تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا حل این دو سوال را قرار دهید...ممنون میشم

سوال يك نياز به تبحر فوق العاده اي داره كه ايشالله به مرور زمان بدست مياريد... سعي كنيد رابطه كلي و تقريبي رو بصورت پارامتري بدست بياريد و حفظ باشيد ... توجه كنيد براي تحليل تزاريستور ديودي 4 از مدار معادل T استفاده شده است و گيت به درين وصل مي باشد(ياد آوري : اين شكل آينه جريان ويلسون ماسفتي مي باشد)
solution1.jpg

آخرین ویرایش:

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. به دليل مشغله زياد و رسيدگي به كارهاي شخصي از ادامه اين كار معذورم. با آرزوي بهترين ها براي همه شما.ياحق

سلام
بابت زحمتای این مدت بی نهایت ممنونم
من خیلی نکته ها از حل سوالایی که گذاشتین یاد گرفتم
با اینکه خیلی دوست داشتیم ادامه میدادین ولی دوس نداریم به کاراتون نرسید
انشالا هر جا هستید موفق باشید
واقعا خیلی لطف کردین این مدت:smile:
اگه گاهی وقتا تونستین باز هم کمکمون کنید:redface:
متشکریم:gol:

دانشمند كوچك

عضو جدید
سلام. به دليل مشغله زياد و رسيدگي به كارهاي شخصي از ادامه اين كار معذورم. با آرزوي بهترين ها براي همه شما.ياحق

سلام
ممنون آقای ارشد,سوالات خوبی گذاشتید و باعث شدید من به درسا جدی تر نگاه کنم,خیلی خیلی ممنون از لطفتون
منم خیلی دوست داشتم این تاپیک ادامه دار باشه,اما خوب به قول دوست عزیزمون دوست نداریم مزاحمتون بشیم,انشالله موفق باشین
بازم بابت همه چی ممنون

Mr.Perfect

عضو جدید
سپاسگزار...

امیدوارم سال اینده اگر در حد رضایت بخشی تسلط بر روی مباحث این درس داشتم این رویه زیبای شما را برای دوستانی که سال دیگه کنکوری هستند ادامه بدم...چون خودم خیلی چیزهای مفیدی ازتون یادگرفتم...

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزيز ممنونم از همتون
فقط يه توصيه به همتون دارم و اونم اينه كه :
شرط موفقيت تو اين درس تمرين زيادو بررسي حالت هاي مختلفه چينش مداره
اگر ديديد مداري از شما گين ميخواد تنها گينشو بدست نياريد تحليلش كنيد مقاومت ورودي مقاومت خروجي همه اينارو بدست بياريد مثل اين سوالي كه داده بودم اين سوال مشابه سوال 90 يا 91 هست فك كنم كه اونجا Rin مي خواست با اندكي تغييرات تو شماتيك مدار گين رو ازتون خواستم خيلي راحت شما ميتونيد به جاي ماسفت بي جي تي بذاريد تحليل كنيد تا با ديدن هر مداري به راحتي حلش كنيد ...
soal4,5.jpg

ghalndar

عضو جدید
با سلام

میزان حامل های ذاتی در نیمه هادی
(ni^2=A.T^3 e^(-Eg0/KT
منظور از A چی هستش

Mr.Perfect

عضو جدید
در کتاب استاد رضوی رابطه به صورت زیر نوشته شده:
ni=5.2*10^15*t^3/2*exp(-eg/2kt هست که ظاهرا باید از رابطه ی که شما نوشته اید جذر بگیریم... و با این حساب A باید یک ثابت تعادل طرفین رابطه باشه...(ثابتی از جنس دما به توان 2/3)

A=KA0

که k هم ثابت بولتزمنه

تو کتاب میرعشقی نوشته شده...دوستانی که میرعشقی دارند،لطف کنند مشخص کنند

sanup2006

عضو جدید
سلام دوستان.یک سوال آسون:D
جمله Vo=-Ri رو چجوری نوشته؟ چرا جهت جریان رو از طرف زمین به سمت Vo گرفته.
مثلا چرا ننوشته Vo=Ri ؟
1111.jpg

Mr.Perfect

عضو جدید
سلام دوستان.یک سوال آسون
:d
جمله Vo=-Ri رو چجوری نوشته؟ چرا جهت جریان رو از طرف زمین به سمت Vo گرفته.
مثلا چرا ننوشته Vo=Ri ؟
سلام خسته نباشید...

اینکه چرا شده vo=-ri به این برمیگیرده که جهت جریان i را در ترانزیستوری که ورودی به ان اعمال شده چطوری گرفتیم(از پتانسیل بیشتر به کمتر یعنی از منبع سیگنال به زمین در امیتر ترانزیستور پایینی)
که منطقی هم هست و حالا چون جریان کلکتور و امیتر هم با تقریب خوبی برابره پس جهت های جریان های دیگه هم معین میکنیم و با این حساب i وارد شونده به کلکتور بالایی میشه یعنی از زمین به کلکتور....

sanup2006

عضو جدید
سلام خسته نباشید...

اینکه چرا شده vo=-ri به این برمیگیرده که جهت جریان i را در ترانزیستوری که ورودی به ان اعمال شده چطوری گرفتیم(از پتانسیل بیشتر به کمتر یعنی از منبع سیگنال به زمین در امیتر ترانزیستور پایینی)
که منطقی هم هست و حالا چون جریان کلکتور و امیتر هم با تقریب خوبی برابره پس جهت های جریان های دیگه هم معین میکنیم و با این حساب i وارد شونده به کلکتور بالایی میشه یعنی از زمین به کلکتور....

خیلی خیلی ممنون که با حوصله جواب سوال ساده رو میدید.;)
من فک میکردم بالا در کلکتور Q1 نقطه Vo رو گره فرض میکنیم مسیر Vo تا زمین یک مسیر جدا و مسیر Vo تا کلکتور ترانزیستور Q1 یک مسیر جدا و بدون مقاومت میشه.

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

سلام دوستان ممنون میشم این سوالو واسم حل کنید و توضیح بدید

مشاهده پیوست 168263

این سوال اشکال چاپی داره جای امیترو کلکتور رو عوض کنید براحتی از مدل پای قابل حل است

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

890031156

کاربر ممتاز
این سوال اشکال چاپی داره جای امیترو کلکتور رو عوض کنید براحتی از مدل پای قابل حل است
اونی که شما میگی فرق داره ندا خانم/ضمنا اگه ارلی نده و با همون شرایط غلطه چون کلا مدار باز میشه tr و فقط مقاومتای بایاس میمونن

llvll.asoud

کاربر ممتاز
بفرما/فقط توجه کن که چون ارلی نداده منبع جریان ترانزیستور هم یه سرش مدار باز و حذف میشه

مشاهده پیوست 168315

مرسی.توی کتاب نوشته که اگه منبع جریانی در کلکتور باشه و ولتاژ
ارلی بینهایت باشه وقتی تو ac میبریم منبع جریان اتصال باز میشه آیا این
جمله بعدیم درسته یا نه پس یعنی جریان کلکتور صفر میشه پس هرچی جریان بیس
هستش جریان کلکتور میشه پس مقاومت دیده شده از امیتر میشه rp و نه 1 تقسیم
بر gm

سوال من راستش این سوالی نبود که گذاشتم سوالم این سوال پایین هستش که چرا ازین نکته بالایی اینجا استفاده نشده

Capture.jpg

890031156

کاربر ممتاز
مرسی.توی کتاب نوشته که اگه منبع جریانی در کلکتور باشه و ولتاژ
ارلی بینهایت باشه وقتی تو ac میبریم منبع جریان اتصال باز میشه آیا این
جمله بعدیم درسته یا نه پس یعنی جریان کلکتور صفر میشه پس هرچی جریان بیس
هستش جریان کلکتور میشه پس مقاومت دیده شده از امیتر میشه rp و نه 1 تقسیم
بر gm

سوال من راستش این سوالی نبود که گذاشتم سوالم این سوال پایین هستش که چرا ازین نکته بالایی اینجا استفاده نشده

مشاهده پیوست 168346
جریان کلکتور صفر میشه ولی جریان بیس به کلکتور نمیره همه ی vpai/rpai(همون جریان بیس) میره به امیتر
راستش سوالتو متوجه نشدم یعنی چی از نکته استفاده نکرده؟؟؟
وقتی ارلی نداشته باشیم و منبع جریانم مدار باز کنه کلکتورو انگاری یه rpai بین امیتر و کلکتوره/tr از حالت فعال به غیر فعال(مقاومتی) تبدیل میشه
ضمنا چون مقاومت خروجیه ورودی زمین میشه!
2.5+(rs+rpai//5//20)

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
جریان کلکتور صفر میشه ولی جریان بیس به کلکتور نمیره همه ی vpai/rpai(همون جریان بیس) میره به امیتر
راستش سوالتو متوجه نشدم یعنی چی از نکته استفاده نکرده؟؟؟
وقتی ارلی نداشته باشیم و منبع جریانم مدار باز کنه کلکتورو انگاری یه rpai بین امیتر و کلکتوره/tr از حالت فعال به غیر فعال(مقاومتی) تبدیل میشه
ضمنا چون مقاومت خروجیه ورودی زمین میشه!
2.5+(rs+rpai//5//20)

منظورم هرچی جریان بیسه جریان امیتر میشه بود :دی

خب شما اینجا منبه جریان رو مدار باز کردید بعد بتا رو تاثیر ندادید و این رابطه ای که شما نوشتید جوابش میشه 4.5 کیلو اهم ولی اولا گزینه ها اهم هستش.دوما گزینه درست رو زده 25.یعنی مقاومت منبع با مقاومت پای رو جمع کرده بعد تقسیم بر بتا کرده شده 40 اهم بعد موازیه سه تا مقاومت 5 کیلو و 20 کیلو و 40 اهمو نوشته 40 اهم. بعد 40 اهمو با مقاومت پای ترانزیستور دوم که 2.5 کیلو هست جمع کرده نوشته همون 2.5 کیلو بعد تقسیم بر بتا کرده شده 25 اهم !
منم مشکلم همینه میگم وقتی منبع جریان داریم وقتی براساس همون مثال قبلی که آی پای شد و بتا دخالت نداشت چرا اینجا که منبع جریان داریم بتا رو دخالت داده؟!

890031156

کاربر ممتاز
منظورم هرچی جریان بیسه جریان امیتر میشه بود :دی

خب شما اینجا منبه جریان رو مدار باز کردید بعد بتا رو تاثیر ندادید و این رابطه ای که شما نوشتید جوابش میشه 4.5 کیلو اهم ولی اولا گزینه ها اهم هستش.دوما گزینه درست رو زده 25.یعنی مقاومت منبع با مقاومت پای رو جمع کرده بعد تقسیم بر بتا کرده شده 40 اهم بعد موازیه سه تا مقاومت 5 کیلو و 20 کیلو و 40 اهمو نوشته 40 اهم. بعد 40 اهمو با مقاومت پای ترانزیستور دوم که 2.5 کیلو هست جمع کرده نوشته همون 2.5 کیلو بعد تقسیم بر بتا کرده شده 25 اهم !
منم مشکلم همینه میگم وقتی منبع جریان داریم وقتی براساس همون مثال قبلی که آی پای شد و بتا دخالت نداشت چرا اینجا که منبع جریان داریم بتا رو دخالت داده؟!
شما از کجا جوابش رو میگین؟؟؟؟ من جواب درستو گفتم حتی دکتر اسلام پناهم 4.5 آوردن
اینم لینکش
http://mseslampanah.blogfa.com/post/28

llvll.asoud

کاربر ممتاز

890031156

کاربر ممتاز
من از رو کتاب سری برق میگم.پس اون نکته درسته.ممنون خیلی گیج شده بودما :دی
از من میشنوی 3 تا پایه داره tr هر کدومم یه مقاومت تو هر کدوم منبع جریان بذار و مقاومت اون یکی پایه ها رو حساب کن یه تستم هست میذارم یکم بعد

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال

890031156

کاربر ممتاز
جواب -200مبشه
نکته ش اینه چون جریان بیس صفر میشه hfe ibهم صفر میشه:
(1/hoe1 || 1/hoe2)/re1
آره/آفرین/توجه داشته باش که وقتی منبع جریان میارن تو پایه هی tr بهتره اول مدل بکشی ببینی چیا حذف میشن

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

آره/آفرین/توجه داشته باش که وقتی منبع جریان میارن تو پایه هی tr بهتره اول مدل بکشی ببینی چیا حذف میشن

میشه جواب اون دو تا سوالی که صفحه قبل دادین رو بذارین:D
ظاهرا کسی پیدا نشد حل کنه:cool:

890031156

کاربر ممتاز
بفرمایید اینام حل 2 تا سوال
امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره/اگه تو عدد گذاری اشتباهی پیش اومد ببخشین به بزرگیتون:w36::w36:
WP_000970.jpgWP_000971.jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز
بالا