تاپیک سوالات قدرتی

triple.s

عضو جدید
سلام. یه سوال دارم در مورد پروژه کارشناسیمه. ضریب kh هسیترزیس چطوری محاسبه میشه؟ یه فرمول براش دارم که وابسته به شدت میدان H هست که این مقدار برای فرکانس های مختلف متفاوته. کسی میتونه کمکی کنه؟

electro-esmoke

عضو جدید
احتمالا منظورتون 1200 باشه نه 200 ... شما باید TIA portal رو نصب کرده باشد اونم بخش Basic رو
برای S7 300 از Simatic manager استفاده میشه ...

... برای توضیحات بیشتر چند پست آخر رو بخونید

بسیار ممنون از اطلاعات خوبتون نرم افزار های مذکور رو حتما امتحان می کنم.
بله همون سری 1200 منظورم بود.
پس با نصب
TIA portal می تونم از PLC های سری S300 تو Step 7 استفاده کنم؟
البته چون امتحان عملی ما با Step 7 هست من فعلا مجبورم از Step 7 استفاده کنم.

electro-esmoke

عضو جدید
اگه کسی اطلاعاتی در مورد کار با PLC های سری S300 تو نرم افزار Step7 داره لطفا کمک کنه. خیلی خیلی ممنون میشم.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه کسی اطلاعاتی در مورد کار با PLC های سری S300 تو نرم افزار Step7 داره لطفا کمک کنه. خیلی خیلی ممنون میشم.

از نرم افزار Simatic Manager استفاده کنید جزوه آموزشی فارسی هم برای کار با این نرم افزار زیاده که بهترینش هم کتابهای مهندس ماهر هست جلد1 جلد2

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسیار ممنون از اطلاعات خوبتون نرم افزار های مذکور رو حتما امتحان می کنم.
بله همون سری 1200 منظورم بود.
پس با نصب
TIA portal می تونم از PLC های سری S300 تو Step 7 استفاده کنم؟
البته چون امتحان عملی ما با Step 7 هست من فعلا مجبورم از Step 7 استفاده کنم.

من از سایت
http://p30download.com/fa/entry/56511/

Siemens SIMATIC STEP 7 v13 Basic

و

Siemens SIMATIC STEP 7 v13 Professional

رو نصب کردم . نرم افزار های درستی رو دانلود کردم؟ هر دوشون فقط سری 1200 رو داره

ببخشید اینا رو الان دیدم ....
برای کار با سری 300 لازم نیست که حتما TIA رو نصب کنید TIA یه نرم افزار جامع هستش که با اون میتونید سریهای قدیم که شامل 300 و 400 و سریهای جدید شامل 1200 و 1500 (که جایگزین دو سری قبلی هستند) و همینطور OP های قدیم مثل مولتی پنلها و OP های جدید مثل سری Comfort و همچنین مونیتورینگ با Pc از طریق Wincc رو همگی در یک جا داشته باشید خوب البته نرم افزار سنگینیه ولی ارتباطات بین OP ها و Cpu ها براحتی هر چه تمامتر صورت میگیره و کار با Tag ها بسیار ساده شده (البته اشکالهایی هم وجود داره که حتما در آپدیتهای رفع خواهند شد )..... در اون پستی که آدرس دادم هم گفتم اگر تازه کار هستید و یا صرفا یه پروژه دارید سراغ یه همچین نرم افزار سنگینی نرید هموم Simatic manager کار شما رو براحتی و بخوبی راه میندازه مخصوصا اینکه به احتمال زیاد با OP ها کار نمیکنید .

......... در پست بالا لینک دانلود کتابهای بسیار ارزشمند مهندس ماهر که بصورت تفصیلی در مورد PLC های سری 300 و 400 و کار با نرم افزار Simatic Manager انواع زبانها کانفیگها و کلی مسائل دیگه بحث شده گذاشتم ....باز هم اگه اشکالی داشتید خوشحال میشم بتونم کمکی کنم موفق باشید

challenger_69

عضو جدید
سلام
یک موتوری هست که جریان نامی اون 30 آمپر هستش. در لحظه راه اندازی تقریباً 250 آمپر جریان میکشه که باعث آسیب شدید به تیغه های کنتاکتور میشه
میخوایم برای کاهش جریان راه اندازی از یک چاپر ولتاژ AC استفاده کنیم و البته امکان و ارزش این که پول درایو و سافت استارتر بدیم نیست

کسی از دوستان میتونه برند و تیپ خاصی رو مطابق با مشخصاتی که گفتم بهم پیشنهاد بده؟
ممنون

challenger_69

عضو جدید
سلام
چرا در مواقعی که از دو فاز یک کنتاکتور و یا کلید حرارتی سه فاز استفاده میشه مثل شکلی که گذاشتم یک فاز رو مجددا به کنتاکتور برمیگردونن؟...مثلا توی شکل، فاز از خروجی 2 به ورودی 3 برگشت داده شده و نهایتا از خروجی 4 به مصرف کننده رفته...چرا مستقیما از خروجی 2 به مصرف کننده ندادن و کلا ورودی و خروجی 3و4 رو خالی نگذاشتن؟ حالا شاید برای این کار هنگام استفاده از کلید حرارتی توجیه آورد ولی توجیهش برای مواقع استفاده از کنتاکتور چیه؟
CONTA.png

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام
چرا در مواقعی که از دو فاز یک کنتاکتور و یا کلید حرارتی سه فاز استفاده میشه مثل شکلی که گذاشتم یک فاز رو مجددا به کنتاکتور برمیگردونن؟...مثلا توی شکل، فاز از خروجی 2 به ورودی 3 برگشت داده شده و نهایتا از خروجی 4 به مصرف کننده رفته...چرا مستقیما از خروجی 2 به مصرف کننده ندادن و کلا ورودی و خروجی 3و4 رو خالی نگذاشتن؟ حالا شاید برای این کار هنگام استفاده از کلید حرارتی توجیه آورد ولی توجیهش برای مواقع استفاده از کنتاکتور چیه؟
مشاهده پیوست 260299

سلام
دلیلش اینه که در این صورت رله حالت 2 فاز رو تشخیص میده و کلا قصع میکنه.
بعدش من اینجا توی شکلتون کنتاکتور نمیبینم! این یک کلید محافظ موتوری هست که مجهز به رله های اضافه جریان و اضافه بار هست.
بعضی از رله ها معمولا خودشون مجزا روی ریل سوار نمیشن و به صورت مستقیم به خروجی 3 فاز کنتاکتور متصل میشن. حالا اگر فقط از دو تا فاز استفاده بشه، اجبارا باید این حلقه از بالای کنتاکتور (ورودی) بسته بشه چون رله پیچ ترمینال ورودی نداره و به کنتاکتور وصل هست.

MJ1991

عضو جدید
سلام و وقت بخیر دوستان عزیز.
دوستان بنده فارغ التحصیل برق قدرت هستم و در حال حاضر ماه های آخر خدمت سربازیم رو میگذرونم :D
تا الان متاسفانه چیزی عملی کار نکردم و قصد دارم بعد خدمتم دوره های عملی برق رو بگذرونم و با صنعت و نیازهاش تا حدودی آشنا بشم.
چه دوره هایی رو پیشنهاد میکنید؟ چطور و از کجا شروع کنم؟ از دوستانی که این راه رو رفتن و تئوری های دانشگاهی خودشون رو با دانش عملی و کاربردی ترکیب کردن خواهش میکنم که بنده رو راهنمایی کنند و بگن که چه مسیری رو باید طی کنم. دوره های فنی حرفه ای زمانبر هستن و بیشتر نظرم روی شرکت ها و موسسه های آموزشی خصوصی هست.
اگه موسسه ی خوبی رو در این زمینه میشناسید لطفا در پیام خصوصی بهم معرفی کنید. (تهران)
با سپاس :gol::gol:

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام، از دوستان اگه کسی با نرم افزار EMTP-RV کار کرده لطفا بهم پیام خصوصی بده،یکی دوتا سوال ساده داشتم ازش. ممنونم.

MJ1991

عضو جدید
دوستان بنده فارغ التحصیل برق قدرت هستم و در حال حاضر ماه های آخر خدمت سربازیم رو میگذرونم :D
تا الان متاسفانه چیزی عملی کار نکردم و قصد دارم بعد خدمتم دوره های عملی برق رو بگذرونم و با صنعت و نیازهاش تا حدودی آشنا بشم.
چه دوره هایی رو پیشنهاد میکنید؟ چطور و از کجا شروع کنم؟ از دوستانی که این راه رو رفتن و تئوری های دانشگاهی خودشون رو با دانش عملی و کاربردی ترکیب کردن خواهش میکنم که بنده رو راهنمایی کنند و بگن که چه مسیری رو باید طی کنم. دوره های فنی حرفه ای زمانبر هستن و بیشتر نظرم روی شرکت ها و موسسه های آموزشی خصوصی هست.
اگه موسسه ی خوبی رو در این زمینه میشناسید لطفا در پیام خصوصی بهم معرفی کنید. (تهران)

دوستان کسی نبود بتونه راهنمایی کنه؟ :surprised:

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام،
بهترین کلاسی که می‌تونید برید برق صنعتی فنی حرفه‌ای هست.
نیازی هم نیست حتما آموشگاه‌های دولتی برید، خصوصی هم هست که مجوز سازمان فنی حرفه‌ای و کورس‌های برقیش رو دارن و آخرش هم آزمون رو داخل فنی حرفه‌ای میدید و مدرک رسمی میگیرید. مثلا موسسه توانیر رو من چند سال قبل رفتم که کلا سه ماه طول کشید (در مقایسه با ۶ تا ۹ ماه مرکز دولتیش)، قبل از گذروندن دوره ارشد داخل این کلاسا شرکت کردم و خیلی من رو جلو انداخت.
برق صنعتی بهترین کلاس مرتبط به مهندسی برق-قدرت هست که درجه۱ و درجه۲ داره، به جز اون می‌تونید کورسای دیگه مثل مونتاژ و برق ساختمان و BMS و PLC رو هم بگذرونید که هر کدوم بازار کاری خودش رو داره. شما چون تحصیلات دانشگاهی داشتید خیلی دید خوبی می‌تونید پیدا کنید داخل این کلاسا.
فیلدای تخصصی‌تر (مثلا دوره‌های سلول خورشیدی، اینورتر، FPGA و ...) هم با توجه به زمینه علاقتون اگر خواستید می‌تونید برید، که برای اونها مجتمع فنی تهران رو پیشنهاد می‌کنم که مدرک بین‌المللی میده (مدرک فنی حرفه‌ای هم بین‌المللیه و مهر وزارت کار داره و در آینده ضغلی به دردتون میخوره).
موفق باشید

zmahsa

عضو جدید
با سلام ببخشید من یک پروژه برای درس بهره برداری میخاستم که شبیه سازی یک مقاله باشه. با توجه به اینکه فرصت انجام این کار رو نداشتم خاستم از اعضای انجمن سوال کنم که چنین پروژه ای دارن که لطف کنن و در اختیار بنده قرار بدن؟