تاپیک بررسی سوالات کنکور درس مدارهای الکتریکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
با سلام و عرض ادب خدمت تمام دوستان عزیز

لازم دونستم برای انسجام و نظم بیشتر،تاپیکی برای بررسی سوالات کنکور درس مدار ایجاد کنم

قبل از هرچیز از شما عزیزان خواهش میکنم ک سوالات رو کامل بررسی کنید و تمرکزتون روی تمام سوال و مفهومش باشه و ب رد گزینه و رسیدن ب جواب اهمیت کمتری بدید.

و نظرتون رو ب صورت مفصل درباره خواسته های سوال و پاسخش با پرداختن کامل ب مفاهیم بیان کنید.

در آخر هم ازتون خواهش میکنم با توجه به طولانی شدن نوشته های شما عزیزان،(ب دلیل توضیح مفصل)از پرداختن ب موضوعات کم اهمیت جدا خودداری کنید و در صورت تمایل پاراگراف ها رو از هم جدا کنید تا ب خواناتر شدن نوشته ها کمک بیشتری بکنه!

در آخر هم برای تمامی شما عزیزان آرزوی موفقیت میکنم:gol:

یه برقی

عضو جدید
نقد و بررسی سوالات کنکور کارشناسی ارشد برق 90 با حضور مدار من های باشگاه

نقد و بررسی سوالات کنکور کارشناسی ارشد برق 90 با حضور مدار من های باشگاه

به نام خدا
خب طی قراری که قبلا گذاشته بودیم از امروز یکشنبه تا سه شنبه
به بررسی تمام تست های مدار برق 90 می پردازیم

هر فردی که توی هر تستی فکر میکنه را هحل بهتری سراغ داره بیاد و شروع کنه.....
.
پیشاپیش از همکاری همه ی شما ممنونم.....

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان

ب نظرم سختترین کنکور مدار توی 4سال اخیر 91 بود،نظر شما چیه؟؟

متاسفانه من این سه سوال رو تقریبا از پایه مشکل دارم،میشه با توضیحات مفهومی و کاملتون بهم کمک کنید؟؟

48.jpg

ممنونم

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان

ب نظرم سختترین کنکور مدار توی 4سال اخیر 91 بود،نظر شما چیه؟؟

متاسفانه من این سه سوال رو تقریبا از پایه مشکل دارم،میشه با توضیحات مفهومی و کاملتون بهم کمک کنید؟؟

مشاهده پیوست 188929

ممنونم

سوال 1:

با فرض ولتاژ اولیه ی V0 و پیدا کردن ثابت زمانی معادله ی ولتاژ دو سر خاژن رو می نویسی.انرژِی خازن از رابطه ی 1/2CV^2 به دست میاد.

نسبت ولتاژ ها رو از رابطه ی انرژی که حالت ثانویه اش نصف حالت اولیه اس پیدا میکنی.

تو معادله ی ولتاژ خازن مقدار ولتاژ ثانویه که نسبت به اولیه بدست آوردی رو قرار میدی.V0 از دو طرف ساده می شن و با یه سری عملیات ریاضی ظرفیت خازن به دست میاد

سوال 2:

کافیه به جای گرافی که داریم یه مدار معادل رسم کنی.فرض کن تو هر شاخه یه مقاومت داریم.شاخه ی سوم اتصال کوتاهه پس ولتاژش صفره.

V1=V2

I1=-I2

اگه بخوایم این رابطه رو روی محور نشون بدیم به یه محور 4 بعدی احتیاج داریم که محور ولتاژ ها و جریان هاش تو مبدا همدیگرو قطع می کنن.

به خاطر شیب قرینه ی ولتاژ ها و جریان ها پس ولتاژ ها روی خط عمود بر صفحه ی جریان ها هستن

سوال 3:

به خاطر ایده آل بودن اپ امپ V1=V2،پایه های ورودی اپ امپ جریان نمی کشن اما این به این معنی نیست که پایه ی خروجی هم جریان نکشه.

به همین دلیل I2 با I1 برابر نیست.با یه KCL از گره ی شماره ی 2 و یه KVL از ورودی به خروجی رابطه ی بین V1 و I1 با V2 و I2- بدست میاد

samin_m

کاربر ممتاز
تو معادله ی ولتاژ خازن مقدار ولتاژ ثانویه که نسبت به اولیه بدست آوردی رو قرار میدی.V0 از دو طرف ساده می شن و با یه سری عملیات ریاضی ظرفیت خازن به دست میاد

والا من اینجا رو متوجه نشدم ولی...

وقتی معادله دیفرانسیل حاکم بر مدار رو مینویسم،v=e^(at)+b میخواستم ببینم این مقدار ثابت b رو از کجا بدستش بیارم؟

600ali

عضو جدید

وقتی معادله دیفرانسیل حاکم بر مدار رو مینویسم،v=e^(at)+b میخواستم ببینم این مقدار ثابت b رو از کجا بدستش بیارم؟

دوست عزیز اصلا نیازی نیست معادله خازن رو از معادله دیفرانسیل بدست بیاری از روش نظری بنویس. ولتاژاولیشو V0 در نظر بگیر ولتاژ بینهایتش هم صفر میشه چون منبع مستقل نداره . بعد از دوسر خازن مقاومت معادل بگیر و تو فرمول قرار بده. بعد به همون صورتی که آقای freddy-elec گفتن حل کن

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

شما تو مدار منبع مستقل نداری.پس نباید هم انتظار داشته باشی که ولتاژ دو سر خازن بعد از گذشت زمان زیاد چیزی جز صفر شه.پس b صفر هستش

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا