تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

anishtain4

عضو جدید
سلام
باید 3 سال از مدرکت گذشته باشه.تا بتونی عضو بشی.

شما وقتی دانشجو هم هستی می تونی عضو بشی، تخفیف دانشجویی هم داره، برای امتحان و گرفتن جواز طراحی باید سه سال از لیسانس و یا دو سال از فوق لیسانس گذشته باشه

perlitic

عضو جدید
سلام

من یه جزوه خوب برای درس " مواد و مصالح در تاسیسات حرارتی و برودتی" نیاز دارم.

یه جزوه پیدا کردم از تو اینترنت مال "ارش شکرگزار ناوی"

اگه جزوه دیگه ای دارید واسه دانلود بذارید بسیار سپاسگزار خواهم بود.

متشکرم

منم فراموش نکنید

mmmppp

عضو جدید
یه سوال داشتم
برای عایق کاری لوله ها در حالی که لوله های سردو گرم خیلی نزدیک به هم هستند که نتوان از پشم شیشه استفاده کرد چی پیشنهاد میکنین
بیشتر برای جلوگیری از چگالش آب بر روی لوله سرد میخوام

anishtain4

عضو جدید
یه سوال داشتم
برای عایق کاری لوله ها در حالی که لوله های سردو گرم خیلی نزدیک به هم هستند که نتوان از پشم شیشه استفاده کرد چی پیشنهاد میکنین
بیشتر برای جلوگیری از چگالش آب بر روی لوله سرد میخوام

سایز لوله هاتون چی هستن؟ از عایق EPDM لوله ای استفاده کنید. اگه کار شده و دیگه امکانیش نیست از عایق ورقی همین جنس استفاده کنید. اگه لوله های آب سرد مصرفی رو منظورتونه برای چگالش مشکلی نداره چون دمای آب تو لوله نمی تونه از دمای هوا پایین تر باشه که باعث چگالش روی سطح لوله بشه، در صورتی که تو جای خیلی سردی هست که احتمال میره یخ بزنه عایق کنید

perlitic

عضو جدید
دوست عزیز منظورتو درست متوجه نمیشم، مواد مصالح تو چیش؟

یکی از درسهای مهندسی مکانیک تاسیسات هست

در مورد آب و ناخالصی های آب و روشهای تصفیه و آب و ....
در مورد سوخت و انواع سوختها و پالایش نفت و .....
در مورد روغن و گریسها و انواع گریس ها و خواص روغن ها و ...
خاکها و خواص خاکها و کائولن روسبی و دیرگدازها و ....
شیشه و ساختمان شیشه و ....
مواد مصنوعی و ترموپلاست ها و خوردگی مواد مصنوعی و .....
کائوچو و ولکانیزه کردن و الاستومرهای نوع سیلیکون و ....
مواد سرامیکی و فازهای سرامیکی و کریستالهای سرامیکی و عکس العمل های سرامیک ها و .....
است.

یه جزوه اگه دارین یا منبع خاص معرفی کنین ممنونتون می شم

mo alizadeh

عضو جدید
سلام خدمت دوستان و مهندسان عزیز
در مورد طراحی تاسیسات بهداشتی ساختمان ها شیوه و فرمول محاسبه دستمزد (کشیدن نقشه و طراحی مسیر لوله ها و سایز بندی آب و فاظلاب )چطوری است
اگر دوستان اطلاعاتی دارند ممنون میشم در اختیار بنده قرار بدن

mahdip

عضو جدید
من از بچه های معماری باشگاه هستم
در مورد هواساز های چند منطقه ای و یک منطقه ای یک سوال دارم
کدومشون مکشی و کدومشون دمشی هست،با یکم توضیح اضافه اگر میشه بگین،ممنون میشم

سلام دوست عزيز
هواساز يك منطقه اي فن در مكش از كويل قرار دارد و در هواساز چند منطقه اي يا مالتي زون فن در دهش به كويل نصب ميشود چون 2 كويل داريم يكي كويل سرد و ديگري كويل گرم و براي استفاده همزمان بايد فن در دهش به 2 كويل باشد،نقشه هاي اين نوع هواسازها را ميتوانيد از سايت شركت هاي سازنده مثل ساران ، ساراول، هواساز،تهويه اروند و.... تهيه كنيد اگر پيدا نكرديد بگييد من دارم ميفرستم
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید
سلام من جزوه سیستم های تبرید و سرد خانه ای لازمدارم خیلی فوری است. مرسی
سلام دوست عزيز
بهترين جزوه سيستم تبريد و سردخانه كه تاحالا ديدم و اجرائيه مربوط به استاد رستگاري از اساتيد دانشگاه آزاد واحد جنوبه كه جزوشو ميتونيد از جلوي دانشگاه واحد جنوب واقع در بلوار ابوذر اتوبان آهنگ تهيه كنيد
ارزششو داره دوستان تا اونجا برند اين جزورو تهيه كنند

anishtain4

عضو جدید
یکی از درسهای مهندسی مکانیک تاسیسات هست

در مورد آب و ناخالصی های آب و روشهای تصفیه و آب و ....
در مورد سوخت و انواع سوختها و پالایش نفت و .....
در مورد روغن و گریسها و انواع گریس ها و خواص روغن ها و ...
خاکها و خواص خاکها و کائولن روسبی و دیرگدازها و ....
شیشه و ساختمان شیشه و ....
مواد مصنوعی و ترموپلاست ها و خوردگی مواد مصنوعی و .....
کائوچو و ولکانیزه کردن و الاستومرهای نوع سیلیکون و ....
مواد سرامیکی و فازهای سرامیکی و کریستالهای سرامیکی و عکس العمل های سرامیک ها و .....
است.

یه جزوه اگه دارین یا منبع خاص معرفی کنین ممنونتون می شم

والا این مباحثی که گفتین هر کدوم یه داستانیه برای خودش، کتابی که همه اشون رو یه جا پوشش بده فکر نکنم کتاب خاصی نیست

saeed_vb

عضو جدید
1712455551987_1712455551987.jpgبا سلام
یک سوال داشتم از دوستان.
همونظور که خودتون میدنید بالای پمپ های آب که در منازل نصب میشن یک مخزن داره که حکم آکوملاتور داره. داخل این مخزن یک تیوپ هست که پشت اون تیوپ هم فشار هوا قرار میگیره.روی خود مخازن نوشته فشار هوا 1.5 بار باشه. که فکر کنم یک چیز کلیه
حالا ما داریم از این سیستم در یک آپارتمان 5 طبقه استفاده میکنیم با ارتفاع حدود 18 متر.حالا اگه ما بیام فشار هیدرو استاتیک آبی که داخل این ارتفاع هست + فشار اضافه پمپ حساب کنیم. به نظر شما نباید اون فشار هوا پشت تیوپ بشتر کنیم؟ اون فشار هوا برای این شرایط باید چقدر باشه؟ در برج های بالای ده طبقه هم از همین سیتم پمپاژ آب استفاده میشه؟
با تشکر

anishtain4

عضو جدید
مشاهده پیوست 130813با سلام
یک سوال داشتم از دوستان.
همونظور که خودتون میدنید بالای پمپ های آب که در منازل نصب میشن یک مخزن داره که حکم آکوملاتور داره. داخل این مخزن یک تیوپ هست که پشت اون تیوپ هم فشار هوا قرار میگیره.روی خود مخازن نوشته فشار هوا 1.5 بار باشه. که فکر کنم یک چیز کلیه
حالا ما داریم از این سیستم در یک آپارتمان 5 طبقه استفاده میکنیم با ارتفاع حدود 18 متر.حالا اگه ما بیام فشار هیدرو استاتیک آبی که داخل این ارتفاع هست + فشار اضافه پمپ حساب کنیم. به نظر شما نباید اون فشار هوا پشت تیوپ بشتر کنیم؟ اون فشار هوا برای این شرایط باید چقدر باشه؟ در برج های بالای ده طبقه هم از همین سیتم پمپاژ آب استفاده میشه؟
با تشکر

شما برای سیستمت یه حداقل فشار داری که از افت فشار دورترین مصرف کننده تا پمپ و حداقل فشار مورد نیازش بدست میاد و یه حداکثر فشار داری که بر اساس همون افت فشار و حداکثر فشار قابل تحمل برای سیستمت که معمولن ۴ بار پشت شیر هست. با استفاده از این دوتا و فشار آزاد هوا وقتی که هوا نیست بازده مخزن و با حجم مصرفی حجم مخزنت رو تعیین می کنی. تو بوستر پمپ های بزرگ هم از همین منابع دیافراگمی استفاده میشه، در صورتی که ارتفاع ساختمان خیلی بزرگ باشه چند مرحله بوستر پمپ استفاده میشه که بعید می دونم فعلن تو ایران همچین سیستم هایی لازم داشته باشیم

saeed_vb

عضو جدید
شما برای سیستمت یه حداقل فشار داری که از افت فشار دورترین مصرف کننده تا پمپ و حداقل فشار مورد نیازش بدست میاد و یه حداکثر فشار داری که بر اساس همون افت فشار و حداکثر فشار قابل تحمل برای سیستمت که معمولن ۴ بار پشت شیر هست. با استفاده از این دوتا و فشار آزاد هوا وقتی که هوا نیست بازده مخزن و با حجم مصرفی حجم مخزنت رو تعیین می کنی. تو بوستر پمپ های بزرگ هم از همین منابع دیافراگمی استفاده میشه، در صورتی که ارتفاع ساختمان خیلی بزرگ باشه چند مرحله بوستر پمپ استفاده میشه که بعید می دونم فعلن تو ایران همچین سیستم هایی لازم داشته باشیم
پمپ تو فشار حدود 4.5 بار تا 6 بار عمل میکنه دوتا مخزن 20 لیتری روی پمپ هست .پیشنهاد شما چی هست؟ راستی سازنده ساختمون گفت تمام سیستم لوله کشی ساختمان با فشار 20 بار تست شده

آخرین ویرایش:

maghsodlo

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان تفاوت بین فشار ترمودینامیکی و استاتیکی چیست؟ کلا" چند نوع فشار داریم و کاربرد انها کجاست؟

vahidsabaghieh

عضو جدید
دوستان عزیزم!!
یک سوال فنی در مورد چیلر دارم و خیلی ذهنمو مشغول کرده!!! لطفا با پاسخ دادن به این سوال منو کمک کنید!!!
اگر بخواهیم دمای ورودی و خروجی چیلیر(آب چیلر) به ترتیب 12و 7 باشد آنگاه توانی که باید به چیلر داده شود تقریبا 150 کیلو وات خواهد بود . اما اگر دمای ورود و خروج به ترتیب 17 و 12 باشد آنگاه توان لازم برای اینکه دوباره اختلاف دمای 5 درجه سانتی گراد بدست آید 120 کیلو وات خواهد بود. به نظر شما چرا با اینکه در هر دو حالت 5 درجه آب ورودی به چیلر خنک شده است، اما وقتی دمای آب ورودی کمتر است، چیلر برای خنک کردن آن توان بیشتری را نیاز دارد؟؟؟
مرسی از اینکه جواب می دهید!!!

در سیستم تبرید کمپرسور را برای بار پیک (حداکثر) سیستم انتخاب می کنند ولی بار پیک همیشه وجود ندارد و در بسیاری از اوقات سال بار سیستم کمتر است و ظرفیت کمپرسور کمتری نیز لازم است واگر کمپرسور بخواهد با همان ظرفیت قبلی کار کند هم فشار اواپراتور کاهش می یابد و هم مصرف برق کمپرسور زیاد می شود .به نظر من درسته که اختلاف دماها یکی هست (5درجه) اما به کمک سیستم آنلود کردن کمپرسور ، کمپرسور در حالت دوم توان کمتری را نیاز دارد.

anishtain4

عضو جدید
پمپ تو فشار حدود 4.5 بار تا 6 بار عمل میکنه دوتا مخزن 20 لیتری روی پمپ هست .پیشنهاد شما چی هست؟ راستی سازنده ساختمون گفت تمام سیستم لوله کشی ساختمان با فشار 20 بار تست شده

دوست عزیز فشار مخزن در حالت تخلیه باید مطابق با چیزی که تولید کننده توصیه می کنه باشه، بعد از خرید وسیله امکان طراحی اون وجود نداره

vahidsabaghieh

عضو جدید
سلام دوستان
اینجا چقدر فعاله، بر عکس فروم همسایه، امیدوارم زود به جوابم برسم؛
در مورد یه موضوع چند مورد برام پیش اومده و همیشه سوال بوده برام؛
مثلا ما یه ساختمان کم واحد داریم، یعنی 4 طبقه و در هر طبقه یک واحد ( همین ساختمان هایی که اکثرا در شهر ساخته میشه)
اگه زیر زمین نداشته باشه و فقط همکف باشه و همکف هم با فضای انباری ها ( 4 تا ) و پارکینگ ها پر شه جایی برای موتورخانه نمی مونه که !
مثل عکس زیر :

این پلان همکف یه ساختمان 4 طبقه 4 واحدی هستش. زیرزمینی در کار نیست
موتورخونه برای چنین ساختمانی در صورتی که فقط از سیستم گرمایش مرکزی استفاده شه چه مساحتی داره حدودا ؟ در این مثال موتورخونه رو کجا باید قرار داد ؟!
خودم فکر می کنم نمیشه و در این صورت حتما باید از پکیج استفاده شه ؟ یا راه های دیگه ای هم هست؟
یه راهنمایی می کنین ؟
مرسی

میشه بگید عرض ساختمان (زمین) چقدره ؟

vahidsabaghieh

عضو جدید
سلام
كسي در مورد آبنما-فواره-نازل هاي آن -طراحي و ...اطلاعاتي داره؟]

سلام دوست عزیز شاید این به دردتون بخوره !!!!!!!!!!

مشاهده پیوست 131794

پیوست ها

• طراحی آبنما.pdf
    3.2 مگایابت · بازدیدها: 0

mahdip

عضو جدید
[سلام
كسي در مورد آبنما-فواره-نازل هاي آن -طراحي و ...اطلاعاتي داره؟]

سلام دوست عزیز شاید این به دردتون بخوره !!!!!!!!!!

سلام مهندس عزيز خيلي خيلي لطف كردي عالي بود.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام .........

می خواستم بدونم برای یک ساختمان سه طبقه (هر طبقه یک واحد و جمعا سه واحد )......... و هر واحد دارای یک سرویس بهداشتی ، حمام و آشپزخانه می باشد.

1- قطر لوله ای اصلی که باید در همکف رد بشه و لوله اصلی خروجی فاضلاب از ساختمان هستش باید چند باشه ...........
2- اگه بخوام این لوله رو از روی شناژ ساختمان رد بکنم چقدر فاصله تا کفسازیم نیاز دارم ........... یعنی با فاصله 30 تا 40 سانتیمتر به مشکل بر نمی خورم ؟...........

ممنون میشم سریعتر پاسخ بدید ...........

moaqfe

کاربر بیش فعال
با سلام .........

می خواستم بدونم برای یک ساختمان سه طبقه (هر طبقه یک واحد و جمعا سه واحد )......... و هر واحد دارای یک سرویس بهداشتی ، حمام و آشپزخانه می باشد.

1- قطر لوله ای اصلی که باید در همکف رد بشه و لوله اصلی خروجی فاضلاب از ساختمان هستش باید چند باشه ...........
2- اگه بخوام این لوله رو از روی شناژ ساختمان رد بکنم چقدر فاصله تا کفسازیم نیاز دارم ........... یعنی با فاصله 30 تا 40 سانتیمتر به مشکل بر نمی خورم ؟...........

110میلیمتر

در کف سازی هم حداکثر لوله 125 میلیمتری و 4سانت هم برای کف سازی جمعا" 169 میلیمتر

btu

عضو جدید
با سلام
اگر اطلاعاتی در مورد انواع اسپرینکلر دارید، لطفا راهنمایی کنید

mahdip

عضو جدید
با سلام
اگر اطلاعاتی در مورد انواع اسپرینکلر دارید، لطفا راهنمایی کنید
سلام مهندس عزيز
(به پاس اطلاعات خوب شما در اين سايت )
بهترين استاندارد نوع و روش نصب اسپرينكلر nfpa13 ميباشد همچنين فايل ضميمه كه از شركت نارفوم كار ميباشد اما در كل :
اسپرينكلر از نظر جهت پاشش:
1- سر آبپاش(UPRIGHT)
2-آويزي(PENDENT)
3-ديواري(SIDEWALL)
4-افشانكي(NOZZLE TYPE)
5-تو ديواري(RECESSED)
6-منزلي(RESIDENTIAL)
7-مخفي(CONCEALED)
كه دو نوع اول و دوم بيشترين كاربرد را دارد
اما از نظر دماي تخريب حباب يا رنگ آن نيز بر 7 نوع است
نارنجي (دماي تخريب حباب 135 درجه فارنهايت)
قرمز (155 درجه فارنهايت)
زرد (174 درجه فارنهايت)
4 رنگ ديگر هم دارد كه زيادمورد استفاده نداردمشاهده پیوست sprinkler.pdf
اميدوارم مفيد واقع شده باشه اگه سوال ديگه در مورد چيدمان و ... داريد بفرمائيد.

mahdip

عضو جدید
با سلام .........

با سلام مهندس معمار عزيز از دهات دكتر شريعتي(مزينان سبزوار)
دوستان درست گفتند كه 110 ميليمتر جواب ميده اما اين كار مهنسي نيست بهتره يه سر به آخر كتاب مبحث 16 مقررات ملي ساختمان چاپ1382 بزنيد صفحه 188 و 190
از جدول صفحه 188 مقدار DFU را حساب كرده با داشتن DFU و مراجعه به جدول صفحه 190 سايز به دست مي آيد اما نكته ديگه اينكه با توجه به جدول صفحه 89 همان كتاب شيب لوله 110 و 125 يك درصد ميشود كه بايد به كف سازي اضافه شود وگرنه .....
موفق باشيد