تاپیک جامع اموزش نرم افزار ETAP

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسین، دانشجویان و تمام علاقمندان به مبحث شبیه سازی سیستم های قدرت:gol:

همونطور که میدونید ، امروزه سیستم های قدرت بسیار وسیع شده و انجام محاسبات و تحلیل این سیستم ها امری دشوار و پیچیده خواهد بود. به همین دلیل ، شبیه سازی سیستم های قدرت به صورت گسترده ای در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد و کار کردن با یکی از نرم افزار های شبیه ساز، برای مهندسین قدرت، جهت فعالیت در صنعت ضروری به نظر میرسه

هدف از ایجاد این تاپیک، آموزش درس به درس و قدم به قدم نرم افزار ETAP به صورت پروژه ای و با ارائه مثال های کاربردی هست و سعی بر اینه که ارائه جزوات مفید، مکملی بر امر آموزش باشه و صرفا نمیخوایم به یکی دو تا جزوه اکتفا کنیم

فقط لطفا با رعایت قوانین این تاپیک، ما رو همراهی کنید

همکاری تیم مدیریتی تالار برق، باعث پیوستگی هرچه بیشتر مطالب، افزایش بار علمی باشگاه و کسب توشه آخرت برای خودشون خواهد بود :)

قوانین :

- برای جلوگیری از اسپم و حفظ پیوستگی مطالب، هرگونه پست دادن در این تاپیک ممنوع است

- برای پرهیز از ارسال تاپیک جدید، تمامی سوالات و مشکلات درباره مسائل آموزشی این نرم افزار در تاپیک سوالات و مشکلات در ارتباط با نرم افزارهای مهندسی برق پاسخ داده خواهد شد (با درج etap در عنوان پست ارسالی)

- فقط به سوالاتی که مرتبط با مطالب آموزش داده شده می باشد پاسخ داده خواهد شد

- هرگونه پیشنهاد و انتقاد سازنده درباره مطالب ارسالی و نحوه ارائه آنها به صورت خصوصی می باشد

- به دلیل حجم تایپ بالا، بروز شدن تاپیک و ارائه مطلب درسی جدید، هفته ای 1 بار امکان پذیر خواهد بود

با تشکر از مهندس اقای سعید اصغری که مشوق و همراه من در این امر هستن.

با آرزوی موفقیت :gol:
...
نکاتی در مورد نرم افزارETAP
1- ورژن های مختلف این نرم افزار صرفا تغییراتی در محیط گرافیکی دارن و هیچ تفاوت عملکردی وجود ندارد.
2- همه ی ورژن های این نرم افزار بر روی سیستم عامل 32 بیت نصب میشوند. به جز POWER STATION 4 یا همان ETAP4
که بر روی سیستم عامل 64 بیت هم نصب میشود.
3- این نرم افزار بسیار گسترده بوده به گونه ای که طبق امار 85% نیروگاه های امریکا با ان شبیه سازی شده.
4- بنابر مورد 3 و سواد بنده فقط قسمتی از این نرم افزار اموزش داده میشه که مطمئنن کاربردی خواهد بود.
5- از دوستان و مهندسین عزیز اگر ادامه ی مطالب من برای اموزش و جامع تر شدن تاپیک قصد اموزش دارن لطفا اطلاع بدن.
با تشکر .
به روز شده:
-ورژن 12.6 این نرم افزار 32 و 64 بیتی تقریبا کامل است و با قیمت حدود 80 هزار تومن در بازار به فروش میرسد.
-امید است اقای فرخ یکی از مدیران شرکت etap با برداشته شدن تحریم ها بتواند امور شرکت را با مهندسین برق ایران در رابطه با دوره های اموزشی و موقعیت های سرمایه گذاری گسترش دهد.
-انالیز های مهم دیگری در این ورژن به نرم افزار اضافه شده که قابلیت های این نرم افزار را هر چه بیشتر و بهتر میکند.

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
پس از نصب نرم افزار بر روی ایکون etap کلیک کرده , صفحه ای مطابق شکل زیر به نمایش در می آید.

کادری در سمت چپ بالای صفحه وجود دارد که میتوان یک پروژه جدید و یا یک پروژه از پیش انجام شده را به نمایش درآورد.
آیکون اول از سمت چپ با نام new برای باز کردن یک پروژه جدید و آیکون دوم به نام open برای باز کردن یک پروژه از پیش طراحی شده قابل استفاده میباشند.

برای ایجاد یک پروژه جدید بر روی آیکون new از کادر کلیک میکنیم.
صفحه ای مطابق شکل زیر نشان داده میشود.

در پنجره ی باز شده در قسمت name یک نام اصلی برای پروژه انتخاب میشود.
در قسمت directory محل ذخیره ی فایل را نشان میدهد که از ایکون browse قابل تغییر است.
توجه شود که به دلیل استفاده از استاندارد iec قسمت unit system بر روی گزینه ی english باشد.
در همین صفحه میتوان فایل را رمز دار کرد.برای رمز دار کردن از قسمت advanced parameters استفاده میکنیم.
بعد از اتمام کار در این صفحه بر روی ok کلیک کرده و به صفحه ی بعد میرویم.

در این پنجره در قسمت full name میتوان یک نام کامل برای پروژه مطرح کرد.
و در قسمت description یک توضیح مختصر مربوط به پروژه را بیان کرد.
در پایین همین صفحه در قسمت access level permissions چندین گزینه وجود داردو در این قسمت با برداشتن تیک از هر گزینه میتوان دسترسی به فایل را برای ان گزینه ممنوع کرد.
همانطور که میدانید در نیروگاه ها اطلاعاتی هست که فقط تعدادی از مسئولین به ان دسترسی دارند.
به عنوان مثال اگر تیک گزینه ی operator را بردارید این فایل در سیستم اپراتور غیر قابل نمایش میشود.
پس از اتمام تنظیمات بر روی okکلیک کرده و وارد برنامه مطابق شکل زیر میشویم.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
پس از اجرا شدن برنامه و وارد محیط ان شدن پنجره ای مطابق شکل زیر در سمت راست صفحه وجود دارد.
کادر قرمز رنگ تجهیزات مربوط به سیستم متناوب و کادر ابی رنگ مربوط به تجهیزات سیستم مستقیم را نشان میدهد.
با قرار دادن موس بر روی هر ایکون اسم ان نشان داده میشود.

در همان صفحه اصلی کادری در بالای صفحه مطابق شکل زیر وجود دارد.
که از این قسمت میتوان برای ترسیم انالیز ها و غیره اقدام کرد.
* این قسمت از نرم افزار ممکن است در ورژن های متفاوت تغییر کند.که برای دستیابی به قسمت های مختلف میتوان از ایکون های بالای صفحه file, edit, view, و غیره استفاده کرد. در این نوار ابزار ها همه چیز این نرم افزار وجود دارد و در ورژن های مختلف هم یکی است.

همچنین از کادر کناریِ صفحه ترسیم به اسم project editor دسترسی به قسمت های مختلف از جمله انالیز ها و پارامتر دهی ها و تظیمات دیگر وجو دارد.

در ابتدا و قبل از هر کاری از نوار ابزار بالای صفحه از نوار project (گزینه ی چهارم از سمت چپ) بر روی گزینه دوم standards کلیک کنید.صفحه ای مطابق شکل زیر به نمایش در می آید. استاندارد را بر روی iec گذاشته و دیگر تنظیمات مطابق شکل تغییر کنند. (چنانچه نیاز به تغییر داشتند).

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
برای ترسیم یک سینگل لاین دیاگرام که ساده ترین کار در این نرم افزار است به عکسهای زیر دقت کنید.
نیاز به توضیح ندارند. فقط برای قرار دادن هر تجهیز بر روی ایکون ان کلیک کرده و در صفحه ی ترسیم در مکان مورد نظر کلیک کنید.
برای ارتباط هر تجهیز با دیگری نقطه ای وجود دارد که به رنگ قرمز مربع شکل درامده , از ان نقطه کلیک کرده و به تجهیز دیگر بکشید.
برای درک بیشتر به تصاویر دقت کنید.

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
به منظور ایجاد فضای بیشتر و اشغال کمتر فضا برای جا گذاری تجهیزات میتوان باس بار را به صورت نقطه ای درآورد.
برای گره کردن باس بار بر روی باس کلیک راست کنیدو گزینه ی NODE را انتخاب کنید.
مطابق شکل زیر باس ها تغییر میکنند.

....
برای دقیق و راحت تر ترسیم کردن میتوان از قابلیتGRID استفاده کرد. مطابق شکل زیر بر روی ایکون GRID از کادر بالای صفحه کلیک میکنیم.
و صفحه ی ترسیم را برای ما مشبک سازی میکند.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
یک سیستم ساده را برای شروع و یادگیری انالیز ها طراحی کردم.
قبل از انالیز و بررسی سیستم تجهیزات مورد استفاده رو توضیح میدم.
ابتدا power gride که مطابق شکل با فلش نشان داده شده همچنین مکان ان در کادر سمت چپ برای انتخاب

power gride: دیماند یا برق مصرفی که از برق منطقه ای دریافت میشود. یا به اصطلاح معادل تونن شبکه با ولتاژ شبکه و توان انتخابی
2-17-2013 10-54-42 PM - Copy.jpg
2-17-2013 10-55-15 PM.jpg
...
معرفی دیگر تجهیزات مورد استفاده.
مطابق رنگهای دو تصویر از کادر و نقشه :
قرمز: کلید فشار ضعیف
ابی:کلید فشار قوی
مشکی: موتور های القایی
بنفش: ترانس
قهوه ای : دو نوع بار به نام lumped load و static load
static load: باری مرجع و تشکیل شده از بار های اهمی و غیر اهمی بدون موتور
lumped load: باری مرجع تشکیل شده از چند بار اهمی و موتوری .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ویرایش مشخصات و پارامتر های هر تجهیز:

همانطور که مشاهده میکنید هر تجهیز دارای مشخصاتی است که بر روی صفحه و کنار ان تجهیز به نمایش درآمده. به منظور ویرایش و یا تغییر این پارامتر ها مطابق شکل عمل میکنیم.
با این قابلیت میتوان تجهیزات متناوب و مستقیم را با رنگ دلخواه از هم متمایز کرد.
میتوان پارامتر ها را تغییر داد به گونه ای که مشخصات دلخواه ما برای هر تجهیز بر روی صفحه نشان داده شود. و از شلوغی بیش از حد جلوگیری شود.(مثلا ولتاژ و مشخصه باسبار_ جریان و مشخصه موتور)

روش تغییر پارامتر ها:
ابتدا از کادر سمت چپ گزینه ای که با فلاش مشخص را انتخاب میکنیم.(display options)

پس از کلیک بر روی گزینه display options صفحه ای مطابق شکل زیر به نمایش در می آید.

دارای سه تپ برای تجهیزات ac و ac-dc و dc است

برای نمایش پارامتر ها میتوان رنگ خاصی را مورد نظر قرار داد.و تجهیزات مستقیم و متناوب را با رنگ های مختلف به نمایش درآورد.
با علامت گذاری هر پارامتر از هر تجهیز و زدن تیک آن پارامتر بر روی صفحه به نمایش در می آید.
برای مثال ID و RATING موتور القایی مطابق شکل بالا تیک خورده اند. و بر روی صفحه نشان داده میشوند.
تیک هر کدام از پارامتر ها زده شود و ان قسمت علامت گذاری شود , آن بر روی صفحه به نمایش در می آید.
برای مثال : در شکل بالا گزینه ID موتور را که با علامت قرمز مشخص شده با کلیک بر روی ان بر میداریم.
و مطابق اشکال زیر ID موتور ها از صفحه ترسیم برداشته و حذف میشود.
مشاهده پیوست 141261مشاهده پیوست 141262

پیوست ها

• 2-26-2013 2-13-54 PM.jpg
    2-26-2013 2-13-54 PM.jpg
    52 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2-26-2013 2-12-51 PM.jpg
    2-26-2013 2-12-51 PM.jpg
    48.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
قابلیت کتابخانه نرم افزار

در این نرم افزار و در ورژن های مختلف تجهیزات بعضی شرکت ها و انواع مدل های ان وجود دارد . چنانچه برند مورد نظر در کتابخانه نرم افزار وجود نداشت و یا مدل خاصی از ان برند مد نظر بود به روش زیر برند مورد نظر را به کتابخانه اضافه میکنیم.
ابتدا از نوار ابزار بالای صفحه از قسمت library میتوان تجهیز مورد نیاز را انتخاب کرد. به عنوان مثال موتور کلید و غیره در این لیست قرار دارد و برای اضافه کردن کلید بر روی کلید و برای اضافه کردن موتور بر روی موتور کلیک میکنیم.
با کلیک بر روی گزینه library و از لیست ایجاد شده و انتخاب تجهیز مورد نظر( در اینجا برای مثال موتور ) و کلیک بر روی ان پنجره ای باز میشود .
مطابق شکل زیر و پنجره ایجاد شده میتوان اقدامات لازم را انجام داد.
http://shp-smp.persiangig.com/etap/3-5-2013 7-35-56 PM.jpg
در پنجره بالا میتوان واحد توان موتور و فرکانس انرا مشخص کرد.
و با انتخاب گزینه ی add و ایجاد شدن پنجره motor name plate library :add میتوان نام کارخانه سازنده و ولتاژ نامی موتور را درج کرد. با کلیک بر روی گزینه okو در نهایت close موتور به کتابخانه اضافه میشود.
همچنین برای اضافه کردن مشخصات دیگر موتور و دیگر تجهیزات از گزینه های دیگر موجود در لیست مطابق روش بالا استفاده میشود.
http://shp-smp.persiangig.com/etap/3-5-2013 7-36-47 PM.jpg

پیوست ها

• 3-9-2013 2-44-07 PM.jpg
    3-9-2013 2-44-07 PM.jpg
    43.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • untitled.jpg
    untitled.jpg
    17.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mmmeee

عضو جدید
ببخشید یه سوالی داشتم
تو این نرم افزار مقاومت متغیر با زمان هم وجود داره؟
هرچه زودتر جواب بدین ممنون میشم

omidheidari

عضو جدید
کمک در مقدار دهی المانها در نرم افزار etap

کمک در مقدار دهی المانها در نرم افزار etap

سلام

من یه شبکه برق رو با etap نسخه 7 شبیه سازی کردم ولی در تنظیک کردن المانهایی مثل باسها و ترانسها مشکل پپیدا کردم. ارورهایی که میده رو نمیدونم چطور رفع کنم .

فایل پروژه رو پیوست کردم.

اگر ممکنه یه جور مقدار دهی بشه که ارور نده ممنون میشم .

یا اگه حوصله ندارین، در مورد ارورها و نحوه برطف کردنشون توضیح بدین هم کفایت می کنه.

مشکرم

پیوست ها

• network_wastewater_treatment.rar
    813.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
لینک دانلود نرم افزار رو بدین.مرسی
خرید کنی بهتره . حجمش بالاست .
حدودا 600 مگا بایت

سلام

من یه شبکه برق رو با etap نسخه 7 شبیه سازی کردم ولی در تنظیک کردن المانهایی مثل باسها و ترانسها مشکل پپیدا کردم. ارورهایی که میده رو نمیدونم چطور رفع کنم .

فایل پروژه رو پیوست کردم.

اگر ممکنه یه جور مقدار دهی بشه که ارور نده ممنون میشم .

یا اگه حوصله ندارین، در مورد ارورها و نحوه برطف کردنشون توضیح بدین هم کفایت می کنه.

مشکرم
ببخشید من این پست شما رو الان دیدم .
کاش خروجیشو اکسل میکردی .!چون من سیستم ندارم الان که بخوام بررسی کنم .
اما نوع ارور رو بنویسی هم بهت میگم .
1-نوع استاندارد رو iec انتخاب کن
2- ویندوز سیستم 64 بیت نباشه
3- درست کرک شده باشه
4-بین باس تا باس بعدی یا ترانس کلید قرار بگیره و متناسب با ولتاژ کلید فشار ضعیف یا متوسط
این احتمالاتی بود که من دادم .

masoodxl

عضو جدید
خرید کنی بهتره . حجمش بالاست .
حدودا 600 مگا بایت
دی وی دی هست؟؟؟؟روی سون نصب میشه؟؟؟

3- درست کرک شده باشه
4-بین باس تا باس بعدی یا ترانس کلید قرار بگیره و متناسب با ولتاژ کلید فشار ضعیف یا متوسط
دوست عزیز در مورد نرم افزار یه پروژه خیلی ساده دارم کمکم میکنی؟؟؟مرسی

masoodxl

عضو جدید
دی وی دی هست؟؟؟؟روی سون نصب میشه؟؟؟
دی وی دی هست؟؟؟؟روی سون نصب میشه؟؟؟خرید کنی بهتره . حجمش بالاست .
حدودا 600 مگا بایت

3- درست کرک شده باشه

masoodxl

عضو جدید
Untitled.jpg

سلام
من نرم افزار ETAP رو نصب کردم،این پیغام رو داد!!!
چکار کنم؟؟؟مرسی

masoodxl

عضو جدید
سلام
این ارور رو موقع باز کردن etap دریافت میکنم!!!
لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنونم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
این ارور رو موقع باز کردن etap دریافت میکنم!!!
لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنونم

اگر به محض باز کردن برنامه این ارور میاد و با کلیک روی اوکی برنامه بسته میشه ویندوز سیستم شما 64 بیته . و شما نمیتونی ورژنی به جز 4 نصب کنی.
غیر از این باشه به درستی کرک نشده

masoodxl

عضو جدید
سلام
نحوه پخش بار تحلیلی و گزارش گیری با نرم افزار etap را برام لطفاً توضیح دهید.متشکرم

masoodxl

عضو جدید
سلام:(
در قسمت گزارش گیری همش صفر نمایش میده!!!
کجای کارم اشتباه بوده؟؟؟مرسی

koroosh_kabir

عضو جدید
اگر به محض باز کردن برنامه این ارور میاد و با کلیک روی اوکی برنامه بسته میشه ویندوز سیستم شما 64 بیته . و شما نمیتونی ورژنی به جز 4 نصب کنی.
غیر از این باشه به درستی کرک نشده
دوست من
ورژن 11 بدون مشکل در ویندوز 7 نسخه 64 بیتی کار میکنه.

juvefans

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
باتشکر از تاپیک بسیار مفید ، خواهشمندم در صورت امکان برخی از تصاویر که در پستهای انتهایی صفحه اول وجود دارند که از سرور سایت آپلود شده پاک شده اند رو دوباره آپلود نمایید .
ممنون :gol:

juvefans

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
لطفا در صورت امکان روش صحیح وارد کردن اطلاعات ژنراتور و خطوط انتقال هوایی رو بنویسید .:gol:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
انالیز پخش بار متقارن

انالیز پخش بار متقارن

یک سیستم دلخواه در نظر بگیرید

برای انالیز پخش بار روی ایکون مشخص شده در عکس زیر کلیک کنید .

ایکون هایی در سمت راست صفحه بوجود می آید .
با کلیک بر روی اولین ایکون انالیز پخش بار صورت میگیرد و نتایج در صفحه نمایش به اجرا در می آیند.
گزینه دوم برای real time کردن انالیز هاست. به این معنی که در هنگاه انالیز پخش بار هر تغییر که روی سیستم بوجود امد را در نظر بگیر و خودکار پاسخ بدهد. و نه اینکه از انالیز خارج شود.
ایکون کنار ستاره سبز رنگ برای report یا گزارش گرفتن است. از این قسمت میتوان نتایج همه محاسبات را مشاهده و ذخیره کرد.
ایکون کنار ستاره ابی رنگ نشان میدهد که بر روی صفحه نمایش پس از اجرای انالیز چه نتایجی رویت شوند .همچنین میتوان رنگ بندی نتایج و تجهیزات و امور گرافیکی را انجام داد.

اما بعد از رسم سیستم مورد نظر و قبل از اجرای انالیز پخش بار باید اطلاعاتی برای پخش بار به سیستم داده شود.که برای وارد کردن این اطلاعات از ایکون زیر study case استفاده میکنیم.

......

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
انالیز پخش بار متقارن

انالیز پخش بار متقارن

با کلیک بر روی edit study case وارد محیط زیر میشویم.
ابتدا تپ سوم یعنی alert را بررسی میکنیم..
در اینجا حد پایین و بالای تجهیزات را معرفی میکنیم. چنانچه پس از اجرای انالیز تجهیزی را اشتباه انتخاب کرده باشیم و یا مقدار دهی آن اشتباه باشد و یا از محدوده هایی که در صفحه زیر مشخص میکنیم خارج شود نرم افزار مشخص میکند و اعلام اخطار میکند.مثلا در اینجا هر پارامتر مربوط به باس یا کابل اگر از 100% مقدار معرفی شده (مقدار دهی شده ) بیشتر شود و یا از 95% آن مقدار, کمتر شود نرم افزار اعلام اخطار میکند.
توجه کنید که بر روی ایکون auto display کلیک کنید تا فعال شود.

بعد از آن تپ info را بررسی میکنیم.
اطلاعات فنی سیستم
در قسمت متود مشخص میشود که از چه روشی برای محاسبه پخش بار استفاده شود (برای شناخت بیشتر, کتاب بررسی سیستم های قدرت احد کاظمی پیشنهاد میشود)
تعداد تکرار در این قسمت با 99 مشخص شده و ضریب همگرایی 0.0001
option مشخص میکند که در همه محاسبات همیشه مقداری که کاربر مشخص کرده در نظر گرفته شود یا مقدار حقیقی باس.
update مشخص میکند که پس از هر نتیجه یابی چه پارامتر هایی تغییر کنند و با مقدار جدیدی که در نتیجه جدید بدست امده به روز شوند. برای تعیین هر پارامتر نیاز است که تیک آن زده شود

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مقدار دهی power gride
شبکه قدرت.
برای استفاده از هر شبکه قدرت باید معادل تونن آن را داشته باشیم
با دو بار کلیک بر روی گراید صفحه زیر نشان داده خواهد شد
به صورت خلاصه , (و حزییات دقیق تر در پست های بعدی) در تپ rating مقدار ولتاژ منبع یا گراید مشخص میشود.

در تپshort circuite در قسمت grounding نشان میدهید که سیستم سه سیمه است یا 4 سیمه . در شکل زیر سیستم سه سیمه است و کافی است بر روی ایکون مثلث کلیک کنید تا به ستاره تبدیل شود.

همچنین در قسمت sc rating باید قدرت اتصال کوتاه منبع و مقدار x/r مشخص شود.

تا این مرحله گراید یک سیستم مقدار دهی و اماده برای انالیز پخش بار میباشد.

بالا