[ تاپیک جامع در مورد نرم افزار ETABS ] رفع اشکال

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام
من یک پروژه را تا مرحله انالیز انجام دادم ولی وقتی میزنم برای انالیز متاسفانه انالیز انجام نمیشه البته شروع میکنه ولی برنامه در همون حالت باقی میمونه
لطفا اگر کسی در این مورد چیزی میدونه بنده را راهنمایی کنه
باتشکر

با سلام
اگر امکانش هست ، فایل EDB رو بذارید تا ببینیم .
و البته بهتره قبل از run کردن ، مدل خودتون رو چک کنید و warning احتمالی و خطاهارو رفع کنید .

با تشکر

بنیان اندیش

عضو جدید
سلام

من یک پروژه دارم ۴ طبقه کنار کوهپایه و به علت برخورد پی با سنگ فنداسیون در دو تراز و با اختلاف ارتفاع ۴ متر اجرا می شه . این اختلاف ارتفاع رو چطوری مدل کنم ؟ آخه ای تبز فقط یک تراز برای BASE می شناسه ظاهرا . آیا می تونم از طبقات به عنوان فنداسیون استفاده کنم و برای تراز بالاتر یک طبقه در نظر بگیرم ؟

عکس العمل ستون ها رو با این اختلاف تراز چطور به SAFE انتقال بدم ؟

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام

من یک پروژه دارم ۴ طبقه کنار کوهپایه و به علت برخورد پی با سنگ فنداسیون در دو تراز و با اختلاف ارتفاع ۴ متر اجرا می شه . این اختلاف ارتفاع رو چطوری مدل کنم ؟ آخه ای تبز فقط یک تراز برای BASE می شناسه ظاهرا . آیا می تونم از طبقات به عنوان فنداسیون استفاده کنم و برای تراز بالاتر یک طبقه در نظر بگیرم ؟

عکس العمل ستون ها رو با این اختلاف تراز چطور به SAFE انتقال بدم ؟

برا مدل سازی بهترین کار اینه که شما اپتدا تراز صفر رو برای base در نظر بگیرید . بعد ارتفاع ستون ها رو 4 متر بزنید . سپس ستون های اون قسمت که بالاتر قرار داره رو حذف کنید و پای ستون طبقه بعدی رو تکیه گاه رسم کنید . برای اینکار یک point پای هر ستون قرار دهید . سپس آنها را select کنید و بعد از منوی assign زیر منوی Joint/point گزینه Restraints(support) 1 را بزنید تا این نقطه به تکیه گاه تبدیل شود ( البته آن را گیردار انتخاب کنید ) . حالا شما در دو تراز تکیه گاه دارید یکی در تراز صفر و دیگری در تراز چهار متر .
نکته : اگه طرح معماری این امکان رو میده که در محل اختلاف ارتفاع از درز انقطاع و ستون گذاری استفاده بشه ، بهتره که این کارو بکنید .

برای انتقال به سیف فکر کنم باید جدا جدا انتقال داده بشه . یعنی یک بار تراز صفر و یک بار تراز 4 متری .

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
حذف قسمتی از تیرهای متقاطع

حذف قسمتی از تیرهای متقاطع

برای رسم بازشو در پلان این روش خوبی است . مراحل کار

- اپتدا تیرهای را که میخواهیم حذف کنیم select میکنیم .

- سپس نقاط آن قسمت از تقاطع را که میخواهیم حذف کنیم انتخاب میکنیم . ( درشکل با ضربدر سبز مشخص است )

- سپس وارد منوی edit میشویم و روی زیر منوی Align selected lines/edges/points کلیک میکنم تا پنجره ای با همین عنوان باز شود .

- سپس تیک Trim line objects را فعال کرده و سپس ok میکنیم . با این کار فقط آن قسمت از تقاطع که نقطه آنها را select نکردیم وجود خواهد داشت .

مریم ابی

عضو جدید
سلام
برای محاسبه بارگذاری سقف تیرچه بلوک نحوه ی محاسبه ی وزن واحد بلوک سیمانی و وزن واحد تیرچه رو اگر کسی بلده راهنمایی کنه

rasool.civil

مدیر بازنشسته
برای رسم بازشو در پلان این روش خوبی است . مراحل کار

- اپتدا تیرهای را که میخواهیم حذف کنیم select میکنیم .

- سپس نقاط آن قسمت از تقاطع را که میخواهیم حذف کنیم انتخاب میکنیم . ( درشکل با ضربدر سبز مشخص است )

- سپس وارد منوی edit میشویم و روی زیر منوی Align selected lines/edges/points کلیک میکنم تا پنجره ای با همین عنوان باز شود .

- سپس تیک Trim line objects را فعال کرده و سپس ok میکنیم . با این کار فقط آن قسمت از تقاطع که نقطه آنها را select نکردیم وجود خواهد داشت .

سلام
برای ایجاد بازشو یکی از تیرهای فرعی ترسیم شده را نباید تریم کنیم
بتر است تیر موازی با تیرچه های تریم نشود و تا تیرهای اصلی باربر ادامه داشته باشد

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
برای محاسبه بارگذاری سقف تیرچه بلوک نحوه ی محاسبه ی وزن واحد بلوک سیمانی و وزن واحد تیرچه رو اگر کسی بلده راهنمایی کنه

بلوک سیمانی سبک بین 11 تا 13 کیلوگرم به ازای هر بلوک محاسبه میشه که برای یک متر مربع سقف تیرچه بلوک 8 عدد بلوک در نظر میگیریم یعنی 8*11 = 88 کیلوگرم بر متر مربع
در هرمتر مربع سقف تیرچه بلوک دو عدد تیرچه در نظر گرفته میشه که هرکدوم یک متر طول دارند یعنی دو متر تیرچه
حالا اگر ضخامت سقف 30 سانت فرض کنیم ارتفاع تیرچه 25 سانت میشه عرض تیرچه هم بین 10 تا 12 سانتی متر هست
پس 2 عدد تیرپه به طول 1 متر و عرض 0.1 متر و ارتفاع 0.25 سانتی متر از جنس بتن با وزن واحد حجم 2350 کیلوگرم بر متر مکعب
2*1*0.1*0.25*2350 = 117.5 کیلوگرم بر متر مربع

ganji new

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز ..من یه سوال دارم در مورد یاد گرفتن طراحی با نرم افزار ایتبس ..ببینین دوستان من رشته خودم معماری هست ارشد دارم ولی شدیدا علاقه دارم به طراحی سازه میخوام بدونم میتونم یاد بگیرم کار با این نرم افزار رو ؟؟؟ شدنیه یا خیر؟؟خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین و هرچی نکته در این زمینه میدونید بهم بگین ..واقعا ممنون میشم ..