تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

امیر 1224

عضو جدید
با سلام. دوستان من قصد دارم تاثیر جریان باد روی حوضچه های ته نشینی توی تصفیه خانه آب شبیه سازی کنم. میشه راهنمایی بفرمایید.
سپاس
nدقیقتر مشخص کن چه پارامترهایی رو می خوای بررسی کنی؟ اثر چه گزینه هایی از بادرو روی چه چیزهایی از حوضچه؟
مقاله هم اگه چنتا پیدا کنی خیلی می تونه راهنماییت کنه

danny1992

عضو جدید
nدقیقتر مشخص کن چه پارامترهایی رو می خوای بررسی کنی؟ اثر چه گزینه هایی از بادرو روی چه چیزهایی از حوضچه؟
مقاله هم اگه چنتا پیدا کنی خیلی می تونه راهنماییت کنه
تاثير جريان باد روي سطح آب توي حوضچه كه باعث شكل گيري جريان توي حوضچه ته نشيني ميشه. در اصل اثر باد روي راندمان ته نشيني.

wr25nxz

عضو جدید
مدل سازی به روش المان مرزی

مدل سازی به روش المان مرزی

باسلام خدمت دوستان گرامی
من میخواستم یک استوانه غوطه ور درون آب را با روش المان مرزی مدلسازی کنم،به نظرتون از چه نرم افزاری استفاده کنم و اگر فایل آموزشی یا منبعی رو میشناسین ممنون میشم راهنمایی کنین.
باتشکر

omid_9169

عضو جدید
سلام مهندس خسته نباشید
یک سوال از خدمتتون در مورد فلوئنت دارم
دایما اخطار floating point error:invalid number میده راه حل چیست؟
برای تعریف نانوسیالات عایا باید بصورت دستی خواص را وارد کنم؟
و اینکه عایا مش بندی زیر که عکس را الصاق میکنم درست است زیرا در صفحه بالایی ورودی نازل داریمIMG_20170409_102458.jpgIMG_20170409_102502.jpg

امیر 1224

عضو جدید
سلام مهندس خسته نباشید
یک سوال از خدمتتون در مورد فلوئنت دارم
دایما اخطار floating point error:invalid number میده راه حل چیست؟
برای تعریف نانوسیالات عایا باید بصورت دستی خواص را وارد کنم؟
و اینکه عایا مش بندی زیر که عکس را الصاق میکنم درست است زیرا در صفحه بالایی ورودی نازل داریممشاهده پیوست 261957مشاهده پیوست 261958

خطاری که میده مربوط به این است که یا توی حل به تقسیم به صفر میرسه، یا توی محاسبات به پارامتری برخورد میکنه که وجود نداره و یا اشتباه تعریف شده.
شما که udf چیزی استفاده نکردی؟ خواص سیالت را چطوری تعریف کردی؟
در مورد قسمت بعد سوالت باید بگم بستگی به فرضت درمورد نانوسیالت داره که آیا نانوسیالت را پایدار و یکنواخت در نظر گرفتی یا خیر
و در آخر این شبکه را برای جریات جت آزاد تعریف کردی؟ دقیق از رو تصویر نمی تونم بگم ولی به نظرم شبکه ی خوبی نیست و بیش از اندازه درشته
ا

omid_9169

عضو جدید
نحوه استفاده از عدد رینولدز در نرم افزار

ایا باید سرعت متناظر با اون عدد رینولدز زو قرار بدیم؟

Alireza_vortex

عضو جدید
سلام دوستان،

من میخوام نرم افزار Fluent رو یاد بگیرم . کسی منیع آموزشی (کتاب ، سایت و ..) میشناسه که به من معرفی کنه ؟

خیلی ممنون

تندرست

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم . میشه با استفاده از توابع تعریفی فلوئنت udf رو در notepad با پسوند فایل.c نوشت و در فلوئنت Interpret کرد ؟یا حتما باید نرم افزارvisual studio رو نصب کرد؟

تندرست

عضو جدید
سلام دوستان،

من میخوام نرم افزار Fluent رو یاد بگیرم . کسی منیع آموزشی (کتاب ، سایت و ..) میشناسه که به من معرفی کنه ؟

خیلی ممنون

سلام . کتاب شبیه سازی عددی با نرم افزار فلوئنت تالیف و ترجمه محمد امین دهقانی سانیج از مبتدی شروع کرده رو تهیه کنید به من که خیلی کمک کرد . البته اگه Tutorial Guide فلوئنت را دانلود کنید و مثالاشو بخونید هم عالیه

امیر 1224

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم . میشه با استفاده از توابع تعریفی فلوئنت udf رو در notepad با پسوند فایل.c نوشت و در فلوئنت Interpret کرد ؟یا حتما باید نرم افزارvisual studio رو نصب کرد؟

بله میشه اینکارو کرد. البته یک سری از توابع الزاما نیاز به کامپیل دارند. و نکته دیگه در روش Interpret شما قادر به محاسبه برنامه های با نیاز به ذخیره حافظه نیستید و برنامتون باید مستقل باشد.

sadeghsmn

عضو جدید
سلام دوستان . لطفا کسی میتونه برای طراحی برج حنک کن تر در نرم افزار فلوینت و گمبیت به من کمک کنه .؟
اگر فایل یا جزوه ای باشه که بتونم ازش کمک بگیرم یا خود فرد منو راهنمایی کنه . لطفا لطفا

sadeghsmn

عضو جدید
سلام .
من میخوام برج خنک کن تر طراحی کنم ولی نمیتونم با جزییات کنار بیام .
لطفا کسی میتونه راهنماییم کنه؟
گمبیت و فلوینت رو در حد مقذماتی بلدم .

sadeghsmn

عضو جدید
سلام .

sadeghsmn

عضو جدید
سلام .

MMontazar

عضو جدید
با سلام
دوستان کسی در مورد نحوه شبیه سازی نانوسیالات در فلوئنت اطلاعات داره؟

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
دوستان کسی در مورد نحوه شبیه سازی نانوسیالات در فلوئنت اطلاعات داره؟

ین کار به روش های مختلفی انجام میشه:
ساده ترین اون مدل سازی نانوسیال به صورت تک فاز همگن هست که از طریق معادلات تجربی خواص معادلی برای سیال بدست آمده و در محاسبات استفاده می شود.
روش دیگر روش غیر همگن هست که این خودش به چند صورت انجام میشه و در این روش میزان غلظت نانوذرات در سیال پایه در نقاط مختلف تخمین زده میشه
ا

ma_ta65

عضو
با سلام
مسئله ای که من باهاش در گیرم این است که می خواهم ورود هوای گرم به داخل یک محفظه سرد را هنگامی که درب محفظه باز می شود را شبیه سازی نمایم. هنگامی که درب باز می شود مرز بین دو هوای گرم و سرد را چه نوع شرط مرزی در نظر بگیرم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

sargordan

عضو جدید
سلام
من دارم نانوسیال رو در یک میکروکانال با روش dpm مدل سازی میکنم . مشکلم اینه که انتقال حرارت اصلازیاد نمیشه ( حتی با درصد حجمی 4%) . دو تا سوال دارم :
1. نحوه محاسبه mass flow rate در بخش injection در مدل dpm چطور است ؟
2. اگر از تزریق surface استفاده کنم تعداد ذرات محدود به تعداد سلول های صفحه تزریق است . من یکجا خوندم مهم نیست تعداد ذرات چند تا است چون این تعداد ذرات عددی هستند و هر ذره عددی معرف چندین ذره واقعی است و لازمه فقط mass flow rate رو درست وارد کنیم . ایا این حرف درسته ؟؟!
واقعا ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
مسئله ای که من باهاش در گیرم این است که می خواهم ورود هوای گرم به داخل یک محفظه سرد را هنگامی که درب محفظه باز می شود را شبیه سازی نمایم. هنگامی که درب باز می شود مرز بین دو هوای گرم و سرد را چه نوع شرط مرزی در نظر بگیرم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
این کاملا بستگی داره که شما درب محفظه را چطور بخواهی باز کنی. اگه فرض کنی که درب محفظه کاملا ناگهانی باز شده مثلا یک لایهی نازکی بوده و پاره شده میتونی با تعریف شرط اولیه دما این کار را انجام بدی ولی اگه می خواهی اثر باز شدن درب را مشاهده کنه باید از UDF و دینامیک مش استفاده کنی

Bk1366

عضو جدید
سلام
بببخشید میخواستم بدونم برای شبیه سازی تبخیر و چگالش در یک محفظه بسته با استفاده از مدل vof ایا نیازی به نوشتن udf هست ؟
در کف محفظه آب به عمق 4 سانتی متر وجود داره گه با گرفتن حرارت که به صورت یه شار ثابت اعمال شده تبخیر میشه و بوسیله جابه جایی ازاد به سطح بالایی میرسه که دمای کمتری داری و چگالش صورت میگیره .

امیر 1224

عضو جدید
سلام
بببخشید میخواستم بدونم برای شبیه سازی تبخیر و چگالش در یک محفظه بسته با استفاده از مدل vof ایا نیازی به نوشتن udf هست ؟
در کف محفظه آب به عمق 4 سانتی متر وجود داره گه با گرفتن حرارت که به صورت یه شار ثابت اعمال شده تبخیر میشه و بوسیله جابه جایی ازاد به سطح بالایی میرسه که دمای کمتری داری و چگالش صورت میگیره .
hc ,
از ورژن 16 فکر کنم به بعد توابع تغییر فاز (تبخیر و تقطیر) به فلوئنت اضافه شده و می تونید از اون ها استفاده کنید

ram_call

عضو جدید
سلام
دوستان انبساط گاز ایده ال (هوا) رو در یک توربین رو دارم شبیه سازی میکنم با گاز ایده آل. قبل از اینکه گاز ایده ال و به دنبالش معادله انرژی رو فعال کنم، شکل جریان خوب هست. بعد از فعال کردن گاز ایده آل پروفیل سرعت در ورودی به شکل توسعه نیافته ای دیده میشه. ضمنا دما درون توربین بیشتر از ورودی میشه که قابل قبول نیست.
توربین رو مثل۲ دیسک در نظر بگیرید یکی میچرخه که همان ام‍‍پلر هست و نیمه دیگری که در نقش کانال هست و ثابته. جریان از ورودی میاد و به صورت ماربیچ جلو میره تا خارج بشه
هم pressure based و هم density based حل کردم که در دومی نتایج بهتر هست اما همون مشکلاتو داره. کسی تجربه مشابه ای در توربوماشین ها و انبساط گاز ایده آل داره یا هرجور نظری که مرتبط باشه ممنون میشم . هندسه توربین هم در شکل نشون دادم در پروفیل سرعت و هم کانتور فشار

پیوست ها

• V2.jpg
    V2.jpg
    27.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • P-Total-DM.jpg
    P-Total-DM.jpg
    26.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

djsaba2010

عضو جدید
با سلام
من قصد شبیه سازی یک محیط نسبتا بزرگ دارم
یه آون با ابعاد 16 در 16 در 5 متر
ورودی هوا گرم از بالا و خروجی از کنار آون
داخل آون 4 عدد لوله به قطر 3 متر و طول 12 متر قرار داده شده است.
تمام دیواره های لوله ها هم با محیط حریان کوپل شده اند.
شرایط مرزی ورودی هم 60000 متر مکعب در ساعت جریان ورودی هوا با دمای 500 کلوین هست. خروجی هم به میزان ورودی تنظیم شده است یه حالت جریان گردشی هوا.
شکل آون رو زمیمه کردم
سوالم اینجاست که با این شرایط و برای حل بهتر باید از کدام معادله ویسکوزیته و چه شرایطی استفاده کنم.
ممنونم
v8id_oven.jpg

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
من قصد شبیه سازی یک محیط نسبتا بزرگ دارم
یه آون با ابعاد 16 در 16 در 5 متر
ورودی هوا گرم از بالا و خروجی از کنار آون
داخل آون 4 عدد لوله به قطر 3 متر و طول 12 متر قرار داده شده است.
تمام دیواره های لوله ها هم با محیط حریان کوپل شده اند.
شرایط مرزی ورودی هم 60000 متر مکعب در ساعت جریان ورودی هوا با دمای 500 کلوین هست. خروجی هم به میزان ورودی تنظیم شده است یه حالت جریان گردشی هوا.
شکل آون رو زمیمه کردم
سوالم اینجاست که با این شرایط و برای حل بهتر باید از کدام معادله ویسکوزیته و چه شرایطی استفاده کنم.
ممنونم
مشاهده پیوست 264498

تخمین تحلیلی تون روی تغییر دما چقدره. ویسکوزیته در درجه اول تابع دما هست بعد تابع اجزای تشکلیل دهنده گاز و بعد فشار. تحلیل من اینه که شما دوتای دومی را ندارید اصلا و فقط اولیه هست که مسئله سازه براتون و باید یه تخمین اولیه به صورت انتگرالی بزنید و بنید حدودا چه تغییر دمایی دارید

YASIN ANARI

عضو جدید
با سلام
بنده می خوام پروفیل جریان و دما رو داخل توربین مدل v94.2 زیمنس شبیه سازی کنم که هندسه پیچیده ای داره.
می خواستم بدونم از چه نرم افزار یاستفاده کنم بهتره؟؟
نرم افزار ansys و نرم افزار cf turbo هستن ولی چون با هیچکدوم کار نکردم نمی دونم کدومارو انتخاب کنم
بعلاوه اگه بخوام تو کارگاه آموزشی در این زمینه شرکت کنم باید تو چکار کنم؟
پیشاپیش از شما ممنونم