تاپیک رفع اشکال درس الکترومغناطیس کنکور کارشناسی ارشد

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
مفهوم نکته ی زیر رو متوجه نمیشم اگه میشه بگید به چه دلیل این نکته رو گفته!
Untitled.jpg
و همچنین
آیا با نکته ی بالا میتوان مثال زیر رو حل نمود یا خیر؟!
290920141720.jpg

با تشکر

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال زیر رو متوجه نمیشم ممنون میشم راهنمایی کنید
تو حلش نوشته با استفاده از قانون گاوس برابر1/4 بار داخل مکعب مستطیل است .چرا؟
مشاهده پیوست 221007
اگه کسی کتابی داره که جواب این سوال رو نوشته ممنون میشم بزاره!

juvefans

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
مفهوم نکته ی زیر رو متوجه نمیشم اگه میشه بگید به چه دلیل این نکته رو گفته!
مشاهده پیوست 222253
و همچنین
مشاهده پیوست 222254

با تشکر

پاسخ سوال اول :
طبق رابطه Q=CV و در اینجا چون ما یک کره با پتانسیل V0 داریم و خازن کروی در حالت ساده که یک شعاع دارم : 4PI*epsilon0/(1/R1) هست که به راحتی به همون رابطه میرسه .
طبق قانون گاوس هم مابقی قابل توجیه هست .

armineca7

عضو جدید
به نظرتون از الانم میشه مغناطیسو شروع کرد؟
من که هیچی نمیدونم؟
مغناطیس را چگونه بالای 50 بزنیم :

* این تجربه منه ، که نتیجه هم داد هم توی آزمونهای آزمایشی هم در کنکور احتمال خیلی زیاد 50 زدم . ( برای یک قدرتی همین شاید کافی باشه )

1- مطالعه دقیق کتاب دکتر عبدالعالی (پارسه)
2- حل تست آزمونهای کنکور گذشته از کتابی که این تست هارو جمع آوری کرده باشه ( چاپ جدید تا تست 93 )

روش اجرایی کردن :

آموزش : شما در قسمت اول باید بدونید هیچ توضیح اضافه ای در کتاب عبدالعالی وجود نداره و مو به مو باید مطالب رو یاد بگیرید و به خاطر بسپارید . مثالهای بین متن باید کامل و دقیق حل بشه و سوالی باقی نمونه . ( از دوستان کمک بگیرید )

تمرین اولیه : تستهای انتهای هر فصل پارسه را حل کنید .

خلاصه نویسی1 : نوشتن نکاتی که آموخته اید و خلاصه برداری نهایی از متن درس نهایتا در یک برگه دو رو نوشته شود . این خلاصه میتواند شامل مرور نکات اصلی درس و فرمول ها در یک خط به یک جمله کلی باشد ( بخش اولیه خلاصه)

تمرین 2 : از کتاب منبع تست کنکور ( مثلا مدرسان ) شروع کنید تست یکان 1 رو بزنید . مثلا تست 1 ، 11 ، 21 و ... بعد دیگه نرید یکان 2 .

خلاصه نویسی 2: نکاتی رو که همان لحظه حل تستها یاد گرفتید و یا فکر حل مساله رو یادداشت کنید ادامه خلاصه قبلی . مثلا اگر خواستیم در محیطی که میدان عمود هست حلقه آمپری بزنیم چه کار باید بکنیم ...

زمان مطالعه : اولا این درس رو بگذارید توی اولویت اصلیتون چون خیلی تاثیرگذار هست . بهتره زمانی بخونید که مغزتون بیشترین بازده رو داره . برای اینکه بهترین نتیجه رو بگیرید من توصیه میکنم هر روز این درس توی برنامه باشه و حتی از الا یک روز هم نباشه که مغناطیس خونده نشه . مطمئین باشید جواب میده .

بقیه تست های یکان ها رو بعد از اتمام کتاب حل کنید . ( هر دو جلد )

:warn: تست تالیفی جز کتاب عبدالعالی ممنوع !
هر سوالی هست درخدمتتون هستم.

موفق باشی:gol:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ سوال اول :
طبق رابطه Q=CV و در اینجا چون ما یک کره با پتانسیل V0 داریم و خازن کروی در حالت ساده که یک شعاع دارم : 4PI*epsilon0/(1/R1) هست که به راحتی به همون رابطه میرسه .
طبق قانون گاوس هم مابقی قابل توجیه هست .
سلام دوست عزیز
اگه ممکنه بگید به چه دلیل نکته ی بالا رو گفته که این مساله رو از نکته ی بالا استفاده کردید؟!
آیا تفاوتی بین پخش v0رو کره یا qروی کره وجود ندارد؟یا یکی است؟:redface:

جواب مساله رو دارم اما چگونه و به چه دلیل نوشتنشو نمیدوونم!

ممنون:gol:

آخرین ویرایش:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال زیر رو یه نگاه بندازید
چرا تو سوال زیر بردار عمود که باید بر سطح عایق عمود باشه و به سمت خارج باشه شده -ay
Untitled.jpg
آیا صرفا به خاطره گزینه ها بوده یا دلیل خاصی داشته است که بردار عمود رو ayنگرفته؟!

و چرا اصلا مانند مثال زیر در نظر نگرفته که هم برای ayبنویسه هم برای -ay?! آیا صرفا به این جهت که جواب در گزینه ها نیست؟!اگر هر دو تاش بود اونوقت چی؟!
10.jpg
ممنون میشم کمکم کنید!!

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال زیر رو یه نگاه بندازید
چرا تو سوال زیر بردار عمود که باید بر سطح عایق عمود باشه و به سمت خارج باشه شده -ay
مشاهده پیوست 222345
آیا صرفا به خاطره گزینه ها بوده یا دلیل خاصی داشته است که بردار عمود رو ayنگرفته؟!

و چرا اصلا مانند مثال زیر در نظر نگرفته که هم برای ayبنویسه هم برای -ay?! آیا صرفا به این جهت که جواب در گزینه ها نیست؟!اگر هر دو تاش بود اونوقت چی؟!
مشاهده پیوست 222346
ممنون میشم کمکم کنید!!

سلام.ببنید دقت کنید.

بردار عمود بر سطح همیشه به سمتی هست که عایق نیستش دیگه..حالا توی سوال اول محیط بین دو صفحه هیچی نیست یعنی خلا بعدش بیرونش هست که عایق هست حالا بردار عمود بر سطح هادی در صفحه ی وای مساوی با دی میشه در جهت منفی وای هت..

حالا سوال دوم دقت کنید بیش تر..این جا هم داخل کره عایق هست و هم بیرون کره... و چگالی بار روی سطح کره رو میخواد..یعنی جمع اثار.. یعنی بار اول فرض می کنیم عایق بیرونی وجود نداره و داخل کره فقط عایق هست که بردار عمود بر سطح به سمتی که عایق نیست میشه بیرون و یعنی مثبت ار هت و چگالی بار بدست میاد.. بعدش حالت دوم فقط عایق بیرون رو نگاه می کنیم و داخلی رو حساب نمی کنیم و اون وقت بردار عمود بر سطح به سمتی که عایق نیست میشه داخل کره و منفی ار هت و چگالی بار حساب میشه..

بعدش طبق جمع اثار جمع میشه..

عجب سوالی پرسیدید؟؟ مگه نه این که میدان بر سطح هادی میشه رو اس تقسیم بر اپسیلن..چرا این جا تقسیم بر دو هم کرده؟

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.ببنید دقت کنید.

بردار عمود بر سطح همیشه به سمتی هست که عایق نیستش دیگه..حالا توی سوال اول محیط بین دو صفحه هیچی نیست یعنی خلا بعدش بیرونش هست که عایق هست حالا بردار عمود بر سطح هادی در صفحه ی وای مساوی با دی میشه در جهت منفی وای هت..

حالا سوال دوم دقت کنید بیش تر..این جا هم داخل کره عایق هست و هم بیرون کره... و چگالی بار روی سطح کره رو میخواد..یعنی جمع اثار.. یعنی بار اول فرض می کنیم عایق بیرونی وجود نداره و داخل کره فقط عایق هست که بردار عمود بر سطح به سمتی که عایق نیست میشه بیرون و یعنی مثبت ار هت و چگالی بار بدست میاد.. بعدش حالت دوم فقط عایق بیرون رو نگاه می کنیم و داخلی رو حساب نمی کنیم و اون وقت بردار عمود بر سطح به سمتی که عایق نیست میشه داخل کره و منفی ار هت و چگالی بار حساب میشه..

بعدش طبق جمع اثار جمع میشه..

عجب سوالی پرسیدید؟؟ مگه نه این که میدان بر سطح هادی میشه رو اس تقسیم بر اپسیلن..چرا این جا تقسیم بر دو هم کرده؟
سلام
ممنون از پاسختون
به نظره من طبق قانون گاوس که میشه انتگرالD.ds=qبنابراین چون اینجا گفته چگالی ثابت رو اس باعث قطب شدگی فضای yبزرگتر از دی و yکوچکتر از منهای dشده بنابراین طبق قانون گاوس برای صفحه y=dمیشه چگالی تقسیم بر2

juvefans

کاربر ممتاز
به نظرتون از الانم میشه مغناطیسو شروع کرد؟
من که هیچی نمیدونم؟
من فقط یکی از دوستام رو یادمه پارسال بعد از دیدن اینکه من توی آزمون خوب میزدم مغناطیس رو تصمیم گرفت بخونه و فکر کنم 15 درصد زده بود . مه باز هم از هیچی بهتره .

من نمیگم الان دیره اما بهتره روی فصلهایی تمرکز بشه که نتیجه میده . مثلا بخش عایق خیلی مفهومی و مشکل هست . بخش لایپلاس و پواسن خیلی حفظیه .. ببینید با کدوم بخش ها میتونید کنار بیاید .

Paydar91

کاربر ممتاز
و همچنین
مشاهده پیوست 222254

با تشکر

سلام
ممنون از پاسختون
به نظره من طبق قانون گاوس که میشه انتگرالD.ds=qبنابراین چون اینجا گفته چگالی ثابت رو اس باعث قطب شدگی فضای yبزرگتر از دی و yکوچکتر از منهای dشده بنابراین طبق قانون گاوس برای صفحه y=dمیشه چگالی تقسیم بر2

خواهش میکنم.بله شما درست می فرمایید.من نمیدونم چرا ذهنم رفت روی هادی.پست قبلیم هم باید اصلاح کنم که گفتم هادی اصلا هادی نداریم به جاش باید میگفتم صفحه. و میدان ناشی از صفحه ی بادار بی نهایت همونی هست که توی جوابه.

راستی بابت این سوالتون ببنید..یه نکته هست البته مفهموشو نمی دونم ..و این که وقتی یه بار داخل هادی قرار می گیره و بارهایی روش القا میشه چون باید در نهایت برایند بارهای القایی خنثی باشه لذا برای ناظر خارجی باری که داخل هادی قرار گرفته براش فرقی نداره دقیقا کجای هادی باشه... واسه این مساله هم طبق این نکته میشه گفت که بار دقیقا پس روی مرکز باشه (مرکز می گیریم تا راحت از فرمول پتانسیل بار نقطه ای استفاده کنیم) و طبق فرمول پتانسیل میشه همون رابطه ای که توی مخرجش فاصله بار تا نقطه d هستش.

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال زیر رو متوجه نمیشم ممنون میشم راهنمایی کنید
تو حلش نوشته با استفاده از قانون گاوس برابر1/4 بار داخل مکعب مستطیل است .چرا؟
مشاهده پیوست 221007

سلام دوست عزیز. ببخشید دیر شد.خدمت شما.

عکس اول حل مدرسان.و عکس دوم حل کتاب فیزیکه.فکر کنم حل دوم براتون بهتر باشه.

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من فقط یکی از دوستام رو یادمه پارسال بعد از دیدن اینکه من توی آزمون خوب میزدم مغناطیس رو تصمیم گرفت بخونه و فکر کنم 15 درصد زده بود . مه باز هم از هیچی بهتره .

من نمیگم الان دیره اما بهتره روی فصلهایی تمرکز بشه که نتیجه میده . مثلا بخش عایق خیلی مفهومی و مشکل هست . بخش لایپلاس و پواسن خیلی حفظیه .. ببینید با کدوم بخش ها میتونید کنار بیاید .

یعنی حتما از معادلات پواسون و لاپلاس یک سوال مطرح میشه؟واین فصل به مباحث مطرح شده تو فصلهای قبل وابستگی نداره؟چه فصلهای دیگه ای به مباحث قبل و بعدشون کمتر وابسته ن؟
من به 10 درصد هم برای مغناطیس قانعم ./بهتر از سفید گذاشتنه

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

جواب سواله زیر رو تو سه کتاب خوندم اما دلیلی که اینجور نوشته رو نگرفتم چی شد!
ممنون میشم راهنمایی کنید

Untitled.jpg

Mr.Perfect

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز
من برای یک ارائه میخوام که توصیف کنم که وفتی یک هادی(حالا مثلا یک پوسته کروی هادی با یک عایق کروی در داخلش) وارد یک محیط با میدان ثابت میشه چه اتفاقی میفته!
کسی از دوستان منبع مناسبی که اینطور مسئله ای را مطرح کرده باشن میشناسن(ممنون میشم معرفی کنند)
بعد چون میدانش متغیر میشه با معادلات ماکسول باید در موردش صحبت کرد دیگه؟

ممنون بابت وقتی که میگذارین:smile::gol:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

ممکنه سوال زیر رو جواب بدید؟یا اگه پاسخه اماده دارید زحمتشو بکشید:smile:

0 (2).jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سلام دوستان

ممکنه سوال زیر رو جواب بدید؟یا اگه پاسخه اماده دارید زحمتشو بکشید:smile:

مشاهده پیوست 224841

سلام ببخشيد دير شد سوالو پيدا نميكردم تو كتابا:دي

Sent from my iPhone using Tapatalk

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سواله زیر مربوط به فصل معادلات لاپلاس هستش که تسته ساله83 هست

حلش کردم ولی جوابش رو درست بدست نیاوردم ممکنه هر کی بلده بگه ایرادم چیست؟:surprised:

فقط گزینه هاشو ننوشتم

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سلام دوستان
سواله زیر مربوط به فصل معادلات لاپلاس هستش که تسته ساله83 هست

حلش کردم ولی جوابش رو درست بدست نیاوردم ممکنه هر کی بلده بگه ایرادم چیست؟:surprised:

فقط گزینه هاشو ننوشتم

سلام فك كنم يه دو ماهي از سوالت ميگذره ولي خب ...
اينيكه نوشتيو نميدونم چيه ولي كلا توي سوالات معادلات لاپلاسو گرما و موج مهندسي با گزينه ها كار ميكنن
اينجاهم كه گزينه ندادي ولي من فرم كلي حوابو بهت ميگم هرحند ميدونم گزينه ها چيه و جواب درست هم گزينه ٤ هستش

شرايط مرزي هم در جهت ايكس و هم واي محدوده پس سيكما بايد باشه
در جهت واي در منفي بي دوم و بي دوم صفر شده پس درجهت واي مثلثاتيه و چون در نقطه صفر پتانسيل مخالف صفره پس جمله مثلثاتي ميشه كسينوس كا واي
چون در جهت واي مثلثاتي شد پس در جهت ايكس حتما هايپربوليكه
كسينوس هايپربوليك هيچ گاه صفر نميشه
سينوس هايپربوليك فقط توي نقطه صفر صفر ميتونه بشه و چون در نقطه صفر پتانسيل مخالف صفره پس جمله كسينوس هايپربوليك ايكس داريم
دركل ميشه كسينوس كا واي كسينوس هايپربوليك كا ايكس

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام فك كنم يه دو ماهي از سوالت ميگذره ولي خب ...
اينيكه نوشتيو نميدونم چيه ولي كلا توي سوالات معادلات لاپلاسو گرما و موج مهندسي با گزينه ها كار ميكنن
اينجاهم كه گزينه ندادي ولي من فرم كلي حوابو بهت ميگم هرحند ميدونم گزينه ها چيه و جواب درست هم گزينه ٤ هستش

شرايط مرزي هم در جهت ايكس و هم واي محدوده پس سيكما بايد باشه
در جهت واي در منفي بي دوم و بي دوم صفر شده پس درجهت واي مثلثاتيه و چون در نقطه صفر پتانسيل مخالف صفره پس جمله مثلثاتي ميشه كسينوس كا واي
چون در جهت واي مثلثاتي شد پس در جهت ايكس حتما هايپربوليكه
كسينوس هايپربوليك هيچ گاه صفر نميشه
سينوس هايپربوليك فقط توي نقطه صفر صفر ميتونه بشه و چون در نقطه صفر پتانسيل مخالف صفره پس جمله كسينوس هايپربوليك ايكس داريم
دركل ميشه كسينوس كا واي كسينوس هايپربوليك كا ايكس

سلام دوست خوبم

ممنون از شما
دیدم هیچکی جوابمو نداد منم بیخیالش شده بودم.
دوباره این فصل رو میخونم و راه حل شما رو بررسی میکنم
سپاس:gol::gol:

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سلام دوست خوبم

ممنون از شما
دیدم هیچکی جوابمو نداد منم بیخیالش شده بودم.
دوباره این فصل رو میخونم و راه حل شما رو بررسی میکنم
سپاس:gol::gol:

سلام خواهش ميكنم
اگه مشتقات جزيي و مباحث مربوط به معادلات لاپلاس رو خونده باشي با اونا ميتوني راحت حلشون كني در قاني اينجور سوالارو راه حل نمينويسن بايد رد گزينه بري
شما فرض كن مغناطيس ااخرين درسيه كه جواب ميدي و قبلش ٥،٦ تا درسو روش فك كردي و ساعت حدودا ٦:٣٠ اينا ميرسي به اين مباحث پس بايد سعي كني حدالمقدور كمتر بنويسي بيشتر رد گزينه بري

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی فصل 3 مغناطیس قانون گاوس رو خونده بهم راهنمایی کنه تو سواله زیر مربوط به سراسری88 هستش چطور حلش میکنیم؟

1.jpg

081220142110.jpg

saeed930829

عضو جدید
سلام دوستان
کسی فصل 3 مغناطیس قانون گاوس رو خونده بهم راهنمایی کنه تو سواله زیر مربوط به سراسری88 هستش چطور حلش میکنیم؟

مشاهده پیوست 227759

مشاهده پیوست 227760

سلام
فرمول عرقچین تو کتاب پارسه هست که با توجه به بار داخل کره شار عبوری از هر زاویه رو میده که باید شار زاویه p/6 رو از p/4 م کرد
IMG_20141208_213212.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فرمول عرقچین تو کتاب پارسه هست که با توجه به بار داخل کره شار عبوری از هر زاویه رو میده که باید شار زاویه p/6 رو از p/4 م کرد
مشاهده پیوست 227762

ممنون از شما

بله اینم به ذهنه خودم رسید اما مگه فرموله عرقجین برای بار q نیست بار نقطه ای؟؟اینجا که میله باردار داریم !!

و لطفا توضیح دهید خط یکی مونده به خر اونجا که نوشتید انتگرال رو دی ال مساوی دو پی اپسیلون ضربدر 2 این دو چیه؟؟

saeed930829

عضو جدید
ممنون از شما

بله اینم به ذهنه خودم رسید اما مگه فرموله عرقجین برای بار q نیست بار نقطه ای؟؟اینجا که میله باردار داریم !!

و لطفا توضیح دهید خط یکی مونده به خر اونجا که نوشتید انتگرال رو دی ال مساوی دو پی اپسیلون ضربدر 2 این دو چیه؟؟

برای محاسبه بار با چگالی یکنواخت خطی بار میشه چگالی ضربدر طول خط طول خط هم که برابر با 2 تا شعاع که شعاع هم یکه

بالا