<تاپيک ويژهء ابزار دقيق >

mohamad_a226

اخراجی موقت
تو سایت www.engineers.ffh.ir در مورد ابزار دقیق مقاله ای ارایه شده و خیلی از مقاله های دیگه از جمله درباره فلومترها و... طیق گفته مدیر بخش بزودی در سایت قرار میگیره

dehsary

عضو جدید
سلام.فایل ISA_S20 رو براتون می فرستم . امیدوارم که مفید باشه.با آرزوی موفقیت.

پیوست ها

• S_20.PDF
    1.9 مگایابت · بازدیدها: 0

fefelian

عضو جدید
راهنمایی در مورد دستگاه های ابزار دقیق و اتوماسیون

راهنمایی در مورد دستگاه های ابزار دقیق و اتوماسیون

سلام و خسته نباشید.
از دوستان اگر کسی در مورد دستگاه های ابزار دقیق و کارکرد و کالیبراسیون و عیب یابی و سیستم های کنترلی ونرم افزار های موجود سوالاتی داشته باشند من در خدمتم.

maverick

عضو جدید
با سلام :smile:
برای شروع ، چند تا سئوال داشتم :)
1- اسکادا چیه ؟
2- چه جوری میشه خطای ترانسمیترهای فشار رو با استفاده از هارت صفر کرد باید از گزینه سنسور تریم استفاده کرده یا روش دیگه ای داره ؟
3- HIMA دقیقاٌ توی DCS چه میکنه ؟ F&G روشه یا ESD یا هردو ؟ استاندار خاصی برای اینکار هست ؟
4- خطای ترانسمیتهای دما رو چطوری میشه با هارت صفر کرد ؟باید آفست تنظیم کنیم ؟

شاد باشید

glongo

عضو جدید
سلام FARZIN جان
از اشنایی با شما خوشحالم
مثل اینکه با هم همکاریم.
من در بوشهر تدریس ابزاردقیق دارم.

maverick

عضو جدید
با سلام :smile:
من که انقدر جواب سئوالام رو تو این تاپیک گرفتم که دارم منفجر میشم ! بابا دریغ از یه ریپلای :wallbash:

همه میان میگن " فلانی هستم تخصصم اینه خوشحال میشم کمک کنم " و بعدش هم بای بای ، مثل اینکه باید خودم به خودم کمک کنم !

خب اسکادا تا اونجا که من فهمیدم اینه :

اسکادا چیست؟ (SCADA )
اسکادا (SCADA ) مخفف کلمات Supervisory Control And Data Acquisition به معنی کنترل سوپروایزری (نظارت مدیریتی) و اخذ داده ها می باشد. همانطور یکه از اسم آن پیداست اسکادا به یک سیستم کنترلی گسترده اشاره دارد. سیستم های اسکادا برای نظارت و یا کنترل پروسس های شیمیایی و یا حمل و نقلی در سیستم هایی نظیر تامین آب شهری، کنترل نیروی برق، انتقال و توزیع آن، لوله های گاز و نفت و بسیاری پروسس های توزیع شده دیگر استفاده می شوند.

مفاهیم سیستم

یک سیستم اسکادا شامل سیگنال های ورودی/خروجی، کنترلگرها، HMI، شبکه ها، ارتباطات، پایگاه های داده و نرم افزار می باشد.

کلمه اسکادا معمولا نشان دهنده یک سیستم مرکزی است که نظارت و کنترل یک سایت کامل و یا یک سیستم توزیع شده در فواصل زیاد (در حد چندین کیلومتر) را برعهده دارد. عمده عملیات کنترل سایت عملا به صورت اتوماتیک توسط Remote Terminal Unit (RTU) ویا به وسیله Programmable Logic Controller (PLC) انجام می شود.
توابع کنترلی میزبان معمولا به عبورکردن از سایت پایه یا قابلیت های سطح نظارتی محدود می شوند. به عنوان مثال یک PLC می تواند جریان آب خنک کننده قسمتی از یک پروسه صنعتی را کنترل کند؛ در حالی که سیستم اسکادا می تواند به کاربر اجازه دهد که تنظیمات کنترلی جریان را تغییر دهد و می تواند اجازه نمایش و یا ثبت هر اعلان خطری (آلارم) نظیر کاهش جریان یا افزایش دما را صادر نماید. بازخورد (فیدبک) حلقه کنترلی درون PLC یا RTU بسته شده است و سیستم اسکادا بر بازده کلی این حلقه نظارت دارد.

جمع آوری اطلاعات از سطح RTU یا PLC شروع می شود و این مرحله، خواندن مقادیر و حالات دستگاه های جانبی متصل به اسکادا را شامل می شود. سپس داده ها کامپایل شده و به فرمت قابل استفاده برای کاربر اتاق کنترل که از Human Machine Interface (HMI) استفاده می کند؛ در می آید.
اتاق کنترل تصمیم های لازم را که گاه ممکن است باطل کننده فرمانهای عملیاتی موجود در RTU یا PLC باشد را بر اساس این داده ها صادر می نماید. این داده ها همچنین می توانند برای یک سیستم ثبت اطلاعات ذخیره شوند که معمولا این سیستم یک سیستم مدیریت پایگاه داده است که از امکان ایجاد نمودار و سایر روشهای تحلیل اطلاعات برخوردار است.

سیستم های اسکادا عموما یک پایگاه داده توزیع شده را پیاده سازی می کنند که معمولا به آن با نام پایگاه تگ ها اشاره می شود. این پایگاه داده شامل عناصر اطلاعاتی است که تگ یا نقطه نامیده می شوند. یک نقطه نشان دهنده یک مقدار ورودی یا خروجی نظارت شده یا کنترل شده به وسیله سیستم است.
نقاط می توانند نرم یا سخت باشند. یک نقطه سخت نشان دهنده یک ورودی یا خروجی عملی متصل به سیستم است در حالی که یک نقطه نرم نشان دهنده نتیجه منطقی و عملیات محاسباتی بر روی دیگر نقاط نرم یا سخت است. مقادیر نقاط معمولا به صورت مقدار- برچسب زمانی ذخیره می شوند (مقدار و برچسب زمانی هنگامی که نقطه ضبط یا محاسبه می شود). یک رشته از ترکیب مقدار-برچسب زمان تاریخچه نقطه مورد نظر می باشد. مرسوم است که علاوه بر اینها اطلاعات دیگری نیز ذخیره گردد نظیر مقادیر ثبات های PLC ، توضیحات و اطلاعات اخطاری.

می توان یک DCS یا سیستم SCADA را بطور کلی از یک تولید کننده سیستم های کنترلی نظیر شرکت ABB خرید ویا اینکه قطعات سخت افزاری و بسته های نرم افزاری را از تولید کننده های مختلف خرید و آنها را سرهم نمود.

به نقل از :
http://www.forum.microrayaneh.com/viewtopic.php?f=10&t=87

شاد باشید

automoshaver

عضو جدید
سنسور فشار

سنسور فشار

با سلام
برای اندازه گیری فشار باید از سنسورهای فشور استفاده کرد
در این مورد من با BD SENSORS کار کرده ام
برای داشتن اطلاعات بیشتر و یا خرید سنسور فشار از تماس با بنده دریغ نفرمایید
02516670778 موحدی

shadab81

عضو جدید
با سلام
اگه میشه چند مدل ارتعاش سنج با سنجش فرکانس از حدود 10 هرتز با حداقل قیمت به من معرفی کنید برای کار پایان نامه ام میخوام. البته اگه زیر 10 هرتز هم میشناسید معرفی کنید. برای کار پایان نامه دوستم میخوام.

sadegh_akbari

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
لطفا اگر در خصوص مدارك مهندسي اطلاعاتي نظير cause & Effect، I/O list، Instrument Index و ... اطلاعاتي دارين لينك دهيد . متشكرم

maverick

عضو جدید
با سلام :)
instrument index شامل تمام اینسترومنها و سیگنالهای موجود در سیستم هست ، logic Diagaram فقط مربوط به DCS میشه و منطق پیاده شده تو DCS رو نشون میده Loop Diagaram خیلی بدرد ابراز دقیق میخوره و موقعیت اینسترومت توی فیلد به JB , از JB به مارشالینگ و شماره نایفها و فیوزها و حتی در برخی موارد بریرها رو هم داره I/o list شامل تمام سیگنالهای ورودی و خروجی سیستم مثل DI ، DO َ، AI ، AO و سیگنالهای اینترفیس میشه Circuit Diagram مثل Loop Diagaram هست فقط مربوط به توربینه (البته تو ایستگاههای تقویت فشار گاز رو میدونم ) در مورد cause & Effect هم چیزی نشنیدم تا به حال

شاد باشید

sadegh_akbari

عضو جدید
دوست عزيز اگر كتابي يا فايلي در خصوص مدارك مهندسي نظير cause & Effect، I/O list، Instrument Index و ... اطلاعاتي دارين لينك دهيد . متشكرم

امیر کیا

عضو جدید
ابزار دقیق

ابزار دقیق

سلام به همه دوستان
درخصوص دوستانی که در زمینه ابزار دقیق در صنعت نفت وگاز سوالاتی مطرح کرده اند این عزیزان می توانندبه IPS-IN (Iranian Petroleum Standard مراجعه نمایند در این استاندارد به زبان انگلیسی کلیه استانداردهای ابزار دقیق در صنعت نفت وگاز آورده شده است/.
با امید موفقیت

ممکنه سایت مفیدی در زمینه ابزار دقیق معرفی کنید
با تشکر

امیر کیا

عضو جدید
ابزار دقیق

ابزار دقیق

با سلام:
کمی مشغولیت کاری و فکری داشتم که نتونستم بیام و در خدمت دوستان باشم!ولی دلرم یک سری اطلاعات دسته بندی شده و کلی در مورد ثجهیزات ابزار دقیق جمع و جور میکنم که حتمآ در اختیهر دوستان میذارم

لطفا سایت مفید در زمینه ابزار دقیق معرفی کنید
با تشکر

امیر کیا

عضو جدید
ابزار دقیق

ابزار دقیق

سلام و خسته نباشید.
از دوستان اگر کسی در مورد دستگاه های ابزار دقیق و کارکرد و کالیبراسیون و عیب یابی و سیستم های کنترلی ونرم افزار های موجود سوالاتی داشته باشند من در خدمتم.

اگر در مورد کاتالوگ های ca01 اطلاعاتی دارید لطفا راهنمایی کنید
با تشکر

farizin

عضو جدید
آخ جووووووووون!!!
تاپیک خودم:)
راستی کسائی که تو صنایه نفت و گاز کار میکنند (مثل من ) ..ت بحث و بررسی تجهیزات ابزار دقیق یه پارامتر و استاندارد مهم دیگه رو هم در نظر میگیرند
IEC 60079- Explosion Proof apparatus ...
یعنی استاندارد تجهیزات ضد انفجار
از دوستان اگه کسی مقاله فارسی یا انگلیسی خوبی تو این زمینه داره...شدیداً استقبال میشه
راستی یه سوال راجع به کار بردن کابلهای قدرت تو میدان های گازی دارم که به کار بردنش تحت چه شرایطی و با چه استانداری درسته؟؟؟
دوستای عزیز اگه کسی بصورت تخصصی تو زمینه وسایل EX کار کرده...یه ندایی بده

farizin

عضو جدید
از دوستاني كه در خصوص hook up مطالبي دارند ، لطفاً راهنمايي كنند

این نوع نقشه ها نشون میدند که یه وسیله ابزار دقیقی مثل نمایشگرهای دما یا فشار یا شیرهای کنترل دقیقا چطور باید به مسیر ها یا مخازن وصل بشند تا اعداد رو به شکل صحیح نشون بدند.
فکر کنم...اگه تو نت جستجو کنین چند تا نقشه HOOK UP گیرتون بیاد;)
انواع نقشه ها : PFD يا PROCESS FLOW DIAGRAM :
نقشه ای است که مسير اصلی فرآيند و فرآيند های اصلی واحد را نشان ميدهد.در اين نقشه ها به جزئيات پرداخته نمی شود.نمايش دستگاهها در اين نقشه ها بصورت شماتيک است.
P&I D يا PIPING & INSTRUMENTATION DIAGRAM:
نقشه ای است دقيق تر از PFD با رعايت به نسبه بيشتر نسبت طول لوله ها به هم و همچنين با نمايش مکان ابزار دقيق روی مسير های فرآيند.نمايش دستگاهها در اين نقشه ها از همه انواع نقشه ها دقيق تر است.
ِISOMETRIC DIAGRAM:
نقشه ای است که در آن ارتفاع و جهت مسير ها نسبت به هم مشخص است و شبيه به نقشه های سه بعدی است.نمايش دستگاهها در اين نقشه ها خيلی خيلی ساده است.
LOOP DIAGRAM :
به منظور تست و آزمايش حلقه های کنترلی در زمان پيش راه اندازی استفاده می شوند.
HOOK UP :
به منظور نصب دقيق ابزارد و دستگاهها مورد استفاده قرار می گيرد.
PIPING :
فقط مسير لوله ها در ايم نقشه مشخص است و برای دنبال کردن دقيق مسير لوله ها مورد استفاده قرار می گيرد.

آخرین ویرایش:

farizin

عضو جدید
آخ جووووووووون!!!
تاپیک خودم:)
راستی کسائی که تو صنایه نفت و گاز کار میکنند (مثل من ) ..ت بحث و بررسی تجهیزات ابزار دقیق یه پارامتر و استاندارد مهم دیگه رو هم در نظر میگیرند
IEC 60079- Explosion Proof apparatus ...
یعنی استاندارد تجهیزات ضد انفجار
از دوستان اگه کسی مقاله فارسی یا انگلیسی خوبی تو این زمینه داره...شدیداً استقبال میشه
راستی یه سوال راجع به کار بردن کابلهای قدرت تو میدان های گازی دارم که به کار بردنش تحت چه شرایطی و با چه استانداری درسته؟؟؟
یه سوال اساسی؟؟!!
اساتید محترم
یکی میتونه با دلیل شرح بده کدوم نوع از تجهیزات الکتریکی EX نیاز به Barrier دارند؟؟؟
مثلا یه تجهیز که EEXd هست احتیاج به Barrier داره یا نه؟؟؟

sadegh_akbari

عضو جدید
كتاب يا مرجعي براي اطلاعات بيشتر درخصوص مستندات كنترل و ابزار دقيق كسي سراغ ندارد؟

kok

عضو جدید
با سلام اطلاعات كاملي راجه به استاندارد namur مي خواستم .اصلاً چي هست؟
توي proximity switch ديدم

silver6527

عضو جدید
با سلام

با سلام

با سلام دوستان من هادی دانشجوی مهندسی کنترل ابزار دقیق هستم ، هر مطلبی که در مورد ابزار دقیق داشتم در این بخش به اشتراک میذارم;)

reza754

عضو جدید
كنترل دگهاي دريايي

كنترل دگهاي دريايي

دوستان سلام :
تحقيقي درباره كنترل دگهاي دريايي يا فلومترهاي توربيني(درمقطع متغير) ميخواهم(البته اگر باعكس باشد بهتر است) اگر دوستان ياري كنند ممنون ميشوم
آدرس ايميل من:
rnoorizadeh@yahoo.com
حتي اگر براي فروش كتاب يا جزوه جايي را ميشناسيد لطف كنيد وراهنمايي كنيد
ممنون

farizin

عضو جدید
بهترین مرجع ابزار دقیق
(اونایی که واقعا ابزار دقیقی و کنترلی هستند، میدونند این کتاب چه جواهری هست)

کتاب 1
کتاب 2

آخرین ویرایش:

reza754

عضو جدید
دگهاي دريايي

دگهاي دريايي

فرزين عزيز من از ابزار دقيق سررشته اي ندارم واين تحقيق را براي يكي از دوستان كه به اينترنت دسترسي نداره ميخوام

farizin

عضو جدید
رضا جان ،در باره فلومترهای توربینی در زبان فارسی اطلاعات واقعا اندکی هست..اما با کمی جستجو در گوگل میتونی کلی اطلاعات خوب کسب کنی.
در ضمن اون مجموعه در پاسخ به سوال شما نبود، من حدود دو،سه سالی بود دنبال این کتاب میگشتم.اگه اینترنت پرسرعت دارین داونلود کنین و ببین چه کتابیه;)

lovehooman

عضو جدید
با سلام دوستان من هادی دانشجوی مهندسی کنترل ابزار دقیق هستم ، هر مطلبی که در مورد ابزار دقیق داشتم در این بخش به اشتراک میذارم;)
سلام هادي عزيز
ممنون ميشم كتاب يا جزوه اي كه بتونم تو كنكور كارداني به كارشناسي گرايش كنترل براي درس كنترل خطي استفاده كنم مي خواستم ممنون ميشم به اطلاع بديد
آدرسم اينه : hn1356@gmail.com

snow berry

مدیر بازنشسته
سوال

سوال

سلام.
لطفا در رابطه با RTD , PT100 من رو راهنمایی کنید.یه سری اطلاعات در رابطه با انواع و خصوصیاتشون لازم دارم.
با تشکر
snow berry

mehrdad254

عضو جدید
سلام.
لطفا در رابطه با RTD , PT100 من رو راهنمایی کنید.یه سری اطلاعات در رابطه با انواع و خصوصیاتشون لازم دارم.
با تشکر
snow berry

سلام منم تازه تو یه شرکت از پیمانکارای شرکت نفت مرکزی مشغول به کار شدم
امیدوارم بتونم به کمک دوستان هر روز هر چه بیشتر تو این زمینه مطالب جدید یاد بگیرم و در صورت امکان در اختیار بقیه قرار بدم.

RTD یا resistance temperature detector سنسورهای دما هستند که از خاصیت تغییر مقاومت فلزات یا نیمه هادی ها برای اندازه گیری دما استفاده میکنند.
مقاومت فلزات با افزایش دما بیشتر میشه و به PTC یا positive temperature coefficient معروفند
و مقاومت نیمه هادی ها با افزایش دما کاهش پیدا میکنه و به اصطلاح NTC هستند تو صنعت RTD های از نوع NTC به ترمیستور معروفند .
PTCها چون مقاومت کوچکی دارند نسبت به مقاومت سیم رابط حساس هستند و برای پایین آوردن این خطا از نوع سه و چهار سیم استفاده میشه که سیم حامل جریان و سیم های اندازه گیری ولتاژ از هم جدا میشوند تا تاثیر افت ولتاژ سیم رابط به حداقل برسه .
در ضمن PT100 یه نوع PTC هست;)

آخرین ویرایش: