تاپیک جامع برای کنکور ارشد مهندسی IT

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
سلام

تعدادی از تاپیکها برای تالار ارشدمون قدیمی شده .. براین شدم تاپیکی جدید بزنم و مباحثی که تغییر کرده رو اینجا مطرح کنم
همانند گرایشهای این رشته + ضرایب + منابع و ...
همینطور مباحث مفید رو از تاپیکها استخراج کردم و با ذکر نام ارائه کننده در این تاپیک آوردم تا یه تاپیک جامع و مفید در این زمینه داشته باشیم

آخرین تغییرات براساس کنکور ارشد سال 92 میباشد .

موضوعات این تاپیک :

• گرایشها و ضرایب دروس
  • تعداد سوالات و مدت زمان کنکور ارشد مهندسی فنوری اطلاعات
  • لینک های مفید
  • زبان عمومي و تخصصي
  • ساختمان های گسسته
  • ساختمان داده ها
  • طراحی الگوریتم
  • مهندسی نرم افزار
  • شبکه های کامیپوتری
  • اصول و مبانی مدیریت
  • صول و طراحی پایگاه داده
  • هوش مصنوعی
  • سیستم عامل
  • معماری کامپیوتر

باز اگر دوستان انتقاد یا پیشنهادی دارند با بنده درمیان گذاشته و فقط اگر
مطالب تکمیلی برای این تاپیک دارید در این تاپیک پست بزنید تا آنرا توی هر پست با نام کاربری شما ادغام کنم .

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار

مجموعه مهندسی فناورسی اطلاعات (IT) :

1. زبان تخصصی

2.دروس مسترک (ساختمان گسسته , ساختمان داده , طراحی الگوریتم , مهندسی نرم افزار , شبکه های کامپیوتری)

3. اصول و مبانی مدیریت

4. مجموعه دروس تخصصی مشترک (اصول و طراحی پایگاه داده , هوش مصنوعی , سیستم های عامل)

5. معماری کامیپوتر

جدول ضرایب دروس:

تجارت االکترونیکی1 4 1 2 0
امنیت14021
شبکه14021
مهندسی فناروری اطلاعات
14120

منبع: سایت سازمان سنجش

نکتـــــه : گرایش های دیگری (مانند مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی, مدیریت سیستم های اطلاعاتی ) نیز می باشند ولی با همون ضرایب گرایش هایی چهارگانه که در بالا آوردم حساب می شوند .

مثلا گرایش مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی با ضرایب مهندسی فناوری اطلاعات سنجیده می شود .

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
مدت زمان : 180 دقیقه

تعداد سوالات مطرح شده :

1. زبان عمومی و تخصصی
تعداد سوالات 30

2.دروس مسترک (ساختمان گسسته , ساختمان داده , طراحی الگوریتم , مهندسی نرم افزار , شبکه های کامپیوتری)
تعداد سوالات 30

3. اصول و مبانی مدیریت
تعداد سوالات 15

4. مجموعه دروس تخصصی مشترک (اصول و طراحی پایگاه داده , هوش مصنوعی , سیستم های عامل)
تعداد سوالات 18

5. معماری کامیپوتر

تعداد سوالات 12

dzzv_13

مدیر تالار
بخاطر اینکه تاپیکمون جامع باشه و بشه تغییرات رو در همین جا اعمال کرد من برای هر درس یه پست میزنم ..
این پست شامل منابع مهم (دقت کنید هیچ کدوم صددرصد نیست) و همینطور تجربیات دوستای خوب تالارمون هست که من با نام کاربریشون ذکر میکنم

منابع آزمون کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات:

زبان عمومي و تخصصي :
1ـ کتاب 504

2ـ مقالات IEEE،Elsevier،Science Direct

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
ساختمان های گسسته:

رياضيات گسسته ، گریمالدی

2ـ رياضي گسسته تأليف ترمبلي ـ گراسمن
3-
ساختمان‌های گسسته، دکتر قلی زاده.

کتاب تست: پوران پژوهش.

نکته ایی که باید در مورد منابع گسسته ذکر کرد این هست که واقعا این درس از لحاظ گستردگی برای ذکر منبع زیاد هست و قطعا کسانی که فرصت زیادی برای ایندرس نمیخوان بزارن بهتر هست کتابهای پوران و دکتر قلی زده رو فقط مطالعه کنند.

تحلیل (TαβαTαβαξξ):

در این درس تراکم تست حدودا به ترتیب زیر میباشد

1- گراف+مبانی شمارش
2- منطق ریاضی+روابط بازگشتی و توابع مولد
3- مجموعه ها و روابط+ترتیب جزئی و لاتیس (مشبّکه)
4- اعداد+ساختارهای جبری (مونومورفیسم، ....)

البته بطور خاص برای کنکور IT تمایل زیادی روی مبحث مجموعه ها و روابط دیده میشه بطوری که در کنکور 90 از این مبحث 2 تست مطرح شد. در حالیکه از گراف، توابع مولد و منطق هر کدام 1 تست اومده بود.

ولی بدون شک مهمترین مبحث در این درس مبحث گراف است. (بعنوان مثال در کنکور 88 به تنهایی 3 تست و در کنکور 89، 2 تست از گراف اومده بود)

ساختارهای جبری به ندرت مورد توجه طراحان قرار گرفته و به نظرم میشه براحتی از برنامۀ درسی حذفش کرد.

این هم تصویری از تعداد سوالات از بخشهای مختلف 85 تا 90 (منبع : پارسه)

gosaste.jpg

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
ساختمان‌‌داده‌ها :

کتاب درس: ساختمان‌داده‌ها و الگوریتم‌ها در پاسکال، c، c++، هورویتز.
کتاب تست: ساختمان‌داده‌ها، دکتر مقسمی، درس و کنکور.
جزوه‌ی ساختمان‌داده‌ها، دکتر محمد قدسی، دانشگاه شریف.

من خودم برای این درس جزوه پارسه هم توصیه میکنم ..

این هم تصویری از تعداد سوالات از بخشهای مختلف از 85 تا 90 (منبع : پارسه)

sakhteman dade.jpg

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
طراحی الگوریتم :

کتاب درس: مقدمه‌ای بر طراحی الگوریتم،معروف و مشهور به CLRS. (دوستان ترجیحا ویرایش سوم تهیه شود)
طراحی الگوریتم، نیپولیتان، نعیمی‌پور.
کتاب نکته و تست : پوران از یوسفی

tarrahi.jpg

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
مهندسی نرم افزار :

کتاب درس: مهندسی نرم‌افزار، پرسمن. (ویرایش پنجم و ششم).
به شخصه خوندن کتاب پارسه هم تایید میکنم .. البته من جزوه 90 اونو دیدم که گویا جزوه جدیدش تغییر کرده و با حجم سنگینتری ارائه شده
جزوات پارتیشن بندی شده مهندسی نرم افزار 2 (کاربر ارائه کننده : R-Quantum)
مشاهده پیوست Chapter01-2.pdf

narmafzar.jpg

dzzv_13

مدیر تالار
شبکه های کامیپوتری:

1.برای این درس مدتها بود جزوه خوبی نبود ولی جناب دکتر حقیقت منبع خوبی ارائه دادن
بنر شخصی خودم خوندن این کتاب کافیه (انتشارات پارسه)
2. کتاب گارسیا
3.كتاب CCNA

shabake.jpg

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
اصول و مبانی مدیریت :

1.نام کتاب : مبانی مدیریت
نویسندگان : استیفن پی ، رابینز و دیوید ای ، دی سنزو
انتشارات : دفتر پژوهش های فرهنگی
خانم (R-Quantum) با خوندن این کتاب 4 تا از 6 تا سوال سال 91 رو زدن

2.کتاب اصول و مبانی مدیریت از طاهره فیضی
یکی هم از دستان با خوندن این کتاب 50 زدن

3.کتاب اصول مدیریت دکتر رضائیان و همینطور مدیریت عمومی دکتر الوانی هم پیشنهاد خوبی هستند

(کلا این درس , درسی مفهومی هست و علت اینکه منابع زیادی ذکر می شود بخاطر گستردگی مطالب هست )

modiriat.jpg

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
اصول و طراحي پايگاه داده:

کتاب درس: پایگاه‌داده‌ها، سی جی دیت.
پایگاه داده‌ها، رامز المصری.
اصول طراحی بانک‌های اطلاعاتی، مصطفا حق‌جو.
اصول طراحی پایگاه‌داده‌ها، روحانی رانکوهی.
کتاب تست: پایگاه‌داده‌ها، مقسمی.

این درس هم از گستردگی زیادی برخوردا هست .. قطعا کسی نمیرسه تموم کتابای ذکر شده را مطالعه کنه .. پیشنهاد شخصی من کتاب حق جو + روحانی رانکوهی به همراه یک کتاب تست میتونه تاحدودی زیادی نیاز رو برآورده کنه

تحلیل (TαβαTαβαξξ):

مهمترین و پر تست ترین مباحث در این درس مبحث SQL و مبحث فرم های نرمال میباشد. تقریبا 80% تست ها مربوط به همین دو مورد است.

جبر رابطه ای در درجۀ بعدی از اهمیت قرار داره. بعد از اون هم مباحث تعریفی و مفهومی از قبیل نمودار ERD، مدل های داده و ....

db.jpg

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
هوش مصنوعي:

کتاب درس: هوش مصنوعی، نوشته‌ی راسل و نوروینگ.
کتاب نکته و تست : میتونید از کتاب پوران استفاده کنیداین درس در کل منابع خوبی براش تالیف نشده
تحلیل (TαβαTαβαξξ):

بیشترین تراکم تستها مربوط به فصل 9 و فصل 4 کتاب راسل میشه. (استنتاج در منطق مرتبه اول و جستجوی آگاهانه)

معمولا از هرس آلفا بتا هم هر سال حداقل 1 تست اومده و خیلی مبحث مهمیه (این مبحث در فصل 6 راسل مطرح شده).

فصل 11 راسل (مبحث برنامه ریزی) هم اهمیت ویژه ای داره.

اینا مهمترین بخش ها بود ولی بطور کلی چون تست هوش مصنوعی برای کنکور خیلی کم وجود داره نمیشه از سایر فصلها غافل شد. از همۀ فصلهای اول تا یازدهم راسل تا بحال تست اومده. پس توی این درس سعی کنید هیچی رو فاکتور نگیرید.

hoosh.jpg

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
سيستم عامل:

سیستم های عامل با رویکرد حل مسئله از دکتر حقیقت (کتاب تالیف و ترجمه هست .. ترجمه از کتابهای تننباوم, استالینگز و تا حدودی سیلبرت شاتز میباشد که خود دکتر بعضی جاها هم تالیف کرده مخصوصا شکل های خود کتاب رو )
سيستمهاي عامل تأليف استالينگ
تحلیل (TαβαTαβαξξ):

مباحث این درس به ترتیب اهمیت عبارتند از

1- حافظۀ مجازی + همزمانی پردازش ها
2- مدیریت حافظه (قطعه بندی و صفحه بندی) + بن بست + پردازش و زمان بندی
3- مفاهیم اولیه سیستم عامل + مدیریت دیسک

در مقولۀ مدیریت دیسک، طراحان علاقۀ خاصی به طرح تست از مبحث زمانبندی دیسک دارند. به نظرم در این مبحث خاص، فقط یاد گیری زمانبندی دیسک کافی باشه (یعنی الگوریتم هایی از قبیل FCFS، SSTF، SCAN و ...)

os.jpg

dzzv_13

مدیر تالار
معماري كامپيوتر:

کتاب درس: معماری کامپیوتر، موریس مانو.
تست: کتاب پوران‌پژوهش، جلد آبی

تحلیل (TαβαTαβαξξ):

کمترین میزان سوال از بخش I/O (یعنی فصل 11 موریس مانو) اومده
بیشترین تست ها بترتیب از خط لوله (فصل 9 مانو)، حافظه (فصل 12 مانو)، دستورات و مدهای آدرس دهی (فصل 8 مانو) و طراحی الگوریتمها و واحدهای عملیات ریاضی (فصل 10 مانو) اومده
سایر قسمت ها هم به طور نسبتا نورمال و متوسطی سوال ازشون اومده (بخش هایی مثل کنترل سیم بندی شده، کنترل میکروپروگرام و اجزایی مثل باس و رجیستر و مولتی پلکسر و ....)

memari.jpg

dzzv_13

مدیر تالار
توجه : دوستان اگر سوالی یا درخواستی دارند فقط در دو تاپیکی که در زیر هست مطرح کنند .. با تشکر

باز اگر دوستان انتقاد یا پیشنهادی دارند با بنده درمیان گذاشته و فقط اگر
مطالب تکمیلی برای این تاپیک دارید در این تاپیک پست بزنید تا آنرا توی هر پست با نام کاربری شما ادغام کنم .

تشکر ویژه هم از دوستانی که تجربیات خوب و سازندشون رو در اختیارمون قرار دادند . :gol:
به امید موفقیت های روزافزون جوانان این مرز و بوم :gol:

sahar_rostami2

عضو جدید
شبکه های کامیپوتری:

1.برای این درس مدتها بود جزوه خوبی نبود ولی جناب دکتر حقیقت منبع خوبی ارائه دادن
بنر شخصی خودم خوندن این کتاب کافیه (انتشارات پارسه)
2. کتاب گارسیا
3.كتاب CCNA

مشاهده پیوست 148799

ممنون از راهنماییتون... من نمیدونم جای درستی دارم این مطلب و میگم یا نه! اما طبق نظر دوستانی که امسال یعنی کنکور 92 رتبه خوبی آوردن امسال تنها با کتاب حقیقت نمیشد به تمام تستها تسلط داشت و اکثر سوالات از کتاب شبکه های کامپیوتری کروس بوده و ترجمه این کتاب هم موجوده!

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
هوش مصنوعي:

کتاب درس: هوش مصنوعی، نوشته‌ی راسل و نوروینگ.
کتاب نکته و تست : میتونید از کتاب پوران استفاده کنیداین درس در کل منابع خوبی براش تالیف نشده
تحلیل (TαβαTαβαξξ):

بیشترین تراکم تستها مربوط به فصل 9 و فصل 4 کتاب راسل میشه. (استنتاج در منطق مرتبه اول و جستجوی آگاهانه)

معمولا از هرس آلفا بتا هم هر سال حداقل 1 تست اومده و خیلی مبحث مهمیه (این مبحث در فصل 6 راسل مطرح شده).

فصل 11 راسل (مبحث برنامه ریزی) هم اهمیت ویژه ای داره.

اینا مهمترین بخش ها بود ولی بطور کلی چون تست هوش مصنوعی برای کنکور خیلی کم وجود داره نمیشه از سایر فصلها غافل شد. از همۀ فصلهای اول تا یازدهم راسل تا بحال تست اومده. پس توی این درس سعی کنید هیچی رو فاکتور نگیرید.

مشاهده پیوست 148802

من به این مطلب حسین با اجازش یه سری نکات اضافه کنم .
البته با توجه به کتاب جدیدی که از راهیان ارشد ارائه شده و اینکه قبلا این کتاب منتشر نشده بود:

کتاب هوش مصنوعی راسل درسته که مرجع هست. ولی اصلا کتاب خوبی نیست.
یه کتاب که فقط داخلش توضیحات ارائه شده و مثالی ذکر نشده که باعث گنگ بودن مطلب و نفهمیدن مطلب میشه. به نظرم خوندنش نه واسه کنکور خوبه و نه واسه درس دانشگاه .
فقط به درد این میخوره اگه تو مبحثی مشکل داشتیم به این کتاب سر بزنیم و توضیحاتش رو بخونیم.

کتاب پوران درسنامه خوبی نداره. خیلی از تست ها رو هم غلط حل کرده

کتاب جدیدی از راهیان ارشد برای هوش مصنوعی منتشر شده ( فکر کنم کمتر از 2 ساله ) که کتاب بسیار بسیار خوبیه.
درسنامه فوق العاده خوبی داره. من توضیحات این کتاب رو با اینکه یه جورایی کپی از راسل هست ولی توضیحاتش رو خیلی بیشتر نسبت به راسل پسندیدم.
این کتاب همه مطالب رو پوشش داده. برای هر مطلبی که توضیح داده حتما مثالی اورده که باعث درک بهتر مطلب میشه
تست ها رو هم انتهای هر فصل اورده.

همونطور که میدونید از قسمت شبکه بیزین هم که معمولا هر سال سوال میاد. تو کتاب راسل چیزی در 11 فصل اولش ارائه نشده ولی تو کتاب راهیان یه بخش جدا برای این مبحث هم ارائه شده
تست ها رو هم بهتر از پوران حل کرده. البته فقط تست های کنکور ها داخل این کتاب هست و تست تالیفی موجود نیست

---------------------------
یه سخن خارج از مبحث هم بگم :

من حتی به کسایی که پیام نور هم میخونن. پیشنهاد میکنم از کتاب راهیان استفاده کنن و 9 فصل اولش رو بخونن. بسیار کتاب بهتری نسبت به راسل هست.
ضمن اینکه همه تست های ارشد های سال های قبل رو هم یا یاد بگیرن. یا گزینه ها رو حفظ کنن.
چون این ترم از 25 تا سوال تستی هوش مصنوعی حدود 15.16 تا تستش کپی تست های ارشد سال های قبل بود .
طبق بررسی هایی که جدیدا کردم. تو درس معماری هم انگاری این قضیه (کپی تست ارشد سال های قبل ) وجود داره.
فکر کنم تو درس های مدار منطقی. سیستم عامل . پایگاه. نظریه زبان هم این قضایا باشه که بررسی نکردم.

--------------------------

آخرین ویرایش:

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسی نرم افزار :

کتاب درس: مهندسی نرم‌افزار، پرسمن. (ویرایش پنجم و ششم).
به شخصه خوندن کتاب پارسه هم تایید میکنم .. البته من جزوه 90 اونو دیدم که گویا جزوه جدیدش تغییر کرده و با حجم سنگینتری ارائه شده
جزوات پارتیشن بندی شده مهندسی نرم افزار 2 (کاربر ارائه کننده : R-Quantum)
مشاهده پیوست 148797

مشاهده پیوست 148798

ویرایش ششم که اصلا کتابش رو ندیدم !
ویراست هفتم این کتاب 1 سال و نیم میشه که ترجمه شده .
تو کنکور 1392 هم تست ها از ویراست پنجم مهندسی نرم افزار پرسمن طرح شدن.

کنکور 93 رو نمیدونم که از ویراست پنج خواهد بود یا ویراست هفتم.
ضمن اینکه مطالب این دو ویراست خیلی با هم تفاوت دارن.

shining87

عضو جدید
ارشد MBA یا آی تی ؟؟

ارشد MBA یا آی تی ؟؟

سلام به همگی

من میخوام برای سال دیگه بخونم . 93. به نظرتون برای ام بی ای بخونم یا آی تی ؟؟؟ چند سالی هست فارغ التحصیل شدم
ریاضیم رو مطالعه نداشتم اما خب میتونم خودمو برسونم ، زبانم خوبه نسبتا

هر دو رشته رو دوست دارم ، علاوه بر این که شنیدم MBA گرایش آی تی هم داره

از اونجا که فارغ التحصیلی توی از دانشگاه های ایران توی رشته های مهندسی عملا هیچ تخصصی رو تو جیب آدم نمیذاره ، به نظرتون خوبه که واسه mba بخونم ؟؟ کسی هست که رشته ی مهندسی کامپیوتر باشه و فوق mba شرکت کرده باشه ؟؟

راجب آینده ی شغلی که مسلما برای عزیمت به خارج mba خیلی بهتره چون در مورد ارشد آی تی ، برای عزیمت به خارج ، باید تخصص فنی لازم رو داشته باشی که یه کم وقت مناسب و کافی کنار درس خوندن میخواد ، دانشگاه ها هم که تکلیفشون معلوم نیست که آکادمیک میخوان کار کنن با دانشجو یا پروفشنال !

میخوام راجب ادامه و میزان موفقیت بدونم ! آیا میشه ؟ کسی هست که براش شده باشه ؟

pijoo

عضو جدید
سلام دوست عزیز خوب هستید؟1 سول داشتم یکی از دوستان بنده تراز دانشگاه آزاد ش شده 5970 به نظر شما گرایش تجارت الکترونیکی دانشگاه آزاد در تکمیل ظرفیت قبول میشن؟

~DoMiNanT~

عضو جدید
سلام دوستان :smile:
اگه دوستانی که سال‌های قبل ارشد آی تی دادن لطف کنن و تجربه‌های خودشونو از اینکه چه جوری باید برا ارشد بخونیم و اونا برا اشد چجور خوندن و چیکار کردن و... رو بگن تا کنکوریای امسال بتونیم ار تجربیاتشون استفاده کنیم، خیلی خوب میشه :)

rezabahmani1369

عضو جدید
سلام دوستان

کتاب های کمک آموزشی برای کنکور ارشد فناوری اطلاعات سال 95 چه کتاب هایی رو پیشنهاد میدین؟؟

بالا