تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

keyhan386

عضو جدید
برای انتشارات نصیر. به نظرم برای سیگنال خیلی راتون میندازه حتی تو تست زدن. بالاخره بلدید یه چیزایی دیگه میخاید مسلط بشید.[/Q
ممنونم .پس حتما کتابو تهیه میکنم.فقط ببخشید این لینک رو نگاه کنید همین کتاب هستش؟
سلام دوست عزیز
آره خودشه . اگر خواستی اینترنتی تهیه کنی از خود سایت نصیر بگیر هزینه پست رو نمیگیره فقط پول کتابه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

keyhan386

عضو جدید
دوستان سیستم زیر TV هست
لطف میکنید بررسی کنید و یه توضیحی بدید
مشاهده پیوست 226692
سلام
به مقدار طا بستگی داره فرض کنید طا =1 باشه پس ورودی اول میشه (t-1)دلتا و خروجی Ut-1 -Ut-2 خب حالا فرض کنید طا=2 است پس ورودی دوم برابر (t-2)دلتا و خروجی میشه Ut-2-Ut-4 . اگه سیتم TI بود خروجی دوم باید همون شیفت به اندازه یک واحد خروجی اول میشد یعنی Ut-2-Ut-3 که اینگونه نیست به عبارتی شیفت ورودی اول به اندازه یک واحد سبب شیفت خروجی اول به اندازه یک واحد نشد. پس TI نیست . البته گفتم به طا بستگی داره .

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان

1-ممکنه بگید خط اخر که تو جواب زیر مشخص کردم چگونه بدست اومده؟
2-و ضمنا در صورت سوال که نوشته z بزرگتر از -1/a بنویسه z کوچکتر از این مقدار مساله به چه صورت حل میشه ؟
http://upload7.ir/imgs/2014-11/50800770557130307301.jpg

ممنون
سلام دوست عزیز
تابع پله گسسته از مجموع بینهایت ضربه شیفت یافته تشکیل شده ( با رسم شکل پله گسسته متوجه میشید که یک ضربه در 0 بعلاوه یک ضربه در 1 بعلاوه یک ضربه در 2 .... )میشه ضربه واقع در 0 (یا هر ضربه دیگه) را از جمع بکشیم بیرون و جدا بصورت ضربه واقع در 0 ( در همان نقطه) بنویسیم ولی باید پله رو از یک شروع کنیم به عبارتی یک ضربه در 0 + پله ای که از 1 شروع میشه : ضربه در 0 + Un-1

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو قسمتی که مشخص کردم اگر بخواهیم از نموداری که بدست اورده مشتق بگیریم مگه نباید سطح زیر منحنی در هر دو نمودار مشتق و نمودار اولی یکسان باشد! اینجا پس چرا یکی سطحه زیرش میشه 1/2 و دیگری 1
:redface:

021220142071.jpg

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان
تو قسمتی که مشخص کردم اگر بخواهیم از نموداری که بدست اورده مشتق بگیریم مگه نباید سطح زیر منحنی در هر دو نمودار مشتق و نمودار اولی یکسان باشد! اینجا پس چرا یکی سطحه زیرش میشه 1/2 و دیگری 1
:redface:

مشاهده پیوست 227271
سلام دوست عزیز
اگر منظور شما اینه که چرا مشتق نمودار پایینی gt نمیشه نمودار بالایی xt خب باید توی مشتق گیری از نمودار gt دقت کنید : اگر بخواهید از یک نمودار مثل gt مشتق بگیرید :
1) جاهایی که ناپیوستگی دارید در مشتق نمودار ضربه ایجاد میشه ( برای gt که نمودار همیجا پیوسته است خب پس توی مشتقش ضربه نداریم )
2)در نقاطی که تابع ثابته مشتقش میشه صفر ( برای 2<t نمودار gt مقدار ثابتی داره پس مشتقش میشه 0 )
3) در نقاطی که خط دارید شیب خط رو حساب میکنید میشه مشتق تابع در اون بازه که مقدار ثابتی داره .( توی بازه 1 تا 2 خط داریم مشتقش میشه شیب خط که 1 است )
خب با توجه به مطالب بالا اگر از gt مشتق بگیرید میشه xt مشکل کجاست ؟؟؟

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
اگر منظور شما اینه که چرا مشتق نمودار پایینی gt نمیشه نمودار بالایی xt خب باید توی مشتق گیری از نمودار gt دقت کنید : اگر بخواهید از یک نمودار مثل gt مشتق بگیرید :
1) جاهایی که ناپیوستگی دارید در مشتق نمودار ضربه ایجاد میشه ( برای gt که نمودار همیجا پیوسته است خب پس توی مشتقش ضربه نداریم )
2)در نقاطی که تابع ثابته مشتقش میشه صفر ( برای 2<t نمودار gt مقدار ثابتی داره پس مشتقش میشه 0 )
3) در نقاطی که خط دارید شیب خط رو حساب میکنید میشه مشتق تابع در اون بازه که مقدار ثابتی داره .( توی بازه 1 تا 2 خط داریم مشتقش میشه شیب خط که 1 است )
خب با توجه به مطالب بالا اگر از gt مشتق بگیرید میشه xt مشکل کجاست ؟؟؟
ممنون یه اشتباه بدی کردم .
متوجه شدم .:gol::gol::gol::gol:

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

سلام بچه ها..جواب این سوال چطور شده 3/2 و اینکه مقدار تابع تو پی منفی چقدره؟؟؟

Sent from my iPhone using Tapatalk

llvll.asoud

کاربر ممتاز

مسعود مقدار تابع تو پی منفی چقدره؟؟همون تابع که برحسب امگا داده

٢ چطور مكه؟!

Paydar91

کاربر ممتاز
مسعود مقدار تابع تو پی منفی چقدره؟؟همون تابع که برحسب امگا داده

سلام ...دوست عزیز دقت کن... تبدیل فوریه یه تابع گسسته حتما حداقل با 2pi متناوب هستش . اکثر مواقع توی تست های کنکور روی یه دوره ی تناوب رسم میشه و باید خودمون حواسمون جمع باشه و متناوبش کنیم.

ببخشید اگه شکل دقیق نیست.واضحه که پیوسته هستش...و گر نه حرف شما کاملا صحیح بود.

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ...دوست عزیز دقت کن... تبدیل فوریه یه تابع گسسته حتما حداقل با 2pi متناوب هستش . اکثر مواقع توی تست های کنکور روی یه دوره ی تناوب رسم میشه و باید خودمون حواسمون جمع باشه و متناوبش کنیم.

ببخشید اگه شکل دقیق نیست.واضحه که پیوسته هستش...و گر نه حرف شما کاملا صحیح بود.

ایول گرفتم.......

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

دوستان با تغییر متغیر دادن چطور
t-5
به
7-t
تبدیل شده:confused:

پیوست ها

• uploadfromtaptalk1417975021499.jpg
    uploadfromtaptalk1417975021499.jpg
    12.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سپاس
حالا توی انتگرال بازه ها رو جابه جانیم در منفی ضرب میشن
وقتی -dx داشته باشیم بازه ها جابه جا میشن؟

بله در انتگرال اگه بخوايم كران بالا پايين رو عوض كنيم در يه منها ضرب ميكنيم
توي سيگما اگه بخوايم كران بالا پايين رو باهم عوض كنيم ديگه نميخواد تو منفي ضرب كنيم

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سعيد جان اون سوال ازمون نصير كه پرسيدع بودي من ناقص حل كرده بودم درواقع توجه نكرده بودم كه قسمت زوج و منفي هارو نميخواد من سيگماي ايكس دو ان،ان از منفي تا مثبت بي نهايت رو نوشته بودم
اينم جواب كامل همون سوال كه جواب با حل بالايي فرق نميكنه سه دوم مياد اينم

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ممکنه بگید بررسی ناپایداری و وارون ناپذیری تو سواله زیر رو چطوری تشخیص داده؟

Kaka_s

عضو جدید
سلام دوستان
ممکنه بگید بررسی ناپایداری و وارون ناپذیری تو سواله زیر رو چطوری تشخیص داده؟

با استفاده از خاصیت غربالی خروجی میشه جمع شیفت یافته های ورودی که کلا سیستم های به این فرم معکوس ناپذیرن و همچنین ناپایداری واضحه چون از منفی بی نهایت تا مثبت بینهایت ورودی رو جمع کرده یعنی ورودی اگه محدود باشه خروجی بینهایت ضربدر محدو میشه که میشه بینهایت و سیستم ناپایداره!

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
با استفاده از خاصیت غربالی خروجی میشه جمع شیفت یافته های ورودی که کلا سیستم های به این فرم معکوس ناپذیرن و همچنین ناپایداری واضحه چون از منفی بی نهایت تا مثبت بینهایت ورودی رو جمع کرده یعنی ورودی اگه محدود باشه خروجی بینهایت ضربدر محدو میشه که میشه بینهایت و سیستم ناپایداره!
چرا بی نهایت ضربه!
سیگما برحسب کا مگه نیست؟؟ خب در سه نقطه فقط تابع ضربه داریم دیگه..

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام
سوالتونو از اقای تقدسی پرسیدید ولی من میخوام نظر خودمو بگم
در مورد تی وی پرسیده بودید
اگه چندصابطه ای بود و شرط روی زمان بود تی وی میشه
در مورد وارون پذیری بهتره تو حوزه زد بحث کنیم تبدبل زد پاسه ضربه رو حساب کنی میشه زد بتوان دو بعلاوه زد بعلاوه یک تقسیم بر زد شرط لازم و کافی برای وارون پذیری اینه که به ازای هر زد از ناحیه همگرایی اچ زد مخالف صفر باشه
اگه ریشع های صورت رو حساب کنید میشه ای بتوان جی دو پی سوم که روی دایره واحده پس چون به ازای نقطه ای صفر شد پس وارون ناپذیره
در مورد پایداری خودم مشکل دارم میگم پایداره به دلایل زیر
در حوزه زمان سیگمای قدرمطلق اچ باید محدود باشه که به نظرم محدوده سه میشه
در حوزه زد شرط لازم و کافی اینه که دایره واحد جز ناحیه همگرایی باشه
تبدیل زدشو بالا گفتم یدونه قطب در صفر و یک قطب در بی نهایت داره پس ناحیه همگرایی میشه کل منهی صفر و بی نهایت پس دایره واحدو در بر میگیره پسپایدار

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
در مورد وارون پذیری بهتره تو حوزه زد بحث کنیم تبدبل زد پاسه ضربه رو حساب کنی میشه زد بتوان دو بعلاوه زد بعلاوه یک تقسیم بر زد شرط لازم و کافی برای وارون پذیری اینه که به ازای هر زد از ناحیه همگرایی اچ زد مخالف صفر باشه
اگه ریشع های صورت رو حساب کنید میشه ای بتوان جی دو پی سوم که روی دایره واحده پس چون به ازای نقطه ای صفر شد پس وارون ناپذیره
تبدیل زدشو بالا گفتم یدونه قطب در صفر و یک قطب در بی نهایت داره پس ناحیه همگرایی میشه کل منهی صفر و بی نهایت پس دایره واحدو در بر میگیره پسپایدار

سلام مسعود خان
بله پرسیدم ببینم ایشون چی جواب میده البته دیدم شما هم در حوزه z از ایشون سوال کردید ولی من حوزه z چون زیاد نخونده بودم بلد نبودم تحلیل کنم

ممنون از شما;)

Kaka_s

عضو جدید
چرا بی نهایت ضربه!
سیگما برحسب کا مگه نیست؟؟ خب در سه نقطه فقط تابع ضربه داریم دیگه..

سلام

این حل احتمالا کمک میکنه در مورد ناپایداری
20141229_200438.jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز
ااین جیزایی که من بالا نوشتم برای بررسی پایداری و وارون پذیری سیستمهای ال تی آی بود و طبیعتا اینجا صادق نیست بدلیل تی وی بودن
کاوه جان منظور از ورودی محدود محدودیت از لحاظ زمان یا مقدار؟!
یعنی تابع پله ورودی محدود محسوب میشه یا نه؟!

Kaka_s

عضو جدید
ااین جیزایی که من بالا نوشتم برای بررسی پایداری و وارون پذیری سیستمهای ال تی آی بود و طبیعتا اینجا صادق نیست بدلیل تی وی بودن
کاوه جان منظور از ورودی محدود محدودیت از لحاظ زمان یا مقدار؟!
یعنی تابع پله ورودی محدود محسوب میشه یا نه؟!

از لحاظ مقدار دیگه. آره دیگه پله ورودیه محدوده دیگه. بیکران که زیاد نمیشه. مثلا شیب فک کنم نامحدود باشه.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

قبلا پرسیدم اما این روش یادم نیست چطور از روی شکل زیر میشه بر حسب تابع ضربه نوشت؟؟
Untitled.jpg

بالا