تاپیک سوالات قدرتی

leon2008

عضو جدید
سلام

اولا این 9.7 رو چطور محاسبه کردید؟
ببینید توان فقط به جریان و ولتاژ وابسته نیست و بحث کسینوس فی هم مطرح هست...
ممکنه یه بار 20 کیلوولت همون جریان 360 آمپر رو بکشه ولی به دلیل ضریب توان پایین تر، توان اکتیو کمتری بکشه ولی در عین حال یه بار مشابه با ضریب توان بالاتر میتونه توان اکتیو بیشتری بکشه...
به همین خاطر توی بحث کابل از حداکثر جریان قابل تحمل به جای توان استفاده میکنن...

مرسی از پاسختون
من اینو از فرمول توان بدست آوردم p=1.7x20000x360x0.8
کسینوس فی رو هم در نظر گرفتم 0.8

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال دیگه از حضور مهندسان گل دارم
کابل 3x95 زره دار 20 کیلوولت همونطوری که در نشریه 110 نوشته میتونه 360 آمپر برق رو عبور بده با توجه به این میشه طبق فرمول توان نتیجه گرفت که این کابل میتونه 9.7 مگاوات برق رو هم عبور بده؟

دما نحوه قرار گیری کابل ها نسبت به هم ارتفاع از سطح دریا افت ولتاژ بر این جریان 360 امپر اثر میذاره . این 360 امپر رو مسلما در جدولی که نوشته که مشخص کرده برای دمای مثلا 25 درجه و با افت ولتاژ نسبی 3% و برای ارتفاع از سطح دریا تا 2000 متر. البته خیلی جاها به این دقت نمینویسن ولی حداقل دیگه دما مشخصه. حالا کافیه این کابلو بخواید در خوزستان با حداکثر دمای 60 درجه نصب کنید یک ضریب 0.55 میگیره. یعنی جریان کل رو تقسیم بر 0.55 کنید .میشه 654. یعنی برای اینکه در شهری مثل ابادان با دمای حداکثر 60 درجه 360 امپر نیاز داشته باشید باید کابلی قرار بدید که 654 امپر جریان عبور بده در حالت نامی. این یعنی با فرض اینکه اگر کابل مقطع 350 جریان عبوری 654 امپر رو تحمل کنه بازم نمیشه گفت طبق فرمولی که شما میگید متناسب با ولتاژ و رادیکال 3 بخواد توان انتقالی داشته باشه. .چرا؟چون از این کابل در شهر ابادان فقط 360 امپر عبور میکنه ولی همین کابل در تبریز توان انتقالی بیشتر یا همون جریان بیشتری عبور میده

leon2008

عضو جدید
دوستان و مهندسین گرامی یه توضیح مفید و جامع راجع به کنتاکتور و نحوه عملکردش و اینکه چرا تو خط پمپ کنتاکتور استفاده میکنن و تفاوت مینیاتوری تک پل و دو پل و سه پل و 4 پل میدید. ممنون

آخرین ویرایش:

a.tahoori

عضو جدید
سلام دوستان
من قصد استفاده از هاب موتور رو دارم و شرکت زیر رو پیدا کردم که توش کاتالوگ محصولاتش هست.

http://kellycontroller.com/hub-motor-48v15kwdisc-brake-p-162.html

می خواستم بدونم که با توجه به داده های مربوطه تو کاتالوگ این محصول، حداکثر تورک 87 نیوتن متر معرفی شده، آیا امکانش هست که تورک دو برابری برای یک یا دو ثانیه از موتور کشید...؟؟؟ یعنی 174 نیوتن متر...
چون قبلا شنیده بودم میشه از موتورهای الکتریکی توان و تورک لحظه ای دریافت کرد که معمولا دو برابر اون مقداری هست که شرکت سازنده اعلام می کنه...

با تشکر

mehri9

عضو جدید
سلام دوستان , یکسوساز تمام موج پل رو با استفاده از MATLAB شبیه سازی کردم . درسته ؟ اگه اشتباست ایرادش کدوم قسمته؟ هنوز مورد قبول استادم قرار نگرفت
Untitled.jpgUntitled.png3.jpg

timeis

عضو جدید
سلام ... من سوال دارم. کسی ارشد یا دکترای قدرت است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کمک میخوام درمورد شبیه سازی مقاله 6 شینه گارور.. میخوام با گمز شبیه سازیش کنم اما نمیدونم از کجا شروع کنم

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
negetive sequence positive sequence و zero sequence به چه معنا هستن؟
سلام
تعریف سادش میشه:
توالی ها یه نظریه و روش ریاضی هستن که برای تحلیل اتصال کوتاه های نامتقارن تک فاز، دوفاز به هم، دو فاز به زمین استفاده میشن
این نظریه میگه که بردار 3 فاز (جریان یا ولتاژ) متقارن و نابرابر رو میشه به 3 مولفه (مثبت، منفی و صفر) که این 3 تا متقارن هستند تبدیل کرد و با این روش محاسبات اتصال کوتاه در سیستم های قدرت رو آسونتر کرد.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
تعریف سادش میشه:
توالی ها یه نظریه و روش ریاضی هستن که برای تحلیل اتصال کوتاه های نامتقارن تک فاز، دوفاز به هم، دو فاز به زمین استفاده میشن
این نظریه میگه که بردار 3 فاز (جریان یا ولتاژ) متقارن و نابرابر رو میشه به 3 مولفه (مثبت، منفی و صفر) که این 3 تا متقارن هستند تبدیل کرد و با این روش محاسبات اتصال کوتاه در سیستم های قدرت رو آسونتر کرد.
علیک سلام استاد گرامی و برادر عزیز
گرفتم,مقادیری از امپدانس هستن.
مثلا میگن امپدانس نگاتیو یا غیره...
بدست اوردن مقدارشون به چه صورته؟ از دید ریاضی فرمول بندی داره یا جداولی یا استاندارد؟

q.electronic

عضو جدید
سلام به همگی. سوالی برایم پیش امده در پست برق 63/20kv از چه نوع الکترودی استفاده می شود ؟الکترود افقی در پست هم بکار میبرند یا قائم است؟ از یک مهندس مسئول پست پرسیدم گفتند که در اینجا ما الکترود نداریم الکترود برای پست فوق توزیع است! مگر هر جا که یک ترانس کاهنده با ولتاژ بالاباشد برای هم ولتاژ کردن همه سطوح فلزی در پست از الکترود زمین استفاده نمیکنیم؟ من به شک افتادم . تو کتاب مبحث 13که صراحتا اعلام کرده وجود الکترود برای پست و ترانس ضروری است.لطفا راهنمایی کنید

AmooSaeid

عضو جدید
سلام به همگی. سوالی برایم پیش امده در پست برق 63/20kv از چه نوع الکترودی استفاده می شود ؟الکترود افقی در پست هم بکار میبرند یا قائم است؟ از یک مهندس مسئول پست پرسیدم گفتند که در اینجا ما الکترود نداریم الکترود برای پست فوق توزیع است! مگر هر جا که یک ترانس کاهنده با ولتاژ بالاباشد برای هم ولتاژ کردن همه سطوح فلزی در پست از الکترود زمین استفاده نمیکنیم؟ من به شک افتادم . تو کتاب مبحث 13که صراحتا اعلام کرده وجود الکترود برای پست و ترانس ضروری است.لطفا راهنمایی کنید

سلام مهندس
در پست ها کف پست رو مش بندی میکنن و در نقاطی از این مش بندی، میله راد که همون الکترود هست توی زمین کار میکنن و وصلش میکنن به شبکه ی مش کف پست.

q.electronic

عضو جدید
سلام مهندس
در پست ها کف پست رو مش بندی میکنن و در نقاطی از این مش بندی، میله راد که همون الکترود هست توی زمین کار میکنن و وصلش میکنن به شبکه ی مش کف پست.
. سلام مهندس گرامی، از توجه ای که داشتید سپاسگزارم.به نظر شما این زمینه کتابی هست که برای افزایش آگاهی مفید باشد؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام مهندس
بعد از شبکه کف پست به چی وصل میشه ؟
منظورم اینه الان ی شبکه فلزی زیر زمینی داریم الکترود هم بهش جوش خورده .و رفته پایین تر .(عمیق تر)
حالا از این شبکه به چی وصل میشه ؟ یا به نحوی اون سر الکترود ب چی وصله؟به نقطه صفر ترانس یا ژنراتور؟ یا ارتینگ جداگانه؟

leon2008

عضو جدید
سلام مهندسین گرامی پیشاپیش سال نو رو هم تبریک میگم
یه پروژه ای ما داشتیم که حالا میخواییم تحویل قطعی بدیم پروژه هم موتورخونه بود.حالا اینایی که میخوان تحویل بگیرن خب موارد رو بیان میکن تا پیمانکار برطرف کنه .یکی از مواردی که هست تو 4 تا از کلیدهای حرارتی (mpcb) برای پمپ های 55 نص هستش.برای تست اون کلیدها رنج تنظیم کلید رو میزاریم رو 90 و خب پمپم حدود 14 آمپر بیشتر میکشه و قاعدتا کلید باید بعد چند دقیقه قطع کنه.منتها این کلیدها هیچ کدوم قطع نمیکنن بجز یکی.حالا اولین مورد که به نظر میرسه اینه که این کلیدها خرابه ولی میخواستم بدونم شاید جور دیگه ای این مشکل برطرف شه.دوستان تاحالا با همچین موردی برخورد داشتن.اگه چیزی به ذهنشون میرسه ممنون میشم راهنمایی کنن.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام مهندسین گرامی پیشاپیش سال نو رو هم تبریک میگم
یه پروژه ای ما داشتیم که حالا میخواییم تحویل قطعی بدیم پروژه هم موتورخونه بود.حالا اینایی که میخوان تحویل بگیرن خب موارد رو بیان میکن تا پیمانکار برطرف کنه .یکی از مواردی که هست تو 4 تا از کلیدهای حرارتی (mpcb) برای پمپ های 55 نص هستش.برای تست اون کلیدها رنج تنظیم کلید رو میزاریم رو 90 و خب پمپم حدود 14 آمپر بیشتر میکشه و قاعدتا کلید باید بعد چند دقیقه قطع کنه.منتها این کلیدها هیچ کدوم قطع نمیکنن بجز یکی.حالا اولین مورد که به نظر میرسه اینه که این کلیدها خرابه ولی میخواستم بدونم شاید جور دیگه ای این مشکل برطرف شه.دوستان تاحالا با همچین موردی برخورد داشتن.اگه چیزی به ذهنشون میرسه ممنون میشم راهنمایی کنن.
سلام منظور از 55 نص چیه.؟
رنج کلید ها رو میذارید روی 90؟ منظورتون چیه 90 ثانیه ؟90 آمپر؟پمپ ها چ توانی دارن؟.
کلید ها خراب نیستن
اولین مورد میتونه این باشه که موتور در 100 % بار نامی کار نکنه. وقتی موتور در 80 درصد توان نامی کار کنه جریان کمتری میکشه و کلید جریان 80 درصدی رو میبینه و قطع نمیکنه.
دومین مورد اینه که ممکنه در این وضعیت اصلا قطع نکنه؟!! و اون اخری که قطع میشه احتمالا طول کابلش از بقیه بیشتره و افت ولتاژ بوجود میاد در ترمینالش و باعث افزایش جریان و قطع شدن کلید میشه.
اگر منظورتون از 90 ...90% جریان نامی موتورهاست ...پس موتور داره کمتر از 90 درصد توان خروجی کار میکنه. بار روی موتور زیاد بشه یعنی در حد 100 درصد برسه کلید قطع میکنه.احتمال زیاد این شرایط برقراره.

AmooSaeid

عضو جدید
بعد از شبکه کف پست به چی وصل میشه ؟
منظورم اینه الان ی شبکه فلزی زیر زمینی داریم الکترود هم بهش جوش خورده .و رفته پایین تر .(عمیق تر)
حالا از این شبکه به چی وصل میشه ؟ یا به نحوی اون سر الکترود ب چی وصله؟به نقطه صفر ترانس یا ژنراتور؟ یا ارتینگ جداگانه؟

همون الکترودی که رفته پایین تر به عنوان الکترود قائم هست و کل اون مجموعه مش و الکترودهای قائم به عنوان سیستم اتصال به زمین هست و همه ی استراکچرهای فلزی رو به این شبکه وصل میکنن. ارت همه ی تجهیزات رو به این مجموعه وصل میکنن.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
همون الکترودی که رفته پایین تر به عنوان الکترود قائم هست و کل اون مجموعه مش و الکترودهای قائم به عنوان سیستم اتصال به زمین هست و همه ی استراکچرهای فلزی رو به این شبکه وصل میکنن. ارت همه ی تجهیزات رو به این مجموعه وصل میکنن.

این ارت ممکنه به نول ترانس متصل بشه؟

leon2008

عضو جدید
سلام منظور از 55 نص چیه.؟
رنج کلید ها رو میذارید روی 90؟ منظورتون چیه 90 ثانیه ؟90 آمپر؟پمپ ها چ توانی دارن؟.
کلید ها خراب نیستن
اولین مورد میتونه این باشه که موتور در 100 % بار نامی کار نکنه. وقتی موتور در 80 درصد توان نامی کار کنه جریان کمتری میکشه و کلید جریان 80 درصدی رو میبینه و قطع نمیکنه.
دومین مورد اینه که ممکنه در این وضعیت اصلا قطع نکنه؟!! و اون اخری که قطع میشه احتمالا طول کابلش از بقیه بیشتره و افت ولتاژ بوجود میاد در ترمینالش و باعث افزایش جریان و قطع شدن کلید میشه.
اگر منظورتون از 90 ...90% جریان نامی موتورهاست ...پس موتور داره کمتر از 90 درصد توان خروجی کار میکنه. بار روی موتور زیاد بشه یعنی در حد 100 درصد برسه کلید قطع میکنه.احتمال زیاد این شرایط برقراره.
منظورم از 90 آمپره.توان همه پمپها هم 55 کیلووات هستش.نه فاصله هاشون فرقی نمیکنه در حد یکی دو متر.در مورد کارکرد موتورها هم با آمپر متر اندازه گرفتیم جریان حدود 104 این حدودا میکشن.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
منظورم از 90 آمپره.توان همه پمپها هم 55 کیلووات هستش.نه فاصله هاشون فرقی نمیکنه در حد یکی دو متر.در مورد کارکرد موتورها هم با آمپر متر اندازه گرفتیم جریان حدود 104 این حدودا میکشن.

جریان نامی موتور ها 104 امپره حدودا
کلید ها در 90 امپر تنظیم شدن .یعنی رنج زمانی ندارن؟؟مثلا 90 امپر در ایکس ثانیه قطع بشه
و همه کنار هم هستن.
وضعیت مکانیکی روی شفت موتور ها مورد بحثه
که سه تا موتور بار مکانیکی کمتر از 100 % دارند و کمتر از 100% جریان نامی که 104 باشه جریان از شبکه میکشن.
و یکی از موتور ها احتمالا بار روی شفت یا همون بار مکانیکی موتور نزدیک به 100% هست.
...
و اگر کارکرد موتور ها همه یه جور هست کلید مشکل داره.
البته من تا حالا کلیدی که حفاظت اضافه جریان داشته باشه ولی رنج تنظیم زمانی نداشته باشه ندیدم

leon2008

عضو جدید
جریان نامی موتور ها 104 امپره حدودا
کلید ها در 90 امپر تنظیم شدن .یعنی رنج زمانی ندارن؟؟مثلا 90 امپر در ایکس ثانیه قطع بشه
و همه کنار هم هستن.
وضعیت مکانیکی روی شفت موتور ها مورد بحثه
که سه تا موتور بار مکانیکی کمتر از 100 % دارند و کمتر از 100% جریان نامی که 104 باشه جریان از شبکه میکشن.
و یکی از موتور ها احتمالا بار روی شفت یا همون بار مکانیکی موتور نزدیک به 100% هست.
...
و اگر کارکرد موتور ها همه یه جور هست کلید مشکل داره.
البته من تا حالا کلیدی که حفاظت اضافه جریان داشته باشه ولی رنج تنظیم زمانی نداشته باشه ندیدم
این لینک مشخصات کلیدهای پمپهای 55 کیلووات هست(مدلش gv7re هستش)
http://www.schneider-electric.com/en/product-range/711-tesys-gv7/

ali625

عضو جدید
با سلام لطفا فرمول انتخاب الکتروموتور برای یک پمپرو مینویسینبرام.

تا اونجا که بنده میدونستم میزان توان درج شده روی یک پمپ باید با توان الکترو موتر همان پمپ یکی باشه متاسفانه او روز خلافشو دیدم توان پمپ 11kwبود برا الکتر موتور 7.5kwبود کمک کنید ممنون میشم.

ali625

عضو جدید
سلام

سلام

با سلام لطفا فرمول انتخاب الکتروموتور برای یک پمپرو مینویسینبرام.

تا اونجا که بنده میدونستم میزان توان درج شده روی یک پمپ باید با توان الکترو موتر همان پمپ یکی باشه متاسفانه او روز خلافشو دیدم توان پمپ 11kwبود برا الکتر موتور 7.5kwبود کمک کنید ممنون میشم.

چرا کسی جواب نمیده سوالمو اشتباه نوشتم ؟ ممون میشم اگه کسی جواب بده.

iman761

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان محترم
اینجانب به دنبال نقشه های ساخت دکل های انتقال قدرت (خطوطو) میگردم از چه منبعی میتوانم اینهارا دریافت کنم ؟

challenger_69

عضو جدید
سلام دوستان
من دنبال ترجمه فارسی کاتالوگ درابوهای ABB سری ACS800 هستم.
ممنون میشم اگه کسی این کاتالوگو داره یا اینکه میدونه از کجا باید دانلود کرد در اختیار من قرار بده.

hichkas62

عضو جدید
چه چیز هایی باید یاد بگیرم ؟

چه چیز هایی باید یاد بگیرم ؟

سلام
من شش ماه دیگه سربازیم تموم می شه. لیسانس برق از دانشگاه آزاد دارم.
می خواستم ببینم تو این مدت چه دوره هایی باید برم یاد بگیرم. بیشتر چه نرم افزارهایی ازم خواستار هستند.
لطفا راهنمایی ام کنید.
سپاس

iran Electricity Grid Code

iran Electricity Grid Code

شبکه برق هر کشور یک استاندارد Gird Code داره که به راحتی در اینترنت قابل دسترسی است، ولی من هر چقدر برای ایران رو سرچ می‌کنم چیزی پیدا نمی‌کنم! استاندارد ها مختلفی و پراکنده وجود دارد ولی یک مجموعه منسجم، نه! لطفا راهنمایی کنید که چنین استانداردی وجود داره و اینکه از کجا میشه تهیه‌ش کرد؟

electro-esmoke

عضو جدید
دوستان برای PLC های ریمنس سری 300 از چه نرم افزاری استفاده می کنند؟
من Siemens.SIMATIC.STEP.7.v13 رو نصب کردم ولی فقط سری 200 توش هست نه 300 !!

تو اینتزنت لینک دانلود پیدا نکردم. هر کی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه. ممنون

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان برای PLC های ریمنس سری 300 از چه نرم افزاری استفاده می کنند؟
من Siemens.SIMATIC.STEP.7.v13 رو نصب کردم ولی فقط سری 200 توش هست نه 300 !!

تو اینتزنت لینک دانلود پیدا نکردم. هر کی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه. ممنون

احتمالا منظورتون 1200 باشه نه 200 ... شما باید TIA portal رو نصب کرده باشد اونم بخش Basic رو
برای S7 300 از Simatic manager استفاده میشه ...

... برای توضیحات بیشتر چند پست آخر رو بخونید