تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

hossein21

عضو جدید
سابروتین

سابروتین

سلام

کسی کتاب راهنمای آباکوس انتشارات فدک ایساتیس رو خریده؟

توی این کتاب در مورد سابروتین ها هم توضیح داده یا اینکه فقط سابروتین هارو inp کرده؟

شما را به خدا جواب دهید گیرم

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

کسی کتاب راهنمای آباکوس انتشارات فدک ایساتیس رو خریده؟

توی این کتاب در مورد سابروتین ها هم توضیح داده یا اینکه فقط سابروتین هارو inp کرده؟

شما را به خدا جواب دهید گیرم
دوست عزیز به شما پیشنهاد میکنم که خودتان را درگیر کتابها نکنید.
بهترین کتاب در مورد سابروتین نویسی اباکوس راهنمای خود نرم افزار هست.

موفق باشید.

mousa Foadi

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز

من مدلی ساخته ام که چن تا shell دارم که در ارتباط با یکدیگر است.لوله و...

مدلم هم استاتیک هست و این وارنینگ رو میده در همون ابتدا
میشه توضیح بدین برای رفع اون باید چیکار کنم

The general contact domain for modeling contact interactions in Abaqus/Standard has double-sided facets. Initial contact adjustments for resolving gaps and overclosures when a surface with double-sided facets is paired with any surface having double-sided facets may be incorrect. Similarly, adjustments for double-sided surfaces crossing each other may be incorrect and no additional warnings or error messages will be issued. In all these cases, we recommend using single-sided surfaces under *CONTACT INITIALIZATION ASSIGNMENT to handle initial adjustments more precisely and avoid possible convergence problems.

hossein21

عضو جدید
UMAT

UMAT

دوست عزیز به شما پیشنهاد میکنم که خودتان را درگیر کتابها نکنید.
بهترین کتاب در مورد سابروتین نویسی اباکوس راهنمای خود نرم افزار هست.

موفق باشید.

سلام
اول اینکه از توجهتون به سوالم ممنونم

اما من یک مساله دارو که باید رابطه تنش و کرنش ماده اون غیر خطی باشه
توی ABAQUS user subruotines reference Manual چیزی نتونستم پیدا کنم
لطفا راهنماییم کنیدhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon9.gif

seyyed1989

عضو جدید
دوستان ، من میخوام نمودار لنگر خمشی و نیروی برشی رو برای یک تیر که به صورت wire مدل شده رو بدست بیارم . به نظر شما این روند درسته :: RF های عرضی رو برای هر نود که خود نرم افزار میده در خروجی حالا هر کدوم رو باید در فاصله نود از تکیه گاه گیر دار ضرب کنیم ؟؟

وبرای نیروی برشی هم RF های عرضی در نود ها همان نیروی برشی هستند؟؟

الکمک یا ایها المهندسون

roudini

عضو جدید
در مدل سازی یک دیوار برشی بتنی جهت مدل کردن میلگرد از دستور solid استفاده کنم بهتره یا wire ؟ با تشکر

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام

سلام

همانطوری که خودتون تو عنوان پست نوشتین بایستی سابروتین UMAT رو کد نویسی کنید.
واسه اینکار بایستی:
1- در هنگام تعریف متریال از منوی General\User Material رو تعریف کنید و تو قسمت Mechanical Constants ثوابتی مثل مادول الاستیسیته، ضریب پواسون، کرنش سخت شوندگی و ... رو تعریف کنید که این مقادیر داخل سابروتینتون به صورت متغیر آرایه ای PROP می تونید بهشون دسترسی داشته باشین مثلا با (1)PROP(2) ، PROP و...

2- تعریف تعداد متغیرهایی که از هر اینکرمنت به اینکرمنت بعدی بایستی ذخیره شوند. این متغیرها که داخل کدتون به صورت متغیر آرایه ای STATEV هستش در صورت لزوم می تونید تعریفش کنید. به هر حال تعداد متغیرهای STATEV در هنگام تعریف متریال و از منوی General\Depvar--->Number of solution depended state variable بایستی تعریف شه.

3- کد UMAT رو بایستی بنویسید. در نوشتن این کد آباکوس از شما انتظار داره که تانسور تنش (متغیر آرایه ای STRESS) و ژاکوبین تانسور تنش نسبت به تانسور کرنش (متغیر آرایه ای DDSDDE) رو تعریف کنید. در لینک زیر هم توضیحات بیشتری در مورد نوشتن این کد همراه با چند مثال آورده شده.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/69228447/PDF/Writing a UMAT or VUMAT.pdf

4-در هنگام تعریف Job از سرتب General بایستی مسیر فایل سابروتین رو در قسمت User subroutine file به آباکوس معرفی کنید.

دوستان ، من میخوام نمودار لنگر خمشی و نیروی برشی رو برای یک تیر که به صورت wire مدل شده رو بدست بیارم . به نظر شما این روند درسته :: RF های عرضی رو برای هر نود که خود نرم افزار میده در خروجی حالا هر کدوم رو باید در فاصله نود از تکیه گاه گیر دار ضرب کنیم ؟؟

وبرای نیروی برشی هم RF های عرضی در نود ها همان نیروی برشی هستند؟؟

الکمک یا ایها المهندسون

قبل از ترسیم از مادول Step بایستی Create Field Output رو بزنی و از زیر مجموعه FORCE گزینه NFORCSO رو انتخاب کنی.

واسه ترسیم نمودار برشی و لنگر خمشی تیرها باید Path تعریف کنید (این Path یه چیزی شبیه به Node set هستش ولی این Node ها بایستی کنار هم باشند)
واسه این کار تو مدول Visualization از منوی Tools\Path\Create--->Continue و بعد شماره نودهایی که می خوای نمودارشون رسم شه رو تو قسمت Node label وارد می کنی و ok (واسه اینکه شماره نودها رو ببینی از منوی Option\Common--->Labels tab--->Show node label رو تیک بزن).

حالا با زدن Create XY Data ---> Path و زدن دکمه Field Output و انتخاب گزینه های NFORCSO1 تا NFORCSO6 ، نمودار هر کدوم از مولفه های نیروهای داخلی رو انتخاب و رسم کنید.

در مدل سازی یک دیوار برشی بتنی جهت مدل کردن میلگرد از دستور solid استفاده کنم بهتره یا wire ؟ با تشکر
مسلما تعریف هر مدل به شکل واقعی خودش بهترین حالت ممکن هستش یعنی تعریف آرماتور همراه با آجهای اون. ولی اینکار بسیار مشکل و زمان آنالیز شما رو بسیار زیاد میکنه به همین خاطر معمولا میلگردهای بتن در آباکوس به صورت Wire و از نوع Truss Section ایجاد میشن و در مادول Interaction با ایجاد قید Embedded region اندرکنش بین آرماتورها و بتن رو تعریف می کنن (منظورم از قید ایجاد Create Constrain تو این ماجول هستش).

capra1

عضو جدید
سلام یه سوال ابتداییمیپرسم چون تازه وترد اباکوس شدم
من میخوام اکستروژن مستقیم رو شبیه سازی کنم(aximetric) خوب باید بیلت رو diformable و نمیدونم که shell یا wire بکشم؟اصلا فرق shell رو با solid میشه بگید چون لازم میشه تو بخش creat section؟ ممنون میشم زود جواب بدید چون استادم میخوادhttp://www.****************/forums/images/smilies/icons/w16.gif

vahid kavyani

عضو جدید
سلام دوست عزیز
شما از general contact استفاده نکن
از تعریف تماس در surface to surface standard استفاده کن
اگر هم بتونی در قسمت initial قرار بدی بهتر هم میشه و سرعت انالیز هم بیشتر میشه
سوال بیشتری داشتی در خدمتم 09111939143

hossein21

عضو جدید
UMAT

UMAT

[QUOTE=Fathy;7105109]سلام

همانطوری که خودتون تو عنوان پست نوشتین بایستی سابروتین UMAT رو کد نویسی کنید.
واسه اینکار بایستی:
1- در هنگام تعریف متریال از منوی General\User Material رو تعریف کنید و تو قسمت Mechanical Constants ثوابتی مثل مادول الاستیسیته، ضریب پواسون، کرنش سخت شوندگی و ... رو تعریف کنید که این مقادیر داخل سابروتینتون به صورت متغیر آرایه ای PROP می تونید بهشون دسترسی داشته باشین مثلا با (1)PROP(2) ، PROP و...

2- تعریف تعداد متغیرهایی که از هر اینکرمنت به اینکرمنت بعدی بایستی ذخیره شوند. این متغیرها که داخل کدتون به صورت متغیر آرایه ای STATEV هستش در صورت لزوم می تونید تعریفش کنید. به هر حال تعداد متغیرهای STATEV در هنگام تعریف متریال و از منوی General\Depvar--->Number of solution depended state variable بایستی تعریف شه.

3- کد UMAT رو بایستی بنویسید. در نوشتن این کد آباکوس از شما انتظار داره که تانسور تنش (متغیر آرایه ای STRESS) و ژاکوبین تانسور تنش نسبت به تانسور کرنش (متغیر آرایه ای DDSDDE) رو تعریف کنید. در لینک زیر هم توضیحات بیشتری در مورد نوشتن این کد همراه با چند مثال آورده شده.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/69228447/PDF/Writing%20a%20UMAT%20or%20VUMAT.pdf

4-در هنگام تعریف Job از سرتب General بایستی مسیر فایل سابروتین رو در قسمت User subroutine file به آباکوس معرفی کنید.

با تشکر از کاربر محترم Fathy به دلیل پاسخی که در متن بالا آورده شده است

سلام

من یه نمونه سابروتین UMAT از کجا پیدا پیدا کنم که با نو ع ماده ایی که گفتم بخونم.
برای وارد کردن ثوابت موادی که خاصیت سخت شوندگی دارند باید تست های تک محوره و چتد کحوره انجام داد ولی من نمیتونم این کارو بکنم چون این نمونه مواد خیلی گران قیمت هستند
(STF material) پس با محاسبات ریاضی فقط میتونم توی قسمت خطی نمودار تنش کرنش ثوابت رو بدست بیارم در حالی مهم ترین قسمت برای من قسمتی است که نرخ کرنش کاهشی میشود
به نظر شما باید چی کار کنم ؟

آخرین ویرایش:

hossein21

عضو جدید
یه چیزی داشت یادم میرفت :cry:

این مدلی که من باید تحلیل کنمش تحت بار گذاری ضربه ایی هست؟
آیا با این نکته روش بدست آوردن ضرایب تفاوت خواهد کرد؟

capra1

عضو جدید
سلام دوست عزیز
شما از general contact استفاده نکن
از تعریف تماس در surface to surface standard استفاده کن
اگر هم بتونی در قسمت initial قرار بدی بهتر هم میشه و سرعت انالیز هم بیشتر میشه
سوال بیشتری داشتی در خدمتم 09111939143
مرسی ببخشید شما جواب سوال من رو دادید؟
میشه یه سوال دیگم بپرسم مهندس؟

engi79

عضو جدید
با سلام.
در مورد abaqus fetch job کسی از دوستان میتونه بنده رو راهنمایی کنه. برای فراخوانی فایل های آرشیو که در کتاب Example Problems Manual خود آباکوس اومده ، مثلا در مثال کشش ورق نام یک فایل در قسمت input به صورت thinsheetstretching_m3d4r.inp می باشد. برای فراخوانی این فایل باید در command line عبارت job= file name رو وارد کنیم تا فایل مثال حل شده بازیابی شود.(بجای اسم فایل هم مثلا thinsheetstretching_m3d4r.inp رو می نویسم) ، ولی syntax error میده . مشکل از کجاست؟!

iuthosseini

عضو جدید
نیاز به فایل آموزشی در مورد مدلسازی مواد FGM در آباکوس

نیاز به فایل آموزشی در مورد مدلسازی مواد FGM در آباکوس

[FONT=&quot] با عرض سلام و خسته نباشی خدمت مهندسین و دوستان و همکاران محترم
من میخوام یک تیر دو بعدی از جنس مواد FGM را در نرم افزار آباکوس مدلسازی کنم.
تا انجایی که اطلاع دارم دو روش جهت مدلسازی مواد هدفمند تابعی در نرم افزار وجود دارد روش اول با استفاده از پارتیشن بندی در نرم افزار آباکوس که وقت گیر می باشد روش دوم استفاده از سابروتین می باشد من در مورد هر دو روش هیچ اطلاعاتی نداشته و مایل هستم به طور کامل اطلاعات در مورد هر دو روش داشته باشم. لذا خواهشمندم در صورت امکان اگر فایل آموزشی کاملی در این زمینه (توضیح هر دو روش به طور کامل و جامع) دارید برای من ایمیل فرمایید . حتی الامکان اگر در این فایل های آموزشی مثال وجود داشته باشد تا بتوانم راحت تر مطلب را درک نمایم ممنون می شوم. آدرس ایمیل من iuthosseini@gmail.com می باشد.
با تشکر
[/FONT]​

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

به سایت imechanica.com
مراجعه فرمایید.

mehran.bash

عضو جدید
سلام بچه ها
کسی میتونه کمکم کنه در واقه من میخوام خواص ماده رو از پلاستیک به الاستیک با حفظ تنش پسماند تغییر بدم؟

من در اباکوس ابتدا روی نمونه دارای خواص پلاستیک نیرو اعمال میکنم و نیرو رو بر میدارم تا تنش پسماند حول ترک رو بدست بیاورم حالا میخوام در حالت الاستیک مقدار k رو بدست بیارم(k فقط در حالت الاستیک محاسبه میشه) از طریقه predefined field تنش پسماند رو روی قطعه جدید میریزم و خواص الاستیک تعریف میکنم اماااااااااا نرم افزار خواص ماده رو پلاستیک در نظر میگیره و errore میده میتونید کمکم کنید؟

ممنون

HR21091

عضو جدید
abaqus

abaqus

سلام دوستان کسی میتونه من برای حل این سوال در اباکوس را راهنمایی کنه
یک مخزن جدار ضخیم که از داخل تحت فشار باشه و نمودار تنش برحسب دما را برای جدار داخلی مخزن بخواهیم باید چطور در اباکوس تنش و دما را معرفی کنیم hr21091@yahoo.com

capra1

عضو جدید
سلام این ارور رو چه طور رفع کنم؟ خیلی معطلم تورو خدا کمک کنید:confused:
The rigid bodies with the reference nodes contained in node set ErrNodeRefNodeNoRot1Axis have atleast one axis about which the rotary inertia magnitude is zero, and the rigid bodies have atleast one rotational degree of freedom which is unconstrained. Either rotary inertia must be defined at the reference nodes or all of the rotational degrees of freedom at the reference nodes must be constrained. See the status file for further details.

ali_ta66

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشی خدمت مهندسین و دوستان و همکاران محترم
من میخوام یک تیر دو بعدی از جنس مواد FGM را در نرم افزار آباکوس مدلسازی کنم.
تا انجایی که اطلاع دارم دو روش جهت مدلسازی مواد هدفمند تابعی در نرم افزار وجود دارد روش اول با استفاده از پارتیشن بندی در نرم افزار آباکوس که وقت گیر می باشد روش دوم استفاده از سابروتین می باشد من در مورد هر دو روش هیچ اطلاعاتی نداشته و مایل هستم به طور کامل اطلاعات در مورد هر دو روش داشته باشم. لذا خواهشمندم در صورت امکان اگر فایل آموزشی کاملی در این زمینه (توضیح هر دو روش به طور کامل و جامع) دارید برای من ایمیل فرمایید . حتی الامکان اگر در این فایل های آموزشی مثال وجود داشته باشد تا بتوانم راحت تر مطلب را درک نمایم ممنون می شوم. آدرس ایمیل من iuthosseini@gmail.com می باشد.
با تشکر

یکی از دوستان تو کامنت 1455 توضیحات خوبی دادند.
خود هلب آباکوس هم توضیحاتش خوب و جامع هست.
استفاده از سابروتین کار داره و یکم پیچیده هست اما جوابها دقیق تره.
اما پارتیشن بندی روش ساده تری هست و البته به همون نسبت هم جواب هاش غیر دقیق میشه. مثلا تنش هاتون بین لایه های مختلف گسسته میشه. واسه المان بندی هم ممکنه به مشکل بخورید. البته من دیدم که تو مقالات برای تعریف FGM از پارتیشن بندی استفاده کنند ولی در مجموع سابروتین نوشتن بهتره.

CNC

عضو جدید
سلام دوستان براي آناليز نودال در آباكوس بايد كدوم نسخه نرم افزار آباكوس و چه ورژني و از چه شركتي رو خريداري كنم؟
ممنون

parandme

کاربر بیش فعال
سلام بچه ها
کسی میتونه کمکم کنه در واقه من میخوام خواص ماده رو از پلاستیک به الاستیک با حفظ تنش پسماند تغییر بدم؟

من در اباکوس ابتدا روی نمونه دارای خواص پلاستیک نیرو اعمال میکنم و نیرو رو بر میدارم تا تنش پسماند حول ترک رو بدست بیاورم حالا میخوام در حالت الاستیک مقدار k رو بدست بیارم(k فقط در حالت الاستیک محاسبه میشه) از طریقه predefined field تنش پسماند رو روی قطعه جدید میریزم و خواص الاستیک تعریف میکنم اماااااااااا نرم افزار خواص ماده رو پلاستیک در نظر میگیره و errore میده میتونید کمکم کنید؟

ممنون

سلام error ای که میده چیه؟
ظاهرا نبایستی مشکلی باشه
البته منظور تون از K اگر ضریب شدت تنش باشه به نظر نبایستی جواب بده و اگر هم جواب بده به نظر من این روش درست نیست
به نظر می رسه هدف شما بررسی رشد ترک در میدان تنش پسماند هست

mehran.bash

عضو جدید
سلام error ای که میده چیه؟
ظاهرا نبایستی مشکلی باشه
البته منظور تون از K اگر ضریب شدت تنش باشه به نظر نبایستی جواب بده و اگر هم جواب بده به نظر من این روش درست نیست
به نظر می رسه هدف شما بررسی رشد ترک در میدان تنش پسماند هست

بله من میخوام جهت رشد ترک رو در نمونه الاستیک (چون k یا همون ضریب شدت تنش در الاستیک تعریف میشه) با مقداری تنش پسماند بررسی کنم.استادم گفت شاید بشه با تعریف یک set و کپی گرفتن از تنش و اعمال اون روی یک مدل جدید بشه انجام داد.حالا چطور باید set تعریف و تنش ها رو کپی کنم؟

ضمنا در روش قبل وقتی از predefined field تنش اولیه ویا پسماند رو فرا میخونم خواص مواد قبل که پلاستیک هست روی قطعه اعمال میشه در صورتی که من خواص رو الاستیک تعریف کردم.error هم که میده میگه مادتون پلاستیکه و K فقط برای مواد الاستیک محاسبه میشه.
به نظر شما روش حل صحیح چیه؟

آخرین ویرایش:
هر نسخه ای بعد از 6.10 کارتون رو راه میندازه. توصیه اینه که از سایت سافت 98 دانلودش کنید.
سلام دوستان براي آناليز نودال در آباكوس بايد كدوم نسخه نرم افزار آباكوس و چه ورژني و از چه شركتي رو خريداري كنم؟
ممنون

• Like
واکنش ها: CNC