تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
کلا یعنی w/l دو برابر میشه ، خب با توجه به فرمول جریان ، جریان هم دو برابر میشه و ....
برای ماسفت w/l داریم ولی برای bjt نداریم!!!!
ولی الان متوجه شدم که سطح مقطع در bjt روی جریان اشباع معکوس تأثیر داره. و جریان اشباع معکوس هم با جریان کلکتور نسبت مستقیم داره.
ممنون.

alice7952

عضو جدید
بچه ها من وقتی تو سوالات ro داریم (ترانزیستور) نمیتونم vo /vin , Rin یا R out رو محاسبه کنم ....اصلا با مدل سیگنال کوچیک مشکل دارم! از ro چه جریانی می گذره؟؟؟gm vP دقیقا چیو نشون میده و ...؟

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
بچه ها من وقتی تو سوالات ro داریم (ترانزیستور) نمیتونم vo /vin , Rin یا R out رو محاسبه کنم ....اصلا با مدل سیگنال کوچیک مشکل دارم! از ro چه جریانی می گذره؟؟؟gm vP دقیقا چیو نشون میده و ...؟
سلام.
اولاً که بستگی به آرایش مدار داره. اگر امیتر یا کلکتور از لحاظ سیگنال ، زمین شده باشه کار راحته. چرا که یک طرف ro زمین محسوب میشه(از لحاظ ولتاژ) و به راحتی جریانش مشخصه.
دوماً که در حالتی که کار سر راست نیست و امیتر و کلکتور هیچ کدوم از لحاظ سیگنال زمین نشدن ، میتونید با استفاده از kvl و kcl یا به قولی تحلیل گره مدار رو تحلیل کنید و پارامتر های خواسته شده رو به دست بیارید.
سوماً اینکه میتونید با استفاده از فرمول های انتقال یا تبدیل المان های موجود در کلکتور رو به امیتر منتقل کنید و بالعکس. که حفظی هستند این فرمول ها.

ولی در کل مطمئن ترین راه همون راه تجزیه تحلیل به روش KCL هستش. شاید یه ذره طولانی باشه ولی اگر دقت کنید مطمئناً جواب میده.

و اینکه سعی کنید همه ی مدارت رو با استفاده از یک نوع مدار معادل سیگنال کوچک حل کنید. یا مدار معادل pi یا مدار معادل T. اینطوری دقتتون بیشتر میشه. البته ممکنه سرعتتون بیاد پایین ولی خوب دقت بیشتر میشه. ( البته شاید یه جا مدار معادل pi بهتر جواب بده و شاید یه جا مدار معادل T ولی سعی کنید از یک مدل استفاده کنید )

Vpi در واقع ولتاژی هستش که در مدار معادل سیگنال کوچک بین بیس و امیتر وجود داره یعنی ولتاژ ac بیس-امیتر هستش.
gm برابر هدایت رسانایی انتقالی از ورودی به خروجی ترانزیستور در آرایش امیتر مشترک هستش یا همون نسبت جریان خروجی به ولتاژ ورودی. که بیشتر توی مدارات FET خودشو نشون میده.
توی مدارات BJT آلفا و بتا خودشون رو نشون میدن.

uchiha_keyvan

عضو جدید
دوست عزیز خلاصه بگم خودتو گیج نکن و از اون ro نترس
اگه تحلیل مدارتو قوی کنی دیگه واست فرقی نمیکنه ro باشه یا نباشه
سعی کن به مسائل الکترونیک از رو عادت فقط با پیش ضمینه ترانزیستور نگاه نکنی
راجبه ro هم هرجا تو صورت داشتیش اگه bjt بود بین کلکتور و امیتر بذارش اگه fet بود بین درین و سورس بذار و مدارتو تحلیل کن
راجبه تحلیل مدارام سعی کن به کشیدن معادل ac عادت نکنی چون واقعا سر جلسه فرصتشو نداری و شدیدا باعث سردرگمیت میشه
سعی کن به روش پخش جریان رو خوده شکل اصلی مسلط بشی اون وقت میفهمی راحت ترین و شیرین ترین درس الکترونیکه
موفق باشی

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
پاسخ گزینه:4

دوستانی که 4 را بدست اورده اند حتما vo را به اشتبباه از صورت سوال برداشت کرده اند!

من گزینه ی 4 رو زده بودم شما ما رو به شک انداختی. مراقب نباید سر جلسه امتحان با بچه ها صحبت کنه !!! :biggrin:
گزینه ی 3 یعنی 11/6- کیلو اهم.

آخرین ویرایش:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ گزینه:4

دوستانی که 4 را بدست اورده اند حتما vo را به اشتبباه از صورت سوال برداشت کرده اند!

با سلام
دوستانی که به نتیجه نرسیدند هیچ نگران نباشند درصدد رفع اشکال باشند یکی از علل اینکه در اینجا مطرح کردم هدفم رفع اشکال است.
اگر مشکلی در حل سوال دارید لطفا اینجا مطرح کنید تا دیگران رفع اشکال کنند.تا اینجا سطح واقعی سوالات اسان بود!
موید باشید

uchiha_keyvan

عضو جدید
سوال 106 که میشه گزینه 4 یعنی

سوال 105 من احتمال میدم گزینه 3 یعنی
جواب باشه.البته مطمئن نیستم(کنکور باشه سفید میذارم:D)

آخرین ویرایش:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام.
سؤال 105 به نظرم جواب توی گزینه ها نیست. من 6 به دست آوردم.
سؤال 106 گزینه ی 4 یعنی 130 ولت به ولت.
با تشکر.

uchiha_keyvan

عضو جدید
سلام.
سؤال 105 به نظرم جواب توی گزینه ها نیست. من 6 به دست آوردم.
سؤال 106 گزینه ی 4 یعنی 130 ولت به ولت.
با تشکر.
دقیقا منم مشکل تورو دارم منم بهررو 6 درمیارم ولی چون چهار از همه نزدیکتره گفتم 4 :)
یا سوال اشتباهه یا هر دومون یه اشتباه مشترک داریم!!!!!
مقاومت دیده شده بعد از 100 اهم میشه -50
جریانه i از 100 اهم میگذره و 2i از مقاومتای 50 اهمی
نهایتش میشه 300i/50i=6

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا منم مشکل تورو دارم منم بهررو 6 درمیارم ولی چون چهار از همه نزدیکتره گفتم 4 :)
یا سوال اشتباهه یا هر دومون یه اشتباه مشترک داریم!!!!!
مقاومت دیده شده بعد از 100 اهم میشه -50
جریانه i از 100 اهم میگذره و 2i از مقاومتای 50 اهمی
نهایتش میشه 300i/50i=6

عذر خواهی میکنم اصلا حواسم نبود این سوال رو حل کردن واسمون اما من یادم رفت اصلاح کنم در پاسخنامه 6 پاسخ صحیح است .تازه دیدم خودمم قبلا حل کرده بودم یادم نبود!
موفق باشید

uchiha_keyvan

عضو جدید
عذر خواهی میکنم اصلا حواسم نبود این سوال رو حل کردن واسمون اما من یادم رفت اصلاح کنم در پاسخنامه 6 پاسخ صحیح است .تازه دیدم خودمم قبلا حل کرده بودم یادم نبود!
موفق باشید
خدا خیرت بده دوست موید وجودمو به چالش کشیدی :biggrin:
تمامه اطلاعاته الکترونیکمو زیر و رو کردم که ببینم ایرادم کجاس!!!!!! :biggrin:

amir-chiko

عضو جدید
سلام دوستان
تو مبحث فیدبک از کجا تشخیص بدیم Af بزرگ هست ؟ بنظرم سخترین مبحث درس الکترونیک همین فیدبک هستش.:confused:

uchiha_keyvan

عضو جدید
سلام دوستان
تو مبحث فیدبک از کجا تشخیص بدیم Af بزرگ هست ؟ بنظرم سخترین مبحث درس الکترونیک همین فیدبک هستش.:confused:

عرض کنم خدمته دوست عزیز باید از لحاظ معنوی به بالا وصل شی و به بصیرتی خاص برسی تا تشخیص بدی:D
اما اگه نمیتونی به بالا وصل شی
اول f رو که مشخصه راحت بدست میاد
و بعد اگه مدارت بصورت تقریبی نشون داد که بهره A بزرگی داره که لازم نیست محاسبه کنی(مثلا اگه امیتر مشترک بود) (البته گوله فقط امیتر مشترک بودنم نخور نسبت مقاومتایه مدارم بعد از بارگذاری مهمه بعضی وقتا مدارت امیتر مشترکه حتی چند طبقس ولی بهرش در حد پشگله گوسفندی که یه هفتس علف نخورده کوچیکه:eek:)
و درنهایت اگه بصورته تقریبیم نتونستی تشخیص بدی مطمئن ترین راه محاسبه هردوتا یعنی f و A بصورت جداس و اگه ضربه این دوتا بزرگ شد که بهره کلت میشه 1 تقسیم بر f و اگه اونم بزرگ نبود با مدد جستن از پروردگار باید تا ته راهو کامل محاسبه کنی

alice7952

عضو جدید
بچه ها من تو بخش فت ها به مشکل عجیبی برخوردم که هر جور تحلیل می کنم به نتیجه نمی رسم.به سوال 15 مثالای تشریحی کتاب اسلام پناه نگاه بندازین.متاسفانه نمی تونم عکس بذارم!!!تو اون سوال vo/vi من از سه روش مختلف سه جواب مختلف به دست میارم؟؟؟؟!!!یه روش نظری؟و روش تحلیل از طریقی که خود کتاب حل کرده؟؟؟مگه نمیشه گف از مقاومت 1k هم جریان gm vgs می گذره؟پس vo/vi = -2 روش خود اسلام پناه هم شده 0.8 که اینم درسته!!!و تحلیل نظری من می گم جریانی که از مقاومت موازی 1/gm و مقاومت 1k می گذره می شه همون جریان گذرنده از مقاومت 2k در خروجیه پس (vo/vi = 2 / (1k|| 1/gm ، بچه های کجای تحلیلام ایراد داره!اصن یه لحظه حس کردم کلا هیچی نفهمیدم!!!خیلی ناراحتم!:(

uchiha_keyvan

عضو جدید
بچه ها من تو بخش فت ها به مشکل عجیبی برخوردم که هر جور تحلیل می کنم به نتیجه نمی رسم.به سوال 15 مثالای تشریحی کتاب اسلام پناه نگاه بندازین.متاسفانه نمی تونم عکس بذارم!!!تو اون سوال vo/vi من از سه روش مختلف سه جواب مختلف به دست میارم؟؟؟؟!!!یه روش نظری؟و روش تحلیل از طریقی که خود کتاب حل کرده؟؟؟مگه نمیشه گف از مقاومت 1k هم جریان gm vgs می گذره؟پس vo/vi = -2 روش خود اسلام پناه هم شده 0.8 که اینم درسته!!!و تحلیل نظری من می گم جریانی که از مقاومت موازی 1/gm و مقاومت 1k می گذره می شه همون جریان گذرنده از مقاومت 2k در خروجیه پس (vo/vi = 2 / (1k|| 1/gm ، بچه های کجای تحلیلام ایراد داره!اصن یه لحظه حس کردم کلا هیچی نفهمیدم!!!خیلی ناراحتم!:(

با سلام
آلیس عزیز بدونه شک دوباره تو سرزمین عجایبت گیر کردی:D
مشکلت اینجاس که جریانی که توسط منبع به مدارت تزریق میشه در نظر نمیگیری
روش مدل پی که کاملا مشخصه و جایه بحث نداره;)
راجبه مدله T و تحلیل نظریم که مشکلت دقیقا اینه که نمیتونی بگی جریانه مقاومته 1 کیلو برابره gmVgs میشه و در واقع جریانه این مقاومت برابره gmVgs+'i میشه و درنتیجه همه راهها جوابشون یکی میشه;)
هر سه روشو برات گذاشتم تو شکل مشخصه که از جریانه iپریم غافل شدی

http://uupload.ir/files/i65i_img_20160213_144432.jpg

و در اخر اصلا نگران نشو بابت این مشکلا
در واقع یادگیریه واقعی به واسطه همین تو سرزمین عجایب گیر کردناس که میسر میشه
موفق باشی

آخرین ویرایش:

SEPAS94

عضو جدید
سلام
درسوال زير ميشه قسمت ه رو برام بيشتر توضيح بدين من متوجه اون محاسباتش نميشم ممنون
image.jpg

اين جوابش

image.jpg

بالا