تاپیک رفع اشکال درس الکترومغناطیس کنکور کارشناسی ارشد

saied68

عضو جدید
سلام
بچه ها کسی کتاب الکترومغناطیس استاد اشرفیان رو خونده؟انتشارات نصیر؟چجوریه؟مثل سیگنال استادتقدسی هستش؟یا بدردنخوره؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

I amir

عضو جدید
سلام
بچه ها کسی کتاب الکترومغناطیس استاد اشرفیان رو خونده؟انتشارات نصیر؟چجوریه؟مثل سیگنال استادتقدسی هستش؟یا بدردنخوره؟
من دارم از روی همین کتاب میخونم.اکثر فرمول ها رو اثبات کرده و از این اثبات جاهایی رو که به درد تست میخوره و باید حفظ کنیم مشخص کرده.کتاب تقریبا شبیه جزوشون که تو اینترنت موجوده، هست.(فصل اول رو مقایسه کردم)تست های کنکور هم کامل آورده.من متاسفانه کتاب آقای تقدسی رو نخوندم و نمی تونم مقایسه کنم.
منم بنا به تعریفی که از جزوه ایشان می‌کردند گرفتم.البته باید صبر کرد و دید نتیجه چه می‌شود.

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام

سلام.شما هیچ وقت به اسم انتشارات و سازمان ها و.. توجه نکنید بلکه فقط اسم نویسنده کتاب براتون مهم باشه.(حالا باز بماند یه عده مثلا کتابشونو یکی دیگه مینویسه بعدش مثلا برای رزومه یا هر چی اسم خودشونو فقط روی کتاب درج می کنند و..)
بحث کتاب اقای تقدسی جداست.بی شک این کتاب عالی هستش.

راجب کتاب اقای اشرفیان من نگاه اجمالی داشتم(قطعا اگه به نظرم خوب می اومد می خریدمش) ولی این عایدم شد که درسنامش تقریبا مفصل تره ...حل تستاش اصلا توضیح نداره... و کتاب طوری نوشته شده که توی وقت کسانی که میرند سر کلاسشون صرفه جویی بشه و به نظر نمیاد منبع مناسبی باشه برای کسی که بخواد از صفر مغناطیسو شروع کنه و متوجه مخصوصا حل تست هاش بشه.

و کلا هیچ کتابی توی بحث کنکور حتی خوبش قابل قیاس نیست با کتاب اقای تقدسی.اون کتاب یه چیز دیگست.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان اينجا متوجه نشدم cot صورت كسرش چطور نوشته شده،
اكر راهنمايي كنيد ممنون ميشم،

من اینجا سر نمیزنم الان یه نگاه به این تایپیک کردم سوالت رو دیدم
سوالت رو حل کردم ولی خیلی قاطی پاتی شده
فردا رفتم خونه با چنتا خودکار رنگ به رنگ مینویسم حلشو میزارم
اینجوری بزارمش سخت متوجه میشی
حلش
DSC_0001.jpg

پیوست ها

• DSC_0129.jpg
    DSC_0129.jpg
    32.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

m6788

عضو جدید
این کتابه پارسه است (استاد به صورت محو افتاده) مال پارسه من همچین چیزی نداشت تو قسمت میدان خط (صفحشو بگو. کتاب مال کی هست؟)
سوال حل کردم به این رابطه رسیدم فقط جای تانژانت کوتانژانت داشت به گمونم رابطش اشتباهه برای همین حذف شده.:D
یه نصیحت کلا هرجا دیدی به جواب نمیرسی نگو مشکل از منه بگو سوال غلطه یا مشکل از کتابه:biggrin:

m6788

عضو جدید
من اینجا سر نمیزنم الان یه نگاه به این تایپیک کردم سوالت رو دیدم
سوالت رو حل کردم ولی خیلی قاطی پاتی شده
فردا رفتم خونه با چنتا خودکار رنگ به رنگ مینویسم حلشو میزارم
اینجوری بزارمش سخت متوجه میشی
حلش
مشاهده پیوست 218606
رفیق بعد نتیجه میدهدت نسبت تانژانتو نوشتی. این رابطه کتاب فکر کنم غلطه آخه منم حلش کردم اخرش میشه کوتانژانت شما هم اگه اون قسمتو اصلاح کنی میشه کوتانژانت جای تانژانت تو صورت.این سواله معضلی شده:mad:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
رفیق بعد نتیجه میدهدت نسبت تانژانتو نوشتی. این رابطه کتاب فکر کنم غلطه آخه منم حلش کردم اخرش میشه کوتانژانت شما هم اگه اون قسمتو اصلاح کنی میشه کوتانژانت جای تانژانت تو صورت.این سواله معضلی شده:mad:
اره اونجا اشتباه شده
من هر ده هزار سال یبار اشتباه میکنم
از اشتباه قبلیم ده هزار سالها گذشته
جدا عمر زود میگذره

enstien

عضو جدید

سلام فرمول اشتباهه اون قسمتی که hts1369 عزیز واسش B در نظر گرفتن رو اگر بنویسیم cot(pi-َalpha2) =B/r بعدش میگیم چون کتانزانت پی منهای آلفا میشه منفی کتانزانت آلفا در نهایت میشه cot(alpha2)=-B/r چون توی صورت کسر اصلی یه منفی داشتیم با منفی این رابطه میره کتانزانت ضربدر آر میمونه
افتضاح شد به بزرگواری خودتون ببخشید امکان عکس گرفتن ندارم :gol:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سلام دوست عزیز
من دارم کتابشون رو! تا اینجا که خوندم ناراضی نبودم واقعا.اما در کل سطح متوسط رو به بالا به نظرم بحث کرده

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تست برق 89 (چهار بار نقطه ای...)رو هرکی حل کرده لطفا نظر بده
ایا رابطه ای که برای نیروی fنوشتم درسته؟و چون اینجا گفته در راستای zبنابراین میگیم axحذف میشه تحلیل رو azهستش؟!
1393.jpg

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان
تست برق 89 (چهار بار نقطه ای...)رو هرکی حل کرده لطفا نظر بده
ایا رابطه ای که برای نیروی fنوشتم درسته؟و چون اینجا گفته در راستای zبنابراین میگیم axحذف میشه تحلیل رو azهستش؟!
مشاهده پیوست 218779

سلام.

اره درست نوشتید.فقط دلیل حذف شدن ax این هستش که تقارن بار طوری هستش که هر بار در جهت ax خلاف یکی دیگه میدان تولید میکنه که در برایند برداری حاصلشون صفر میشه.مثلا من دوتاشو توی شکل زیر براتون نشون دادم.

دوتای پشت هم به همین منوال خنثی میشه .ضمنا چون اندازه ی نیرو مهم هست علامت بارها و جهت مثبت و منفی میدان مهم نیست توی رابطه لحاظ کنید.این تست ها رو کتاب مدرسان خوب حل کرده.اگه دید حل اون رو هم نگاه کنید.

chakavak-m

عضو جدید
یه مهندس توضیح بده لطفا :)

یه مهندس توضیح بده لطفا :)

سلام تو سوال آخر اندازه نیروی وارد بر بار داخل کره رو می خواد. توی جواب سوال میگه " میدان ناشی از کره ای که بار q را در بر گرفته صفر است.طبق قانون گوس."
چرا طبق قانون گوس میدان کره ای که q داخلشه صفره؟

WIN_20140902_161505.jpg

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام تو سوال آخر اندازه نیروی وارد بر بار داخل کره رو می خواد. توی جواب سوال میگه " میدان ناشی از کره ای که بار q را در بر گرفته صفر است.طبق قانون گوس."

مشاهده پیوست 219672

سلام.ببخشید توی صورت سوال که هیچ اشاره نشده که داخل کره ها باری باشه؟! توی شکل هم که واضح نیست و چیزی من ندیدم؟؟

enstien

عضو جدید

مشاهده پیوست 219672

سلام 2 حالت رو فرض کنید اول وقتی که بار q داخل کره نبود اون موقع طبق قانون گاوس میدان داخلی صفره حالا بار q رو داخل کره بزارید اینبار چون جنس کره مون عایقه بار q نمیتونه باری رو رو در سطح کره القا کنه یا به عبارتی توزیع بار در سطح کره با حالت قبل هیچ فرقی نکرده پس باز هم میدان داخلی صفره ( دقت کنید توزیع بار سطح کره در حالت اول و دوم دقیقا یکیه پس طبیعیه که میدان هر دو حالت باهم برابر باشه ) یعنی چون میدان حالت اول صفر بود میدان حالت دوم هم صفره
:gol::gol:

chakavak-m

عضو جدید
سلام.ببخشید توی صورت سوال که هیچ اشاره نشده که داخل کره ها باری باشه؟! توی شکل هم که واضح نیست و چیزی من ندیدم؟؟
توی کره سمت چپ بار q مثبت به فاصله d/2 از مرکز کره روی خط اتصال دو کره هست...نیروی وارد بر این بار رو خواسته....تمرین آخر فصل 3 کتاب پارسه

chakavak-m

عضو جدید
سلام 2 حالت رو فرض کنید اول وقتی که بار q داخل کره نبود اون موقع طبق قانون گاوس میدان داخلی صفره حالا بار q رو داخل کره بزارید اینبار چون جنس کره مون عایقه بار q نمیتونه باری رو رو در سطح کره القا کنه یا به عبارتی توزیع بار در سطح کره با حالت قبل هیچ فرقی نکرده پس باز هم میدان داخلی صفره ( دقت کنید توزیع بار سطح کره در حالت اول و دوم دقیقا یکیه پس طبیعیه که میدان هر دو حالت باهم برابر باشه ) یعنی چون میدان حالت اول صفر بود میدان حالت دوم هم صفره
:gol::gol:
ممنون... اصلا به دی الکتریک بودنش فکر نکردن همش می خواستم با خود رابطه قانون گوس این صفر بودن رو حساب کنم که نمی شد...:gol::gol::gol:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال مربوط به 81 یا82 هستش.
بار حجمی باا چگالی یکنواخت رو در کره ای به قطر ا توزیع شده است ....................
تو یه جا گفته از قانون گوس استفاده میکنیک میشه رو در حجم بنابراین گزینه 2 درسته
اما در پارسه حل رو ادامه داده زده گزینه3
ممنون اگه برررررسی کنید;)

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال مربوط به 81 یا82 هستش.
بار حجمی باا چگالی یکنواخت رو در کره ای به قطر ا توزیع شده است ....................
تو یه جا گفته از قانون گوس استفاده میکنیک میشه رو در حجم بنابراین گزینه 2 درسته
اما در پارسه حل رو ادامه داده زده گزینه3
ممنون اگه برررررسی کنید;)
سلام دوستان
با قدری تامل پاسخم رو گرفتم
تو دو کتاب سوال یجور است اما یکی گفته شار سطوح جانبی یکی گفته کله سطوح!!
نمیدونم سوال اصلی چی خواسته.!یکی زده گزینه دو یکی زده سه
ممنون

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان
با قدری تامل پاسخم رو گرفتم
تو دو کتاب سوال یجور است اما یکی گفته شار سطوح جانبی یکی گفته کله سطوح!!
نمیدونم سوال اصلی چی خواسته.!یکی زده گزینه دو یکی زده سه
ممنون

سلام همین طور هم که خود شما گفتید...
اونایی که گزینه دو گفتند منظور از سطوح جانبی کره رو کل سطوح گرفتند !! و شده کل بار !! در صورتی که سطوح جانبی یعنی 4 وجه چپ و راست و مقابل و پشت (به جز بالا و پایین) یعنی 4 تا از شش تا .... پس باید جواب در یک 4/6 هم ضرب بشه و گزینه ی سه درسته..

از این اشتباهات توی مغناطیس زیاده..نگران نباشید..

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تحلیل سوال زیر رو درست متوجه نشدم اگه یکم توضیح بدید ممنون میشم
10.jpg

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان
تحلیل سوال زیر رو درست متوجه نشدم اگه یکم توضیح بدید ممنون میشم
مشاهده پیوست 220324

سلام.. مشابه این تست البته برای محاسبه ی میدان مغناطیس امسال توی کنکور اومد.. اگه روند اثباتشو میخواید این طوری هستش که از اصل بر هم نهی استفاده می کنیم..یه بار کلا کره رو بدون حفره با چگالی بار مثبت میگیریم.. میدان رو توی نقطه ی مد نظر حساب می کنیم..بعدش حالا یه بار اون قسمت حفره رو با چاگلی بار منفی در نظر میگیریم میدانشو حساب می کنیم و اینو با میدان قبلی جمع جبری می کنیم ..چون میدان دومی چگالی بارش منفی بود در واقع از میدان اولی کم میشه.. و بدست میاد..

البته اثباتش واقعا نیاز نیست..نتیجه ای که توی عکس گذاشتم رو سعی کنید یاد بگیرید..فقط یه نکته این تست رو شکلشو کتاب پارسه اشتباه کشیده !!! (گفتم از این اشتباهات زیاده)..یا شکلشو از روی یه کتاب دیگه نگاه کنید..یا با توجه به شکلی که گذاشتید من توی عکس جواب صحیح رو براتون نوشتم.

zavareh89

عضو جدید
سلام دوستان این سوال کنکور 87 رو هر کتابی یجوری تحلیل کرده که با بقیه کتاب ها کلا فرق داره ! میخواستم نظرتونو راجع بش بدونم . خودم تا اینجا فهمیدم که چون ولتاژ و خازن بین دو رسانا ثابته پس بار هم ثابته و میدان تو نقطه A از گاوس 3/16 میشه ولی مشکلم تو میدان تو نقطه B هستش. اگه پوسته کروی بیرونی رسانا هس و در مرز 6 سانتی متر بار q ( که از c*v به دس می آد ) رو داشته باشیم در مرز 8 سانتی متر هم مگه نباید همون بار q باشه ؟ کلا چه اتفاقی روی پوسته ( لب مرزها) میافته ؟

meghnatis.jpg

armineca7

عضو جدید
سلام . بچه ها من می خوام از مهر مغناطیس رو بخونم چکار کنم؟
کدوم جوه خوبه؟
کسی جزو باغستانی و فیلمشو داره؟

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال زیر رو متوجه نمیشم ممنون میشم راهنمایی کنید
تو حلش نوشته با استفاده از قانون گاوس برابر1/4 بار داخل مکعب مستطیل است .چرا؟
160920141639.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . بچه ها من می خوام از مهر مغناطیس رو بخونم چکار کنم؟
کدوم جوه خوبه؟
کسی جزو باغستانی و فیلمشو داره؟
سلام
کتابشون که تو اینترنت با حجم18 مگابایت وجود داره اگر بگردی پیدا میشه
و برای نمونه فیلمشون به ادرس زیر برید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ی-ارشد/page7?p=7690959&viewfull=1#post7690959

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو حل یه تست انتگرالی حساب کرده که طبق چیزی که من نوشتم این انتگرال یک منفی کم داره!چون اگه منفی لحاظ نشه باید در قسمتهای پایینتر با جوابه انتگرال دیگری جمع شود که این مشکل ساز خواهد شد:
لطفا راهنمایی کنید
Untitled.jpg170920141653.jpg

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو حل یه تست انتگرالی حساب کرده که طبق چیزی که من نوشتم این انتگرال یک منفی کم داره!چون اگه منفی لحاظ نشه باید در قسمتهای پایینتر با جوابه انتگرال دیگری جمع شود که این مشکل ساز خواهد شد:
لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پیوست 221103مشاهده پیوست 221104

سلام.
قبل از هر چیز توجه کنید وقتی تغییر متغیر می دیم حق نداریم کران های قبلی رو توی انتگرال بزاریم که اگه بخوایم این کار رو بکنیم باید کران های جدید رو با قرار دادن در متغیر هایی که گرفتیم و بدست بیاریم که توی مسایل مغناطیس نیازی به این کار نیست..شما کران ها رو ندارید بعد از این که در نهایت انتگرال جوابش رو بدست اوردید ون وقت که متغیر اصلی که رو داخل انتگرال قرار دادید بعدش کران های اصلی رو بزارید مطابق عکس زیر.

ضمنا اشتباه شما در این بود که اگه دقت کنید باید یه بار دیگه تغییر متغیر بگیرید که چون پشت یو منفی هستش باعث میشه منفی در منفی ضربب بشه و ساده بشه به عکس نگاه کنید متوجه می شید..

اما روش دوم: ببنید توی مسایل پتانسیل اون مخرجش که اندازه ی بردار ار منهای ار پریم هستش رو نیازی نیست مثل میدان کلی وقت بذارید بنویسید.. کافی هستش فقط ببنید اندازش چی میشه ؟! از طرفی یه نکته از دبیرستان داشتیم که جمع و تفریق بردارهای مساوی اندازش یه چیزی میشد که تفریقشو که این جا نیازه براتون نوشتم..از این نکته سریع اندازه رو بدست بیارید بعدش با اون روش انتگرال رو حساب کنید هم ساده تر هستش و نیاز به دو تغییر متغیر گرفتن هم نداره.

بالا