تاپیک سوالات قدرتی

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی فیوز خونه ما سر راه نول قرار داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟که هروقت قطع میکنیم هردوش برق داره ینی فازمتر روشن میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نه فیوز که سر راه نول نیست

این دلیلش هم یادم بود ا ا ا ا ا

الان یادم رفته ه ه :cry:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
حالا من یکی ازتجربه هامو تو برق ساختمون بصورت سوال مطرح میکنم .

یه روزی رفتم تو یه ساختمونی برای عیب یابی متوجه شدم
هیچکدوم از دستگاه ها کار نمی کنن
برق هم داریم
و نکته ی عجیب اینکه وقتی فازمتر به پریز میزنم هم برای فاز و هم برای نول روشن میشه !
چواب سختی نداره
امابعنوان یه تجربه ی جدید ( البته سال ها پیش ) چیز جالبی هست .

با سلام... اصطلاحا میگن برق دو فاز شده.... که بر اثر نامتعادل شدن بار ترانس این اتفاق میفته...و از سیم نول جریان عبور میکنه .. خوب این نظر من

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم فکر میکنم نول قطع شده و ادامه سیم با فاز برق دار شده با ادامه مدار.
بار نامتعادل تو ترانس باعث نمیشه کل وسیله ها کار نکنن ایشون گفتن هیچ وسیله ای کار نمیکنه و هر دو سیم برق دار هست.
البته من بچه بودم وقتی برق قطع بوده(یعنی فاز نداریم) دیدم نول لامپو روشن کنه الان حدس میزنم همین نامتعادلی دلیلش بوده باشه:surprised:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درود به همه دوستان

دلیلش قطع سیم نول هست

و دلیل برقدار نشوندادن نول و فاز هم چیزی نیست جز القای متقابل
درواقع برق نشون داده شده در نول شبحی از سیم فاز هست
یعنی اختلاف پتانسلی درکار نیست
و این یعنی ولتاژی نداریم که بخواد دستگاهی از طریق اون جریان بکشه و کار کنه .
این حالت بخصوص در کابل ها خیلی خطرناک و گول زننده هست و فقط هم جاهایی رخ میده که فاز و نول کنار هم هستند. البته بشرطی که نول به زمین وصل نشده باشه.

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام... اصطلاحا میگن برق دو فاز شده.... که بر اثر نامتعادل شدن بار ترانس این اتفاق میفته...و از سیم نول جریان عبور میکنه .. خوب این نظر من

دو فاز شدن در هر صورتی هیچوت باعث نمیشه که اختلاف پتانسیل از بین بره .
وقتی ترانس طوری دچار مشکل بشه که مثلا یک فاز کاملا بی بار باشه و سایر فاز ها با نهایت قدرت کار کنند . اون تعادل معروف بهم میریزه و نول برقدار میشه . که اصطلاحا میگن دو فاز شده . اما این یه اصطلاح کاملا عامیانه هست و از نظر تخصصی دو فاز نیست( که میدونم میدونید ) .
علاوه بر این امروز بیشتر ترانس های توزیع که در سطح شهرها دیده میشن بصورت زیگزاگ سیم بندی میشن . بهمین دلیل اون حالت دو فاز کمتر دیده میشه .

دوستان از این تجربه ها دارند بذارند تا بقیه هم فیضشو ببرند :)
خیلی اوقات بیان یه تجربه ی ساده میتونه از روزها فکر و دل مشغولی و دوباره کاری جلوگیری کنه . بسیار از تجربیات عملی به بهای سنگینی بدست میاد که شاید همین باعث عدم ارائه اونها در چنین جاهایی باشه . اما چه خوبه که اینطو نباشه .
کوچیک همه شمام و خودم رو در جایگاهی نمیبینم که بخوام توصیه ای داشته باشم
اما گوشه ذهنتون از من داشته باشید که هیچوت از سوال کردن و کنایه شنیدن بخاطر ندوستن چیزی نترسید .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب شما ببین وقتی فیوز وصله یک سیم برق داره؟؟؟؟؟ و فیوز رو قطع کن در این حالت اگر دو فاز شد یعنی نول به فیوز وصله...البته اگر سه فاز نباشه!

بله مهندس
جدیدا ( یعنی قدیمی نه! ) وقتی کنتور وصل میکنند هم برای نول و هم برای فاز فیوز میذارند . همون فیوز های دوبل.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
من دیگه تحریک شدم...!

خوب دوستان چه جایی از مدار است که جریان خیلیییییییییی زیاد است ولی ولتاژ نداریم؟؟؟؟؟
چه سوال اسونی...

دلیل اینکه روی کنتاکتهای کلید های صفر و یک گزدان مکان u ...v... w...n را مشخص میکنند چیست؟؟؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من دیگه تحریک شدم...!

خوب دوستان چه جایی از مدار است که جریان خیلیییییییییی زیاد است ولی ولتاژ نداریم؟؟؟؟؟
چه سوال اسونی...

دلیل اینکه روی کنتاکتهای کلید های صفر و یک گزدان مکان u ...v... w...n را مشخص میکنند چیست؟؟؟

چه مداری ؟
تو مدارهایی که حالت رزونانس رخ میده میتونه تو اون فرکانس خاص حالت تشدید پیش بیاد و جریان خیلی زیاد بشه ولی ولتاژ کم .
یکم بیشتر توضیح بده
دارم از کنجکاوی میترکم :redface:

کاربرد اون کلید های صفر و یک گردان ( غلتکی ) کجاست ؟ تو چه مداری ؟ چپ گرد راست گرد یا ...

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال دارم شاید زیاد مرتبط با قدرت نباشه,ولی اگه کسی می دونه لطفا راهنمایی کنه!

شارژر لبتابم بعضی اوقات کار شارژ کردنو انحام نمی ده! یعنی فقط برقو به باتری می رسونه و شارژ نمی کنه! گاهی اوقات هم خوب کار می کنه

کسی می دونه دلیلش چیه؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
چه مداری ؟
تو مدارهایی که حالت رزونانس رخ میده میتونه تو اون فرکانس خاص حالت تشدید پیش بیاد و جریان خیلی زیاد بشه ولی ولتاژ کم .
یکم بیشتر توضیح بده
دارم از کنجکاوی میترکم :redface:

کاربرد اون کلید های صفر و یک گردان ( غلتکی ) کجاست ؟ تو چه مداری ؟ چپ گرد راست گرد یا ...

هر مداری؟؟؟؟یه چیزی میشه که در اون نقطه ی مدار ولتاژ صفر و جریان خیییییلللللییییییییه؟؟؟؟میدونم میدونی!
در رابطه با کلید چیزی که من دیدم فقط جهت قطع و وصل کردن برق بود یعنی به موتور وصل نشده بود و بعد از فیوز مینیاتوری قرار گرفته بود؟؟؟؟جواب این یکی رو نمیدونم... اما اصل سوال اینه که من دیدم اون به اصطلاح تکنسین که داشت تابلو رو میبست ... واسه اینکه به من بگه تو بلد نیستی ولی من بلدم..!!!!!! سیم نول رو به یکی از u... v... wوصل کرد... خوب منم حقیقت فکر میکردم اشکال نداره... چون اینا یه سری کنتاکت هستن که باز و بسته میشن پس در کار مشکلی پیش نمیاد ...بعد از چند روز که تابلو را نصب کرده بودن...(من رابطه ام قطع شده بود) شنیدم که بدون تستکردن در کارگاه تابلو را مستقیما در محل کار نصب کردن و خلاصه بد جور ترکیده...!مدار پیچیده ای نبود ... خودم نگاش کردم به نظر خودم به غیر از این کلید هیچ جاییش مشکل نداشت... ولی چرا اینطور شد ؟؟؟ نمیدونم؟؟گفتم شاید شما بدونین؟؟؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هر مداری؟؟؟؟یه چیزی میشه که در اون نقطه ی مدار ولتاژ صفر و جریان خیییییلللللییییییییه؟؟؟؟میدونم میدونی!
در رابطه با کلید چیزی که من دیدم فقط جهت قطع و وصل کردن برق بود یعنی به موتور وصل نشده بود و بعد از فیوز مینیاتوری قرار گرفته بود؟؟؟؟جواب این یکی رو نمیدونم... اما اصل سوال اینه که من دیدم اون به اصطلاح تکنسین که داشت تابلو رو میبست ... واسه اینکه به من بگه تو بلد نیستی ولی من بلدم..!!!!!! سیم نول رو به یکی از u... v... wوصل کرد... خوب منم حقیقت فکر میکردم اشکال نداره... چون اینا یه سری کنتاکت هستن که باز و بسته میشن پس در کار مشکلی پیش نمیاد ...بعد از چند روز که تابلو را نصب کرده بودن...(من رابطه ام قطع شده بود) شنیدم که بدون تستکردن در کارگاه تابلو را مستقیما در محل کار نصب کردن و خلاصه بد جور ترکیده...!مدار پیچیده ای نبود ... خودم نگاش کردم به نظر خودم به غیر از این کلید هیچ جاییش مشکل نداشت... ولی چرا اینطور شد ؟؟؟ نمیدونم؟؟گفتم شاید شما بدونین؟؟؟

وقتی جایی ازمدار امپر متر بذاریم اونجا جریان حداکثر هست و ولتاژ نداریم
همینطور دو سر کلید ها وقتی وصل هستند .اتصال کوتاه هم همین حالت رو داره .

در مورد او کلید های غلطکی نقشه اون تو کتابهای کارگاه برق صنعتی هنرستان کامل هست میتونی از اون طریق ببینی . نمیدونم چرا برای اینکار از او کلید های استفاده شده . در صورتی که دیگه منقرض شدند و از کلید فیوزها استفاده میکنند . چون در جریان های بالا کنتکتهای اون غلطکی ارک میزنه و مشکل بوجود میاره .

اگر نقشه کلید غلطکی رو. ببینی متوحه میشی که چرا باید شماره داشته باشه . چون مدار داخلی اون از طریق یه جدولی بدست میاد که حالتهای مختلف رو بوجود میاره که میشه برای کارهای مختلف جدول طراحی کرد و از اون طریق کلید غلطکی ساخت .

نکته ی مهمتر این که برای محافظت بیشتر سعی میشه نول و فاز همزمان تو یه کلید استفاده نشه . اون تکنسینه خواست تریپ حرفه ای بیاد برات که نگرفت ...

اطلاعات بیشتر تو کتاب مدرسان شریف کارگاه برق صنعتی هنرستان هست .

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
وقتی جایی ازمدار امپر متر بذاریم اونجا جریان حداکثر هست و ولتاژ نداریم
همینطور دو سر کلید ها وقتی وصل هستند .اتصال کوتاه هم همین حالت رو داره .

در مورد او کلید های غلطکی نقشه اون تو کتابهای کارگاه برق صنعتی هنرستان کامل هست میتونی از اون طریق ببینی . نمیدونم چرا برای اینکار از او کلید های استفاده شده . در صورتی که دیگه منقرض شدند و از کلید فیوزها استفاده میکنند . چون در جریان های بالا کنتکتهای اون غلطکی ارک میزنه و مشکل بوجود میاره .

اگر نقشه کلید غلطکی رو. ببینی متوحه میشی که چرا باید شماره داشته باشه . چون مدار داخلی اون از طریق یه جدولی بدست میاد که حالتهای مختلف رو بوجود میاره که میشه برای کارهای مختلف جدول طراحی کرد و از اون طریق کلید غلطکی ساخت .

نکته ی مهمتر این که برای محافظت بیشتر سعی میشه نول و فاز همزمان تو یه کلید استفاده نشه . اون تکنسینه خواست تریپ حرفه ای بیاد برات که نگرفت ...

اطلاعات بیشتر تو کتاب مدرسان شریف کارگاه برق صنعتی هنرستان هست .

بله مهندس ..در نقطه ی اتصال کوتاه.
راجع به کلید ها متوجه شدم...ولی خیلی ضایعست ... اینقدر جلو من تریپ مهندسی برداشته بود!!!من گفتم یا خدا این دیگه کیه!!!مثلا سابقه کار هم داشت...الان فهمیدم که چرا از پالایشگاه ابادان اخراجشکردن این بنده خدا رو... ممنونم.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
یک اتفاق عجیب.!!!
در خوابگاه دانشگاه بودیم .هوا خیلی سرد بو .. ما هم بنا به دلایلی از خلاقیت برقیمون استفاده کردیمو با المنت روی اجر یک بخاری ساختیم..!!!گذشت و گذشت تا دست یکی از بچه ها به سیم برق خورد ...ولی اتفاقی نیفتاد...اولش فکر کردم که مقاومت بدنی خاصی داره که برق نمیگیرتش.. ولی بعد خودم جرات پیدا کردم دست به سیم زدم خوب برای من هم اتفاقی نیفتاد ..جالب اینجاست که یکی از دوستان به شوخی زمانی که دست من به سیم اتصال داشت فاز متر رو به بدنم میزنه و فاز متر روشن میشه...من واقعا حیران موندم چی بگم...از صحنه فیلم گرفتیم و نشون استاد دادیم .. متاسفانه هیچکدوم از اساتید علمشون نکشید... من هم تا حالا نمیدونم چه اتفاقی افتاد...
خیلی وقتا به خودم میگم فراموشش کن حتما قسمت نبوده برق بگیرتت.!

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یک اتفاق عجیب.!!!
در خوابگاه دانشگاه بودیم .هوا خیلی سرد بو .. ما هم بنا به دلایلی از خلاقیت برقیمون استفاده کردیمو با المنت روی اجر یک بخاری ساختیم..!!!گذشت و گذشت تا دست یکی از بچه ها به سیم برق خورد ...ولی اتفاقی نیفتاد...اولش فکر کردم که مقاومت بدنی خاصی داره که برق نمیگیرتش.. ولی بعد خودم جرات پیدا کردم دست به سیم زدم خوب برای من هم اتفاقی نیفتاد ..جالب اینجاست که یکی از دوستان به شوخی زمانی که دست من به سیم اتصال داشت فاز متر رو به بدنم میزنه و فاز متر روشن میشه...من واقعا حیران موندم چی بگم...از صحنه فیلم گرفتیم و نشون استاد دادیم .. متاسفانه هیچکدوم از اساتید علمشون نکشید... من هم تا حالا نمیدونم چه اتفاقی افتاد...
خیلی وقتا به خودم میگم فراموشش کن حتما قسمت نبوده برق بگیرتت.!

کمی بیشتر توضیح بده .

در حالت کلی وقتی برق مسیری برای بسته شده و یا بعارت بهتر جاری شدن نداشته باشه نمیوته باعث برق گرفتگی بشه . دقیقا مثل وقتی پرنده ها روی سیم های برق می نشینند . البته اونجااثر پوسته ای هم نوعی عایق ایجاد میکنه ولی در هر صورت برقدار و لخت هستند .

وقتی گفتی فازمتر میزد و روشن میشد ولی احساس برق گرفتگی نمیکردی یاد یه چیزی افتادم .
این حالت وقتی که برق با فرکانس بالا به بدن وصل بشه رخ میده . یعنی مثلا شما اگه فاز و نول رو دست چپ و راستت بگیری و فرکانس رو ببری روی هزار، هیچ اسیبی به بدنت نمیرسه و تمام برق از سطح پوستت رد میشه .
ولی مورد شما رو نمی تونم توضیح بدم. اگه کمی بیشتر تعریف کنی شاید بتونیم دلیلی براش پیدا کنیم .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
کمی بیشتر توضیح بده .

در حالت کلی وقتی برق مسیری برای بسته شده و یا بعارت بهتر جاری شدن نداشته باشه نمیوته باعث برق گرفتگی بشه . دقیقا مثل وقتی پرنده ها روی سیم های برق می نشینند . البته اونجااثر پوسته ای هم نوعی عایق ایجاد میکنه ولی در هر صورت برقدار و لخت هستند .

وقتی گفتی فازمتر میزد و روشن میشد ولی احساس برق گرفتگی نمیکردی یاد یه چیزی افتادم .
این حالت وقتی که برق با فرکانس بالا به بدن وصل بشه رخ میده . یعنی مثلا شما اگه فاز و نول رو دست چپ و راستت بگیری و فرکانس رو ببری روی هزار، هیچ اسیبی به بدنت نمیرسه و تمام برق از سطح پوستت رد میشه .
ولی مورد شما رو نمی تونم توضیح بدم. اگه کمی بیشتر تعریف کنی شاید بتونیم دلیلی براش پیدا کنیم .
پرنده که به زمین متصل نیست... من روی زمین ایستاده بودم و سیم فاز رو گرفتم ... خوب در این صورت باید دچار برق گرفتگی میشدم... اما نشدم...جالبترش اینجاست خودم سیم رو گرفتم و خودم فازمترو به بدنم ردم روشن نشد... ولی دوستم که زد روشن شد... یعنی دوستم بود که مدار رو بست و من در حالت مدار باز بودم ... حالا چرا نمیدونم ... با اینکه با زمین هم ارتباط داشتم و سیم ارت برقرار نبود.

کمی بیشتر توضیح بده .

جو منو گرفته بود که هم فا ز رو گرفتم هم نول... و برق منو گرفت چون اتصال کوتاه کردم مدارو.......اما چرا وقتی فاز رو گرفتم برق منو نگرفت...جزییات: طبقه ی دوم بودیم... سیم نمره 0.75
وقتی من فاز رو میگرفتم ولت متر با کاشی کف و لوله ی شوفاژ 170 ولت را نشان میداد. اگر فاز رو میگرفتم و به لوله ی شوفاژ هم دست میزدم باز برق گرفته میشدم اما شدت نسبت به نول و فاز کمتر بود کمی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پرنده که به زمین متصل نیست... من روی زمین ایستاده بودم و سیم فاز رو گرفتم ... خوب در این صورت باید دچار برق گرفتگی میشدم... اما نشدم...جالبترش اینجاست خودم سیم رو گرفتم و خودم فازمترو به بدنم ردم روشن نشد... ولی دوستم که زد روشن شد... یعنی دوستم بود که مدار رو بست و من در حالت مدار باز بودم ... حالا چرا نمیدونم ... با اینکه با زمین هم ارتباط داشتم و سیم ارت برقرار نبود.

روی زمین معمولی مداری بسته نمیشه . اگر زمین خیس باشه و شما هم بدونواسطه به زمین وصل باشین دچار برقگرفتگی میشین . در مورد فازمتر دوست شما نقش منفی رو برای فازمتر بازی کردند و مستقیما به شما وصل نشدند .
حدس من این هست که مقاومت بدن شما از مقاومت اون المنت بیشتر بوده . یه امپر متر سر راه برق اصلی المنت میذاشتی . اگه با دست زدن شما امپر بیشتری میکشید یعنی حدس من درسته و مقاومت بدن شما بیشتر هست . اگر نه باید دنبال یه دلیل دیگه گشت . مثل مواز کردن دو مقاومت بزرگ .

جو منو گرفته بود که هم فا ز رو گرفتم هم نول... و برق منو گرفت چون اتصال کوتاه کردم مدارو.......اما چرا وقتی فاز رو گرفتم برق منو نگرفت...جزییات: طبقه ی دوم بودیم... سیم نمره 0.75
وقتی من فاز رو میگرفتم ولت متر با کاشی کف و لوله ی شوفاژ 170 ولت را نشان میداد. اگر فاز رو میگرفتم و به لوله ی شوفاژ هم دست میزدم باز برق گرفته میشدم اما شدت نسبت به نول و فاز کمتر بود کمی.

مطمئن باش اگز برق جای عبور داشت دچار برقگرفتگی می شدید . که امیدوارم هیچوقت نشین .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه وقتی به لوله شوفاژ متصل میشدین احساس برق گرفتگی میکردین و وقتی که ازش جدا بودین احساس برق گرفتگی نمیکردین با اینکه رو زمین بودین دلیلش این بوده که شما با مقاومت زیادی زمین شدین برا همین جریان زیادی از شما رد نمیشده احتمالا.
ولی ایول من که هنوز جزات ندارم به سیم برق دست بزنم حتی وقتی به زمین وصل نباشم:D

فکر میکنم وقتی یه چیزی رو با مقاومت زیاد زمین کنیم میگن شناور شده شما احتمالا شناور بودین:D

درود به همه دوستان

دلیلش قطع سیم نول هست

و دلیل برقدار نشوندادن نول و فاز هم چیزی نیست جز القای متقابل
درواقع برق نشون داده شده در نول شبحی از سیم فاز هست
یعنی اختلاف پتانسلی درکار نیست
و این یعنی ولتاژی نداریم که بخواد دستگاهی از طریق اون جریان بکشه و کار کنه .
این حالت بخصوص در کابل ها خیلی خطرناک و گول زننده هست و فقط هم جاهایی رخ میده که فاز و نول کنار هم هستند. البته بشرطی که نول به زمین وصل نشده باشه.

من تو این پستتون دو تا سوال برام پیش اومد.
1: چرا میگین فقط القا؟ اگه شما یه مدار بکشید که بین فاز و نولش چندتا وسیله وصل باشه و نول رو از یه جا قطع کنید اونوقت اگه یکی از وسیله ها مثلا یه لامپ در حالت روشن باشه تا قبل از جایی که نول قطع بشه برق دار میشه نول و اینجا القا هم مطرح نیست!!
2: بالاخره چطور متوجه شدین نول از کجا قطع شده؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من تو این پستتون دو تا سوال برام پیش اومد.
1: چرا میگین فقط القا؟ اگه شما یه مدار بکشید که بین فاز و نولش چندتا وسیله وصل باشه و نول رو از یه جا قطع کنید اونوقت اگه یکی از وسیله ها مثلا یه لامپ در حالت روشن باشه تا قبل از جایی که نول قطع بشه برق دار میشه نول و اینجا القا هم مطرح نیست!!
2: بالاخره چطور متوجه شدین نول از کجا قطع شده؟

می دونیم تمام وسایل برقی خونه بصورت موازی وصل هستند .
فرض کن 50 تا پریز و روشنایی بصورت موازی به ترتیب از 1 تا 50 موازی هستند .
حالا حسب اتفاق نول از مصرف کننده 30 ام قطه میشه .
حالا مصرف کننده های یکم تا 30 ام برقدار هستند و بدون مشکل کار میکنند .
ولی از اون به بعد فقط فاز دازند
و در صورت مجاور قرار گرفتن فازو نول که معمولا هم همینطور هست ، درنول ولتاز القایی فاز داریم . که یعنی ولتاژی نداریم که مصرف کننده های سی ام به بعد کار کنند .

ببین مهندس بهترین راه تست هست
شما یه کابل چند رشته تهیه کن . مثلا سه رشته .
دو از سیم ها رو به برق وصل کن و فاز متر بزن . میبنی یکی برق داره و دو تا دیگه ندارند . حالا نولشو قطع کن . حالا فازمتر بزن . میبینی هر سه تاشون برقدار نشون میده . ولی اگه ولتمتر بزنی ولتاژی نشون نمیده ( بین اون سیم ها )

: بالاخره چطور متوجه شدین نول از کجا قطع شده؟
میتونی از ولتمتر یا لامپ آزمایش یا فازمتر استفاده کنی.
این دیگه به تجربه شما بر میگرده . من برای اینکار میام جعبه فیوز رو چک میکنم . اگر اونجا هم نول نداشته باشیم مطمئن میشم اشکال از کابل ورودی یا کنتور هست . از مصرف کننده ها هم میشه فهمید .
خیلی چیزها درتئوری ممکنه سخت بنظر بیان ولی وارد کار که میشی خیلی خیلی راحت تر میتونی تحلیل کنی . من خودم حین کار کارهایی انجام میدادم که بعد ها میفهمیدم که چه کار سختی بوده . وقتی دچار چالش میشی دوگوله بهتر کار میکنه .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگه وقتی به لوله شوفاژ متصل میشدین احساس برق گرفتگی میکردین و وقتی که ازش جدا بودین احساس برق گرفتگی نمیکردین با اینکه رو زمین بودین دلیلش این بوده که شما با مقاومت زیادی زمین شدین برا همین جریان زیادی از شما رد نمیشده احتمالا.

این بلایی هست که با برق 220 در صورت وجود راه خروج برای برق برای کسی پیش میاد :
نگاه کنید:
( نترسید آدم نیست سوسیسه :D )

http://www.aparat.com/v/1a9c6e57a6e0f74f3c09169cefaf249f219619

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
روی زمین معمولی مداری بسته نمیشه . اگر زمین خیس باشه و شما هم بدونواسطه به زمین وصل باشین دچار برقگرفتگی میشین . در مورد فازمتر دوست شما نقش منفی رو برای فازمتر بازی کردند و مستقیما به شما وصل نشدند .
حدس من این هست که مقاومت بدن شما از مقاومت اون المنت بیشتر بوده . یه امپر متر سر راه برق اصلی المنت میذاشتی . اگه با دست زدن شما امپر بیشتری میکشید یعنی حدس من درسته و مقاومت بدن شما بیشتر هست . اگر نه باید دنبال یه دلیل دیگه گشت . مثل مواز کردن دو مقاومت بزرگ .

خوب من بدون هیچ واسطه ای به زمین متصل بودم و از طرفی هم فاز رو گرفته بودم. در مورد مقاومت فقط من امتحان نکردم 3 .4 نفر بعد از من امتحان کردن... اره دوست من نقش نول رو داشت ... ولی چرا خودم نقش نول رو نداشتم؟؟؟

مطمئن باش اگز برق جای عبور داشت دچار برقگرفتگی می شدید . که امیدوارم هیچوقت نشین .
بله دوست من مسئله همینه که چرا عبور نکرده... خیلیا گفتن به خاطر موکت یا قالیه ولی من باز روی کاشی ایستادم ... حالا هر چقدر هم که مقاومت زیاد باشه بلاخره یه جریانی باید رد بشه...

اره از ما گذشته.... یعنی وقتی به لوله ی شوفاژ وصل میشدم مقاومت بدنم کم میشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اسون ولی مهم!

اسون ولی مهم!

باورم نمیشه این مهندس تو پاسخ دادن به این سوال بمونه... واسه همین گفتم اینجا هم طرحش کنم...

میدونم که خیلیا ممکنه با بدست اوردن سطح مقطع شمش اشنا نباشن... چون توی مدرسه و دانشگاه نمیگن! حالا اونایی که بلدن بگن؟؟؟
اگر 10 مصرف کننده ی تک فاز داشته باشیم که هرکدام 1000 وات باشن
و 5 مصرف کننده ی سه فاز که هرکدام 1000 وات باشن
سطح مقطع سیم نول؟؟؟(خواهشا به قول تهرانیا لاله بازاری حل نکنید:D).
حالا اگر جریان عبوری از سیم نول رو هم گفتین میپذیریم؟؟؟؟

برای جاهایی که میخوایم تابلو نصب کنیم و مصرف کننده ی تک و سه فاز داریم... دونستن این مطلب مهمه! هر چند خیلی اسونه!

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب من بدون هیچ واسطه ای به زمین متصل بودم و از طرفی هم فاز رو گرفته بودم. در مورد مقاومت فقط من امتحان نکردم 3 .4 نفر بعد از من امتحان کردن... اره دوست من نقش نول رو داشت ... ولی چرا خودم نقش نول رو نداشتم؟؟؟

بله دوست من مسئله همینه که چرا عبور نکرده... خیلیا گفتن به خاطر موکت یا قالیه ولی من باز روی کاشی ایستادم ... حالا هر چقدر هم که مقاومت زیاد باشه بلاخره یه جریانی باید رد بشه...

اره از ما گذشته.... یعنی وقتی به لوله ی شوفاژ وصل میشدم مقاومت بدنم کم میشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه از شما گذشته باشه از ما هم گذشته خب.
مقاومت بدن که به شوفاژ ربطی نداره به چیزای دیگه ربط داره ولی مقاومتی که شما باهاش زمین شدی اره کم میشه.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگه از شما گذشته باشه از ما هم گذشته خب.
مقاومت بدن که به شوفاژ ربطی نداره به چیزای دیگه ربط داره ولی مقاومتی که شما باهاش زمین شدی اره کم میشه.

کاشی ،سرامیک و یا لوله شوفاژ نمیتونه ارت باشه . قدیما لوله های فلزی خونه میتونست نقش ارت رو هم بازی کنه ولی الان نیست . چون لوله های داخلی حتی لوله های شهری سیمانی یا پی وی سی هست . پس باید این احتمال رو بدین که اساس ازمایش شما اشتباه باشه . ولی اصل قضیه همچنان پاربجاست که بدون عبور برق برقگرفتگی ایجاد نمیشه و در اغلب موارد فقط انقباض ماهیچه ای و در نتیجه شک داریم .
من که حتی برای ازمایش هم دست به چنین کاری نمیزنم . یه کلیپ از برقگرفتگی دیدم چشام ترسیده . حتی اگه کنتور و فیوز هم زده شده باشه من یکی باز هم با فازمتر تست میکنم .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
می دونیم تمام وسایل برقی خونه بصورت موازی وصل هستند .
فرض کن 50 تا پریز و روشنایی بصورت موازی به ترتیب از 1 تا 50 موازی هستند .
حالا حسب اتفاق نول از مصرف کننده 30 ام قطه میشه .
حالا مصرف کننده های یکم تا 30 ام برقدار هستند و بدون مشکل کار میکنند .
ولی از اون به بعد فقط فاز دازند
و در صورت مجاور قرار گرفتن فازو نول که معمولا هم همینطور هست ، درنول ولتاز القایی فاز داریم . که یعنی ولتاژی نداریم که مصرف کننده های سی ام به بعد کار کنند .

ببین مهندس بهترین راه تست هست
شما یه کابل چند رشته تهیه کن . مثلا سه رشته .
دو از سیم ها رو به برق وصل کن و فاز متر بزن . میبنی یکی برق داره و دو تا دیگه ندارند . حالا نولشو قطع کن . حالا فازمتر بزن . میبینی هر سه تاشون برقدار نشون میده . ولی اگه ولتمتر بزنی ولتاژی نشون نمیده ( بین اون سیم ها )

: بالاخره چطور متوجه شدین نول از کجا قطع شده؟
میتونی از ولتمتر یا لامپ آزمایش یا فازمتر استفاده کنی.
این دیگه به تجربه شما بر میگرده . من برای اینکار میام جعبه فیوز رو چک میکنم . اگر اونجا هم نول نداشته باشیم مطمئن میشم اشکال از کابل ورودی یا کنتور هست . از مصرف کننده ها هم میشه فهمید .
خیلی چیزها درتئوری ممکنه سخت بنظر بیان ولی وارد کار که میشی خیلی خیلی راحت تر میتونی تحلیل کنی . من خودم حین کار کارهایی انجام میدادم که بعد ها میفهمیدم که چه کار سختی بوده . وقتی دچار چالش میشی دوگوله بهتر کار میکنه .

درسته اگه فقط یه وسیله نولش قطع بشه همون وسیله کار نمیکنه با توجه به اینکه شما گفته بودین کل وسیله ها کار نمیکنن خب باید نول اصلی قطع شده باشه و در این بین هم اگه یکی از وسیله هایی که موازی هستن روشن باشن (نه اینکه کار کنن فقط روی حالت روشن قرار داشته باشن مثلا کلید لامپ ان باشه) نول هم برق دار میشه تا اونجایی که قطع شده و ادامه اون بی برقه.

کاشی ،سرامیک و یا لوله شوفاژ نمیتونه ارت باشه . قدیما لوله های فلزی خونه میتونست نقش ارت رو هم بازی کنه ولی الان نیست . چون لوله های داخلی حتی لوله های شهری سیمانی یا پی وی سی هست . پس باید این احتمال رو بدین که اساس ازمایش شما اشتباه باشه . ولی اصل قضیه همچنان پاربجاست که بدون عبور برق برقگرفتگی ایجاد نمیشه و در اغلب موارد فقط انقباض ماهیچه ای و در نتیجه شک داریم .
من که حتی برای ازمایش هم دست به چنین کاری نمیزنم . یه کلیپ از برقگرفتگی دیدم چشام ترسیده . حتی اگه کنتور و فیوز هم زده شده باشه من یکی باز هم با فازمتر تست میکنم .

من لوله شوفاژ ندیدم ولی اگه فلزی باشه میتونه تقریبا زمین باشه ولی همونطوری که گفتم مقاومتش باید خیلی زیاد باشه چون ایشون هم گفتن خیلی کم احساس برق گرفتگی کردن البته میتونه مسیری با مقاومت کمتر موازی این وسیله بوده باشه که بعید میدونم چون تو خوابگاه سیستم زمین نداریم البته شایدم داشته باشیم من نمیدونم.یه چیز دیگه که منو مطمئن میکنه همچین مسیری وجود نداره اشاره ایشون به ولتاژ 170 اگه اشتباه نکنم بود اگه مسیری با مقاومت کمتر باشه همچین ولتاژی بوجود نمیاد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درسته اگه فقط یه وسیله نولش قطع بشه همون وسیله کار نمیکنه با توجه به اینکه شما گفته بودین کل وسیله ها کار نمیکنن خب باید نول اصلی قطع شده باشه و در این بین هم اگه یکی از وسیله هایی که موازی هستن روشن باشن (نه اینکه کار کنن فقط روی حالت روشن قرار داشته باشن مثلا کلید لامپ ان باشه) نول هم برق دار میشه تا اونجایی که قطع شده و ادامه اون بی برقه.

بله
مول از کنتور قطع شده بود .
اما در سایر موارد هم میتونه اتفاق بیفته .
مثلا برق داریم . کلید سالمه . ولی لامپ روشن نمیشه و فازمتر هم جفتشو برقدار نشونمیده . اینجا از کنتور قطه نشده . شرط القا هم سه تاست .
یکی اینکه فاز داشته باشیم . دوم اینکه سیم مجاوری داشته باشیم که به فاز یا زمین وصل نشذه باشه و سوم اینکهمجاور هم باشند . غیر از اینهاباشند فازمتر اونطور نشون نمیده .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله
مول از کنتور قطع شده بود .
اما در سایر موارد هم میتونه اتفاق بیفته .
مثلا برق داریم . کلید سالمه . ولی لامپ روشن نمیشه و فازمتر هم جفتشو برقدار نشونمیده . اینجا از کنتور قطه نشده . شرط القا هم سه تاست .
یکی اینکه فاز داشته باشیم . دوم اینکه سیم مجاوری داشته باشیم که به فاز یا زمین وصل نشذه باشه و سوم اینکهمجاور هم باشند . غیر از اینهاباشند فازمتر اونطور نشون نمیده .
بله
پس فرقش برق دار بودن یا نبودن کل وسیله ها هست. ممنون تجربه ی مفیدی بود برای من که هیچ تجربه عملی ندارم.

باورم نمیشه این مهندس تو پاسخ دادن به این سوال بمونه... واسه همین گفتم اینجا هم طرحش کنم...

میدونم که خیلیا ممکنه با بدست اوردن سطح مقطع شمش اشنا نباشن... چون توی مدرسه و دانشگاه نمیگن! حالا اونایی که بلدن بگن؟؟؟

برای جاهایی که میخوایم تابلو نصب کنیم و مصرف کننده ی تک و سه فاز داریم... دونستن این مطلب مهمه! هر چند خیلی اسونه!

اینایی که گفتین تو سطح توزیع هست دیگه اره؟
یعنی همین 220 ولت خودمون؟
راستی ضریب قدرت هم باید باشه دیگه نباید باشه؟:surprised:
زیاد نباید سخت باشه ولی بازم حل نکردم شایدم سخت باشه.من کلا فقط تو امتحان مساله حل میکنم و لا غیر.:D
همینطوری سر انگشتی میگم بارای سه فاز که هیچی متعادلن جریان نول نداریم بارای تک فازم که خودمون متعادل میزاریم میشه 9 تاشو رو سه فاز گذاشت فقط یه بار تک فاز میمونه که جریانش از نول عبور میکنه که 1000/220 کنیم مثلا میشه جریانش که از سیم نول میگذره
راستی من فرض کردم کل ضریب قدرتا مثل همه و برای جریان هم یک فرض کردم ضریب قدرتو
حالا چند میشم؟ صفر؟:D

آخرین ویرایش توسط مدیر:

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

من یه سر انگشتی حساب کردم حدود 15 امپر مصرف داریم

بعید میدونم درست باشه:D

اگرررر دقیق سطح مقطع شمش رو میخوای تا شنبه صبر کن:confused: