تاپیک سوالات قدرتی

mardekhoob

عضو جدید
سلام خدمت تمامی دوستان
من تا اخرامسال فارغ تحصیل از دانشگاه پیام نور میشم و قدرتی هم هستم
ولی از لحاظ تجربه کاری و عملی در حد صفرم:(
چند روزی میشه که دارم دنبال کار میگردم که وارد بازار کار بشم . یه مصاحبه حضوری ضعیف هم داشتم.کلا هر اگهی رو که میبینم ارتباطی باهاش ندارم واقعا
میخواستم ببینم قبل از ورودم به بازار کار یا به عنوان پیش نیاز باید چی یاد بگیرم که بتونم لااقل یه جایی شروع به کار کنم
خواهش میکنم همه دوستان راهنمایی کنن
مرسی

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها کسی اظلاعی در مورد پیاده سازی مساله pbuc تو ggams داره؟چجوری مساله رو MILP کنیم؟

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال خیلی مهم دارم بدجور به مشکل خوردم.تو یه موتورخونه ما یه سری الکترو موتور 30 و 55 و 37 کیلوووات داریم.اینجا ته خطه و افت ولتاژ خیلی داره. میخواستم بدونم استانداردی هست که بگه حداقل و حداکثر افت ولتاژ برای الکترو موتور ها که آسیبی بهشون نزنه چند درصده؟ اگه استانداردی وجود داره بگین ممنون میشم
سلام،
در حالت کلی افت ولتاژ برای موتورها تا 50% مجاز هست.
البته استانداردها متفاوته، بعضی از استانداردا تا 10% رو هم مجاز میدونن، اما تقریباً همه از همون 5% استفاده میکنن. IEEE و IEC همون 5% هست و ANSI رو هم مطمئن نیستم ولی فکر میکنم 10% یا 5% باشه.
بعضی از موتورها هم درصد مجاز تغییر ولتاژ روشون نوشته شده.
شما بهتره همون 5 رو در نظر بگیرید.
سلام خدمت تمامی دوستان
من تا اخرامسال فارغ تحصیل از دانشگاه پیام نور میشم و قدرتی هم هستم
ولی از لحاظ تجربه کاری و عملی در حد صفرم:(
چند روزی میشه که دارم دنبال کار میگردم که وارد بازار کار بشم . یه مصاحبه حضوری ضعیف هم داشتم.کلا هر اگهی رو که میبینم ارتباطی باهاش ندارم واقعا
میخواستم ببینم قبل از ورودم به بازار کار یا به عنوان پیش نیاز باید چی یاد بگیرم که بتونم لااقل یه جایی شروع به کار کنم
خواهش میکنم همه دوستان راهنمایی کنن
مرسی
من تجربه استخدام شدن ندارم، اما سئوالتون مشخص نیست در مورد چیه.
شما اگر میخواید چیزی یاد بگیرید باید بدونید که چی میخواید یاد بگیرید!
میتونید سمت طراحی و نصب تابلوهای برق برید، یا مثلاً حفاظت کردن سیستما. کار توی یه پست با کار در یه نیروگاه خیلی متفاوته.
اگر میخواید تخصصی وارد عمل بشید اول فیلدتون رو مشخص کنید.
پیشنهاد میکنم کلاسای عمومی و صنعتی برق که فنی حرفه‌ای برگزار میکنه رو شرکت کنید تا بتونید تئوری‌هایی که یاد گرفتید رو عملاً پیاده‌سازی کنید. (مدرکش هم برای رزومه کاری خیلی استفاده میشه)
البته کتاباش هم هست، اما که در عمل همه چیز متفاوت از کتاب خواهد بود.

leon2008

عضو جدید
سلام دوستان این عکسی که گذاشتم مال پلاک یه الکتروموتوره.میخوام بدونم اون قسمتی که دورش خط کشیدم چیرو نشون داده.میدونم که ولتاژ و آمپر الکترو موتور رو تو حالت مثلث و ستاره نشون داده منتها دلیل این کار چیه؟ چرا تو ستاره ولتاژ انقدر میشه؟ طبق چه فرمولیه.یه توضیح جامع و کامل میخوام.ممنون که راهنمایی میکنید7.jpg

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان این عکسی که گذاشتم مال پلاک یه الکتروموتوره.میخوام بدونم اون قسمتی که دورش خط کشیدم چیرو نشون داده.میدونم که ولتاژ و آمپر الکترو موتور رو تو حالت مثلث و ستاره نشون داده منتها دلیل این کار چیه؟ چرا تو ستاره ولتاژ انقدر میشه؟ طبق چه فرمولیه.یه توضیح جامع و کامل میخوام.ممنون که راهنمایی میکنیدمشاهده پیوست 245074
سلام دوست عزیز
ببینید خیلی سادست مسئله... اگر سیم بندی موتور توی حالت ستاره و توی حالت مثلث رو مجسم کنید متوجه میشید که ولتاژ خط در حالت مثلث روی فقط یک سیم پیچی میفته ولی در حالت ستاره روی 2 سیم پیچی! یعنی در حالت ستاره ولتاژ به میزان ردیکال 3 برابر کمتره...
حالا اگر ولتاژ هر المانی رو بیشتر کنیم جریان اون المان هم به همون نسبت بیشتر میشه ... درسته؟
پس نتیجه میگیریم که جریان هم به میزان رادیکال 3 برابر بیشتره در حالت مثلث...
در نتیجه چون توان حاصلضرب ولتاژ در جریان هست پس توان در حالت مثلث 3 برابر توان در حالت ستاره هست...

حالا ممکنه بپرسید که پس چرا ولتاژ نوشته شده روی پلاک در حالت ستاره بیشتره!؟
خب همونطور که عرض کردم چون 2 سیم پیچ در حالت ستاره ولتاژ خط رو تحمل میکنن ولی در مثلث فقط یک سیم پیچی هست... پس ولتاژ راه اندازی ستاره میتونه بیشتر باشه یعنی در شبکه ای که ولتاژ بالاتری داره میتونه ستاره راه اندازی بشه ولی اگه مثلث راه اندازی بشه سیم پیچ به فنا میره...

مثال:
موتور القایی با پلاک 220/380Delta/Star موجوده... نجوه راه اندازی بیان شود...

مفهوم این عبارت اینه که ماکزیمم ولتاژ قابل تحمل برای هر سیم پیچی 220 ولت هست (چون نوشته مثلث 220) ... پس نتیجه میگیریم که این موتور در شبکه برق ایران به حالت مثلث قابل راه اندازی نیست... و فقط به صورت ستاره میشه راه اندازی کرد...

باز اگر سوالی بود در خدمتم

alireza marufi

عضو جدید
سلام به همگی
بنده می خواستم روی جریان هوایی عمل یونیزاسیون انجام بدم.
می خواستم بنده را در این امر راهنمایی کنید.
آیا نیاز به تجهیزات خاصی هست؟
آیا نیاز به ساخت دستگاه یا مدار می باشد؟
ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید.

leon2008

عضو جدید
سلام دوست عزیز
ببینید خیلی سادست مسئله... اگر سیم بندی موتور توی حالت ستاره و توی حالت مثلث رو مجسم کنید متوجه میشید که ولتاژ خط در حالت مثلث روی فقط یک سیم پیچی میفته ولی در حالت ستاره روی 2 سیم پیچی! یعنی در حالت ستاره ولتاژ به میزان ردیکال 3 برابر کمتره...
حالا اگر ولتاژ هر المانی رو بیشتر کنیم جریان اون المان هم به همون نسبت بیشتر میشه ... درسته؟
پس نتیجه میگیریم که جریان هم به میزان رادیکال 3 برابر بیشتره در حالت مثلث...
در نتیجه چون توان حاصلضرب ولتاژ در جریان هست پس توان در حالت مثلث 3 برابر توان در حالت ستاره هست...

حالا ممکنه بپرسید که پس چرا ولتاژ نوشته شده روی پلاک در حالت ستاره بیشتره!؟
خب همونطور که عرض کردم چون 2 سیم پیچ در حالت ستاره ولتاژ خط رو تحمل میکنن ولی در مثلث فقط یک سیم پیچی هست... پس ولتاژ راه اندازی ستاره میتونه بیشتر باشه یعنی در شبکه ای که ولتاژ بالاتری داره میتونه ستاره راه اندازی بشه ولی اگه مثلث راه اندازی بشه سیم پیچ به فنا میره...

مثال:
موتور القایی با پلاک 220/380Delta/Star موجوده... نجوه راه اندازی بیان شود...

مفهوم این عبارت اینه که ماکزیمم ولتاژ قابل تحمل برای هر سیم پیچی 220 ولت هست (چون نوشته مثلث 220) ... پس نتیجه میگیریم که این موتور در شبکه برق ایران به حالت مثلث قابل راه اندازی نیست... و فقط به صورت ستاره میشه راه اندازی کرد...

باز اگر سوالی بود در خدمتم
خیلی خیلی ممنون که پاسخ دادین. پس اینطوری که من فهمیدم اینا ولتاژ راه اندازین؟ یعنی با ولتاز 725-660 هم میتونه راه اندازی بشه؟ در اینصورت باید ستاره بسته بشه؟ درسته؟ و اینکه چون ما ولتازمون تو ایران 400 هستش با مثلث راه اندازی میکنیم؟ خب نکته این که اون اعداد 725-660 طبق چه فرمولی بدست اومدن؟ مرسی که جواب میدید. داریم جایی رو که ولتازشون 690 باشه؟

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
خیلی خیلی ممنون که پاسخ دادین. پس اینطوری که من فهمیدم اینا ولتاژ راه اندازین؟ یعنی با ولتاز 725-660 هم میتونه راه اندازی بشه؟ در اینصورت باید ستاره بسته بشه؟ درسته؟ و اینکه چون ما ولتازمون تو ایران 400 هستش با مثلث راه اندازی میکنیم؟ خب نکته این که اون اعداد 725-660 طبق چه فرمولی بدست اومدن؟ مرسی که جواب میدید. داریم جایی رو که ولتازشون 690 باشه؟
بله اینها ماکزیمم ولتاژ برای راه اندازی هستن...
متوجه منظوتون نشدم در رابطه با راه اندازی 660-725

این اعداد از ولتاژ های فاز و خط به دست میان... میدونید که ولتاژ فاز به فاز رادیکال 3 برابر ولتاژ فاز به زمین هست...
درباره سوالتون بیشتر توضیح بدید تا عرض کنم
موفق باشید

leon2008

عضو جدید
بله اینها ماکزیمم ولتاژ برای راه اندازی هستن...
متوجه منظوتون نشدم در رابطه با راه اندازی 660-725

این اعداد از ولتاژ های فاز و خط به دست میان... میدونید که ولتاژ فاز به فاز رادیکال 3 برابر ولتاژ فاز به زمین هست...
درباره سوالتون بیشتر توضیح بدید تا عرض کنم
موفق باشید
ممنون
میشه راجع به ولتاژ فاز به فاز و فاز به خط توضیح بدید مرسی

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون
میشه راجع به ولتاژ فاز به فاز و فاز به خط توضیح بدید مرسی
این سایت رو ببینید اطلاعات خوبی در این باره داره:
http://www.ccontrolsys.com/w/Electrical_Service_Types_and_Voltages

ولتاژ فاز به فاز (که البته با نام ولتاژ خط به خط هم شناخته میشه) یعنی ولتاژی که بین دو تا فاز (یا در واقع دو تا خط) وجود داره، مثلاً در شکل زیر ولتاژ بین فاز A و B میشه 208 ولت:

اما ولتاژ فاز، ولتاژی هست که بین یک فاز و نول قرار داره. مثلاً در شکل بالا میشه ولتاژ 120 ولت بین فاز و Neutral.

ولتاژ فاز همیشه مقدار کمتری از ولتاژ خط هست، چون ولتاژ خط در واقع ولتاژ هست که بین دو تا فاز وجود داره و مقدارش میشه رادیکال 3 برابر ولتاژ فاز.
شاید شکل رو که ببینید فکر کنید که این ولتاژ باید دو برابر باشه چون انگار روی دو تا فاز افتاده، اما اینطور نیست به این دلیل که بین فازها 120 درجه اختلاف زاویه وجود داره و ما باید دو ولتاژ رو به صورت برداری جمع بزنیم که برایندشون میشه برداری که اندازش رادیکال سه برابر و با اختلاف 30 درجه با یکی از اونها خواهد بود. (اگر متوجه نشدید شکل دو بردار رو بکشید که بین اونها 120 درجه زاویه وجود داره و جمع برداری رو به دست بیارید ...)

پس مثلاً ولتاژ 220 ولت فاز، میشه ولتاژ 380 ولت خط (یا همون فاز به فاز).
در راه‌اندازی‌ها هم از ستاره-مثلت استفاده میشه تا ولتاژ کمتری بر روی سیم‌پیچی بیفته (توضیحاتش رو دوستمون در پست قبلی دادن)

leon2008

عضو جدید
این سایت رو ببینید اطلاعات خوبی در این باره داره:
http://www.ccontrolsys.com/w/Electrical_Service_Types_and_Voltages

ولتاژ فاز به فاز (که البته با نام ولتاژ خط به خط هم شناخته میشه) یعنی ولتاژی که بین دو تا فاز (یا در واقع دو تا خط) وجود داره، مثلاً در شکل زیر ولتاژ بین فاز A و B میشه 208 ولت:

اما ولتاژ فاز، ولتاژی هست که بین یک فاز و نول قرار داره. مثلاً در شکل بالا میشه ولتاژ 120 ولت بین فاز و Neutral.

ولتاژ فاز همیشه مقدار کمتری از ولتاژ خط هست، چون ولتاژ خط در واقع ولتاژ هست که بین دو تا فاز وجود داره و مقدارش میشه رادیکال 3 برابر ولتاژ فاز.
شاید شکل رو که ببینید فکر کنید که این ولتاژ باید دو برابر باشه چون انگار روی دو تا فاز افتاده، اما اینطور نیست به این دلیل که بین فازها 120 درجه اختلاف زاویه وجود داره و ما باید دو ولتاژ رو به صورت برداری جمع بزنیم که برایندشون میشه برداری که اندازش رادیکال سه برابر و با اختلاف 30 درجه با یکی از اونها خواهد بود. (اگر متوجه نشدید شکل دو بردار رو بکشید که بین اونها 120 درجه زاویه وجود داره و جمع برداری رو به دست بیارید ...)

پس مثلاً ولتاژ 220 ولت فاز، میشه ولتاژ 380 ولت خط (یا همون فاز به فاز).
در راه‌اندازی‌ها هم از ستاره-مثلت استفاده میشه تا ولتاژ کمتری بر روی سیم‌پیچی بیفته (توضیحاتش رو دوستمون در پست قبلی دادن)

مرسی از راهنماییتون
پس ولتاژ شبکه که تو سه فاز 380 هستش.اینجا و در این عکسی که گذاشتید ولتاژ فاز a و bو c میشه همون 380 ولتی که از شبکه میگیریم؟ یعنی تو خطوط سه فاز با ولتاژ 380 ولتاژ هرکدوم از فازها 380 هستش؟

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مرسی از راهنماییتون
پس ولتاژ شبکه که تو سه فاز 380 هستش.اینجا و در این عکسی که گذاشتید ولتاژ فاز a و bو c میشه همون 380 ولتی که از شبکه میگیریم؟ یعنی تو خطوط سه فاز با ولتاژ 380 ولتاژ هرکدوم از فازها 380 هستش؟
در شبکه ایران ولتاژ فاز برابر با 220 و ولتاژ خط برابر با 380 هست.
در شکلی که گذاشتم در واقع بجای 208 باید 380 بذارید و به جای 120 هم 220.
پس وقتی میگیم ولتاژ فاز a، یعنی در شکل ولتاژ بین نقطه Phase A و صفر (Neutral) مد نظر هست که برابر با 220 ولته. پس ولتاژ فاز a و b و c هر کدوم برابر با 220 ولت و ولتاژ بین هر کدوم از این دو فاز یعنی ولتاژ ab و bc و ca برابر با 380 ولت خواهد شد.
خیلی خودتون رو با اسامی سردرگم نکنید، فقط باید این رو بدونید که ولتاژ بین فاز و نول (که با ولتاژ فاز شناخته میشه) میشه 220، و ولتاژ بین دو فاز (که با ولتاژ خط یا خط به خط یا فاز به فاز شناخته میشه) میشه رادیکال 3 برابرش یعنی 380.

challenger_69

عضو جدید
سلام
کسی از دوستان هست که اطلاعات کاملی در مورد DFIG داشته باشه؟ یه سوال فنی در مورد DFIG دارم... اگه کسی هست که پایان نامه ارشد یا دکتراش در مورد DFIG هست لطفا بگه
میخوام بدونم اثر نوع مدلسازی ژنراتور (مدلسازی در دستگاه روتور، دستگاه مرجع سنکرون یا دستگاه ساکن استاتور) بر جریان خطا به چه نحو هست؟

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. من به دوتا عکس احتیاج دارم. یکی عکس از عملیات مانور پس از وقوع خطا در یک فیدر و اون یکی عکس شبکه توزیع 9 شینه نمونه.از کجا میتونم این عکسارو دانلود کنم؟

بیتا24

عضو جدید
اندازه گیری

اندازه گیری

سلام،یه سوال،اندازه گیری جریان با آمپرمتر در هرکدام از جهت ها یک مقدار متفاوت نشان میدهد
چرا؟
photo_2015-08-04_11-54-50.jpg photo_2015-08-04_11-54-38.jpg

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان. من به دوتا عکس احتیاج دارم. یکی عکس از عملیات مانور پس از وقوع خطا در یک فیدر و اون یکی عکس شبکه توزیع 9 شینه نمونه.از کجا میتونم این عکسارو دانلود کنم؟

در محیط etap

سلام،یه سوال،اندازه گیری جریان با آمپرمتر در هرکدام از جهت ها یک مقدار متفاوت نشان میدهد
چرا؟
مشاهده پیوست 249338 مشاهده پیوست 249337

عجیبه...با این امپرمتر ها کار کردم پلاریته براشون مهم نیست . شاید این مدل فرق کنه ...شاید کابل شیلد دار باشه و جریان گردابی اثر بذاره
نمیدونم سوال خوبیه .
منتظر جواب دوستان هستیم

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
در محیط etap

جناب مهندس دستتون درد نکنه:gol:ببخشید من یه سوال دیگه خدمتتون داشتم.امکانش هست فرمول های مربوط به بعضی از مباحث برق قدرت مثه قید توازن توان، یا تخمین انرژی توزیع نشده شبکه (EENS) رو به صورت فایل ورد یا پی دی اف از یه سایتی دانلود کرد؟

leon2008

عضو جدید
سلام دوستان گلم
یه پروژه ای هستش که یه سری تابلو داره که تابلوساز ساخته.تابلوها برای روشنایی هستش و برای هواساز و برای یه سری پمپ حدود 10 تا تابلوست. حالا برای تحویل گرفتن یه سری تست داره که باید انجام بشه.میخواستم بدونم برای تحویل گرفتن چه تستایی اونجا باید بکنم؟ تو تابلو mcb داریم.mccb هم داریم.mpcb هم داریم.ممنون میشم جواب بدین

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
در محیط etap

جناب مهندس دستتون درد نکنه:gol:ببخشید من یه سوال دیگه خدمتتون داشتم.امکانش هست فرمول های مربوط به بعضی از مباحث برق قدرت مثه قید توازن توان، یا تخمین انرژی توزیع نشده شبکه (EENS) رو به صورت فایل ورد یا پی دی اف از یه سایتی دانلود کرد؟
این فرمول هایی که فرمودین رو بنده ندارم اگر پیدا کردم قرار میدم .

سلام دوستان گلم
یه پروژه ای هستش که یه سری تابلو داره که تابلوساز ساخته.تابلوها برای روشنایی هستش و برای هواساز و برای یه سری پمپ حدود 10 تا تابلوست. حالا برای تحویل گرفتن یه سری تست داره که باید انجام بشه.میخواستم بدونم برای تحویل گرفتن چه تستایی اونجا باید بکنم؟ تو تابلو mcb داریم.mccb هم داریم.mpcb هم داریم.ممنون میشم جواب بدین

اول از همه و قبل از برقدار کردن تابلو تست روتینگ (عینی) مطابقت نقشه ها و مدارک با تجهیزات و سیم کشی و رعایت اصول اولیه سوئیچگیرها به صورت چشمی بررسی بشه و بعد از اوکی گرفتن تابلو برقدار بشه
اگر بعد از برقدار کردن تابلو و روشن کردن همه مصرف کننده ها مشکلی نبود همه چیز خوبه. یادتون باشه همه مصرف کننده برای حتی چند دقیقه باید با هم روشن بشن .

challenger_69

عضو جدید
سلام
ببخشید این سوالو اینجا مطرح میکنم
من میخوام در سیمولینک متلب از بلوک Embedded Matlab Function استفاده کنم. همونطوری که در شکل هم نشون داده شده داخل بلوک یک تابع بسیار ساده استفاده شده که پیشفرض خود بلوک هست و من تغییری درش ندادم. یک مقدار ثابت به ورودی این بلوک داده شده که با توجه به برنامه نوشته شده در بلوک Embedded Matlab Function انتظار میره دقیقاً همین مقدار در scope نمایش داده بشه...اما وقتی میخوام شبیه سازی رو اجرا کنم خطا میده که در عکس نشون داده شده و میگه کامپایلر unknown هست و ....
کسی میدونه برای رفع این کشکل چیکار کنم؟

پیوست ها

• matlab.jpg
    matlab.jpg
    33.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید این سوالو اینجا مطرح میکنم
من میخوام در سیمولینک متلب از بلوک Embedded Matlab Function استفاده کنم. همونطوری که در شکل هم نشون داده شده داخل بلوک یک تابع بسیار ساده استفاده شده که پیشفرض خود بلوک هست و من تغییری درش ندادم. یک مقدار ثابت به ورودی این بلوک داده شده که با توجه به برنامه نوشته شده در بلوک Embedded Matlab Function انتظار میره دقیقاً همین مقدار در scope نمایش داده بشه...اما وقتی میخوام شبیه سازی رو اجرا کنم خطا میده که در عکس نشون داده شده و میگه کامپایلر unknown هست و ....
کسی میدونه برای رفع این کشکل چیکار کنم؟

استفاده از m فایل داخل سیمولینک این مشکل رو داره.
احتمالاً متلبی که نصب کردید کامل نیست و کامپایلر مورد نیاز رو نداره.
شما باید این کامپایلر رو نصب کنید و یه بار برای همیشه مشکل رو حل کنید.
برای این کار به این صفحه برید و با توجه به ورژن متلبی که استفاده میکنید، کامپایلرش رو دانلود کنید:
http://www.mathworks.com/support/sy....html;jsessionid=084369679406759112740d835414
بعد کد mex -setup رو داخل متلب وارد کنید و اگر کاری از شما خواست، انجامش بدید.

ضمناً در ورژن 2013 به بعد، استفاده از m فایل خیلی راحت‌تر شده.

challenger_69

عضو جدید
استفاده از m فایل داخل سیمولینک این مشکل رو داره.
احتمالاً متلبی که نصب کردید کامل نیست و کامپایلر مورد نیاز رو نداره.
شما باید این کامپایلر رو نصب کنید و یه بار برای همیشه مشکل رو حل کنید.
برای این کار به این صفحه برید و با توجه به ورژن متلبی که استفاده میکنید، کامپایلرش رو دانلود کنید:
http://www.mathworks.com/support/sy....html;jsessionid=084369679406759112740d835414
بعد کد mex -setup رو داخل متلب وارد کنید و اگر کاری از شما خواست، انجامش بدید.

ضمناً در ورژن 2013 به بعد، استفاده از m فایل خیلی راحت‌تر شده.

ورژن MATLAB من 2009a هستش. نوع 32 بینتیش روی کامپیوترم نصبه که بدون هیچ اشکالی کار میکنه...اما نوع 64 بیتیش که روی لپ تاپم وصله این خطا رو میده.
امکانش هست که به خاطر نرم افزارهایی مثلMicrosoft .NET Framework باشه که روی کامپیوترم نصبه اما روی لپ تاپم نیست؟ اگه Microsoft .NET Framework رو روی لپ تاپ نصب کنم مشکل حل میشه؟ حتماً باید از اون کامپایلرها استفاده کرد؟ آخه سایتی که فرمودید چندتا کامپایلر معرفی کرده که من نمیدونم کدومش بهتره

ALI 7135

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
لطفا اگر اطلاعات به روز دارید جواب بدین در غیر این صورت جوابتون چیزی جز گمراهی بنده نداره
ممنون
سوال:
تو نیروگاه های تلمبه ذخیره ای برای پمپاژ اب و انتقال به سد بالایی و یا بلعکس ، سیستم به دو صورت موتوری و ژنراتوری کار میکنه
فرض کنید در حالت تولید نیرو (ژنراتوری) ، 100 مگاوات تولید داریم.یعنی اب از سد بالایی اومد پایین نیرو تولید شد
حالا میخوایم این حجم اب و مجدد برگردونیم بالا
تو سیستم نیروگاهی قدیم فقط میتونستیم 85% نیرویی که در حالت موتوری مصرف میشه رو در حالت ژنراتوری تولید کرد
یعنی اگر 100 مگا وات تولید داشتیم ، تقریبا 130 مگاوات مصرف داشتیم که اب مجدد برگرده به سد بالایی
الان میخوام بدونم وضعیت حال حاضر این سیستم به چه صورته؟
یعنی چند درصد تولید باید صرف انتقال مجدد اب بشه؟
یعنی اگر 100 تا تولید میکنیم چند تا مصرف میکنیم که اب برگرده بالا
لطفا جوابها به روز باشه و اینکه سیستم امروزی دقیقا به چه صورت کار میکنه؟
ممنونم

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ورژن MATLAB من 2009a هستش. نوع 32 بینتیش روی کامپیوترم نصبه که بدون هیچ اشکالی کار میکنه...اما نوع 64 بیتیش که روی لپ تاپم وصله این خطا رو میده.
امکانش هست که به خاطر نرم افزارهایی مثلMicrosoft .NET Framework باشه که روی کامپیوترم نصبه اما روی لپ تاپم نیست؟ اگه Microsoft .NET Framework رو روی لپ تاپ نصب کنم مشکل حل میشه؟ حتماً باید از اون کامپایلرها استفاده کرد؟ آخه سایتی که فرمودید چندتا کامپایلر معرفی کرده که من نمیدونم کدومش بهتره
من این پست شما رو الان دیدم.
نمیدونم مشکلتون حل شده یا نه، ولی چیزی که فرمودین ارتباطی به دات نت فریمورک نداره.
شما داخل لپتتاپتون احتمالاً کامپایلر مربوطه رو ندارید. از اون صفحه که به شما معرفی کردم (که سایت رسمی متلب هم هست)، باید ورژنی که استفاده میکنید رو دانلود کنید، وگرنه اینطور نیست که یکیشون از اون یکی بهتر باشه!
مثلاً ورژن 2009a برای ویندوز میشه این:
http://www.mathworks.com/support/sysreq/release2009a/

اصلاً قبل از این کارا، اون کد ,mex -setup رو که گفته بودم داخل پنجره فرمان متلب اجرا کنید شاید مشکل حل شد.
سلام دوستان
لطفا اگر اطلاعات به روز دارید جواب بدین در غیر این صورت جوابتون چیزی جز گمراهی بنده نداره
ممنون
سوال:
تو نیروگاه های تلمبه ذخیره ای برای پمپاژ اب و انتقال به سد بالایی و یا بلعکس ، سیستم به دو صورت موتوری و ژنراتوری کار میکنه
فرض کنید در حالت تولید نیرو (ژنراتوری) ، 100 مگاوات تولید داریم.یعنی اب از سد بالایی اومد پایین نیرو تولید شد
تو سیستم نیروگاهی قدیم فقط میتونستیم 85% نیرویی که در حالت موتوری مصرف میشه رو در حالت ژنراتوری تولید کرد
یعنی اگر 100 مگا وات تولید داشتیم ، تقریبا 130 مگاوات مصرف داشتیم که اب مجدد برگرده به سد بالایی
ممنونم
سلام،
شما 85% رو خیلی زیاد در نظر گرفتید!
راندمان سیستمای پمپ ذخیره‌ای معمولاً بین 70 تا 80 درصد هست.
85% شاید یه سیستم خیلی مدرن و به روز باشه. مثلاً این صفحه رو ببینید، بازدهی رو 87.5% در نظرگرفته یعنی یکی از بیشترین بازدهیا در بین سیستمای پمپ ذخیره ای:
http://www.heco.com/portal/site/hec...mt=default&vgnextrefresh=1&level=0&ct=article
صفحه بالا ارقام تولید و مصرف و ... رو هم داره که امیدوارم به کارتون بیاد.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ممنون
سوال:
ممنونم

سلام
این عکس مشخصات نیروگاه سیاه بیشه هست.
امیدوارم مفید باشه.
ddd.jpg

mardekhoob

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من یه مدار فرمان از کارخانه سیمان میخواستم
قسمتی از کارخانه که قبلا به صورت رله کنتاکتوری بوده و الان به صوت plc اتوماسیون شده.در صورتی که دارید مدارشو برام بزارید

قدرت power

عضو جدید
سلام دوست عزیز
جریان روی موتور از همه دقیقتره . چون محاسبات با توجه به مقادیر همون موتور بررسی میشه ولی در جداول بصورت عمومی بیان میشه.مثلا مقدار کسینوس فی پیشفرض در یک جدول شاید با جدول دیگری فرق کنه . وحتی ولتاژ نیز امکان داره در یک جدول 380 محاسبه بشه و در جدول دیگری 400. ولی با هر روش، مقادیر نباید خیلی فرق کنه.
-کسینوس فی عکس پلاک میشه 0.66 : p=1.73*i*v*cos => cos=2200/1.73*5*380
- موتورهای سه فاز تا 5.5 کیلووات380 ولت ، کابل1.5*3 کافیه.(البته اگه مسافت نداشته باشیم)