تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

m.aryayi

عضو جدید
سلام
خمونطور دوستمون گفت سعی کنین اگر جواب دقیق میخواین از mass scaleاستفاده نکنین.
ب جاش یا کامپیوتر قویتر استفاده کنید یا توی گزینه job رم و cpuرو بالا ببرید تا سریعتر حل شود.
موفق باشید

آخه تحلیل شکل دهی اکسپلیسیته و تا جایی که میدونم cpu خیلی تاثیری نداره و نمیشه درصد استفاده ازش رو تغییر داد ! ( البته نسخه های جدید تر اباکوس رو دیدم که تب مربوط به اینکار اضافه شده با تعریف job ولی امتحان نکردمشون )

با سلام
بهتره قبل از هرگونه اظهار نظرهای آماتور در مورد این موضوع به اصل تئوری mass scale مراجعه فرمایید.
قبل از هرچیز بهتره دقیقا پارامترهای موثر در mass scale رو شناسایی کنید و سپس به سادگی با محاسبه ی مقدار اوپتیموم mass scale به پاسخهای دقیق و قابل اعتماد دست پیدا کنید.
اصلا هم نیازی هب کامپوترهای قوی !!! نیست.
موفق باشیم.

پارامتر های موثر بر mass scale رو با انجام تحلیل های تکراری روی مدلم باید تعیین کنم یا راه دیگه ای داره ؟!

ممنون

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آخه تحلیل شکل دهی اکسپلیسیته و تا جایی که میدونم cpu خیلی تاثیری نداره و نمیشه درصد استفاده ازش رو تغییر داد ! ( البته نسخه های جدید تر اباکوس رو دیدم که تب مربوط به اینکار اضافه شده با تعریف job ولی امتحان نکردمشون )

پارامتر های موثر بر mass scale رو با انجام تحلیل های تکراری روی مدلم باید تعیین کنم یا راه دیگه ای داره ؟!

ممنون

نخیر
فرمولاسیون مشخصی داره
به هلپ نرم افزار مراجعه کنید.

david17

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
من تازه شروع به یادگیری آباکوس کردم و در یک مثال خیلی ساده مشکل دارم، یک استوانه رو در دو حالت مش بندی خود نرم افزار و مش بندی تعریف شده توسط خودمون مقایسه می کنیم که من در من مش بندی خودمون مشکل دارم یعنی نرم افزار ارور میده.
Error in job Job-1: Detected lock file Job-1.lck. Please confirm that no other applications are attempting to write to the output database associated with this job before removing the lock file and resubmitting.
Job Job-1 aborted due to errors​
این هم لینک تمرینی که من انجامش دادم

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان
من تازه شروع به یادگیری آباکوس کردم و در یک مثال خیلی ساده مشکل دارم، یک استوانه رو در دو حالت مش بندی خود نرم افزار و مش بندی تعریف شده توسط خودمون مقایسه می کنیم که من در من مش بندی خودمون مشکل دارم یعنی نرم افزار ارور میده.
Error in job Job-1: Detected lock file Job-1.lck. Please confirm that no other applications are attempting to write to the output database associated with this job before removing the lock file and resubmitting.
Job Job-1 aborted due to errors
این هم لینک تمرینی که من انجامش دادم

خب کاملا مشخصه
یک جاب جدید بسازید و دوباره سابمیت کنید.
همین

onlinehazard

عضو جدید
سلام. اگه بخوایم تو آباکوس ده ها بار، فقط با ایجاد تغییر کوچیکی تو مدل، مدل رو حل کنیم و یجوری توش حلقه for بنویسیم، باید چیکار کنیم؟ سابروتین نویسی باید استفاده بشه؟سلام. اگه بخوایم تو آباکوس ده ها بار، فقط با ایجاد تغییر کوچیکی تو مدل، مدل رو حل کنیم و یجوری توش حلقه for بنویسیم، باید چیکار کنیم؟ سابروتین نویسی باید استفاده بشه؟

femex

عضو جدید
سلام. اگه بخوایم تو آباکوس ده ها بار، فقط با ایجاد تغییر کوچیکی تو مدل، مدل رو حل کنیم و یجوری توش حلقه for بنویسیم، باید چیکار کنیم؟ سابروتین نویسی باید استفاده بشه؟سلام. اگه بخوایم تو آباکوس ده ها بار، فقط با ایجاد تغییر کوچیکی تو مدل، مدل رو حل کنیم و یجوری توش حلقه for بنویسیم، باید چیکار کنیم؟ سابروتین نویسی باید استفاده بشه؟

سلام. برای انجام فرایند های تکراری و فرسایشی مثل همون کاری که شما میخواید انجام بدید، از زبان پایتون برای کدنویسی در آباکوس استفاده میشه. موارد استفاده سابروتین نویسی در آباکوس چیزه دیگه ایه .

m.irani74

عضو جدید
[FONT=&quot]به نظر دوستان آباکوس بهتره یا انسیس!؟[/FONT]
[FONT=&quot]اینو از تو سایت 3ds.ir اینجا کپی میکنم! لینک مطلبش: [/FONT]
http://www.3ds.ir/abaqus-vs-ansys/

[FONT=&quot]نبرد بزرگان: آباکوس یا انسیس ؟[/FONT]
[FONT=&quot]به جرات میتوان مکانیک را از جمله رشته های مهندسی دانست که در هر حوزه دارای چندین نرم افزار توانمند است. موضوعی که در کنار نکات مثبت و کاربردی گاها سبب گمراهی کاربران و محققین در انتخاب یک گزینه مناسب می شود. کافیست یک جستجوی ساده انجام دهید تا سیلی از اطلاعات آموزشی در خصوص هر نرم افزار به ذهن شما روانه شود. آیا ضرورتی در فراگیری تمامی این نرم افزارها وجود دارد؟ آیا تمامی این ابزارها در صنعت و حوزه آکادمیک بکار می روند؟ آباکوس بهتر است یا انسیس?! (معرفی نرم افزار آباکوس) کدامیک بیشتر مورد پسند کاربران واقع شده؟ در صنعت اقبال عمومی به کدام نرم افزار بیشتر است؟ تفاوت میان ANSYS و ABAQUS چیست؟ شباهت انسیس و آباکوس در چیست؟! اینها تنها تعداد محدودی از سوالاتی هستند که یک کاربر آماتور در ابتدای مسیر تحصیلی و کاری خود با آن مواجه می شود. با توجه به تعدد سؤالات کاربران و با هدف ارائه یک راهنمای مفید، در این پست قصد داریم با مقایسه ای جامع بین دو نرم افزار محبوب انسیس (ANSYS) و آباکوس (Abaqus)، تفاوت و شباهت های این دو نرم افزار را به شما آموزش دهیم. پس با ما باشید در[/FONT]
[FONT=&quot]” نبرد بزرگان: آباکوس یا انسیس ؟ “[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]نکته اول: هزینه تأمین و خرید نرم افزار[/FONT]

[FONT=&quot]یکی از نکات مهم در انتخاب یک نرم افزار از بین گزینه های موجود، بحث هزینه تهیه و خرید نسخه اصلی و پشتیبانی های ثانویه از نرم افزار است. اما از آنجایی که خوشبختانه یا متاسفانه میتوانیم در ایران بدون پرداخت حتی یک ریال، بروزترین و گرانترین نرم افزارهای دنیا را در اختیار داشته باشیم، این فاکتور جایی در مقایسه ما نخواهد داشت. به نظر شما این موضوع برای ما مفید است یا بدون فایده؟ دوست داریم در بخش نظرات، دیدگاه شما در این خصوص را جویا شویم.[/FONT]

[FONT=&quot]نکته دوم: قلمرو مقایسه آباکوس و انسیس[/FONT]

[FONT=&quot]زمانی که صحبت از مقایسه آباکوس و انسیس می شود، تمامی توجه ها به حوزه مکانیک جامدات معطوف است و تقریبا مقایسه در حیطه دینامیک سیالات محاسباتی بدون معناست. علیرغم وجود حلگرهای CFD در آباکوس و یا انسیس، هنوز نرم افزار محبوب فلوئنت (Fluent) پادشاه بی رقیب قلمرو سیالات محسوب می شود و کمتر برنامه ای یارای مقابله و عرض اندام در برابر آن را دارد. هر چند گاها تحلیل هایی با آباکوس و یا انسیس در حوزه مکانیک سیالات انجام شده ولی هیچگاه این دو غول محاسباتی اولین گزینه در انتخاب کاربران نبوده اند.[/FONT]
[FONT=&quot]نکته مهم دیگر در زمینه این مقایسه این است که هر دو نرم افزار از روش اجزای محدود برای حل مسائل بهره می برند و در واقع این موضوع یکی از اصلی ترین شباهت های این دو نرم افزار است. روش اجزا محدود، روشی عددی در حل معادلات دیفرانسیل محسوب می شود (تاریخچه روش اجزا محدود). لذا اساسا طرح این سوال که کدام یک از نرم افزارهای انسیس و آباکوس دقیقترند چندان منطقی به نظر نمیرسد. اگر در کار با هر دو نرم افزار خبره باشید در خواهید یافت که حل یک مسئله یکسان منجر به نتایج مشابه خواهد شد. البته وجود اختلافات جزیی در حل می تواند به الگوریتم حل در نرم افزار برگردد و جزو نقاط ضعف یا برتری یکی بر دیگری به شمار نمی آید.پ[/FONT]

[FONT=&quot]رابط کاربری و فضای مدلسازی در Abaqus و ANSYS[/FONT]

[FONT=&quot]ابتدایی ترین فاکتور برای کاربران در انتخاب یک نرم افزار، رابط کاربری و سهولت استفاده از آن است. حتما افراد زیادی از شما سوال کرده اند که آباکوس کاربرپسندتر است یا انسیس (یا در اصطلاح عامیانه کدامیک user friendly تر است؟) اگر با انسیس و آباکوس کار کرده باشید بدون شک پاسخ شما به این سؤال Abaqus خواهد بود. محیط کاربری روان، ساده و با قابلیت مدلسازی دقیق قطعات پیچیده، توانسته برتری خود را در اولین فاکتور به ANSYS تحمیل کند. بدون شک مدلسازی و طی کردن پروسه حل یک مسئله در آباکوس بسیار راحت تر و روان تر از انسیس بوده و کاربر با سردرگمی به مراتب کمتری در بین ماژول ها و گزینه های پیش رو مواجه خواهد شد.[/FONT]
[FONT=&quot]مقایسه عملکرد آباکوس و انسیس در حوزه علوم گوناگون[/FONT]
[FONT=&quot]به سراغ حوزه های گوناگون تحلیل که بروید، جدالی تنگاتنگ بین این دو نرم افزار مشاهده خواهید کرد. انتخاب یکی از این دو شاهکار مهندسی کاملا به حوزه کاری شما ارتباط پیدا می کند. اگر در حیطه مکانیک شکست و تحلیل ترک به روش XFEM فعالیت می کنید، کفه ترازو در سمت Abaqus سنگین تر است و انسیس چندان به شما کمک نخواهد کرد. در حوزه مواد هوشمند قضیه کاملا برعکس است، برای مدلسازی این مواد در آباکوس به کدنویسی نیاز خواهید داشت در حالی که در ANSYS امکاناتی برای تحلیل این دسته از مواد گنجانده شده است.[/FONT]

[FONT=&quot]به شکل کلی Abaqus را در تحلیل های غیر خطی و همچنین مسائل وابسته به زمان باید بسیار محبوبتر از انسیس دانست. همچنین، ابتکار عمل این نرم افزار در ارائه حلگر FSI (اندرکنش بین سازه و سیال مانند برخورد امواج آب به پایه سکوهای نفتی) برای اولین بار در نسخه 6.8 سبب شد تا کاربران این حیطه نیز بتوانند از امتیازات مدلسازی اجزای محدود در مسائل خود بهره مند شوند. اما پای مسائل استاتیکی (تفاوت و شباهت های مسائل استاتیکی، شبه استاتیکی و دینامیکی) که در میان باشد، ANSYS برنده میدان است و بسیاری از کاربران دقت جوابهای آن را در مقایسه با آباکوس، بالاتر می دانند.[/FONT]

[FONT=&quot]امکانات جانبی و نرم افزارهای تکمیلی ABAQUS و ANSYS[/FONT]

[FONT=&quot]از آنجایی که محیط های مختلف این دو نرم افزار با نام یکسانی شناخته نمی شود، قضیه مقایسه در این مرحله کمی سخت تر خواهد شد. برای مثال کاربران انسیس، بخش workbench و وجود نرم افزار مکمل LS-Dyna در حل مسائل مکانیک ضربه را از مهمترین برتری های آن در مقایسه با آباکوس می دانند اما اگر کمی با دقت بنگرید از Abaqus ناامید نخواهید شد. Workbench را باید با Abaqus/CAE مقایسه نمود. محیطی برای مدلسازی و ایجاد شکل هندسی قطعات مورد نظر در تحلیل اجزای محدود. بدون شک اگر تعصب را کنار بگذاریم، نمی توانیم برتری خاصی را برای یکی از این دو محیط بر دیگری عنوان کنیم.[/FONT]
[FONT=&quot]در خصوص نرم افزار LS-Dyna نیز نیاز به دقت بیشتری برای تصمیم گیری داریم. این نرم افزار از معروفترین برنامه های تحلیلی در حوزه مکانیک ضربه به شمار می رود. حلگری قدرتمند و سریع با توانایی های فراوان در مکانیک برخورد که در بسیاری از مراکز دانشگاهی کشور تنها گزینه اساتید و دانشجویان محسوب می شود. اما آیا با Abaqus/Explicit آشنا هستید؟ حلگری کاملا مشابه با LS-Dyna و کاربردی در حوزه مسائل برخورد و ضربه. اگر واقع بین باشیم سرعت حل در LS-Dyna به مراتب بیشتر از Abaqus/Explict است، هر چند که در صورت بروز مشکل در حل و خارج شدن از روند حل (که اتفاقی بسیار رایج مخصوصا در مسائل ضربه محسوب می شود)، آباکوس گزارشات کاربردی تری برای رفع مشکل و شناخت منشأ عیب به شما خواهد داد.[/FONT]

[FONT=&quot]یک برتری نهان نرم افزار آباکوس[/FONT]

[FONT=&quot]شرکت داسو سیستم را باید از مجموعه های بسیار حرفه ای در تولید برنامه های مهندسی به شمار آورد. وجود نرم افزارهای طراحی قدرتمند نظیر Catia (معرفی نرم افزار کتیا) و Solidworks می تواند همچون بازویی قدرتمند در کنار آباکوس، به کاربر در طراحی و ایجاد مدل سه بعدی کمک نماید. انتشار نسخه های جدید از نرم افزار آباکوس (دانلود نرم افزار آباکوس 2016 و آموزش نحوه نصب Abaqus و لایسنس آن) نیز از رؤیای بزرگ و بی نظیر این شرکت در همگام سازی پروسه طراحی و تولید حکایت دارد.[/FONT]

[FONT=&quot]جمع بندی نهایی: [/FONT]
[FONT=&quot]اول نظر خودتون رو بگید، بعد برید و جمع بندی نهایی رو تو لینک زیر ببینید! جمع بندی نهایی رو حذف کردم تا تحت تاثیر قرار نگیرید!!
[/FONT]

http://www.3ds.ir/abaqus-vs-ansys/

yaser8

عضو جدید
بچه ها کسی پلاگین انتقال هندسه از کتیا به اباکوس رو داره؟ ممنون میشم

amir-mehrizi

عضو جدید
دوستان سلام.کسی تاحالا بارگذاری نوسانی کارکرده؟؟؟؟نیاز خیلی فوری به کمک دارم

dash @li

کاربر بیش فعال
بچه ها کسی پلاگین انتقال هندسه از کتیا به اباکوس رو داره؟ ممنون میشم

سلام
منظورتون همون اکسپرت وایمپورت کردنه
از قسمت منو فایل وارد import , export رو بزنید و ایمپورت کنین.

دوستان سلام.کسی تاحالا بارگذاری نوسانی کارکرده؟؟؟؟نیاز خیلی فوری به کمک دارم

سلام
منظورتون رو نمیدونم منظورتون فرکانسیه
قسمت استپ باید لینر پرتوربریشن رو بزنید و فرکانسی
اگر منظورتون نیروی فرکانسی که موقع نیرو دادن خودش دامنه amplitude میگیره اگر چیز دیکه ای است نمیدونم.
موفق باشید

Sina Soleimani

عضو جدید
سلام، کسی روش انجام کمانش حرارتی در آباکوس رو میدونه؟ اگه میدونه به من یک پیام خصوصی بده.... متشکرم

ZOLA

عضو جدید
سلام من یه مدل در محیط cae ایجاد کردم که خیلی پیچیده نیست (یه صفحه دو بعدیه که چندتا پارتیشن داره) با توجه به تحلیلم مجبورم که اندازه المان ها را خیلی کوچک بدم تا جایی که فقط مش ریزی مدلم بیش از ۲۴ ساعت طول میکشه میخواستم ببینم که آیا نرم افزار هایپر مش میتونه این کارا برام سریع تر انجام بده اگه میشه چطور مدلما از cae به نرم افزار هایپرمش ایمپرت کنم.

MMontazar

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان محترم
در تحلیل های شکل دهی فلزات چند مرحله ای(به عنوان مثالMulti directional forging) که در stepهای متوالی شرایط مرزی مدام تغییر میکنه این شرایط رو چطور میشه اعمال کرد؟؟؟؟ به عنوان مثال در گام اول جسم رو از یک طرف بوسیله punch تحت فشار قرار میدیم و شرایط سایر جهات مشخصه در گام دوم بوسیله یک پانچ دیگر از یک جهت دیگر(که جزء مرزهای مقید در گام قبلی بوده) جسم را فشرده می کنیم، این تغییرات مداوم را چگونه میشود اعمال کرد؟؟؟؟
سپاسگزارم

salmanrahimian

عضو جدید
سلام خدمت مهندسان عزیز
میخواستم بدونم چطور باید گرادیان حرارتی در ضخامت shell رو تو Abaqus اعمال کنیم (میخوام حرارت یک طرف پوسته -25 درجه و طرف دیگه +30 درحه باشه و گرادیان به صورت خطی در ضخامت پوسته تغییر کنه )
step از چه نوعی باشه
load چطوری باشه
با تشکر

m.aryayi

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان محترم
در تحلیل های شکل دهی فلزات چند مرحله ای(به عنوان مثالMulti directional forging) که در stepهای متوالی شرایط مرزی مدام تغییر میکنه این شرایط رو چطور میشه اعمال کرد؟؟؟؟ به عنوان مثال در گام اول جسم رو از یک طرف بوسیله punch تحت فشار قرار میدیم و شرایط سایر جهات مشخصه در گام دوم بوسیله یک پانچ دیگر از یک جهت دیگر(که جزء مرزهای مقید در گام قبلی بوده) جسم را فشرده می کنیم، این تغییرات مداوم را چگونه میشود اعمال کرد؟؟؟؟
سپاسگزارم

شما استپ های متفاوت رو تعریف می کنید ... بعد در مدول load ، بخش manager بارگذاری یا شرایط مرکزی رو اگه باز کنید می بینید که یه جدولی هست که ردیف های سمت چپش شرایط مرزی تعریفی شماست و ردیف هاش اسم استپ ها ... حالا با کمک دکمه های سمت راست این پنچره می تونید کاری کنید که یک شرط مرزی از یک استپ خاص شروع شه یا اینکه تو یک استپ کار نکنه ( deactive ) یا اینکه تغییر کنه ( مثلا تعییرات جابجایی )
موفق باشید ...

m.aryayi

عضو جدید
سلام خدمت مهندسان عزیز
میخواستم بدونم چطور باید گرادیان حرارتی در ضخامت shell رو تو Abaqus اعمال کنیم (میخوام حرارت یک طرف پوسته -25 درجه و طرف دیگه +30 درحه باشه و گرادیان به صورت خطی در ضخامت پوسته تغییر کنه )
step از چه نوعی باشه
load چطوری باشه
با تشکر
استپ رو نمیدونم ... ولی لود رو فکر کنم باید شرایط مرزی دما تعریف کنید و سپس در تعریف گرادیان دما دو راه دارید ... یا اینکه تو خود نرم افزار فرمول بنویسید ( الان دسترسی ندارم به گزینه هاش، توی خود صفحه تعریف مقدار دما بگردید پیدا می کنید) یا اینکه سابروتین بنویسید که دومی سخت تره یه خورده !

m.r.haghgoo

عضو جدید
سلام دوستان عزیز

من میخوام نمودار post-buckling (نیرو - w) رو تو abaqus رسم کنم .تحلیل غیر خطی را با تعریف imperfection انجام دادم. از حالا به بعد نمیدونم باید چکار کنم. کسی میتونه کمکم کنه.

Alireza-shme

عضو جدید
باسلام.
دوستان در تحلیل انتقال حرارت یک جسم مکعبی روی حالت steady state مشکلی نداره و تحلیل میشه ولی نمیدونم چرا روی حالت transient ارور میده.
کسی دلیلشو میدونه؟؟؟

hosseinalipour

عضو جدید
با سلام
برای تحلیل پدیده خزش creep در یک صفحه فولادی که یک طرف تکیه گاه بوده و طرف دیگر تحت تنش می باشد مشکل دارم لطفا راهنمایی بفرمایید

amir-mehrizi

عضو جدید
دوستان سلام.کسی هست فایل دقیق لینک اباکوس و فورترن و داشته باشه و قراره بده؟؟؟ واقعا واجبه کارم.ممنون

mar-nor

عضو جدید
سلام می تونین منو در مدل سازی یه صفحه پیزو در اباکوس با خواص الکترو الاستیک و اکترو استریکتیو کمک کنین؟ در قسمت وارد کردن خواص ....؟

آخرین ویرایش:

m.sabri

عضو جدید
سلام
من میخوام یک جسم در سایز میکرو رو داخل یک جسم بزرگتر با آباکوس شبیه سازی کنم...آیا این نرم افزار میتونه این کارو انجام بده یا ن؟
و اگر نه..پس با چه نرم افزاری؟

Parna1036

عضو جدید
سلام دوستان من تاره اینجا عضو شدم و نمیدونم کجا باید شوالمو میپرسیدم
من تو اباکوس مدل سازی igvalue و riks رو انجام میدم بخوام ظرفیت کمانشی رو در igvueو riks بدست بیارم کجارو باید تو نرم افزاربعدrunنگا کنم؟میشه کمکم کنین

mabna

عضو جدید
سلام. من موقع نصب هر نسخه ای از اباکوس (6.13و 6.17و 6.19) روی ویندوز اوریجینال 10 هنگام run as adminestrator همون ابتدای خطای درایور میگیرم : bash.exe: warning: could not find /tmp. کلی هم سرچ کردم سولوشنهایی هم دنبال کردم برای Environment variable جواب نداد. احتمالا رفع مشکل تو همین پنجره EN. Variable . تو فرومهای فارسی هم چیزی پیدا نکردم. دوستان کسی آشنایی داره برای حل این مشکل؟!

آخرین ویرایش:

majman

عضو جدید
با سلام
به دنبال پلاگین سالید به آباکوس هستم
اگر میشه کمک بفرمایید

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان من تاره اینجا عضو شدم و نمیدونم کجا باید شوالمو میپرسیدم
من تو اباکوس مدل سازی igvalue و riks رو انجام میدم بخوام ظرفیت کمانشی رو در igvueو riks بدست بیارم کجارو باید تو نرم افزاربعدrunنگا کنم؟میشه کمکم کنین

تا مباني اين تحليلو باد نباشيد تلاش شما بي فايدس