخ میده...
بازم تشکر عالی بود .

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام
همه خوبید؟
چرا اینجا اینقد ساکته؟

بیاید که بحثی راه بندازیم دیگه

راجع به واحد آمپر ساعت که واسه باطری ها کاربرد داره بحث کنیم
راجع به میزان جریانی که میشه از یه باطری کشید و مدت زمان اون
راجع به شارژ باطری ها و اینکه ولتاژ منبعی که میخوایم با اون باطری رو شارژ کنیم باید چقدر باشه! و همچنین مدت زمان شارژ یه باطری به چه عواملی بستگی داره؟!
کلا باطری. خیلی استفاده میکنیم ازش و اطلاعاتی زیادی نداریم معمولا

به نظرم موضوع جالبیه. اگه ممکنمه از اطلاعاتتون استفاده کنم:gol:

Hermione Granger

عضو جدید
سلام به دوستان برقي
من تحقيقي دارم در زمينه روكش كابل و بررسي پليمري اونها
به اطلاعاتي نياز دارم كه بدونم يه كابل خوب از نظر يه مهندس برق روكش اش بايد چه استانداردهايي داشته باشه
تو ولتاژ هاي مختلف
ممنون ميشم اگه ديتايي در اين زمينه داريد به من هم بدهيد.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان برقي
به اطلاعاتي نياز دارم كه بدونم يه كابل خوب از نظر يه مهندس برق روكش اش بايد چه استانداردهايي داشته باشه
تو ولتاژ هاي مختلف

سلام
میتونید با یکی از کارخانه های کابل سازی شروع کنید برای مثال محصولات شرکت سیم و کابل ابهر
حالا هر گروه رو که انتخاب کنید هم کاتالوگ موجوده برای دانلود و هم شماره های استاندارد .

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام به دوستان برقي
تو ولتاژ هاي مختلف

سلام
پیشنهاد میکنم که یه سری به linkedin بزنید. اینجا کارخانجات و شرکت ها و مهندسین و گروه های زیادی هستن که میتونید کمک بگیرید ازشون.

خیلی از شرکت هایی هم هستن که داخلی ان و آقای مهندس amirhm به یکیشون اشاره کردن

data sheet هایی که شما دنبالشون میگردید بهتره از کارخانجات سازنده تهیه بشه تا اطلاعاتشون معتبر باشه

یه سری هم به www.siemens.com بزنید کاتالوگ های جامعی درباره کابل ها پیدا میکنید

موفق باشید

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
یه
جدول وجود داره که میزان امپر مجاز هر کابل رو نشون میده
مثلا
سیم یک تا 8 امپر جریان تحمل میکنه

این جدول میخوام

یا یه چی تو این ماییه ها

ممنون میشم کمک کنید

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یه
جدول وجود داره که میزان امپر مجاز هر کابل رو نشون میده

این سایت هم تو قسمت اطلاعات فنی مطالب خوبی برای محاسبه افت ولتاژ و همینطور حداکثر جریان مجاز و ..... داره .

آخرین ویرایش:

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون امیر جان

این جداول و جداول تو اون سایت با توجه به میزان دمای محیطه

یه استانداردی وجود نداره که مشخص کنه که کابل یا سیم این اندازه انقد امپر میتونه تحمل کنه؟؟

بعدش به نظر دوستان اهل فن یه کمپرسور 37 کیلو وات داریم

میخوایم بهش از فاصله 50 متری بهش برق برسونیم

چه کابلی و چه سایزی مناسبهه:redface:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
ممنون امیر جان

این جداول و جداول تو اون سایت با توجه به میزان دمای محیطه

یه استانداردی وجود نداره که مشخص کنه که کابل یا سیم این اندازه انقد امپر میتونه تحمل کنه؟؟

بعدش به نظر دوستان اهل فن یه کمپرسور 37 کیلو وات داریم

میخوایم بهش از فاصله 50 متری بهش برق برسونیم

چه کابلی و چه سایزی مناسبهه:redface:

سلام دوست عزیز
خوب مهندس جان میزان جریان هر سیمی به دمای هوا بستگی داره ...

راجع به محاسبه سایز کابل معروف ترین محاسبه که حتما شنیدید ، انتخاب سطح مقطع براساس جریان مجاز و افت ولتاژ مجازه!

(رادیکال 3 * ضریب توان مصرف کننده * ولتاژ خط * راندمان مصرف کننده) / (توان مصرف کننده) = جریان عبوری از کابل
با استفاده از این رابطه جریان به دست میاد. این جریان رو در جدولی که مهندس amirhm قرار دادن پیدا میکنیم و سطح مقطع کابل به دست میاد

(K[SUB]cu[/SUB] * درصد افت ولتاژ * ولتاژ خط به توان 2) / (100 * L * P) = سطح مقطع کابل در جریان 3 فاز
K = ضریب هدایت مس که 56 هست
درصد افت ولتاژ برای موتور ها 3% در نظر گرفته میشه
L= طول کابل
======================================

راجع به سوال موردی شما باید عرض کنم که :

محاسبه سطح مقطع با استفاده از جریان مجاز:
73.5 = I
آنگاه سطح مقطع با استفاده از جدول 16mm2 بدست میاید
البته با در نظر گرفتن بازدهی 90% و ضریب توان 0.85 برای موتور

محاسبه سطح مقطع با استفاده از افت ولتاژ مجاز:
7.63 = S
به علت استاندارد نبودن این کابل، از سطح مقطع 10mm2 استفاده میشه

هرکدوم که بیشتر بود انتخاب میشه! پس کابل شما باید 16mm2 انتخاب شود

Hermione Granger

عضو جدید
سلام
ببخشید که سوالام کمی ابتداییه
من شرح کار تقریبی لایه های کابل رو فهمیدم
اگه خیلی دقیق بخوام کجا نوشته ؟
مثلا" الان فرق بین jacket و insulation رو متوجه نمیشم

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ژاکت بمعنی روکش و Insulation بمعنی عایق روی هادی .
برای اطلاعات بیشتر اینجا رو هم ببین .

Hermione Granger

عضو جدید
سلام مجدد و با تشکر از دوستان عزیز
میتونید لیست تولید کنندگان رده اول کابل جهان رو بهم بگید ؟

amir0o

عضو جدید

ژاکت بمعنی روکش و Insulation بمعنی عایق روی هادی .
برای اطلاعات بیشتر اینجا رو هم ببین .
ترتیب لایه های کابل
اولین لایه،لایه نیمه هادی داخلی می باشد.این لایه بلافاصله بعد از هادی آمده وظیفه هموار و یکنواخت کردن میدان الکتریکی بین هادی و لایه عایق کابل را داراست.به این لایه shield یا semi conducting نیز گفته میشود ضخامت این لایه نیز کمتر از 2 میلی متر است.
لایه بعد عایق کابل می باشد این عایق وظیفه الکتریکی هادی کابل از محیط اطراف آن را داراست عایق کابل می تواند بصورت چند لایه واز مواد مختلف ساخته شود.
سومین لایه لایه نیمه هادی خارجی است که مشابه نیمه هادی داخلی بوده با این تفاوت که اندکی ضخیم تر و بین عایق کابل و غلاف هادی کابل قرار میگیرد.
بعد از این لایه غلاف فلزی کابل قرار میگیرد این لایه از میله ها یا نوار فلزی تشکیل شده که اطراف عایق کابل را میگیرد.این غلاف در دو انتهای کابل به زمین متصل میشود و باعث می گردد تا میدان های الکتریکی ایجاد شده در کابل جمع آوری شده و به بیرون از کابل نشت کند.
آخرین لایه غلاف بیرونی کابل می باشد این غلاف جهت حفاظت کابل در برابر ضربات و صدمات مکانیکی به صورت یک لایه خارجی بر روی عایق کابل کشیده میشود که معمولا از جنس یا فلز سرب یا pvc است.

razmjoo144

عضو جدید
سلام

سلام
بهتره برای درک موضوع ، شرایط متفاوت رو که در آنها کابل های خاص استفاده میشه رو مطالعه کنید . این باعث میشه که بصورت دقیق عمل و اثر هر یک از لایه ها رو که در شرایط متفاوت بعضی هستن و بعضی ها نیستند رو بهتر متوجه بشین
این جزوه که در پایین هست از انتشارات وزارت نیرو هست و کامل همه چیز رو توضیح داده
www2.tavanir.org.ir/farsi/Standards/82242036.pdf

موفق باشین

mohamad razavi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خودم شخصا امتحان کردم ...:cool:
دوست عزیز هر چی آب خالص تر باشه رساناییش خیلی کمه ولی عایق کامل نیست که اون به میزان ولتاژ بستگی داره که با توجه به شرایط شما 220 ولت خیلی کمه پس عایق حساب میشه ........

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز هر چی آب خالص تر باشه رساناییش خیلی کمه ولی عایق کامل نیست که اون به میزان ولتاژ بستگی داره که با توجه به شرایط شما 220 ولت خیلی کمه پس عایق حساب میشه ........
به نظر من
عایق که نمیشه گفت شاید یه مقاومت باشه که یه جریانی رو هم عبور میده(با توجه به مقاومتش) ولی اتصال کوتاه نیست چون اتصال کوتاه یعنی امپدانس تقریبا صفر
راستی عایق حساب شدن یا نشدن به ولتاژ بستگی نداره اون ولتاژ شکت عایق هست که وقتی به اون برسه ماده میشکنه و رسانا میشه وقبلش عایقه. اینجا اب رساناست نه عایق که اینطوری استدلال کنیم و مقاومتش به مواد محلول در اون وابسته هست نه به ولتاژش مثل یه مقاومت که اندازش ثابته حتی وقتی ولتاژ و جریانش تغییر کنه و این مقاومت یه ساختار ماده بستگی داره

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
چند سوال بپرسم شاید اینجا از کما اومد بیرون !!!
یک بانک خازن داریم که پس از قطع ولتاژش بعد از مدتی به 50 ولت میرسه...اقدام لازم برای اینکه این ولتاژ به سرعت تخلیه شود و به کمتر از این مقدار برسد چیست؟؟؟
این کابلهای قرمز رنگی که درکنار ترانس قرار دارن و به زمین برده شدن چیست؟؟؟وظیفشون چیه ؟؟؟چرا قبلا این کابلها نبوده؟؟؟
با تشکر قبلی

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چند سوال بپرسم شاید اینجا از کما اومد بیرون !!!
یک بانک خازن داریم که پس از قطع ولتاژش بعد از مدتی به 50 ولت میرسه...اقدام لازم برای اینکه این ولتاژ به سرعت تخلیه شود و به کمتر از این مقدار برسد چیست؟؟؟
این کابلهای قرمز رنگی که درکنار ترانس قرار دارن و به زمین برده شدن چیست؟؟؟وظیفشون چیه ؟؟؟چرا قبلا این کابلها نبوده؟؟؟
با تشکر قبلی
برای تخلیه ولتاژ خازن های سارژ شده معمولا دوسر خازن رو با واسطه ای مثلا مقاومت یا سلف به هم وصل میکنند .
کابل های قرمز رنگ کنار ترانس ها کابل های زیر زمنی انتقال برق هستند. اونهایی که دیدی معمولا 20 کیلو هستند . که میان برق ورودی ترانس های توزیعروقبل از ورود به ترانس که 20 کیلو هست رو به قسمت محافظت و کنترل میبرند و از اونجا به ترانس و بعد بقیه ماجرا .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم یه سوال دارم
برای محاسبه ظرفیت خازنی و سلفی خط ما باید مقادیر فاز رو در نظر بگیریم برا همین ولتاژی که بهمون میدن رو تقسیم بر رادیکال 3 میکنیم و جریان رو جریان فاز در نظر میگیریم.
یعنی پیش فرض رو بر ستاره بودن که جریان فاز و خط رو برابر میدونه و ولتاژ خط رو تقسیم بر رادیکال 3 میکنه میذاریم چرا؟
من فکر میکنم چون اتصال ژنراتورهاس سنکرون ستاره هست برا همین ما سیستم (شبکه) رو ستاره فرض میکنیم ولی خب اگه بین راه یه ترانس ثانویه مثلث باشه که همه چی برعکس میشه!! نمیشه؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
منم یه سوال دارم
برای محاسبه ظرفیت خازنی و سلفی خط ما باید مقادیر فاز رو در نظر بگیریم برا همین ولتاژی که بهمون میدن رو تقسیم بر رادیکال 3 میکنیم و جریان رو جریان فاز در نظر میگیریم.
یعنی پیش فرض رو بر ستاره بودن که جریان فاز و خط رو برابر میدونه و ولتاژ خط رو تقسیم بر رادیکال 3 میکنه میذاریم چرا؟
من فکر میکنم چون اتصال ژنراتورهاس سنکرون ستاره هست برا همین ما سیستم (شبکه) رو ستاره فرض میکنیم ولی خب اگه بین راه یه ترانس ثانویه مثلث باشه که همه چی برعکس میشه!! نمیشه؟
بستگی داره که خازنها یا سلفها به صورت ستاره متصل هستند یا به صورت مثلث...در ولتاژ متوسط برای بانک ها ی خازن اکثرا از حالت ستاره استفاده میکنن .و میشه به صورت مثلث هم اتصال داد که هر کدوم طبق گفته ی شما همون روابط مخصوص به خودش رو داره .اگر منظورتون اینه که چطور میشه که مثلا یه بانک خازنی که به صورت مثلث بسته شده به ثانویه ی ترانسی که ستاره هست اتصال پیدا کنه و یا بلعکس ؟؟؟شدنش میشه اما دقیقا نمیدونم چرا
.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
برای تخلیه ولتاژ خازن های سارژ شده معمولا دوسر خازن رو با واسطه ای مثلا مقاومت یا سلف به هم وصل میکنند .
کابل های قرمز رنگ کنار ترانس ها کابل های زیر زمنی انتقال برق هستند. اونهایی که دیدی معمولا 20 کیلو هستند . که میان برق ورودی ترانس های توزیع روقبل از ورود به ترانس که 20 کیلو هست رو به قسمت محافظت و کنترل میبرند و از اونجا به ترانس و بعد بقیه ماجرا .
بله درسته منم گفتم ولتاژ خازن ها بعد از قطع و پس از مدتی به 50 ولت میرسه ... این کار با همین مقاومت ها انجام میشه ( اهمی) ... که بعضی از خازن های ساخت جدید مقاومت داخلی دارن ... ولی میخوایم این ولتاژ بلافاصله پس از قطع کمتر از 50 ولت بشه ایا راهی هست؟؟؟
یه سیم که فکر کنم از الومینیوم باشه از کنار ترانس سر کوچهمون رفته تو زمین ... این سیم لخته و هیچ عایقی نداره ... منم کنجکاو شدم رفتم یه ضربه با پا بهش زدم یکم تکون خورد و جرقه زد ... دوباره زدم بازم جرقه زد ... اما برق نداشت به نظر شما این سیم چی میتونه باشه ؟؟؟ البته جدیدا نصب شده

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
یه سیم که فکر کنم از الومینیوم باشه از کنار ترانس سر کوچهمون رفته تو زمین ... این سیم لخته و هیچ عایقی نداره ... منم کنجکاو شدم رفتم یه ضربه با پا بهش زدم یکم تکون خورد و جرقه زد ... دوباره زدم بازم جرقه زد ... اما برق نداشت به نظر شما این سیم چی میتونه باشه ؟؟؟ البته جدیدا نصب شده
باید عکس باشه بهتر نظر داد، ولی چیزی که هست ترانس 7 تا بوشینگ داره و چند تا ارت. غیر اونها سیم و یا کابلی به ترانس متصل نمیشه.
قرمز که گفتین اکثرا کابلهای 20 KV زیرزمینی هستن که میان و نسبت به مکان یا تبدیل به 440 میشن و در ادامه باز به زیرزمین میرن و یا فقط به 440 تبدیل میشن.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بله درسته منم گفتم ولتاژ خازن ها بعد از قطع و پس از مدتی به 50 ولت میرسه ... این کار با همین مقاومت ها انجام میشه ( اهمی) ... که بعضی از خازن های ساخت جدید مقاومت داخلی دارن ... ولی میخوایم این ولتاژ بلافاصله پس از قطع کمتر از 50 ولت بشه ایا راهی هست؟؟؟
برای تغییر تو زمان شارژ یا دشارژ خازن یاباید ضرفیت خازن رو تغییر بدی یا اون مقاومت رو .رابطه مستقیم داره . اون سیم هم اگر لخت باشه احتمالا ارت هست ولی اینکه جرقه زد رو نمیتونم توضیح بدم. باید از نزدیک دید یا همانطور که دوستمون گفتن عکسی چیزی باشه تا بشه نظری داد .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منم یه سوال دارم

کلا ما توی محاسبات شبکه از حالت فازی استفاده میکنیم .
جرا ؟!
از روی ماتریس انتقال میشهتوضیح داد
دقت کرده باشین همه مقادیر ولتاژ فازی هست.
با توجه به ماتریس انتقال خطوط اگر مقادیر خطی ولتاز رو بذاریم معادله جور در نمیاد . در واقع شرط صحت ماتریس که سه تا بود و الان همش یادم نیست کلا بهم می ریزه .
میتونید تست کنید.
جای یکی از ولتاز ها مقدار خط قرار بدین بعد معادله یکی از جریان ها رو بنویسید . میبینید که معادله اشتباه میشه .
یکی دیگه ازدلایلش این میتونه باشه که معمولا یک فاز حساب میشه و با توجه به مشابه بودن فازها ( البته با تقریب ) به بقیه فازها همون مقدار نسبت داده میشه .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
کلا ما توی محاسبات شبکه از حالت فازی استفاده میکنیم .
جرا ؟!
از روی ماتریس انتقال میشهتوضیح داد
دقت کرده باشین همه مقادیر ولتاژ فازی هست.
با توجه به ماتریس انتقال خطوط اگر مقادیر خطی ولتاز رو بذاریم معادله جور در نمیاد . در واقع شرط صحت ماتریس که سه تا بود و الان همش یادم نیست کلا بهم می ریزه .
میتونید تست کنید.
جای یکی از ولتاز ها مقدار خط قرار بدین بعد معادله یکی از جریان ها رو بنویسید . میبینید که معادله اشتباه میشه .
یکی دیگه ازدلایلش این میتونه باشه که معمولا یک فاز حساب میشه و با توجه به مشابه بودن فازها ( البته با تقریب ) به بقیه فازها همون مقدار نسبت داده میشه .
تشکر.این مربوط به چه درسی هست ؟؟؟
منظورم همین مطالب فازی و ماتریس ها و خطوط انتقال هست؟؟؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تشکر.این مربوط به چه درسی هست ؟؟؟
منظورم همین مطالب فازی و ماتریس ها و خطوط انتقال هست؟؟؟
درس بررسی سسیتم های قدرت یک
و در ادامه بررسی دو که پیش نیاز های اون کنترل ، تجزیه و آمار هستند .

توضیح :
ماتریس انتقال برای خطوط کوتا ، بلند و متوسط و ازانواع مختلف پی ، تی ، سری و پارارل نوشته میشه که میاد رابطه ی بین ولتاژ و جریان تولیدی و خروجی رو بیان میکنه .
که خود اون ماتریس از مقادیر فازی ولتاژ، امپدانس و ادمیتانس تشکیل شده .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
برای این کار از دو pt سر راه سه فازی که برای خازن امده استفاده میشود . و پس از چند ثانیه ولتاژ خازن را به کمتر از 50 ولت میرساند .
برای صحت عملکرد خازن نمیشود مقدار مقاومت را بیش از حد بالا برد .
(دلیل هیچکدوم رو نمیدونم )