تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

mahdip

عضو جدید
از همکاریتون ممنونم:gol:
یه سوال دیگه:ضخامت دیوارها و کف و سقف رابطه ی خاصی بینشون هست؟

سلام
شما ميتوانيد هر ضخامتي انتخاب كنيد تا u factor افزايش يابد تا آنجائي كه به u بحراني نرسد( u بحراني مقدار ضخامتي از جداره است كه بيشتر از آن هيچ تاثيري بر مقاومت حرارتي ندارد) البته همه ضخامت ها را يكي فرض ميكنند
موفق باشيد

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام
شما ميتوانيد هر ضخامتي انتخاب كنيد تا u factor افزايش يابد تا آنجائي كه به u بحراني نرسد( u بحراني مقدار ضخامتي از جداره است كه بيشتر از آن هيچ تاثيري بر مقاومت حرارتي ندارد) البته همه ضخامت ها را يكي فرض ميكنند
موفق باشيد

از همکاریتون صمیمانه متشکرم

mech.shima

کاربر ممتاز
باسلام
به نظرتون ضخامت 150میلیمتر برای جداره های سردخانه کافیه؟نوع عایقم پلی اورتانه
بعدش یه سوال دیگه اگه فقط ضریب عایق رو در نظربگیرم وبقیه مصالح رونادیده بگیرم خیلی توی نتیجه نهایی تاثیر میذاره؟؟
ممنون

mahdip

عضو جدید
باسلام
به نظرتون ضخامت 150میلیمتر برای جداره های سردخانه کافیه؟نوع عایقم پلی اورتانه
بعدش یه سوال دیگه اگه فقط ضریب عایق رو در نظربگیرم وبقیه مصالح رونادیده بگیرم خیلی توی نتیجه نهایی تاثیر میذاره؟؟
ممنون

سلام
1-ضخامت عايق پلي يورتان (يا پلي اورتان) معمولا 50 و 100 ميليمتر انتخاب ميشود.
2-چون معمولا دو طرف عايق با يك ورق حدود 5 ميليمتر پوشيده ميشود پس در انتقال حرارات حتما تاثير دارد -حتي لايه هوا نيز ميتواند در محاسبات گنجانده شود.
موفق باشيد.

hossein_r

عضو جدید
سلام،
بنده هیچ اطلاعاتی در زمینه تاسیسات ندارم، اما دوست دارم که مطالعاتی در این زمینه داشته باشم. (ممکنه شرایطی پیش بیاد که اصلا وارد این رشته شم)
ممنون میشم کتاب/کتاب هایی رو برای شروع برای مطالعه بهم معرفی کنید.
اگر بخوام که کلاس برم، برای شروع از چه کلاس هایی شروع کنم؟

ممنون

mahdip

عضو جدید
سلام،
بنده هیچ اطلاعاتی در زمینه تاسیسات ندارم، اما دوست دارم که مطالعاتی در این زمینه داشته باشم. (ممکنه شرایطی پیش بیاد که اصلا وارد این رشته شم)
ممنون میشم کتاب/کتاب هایی رو برای شروع برای مطالعه بهم معرفی کنید.
اگر بخوام که کلاس برم، برای شروع از چه کلاس هایی شروع کنم؟

ممنون
سلام دوست من-شايد اين سوال nبار پرسيده شده و nبار هم پاسخ داده شده -كافيه يه سر به تايپيك هاي قبلي بزني حتما به جواب ميرسي
موفق باشي

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام
1-ضخامت عايق پلي يورتان (يا پلي اورتان) معمولا 50 و 100 ميليمتر انتخاب ميشود.
2-چون معمولا دو طرف عايق با يك ورق حدود 5 ميليمتر پوشيده ميشود پس در انتقال حرارات حتما تاثير دارد -حتي لايه هوا نيز ميتواند در محاسبات گنجانده شود.
موفق باشيد.

اوکی بازهم ممنونم

BaBak.Turk

اخراجی موقت
سلام دوستان تاسیساتی
می خاستم یه پیشنهادی بدم بیایین یه تایپیکی بزنیم و یه پروژه مسکونی تاسیسات مکانیکی ساختمان رو با هم قدم به قدم (تهویه مطبوع ) حل اش کنیم و سپس با کریر تحلیل و محاسبه کنیم.فکر کنم تایپیک جالب و کاربردی میشه؟نظرتون چیه؟

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان تاسیساتی
می خاستم یه پیشنهادی بدم بیایین یه تایپیکی بزنیم و یه پروژه مسکونی تاسیسات مکانیکی ساختمان رو با هم قدم به قدم (تهویه مطبوع ) حل اش کنیم و سپس با کریر تحلیل و محاسبه کنیم.فکر کنم تایپیک جالب و کاربردی میشه؟نظرتون چیه؟
سلام دوست عزيز
مشابه اين تايپيك وجود داره و تازه شروع شده شما هم فكر كنم اونجا هستي (به اسم گام به گام ......)اما فعلا بدون كرير داره انجام ميشه و نكات اجرائي -اگه ميخواهيد كار طراحي هم انجام بديد ايده خوبيه موافقم

mahdip

عضو جدید
اوکی بازهم ممنونم
سلام
اين كلمه اكي (اينطوري نوشتن) هم خيلي زشته هم كمي بي احترامي به طرف مقابله كه با كلي ذوق و شوق (و كمي زحمت) پاسخ سوال شما رو داده-بيايم احترام متقابل رو از همين تايپيك ها شروع كنيم
موفق باشيد

BaBak.Turk

اخراجی موقت
سلام دوست عزيز
مشابه اين تايپيك وجود داره و تازه شروع شده شما هم فكر كنم اونجا هستي (به اسم گام به گام ......)اما فعلا بدون كرير داره انجام ميشه و نكات اجرائي -اگه ميخواهيد كار طراحي هم انجام بديد ايده خوبيه موافقم

سلام
من منظورم محاسبات کامل یه پروژه نمونه بود :
محاسبه سرمایش بار ساختمان
محاسبات حرارتی ساختمان
محاسبات تاسیسات استخر و جکوزی
محاسبه و انتخاب بویلر و دودکش و .....

نظرتون چیه؟

mahdip

عضو جدید
سلام
محاسبات حرارتی ساختمان

نظرتون چیه؟

سلام عاليه موافقم استارت رو شما بزنيد ما هم هستيم

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام
محاسبات حرارتی ساختمان

نظرتون چیه؟

باسلام
منم خیلی با این تاپیک موافقم
اگه لطف کنین به محض اینکه راه افتاد خبرم کنین ممنون میشم

BaBak.Turk

اخراجی موقت
سلام عاليه موافقم استارت رو شما بزنيد ما هم هستيم

باسلام
منم خیلی با این تاپیک موافقم
اگه لطف کنین به محض اینکه راه افتاد خبرم کنین ممنون میشم

باشه از فردا تایپیک رو میزنم نقشه و هم از یه جزوه درسی برمیدارم و از روی اون شروع می کنیم. فقط خدا میدونه من تایپیک رو بزنم چند روز طول میکشه تا یکی از مدیرها تائید ش کنه؟!!!!!
من فردا شب تایپیک رو میزنم همراه با نقشه.

mech.shima

کاربر ممتاز
با سلام
لحظات همه به خیر وخوشی
برای مصالح سردخانه به این شکل انتخاب کردم اگه کسی پیشنهاد داره ممنون میشم راهنمایی کنین
قبلش بگم که برای ضخامت عایق فرضی و طبق استاندارد های فنی انتخاب کردم
خب دیوار سردخانه به این شکله:
از بیرون به داخل
لایه هوای خارج
1.سنگ نما 1اینچ
2.سیمان 1اینچ
3.عایق رطوبتی:قیر 1اینچ
4.دو لایه عایق پلی اورتان برای زیرصفر هرلایه 100میلی متر وبالای صفرهرلایه 50 میلی متر
5.سیمان 1اینچ
6.کاشی 0.5اینچ
لایه هوای داخل

mech.shima

کاربر ممتاز
کف سرد خانه به این شکله:
لایه هوای خارج
1.سیمان 1اینچ
2.قیر 1اینچ
3.دو لایه پلی اورتان
4.سیمان 3اینچ
5.موزائیک 1اینچ
لایه هوای داخل

mech.shima

کاربر ممتاز
سقف سردخانه:
لایه هوای خارج
1.ایزوگام 1اینچ
2.قیر 1اینچ
3.سیمان 1اینچ
4.دو یا چند لایه پلی اورتان
5.سیمان 1اینچ
6.گچ سفید 0.25
لایه هوای داخل

mahdip

عضو جدید
با سلام
لحظات همه به خیر وخوشی
برای مصالح سردخانه به این شکل انتخاب کردم اگه کسی پیشنهاد داره ممنون میشم راهنمایی کنین
قبلش بگم که برای ضخامت عایق فرضی و طبق استاندارد های فنی انتخاب کردم
خب دیوار سردخانه به این شکله:
از بیرون به داخل
لایه هوای خارج
1.سنگ نما 1اینچ
2.سیمان 1اینچ
3.عایق رطوبتی:قیر 1اینچ
4.دو لایه عایق پلی اورتان برای زیرصفر هرلایه 100میلی متر وبالای صفرهرلایه 50 میلی متر
5.سیمان 1اینچ
6.کاشی 0.5اینچ
لایه هوای داخل

سلام همكار محترم
تا آيتم 3 درسته اما شماره 4 به بعد:معمولا از يهك لايه عايق استفاده ميشه كه دو طرف آن از ورق گالوانيزه رنگ شده استفاده ميشود-و لايه داخلي را شكيل ميسازند كه ديگر داخل سردخانه نياز به سيمان و كاش كاري و غيره نباشد-يعني موارد 5 و 6 نيز نياز نميباشد.
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید
کف سرد خانه به این شکله:
لایه هوای خارج
1.سیمان 1اینچ
2.قیر 1اینچ
3.دو لایه پلی اورتان
4.سیمان 3اینچ
5.موزائیک 1اینچ
لایه هوای داخل
سلام
معمولا سردخانه ها روي زمين ساخته ميشوند بنابراين لايه هواي خارج خيلي نميتواند دخيل باشد-آيتم 3 : يك لايه كافيست آيتم 4 3 اينچ سيمان يعني 7.5 سانتيمتر خيلي زياد است معمولا 1 اينچ و شايد كمتر استفاده ميكنند (در حدود 1 سانتيمتر)

mahdip

عضو جدید
سقف سردخانه:
لایه هوای خارج
1.ایزوگام 1اینچ
2.قیر 1اینچ
3.سیمان 1اینچ
4.دو یا چند لایه پلی اورتان
5.سیمان 1اینچ
6.گچ سفید 0.25
لایه هوای داخل

با سلام
يا از ايزوگام استفاده ميشود يا قير هر دو به هم رو من جائي نديدم-پلي يورتان ا لايه-گچ هيچ كاربردي در سردخانه ندارد احتمال تبله كردن زياد است -اصلا روي عايق سقف چيزي نميزنند معمولا چون مهار مثلا گچ روي آن سخت است و به دليل سطح صاف ورق روي پلي يورتان ميريزد-اگر سقف بلند باشد (كه نمونه آنرا من ديدم )چون سرد كردن حجم زياد سردخانه لزومي ندارد ، از سقف كاذب به همراه رابيتس و نرمه سيمان استفاده ميكنند.
موفق باشيد

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام همكار محترم
تا آيتم 3 درسته اما شماره 4 به بعد:معمولا از يهك لايه عايق استفاده ميشه كه دو طرف آن از ورق گالوانيزه رنگ شده استفاده ميشود-و لايه داخلي را شكيل ميسازند كه ديگر داخل سردخانه نياز به سيمان و كاش كاري و غيره نباشد-يعني موارد 5 و 6 نيز نياز نميباشد.
موفق باشيد
با سلام
از توجه تون برای همکاری ممنونم
یعنی به جای دو لایه عایق یه لا در نظر بگیرم و بعد ضریب ورق گالوانیزه رو تاثیر بدم؟
اطلاعی دارین که ضخامتش چنده؟

mech.shima

کاربر ممتاز
با سلام
يا از ايزوگام استفاده ميشود يا قير هر دو به هم رو من جائي نديدم-پلي يورتان ا لايه-گچ هيچ كاربردي در سردخانه ندارد احتمال تبله كردن زياد است -اصلا روي عايق سقف چيزي نميزنند معمولا چون مهار مثلا گچ روي آن سخت است و به دليل سطح صاف ورق روي پلي يورتان ميريزد-اگر سقف بلند باشد (كه نمونه آنرا من ديدم )چون سرد كردن حجم زياد سردخانه لزومي ندارد ، از سقف كاذب به همراه رابيتس و نرمه سيمان استفاده ميكنند.
موفق باشيد
سلام
میشه دقیقتر بگین
ممنون میشم

mahdip

عضو جدید
با سلام
از توجه تون برای همکاری ممنونم
یعنی به جای دو لایه عایق یه لا در نظر بگیرم و بعد ضریب ورق گالوانیزه رو تاثیر بدم؟
اطلاعی دارین که ضخامتش چنده؟

سلام خواهش-
بله دقيقا اين كارو بكنيد-شركت هاي مختلف از ضخامت هاي متفاوت استفاده ميكنند من 1 ميليمتر هم ديدم يعني ميتونه 0.5 -0.6- و .. باشه -ميتونيد با شركتي كه كار ميكنيد ازش بپرسيد-راستي ميتونم يه نمونه از محاسباتتون رو ببينم؟

mahdip

عضو جدید
سلام
میشه دقیقتر بگین
ممنون میشم

سلام
ببينيد معمولا اين عايق ها به صورت پنل توليد ميشوند و زبانه دار و موقع اجرا به صورت نر و ماده داخل هم ميروند-و اول پنل هاي ديوار را اجرا ميكنند سپس پنل هاي سقف روي اين ديوار ها مينشيند-فكر كنيد قسمت بيروني اين پنل از جنس ورق ميباشد آيا روي ورق ميتوان ملات گچ را نگه داشت؟خير نميتوان چون سر ميخورد-تعدادي عكس دارم اگه پيدا كردم حتما ميذارم
موفق باشيد

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام خواهش-
بله دقيقا اين كارو بكنيد-شركت هاي مختلف از ضخامت هاي متفاوت استفاده ميكنند من 1 ميليمتر هم ديدم يعني ميتونه 0.5 -0.6- و .. باشه -ميتونيد با شركتي كه كار ميكنيد ازش بپرسيد-راستي ميتونم يه نمونه از محاسباتتون رو ببينم؟

من برای پروژه تخصیصم دارم کار میکنم
در واقع حدودافارغ التحصیلم
پروژه تهویه انجام دادم اما تبرید اولین تجربمه

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام
ببينيد معمولا اين عايق ها به صورت پنل توليد ميشوند و زبانه دار و موقع اجرا به صورت نر و ماده داخل هم ميروند-و اول پنل هاي ديوار را اجرا ميكنند سپس پنل هاي سقف روي اين ديوار ها مينشيند-فكر كنيد قسمت بيروني اين پنل از جنس ورق ميباشد آيا روي ورق ميتوان ملات گچ را نگه داشت؟خير نميتوان چون سر ميخورد-تعدادي عكس دارم اگه پيدا كردم حتما ميذارم
موفق باشيد

ببخشید میشه الان ترتیب مصالح رو بگین

mahdip

عضو جدید
من برای پروژه تخصیصم دارم کار میکنم
در واقع حدودافارغ التحصیلم
پروژه تهویه انجام دادم اما تبرید اولین تجربمه

يه جزوه تبريد عالي از مهندس رستگاري كه استاد طراحي سردخانه هستند دارم اگه تونستم توي سايت ميذارم من اين درسو با ايشون داشتم-اگه اين جزو رو پيدا كرديد حتما بگيريد

mech.shima

کاربر ممتاز
يه جزوه تبريد عالي از مهندس رستگاري كه استاد طراحي سردخانه هستند دارم اگه تونستم توي سايت ميذارم من اين درسو با ايشون داشتم-اگه اين جزو رو پيدا كرديد حتما بگيريد

اگه لطف کنید وبذارید تو سایت ممنون میشم

mahdip

عضو جدید
ببخشید میشه الان ترتیب مصالح رو بگین

سقف:
لايه هواي بيروني (اگر به هواي آزاد راه داشته باشد)-پوشش بام (آسفالت - شايد موزائيك با ملات ماسه و سيمان باشد انتخاب با شماست)-مصالح سقف اصلي (ميتواند آجر فشاري يا سفال و يا حتي هبلكس باشد)-سيمان-لايه هواي سقف كاذب (اگر سقف كاذب داشته باشيد)-ورق فلزي به ضخامت مثلا 1 ميليمتر-عايق پلي يورتان به ضخامت 10 سانتيمتر-ورق فلزي به ضخامت مثلا 1 ميليمتر -حال اگر خواستيد ميتوانيد روي اين ورق رابيتس ببنديد و نرمه سيمان بكشيد-

mech.shima

کاربر ممتاز
سقف:
لايه هواي بيروني (اگر به هواي آزاد راه داشته باشد)-پوشش بام (آسفالت - شايد موزائيك با ملات ماسه و سيمان باشد انتخاب با شماست)-مصالح سقف اصلي (ميتواند آجر فشاري يا سفال و يا حتي هبلكس باشد)-سيمان-لايه هواي سقف كاذب (اگر سقف كاذب داشته باشيد)-ورق فلزي به ضخامت مثلا 1 ميليمتر-عايق پلي يورتان به ضخامت 10 سانتيمتر-ورق فلزي به ضخامت مثلا 1 ميليمتر -حال اگر خواستيد ميتوانيد روي اين ورق رابيتس ببنديد و نرمه سيمان بكشيد-

خیلی ممنونم آقای مهندس
سقف رو اگه تخت انتخاب کنم اشکالی نداره؟