تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

sanup2006

عضو جدید
فقط فیدبک مثبت؟ یا کلا فیدبک؟
اغلب سوالات رو فیدبک منفی کار (تحلیل) کرده...
این چه حرفیه قربان ! در هردو حال دعا به جان میخرید ;)

این فقط جواب خط آخر بود :) دوباره سوالمو میذارم...یعنی شک دارم میخوام بدونم خطای چاپیه؟

هفتمین سوال تشریحی فیدبک قسمت بارگذاری که R R' رو حساب کرده جابه جا نیست؟وقتی طرف دوم موازیه خب زمین میشه دیگه پس 2 کیلو اتصال کوتاه میشه میره اونطرفم که مقایسه میکنه وقتی باز شه دو تا 2 کیلوییا باید سری شن با اون دو کیلو موازی دیگه
مگه غیر اینه؟
چرا بعضی وقتا مقاومت بار قسمت هـ اولین سوال تشریحی فیدبک میتونه تو فیدبک لحاظ شه اما مثلا تو سوال 8 وقتی میخوایم f بدست بیاریم درنظر نمیگیره؟

اون جمله ای که گفتم فقط واسه فیدبک مثبته.فیدبک منفی که پایداره.
راجع به این سوال هم اصولا باید همه مقاومت ها رو با هم گرفت.فک نکنم فرقی بکنه در جواب نهایی.
ولی یادمه قبلا امتحان کرده بودم فرقی نداشت.
ولی من معمولا اون 3 تا 2کیلو رو در مثال 7 با هم فیدبک میگیرم.
بازم اساتید مسلط تر میتونن پاسخ بدن. استفاده کنیم.

• Like
واکنش ها: 0192

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقا خوب گفتن...

بنظرم اگه خوب با فکر آزاد بخونید میتونید زود یاد بگیرید سعی کنی کلمه به کلمه بخونید بعد زود نکته هارو به زبون خودتون برگردونید:)

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>.
!

اتفاقا خوب یادگرفتم ولی کمی وقت گیر اگه بخوام از اون روش استفاده کنیم .
گفتم شاید دوستان روشی بهتر بلد باشن و سریعتر بلد باشن به ما هم یاد بدن

mohammad0861

عضو جدید
سلام دوستان

کسی میدونه چطوری تستهای دانشگاه ازاد الکترونیک رو پیدا کنم؟؟
هرچی سرچ میکنم از جز 91-92-93 دیگه چیزی پیدا نکردم..

از 85 میخوام تا 90

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

درود
دوستان یکی این سوال حل میکنه بی زحمت . حل اسلام پناه خیلی گنگه .
سوال ۱۰۷ ( ۵) ارشد ۹۳

پیوست ها

• uploadfromtaptalk1421432816465.jpg
    uploadfromtaptalk1421432816465.jpg
    34.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

memoll2012

عضو جدید
درود
دوستان یکی این سوال حل میکنه بی زحمت . حل اسلام پناه خیلی گنگه .
سوال ۱۰۷ ( ۵) ارشد ۹۳

اول باید جی ام هارو محاسبه کنی بعد جریان ترانزیستوریک میشه (gm*vi)
جریان اون یکی هم میشه (gm*(Vo-Vi))
حالا بالای شکلو نگاه کن میبینی جریان هردوتا ترانزیستور یکیه فقط در جهت عکس
اگه این دوتارو باهم برابر قرار بدی بهره بدست میاد

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

درود
دوستان تو مبحث فیدبک شرایط استفاده از 1/f چیه !? کجاها میشه استفاده کرد !?

۱ : وجود امیتر مشترک
۲ : وجود تقویت کننده عملیاتی
تو سوالات گذشته بررسی کردم به ۲ مورد بالا رسیدم که میشه بهره فیدبک یا همون بهره حلقه برابر 1/f گرفت .
ولی چرا تو سوال ۱۱۱ ارشد ۹۳ اینجوری در نظر نگرفته !?

jeneral_dj

عضو جدید
درود
دوستان تو مبحث فیدبک شرایط استفاده از 1/f چیه !? کجاها میشه استفاده کرد !?

۱ : وجود امیتر مشترک
۲ : وجود تقویت کننده عملیاتی
تو سوالات گذشته بررسی کردم به ۲ مورد بالا رسیدم که میشه بهره فیدبک یا همون بهره حلقه برابر 1/f گرفت .
ولی چرا تو سوال ۱۱۱ ارشد ۹۳ اینجوری در نظر نگرفته !?
شرطش اینه که حاصل ضرب بهره حلقه خیلی بزرگ باشه !! منظور A*f است !!! تنها شرطش همینه !!!! اینکه یک کدوم به تنهایی بزگ باشه یا کوچیک باشه دلیلی نمیشه که بتونیم استفاده کنیم یا نتوین م!!! وقتی این ضرب بزرگ باشه میتونی بگی بهرت میشه f/1 !!!!
در واقع ماکزیمم گینی که از یک تقویت کننده فیدبک میتونی بگیری 1 تقسیم بر f هست!!

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان این تست دیروز نصیر ه..من فکر میکنم اشتباه حل کرده این تست رو......

چون از اثر یه سری مقاومت ها صرفنظر کرده..حلش غلطه..نظر شما چیه؟؟؟

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرطش اینه که حاصل ضرب بهره حلقه خیلی بزرگ باشه !! منظور A*f است !!! تنها شرطش همینه !!!! اینکه یک کدوم به تنهایی بزگ باشه یا کوچیک باشه دلیلی نمیشه که بتونیم استفاده کنیم یا نتوین م!!! وقتی این ضرب بزرگ باشه میتونی بگی بهرت میشه f/1 !!!!
در واقع ماکزیمم گینی که از یک تقویت کننده فیدبک میتونی بگیری 1 تقسیم بر f هست!!

خب بله درسته . ولی تو کجاها استفاده کنیم از 1/f ؟؟
مثلا تو کتاب اسلام پناه همون اول حل گفته به دلیل وجود امیتر مشترک بهره زیاده و از 1/f استفاده میکنیم .

mahdi_ml

عضو جدید
دوستان این تست دیروز نصیر ه..من فکر میکنم اشتباه حل کرده این تست رو......

چون از اثر یه سری مقاومت ها صرفنظر کرده..حلش غلطه..نظر شما چیه؟؟؟

سلام...
والا من که خودم این تستو حل نکردم سر جلسه گفتم چون شکل مدار ایراد داره حذف میشه!! اما نشد!....
در کل با این سبک سوالات الکترونیک یکم مشکل داشتم ....درمورد این تست هم جوابش درسته البته من این جوری حل نمیکنم..... حالا حلت رو بزار شاید درست میگی!!

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام...
والا من که خودم این تستو حل نکردم سر جلسه گفتم چون شکل مدار ایراد داره حذف میشه!! اما نشد!....
در کل با این سبک سوالات الکترونیک یکم مشکل داشتم ....درمورد این تست هم جوابش درسته البته من این جوری حل نمیکنم..... حالا حلت رو بزار شاید درست میگی!!

حلشو چشم میذارم....اما اینو بگم که اگه تو درین m1 یه kcl بزنی..باید اثر مقاومت های خروجی رو هم حساب کنی

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام...

نحوه حلش درسته..اما این تیکه رو اشتباه کرده....

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان :)

من تو این سبک سوالا خیلی ایراد دارم به گمانم سوالای خیلی راحتی هستن ولی من نمیفهمم .

مثلا تو سواله زیر وقتی icq و vodc رو بدست آوردیم مرحله بعدی چیه؟؟؟ چیکار باید کرد؟؟

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان :)

من تو این سبک سوالا خیلی ایراد دارم به گمانم سوالای خیلی راحتی هستن ولی من نمیفهمم .

مثلا تو سواله زیر وقتی icq و vodc رو بدست آوردیم مرحله بعدی چیه؟؟؟ چیکار باید کرد؟؟

سلام دوست عزیز
این جور مسایل دو روش حل دارند من روشی که فکر میکنم مدنظر شماست و خودم هم بیشتر ازش استفاده میکنم رو میگم . بعد این که مدار رو تحلیل DC کردید مقادیر جریان ترانزیستور( Ic=1mA ) و مقدار دی سی ولتاژخروجی (Vodc=Vcc-2Ic=5-2*1=3) ، را بدست میاریم .دقت کنید مقدار ولتاژ DCخروجی مد نظر است نه VCEQ . سپس مدار رو همزمان ac و DC رسم میکنید در این سوال دقیقا خود همون شکل صورت سوال میشه ( ولی اگر در مدار خازن داشتیم اونوقت جای خازن مقدار ولتاژ شارژش رو به صورت منبع ولتاژ میذاریم ) و به روش زیر سطح بالا Vodc ، یعنی مقدار +Vo و سپس سطح پایین Vodc ، یعنی مقدار - Vo را حساب میکنیم و هر کدوم که مقدارش پایین تر بود میشه ماکزیمم دامنه سوئیچنگ مثقارن ولتاژخروجی :
روش کار :
1 ) ورودی Vi رو کم میکنیم ---> vb1 کم میشه ---> Q2 تحریک میشه ---> Q1 , Q2قطع میشه یا در آستانه قطع ---> Vomax=5 ( ترانزیستور که قطع میشه ولتاژ VCC که ماکزیمم ولتاژ مداره بدون افت میره توی خروجی و خروجی میشه ماکزیمم)

2) ورودی Vi رو زیاد میکنیم ---> vb1 زیاد میشه ---> Q2 تحریک میشه ---> Q2 در آستانه اشباع و Q1 فعال باقی می ماند ( توی مد دیودیه هرگز اشباه نمیشه ) --->
VceSAT2+ vbe1=Vomin=0.2+0.7=0.9

vo+=vomax - vodc=5-3=2
vo -=vodc - vomin=3-0.9=2.1
که جواب میشه 2

آخرین ویرایش:

sanup2006

عضو جدید
IMG_20150125_143350.jpg

من همش بهره رو 20 بدست میارم چرا ؟!!!! تو کتاب نوشته 10.
خیلی استرسی شدم مساله به این سادگی رو...
وقتی مقاومت تو گیت سری با Vi هست رو چجوری باید در نظر بگیری ؟
ممنون
gm=2mmeho
re=5 ohm
beta=100

keyhan386

عضو جدید
مشاهده پیوست 230495

من همش بهره رو 20 بدست میارم چرا ؟!!!! تو کتاب نوشته 10.
خیلی استرسی شدم مساله به این سادگی رو...
وقتی مقاومت تو گیت سری با Vi هست رو چجوری باید در نظر بگیری ؟
ممنون
gm=2mmeho
re=5 ohm
beta=100
سلام دوست عزیز
مقاومت سری پایه گیت تاثیری در محاسبات نداره انگار مقاومتی نداریم چون پایه گیت به سورس همواره مدار بازه و جریان عبوری صفره ( مدل پی ac رو رسم کنید ) . مابقی مدار هم که توش ابهامی نیست جواب بهره باز هم 10 میشه . کجا رو اشتباه دارید ؟

sanup2006

عضو جدید
سلام دوست عزیز
مقاومت سری پایه گیت تاثیری در محاسبات نداره انگار مقاومتی نداریم چون پایه گیت به سورس همواره مدار بازه و جریان عبوری صفره ( مدل پی ac رو رسم کنید ) . مابقی مدار هم که توش ابهامی نیست جواب بهره باز هم 10 میشه . کجا رو اشتباه دارید ؟

IMG_20150125_183309.jpg

اشکال کارم کجاست ؟ تبدیل gm ?

keyhan386

عضو جدید
مشاهده پیوست 230497

اشکال کارم کجاست ؟ تبدیل gm ?
سلام دوست عزیز
در ترانزیستور FET زمانی که خروجی رو محاسبه میکنید جریان i تنها وارد مقاومت 10k نمیشه اون مقاومتی که از بیس ترانزیستور BJT از میسر بیس امیتر تا زمین دیده میشه و مقدارش 10 کیلو است و با ده 10k موازیه رو جا انداختید . موفق باشید

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تست زیر مربوط به کنکور93 هستش ممکنه حلش کنید:redface:

Untitled.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سوال110 کنکور93
این جوابه استاد توسلی هست به انتهای حل که رسیدیم چطور اینو ساده کنیم خیلی کسر مسر پیدا میکنه که!

Untitled.jpg

چه کنیممممم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سوال110 کنکور93
این جوابه استاد توسلی هست به انتهای حل که رسیدیم چطور اینو ساده کنیم خیلی کسر مسر پیدا میکنه که!

مشاهده پیوست 230834

چه کنیممممم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام
منظورتون رو نفهمیدم خیلی کسر هست یعنی چی؟

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
منظورتون رو نفهمیدم خیلی کسر هست یعنی چی؟

سلام

توی انتهای راه حل باید gm هر تزانزیستور را جایگزین کرد و vx را بدست اویم بعد معادله را به صورت vi و vo بدست می اوریم من میگم اینجا خیلی محاسباته سنگینی داره و بدون ماشین حساب سخته اینجا از کجا باید بفهمیم از چی برای محاسبات راه حتر صرف نظر کنیم؟:razz:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز.
بچه ها وقتی مساحت سطح پیوند بیس - امیتر ترانزیستور تغییر میکنه در معادله جریان کلکتورش کدوم مؤلفه تغییر میکنه !؟ 1- ولتاژ بیس - امیتر 2- جریان اشباع معکوس
یا اینکه آیا مساحت مستقیم روی جریان تأثیر داره یا نه ؟! یعنی مثلاً وقتی مساحت 2 برابر میشه جریان کلکتور هم 2 برابر میشه آیا ؟!
با تشکر.

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز.
بچه ها وقتی مساحت سطح پیوند بیس - امیتر ترانزیستور تغییر میکنه در معادله جریان کلکتورش کدوم مؤلفه تغییر میکنه !؟ 1- ولتاژ بیس - امیتر 2- جریان اشباع معکوس
یا اینکه آیا مساحت مستقیم روی جریان تأثیر داره یا نه ؟! یعنی مثلاً وقتی مساحت 2 برابر میشه جریان کلکتور هم 2 برابر میشه آیا ؟!
با تشکر.

کلا یعنی w/l دو برابر میشه ، خب با توجه به فرمول جریان ، جریان هم دو برابر میشه و ....

بالا