تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

سلام
کسی حل 300سوال مدار کهن رو داره؟ممنون میشم اگه داشتین قرار بدین

Sent from my HTC Desire 816 dual sim using Tapatalk

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
کسی حل 300سوال مدار کهن رو داره؟ممنون میشم اگه داشتین قرار بدین

Sent from my HTC Desire 816 dual sim using Tapatalk

قبلا ها هم سوالات داخل انجمن بود هم جوابش ، سرچ کنید شاید پیدا بشه، من فقط جوابشو دارم

==============================================================

معرفی تاپیک:

[h=1]تاپیک: تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور دکتری[/h]

amin_amini

عضو جدید
سلام دوستان.
من میخواستم بدونم کهبهتر نیست نیست دو فصل فضای حالت و روشهای منظم تجزیه تجلیل مدار رو نخونیم به این علت که از اهمیت کمتری برخ.رداره و کنکورهای قبلی تست از کم اومده.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
من میخواستم بدونم کهبهتر نیست نیست دو فصل فضای حالت و روشهای منظم تجزیه تجلیل مدار رو نخونیم به این علت که از اهمیت کمتری برخ.رداره و کنکورهای قبلی تست از کم اومده.
سلام.
از روش های منظم تجزیه تحلیل مدار معمولاً سؤال میاد و اون هم به صورت گراف هستش.
خوندن فضای حالت هم کمک میکنه به درک بهتر درس (مثلاً درک قسمت فرکانس های طبیعی ) و یا حتی بهتر فهمیدن درس کنترل.

amir-chiko

عضو جدید
سلام دوستان.برای تحلیل مدارات مرتبه اول و دوم چجوری میشه تشخیص داد از روش معمولیش مدارو تحلیل کرد راحتر و سریعتر میشه ب جواب رسید یا از طریق تبدیل لاپلاس؟

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.برای تحلیل مدارات مرتبه اول و دوم چجوری میشه تشخیص داد از روش معمولیش مدارو تحلیل کرد راحتر و سریعتر میشه ب جواب رسید یا از طریق تبدیل لاپلاس؟

سلام فقط و فقط با تمرین بسیار به این درجه میرسید.....پیشنهاد میکنم کتاب مدار تقوی قسمت لاپلاسا رو حتما یه نگاه بندارید .
موفق باشید:)

I amir

عضو جدید

معمولا توی مدارهایی که حلقه خازنی و کات ست سلفی دارند و مدارهایی با ورودی غیر پله به خصوص ضربه توصیه به استفاده از تحلیل حوزه لاپلاس میشه ولی در هر صورت تحلیل در حوزه زمان دید بسیاری خوبی میده و در خیلی از مسائل منجر به تحلیل راحت تر مدار میشه بالاخره لاپلاس اینا بسط به کسرهای جزئی و این حرف ها داره

Pencil

عضو جدید
یه سوالی در مورد صفر و قطب ها و فرکانس های طبیعی
جدا از فرمولش من اصلا دیدی به فرکانس های طبیعی مدار و فرکانس های طبیعی ورودی ندارم
همچنین دقیقا صفر و قطب های مدار دقیقا چه رفتاری توی مدار دارن( منظور نمایی بودنشون نیستا) منظورم اینکه چه چیزهایی میشه از صفر و قطب فهمید و اصلا به چه دردی میخوره در عمل؟

Pencil

عضو جدید
جدا از فرمولش من اصلا دیدی به فرکانس های طبیعی مدار و فرکانس های طبیعی ورودی ندارم
همچنین دقیقا صفر و قطب های مدار دقیقا چه رفتاری توی مدار دارن( منظور نمایی بودنشون نیستا) منظورم اینکه چه چیزهایی میشه از صفر و قطب فهمید و اصلا به چه دردی میخوره در عمل؟
خودم یه مقداری از جوابش رو فهمیدم؛ توی قطب های مدار بهره یا گین به سمت بی نهایت میره در حالی که توی صفر های مدار بهره یا گین به سمت صفر میره
باز اگه کسی چیز بیشتری میدونست بیاد بگه اطلاعاتمون بیشتر بشه

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
فرکانس طبیعیه مدار فرکانسی هستش که به طور ذاتی در درون مدار وجود داره و جزو مشخصه های مدار محسوب میشه.
فرکانس طبیعیه ورودی فرکانسی هستش که توسط ورودی مدار ، در مدار ایجاد میشه.
ممکنه فرکانس های ورودی و مدار یه جا مشترک باشن. یعنی اگر فرض کنیم ورودی با فرکانس 10 رادیان بر ثانیه باشه و یکی از فرکانس های طبیعی مدار هم 10 باشه ، پس مولفه ی 10 رادیان بر ثانیه ای تحریک میشه.
..
در عمل قطب و صفر به درد تنظیم پاسخ مدار ( فرکانسی و زمانی ) میخورن. به عنوان مثال در مدار مرتبه ی دوم مکان قطب ها با شکل پاسخ رابطه داره. پس میشه قطب ها رو طوری تعیین کرد پاسخ شکلش عوض بشه. به همین صورت میشه برای سیستم ها و مدارت مرتبه ی بالاتر هم به همین صورت عمل کرد.
در مورد صفر هم از روی دیاگرام بوده ، میشه بهتر اظهار نظر کرد. به چه صورت ؟!
به این صورت که هر صفر ، شیب نمودار بوده رو 20 دسی بل بر دهه ( db/dec ) افزایش میده و این یعنی اینکه شیب اندازه ی پاسخ فرکانسی افزایش پیدا میکنه. پس در حالتی که اندازه پاسخ فرکانسی رو به کاهش باشه ، این شیب کمتر میشه و اندازه دیرتر کاهش پیدا میکنه و در حالتی که اندازه رو به افزایش باشه ، این شیب بیشتر میشه و اندازه سریعتر افزایش پیدا میکنه. ( در سیستمی که فرکانس های صفر اون کوچکتر از فرکانس های قطب اون هستند )
..
مانور روی قطب و صفر بیشتر توی درس کنترل هستش. برای درک قطب و صفر میشه به مباحثی مثل دیاگرام بوده و مکان هندسی ریشه و طراحی کنترل کننده یا PID مراجعه کرد.

نکته : یک کاربرد عملی صفر و قطب در طراحی کنترل کننده ها هستش.
نکته : یک کاربرد عملی فرکانس طبیعی شناسایی پاسخ فرکانسی سیستم یا مدار مورد نظر هستش.

خیلی کلی توضیح دادم.برای جزئیات بیشتر باید به درس کنترل مراجعه کنید.موفق باشید.

Pencil

عضو جدید
فرکانس طبیعیه مدار فرکانسی هستش که به طور ذاتی در درون مدار وجود داره و جزو مشخصه های مدار محسوب میشه.
فرکانس طبیعیه ورودی فرکانسی هستش که توسط ورودی مدار ، در مدار ایجاد میشه.
ممکنه فرکانس های ورودی و مدار یه جا مشترک باشن. یعنی اگر فرض کنیم ورودی با فرکانس 10 رادیان بر ثانیه باشه و یکی از فرکانس های طبیعی مدار هم 10 باشه ، پس مولفه ی 10 رادیان بر ثانیه ای تحریک میشه.
..
در عمل قطب و صفر به درد تنظیم پاسخ مدار ( فرکانسی و زمانی ) میخورن. به عنوان مثال در مدار مرتبه ی دوم مکان قطب ها با شکل پاسخ رابطه داره. پس میشه قطب ها رو طوری تعیین کرد پاسخ شکلش عوض بشه. به همین صورت میشه برای سیستم ها و مدارت مرتبه ی بالاتر هم به همین صورت عمل کرد.
در مورد صفر هم از روی دیاگرام بوده ، میشه بهتر اظهار نظر کرد. به چه صورت ؟!
به این صورت که هر صفر ، شیب نمودار بوده رو 20 دسی بل بر دهه ( db/dec ) افزایش میده و این یعنی اینکه شیب اندازه ی پاسخ فرکانسی افزایش پیدا میکنه. پس در حالتی که اندازه پاسخ فرکانسی رو به کاهش باشه ، این شیب کمتر میشه و اندازه دیرتر کاهش پیدا میکنه و در حالتی که اندازه رو به افزایش باشه ، این شیب بیشتر میشه و اندازه سریعتر افزایش پیدا میکنه. ( در سیستمی که فرکانس های صفر اون کوچکتر از فرکانس های قطب اون هستند )
..
مانور روی قطب و صفر بیشتر توی درس کنترل هستش. برای درک قطب و صفر میشه به مباحثی مثل دیاگرام بوده و مکان هندسی ریشه و طراحی کنترل کننده یا PID مراجعه کرد.

نکته : یک کاربرد عملی صفر و قطب در طراحی کنترل کننده ها هستش.
نکته : یک کاربرد عملی فرکانس طبیعی شناسایی پاسخ فرکانسی سیستم یا مدار مورد نظر هستش.

خیلی کلی توضیح دادم.برای جزئیات بیشتر باید به درس کنترل مراجعه کنید.موفق باشید.
خیلی پاسخ خوب و عالی بود و تقریبا به یه درکی از فرکانس طبیعی و صفر و قطب رسیدم گرچه بیشتر از دید کنترلی توضیح دادی اما عالی بود. از دید مداری هم همونطوری که در پست بالا گفتم روی گین شبکه صفر و قطب تاثیر خودش رو میزاره..

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
خیلی پاسخ خوب و عالی بود و تقریبا به یه درکی از فرکانس طبیعی و صفر و قطب رسیدم گرچه بیشتر از دید کنترلی توضیح دادی اما عالی بود. از دید مداری هم همونطوری که در پست بالا گفتم روی گین شبکه صفر و قطب تاثیر خودش رو میزاره..
بحث صفر و قطب با کنترل بهتر درک میشه. البته توی طراحی کنترل کننده و طراحی مدار ، سه درس : مدار + کنترل + الکترونیک 1و2و3 همزمان خودشون رو نشون میدن.

وقتی بخاید مثلاً یک تقویت کننده ی با پاسخ فرکانسی مشخص طراحی کنید اولاً باید با عناصر مداری و روش های تحلیل مداری آشنا باشید ( مدار ) بعد باید با روش های تحلیل پاسخ فرکانسی آشنا باشید ( کنترل ) و بعد هم باید بتونید با عناصر الکترونیکی مدار رو پیاده سازی کنید(الکترونیک 1 و 2 و 3).

البته دونستن علوم دیگه ای مثل طراحی مدارات قدرتی و مدارات پر توان(تقویت کننده توان) و حتی مدارات مخابراتی هم مفید هستش. ( ربطی به سوال شما نداره ولی من گفتم )

در مدار ، 2 حالت مدارات مرتبه ی 2 و 1 مهم هستند که توی کتاب های مدار به طور کامل در مورد قطب و صفر و فرکانس اونها توضیح داده شده.
و اما مدارات مرتبه ی بالاتر رو باید تکنیک های درس کنترل تحلیل کرد.تکنیک هایی مثل قطب غالب ، تقلیل سیستم به سیستم های درجه ی پایین تر ، استفاده از سیستم های مرتبه ی 2 و مرتبه ی 1 در تقریب رفتار سیستم های مراتب بالاتر و....
توی کارشناسی ارشد رشته ی کنترل ، یاد میگیرن دانشجو ها که تا سیستم های مثلاً مرتبه ی 100 رو بررسی کنند. یعنی با 100 قطب هم اندازه. ( و نه قطب غالب)

uchiha_keyvan

عضو جدید
تو مدارات مرتبه اول معمولا تفاوتی نداره از لحاظ حل(اما معمولا چون لاپلاس معکوس کمی زمان میبره پیشنهادم اینه از راه حل تحلیل نظری استفاده کنی)
راجبه مرتبه دومام معمولا لاپلاس بهتر جواب میده(فقط باید رو معکوس لاپلاسا و تجزیه کسرا مسلط بشی)
و در نهایت اگه ورودیه مدارت ضربه یا پله بود (چه مرتبه اول چه مرتبه دوم و چه مرتبه nم)بهترین راه تحلیل لاپلاسه(بخصوص تو مدارات با ورودی ضربه که لاپلاس غوغا میکنه)
البته این نکترو فراموش نکن که شما تا به تسلط کافی در رابطه با تحلیل مدارات حافظه دار تو حوزه زمان نرسی لاپلاس خیلی برات چاره ساز نیست
در واقع بهتره بگیم کاربرد لاپلاس بیشتر برا تسهیل محاسباتت و تبدیلشون از حالت دیفرانسیل به جبریه و صرفا تمرکز رویه لاپلاس بدون ذهنیت قوی تو بحث زمان قطعا تو سوالات مفهومی با مشکل مواجهت میکنه
خلاصه اول کامل تو حوزه زمان مسلط شو بعد برو سراغه لاپلاس که اونموقع با دیده قوی خودت به راحتی قدرت تشخیص راه حل بهترو پیدا میکنی
موفق باشی

آخرین ویرایش:

uchiha_keyvan

عضو جدید
IMG_20151217_095148.jpg

دوستان میشه لطف کنید این سوالو حل کنید و جوابتونو اینجا بذارید؟ مهم روند حلتونه برام
میخوام به عنوان نمونه نوعه حل مسلرو ببینیم که شاید تو مدیریت زمان کمکمون کنه
بعضی وقتا تو حل مسائل احساس میکنم لغمرو هفت دور دوره سرم میچرخونم بعد میذارم دهنم :biggrin:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 254440

دوستان میشه لطف کنید این سوالو حل کنید و جوابتونو اینجا بذارید؟ مهم روند حلتونه برام
میخوام به عنوان نمونه نوعه حل مسلرو ببینیم که شاید تو مدیریت زمان کمکمون کنه
بعضی وقتا تو حل مسائل احساس میکنم لغمرو هفت دور دوره سرم میچرخونم بعد میذارم دهنم :biggrin:

شما مگه از چه روشی حل میکنید که این احساس رو دارید ؟ :smile:
برای ضریب کیفیت یا باید معادله مشخصه بنویسید یا با توجه به مدار از فرمول های از پیش داده شده استفاده کنید. ( سریعترین راهش فرمول های از پیش داده شده هستش)

برای نسبت خروجی ها هم میشه از حالت دائمی سینوسی یا مدارات مرتبه ی 2 یا از لاپلاس استفاده کرد. ( سریعترین راهش مدارات مرتبه ی 2 هستش )

uchiha_keyvan

عضو جدید
شما مگه از چه روشی حل میکنید که این احساس رو دارید ؟ :smile:
برای ضریب کیفیت یا باید معادله مشخصه بنویسید یا با توجه به مدار از فرمول های از پیش داده شده استفاده کنید. ( سریعترین راهش فرمول های از پیش داده شده هستش)

برای نسبت خروجی ها هم میشه از حالت دائمی سینوسی یا مدارات مرتبه ی 2 یا از لاپلاس استفاده کرد. ( سریعترین راهش مدارات مرتبه ی 2 هستش )

تو کلیت به جواب رسیدن مشکلی ندارم
شاید منظورمو خوب نرسوندم
این سوالو عمدا گذاشتم چون اعدادش حالت غیر استانداردی دارن و میخواستم روند محاسبه بچه ها رو ببینم شاید بشه نکاتی ازشون دربیاد
(فراموش نباید کرد که اکثر ما معمولا رو یه روش خاص که تو ذهنمون داریم یه جورایی متعصبانه و غیر ارادی برا حل مساله پیش میریم و داخل کتبم معمولا قسمتای محاسباتیرو فاکتور میگیرن برا کاهش حجم کتاب)
ولی خیلی وقتا تو رونده حل عادی بچه میشه نکاته خوبی برداشت کرد(نمونش چندین مورد تو سوالای ازمون ازمایشیا که بچه ها زحمت میکشن میذارن از چرک نویساشون نکات کاربردیه خوبی پیدا کردم و خودم بهشون دقت نمیکردم)
هدفمم ازین سوال همین بود
کلیت سوال مشخصه اول R رو از فرموله ضریب کیفیت مدارات موازی بدست میاریم
و در ادامه یا از روش لاپلاس یا فازور ولتاژای خروجی رو تو هر دو فرکانس محاسبه میکنیم و نسبت میگیریم

Uchiha Itachi

عضو جدید
لطفا در حل سوال زیر به من کمک کنید.

لطفا در حل سوال زیر به من کمک کنید.

دوستان خوب و فرهیخته رشته مهندسی برق سلام.

لطفاً در حل سوال زیر به من کمک کنید:

سوال: من می دونم که برای پر شدن خازن C1 در مدار زیر روابط زیر رو داریم:

برای شارژ خازن:

1)

Q(t) = Q[SUB]o[/SUB] *(1 - e[SUP]-t/τ[/SUP]

Q[SUB]o[/SUB] = C1 *V1 و τ = R1*C1

2) I(t) = (Q[SUB]o[/SUB]/RC) e[SUP]-t/τ[/SUP] = I[SUB]o[/SUB] e[SUP]-t/τ

برای دشارژ خازن:

[/SUP]
3) Q(t) = Q[SUB]o[/SUB] e[SUP]-t/τ[/SUP]

4) I(t) = -(Q[SUB]o[/SUB]/RC) e[SUP]-t/τ[/SUP] = -I[SUB]o[/SUB] e[SUP]-t/τ[/SUP]
اما سوال من در مورد مدار زیر و اینکه فرمول های بالا (فرمول 1،2،3 و 4) رو چطوری برای مدار زیر باید نوشت:

alice7952

عضو جدید
دوستان جیگلی ، من کتاب زرگرم واسه چندین سال پیبشه اگه میشه لطف کنین و اون چن صفحه مربوط به فصل ففتم که تعداد فرکانس های طبیعی شبکه رو توضیح داده واسم بذارین آخه تو کتاب من غلط توضیح داده شده...واقعاا ممنون میشم فک کنم صفحه 67 الی 70 مدار 2 بود!

SEPAS94

عضو جدید
سلام
در سوال زير واسه ماتريس ٤*٤جطوري دترمينان حساب ميكنن؟اخه مقادير ويزه رو متوجه نميشم
image.jpg

uchiha_keyvan

عضو جدید
سلام
در سوال زير واسه ماتريس ٤*٤جطوري دترمينان حساب ميكنن؟اخه مقادير ويزه رو متوجه نميشم
مشاهده پیوست 256207

دوست عزیز اگه اشتباه نکنم سوالت مربوط به ساله 88 میشه
نیازی نیست برا این سوال دترمینان بگیری چون خیلی زمان میبره برات!!!!
همین که ماتریس حالت مدارتو بدست اوردی با توجه به گزینه ها گزینه درست مشخص میشه
گزینه هارو تو تساوی Bx=Ax قرار بده(B عدد ثابت که اینجا میشه -1/R1C )
و در اخر Bx=B[2 0 0 0 میشه جواب
(البته سعی کن اگه وقت داری کامل تعاریف بردار ویژه و مقادیر ویژه رو یادبگیری(اگم وقت نداری از روش بپر:D)

و در نهایتم اینم دترمینان 4*4 شاید بکارت اومد:
untitled.JPG

SEPAS94

عضو جدید

دوست عزیز اگه اشتباه نکنم سوالت مربوط به ساله 88 میشه
نیازی نیست برا این سوال دترمینان بگیری چون خیلی زمان میبره برات!!!!
همین که ماتریس حالت مدارتو بدست اوردی با توجه به گزینه ها گزینه درست مشخص میشه
گزینه هارو تو تساوی Bx=Ax قرار بده(B عدد ثابت که اینجا میشه -1/R1C )
و در اخر Bx=B[2 0 0 0 میشه جواب
(البته سعی کن اگه وقت داری کامل تعاریف بردار ویژه و مقادیر ویژه رو یادبگیری(اگم وقت نداری از روش بپر:D)

و در نهایتم اینم دترمینان 4*4 شاید بکارت اومد:
مشاهده پیوست 256212
سلام
ممنون ولي من از همين روش شما رفتم قبلا ولي به جواب نرسيدم برا همين هم سوال كردم،ببينيد جواب من اينطوري شد كه اصلا با مقادير ويزه ك در جواب سوال اومده نميخونه.

image.jpg

alice7952

عضو جدید
بچچه ها کسی می تونه سوال 33 صفحه 88 مدار 2 زر گر رو برام توضیح بده؟یه دنیا ممنون می شم راستی کتابم قدیمیه.سوالمربوط به فرکانس طبیعی مدار باز و اتصال کوتاه شبکه است! نمی تونم عکس بذارم تا اطلاع ثانوی نه گوشی دارم نه دوربین که عکس بگیرم!!!:redface:

alighara

عضو جدید
بچچه ها کسی می تونه سوال 33 صفحه 88 مدار 2 زر گر رو برام توضیح بده؟یه دنیا ممنون می شم راستی کتابم قدیمیه.سوالمربوط به فرکانس طبیعی مدار باز و اتصال کوتاه شبکه است! نمی تونم عکس بذارم تا اطلاع ثانوی نه گوشی دارم نه دوربین که عکس بگیرم!!!:redface:
سلام
اگه تو شکل الف I رو مدار باز کنیم (یعنی صفرش کنیم، یعنی صفر های I رو به دست بیاریم) با اینکه تو شکل ج منبع ولتاژ رو اتصال کوتاه یا صفر کنیم ، هیچ فرقی نمی کنه. این یعنی B+F
حالا اگه تو شکل ج I رو باز کنیم شکلش مثله شکل ب می شه اگه I رو باز کنیم . این یعنی D=E
مهم اینه که یه کاری بکنی که شکل شبکه ها شبیه هم بشه .حال مدار باز کردن یا اتصال کوتاه باشه فرقی نمی کنه .

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
لطفا سوالات دکتری اسفند 94 رو بار گذاری کنید، ممنون

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

منتظر پاسخ تشریحی تک به تک سوالات باشید !!!

زمان بسیاری تا کنکور 95 باقی است به شرط برنامه صحیح و هدفمند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

uchiha_keyvan

عضو جدید
با سلام
دوستان سوالات مدار دکتری امسال رو از لینک زیر میتونید دانلود کنید:

دانلود

(البته منبع هم سایته مهندس کهن هستش که همونجا خود ایشون یه ارزیابی کلی از سطح سوالات انجام دادن که میتونه مفید باشه)

توصیه شخصی: سعی کنید تا سوالارو خودتون حل نکردید از جوابایه حل شده استفاده نکنید
تاثیری که تلاش برایه حل کردنه سوالا بدونه استفاده از حل اونا میتونه براتون داشته باشه بی اندازه برایه نتیجه گیری تو کنکور میتونه مثبت باشه

موفق باشید

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا