تاپیک جامع نظام مهندسی برق (قدرت) || دانلود منابع از اولین پست ||

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دانلود حل تشریحی آسانسور و پله برقی آزمون نظام مهندسی

دانلود حل تشریحی آسانسور و پله برقی آزمون نظام مهندسی

دانلود حل تشریحی آسانسور و پله برقی آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات برقی - مرداد 94

پیوست ها

• bargh-mordad-94.pdf
    1 مگایابت · بازدیدها: 1

chicamika

عضو
مهندس به زمین متصل هست، اما توی این حلقه ای که درست میشه در اثر عبور جریان از نول یک جریان "گردشی" ایجاد میشه. یعنی توی حلقه ای که از نقطه اتصال اول که از هم جدا شدن تا نقطه اتصال دوم که دوباره به هم وصل شدن ایجاد کردیم یک جریان گردشی جاری میشه که این جریان گردشی در سیستم های مخابراتی که داریم باعث ایجاد نویز میشه و دلیل دوم اینه که این جریان گردشی باعث میشه ظرفیت سیم ارت رو اشغال میکنه و در مواقع لزوم سیم ارت نمیتونه جریان اتصالی رو به اندازه ای که براش محاسبه شده منتقل کنه.
نقطه ی خاص یعنی مثلا در تابلو کنتور... و سیم ارت و نول جداگانه وارد ساختمان میشن.

با تشکر .اگر فرض کنیم سه تا تابلو داشته باشیم که در تابلو اول شینه نول و ارت متصل باشن و سپس سه فاز +نول+ارت به تابلو دیگه بره و در اینجا شینه نول و ارت متصل نباشن و سپس سه فاز +نول بره تا تابلوی دیگه که این تابلو ارت مستقل داشته باشه بازم همچین لوپی ایجاد میشه ؟

AmooSaeid

عضو جدید
با تشکر .اگر فرض کنیم سه تا تابلو داشته باشیم که در تابلو اول شینه نول و ارت متصل باشن و سپس سه فاز +نول+ارت به تابلو دیگه بره و در اینجا شینه نول و ارت متصل نباشن و سپس سه فاز +نول بره تا تابلوی دیگه که این تابلو ارت مستقل داشته باشه بازم همچین لوپی ایجاد میشه ؟

خب برداشت من از این وضعیتی که شما گفتی اینه که در تابلوی اول شینه نول و ارت به هم متصل بودن (TN-C) و بعد به صورت 5 سیمه (TN-S) از تابلوی اول خارج شده ، در تابلوی دوم هم که نول و ارت به هم وصل نبودن و تابلوی سوم هم که طبق گفته‌ی شما ارت و نول مستقل هستن . پس بعد از اینکه در تابلوی اول نول و ارت از هم جدا شدن دیگه جایی به هم وصل نشدن که لوپی تشکیل بشه.

chicamika

عضو
خب برداشت من از این وضعیتی که شما گفتی اینه که در تابلوی اول شینه نول و ارت به هم متصل بودن (TN-C) و بعد به صورت 5 سیمه (TN-S) از تابلوی اول خارج شده ، در تابلوی دوم هم که نول و ارت به هم وصل نبودن و تابلوی سوم هم که طبق گفته‌ی شما ارت و نول مستقل هستن . پس بعد از اینکه در تابلوی اول نول و ارت از هم جدا شدن دیگه جایی به هم وصل نشدن که لوپی تشکیل بشه.
با تشکر از پاسختون.
اما در تابلو سوم نول (که از تابلوی اولی اومده که به ارتم وصل بوده )به ارت مسقلی وصل میشه و چون در این تابلو (سومی) ارت و نول متصل هستن اگر اشتباه نگم با سیستم ارت تابلو اولی موازی جساب میشن درسته ؟الان شرایط ایجاد لوپ رو داره؟

nasser+

عضو جدید
سلام دوستان
من شهریور سال 92 از دوره کارشناسی فارغ التحصیل شدم (الان ترم 3 ارشد هستم) امسال میتونم عضو نظام مهندسی بشم و در آزمون شرکت کنم؟

kuchuluuu

عضو جدید
سلام دوستان
من شهریور سال 92 از دوره کارشناسی فارغ التحصیل شدم (الان ترم 3 ارشد هستم) امسال میتونم عضو نظام مهندسی بشم و در آزمون شرکت کنم؟

سلام مهندس.عضویت بله ولی به نظرم آزمون نه چون هنوز 3 سال نگذشته.مگر اینکه قوانین تغییر کرده باشه.می تونید تو سایت نظام شرایط رو بررسی کنید.موفق باشید

AmooSaeid

عضو جدید
با تشکر از پاسختون.
اما در تابلو سوم نول (که از تابلوی اولی اومده که به ارتم وصل بوده )به ارت مسقلی وصل میشه و چون در این تابلو (سومی) ارت و نول متصل هستن اگر اشتباه نگم با سیستم ارت تابلو اولی موازی جساب میشن درسته ؟الان شرایط ایجاد لوپ رو داره؟

مهندس تصویر زیر رو ببینید. حلقه برای اینجا جریان گردشی تشکیل میشه.
Untitled.jpg

AmooSaeid

عضو جدید

Joe_Bel

کاربر ممتاز
کدام یک از گزینه های زیر در خصوص آسانسورها الزامی نمی باشد؟

۱) باطری قابل شارژ برای زنگ اخبار
۲) سیستم همبندی برای هم ولتاژ کردن ریل های آسانسور وقطعات فلزی ثابت آن
۳) تعبیه هواکش برای کابین های دارای در و فاقد در
۴) وسیله مکالمه دو طرفه (تلفن و یا ...) در کابین

گزینه ۳ صحیح است.

گزینه ۱: ماده ۱۵-۲-۶-۴-۹
گزینه ۲: ماده ۱۵-۲-۶-۴-۲۲
گزینه ۳: ماده ۱۵-۲-۶-۴-۱۳
گزینه ۴: ماده ۱۵-۲-۶-۴-۱۰

صفحات ۳۵ و ۳۶ مبحث ۱۵، مقررات ملی ساختمان

Joe_Bel

کاربر ممتاز
۲۰ - در جانمایی چند آسانسور کنار هم در یک ردیف حداکثر فاصله پیمایش از چه حدی بالاتر غیر قابل قبول است؟ (یعنی آسانسورها در ۲ ردیف روبروی هم باید اجرا شوند)

۱) ۱۰ متر
۲) ۱۲ متر
۳) ۳۰ متر
۴) ۴۰ متر

گزینه 2 صحیح است.

طبق شکل ۱۵-۲-۲-۱-۴-ب صفحه ۱۴ مبحث ۱۵، ۱۰ ثانیه یا ۱۲ متر است.

q.electronic

عضو جدید
باسلام خدمت همه.لطفا راهنماییم کنید چرا جواب این سوال گزینه (2) است؟ مرداد94 یکی از مهندسان پایه 1 در رشته تاسیسات برقی به اتفاق یکی از مهندسان هم رشته و هم پایه خود شاغل در یک شرکت حقوقی طراحی ساختمان میباشند. چنانچه شخص مورد نظر خارج از کارهای مربوط به خود در شرکت شاغل تمام وقت محسوب نشده و با تایید مراجع ذیربط تعهد نماید در طول یک سال آینده شغل تمام وقت دیگری را تقبل ننماید ظرفیت اشتغال نامبرده حداکثر چقدر افزایش خواهد یافت؟( 1)13000 ( 2)10800 ( 3) 56000 (4)28800مترمربع

q.electronic

عضو جدید
باسلام خدمت همه.لطفا راهنماییم کنید چرا جواب این سوال گزینه (2) است؟ مرداد94 یکی از مهندسان پایه 1 در رشته تاسیسات برقی به اتفاق یکی از مهندسان هم رشته و هم پایه خود شاغل در یک شرکت حقوقی طراحی ساختمان میباشند. چنانچه شخص مورد نظر خارج از کارهای مربوط به خود در شرکت شاغل تمام وقت محسوب نشده و با تایید مراجع ذیربط تعهد نماید در طول یک سال آینده شغل تمام وقت دیگری را تقبل ننماید ظرفیت اشتغال نامبرده حداکثر چقدر افزایش خواهد یافت؟( 1)13000 ( 2)10800 ( 3) 56000 (4)28800مترمربع
لطفا راهنمایی کنید:در صفحه31مبحث2 مجموع درصد افزایش ظرفیت اشتغال 35% در صفحه 32 50% افزایش می یابد پس 85%=50%+35% صفحه 26 گفته شده حداکثر ظرفیت اشتغال16000متر مربع یعنی؟ 13600 =.85 %*16000 در گزینه درست گفته شده10800

shidakyazdani

عضو جدید
طبق جدول 1صفحه 26 ظرفیت 16000 است و طبق جدول صفحه 31 به ظرفیت 35 درصد اضافه میشه.که میشه 21600.طبق بند 6-3-5 50%یاید به ظزفیت جدید اضافه شه.و سوال مقدار افزایش ظزفیت رو میخواد که میشه10800.اگه ظزفیت اشتغال رو میحواست میشد 32400.

hmdi

عضو جدید
با سلام به مهندسان عزیز
چرا پاسخ سوالهای 6 و7و8 مرداد 94 ،2 و 3و 3 میشه!؟
چه امپدانس ترانسZt رو محاسبه کنی و جریان اتصال کوتاهIsc رو به دست بیاری و تقسیم بر UK کنی و چه جریان نامی ترانس رو بدست بیاری و بر UK ترانس تقسیم کنی به این پاسخ نمیرسی؟
مسئله.jpg

hmdi

عضو جدید
مرداد 94 -سوال 48 الی 50

مرداد 94 -سوال 48 الی 50

دوستان ممنون میشم پاسخ این سوال هم بدید
مرداد 94 -سوال 48 الی 50
مسئله1.jpg

AmooSaeid

عضو جدید
دوستان ممنون میشم پاسخ این سوال هم بدید
مرداد 94 -سوال 48 الی 50
مشاهده پیوست 256227

سلام
سوال 48 برای ضریب a باید عدد 1 رو قرار بدین تا راندمان در بار نامی به دست بیاد.
سوال 49 برای ضریب a باید عدد 1/2 یا همون 0.5 رو قرار بدید تا راندمان ترانس در 50درصد بار نامی به دست بیاد.
سوال 50 هم باید دونه دونه گزینه ها رو چک کنید ببینید در کدوم حالت ماکزمیمم به دست میاد. که فکر کنم در 1/3 بار نامی بود!

AmooSaeid

عضو جدید
با سلام به مهندسان عزیز
چرا پاسخ سوالهای 6 و7و8 مرداد 94 ،2 و 3و 3 میشه!؟
چه امپدانس ترانسZt رو محاسبه کنی و جریان اتصال کوتاهIsc رو به دست بیاری و تقسیم بر UK کنی و چه جریان نامی ترانس رو بدست بیاری و بر UK ترانس تقسیم کنی به این پاسخ نمیرسی؟
مشاهده پیوست 256226

یادتون باشه 500MVA شبکه بالا دست هم در محاسباتتون دخیل هست.
مثلا برای محاسبه ی قدرت قطع کلید 1 26.66MVA توان اتصال کوتاه ترانس هست و 500MVA هم توان اتصال کوتاه شبکه ی بالا دست هست که باهم موازی میشن.
پس از به دست اوردن توان اتصال کوتاه برایند باید جریان اتصال کوتاه رو به دست بیارید و با جریان اتصال کوتاه موتور جمع کنید.

آخرین ویرایش:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
پاسخنامه كاملا تشريحي نظام مهندسی رشته تاسيسات برقي آزمون بهمن ٩٤

پیوست ها

• Bargh-bahman-94-PouranGilan.com.pdf
    1.7 مگایابت · بازدیدها: 0

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سوالات و کلید آزمون نظام مهندسی بهمن 94 رشته تاسیسات برقی

سوالات و کلید آزمون نظام مهندسی بهمن 94 رشته تاسیسات برقی

به نظر من سوال 16 مشکل دارد به نظرم گزینه 3 درست تر هست اما به هر حال گفته سه فاز ؟:w00:

دانلود سوالات و کلید آزمون نظام مهندسی بهمن 94 رشته تاسیسات برقی

پیوست ها

• tasisat-barghi-94.pdf
    492.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

q.electronic

عضو جدید
به نظر من سوال 16 مشکل دارد به نظرم گزینه 3 درست تر هست اما به هر حال گفته سه فاز ؟:w00:

دانلود سوالات و کلید آزمون نظام مهندسی بهمن 94 رشته تاسیسات برقی

سلام مهندس. بله حق با شماست در گزینه4 ) باید مینوشت گزینه های 2و3 هر دو صحیح هستند . به نظرم اشتباه تایپی دارد یا اینکه گزینه 3 را درست اعلام کند. لطفا اگر اشتباه میکنم تصحیح بفرمایید. ممنون

AmooSaeid

عضو جدید
سلام مهندس. بله حق با شماست در گزینه4 ) باید مینوشت گزینه های 2و3 هر دو صحیح هستند . به نظرم اشتباه تایپی دارد یا اینکه گزینه 3 را درست اعلام کند. لطفا اگر اشتباه میکنم تصحیح بفرمایید. ممنون

دقیقا سوال 16 اشتباه است. گزینه 2 و 3 هردو میتواند درست باشد.
سوال 35 هم در مبحث 13 بند 13-4-3-1 در مورد ضریب همزمانی الزامی نکرده. در ضمن ضریب همزمانی رو شرکت توزیع موقع کنتور دادن لحاظ میکنه بنابراین نمیشه مجددا این ضریب رو اعمال کنیم.
در نتیجه جوابش میشه اتصال به زمین اساسی.

دوستان یادتون باشه حتما به سوالاتی که مشکل دارند اعتراض کنید تا حقمون پایمال نشه.

روش اعتراض رو توضیح دادن اینجا :
http://inbr.ir/News/uNew.aspx?ID=504

AmooSaeid

عضو جدید
دوستان یادآوری میکنم مهلت اعتراض خیلی کوتاه است.
متاسفانه ما برقی ها زیاد هماهنگ نیستیم. اگر اعتراض نکنید ضرر میکنیم. حتما هرکسی که میدونید امتحان داده بگید اعتراض رو انجام بده. اگه تعدادمون کم باشه همین کلید سوالات اشتباه مبنا قرار میگیره و حقمون ضایع میشه.

q.electronic

عضو جدید
سلام

سلام

دوستان یادآوری میکنم مهلت اعتراض خیلی کوتاه است. متاسفانه ما برقی ها زیاد هماهنگ نیستیم. اگر اعتراض نکنید ضرر میکنیم. حتما هرکسی که میدونید امتحان داده بگید اعتراض رو انجام بده. اگه تعدادمون کم باشه همین کلید سوالات اشتباه مبنا قرار میگیره و حقمون ضایع میشه.
مهندس، من اعتراضی که فرمودید را فرستادم،امیدت به خدا باشد. اگر واقعا حق با ما بود و البته طراح محترم سوالات فرد معتقد به اصول علمی باشد مطمئن باشید که حتی با یک اعتراض هم به اشتباهات رسیدگی میکنند.

AMIN4EVER

عضو
سلام
دوستان برای اینکه برای دوره بعد نظام مهندسی برق (قدرت) آماده بشم راهنمایی کنید چه مراجعی رو بخونم و از کجا شروع کنم؟
در ضمن دوره بعدی چه ماهی هست؟

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام
دوستان برای اینکه برای دوره بعد نظام مهندسی برق (قدرت) آماده بشم راهنمایی کنید چه مراجعی رو بخونم و از کجا شروع کنم؟
در ضمن دوره بعدی چه ماهی هست؟

از مبحث 13 و راهنمای مبحث 13 شروع به خوندن کنید بعد کتابهای که در این راستا مهندسین عزیز چاپ کردن استفاده کنید

nasser+

عضو جدید
سلام دوستان و تشکر از دوستانی که با حوصله تمام به سوالات جواب میدن امیدوارم که موفق باشن.
من دوره لیسانس رو شهریور 92 فارغ التحصیل شدم حالا چندتا سوال داشتم :
آیا الان من میتونم برم آزمون ثبت نام کنم؟
من شهریور امسال هم فوق رو تموم میکنم میتونم بعد از اینکه مدرک فوق رو گرفتم برم ثبت نام کنم یا اگه با ارشد بخوام اقدام کنم بازم باید چند سال صبر کنم؟

بالا