تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
یعنی میخواستم بحث مصرف کننده های تک و سه فاز رو ادامه بدم...:D
خلاصه روش حساب رو بگین...
بعدشم به این فکر کنین که هیچ شبکه ای(توزیع) چون بار تک فاز داره متعادل نیست.... پس باید چکار کرد.؟؟؟؟ چطور متعادل کرد؟؟؟ من اینجا دچار مشکل شدم.

باتشکر از دوستان عزیز:)

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یعنی میخواستم بحث مصرف کننده های تک و سه فاز رو ادامه بدم...:D
خلاصه روش حساب رو بگین...
بعدشم به این فکر کنین که هیچ شبکه ای(توزیع) چون بار تک فاز داره متعادل نیست.... پس باید چکار کرد.؟؟؟؟ چطور متعادل کرد؟؟؟ من اینجا دچار مشکل شدم.

باتشکر از دوستان عزیز:)

شما برای تعادل کاری نمیکنی ( البته تا حد ممکن باید شرایط تعادل بوجود بیاری ) . خروجی ترانس زیگزاگ هست و بکمک تب چنجر تا حدودی این حالت جبران میشه . از طرفی چون نقطه صفر به زمین وصل هست باز هم باعث میشه هم هارمونیک سوم جاری بشه تو ترانس و به بالا دست نرسه و هم ولتاژ تغییر نکنه .

برا ی اون محاسبه هم باید ماکزیمم ضریب همزمانی رو در نظر گرفت . یعنی همه توی مدار هستند . محاسبه اونرو ولی بلد نیستم . یعنی یه چیزایی حدس میزنم ولی چیزی از درس ها خاطرم نیست .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
نتیجه گیری نیمه کلی:مصرف کننده های تک فاز تعادل بار سه فاز را برهم میزنند...اگر فاز متر هم برای نول روشن شد و هم برای فاز پس مطمئنن نول از جایی قطع شده...دلیلش98% به خاطر القا است(با توجه به فرموده های مهندس)
ولی من طبق استاندارد IECکه ایران هم از همین استاندارد استفاده میکنه...برای برق 240 ولت حداقل فاصله ی مجاز بین فاز و نول و فاز با ارت 4.4 میلی متر است و طبق این فاصله کمی (2%)بعید است که القا باشد...
با توجه به مصرف کننده های تک فاز ... هیچ شبکه ای (توزیع)بار متعادل نخواهد داشت...
موافقا دست بالا

شما برای تعادل کاری نمیکنی ( البته تا حد ممکن باید شرایط تعادل بوجود بیاری ) . خروجی ترانس زیگزاگ هست و بکمک تب چنجر تا حدودی این حالت جبران میشه . از طرفی چون نقطه صفر به زمین وصل هست باز هم باعث میشه هم هارمونیک سوم جاری بشه تو ترانس و به بالا دست نرسه و هم ولتاژ تغییر نکنه .

برا ی اون محاسبه هم باید ماکزیمم ضریب همزمانی رو در نظر گرفت . یعنی همه توی مدار هستند . محاسبه اونرو ولی بلد نیستم . یعنی یه چیزایی حدس میزنم ولی چیزی از درس ها خاطرم نیست .
جریان کل رو حساب میکنی و بعد درصد میگیری از تک فاز و سه فاز ...که مقدار جریان تک فاز بدست میاد... همون میشه جریان نول..بله ضریب همزمانی هم باید حساب بشه که بر روی جریان کل اثر میذاره... خییییییییییییییییلللللی ممنونم از مهندسای عزیز.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نتیجه گیری نیمه کلی:مصرف کننده های تک فاز تعادل بار سه فاز را برهم میزنند...اگر فاز متر هم برای نول روشن شد و هم برای فاز پس مطمئنن نول از جایی قطع شده...دلیلش98% به خاطر القا است(با توجه به فرموده های مهندس)
ولی من طبق استاندارد IECکه ایران هم از همین استاندارد استفاده میکنه...برای برق 240 ولت حداقل فاصله ی مجاز بین فاز و نول و فاز با ارت 4.4 میلی متر است و طبق این فاصله کمی (2%)بعید است که القا باشد...
با توجه به مصرف کننده های تک فاز ... هیچ شبکه ای (توزیع)بار متعادل نخواهد داشت...
موافقا دست بالا

این برای جایی هست که اختلاف پتانسل 240 ولتی داشته باشیم نه جایی که هیچ اختلاف پتانسلی نداریم. این استاندارد میگه اگه اختلاف پتانسل بین دو هادی 240 باشه میتونیم اونها رو در فواصل 4.4 میلیمتری حداقلی بهم نزدیک کنیم و از کنار هم بگذرونیم . ( سیم یا کابل بودنش رو از همون استاندارد باید ببینی )
اما اون مورد القای عدم وجود نول ربطی به این موضوع نداره . دوستانی که شک دارند وارد بازار کار و تو پروژه که شدند مطمئنا به این نکات میرسند .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این آزمایش فازمتر و نول قطع شده رو انجام دادم و براتون عکس گرفتم . حالا هی بحث کنید دم امتحانی :)

عکس شماره یک برای حالت عادی ( یعنی فاز و نول داریم )
عکس شماره دو . پریزی که نولش جدا شده
عکس شماره سه . تست فازمتر که با مقایسه به عکس شماره یک می بینید که لامپ سه راهی روشن نشده ، یعنی اختلاف پتانسیل بخاطر عدم وجود نول نداریم . و فازمتر در هر دو حالت روشن میشه و این یعنی القا . نتیجه ی سوم هم اینکه با توجه به طول کم سیم القی کمتری صورت گرفته که اثرشو میتونیم تو کم نور شدن سیمی که القا شده ببینیم .

تصویر شماره 3:

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    28.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2.jpg
    2.jpg
    14.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
من متوجه نشدم القای چی؟
القای الکتریکی یا مغناطیسی؟
سیم نول معمولا تو پست های نیروگاهی زمین میشه حتی تو پستهای توزیع هم زمین میشه.
خب حالا با این حساب منظور شما اینه که سیم فاز تو مسیر بار القا می کنه.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
من متوجه نشدم القای چی؟
نه ایشون میگن اگه نول قطع باشه و فقط فاز داشته باشیم و سیمی کنار فاز قرار داشته باشه در اون سیم القا ولتاژ داریم که فازمترو روشن میکنه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
من متوجه نشدم القای چی؟
فکر کنم منظور مهندس القای مغناطیسی هست... ممکنه جایی که هیچ اختلاف پتانسیلی نیست القا بوجود بیاد؟؟؟؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
این ازمایش من که خلافه اون حالت قبل هست البته طول دو سیم مجاور هم کمه ولی با طول زیاد هم امتحان میکنم بعدا الان نمیشه.
عکس اول نشون میشه فازمتر با فاز روشن میشه
عکس دوم نشون میشه فازمتر با سیم مجاور فاز روشن نمیشه
عکس 1
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=101379&d=1339182946

عکس 2

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=101378&d=1339182883

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من متوجه نشدم القای چی؟

نه مهندس . یعنی نول ما قع شده و ما الان کنار فاز یه تیکه سیم داریم که به هیج جا وصل نیست . در این صورت ولتاژی القا میشه تو اون سیم که ناشی از القای سیم فاز هست . قانون القای فارادی رو بررسی کنید.
فارادی میگه اگر یک سیم حامل جریان مستقیم داشته باشم و بیایم یه بوبین رو که به گالوانومتر وصل هست از کنار اون سیم حامل جریان به حرکت در بیاریم. در اون گالوانومتر جریانی نشون داده میشه که در لحظه مثبت و منفی میشه که سرعت این مثبت منفی شدن بستگی مستقیم به سرعت حرکت دادن اون سیم پیچی داره که داریم تکون میدیم . ( همون تعریف فرکانس )
این اقا فارادی اومده گفته که چه کاریه !
بجای اینکه جریان دیسی داشته باشیم و هادی رو توش تکون بدیم بیایم جریان متناوب داشته باشیم و سیم رو تکون ندیم ببینیم چی میشه
فارادی ما متوجه شد که بله . بازم همون نتیجه رو گرفته . یعنی اگر یه سیم پیج رو نزدیک کنیم به یه سیم حامل جریان متناوب . توی اون سیم هم جریانی القا میشه که اون جریان ولتاژی رو بوجود میاره .

اینجا هم دقیا همون قضیه هست
اگه اینجوری به مادر بزرگم می گفتم باور کنید متوجه میشد :redface:

روح فارادی و مادربزرگم جمیعا شاد

در مورد القا مسلما مناطیسی هست . دوستان توجه داشته باشندالقای الکتریکی با مغناطیسی متفاوت هست.هر چه سلف و سیم داشته باشیم مغناطیسی هست.

آخرین ویرایش:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه مهندس . یعنی نول ما قع شده و ما الان کنار فاز یه تیکه سیم داریم که به هیج جا وصل نیست . در این صورت ولتاژی القا میشه تو اون سیم که ناشی از القای سیم فاز هست . قانون القای فارادی رو بررسی کنید.
فارادی میگه اگر یک سیم حامل جریان مستقیم داشته باشم و بیایم یه بوبین رو که به گالوانومتر وصل هست از کنار اون سیم حامل جریان به حرکت در بیاریم. در اون گالوانومتر جریانی نشون داده میشه که در لحظه مثبت و منفی میشه که سرعت این مثبت منفی شدن بستگی مستقیم به سرعت حرکت دادن اون سیم پیچی داره که داریم تکون میدیم . ( همون تعریف فرکانس )
این اقا فارادی اومده گفته که چه کاریه !
بجای اینکه جریان دیسی داشته باشیم و هادی رو توش تکون بدیم بیایم جریان متناوب داشته باشیم و سیم رو تکون ندیم ببینیم چی میشه
فارادی ما متوجه شد که بله . بازم همون نتیجه رو گرفته . یعنی اگر یه سیم پیج رو نزدیک کنیم به یه سیم حامل جریان متناوب . توی اون سیم هم جریانی القا میشه که اون جریان ولتاژی رو بوجود میاره .

بازم سعی میکنم یه ازمایش هایی انجام بدم . نتیجشو میذارم ببینید .

دقیقا جریا جریان جریان
اینجا جریان کجاست؟ تو هیچ کدوم از سیم ها جریانی نیست.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یکی از دوستان گفته بود که شاید بخاطر وجود اون لامکپ باشه کهسیم مجاور برق دار میشه . من با یه آزمایش دیگه ثابت کردم

که نیست .

فردا عکی از کل ازمایش که خیلی هم ساده هست میزارم

دقیقا جریا جریان جریان
اینجا جریان کجاست؟ تو هیچ کدوم از سیم ها جریانی نیست.

برای جاری شدن جریان دو چیز اصلی نیاز داریم

اول اختلاف پتانسیل
دوم بار

چون نول نداریم اختلاف پتانسلی نداریم
بنابراین اگر باری هم باشه نمیتونیم تغذیه کنیم

تو ازمایش فردا عدم وجوداختلاف پتانسیل رو هم ثابت میکنم . اما کاش ولتمترم سالم بود تا مقدار دقیق ولتاژ القا شده رو هم میگفتم .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
من وقت نکردم همه پست ها رو بخونم یکی از دلایلش اینه که دوستان برای هر نقل قولی یه بار جواب دادن و تعداد پست ها زیاد شده، در کنار (سمت چپ) گزینه پاسخ با نقل قول یه گزینه دیگه با علامت + هست، برای پست هایی که در نظر دارید جواب بدین اون رو بزنید تا تیک بخوره و بعد که گزینه پاسخ به تاپیک رو بزنید همه اون پست ها به صورت نقل قول میاد که میشه تک تک جواب داد. اینطوری هم تعداد پست کم میشه و هم تاپیک جمع و جورتر.
فقط چند نکته که گذرا نگاه میکردم به چشمم خورد.

در مورد اون خطوط هم بله. سالهاست که وجود داره . قدیما عایق sfx یودند .
همون کابلهای قرمز رنگی که از پایین به ***یونرها وصا هستند . کا اتفاقا گرون هم هستند . جدیدا هم تو یکی از آزادراه های تهران از طریق تونل های زیر زمینی چنین کار کردند.( دم عید ) در مورد کابلها خودنگه دار هم باید گفت که به ضرورت یا درخواست اهالی انجام میشه و فعلا اولویت با همون سیم هاست . خیلی مونده شهرهای ما هم مثل شهرهای کشورهای اروپایی و کشورهای حاشیه خلیج فارس هیچ تیربرقی تو هشرشون نباشه . مونده هنووووووووووووز
Sf6
قدیمها نیست الان هم استفاده میشه.

کابلهای زیر زمینی هم به معنای استفاده از گاز Sf6 و یا... نیست.

برای همین هست که میان تو پست های قدرت از سگسیونر های تر استفاده میکنند که عایق بین تیغه ها روغن هست نه هوا .
این دلیل اولش .

دلیل دوم القا هست
میدونیم که دو تاهادی مجاور هم حامل جریان با توجه به جهت جریان ها میتونن همدیگر رو دفع یا چذب کنند.

دلیل سوم فاصله گذاری نوسانات ناشی از اسپم و باد هست که بر اثر اونها دو تا سیم بهم برخورد نکنند.

نه تنها فاصله مهم هست بلکه جای سیم ها هم مهم هست که میان هر مثلا یک کیلومتر به ترتیب جای دوتا از سیم ها رو وری تیرهای انتقال عوض میکنند تا اثرات سلفی و خازنی همه چا ایکسان توزیع بشه .

دیگه دستم خسته شد ار بس تایپیدم :redface:
اکثر ***یونر ها مکانیکی و روی هوا هستن، در CB ها بیشتر از گاز و روغن استفاده میشه.

جابجایی یا ترانسپوز که روال علمی 1/3 مسیر هست. البته اینها در سطح 400 ولت انجام نمیشه.

البته مطمئنا بحث بیشتر و بزرگتره که انشالله سعی میکنم در فرصتی مناسب وارد بشم.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من وقت نکردم همه پست ها رو بخونم یکی از دلایلش اینه که دوستان برای هر نقل قولی یه بار جواب دادن و تعداد پست ها زیاد شده، در کنار (سمت چپ) گزینه پاسخ با نقل قول یه گزینه دیگه با علامت + هست، برای پست هایی که در نظر دارید جواب بدین اون رو بزنید تا تیک بخوره و بعد که گزینه پاسخ به تاپیک رو بزنید همه اون پست ها به صورت نقل قول میاد که میشه تک تک جواب داد. اینطوری هم تعداد پست کم میشه و هم تاپیک جمع و جورتر.
فقط چند نکته که گذرا نگاه میکردم به چشمم خورد.

Sf6
قدیمها نیست الان هم استفاده میشه.

کابلهای زیر زمینی هم به معنای استفاده از گاز Sf6 و یا... نیست.

اکثر ***یونر ها مکانیکی و روی هوا هستن، در CB ها بیشتر از گاز و روغن استفاده میشه.

جابجایی یا ترانسپوز که روال علمی 1/3 مسیر هست. البته اینها در سطح 400 ولت انجام نمیشه.

البته مطمئنا بحث بیشتر و بزرگتره که انشالله سعی میکنم در فرصتی مناسب وارد بشم.

lممنون . منم بین سیکس یا x تردید داشتم .
بله الان هم میشه اما از نظر اقتصادی چندان صرفه نداره . تااونجایی که من اطلاع داشتم از کابل های ارزون نبود . در مورد ترنسپوز کردن هم بله برای بیست کیلو هست و بالاتر .

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
lممنون . منم بین سیکس یا x تردید داشتم .
بله الان هم میشه اما از نظر اقتصادی چندان صرفه نداره . تااونجایی که من اطلاع داشتم از کابل های ارزون نبود . در مورد ترنسپوز کردن هم بله برای بیست کیلو هست و بالاتر .
مونده صرفه اقتصادی به چی باشه، بعضی جاها لازمه. مثلا در بعضی پست ها و یا در بعضی جاها از این نوع تکنولوژی استفاده بشه. مثلا خروجی اکثر نیروگاهها.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آزمایش

آزمایش

اینبار آزمایش رو خیلی ساده تر انجام دادم

وسایل مورد نیاز آزمایش

اتصال دو شاخه به پریز معمولی و تست خروجی

بررسی خروجی بدون اتصال نول

آزمایش عدم وجود اختلاف پتانسیل

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
این کارو دقیقا من دیشب کردم ولی یه ازمایش دیگه هم کردم اگه مطمئن شدم میام یه چیزی رو میگم .
............
در مورد نقل قول ها هم چون این پست ها به ترتیب ارسال جواب داده میشد یعنی وقتی من جواب اقای nutron رو میدادم بعد ایشون جواب منو بعد باز من جواب ایشون نمیشد چند گانه نقل قول کرد ویا اقا مصطفی هم همینطور
................
برای جاری شدن جریان دو چیز اصلی نیاز داریم

اول اختلاف پتانسیل
دوم بار

چون نول نداریم اختلاف پتانسلی نداریم
بنابراین اگر باری هم باشه نمیتونیم تغذیه کنیم

تو ازمایش فردا عدم وجوداختلاف پتانسیل رو هم ثابت میکنم . اما کاش ولتمترم سالم بود تا مقدار دقیق ولتاژ القا شده رو هم میگفتم .

در این مورد هم من در طول یه سیم یا سیم پیچ میگم نه اختلاف ولتاژی هست و نه جریانی که القا بشه پس چی داره القا میشه؟

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

دوست من این صحبت شما غلطه هیچ وقت جریانی القا نمیشه که ولتاژی رو بوجود بیاره
همیشه ولتاژ القا میشه و اگه باری داشته باشیم (که برامون مسیری بسته بسازه) جریان در مدار جاری میشه
اگر طبق گفته ی شما بود برای ترانس ولتاژ بی باری تعریف نمیشد چون در بی باری جریان صفره پس ولتاژ بی باری نباید داشته باشیم ولی میدونیم که داریم و یکی از پارامترهای مورد بحث در ترانسها همین ولتاژ بی باری هست.
در مورد سیم مساله پیچیده نیست پس پیچیده نکنیدش.
دو تا سیم داریم که یکی به فاز وصل شده و اون یکی به جایی وصل نیست.
یه ولتاژ متناوب به سیم وصل شده پس جریانی داریم که داره با زمان تغییر میکنه و فورانی (هرچند کم ) داره تغییر میکنه پس اگه سیمی یا سیم پیچی اطرافش باشه باید در اون یه ولتاژی القا کنه که داره این کارو میکنه حالا اگه به اون سیم یه باری وصل کنیم چون مسیر بسته درست کردیم پس جریانی (که از ولتاژ القایی ناشی شده) عبور میکنه این جریان از مسیر داخل فازمتر عبور میکنه و لامپ (فیوز - LED یا هر چیز دیگه ای) رو روشن میکنه.
علت اینکه تو سیم تست بلند فازمتر برای هر دو حالت خیلی پر نور روشن میشه ولی تو سیم تست کوتاه نور فاز القایی از فاز اصلی کمتر هست همینه دیگه تو سیم بلند ولتاژ بیشتری القا شده پس تو یه بار ثابت (یعنی همون فارمتر) چون ولتاژش سیم تست بلند بیشتره پس پورنورتر از سیم کوتاه هست. مثله این میمونه که یه لامپ رو با ولتاز 220 روشن کنی بعد با ولتاژ 110 هم همون رو روشن کنی ناگفته پیداست که تو حالت دوم نورش باید کمتر باشه.
خلاصه میکنم : سیم مورد ازمایش مثله یه ترانس هست که ثانویه اش بار نداره حالا اگه فازمتر رو بار کنیم حتما باید روشن بشه دیگه.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
همیشه ولتاژ القا میشه و اگه باری داشته باشیم (که برامون مسیری بسته بسازه) جریان در مدار جاری میشه
اگر طبق گفته ی شما بود برای ترانس ولتاژ بی باری تعریف نمیشد چون در بی باری جریان صفره پس ولتاژ بی باری نباید داشته باشیم ولی میدونیم که داریم و یکی از پارامترهای مورد بحث در ترانسها همین ولتاژ بی باری هست.
یه ولتاژ متناوب به سیم وصل شده پس جریانی داریم که داره با زمان تغییر میکنه و فورانی (هرچند کم ) داره تغییر میکنه پس اگه سیمی یا سیم پیچی اطرافش باشه باید در اون یه ولتاژی القا کنه که داره این کارو میکنه حالا اگه به اون سیم یه باری وصل کنیم چون مسیر بسته درست کردیم پس جریانی (که از ولتاژ القایی ناشی شده) عبور میکنه این جریان از مسیر داخل فازمتر عبور میکنه و لامپ (فیوز - LED یا هر چیز دیگه ای) رو روشن میکنه.
علت اینکه تو سیم تست بلند فازمتر برای هر دو حالت خیلی پر نور روشن میشه ولی تو سیم تست کوتاه نور فاز القایی از فاز اصلی کمتر هست همینه دیگه تو سیم بلند ولتاژ بیشتری القا شده پس تو یه بار ثابت (یعنی همون فارمتر) چون ولتاژش سیم تست بلند بیشتره پس پورنورتر از سیم کوتاه هست. مثله این میمونه که یه لامپ رو با ولتاز 220 روشن کنی بعد با ولتاژ 110 هم همون رو روشن کنی ناگفته پیداست که تو حالت دوم نورش باید کمتر باشه.
خلاصه میکنم : سیم مورد ازمایش مثله یه ترانس هست که ثانویه اش بار نداره حالا اگه فازمتر رو بار کنیم حتما باید روشن بشه دیگه.

کاملا درسته بنده هم عرض کردم که به گالوانومتر وصل هست . بهمین دلیل گفتم القای ولتاژ و بعد جریان . حتی در چند پست بعد هم در جواب یکی از دوستان متذکر شدم که دو شرط اساسی جاری شدن جریان یکی وجود امپدانس و دیگری وجوداختلاف پتانسیل هست . درمورد رابطه ی طول و شدت نور لامپ هم بنده در آزمایش اول همین مورد رو متذکر شدم .
تشکر بخاطر حسن توجهی که نشون میدی .

فارادی میگه اگر یک سیم حامل جریان مستقیم داشته باشم و بیایم یه بوبین رو که به گالوانومتر وصل هست از کنار اون سیم حامل جریان به حرکت در بیاریم

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از چه روشی حل کردی؟؟؟؟؟؟

؟

هر کیلو وات حدودا 1.9 امپر میکشه

این طور حساب کردم :D

چاله میدونی:redface:

امروز یه جدول از میزان امپرررررر مجاز هر شینه دیدم سر کاررررررررررر

میخوای فردا یه مقدارش رو اینجا میزارم

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول از همه بگم من این ازمایشو با 10 تا سیم مختلف اندازه ها و فاصله های متفاوت انجام دادم ولی برای تحلیل مشکل دارم.
.......................

من یه سوال از شما دارم با گذاشتن بار تو ثانویه (یعنی گذاشتن همون فازمتر) جریانی در ثانویه داریم این ولی در اولیه معادل این جریان چطوری مسیرش بسته میشه؟ چون سیم الیه از یه طرف به فاز و از طرف دیگه رها هست حتی در حالت بی باری که فرمودین این مسیر جریان از طریق شاخه موازی بسته میشه به شرطی که دو سر اولیه به یه اختلاف پتانسیل وصل باشه که اینجا اختلافی در کار نیست و اولیه یه سطح هم پتانسیل هست.
میدونیم تو ترانس جریان در هر طرف وابسته به طرف دیگه هست پس نمیشه یه طرف جریان باشه و یه طرف مدار باز (یعنی تغذیه باز نه بی بار)
حتی من میگم کل سیم اولیه تو یه سطح ولتاژ قرار داره و یه سطح هم پتانسیل هست و تو یه سطح هم پتانسیل جریان جاری نمیشه!!!

کاملا درسته بنده هم عرض کردم که به گالوانومتر وصل هست . بهمین دلیل گفتم القای ولتاژ و بعد جریان . حتی در چند پست بعد هم در جواب یکی از دوستان متذکر شدم که دو شرط اساسی جاری شدن جریان یکی وجود امپدانس و دیگری وجوداختلاف پتانسیل هست . درمورد رابطه ی طول و شدت نور لامپ هم بنده در آزمایش اول همین مورد رو متذکر شدم .
تشکر بخاطر حسن توجهی که نشون میدی .

فارادی میگه اگر یک سیم حامل جریان مستقیم داشته باشم و بیایم یه بوبین رو که به گالوانومتر وصل هست از کنار اون سیم حامل جریان به حرکت در بیاریم

و در این مورد دوست عزیز جریان و اختلاف ولتاژ هم عرض هستند فرقشون تو امپدانس هست من نه جریان میبینم و نه اختلاف ولتاژ سیم اولیه تو یه سطح ولتاژ هست.
جریان دی سی هم در اثر اختلاف ولتاژ بوجود میاد.
این ازمایش مثل اینه که اولیه ترانس رو تغذیه شو قطع کنی (چون سیم فقط از یه نقطه به شبکه وصل هست) بعد انتظار داشته باشی کار کنه!!

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اول از همه بگم من این ازمایشو با 10 تا سیم مختلف اندازه ها و فاصله های متفاوت انجام دادم ولی برای تحلیل مشکل دارم.
.......................

من یه سوال از شما دارم با گذاشتن بار تو ثانویه (یعنی گذاشتن همون فازمتر) جریانی در ثانویه داریم این ولی در اولیه معادل این جریان چطوری مسیرش بسته میشه؟ چون سیم الیه از یه طرف به فاز و از طرف دیگه رها هست حتی در حالت بی باری که فرمودین این مسیر جریان از طریق شاخه موازی بسته میشه به شرطی که دو سر اولیه به یه اختلاف پتانسیل وصل باشه که اینجا اختلافی در کار نیست و اولیه یه سطح هم پتانسیل هست.
میدونیم تو ترانس جریان در هر طرف وابسته به طرف دیگه هست پس نمیشه یه طرف جریان باشه و یه طرف مدار باز (یعنی تغذیه باز نه بی بار)
حتی من میگم کل سیم اولیه تو یه سطح ولتاژ قرار داره و یه سطح هم پتانسیل هست و تو یه سطح هم پتانسیل جریان جاری نمیشه!!!

و در این مورد دوست عزیز اختلاف پتانسیل و اختلاف ولتاژ هم عرض هستند فرقشون تو امپدانس هست من نه جریان میبینم و نه اختلاف ولتاژ سیم اولیه تو یه سطح ولتاژ هست.
این ازمایش مثل اینه که اولیه ترانس رو تغذیه شو قطع کنی (چون سیم فقط از یه نقطه به شبکه وصل هست) بعد انتظار داشته باشی کار کنه!!

چون القا هست شما نمیتونی با ترانس مقایسه کنی.القا مختص ترانس نیست .توجه شما رو جلب میکنم به همون قوانین حفاظتی که تو تاسیسات یا بررسی برای جلوگیری از القا خوندید.
برای درک بهتر عملکرد فازمتر فکر کن القا نداریم و داری به یه سیم برقدار معمولی وصلش میکنی .
پیگیری شما قابل تقدیر هست ولی باور کن تحلیلش به این سختی ها نیست . خودتو زیاد درگیر نکن.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون القا هست شما نمیتونی با ترانس مقایسه کنی.القا مختص ترانس نیست .توجه شما رو جلب میکنم به همون قوانین حفاظتی که تو تاسیسات یا بررسی برای جلوگیری از القا خوندید.
برای درک بهتر عملکرد فازمتر فکر کن القا نداریم و داری به یه سیم برقدار معمولی وصلش میکنی .
پیگیری شما قابل تقدیر هست ولی باور کن تحلیلش به این سختی ها نیست . خودتو زیاد درگیر نکن.
فرق این مورد با بررسی دقیقا مشکل من هست که جریان هست که وجود داره و اثرش رو میتونم روی سایر سیم ها تصور کنم ولی اینجا جریانی در کار نیست یا اختلاف ولتاژ من باید بیشتر فکر کنم.جوابا تا حالا قانعم نکرده:cool: (شاید من نمیتونم منظورم رو درست بگم)
از همه دوستان ممنونم.
پستامو که دوباره میخونم 100 تا غلط تایپی پیدا میکنم ببخشید اگه خوندن پستام گاهی سخت میشد:redface:
..................
راستی
من هنوز با اون سوال تعیین مقطع نول مشکل دارم ها من نفهمیدم چی میشه من میگم به ارایش بار های تکفاز روی سه فاز بستگی داره جواب اخرشو اگه مطمئن هستین بگین اگه فقط جواب دقیق رو بگین یعنی جریان دقیق خیلی خوبه
ایا استدلال های من اشکالی داره الان؟
ضریب هم زمانی که مسلما باید بد ترین شرایط رو در نظر داشت برای این حالت بدترین شرایط برای نول اینه که کل بارای تک فاز رو یه فاز باشند و همه هم روشن باشن که اینطوری احتمالا باید حساب میکردم که میشه 50.5 با فرض ضریب قدرت 0.9 و ولتاژ 220 سیم16)

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
.......................

و در این مورد دوست عزیز جریان و اختلاف ولتاژ هم عرض هستند فرقشون تو امپدانس هست من نه جریان میبینم و نه اختلاف ولتاژ سیم اولیه تو یه سطح ولتاژ هست.

بیایید کمی اسلو موشن به قضییه نگاه کنیم
یه سیم داریم وقتی یه طرفش رو به ولتاژ وصل میکنیم بین دو سر سیم یه اختلاف پتانسیل ایجاد میشه و سریعا جریان برقرار میشه و دو طرف رو هم پتانسیل میکنه صحبت در مورد لحظه ی اتصال هست.
قبول داری تو این زمان کوتاه تغییرات فوران داشتیم ؟ و متعاقبا القای ولتاژ ؟مسلما آره پس مساله حل شده
با شکل توضیح میدم

وقتی K رو وصل کنی در لحظه ی اتصال الکترونها از A به سمت B حرکت خواهند کرد تا پتانسیل هر دو نقطه برابر بشه این حرکت یعنی عبور جریان-همون جریان مورد سوال شما- این زمان خیلی کوتاه در این زمان کوتاه تغییرات فوران رو خواهیم داشت پس القای ولتاژ اتفاقی عجیب نیست.
با کمال احترام به نظر دوستمون nutron ولی من تفاوتی بین این قضییه و ترانس نمیدونم
بعیی میدونم این جواب شمارو قانع نکنه.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سیم داریم وقتی یه طرفش رو به ولتاژ وصل میکنیم بین دو سر سیم یه اختلاف پتانسیل ایجاد میشه و سریعا جریان برقرار میشه و دو طرف رو هم پتانسیل میکنه صحبت در مورد لحظه ی اتصال هست.
قبول داری تو این زمان کوتاه تغییرات فوران داشتیم ؟ و متعاقبا القای ولتاژ ؟مسلما آره پس مساله حل شده
با شکل توضیح میدم

وقتی K رو وصل کنی در لحظه ی اتصال الکترونها از A به سمت B حرکت خواهند کرد تا پتانسیل هر دو نقطه برابر بشه این حرکت یعنی عبور جریان-همون جریان مورد سوال شما- این زمان خیلی کوتاه در این زمان کوتاه تغییرات فوران رو خواهیم داشت پس القای ولتاژ اتفاقی عجیب نیست.
با کمال احترام به نظر دوستمون nutron ولی من تفاوتی بین این قضییه و ترانس نمیدونم
تشکر بخاطرتوضیح امالازم میدونم توضیحی بدم
اگر از کل ترانس فقط همون خاصیت القای اونور در نظر بگیریم قضیه اینطور هست که حداقل یک پتانسیل ورودی داریم و حداقل یک پتانسل خروجی . یعنی یه ترانس ساده حداقل سه یا چهار سر داره . ( سه سر برای وقتی که نول رو مشترک بگیریم )
اما برای القایی که در مجاورت سیمی که به منبع ولتاژ متناوب متصل هست نمیتونیم دقیقا بهمین صورت شبیه سازی کنم . در واقع همه این اتفاقات وقتی رخ میده که فازمتر ( بهتر بگیم بار ) به سیستم ما اعمال میشه . یعنی به محض زدن فازمتر القا صورت میگیره و ما میبینیم اثرش رو با روشن شدن لامپ. برای درک بهتر این توضیح من شما کافیه نول رو قطه کنید و جریان رو با امپر متر انبری اندازه گیری کنید. بعد فازمتر بزنید و دوباره اندازه گیری کنید.

این یه قضیه خیلی روتین هست برای سیستم ها مخصوصا در مخابرات و الکترونیک که با نویز زیاد سرکار داریم .
در واقع چیزی که باعث نشونن داده شدن القا میشه همون باری هست که فازمتر به اون سیم اعمال میکنه و باعث جاری شدن جریان و روشن شدن لامپ میشه . این یعنی اینکه شما اگر یه لامپی داشته باشی که یه سرش به سیم القا شده وصل باشه و سر دیگش به ارت لامپ روشن میشه و هر چی این مجاورت طولانی تر باشه لامپ روشنایی کاملتری خواهد داشت .
نمیدونم تونستم درست توضیح بدم یا خیر

amir0o

عضو جدید
اگر از کل ترانس فقط همون خاصیت القای اونور در نظر بگیریم قضیه اینطور هست که حداقل یک پتانسیل ورودی داریم و حداقل یک پتانسل خروجی . یعنی یه ترانس ساده حداقل سه یا چهار سر داره . ( سه سر برای وقتی که نول رو مشترک بگیریم )
اما برای القایی که در مجاورت سیمی که به منبع ولتاژ متناوب متصل هست نمیتونیم دقیقا بهمین صورت شبیه سازی کنم . در واقع همه این اتفاقات وقتی رخ میده که فازمتر ( بهتر بگیم بار ) به سیستم ما اعمال میشه . یعنی به محض زدن فازمتر القا صورت میگیره و ما میبینیم اثرش رو با روشن شدن لامپ. برای درک بهتر این توضیح من شما کافیه نول رو قطه کنید و جریان رو با امپر متر انبری اندازه گیری کنید. بعد فازمتر بزنید و دوباره اندازه گیری کنید.

این یه قضیه خیلی روتین هست برای سیستم ها مخصوصا در مخابرات و الکترونیک که با نویز زیاد سرکار داریم .
در واقع چیزی که باعث نشونن داده شدن القا میشه همون باری هست که فازمتر به اون سیم اعمال میکنه و باعث جاری شدن جریان و روشن شدن لامپ میشه . این یعنی اینکه شما اگر یه لامپی داشته باشی که یه سرش به سیم القا شده وصل باشه و سر دیگش به ارت لامپ روشن میشه و هر چی این مجاورت طولانی تر باشه لامپ روشنایی کاملتری خواهد داشت .

من اینجاشو نمیفهمم عامل القا در سمت ثانویه (سیم نول ) چیه؟ درسته که بار در سمت ثانویه مدارو میبنده ولی سیم سمت اولیه ما (فاز ) سیم هم پتانسیل هست!!!

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
با شکل توضیح میدم

فکر کنم اگه بگم قانع نشدم منو از تاپیک بندازین بیرون:D
من بازم با این تحلیل مشکل دارم چون این جریان که شما مد نظرتون هست که بعید میدونم جریانی باشه خیلی خیلی کوتاه هست مثل یه موج تو کلید زنی ها اگه اشتباه نکنم و وقتی سطح هم پناسیل شد دیگه جریانی وجود نداره! فقط همون اول که سر خط به ولتاژ وصل میشه و داره هم پتانسیل میشه این جریان هست و بعدش دیگه تموم ولی جریان سمت ثانویه تا وقتی فازمتر رو نگه داری هست پس کلا اون نمیتونه معادل این جریان تو اولیه باشه!

مدار ثانویه با فازمتر (بار) بسته میشه ولی اولیه مدار بازه به اون قسمتی که مشخص کردم توجه کنید تو حرفاتون. الان به نظر شما سیم اولیه به منبع ولتاژ وصل هست؟
به نظر من وقتی میگیم وصل هست که مدارش بسته باشه اینجا شما چطور مدارو میبندی؟ از یه سر به برق شهر و از یه سر ازاد چطور میگین به منبع ولتاژ وصل هست؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

ممنون که وقت میزارید و توضیح میدین.
شما میگین: وقتی فازمتر میندازیم القا صورت میگیره من میگم تو یه کابل 2*1 با رنگهای آبی و سیاه اگه سیم آبی رو به فاز بزنیم و فازمتر رو فقط یکبار به سیم سیاه بزنیم در این صورت هیچوقت جریانی از سیم آبی عبور نکرده پس تغییرات فوران و القای ولتاژ در سیم سیاه نمیتونه صورت بگیره (فکر کنم این چیزی هست که IRAN DOKHT در موردش مشکل داره) ولی ما میبینیم که داره صورت میگیره.
ولی من نظرم با شما فرق داره من میگم قبل از اتصال سیم آبی هیچ جریانی نداریم در لحظه ی اتصال چون اختلاف پتانسیل بین دو سر سیم آبی داریم پس جریان در یک دلتا تی کوچیک جاری میشه و القای ولتاژ رو به ما میده.
متاسفانه سال تحصیلی برای بچه های هنرستانی تموم شده و من نمیتون از اساتیدی که دوره هنرستان خودم از کلاسهاشون استفاده کردم این سوال رو بپرسم تا جواب قطعی رو بگم ولی چیزی که به عقلم میرسه همینه که گفتم.
استدلال دیگه ای هم برای این اتفاق نمیتونم پیدا کنم.
فکر کنم اگه بگم قانع نشدم منو از تاپیک بندازین بیرون:D
من بازم با این تحلیل مشکل دارم چون این جریان که شما مد نظرتون هست که بعید میدونم جریانی باشه خیلی خیلی کوتاه هست مثل یه موج تو کلید زنی ها اگه اشتباه نکنم و وقتی سطح هم پناسیل شد دیگه جریانی وجود نداره! فقط همون اول که سر خط به ولتاژ وصل میشه و داره هم پتانسیل میشه این جریان هست و بعدش دیگه تموم ولی جریان سمت ثانویه تا وقتی فازمتر رو نگه داری هست پس کلا اون نمیتونه معادل این جریان تو اولیه باشه!

مدار ثانویه با فازمتر (بار) بسته میشه ولی اولیه مدار بازه به اون قسمتی که مشخص کردم توجه کنید تو حرفاتون. الان به نظر شما سیم اولیه به منبع ولتاژ وصل هست؟
به نظر من وقتی میگیم وصل هست که مدارش بسته باشه اینجا شما چطور مدارو میبندی؟ از یه سر به برق شهر و از یه سر ازاد چطور میگین به منبع ولتاژ وصل هست؟
نه خواهش میکنم این چه صحبتی هست ما برای یاد گرفتن دور هم جمع شدیم
اون شکل رو که تو عکس قبلی گذاشتم یه نگاه بندازید.
برای قسمت قرمز این چند خط رو بخونید.
اگه t رو لحظه ی اتصال کلید k در نظر بگیریم در لحظه ی قبل از اتصال (t<0 ) پتانسیل نقطه ی A وB برابر هست و مقدارش صفره درسته؟
در لحظه ی اتصال ( t=0 ) پتانسیل نقطه ی A بیشتر از نقطه ی B هست درسته؟ (اختلاف پتانسیل به اندازه ی ولتاژ منبع هست)
در لحظه ی ( t>0) پتانسیل این دو نقطه باز هم برابر هست درسته؟
خب اگه جریانی از نقطه ی A به سمت B حرکت نکرده پس چی باعث میشه که پتانسیل دو نقطه باز هم برابر بشه.
من دارم در مورد این جریان صحبت میکنم.
این جریان در زمانی بسیار کوتاه جاری شده یعنی یک دلتا تی خیلی کوچیک که باعث شده یک ولتاژ داشته باشیم.
من نمیگم جریانی که تو ثانویه داریم معادل با جریان لحظه ای اولیه هست من هیچوقت این جرف رو نمیزنم ولی به شما قول میدم اگه شما فازمتر رو مدت زیادی تو همن شرایط نگه دارید میبینید که نورش کم میشه (من نمیدونم چقدر طول میکشه ولی در مورد وقوع این اتفاق شکی ندارم.
اینکه شما میگید این جریان اگه هم باشه خیلی کوتاهه. خب این کوتاه بودن خیلی هم خوبه و برای ما مفیده چون زمان توی مخرج هست و کوتاه بودنش ولتاژ بیشتری رو به ما میده.
من هم در مورد نقل قولی که برای پست دوستمون nutron داشتین موافقم.
بنظرم تحلیل ایشون درست نیست یا حداقل کامل نیست.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون که وقت میزارید و توضیح میدین.
شما میگین: وقتی فازمتر میندازیم القا صورت میگیره من میگم تو یه کابل 2*1 با رنگهای آبی و سیاه اگه سیم آبی رو به فاز بزنیم و فازمتر رو فقط یکبار به سیم سیاه بزنیم در این صورت هیچوقت جریانی از سیم آبی عبور نکرده پس تغییرات فوران و القای ولتاژ در سیم سیاه نمیتونه صورت بگیره (فکر کنم این چیزی هست که IRAN DOKHT در موردش مشکل داره) ولی ما میبینیم که داره صورت میگیره.
ولی من نظرم با شما فرق داره من میگم قبل از اتصال سیم آبی هیچ جریانی نداریم در لحظه ی اتصال چون اختلاف پتانسیل بین دو سر سیم آبی داریم پس جریان در یک دلتا تی کوچیک جاری میشه و القای ولتاژ رو به ما میده.
متاسفانه سال تحصیلی برای بچه های هنرستانی تموم شده و من نمیتون از اساتیدی که دوره هنرستان خودم از کلاسهاشون استفاده کردم این سوال رو بپرسم تا جواب قطعی رو بگم ولی چیزی که به عقلم میرسه همینه که گفتم.
استدلال دیگه ای هم برای این اتفاق نمیتونم پیدا کنم.

نه خواهش میکنم این چه صحبتی هست ما برای یاد گرفتن دور هم جمع شدیم
اون شکل رو که تو عکس قبلی گذاشتم یه نگاه بندازید.
برای قسمت قرمز این چند خط رو بخونید.
اگه t رو لحظه ی اتصال کلید k در نظر بگیریم در لحظه ی قبل از اتصال (t<0 ) پتانسیل نقطه ی A وB برابر هست و مقدارش صفره درسته؟
در لحظه ی اتصال ( t=0 ) پتانسیل نقطه ی A بیشتر از نقطه ی B هست درسته؟ (اختلاف پتانسیل به اندازه ی ولتاژ منبع هست)
در لحظه ی ( t>0) پتانسیل این دو نقطه باز هم برابر هست درسته؟
خب اگه جریانی از نقطه ی A به سمت B حرکت نکرده پس چی باعث میشه که پتانسیل دو نقطه باز هم برابر بشه.
من دارم در مورد این جریان صحبت میکنم.
این جریان در زمانی بسیار کوتاه جاری شده یعنی یک دلتا تی خیلی کوچیک که باعث شده یک ولتاژ داشته باشیم.
من نمیگم جریانی که تو ثانویه داریم معادل با جریان لحظه ای اولیه هست من هیچوقت این جرف رو نمیزنم ولی به شما قول میدم اگه شما فازمتر رو مدت زیادی تو همن شرایط نگه دارید میبینید که نورش کم میشه (من نمیدونم چقدر طول میکشه ولی در مورد وقوع این اتفاق شکی ندارم.
اینکه شما میگید این جریان اگه هم باشه خیلی کوتاهه. خب این کوتاه بودن خیلی هم خوبه و برای ما مفیده چون زمان توی مخرج هست و کوتاه بودنش ولتاژ بیشتری رو به ما میده.
من هم در مورد نقل قولی که برای پست دوستمون nutron داشتین موافقم.
بنظرم تحلیل ایشون درست نیست یا حداقل کامل نیست.

درسته ولی شما قبول داری جریان تو ثانویه تابع جریان اولیه هست و نمیشه یه جا جریان باشه ویه جا نباشه؟
شما بیا اول سیمو به برق وصل کن و صبر کن به حالت دائم برسه بعد سیم دیگه رو نزدیک کن مطمئنم بازم فازمتر روشن میشه اون جریانی که شما مد نظرتون هست خیلی خیلی کوتاه هست من فازمترو نگه داشتم در هد چند ثانیه و روشن بوده ولی این جریان در حد ثانیه هم نیست تموم میشه و به حالت پایدار میرسه در حالی که جریان ثانویه که فازمترو روشن میکنه مدت بیشتری هست الان بازم نگاه میکنم ببینم اصلا نگه دارم خاموش میشه یا نه.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من و چند تن از دوستان سعی کردیم خیلی ساده توجیح و تئوریزه کنیم . دو تا زامایش هم انجام دادمو دیدین که تحلیل هایی که عرض کردم درست بود. راستش فکر میکنم این بحث زیادی کش دار شده. از نظرمن چیز قابل بحثی نداره. بهمین دلیل ضمن عرض معذرت از دوستان اجازه بدین من دیگه تو این مبحث دخالتی نداشته باشم. :gol:
پیشنهاد میکنم سوالهای آزمون حضوری و استخدامی برق رو اینجا به چالش بکشیم .
از رفقا کسی چنین سوالاتی داره بذاره تا بحث مفیدی داشته باشم