تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

اگه سیستم تیپ دو باشه تو منحنی نایکویست...از ربع دوم شروع میشه....

اما اگه سیستم مینیمم فاز باشه...نمیتونیم بگیم از کجا شروع میشه...باید اول فاز سیستم رو در صفر مثبت تحلیل کنیم

به همون روش تانژات معکوس و اینا....
منظور من اینه مثلا همین سیستم تیپ ۲ که از ربع دوم شروع میشه مربوظ به یک سیستم مینیمم فازه دیگه .
حالا اگه بهره منفی بدیم به سیستم یا اینکه سیستم نامینیمم فاز کنیم نقطه شروع نایکوییست ۱۸۰ درجه معکوس میشه !?
یعنی این تیپ دو به جای شروع از ربع ۲ از ربع ۱ شروع میشه !?

پارسال یکی از بچه ها اینو توضیح داد یادمه . الان به شک افتادم که چیزی که میگم درسته یا نه .

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظور من اینه مثلا همین سیستم تیپ ۲ که از ربع دوم شروع میشه مربوظ به یک سیستم مینیمم فازه دیگه .
حالا اگه بهره منفی بدیم به سیستم یا اینکه سیستم نامینیمم فاز کنیم نقطه شروع نایکوییست ۱۸۰ درجه معکوس میشه !?
یعنی این تیپ دو به جای شروع از ربع ۲ از ربع ۱ شروع میشه !?

پارسال یکی از بچه ها اینو توضیح داد یادمه . الان به شک افتادم که چیزی که میگم درسته یا نه .

ببین بستگی به سیستم داره...شاید سیستمت تیپ دو باشه...اما تو صورت دوتا صفر سمت راست داشته باشی....

اونوقت فاز سیستم در فرکانس صفر میشه 180 درجه...یا شاید یه قطب فقط دست راست باشه...اونوقات فاز تو

فرکانس صفر میشه صفر...پس بستگی به قطب و ها صفرها داره که از کجا شروع میشه........

بهترین روش اینه که شما فاز تک تک جملات رو بنویسی بعدش به سمت صفر میل بدی....اونوقت میفهمی

که منحنی از کجا شروع میشه

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببین بستگی به سیستم داره...شاید سیستمت تیپ دو باشه...اما تو صورت دوتا صفر سمت راست داشته باشی....

اونوقت فاز سیستم در فرکانس صفر میشه 180 درجه...یا شاید یه قطب فقط دست راست باشه...اونوقات فاز تو

فرکانس صفر میشه صفر...پس بستگی به قطب و ها صفرها داره که از کجا شروع میشه........

بهترین روش اینه که شما فاز تک تک جملات رو بنویسی بعدش به سمت صفر میل بدی....اونوقت میفهمی

که منحنی از کجا شروع میشه
آها حالا شد. دقیقا همینو میخواستم
سپاسگذارم سعید جان

در مورد بهره منفی چی !?
سیستم مینیمم فاز هیچ صفر و قطبی هم سمت راست نداشته باشه اگه بهرش منفی باشه نقطه ی شروع منحنی تغییر میکنه !?

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
آها حالا شد. دقیقا همینو میخواستم
سپاسگذارم سعید جان

در مورد بهره منفی چی !?
سیستم مینیمم فاز هیچ صفر و قطبی هم سمت راست نداشته باشه اگه بهرش منفی باشه نقطه ی شروع منحنی تغییر میکنه !?

خوب اگه تمام صفرها و قطب ها سمت چپ باشند و یه منفی توش ضرب بشه...یه فاز مثبت یا منفی 180

به سیستم اضافه میکنه...مثلا اگه سیستمت تیپ 2 باشه...زاویه شروعش صفر میشه و از ربع چهارم شروع میشه

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاااااام دوستان

یکی ممکنه سوال زیر رو توضیح بده؟؟

چرا گزینه 3 شده جواب؟؟اینکه تو جواب اصلا فرکانس 200 لحاظ نشده:redface:

0.jpg

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاااااام دوستان

یکی ممکنه سوال زیر رو توضیح بده؟؟

چرا گزینه 3 شده جواب؟؟اینکه تو جواب اصلا فرکانس 200 لحاظ نشده:redface:

مشاهده پیوست 230898

چونکه اگه فرکانس در 20 فعال بشه...اثرش هم تو فرکانس 200 هست..مثلا اگه بخوایم فرکانس 200 رو بررسی کنیم...

فاز تو یه دهه قبلش فعال میشه یعنی 20 و به یه دهه بعدش میرسه یعنی 2000

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
چونکه اگه فرکانس در 20 فعال بشه...اثرش هم تو فرکانس 200 هست..مثلا اگه بخوایم فرکانس 200 رو بررسی کنیم...

فاز تو یه دهه قبلش فعال میشه یعنی 20 و به یه دهه بعدش میرسه یعنی 2000

ممکنه یکم بیشتر توضیح دهید.....

elham_90

عضو جدید
سلام به همگی...من یک اشکال داشتم توی حل آخرین سوال کنترل پارسال که منحنی نایکوئیست بوده.گزینه 1 که فاز شروعش اشتباهه قبول.گزینه 2 هم چون درنهایت با کاهش فاز به دلیل قطب دور در 100 مواجهیم حذف میشه. می مونه گزینه 3 و 4 .که درهردو ابتدا افزایش فاز و درنهایت کاهش فاز داریم.وهیچ اشاره ای هم نشده توی شکل ها که در بی نهایت به -1 رسیده .پس چطور باید بین این دوتا یکی رو انتخاب کرد؟

ممنون

.Capture.jpg

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی...من یک اشکال داشتم توی حل آخرین سوال کنترل پارسال که منحنی نایکوئیست بوده.گزینه 1 که فاز شروعش اشتباهه قبول.گزینه 2 هم چون درنهایت با کاهش فاز به دلیل قطب دور در 100 مواجهیم حذف میشه. می مونه گزینه 3 و 4 .که درهردو ابتدا افزایش فاز و درنهایت کاهش فاز داریم.وهیچ اشاره ای هم نشده توی شکل ها که در بی نهایت به -1 رسیده .پس چطور باید بین این دوتا یکی رو انتخاب کرد؟

ممنون

.مشاهده پیوست 231020

ببینید گزینه 4 فاز در بی نهایت داره کم میشه...این یعنی اینکه قطب 100 داره شروع به فعال شدن میکنه...

اما در گزینه 3 فاز یکنوا داره افزایش پیدا میکنه و اثری از قطب 100 نیست....

elham_90

عضو جدید
ممنون از پاسختون. ولی درشکل 3 نمودار یک مینیمم داره .فاز برای بار اول میشه -180 بعدش زیاد میشه تا حدود مثلا -225 و درنهایت به -180 برمی گرده.درتیکه آخر کاهش فاز داریم. چنانچه اگر خطی رو از مبدا رسم کنیم به منحنی با افزایش امگا پیش بریم می بینیم که درنهایت کاهش فاز داریم درشکل 3.(از -225 تا -180) که در هردوشکل 3و4 هست.

فکر کنم هم درگزینه 3 و هم 4 فاز در بی نهایت داره کم میشه!!!!

Capture.jpg

آخرین ویرایش:

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

درود
الان این سوال دیدم گذاشتن دوستان
چجوری از رو منحنی نایکوییست میشه فهمید فاز افزایش داشته یا کاهش !?

elham_90

عضو جدید
درود
الان این سوال دیدم گذاشتن دوستان
چجوری از رو منحنی نایکوییست میشه فهمید فاز افزایش داشته یا کاهش !?

اگر از هرنقطه روی منحنی نایکوئیست به مبدائ وصل کنی فاز اون نقطه بدس میاد.حالا اگر منحنی از -90 در بینهایت اغاز بشه و بره به سمت فاز صفر این یعنی افزایش فاز واگر بره به سمت فاز -180 این یعنی کاهش فاز.
قبل از اون باید بتونی در هرنقطه روی صفحه ی مختلط فاز رو مشخص کنی.مثلا روی محور حقیقی فاز 0 هست.و به صورت ساعتگرد فاز افزایش پیدا میکنه .

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

اگر از هرنقطه روی منحنی نایکوئیست به مبدائ وصل کنی فاز اون نقطه بدس میاد.حالا اگر منحنی از -90 در بینهایت اغاز بشه و بره به سمت فاز صفر این یعنی افزایش فاز واگر بره به سمت فاز -180 این یعنی کاهش فاز.
قبل از اون باید بتونی در هرنقطه روی صفحه ی مختلط فاز رو مشخص کنی.مثلا روی محور حقیقی فاز 0 هست.و به صورت ساعتگرد فاز افزایش پیدا میکنه .
سپاسگذارم
کاش همچین توضیح واضحی تو کتابا میدادن

elham_90

عضو جدید
ببینید گزینه 4 فاز در بی نهایت داره کم میشه...این یعنی اینکه قطب 100 داره شروع به فعال شدن میکنه...

اما در گزینه 3 فاز یکنوا داره افزایش پیدا میکنه و اثری از قطب 100 نیست....

ممنون از پاسختون. ولی درشکل 3 نمودار یک مینیمم داره .فاز برای بار اول میشه -180 بعدش زیاد میشه تا حدود مثلا -225 و درنهایت به -180 برمی گرده.درتیکه آخر کاهش فاز داریم. چنانچه اگر خطی رو از مبدا رسم کنیم به منحنی با افزایش امگا پیش بریم می بینیم که درنهایت کاهش فاز داریم درشکل 3.(از -225 تا -180) که در هردوشکل 3و4 هست.

Capture.jpg

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 231032

تو گزینه 3 فاز داره کلا خلاف عقربه های ساعت میچرخه...چطور شما میگید که فاز داره در جهت عقربه های ساعت میچرخه؟؟

elham_90

عضو جدید
تو گزینه 3 فاز داره کلا خلاف عقربه های ساعت میچرخه...چطور شما میگید که فاز داره در جهت عقربه های ساعت میچرخه؟؟

احتمالا شما درشکل 3 از مبدا خط رو رسم نمیکنید که میگید کلا فاز داره خلاف عقربه ساعت می چرخه.به نظر من فاز رو باید نسبت به مبدا سنجید.اگر طبق نظر شما فاز شکل 3 کلا درجهت عقربه باشه پس دائما باید درحال افزایش باشه دیگه؟ پس چطور 2بار از فاز -180 گذشته؟؟؟ پس لزوما بین دوتا 180 یه تغییر جهت چرخشی بوده.

درسته؟

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
احتمالا شما درشکل 3 از مبدا خط رو رسم نمیکنید که میگید کلا فاز داره خلاف عقربه ساعت می چرخه.به نظر من فاز رو باید نسبت به مبدا سنجید.اگر طبق نظر شما فاز شکل 3 کلا درجهت عقربه باشه پس دائما باید درحال افزایش باشه دیگه؟ پس چطور 2بار از فاز -180 گذشته؟؟؟ پس لزوما بین دوتا 180 یه تغییر جهت چرخشی بوده.

درسته؟

من گفتم فاز گزینه 3 کلا داره خلاف جهت عقربه های ساعت میچرخه....

یه روش دیگه هم برای رد گزینه 3 اینه که....بیایم فاز نهایی سیستم رو حساب کنیم...که میشه -180 درجه..

که میبینید گزینه 4 این شرط رو داره....دقیقا فااز نهایی گزینه 4 به -179 درجه مجانب شده...اما تو گزینه 3 اینطور نیست

elham_90

عضو جدید
من گفتم فاز گزینه 3 کلا داره خلاف جهت عقربه های ساعت میچرخه....

یه روش دیگه هم برای رد گزینه 3 اینه که....بیایم فاز نهایی سیستم رو حساب کنیم...که میشه -180 درجه..

که میبینید گزینه 4 این شرط رو داره....دقیقا فااز نهایی گزینه 4 به -179 درجه مجانب شده...اما تو گزینه 3 اینطور نیست

ببینید فاز نهایی در گزینه 3 هم برابر -180 درجه هست. احتمالا شما در محاسبه فاز نهایی دچار اشتباه شدید.

همین الان یک پاسخی رو ازین سوال خوندم که حیفم اومد ننویسم .توش نوشته بود نکته سوال اینه که باید علاوه بر فاز از روی دیاگرام بد منحنی اندازه رو هم درنظر بگیری .طبق تابع تبدیلی که داده بین فرکانس 4 و 100 افزایش اندازه تابع تبدیل رو داریم که در گزینه 4 مشهوده.

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید فاز نهایی در گزینه 3 هم برابر -180 درجه هست. احتمالا شما در محاسبه فاز نهایی دچار اشتباه شدید.

همین الان یک پاسخی رو ازین سوال خوندم که حیفم اومد ننویسم .توش نوشته بود نکته سوال اینه که باید علاوه بر فاز از روی دیاگرام بد منحنی اندازه رو هم درنظر بگیری .طبق تابع تبدیلی که داده بین فرکانس 4 و 100 افزایش اندازه تابع تبدیل رو داریم که در گزینه 4 مشهوده.

من این سوال رو از روی اندازه حل نکردم..از روی فاز حل کردم...فاز تو گزینه 4 رفته رفته افزایش پیدا میکنه...بعد کاهش

حالا من نمیدونم شما بر چه استدلال و منطقی میگید که گزینه 3 فازش در جهت عقربه ها میچرخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فلش ها رو اینطوری رسم کردم..نمیدونم شما چطور رسم میکنید؟؟

Untitled.jpg

elham_90

عضو جدید
من این سوال رو از روی اندازه حل نکردم..از روی فاز حل کردم...فاز تو گزینه 4 رفته رفته افزایش پیدا میکنه...بعد کاهش

حالا من نمیدونم شما بر چه استدلال و منطقی میگید که گزینه 3 فازش در جهت عقربه ها میچرخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من نگفتم فاز گزینه 3 در جهت عقربه ها می چرخه اگر هم گفتم اشتباه لفظی بوده.

دقیقا درگزینه 3 هم فاز رفته رفته افزایش پیدا می کنه ...بعد کاهش (مثل گزینه 4). وصرفا با تکیه بر فاز نمیشه این سوال رو حل کرد.

درضمن فلش هاتون درسته فقط برای گزینه 3 تا نقطه ی نهایی فلش هارو رسم کنید .

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نگفتم فاز گزینه 3 در جهت عقربه ها می چرخه اگر هم گفتم اشتباه لفظی بوده.

دقیقا درگزینه 3 هم فاز رفته رفته افزایش پیدا می کنه ...بعد کاهش (مثل گزینه 4). وصرفا با تکیه بر فاز نمیشه این سوال رو حل کرد.

درضمن فلش هاتون درسته فقط برای گزینه 3 تا نقطه ی نهایی فلش هارو رسم کنید .

نه..تو گزینه 3 فاز به هیچ وجه کم نمیشه...یعنی شما یه قسمت تو گزینه 3 پیدا کن که

فازش در جهت عقربه ها بچرخه....اونوقت حرف شما درسته

elham_90

عضو جدید
نه..تو گزینه 3 فاز به هیچ وجه کم نمیشه...یعنی شما یه قسمت تو گزینه 3 پیدا کن که

فازش در جهت عقربه ها بچرخه....اونوقت حرف شما درسته

درشکلی که ضمیمه کردم مسیر قرمز رنگ در امتداد فلشی که روی خود نایکوئیست رسم شده فازش درجهت عقربه های ساعت داره می چرخه .منتها شما باید ناظری ساکن در مبدا باشید تا آن را تشخیص دهید.

Capture.JPG

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
درشکلی که ضمیمه کردم مسیر قرمز رنگ در امتداد فلشی که روی خود نایکوئیست رسم شده فازش درجهت عقربه های ساعت داره می چرخه .منتها شما باید ناظری ساکن در مبدا باشید تا آن را تشخیص دهید.

مشاهده پیوست 231042

اشتباهتون همین جاست....اینطوری که نباید فلش کشید....این قسمت رو اشتباه میکنید....

elham_90

عضو جدید
اشتباهتون همین جاست....اینطوری که نباید فلش کشید....این قسمت رو اشتباه میکنید....

به نظر من شما از مبدا به شکل نگاه نمی کنید.وگرنه حتما از ناظر ساکن درمبدا وقتی منحنی نایکوئیست رو دنبال کنید واضح است که شکل فازش مرتب افزایش نمی یابد. بهتون اشاره کردم اگر بخوایم فاز شکل 3 رو طبق فلش قرمزی که رسم کردم بیان کنیم میگیم( -225 » -200 » -190 » -180 ) که این همان به معنی کاهش فاز یا حرکت ساعتگرد است

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من شما از مبدا به شکل نگاه نمی کنید.وگرنه حتما از ناظر ساکن درمبدا وقتی منحنی نایکوئیست رو دنبال کنید واضح است که شکل فازش مرتب افزایش نمی یابد. بهتون اشاره کردم اگر بخوایم فاز شکل 3 رو طبق فلش قرمزی که رسم کردم بیان کنیم میگیم( -225 » -200 » -190 » -180 ) که این همان به معنی کاهش فاز یا حرکت ساعتگرد است

من خیلی از تست ها رو به این روش حل کردم...سر جلسه هم همین تست رو با این استدلال حل کردم...

تازه حل خیلی از اساتید رو ببینید هیچ کدوم نگفتند که فاز گزینه 3 کاهش پیدا میکنه

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

درود
دوستان
این سوال ۹۲ مبحث بود
من همه چیشو درک کردم ولی نمیفهمم چرا گزینه ۱ انتخاب کرده .
من روشمو گوشه عکس نوشتم . که به گزینه ۴ میرسم

پیوست ها

• uploadfromtaptalk1422994088248.jpg
    uploadfromtaptalk1422994088248.jpg
    47.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوستان
این سوال ۹۲ مبحث بود
من همه چیشو درک کردم ولی نمیفهمم چرا گزینه ۱ انتخاب کرده .
من روشمو گوشه عکس نوشتم . که به گزینه ۴ میرسم

اول صفر فعال میشه با توجه به نمودار اندازه..بعدش قطب....

پس فرکانس قطب از فرکانس صفر بزرگتره...

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

اول صفر فعال میشه با توجه به نمودار اندازه..بعدش قطب....

پس فرکانس قطب از فرکانس صفر بزرگتره...
خوب پس فرکانس رزونانس صفر هم از رزونانس قطب کوچیکتره .
ولی تو حل آقای تقوی برعکس گفتن طبق چیزی که تو عکس نوشتم .

بالا