تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

arjomand

عضو جدید
سلام.
آیا نرم افزاری هست که بتونه فاکتور دید بین دو جسم (یه سیلندر و یه صفحه) رو در انتقال حرارت تابشی محاسبه کنه؟
آیا ansys fluent می تونه اینکار رو انجام بده؟ اگه بله اجراش آسونه؟

امیر 1224

عضو جدید
سلام.
آیا نرم افزاری هست که بتونه فاکتور دید بین دو جسم (یه سیلندر و یه صفحه) رو در انتقال حرارت تابشی محاسبه کنه؟
آیا ansys fluent می تونه اینکار رو انجام بده؟ اگه بله اجراش آسونه؟

برای اینکار شما یا باید معادلات فاکتور دید را بنویسید و به صورت عددی و یا تحلیلی حل کنید تا به جواب برسید یک راه دیگه هم روش های جایگزینه مثل روش مونت کارلو و یا beam tracing هست. این دوروش جایگزین در ansys fluent و ansys cfx موجود است.

lanoir

عضو جدید
سلام . دوستان یک سری سوالات در مورد خروجی گرفتن از کد با برنامه متلب داشتم . ممنون میشم اگه کسی میدونه راهنمایی کنه .

1- اگر بخواهیم شکل خروجی را نود درجه به سمت چپ بچرخانیم . مثلا خط جریان خروجی به سمت چپ نود درجه چرخانده شود : مثلا در

figure(1)
Psi=zeros(lx,ly);
for i=2:lx-1
Psi(i,2:ly-1)=Psi(i-1,2:ly-1)-v(i,2:ly-1);
end
contour(x,y,Psi',20);
xlabel('Lx L=100cm'),ylabel('Ly H=100cm'),title('streamline');

در بالا شکل نمایش داده شده بعد از حل به سمت راست چرخیده میشود و شکل خراب میشه . اگر بخوام به کد بالا ، دستوری اضافه کنم که شکل خروجی به سمت چپ چرخانده شود ، چکار باید بکنم ؟

2-اگه دقت کرده باشین داخل نمودارهای سیالات مثلا نمودار فشار که از یک سری خطوط تشکیل شده اند ، هر خط دارای اطلاعات است یعنی خطوط مثلا نمودار چرخش روی هر خط میزان سرعت را هم اضافه کردن . اگه بخوام به نمودار خروجیم این اطلاغات رو اضافه کنم چکار باید بکنم ؟ ممونو مثلا این دستور پایین:

figure(3)
contour(x,y,p,400);
xlabel('Lx L=100'),ylabel('Ly H=100cm'),title('pressure');

مثلا مثل این این شکل بشه :

اگه کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه ضرروریه . ممنون

maghsodlo

عضو جدید
با سلام برای بدست آوردن نقطه شبنم یا دمای موثر سطح کویل سرمایی چه پارامترهایی نیاز هست و چگونه بدست میاد؟

af son

عضو جدید
سلام
میشه یکی جواب بده لطفا
معادله لوکاس_ واشبرن تو سطوح افقی هم کاربرد داره؟؟اگه اره چطوری؟
ممنون

reza_19933

عضو جدید
سلام خسته نباشید. من موضوع پایان نامه کارشناسیم، پدیده کاویتاسیون حول یک پرتابه (با مشخصات معلوم) اس.
موقع تشکیل کاویتاسیون به مشکل میخورم ینی تشکیل میشه بعد حل واگرا میشه. 3 تا سرعت رو گرفتم و باید دوتا دیگه رو بگیرم. نمیتونم ! زیرتخفیف ها رو چجوری تغییر بدم بتونم سرعت 15 و 15.5 رو بگیرم. کسی سر رشته داره؟

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید. من موضوع پایان نامه کارشناسیم، پدیده کاویتاسیون حول یک پرتابه (با مشخصات معلوم) اس.
موقع تشکیل کاویتاسیون به مشکل میخورم ینی تشکیل میشه بعد حل واگرا میشه. 3 تا سرعت رو گرفتم و باید دوتا دیگه رو بگیرم. نمیتونم ! زیرتخفیف ها رو چجوری تغییر بدم بتونم سرعت 15 و 15.5 رو بگیرم. کسی سر رشته داره؟

سلام....این چیز بیشتر آزمایشی هست باید امتحان کرد.....

پیشنهاد اولیه من اینه که مومنتوم و فشار رو 0.1 بگیرید...بزارید تا 1000 تکرار بره....بعد افزایش بدید به 0.2 و 0.5....البته من در مورد فیزیک مسالت هیچ اطلاعاتی ندارم....کاویتاسیون چه ربطی داره به پرتابه؟؟!!!

reza_19933

عضو جدید

پیشنهاد اولیه من اینه که مومنتوم و فشار رو 0.1 بگیرید...بزارید تا 1000 تکرار بره....بعد افزایش بدید به 0.2 و 0.5....البته من در مورد فیزیک مسالت هیچ اطلاعاتی ندارم....کاویتاسیون چه ربطی داره به پرتابه؟؟!!!
سلام ممنون . پرتابه زیر آب شلیک شده مثلا. و اینکه الان دیفالت فشار خودش 0.3 بعد من از 0.1 شروع کنم واگرا میشه من معمولا از 0.003 شروع میکنم. فشار و مومنتم رو کم میکنم. بعد که کویتی تشکیل میشه یکم که میریم جلو قشنگ پشت پرتابه کویتی تشکیل میشه، یهو واگرا میشه! موندم چیکار کنم..
اگه میتونین کمک کنین دریغ نکنین لطفا. خیلی ضروریه.. دو ترمه دارم روش کار میکنم ولی فقط تونستم 4 تاران موفق بگیرم!!! یه ماه دیگه باید جمع شه. اگه فکر میکنین راهی هست پیام بدین من شمارمو بدم یکم جدی راهنماییم کنین.. ممنون میشم

reza_19933

عضو جدید

و اینکه من از فلوئنت 6.3 استفاده میکنم. انسیس 15 لایسنسش از کار افتاده رو سیستمم..

reza_19933

عضو جدید
5.jpg

پرتابه بصورت 2بعدی و سیمتریکه. الان اینو ببینین. من اینو هرررررررررطور بخام ادامه بدم واگرا میشه. ینی مثلا زیرتخفیارو خیلی کم کم زیاد میکنم ولی بازم واگرا میشه، یا زیر تخفیفا رو یهو زیاد میکنم بازم واگرا میشه. نمیدونم چیکار کنم دیگه.
اینم فایل کیس و دیتاش برا همین شکل...

دانلود

امیر 1224

عضو جدید

سلام اول اینکه یه نقطه ضعف کارتون استفاده از ورژن قدیمیه که در ورژن های جدید بسیار حل ها قوی تر شده.
لطفا این سوالات را ابتدا به من جواب بدید:
حل شما به صورت symmetric هست یا Axissymmetric؟
از کدوم روش کاویتاسیون استفاده می کنید؟
جریانتون آرام است یا آشفته؟ اگه آرام است آیا در ناحیه کاویتاسیون جریان آرام باقی می ماند یعنی ضخامت لایه کاویتاسیونتون چقدره؟

reza_19933

عضو جدید
سلام اول اینکه یه نقطه ضعف کارتون استفاده از ورژن قدیمیه که در ورژن های جدید بسیار حل ها قوی تر شده.
لطفا این سوالات را ابتدا به من جواب بدید:
حل شما به صورت symmetric هست یا Axissymmetric؟
از کدوم روش کاویتاسیون استفاده می کنید؟
جریانتون آرام است یا آشفته؟ اگه آرام است آیا در ناحیه کاویتاسیون جریان آرام باقی می ماند یعنی ضخامت لایه کاویتاسیونتون چقدره؟

کاش فایل کیس رو میگرفتین.. حل سیمتریکه، جریان اشفته اس،از مولتی فاز حل میکنم و تیک اسلیپی رو ور میدارم.

امیر 1224

عضو جدید
مشاهده پیوست 258189

پرتابه بصورت 2بعدی و سیمتریکه. الان اینو ببینین. من اینو هرررررررررطور بخام ادامه بدم واگرا میشه. ینی مثلا زیرتخفیارو خیلی کم کم زیاد میکنم ولی بازم واگرا میشه، یا زیر تخفیفا رو یهو زیاد میکنم بازم واگرا میشه. نمیدونم چیکار کنم دیگه.
اینم فایل کیس و دیتاش برا همین شکل...

دانلود

فکر کنم بهترین کمک این فایل باشه که کاویتاسیون را توی فلوئنت 2001 بررسی کرده. چون توی ورژن های جدید امکانات بررسی کاویتاسیون خیلی بیشتر است. توی کیسی که گذاشتید به نظر مشکل اصلی تون بزرگی سایز شبکه و مدل دیواره توی مدلسازی آشفتگی تون هست.
Modeling Cavitation around torpedo.pdf - 428 KB

reza_19933

عضو جدید
فکر کنم بهترین کمک این فایل باشه که کاویتاسیون را توی فلوئنت 2001 بررسی کرده. چون توی ورژن های جدید امکانات بررسی کاویتاسیون خیلی بیشتر است. توی کیسی که گذاشتید به نظر مشکل اصلی تون بزرگی سایز شبکه و مدل دیواره توی مدلسازی آشفتگی تون هست.
Modeling Cavitation around torpedo.pdf - 428 KB

ممنون اینو داشتم، خب ابعاد رو که مقاله داده، نمیشه تغییر داد.
ممنون

امیر 1224

عضو جدید
ممنون اینو داشتم، خب ابعاد رو که مقاله داده، نمیشه تغییر داد.
ممنون

منظورتون چیه ابعاد را نمیشه تغییر داد؟ شما روش و ابعاد شبکه، انتخاب مدل های مربوط به آشفتگی و پارامترهای دیگر رو به صورت نسبی می تونید از این مقاله بردارید.

reza_19933

عضو جدید
منظورتون چیه ابعاد را نمیشه تغییر داد؟ شما روش و ابعاد شبکه، انتخاب مدل های مربوط به آشفتگی و پارامترهای دیگر رو به صورت نسبی می تونید از این مقاله بردارید.

ابعاد و حوضه ی حل رو از روی یک مقاله دارم اعتبار سنجی میکنم..نباید تغییر بدمشون

امیر 1224

عضو جدید
ابعاد و حوضه ی حل رو از روی یک مقاله دارم اعتبار سنجی میکنم..نباید تغییر بدمشون

توی مقاله مرجع شما چه چیزهایی دقیقا بیان شده؟
گفته از روش k-eps استاندارد با قانون دیوار استاندارد استفاده شده؟
ابعاد هندسی قاعدتا مشخصه ولی آیا ابعاد شبکه هم مشخصه؟
روش حل عددی بیان شده که آیا از روش SIMPLE یا چیزه دیگه؟
حل به صورت پایا بوده و یا به صورت گذرا حل شده؟

reza_19933

عضو جدید
استاد راهنمام اینا همه رو تایید کرده میگه فقط توی تغییر زیر تخفیفا باید درست تغییر بدی، که دستم نمیاد..

reza_19933

عضو جدید
درست شد اقا. ممنون بابت راهنماییتون. مشکل ورژن نرم افزار بود. انسیس ۲۰۱۵ رو به هر بدبختی ای طی دوروز گشتن در مورد لایسنسش، بلاخره نصب کردم و مشکل رفع شد.

بازم ممنون

n!mv

عضو جدید
سلام ، وقتتون به خیر
من فوق لیسانسه معماری دارم و به واسطه شغل پدر در زمینه فروش پمپ و طراحی پمپ هم ،فعالیت می کنم ، میخوام از نظر علمی روی قضیه تسلط داشته باشم ...نمیخوام به صورت آکادمیک مجددا تو رشنه مکانیک تحصیل کنم،اگه لطف کنید بگید که چه منابعی به صورت پایه ای و تخصصی مورد نیاز هست... و این که دوره های آموزش کوتاه مدتی وجود داره که به صورت تخصصی بتونم پیگیری بکنم؟
البته جسارت به مهندسین عزیز مکانیک نشه ، قطعا که نمیتونم به پای شما برسم ، فقط دیگه حوصله واحد های اضافی و کشدار رو ندارم.
پیشاپیش از لطفتون سپاسگزارم

OMID ALAIE

عضو
سلام ، وقتتون به خیر
من فوق لیسانسه معماری دارم و به واسطه شغل پدر در زمینه فروش پمپ و طراحی پمپ هم ،فعالیت می کنم ، میخوام از نظر علمی روی قضیه تسلط داشته باشم ...نمیخوام به صورت آکادمیک مجددا تو رشنه مکانیک تحصیل کنم،اگه لطف کنید بگید که چه منابعی به صورت پایه ای و تخصصی مورد نیاز هست... و این که دوره های آموزش کوتاه مدتی وجود داره که به صورت تخصصی بتونم پیگیری بکنم؟
البته جسارت به مهندسین عزیز مکانیک نشه ، قطعا که نمیتونم به پای شما برسم ، فقط دیگه حوصله واحد های اضافی و کشدار رو ندارم.
پیشاپیش از لطفتون سپاسگزارم

سلام.دو تا فایل در مورد پمپ هاست..شاید به دردتون بخوره..برخی اصطلاحات تخصصی مربوط به پمپ ها توشون هست.:smile:

پیوست ها

• Pumps (www.PipingTeam.com).rar
    5.9 مگایابت · بازدیدها: 0
  • کتابچه راهنمای نصب و نگهداری پمپ.pdf
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0

MMontazar

عضو جدید
با سلام
چند تا سوال داشتم از خدمت دوستان:

-تحلیل هایی که در آن ها نقش میدان مغناطیسی بر سیال رو بررسی میکنن، سیالی که بررسی می کنن حتما سیال فرومغناطیس باید باشه؟؟به عبارتی از نظر علمی میدان مغناطیسی آیا اثری روی سیالات تراکم ناپذیر متداول مثل آب داره؟؟؟؟به عنوان مثال اثری روی انتقال حرارت با سیالات معمولی میذاره؟؟؟

-اگر بخواهیم یه همچین تحلیلی رو با یه نرم افزار انجام بدیم با نرم افزار های متداول سیالات میشه همچین کاری کرد یا باید بریم سراغ نرم افزارهای دیگه؟
-برای انجام یه تحلیل اثر میدان مغناطیسی روی انتقال حرارت سیالات چه اصولی از سیالات و مغناطیس رو باید بلد باشیم؟؟؟

با تشکر از دوستانی که وقت میذارن و پاسخ میدن؟؟؟

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
چند تا سوال داشتم از خدمت دوستان:

-تحلیل هایی که در آن ها نقش میدان مغناطیسی بر سیال رو بررسی میکنن، سیالی که بررسی می کنن حتما سیال فرومغناطیس باید باشه؟؟به عبارتی از نظر علمی میدان مغناطیسی آیا اثری روی سیالات تراکم ناپذیر متداول مثل آب داره؟؟؟؟به عنوان مثال اثری روی انتقال حرارت با سیالات معمولی میذاره؟؟؟

-اگر بخواهیم یه همچین تحلیلی رو با یه نرم افزار انجام بدیم با نرم افزار های متداول سیالات میشه همچین کاری کرد یا باید بریم سراغ نرم افزارهای دیگه؟
-برای انجام یه تحلیل اثر میدان مغناطیسی روی انتقال حرارت سیالات چه اصولی از سیالات و مغناطیس رو باید بلد باشیم؟؟؟

با تشکر از دوستانی که وقت میذارن و پاسخ میدن؟؟؟

به این موضوع در کل هیدرودینامیک مغناطیسی یا MHD گفته می شه و در حالتی که سیال فرومغناطیس باشه به اون FHD گفته میشه. در مورد نرم افزارهاش هم باید بگم که انسیس سی اف اکس، انسیس فلوئنت و کامسول دارای ماژول های بررسی میدان مغناطیسی هستند.

MMontazar

عضو جدید
به این موضوع در کل هیدرودینامیک مغناطیسی یا MHD گفته می شه و در حالتی که سیال فرومغناطیس باشه به اون FHD گفته میشه. در مورد نرم افزارهاش هم باید بگم که انسیس سی اف اکس، انسیس فلوئنت و کامسول دارای ماژول های بررسی میدان مغناطیسی هستند.

تشکر از پاسختون دوست عزیز

mohsen500

عضو جدید
قطعه آب بند بدون اصطکاک

قطعه آب بند بدون اصطکاک

سلام
آیا پکینگ یا آب بندی وجود داره که اصطکاک خیلی کمی ( مایل به صفر ! ) داشته باشه ؟
برای شفت ورودی به یک جک که فشار حدود 30 بار داخل اون وجود داره و شفت باید بصورت کاملا آزادانه بتونه حرکت خطی رفت و برگشتی داخل جک داشته باشه در عین آب بندی کامل.
از پکینگ لاستیکی استفاده کردم .آب بندی کاملی داشت اما وقتی فشار اعمال میشه پکینگ در مقابل حرکت طولی شفت مقاومت میکنه.

Capture.JPG

ali625

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسان عزیز سوالی در مورد فنهای فشار قوی داشتم کسی کمکم میکنه ممنون میشم.

3132321

عضو جدید
با سلام خدمت مهندساي عزيز و محترم
اينجا كسي هست كه در زمينه ي heat pipe (لوله حرارتي ) كار كرده باشه ؟ ممنون ميشم

alireza01

عضو جدید
با سلام
دوستان لطفا یکی راهنمایی کنه تو منحنی عملکرد پمپ( هد بر حسب دبی) قسمت اولش یک ناحیه خط چین هستش بعد خط کامل شده،
منظور از ناحیه خط چین چیه؟
Untitled.jpg

sami6262

عضو
دوستان درباره محاسبه قطر لوله اب مورد نیاز برنامه ای هست قرار بدید؟

در یک واحد تولید اب شیرین ، اب تولیدی با جریان 42 متر مکعب بر ساعت با فشار 2.5 بار بعد از طی مسیر 20 متری وارد یه مخزن میشه
قطر لوله مورد نیاز که pvc هست چقدر باید باشه؟