تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

m.shokoohi

عضو جدید
سلام دوستان
من یه سوال سیالاتی دارم خواهشا اکه کسی میتونه منو راهنمایی کنه.
یک مخزن رو تصور کنید که از سمت پایین آب وارد اون میشه . فرض کنید در حین پر شدن هوای مخزن به صورت کامل تخلیه نشه و در مخزن بمونه . حالا ما اگه بخوایم فشار قسمتی که سیال هستش رو به یک حد خاص مثلا 30 بار برسونیم برای قسمتی که هوا هست چه اتفاقی میوفته؟ میخوام بدونم که اون هم به فشار 30 بار میرسه یا بیشتر میشه. آخه توی کار به یه همچین موردی برخوردیم و تا زمانیکه هوای مخزن رو تخلیه نکردیم نشد فشار آب رو به 30 بار برسونیم. میخوام دلیلشو بدونم و لطفا یکی واسم توضیح بده ممنون میشم

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یک مخزن رو تصور کنید که از سمت پایین آب وارد اون میشه . فرض کنید در حین پر شدن هوای مخزن به صورت کامل تخلیه نشه و در مخزن بمونه . حالا ما اگه بخوایم فشار قسمتی که سیال هستش رو به یک حد خاص مثلا 30 بار برسونیم برای قسمتی که هوا هست چه اتفاقی میوفته؟ میخوام بدونم که اون هم به فشار 30 بار میرسه یا بیشتر میشه. آخه توی کار به یه همچین موردی برخوردیم و تا زمانیکه هوای مخزن رو تخلیه نکردیم نشد فشار آب رو به 30 بار برسونیم. میخوام دلیلشو بدونم و لطفا یکی واسم توضیح بده ممنون میشم
در مخازن فشار در راهبري تانک‌ها، هوا در تانک فشار نيروي لازم براي فرستادن آب به لوله‌ها و نقاط مختلف را فراهم مي‌کند و آن را به سمت شيرها با سرعت‌هاي مورد نياز هدايت مي‌کند. اگر به هر دليلي هواي داخل تانک خارج شود، نيروي پيشران از بين خواهد رفت. اين اتفاق ممکن است به دليل جذب هوا به وسيله آب به موجب فشاري که به آن تحميل مي‌شود رخ دهد. همچنين نشت مقدار کمي هوا در محل اتصالات مي‌تواند منجر به فرار هوا و در نتيجه از بين رفتن نيروي پيشران شود. به منظور غلبه بر بروز چنين اتفاقاتي هوا به وسيله همان پمپي به داخل تانک فرستاده مي‌شود که آب را به ساير نقاط پمپ مي‌کند. با اين روش هوا ب همراه آب وارد مخزن شده و حباب‌هاي هوا به سمت بالا و به سطح مي‌روند. اگر در هر زمان فشار در تانک وجود نداشته باشد، هوا به طور جداگانه به داخل تانک پمپ مي‌شود.

niloo90

عضو جدید
سلام دوستان
میخاستم بدونم معادله ای وجود داره که توسط اون بتونیم مدت زمانی که یک ماده جامد نیاز داره تا ذوب بشه رو تعیین کنیم؟ یا اینکه بااستفده از روابط انتقال حرارت چطور میشه این معادلرو محاسبه کرد؟
ممنون

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان
میخاستم بدونم معادله ای وجود داره که توسط اون بتونیم مدت زمانی که یک ماده جامد نیاز داره تا ذوب بشه رو تعیین کنیم؟ یا اینکه بااستفده از روابط انتقال حرارت چطور میشه این معادلرو محاسبه کرد؟
ممنون

در حالت کلی شما معادله بقای انرژی در حالت گذرا را بنویس اون وقت با توجه به دمای اولیه، دمای نقطه ذوب و شرایط حرارتی محیط که داری زمان ذوب شدن اون بدست می یاد.

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام دوستان

سلام
اصولاً شما برای اینکه فشار مایع را بالا ببری باید توسط یک کانکشن به قسمتی که گاز قرار داره(معمولاً بالاترین نقطه ظرف یا لوله یا ... ) و به کمک کمپرسور، فشار ظرف را به حد مورد نظرمون می رسونیم. این کار برای هیدروتست روتینه. مشخصه که اگه گاز بالای مایع به یک فشار P برسه، فشار نقاط داخل مایع برابر P+RO*g*h خواهد بود که قطعاً از فشار P بالاتره.

s00

عضو جدید
سرد شدن گاز

سرد شدن گاز

سوال درموردگازها،چراخروج گازازیک سیلندریابالون گازباعث کاهش دماوایجادسرما درسیلندریابالون می شود؟خروج گازبادمای حدود40درجه سانتیگراددریک بالون باحجم حدود200بارباعث کاهش دمابه 15- درجه سانتیگرادمیشود

niloo90

عضو جدید
سلام دوستان میخاستم بدونم توی فرمول ثابت زمانی ،به جای ضریب انتقال گرمای جابجایی میشه از ضریب هدایت حرارتی استفاده کرد؟یعنی Untitled.jpg

notebook60

عضو جدید

با سلام
نحوه محاسبه فشار آب در انتهای لوله عمودی چطوریه؟
ارتفاع داخلی لوله 6 فیت
قطر لوله 1 اینچ
انتهای لوله باز در معرض هوای آزاد و در سطح دریا
فرمولشو فراموش کردم، اگه کسی میدونه ممنون میشم

abbas_k100

عضو جدید
با سلام
يه سوال دارم در مورد اندازه گيري جريان سيال (گاز) و نحوه جبران سازي آن بر حسب متر مكعب و نرمال متر مكعب
يعني متر مكعب در چه شرايط دمايي و فشاري اندازه گيري مي شود و نرمال متر مكعب چطور
آيا جريان اندازه گيري شده برحسب متر مكعب بر ساعت بستگي به نوع دستگاه آندازه گيري دارد يا نه مثلا بين اريفيس و اولتراسونيك
آيا مقدار اندازه گيري شده توسط اولترا سونيك نياز به جبران سازي دما و فشار دارد؟
با تشكر
اگه كسي ميدونه جوبمو بده ممنون ميشم
ستاره بچينين

abbas_k100

عضو جدید
اندازه گیری دبی گازها

اندازه گیری دبی گازها

با سلام
يه سوال دارم در مورد اندازه گيري جريان سيال (گاز) و نحوه جبران سازي آن بر حسب متر مكعب و نرمال متر مكعب
يعني متر مكعب در چه شرايط دمايي و فشاري اندازه گيري مي شود و نرمال متر مكعب چطور
آيا جريان اندازه گيري شده برحسب متر مكعب بر ساعت بستگي به نوع دستگاه آندازه گيري دارد يا نه مثلا بين اريفيس و اولتراسونيك
آيا مقدار اندازه گيري شده توسط اولترا سونيك نياز به جبران سازي دما و فشار دارد؟
با تشكر
اگه كسي ميدونه جوبمو بده ممنون ميشم
ستاره بچينين:gol:

lunademigod

عضو جدید
سلام

کسی می دونه جزوه ی ترمو آماری دکتر صفار رو از کجا میشه تهیه کرد ؟ امکانش هست به صورت اینترنتی این جزوه رو خرید؟

MMontazar

عضو جدید
دوستان کسی کد نمونهع کد نمونه برای مسئله انتقال حرارت دو بعدی ناپایا و همراه با ترم تولید درمختصات استوانه ای داره؟

reza_19933

عضو جدید
سلام گزارش کار واسه اداره گاز کسی داره؟ بعد یه سوال در مورد نحوه ی نگارش

سلام صفحه گذاری در ورد بطوریکه :

+صفحه ی اول و دوم بدون صفحه باشند یعنی سفید

+از صفحه ی 3 تا تا آخر فهرست حروف یونانی

+ از مقدمه تا آخر عدد

هرچی تو نت گشتم پیدا نکردم یعنی جوری بود که فقط صفحه اول سفید بود هیچجا نگفته بود چجوری دو صفحه ی اول شماره گذاری نشن. ممنون

12*12

عضو جدید
تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

سلام گزارش کار واسه اداره گاز کسی داره؟ بعد یه سوال در مورد نحوه ی نگارش

سلام صفحه گذاری در ورد بطوریکه :

+صفحه ی اول و دوم بدون صفحه باشند یعنی سفید

+از صفحه ی 3 تا تا آخر فهرست حروف یونانی

+ از مقدمه تا آخر عدد

هرچی تو نت گشتم پیدا نکردم یعنی جوری بود که فقط صفحه اول سفید بود هیچجا نگفته بود چجوری دو صفحه ی اول شماره گذاری نشن. ممنون

یه تایک هست برای آوزش استفاده از ورد اونو پیدا کن بچه های اونجا کمکت میکنن ولی برای اینکه چندتا صفحه ات شماره نداشته باشن باید با page break صفحات رو جدا کنی و برای هر صفحه another first page یا یه جیزی شبیه این رو بزنی، تو گوگل هم سرچ کنی بهت جواب میده...

اما برای روند نگارش، برو تو سایت دانشکده ات اونجا قطعا یه فایلی وجود داره که بهت ترتیب و روال درست اینا رو گفته باشه...

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

سلام
از دوستان عزيز خواهش داريم كه سوال ها و درخواست هاتون رو اينجا مطرح كنيد ( در صورت مشاهده ي هرگونه تاپيك مبني بر درخواست و سوال در تالار ، بدون اطلاع قبلي حذف خواهد شد)
با تشكر

با عرض سلام و عرض ادب
بنده مهندسی مکانیک گرایش سیالات میخونم که همه واحدامو گذروندم فقط بروژه بایانی برام مونده و استادم چند تا موضوع مختلف بهم معرفی کرده که تا شنبه هفته آینده 18/7/94 فرصت دارم یکی رو انتخاب کنم ازتون خواهش میکنم کمکم کنید.راحت ترین موضوع و در دسرس ترین موضوع و هر چی اطلااعات میدونین برام ایمیل کنین ممنون.
1-تاسیسات مکانیکی یک ساختمان نمونه با نرم افزار Revit mep
2-طراحی وآنالیز اقتصادی سیستم برق رسانی یک مجتمع مسکونی یا تجاری با استفاده از سیستم های فتوولتاییک با نرم افزار sunny design یا samیا ret screen
3-طراحی بهینه یک سیستم بادی خورشیدی برای تامین انرژی الکتریکی با نرم افزار Hommer
4-بررسی و مقایسه انواع سیستم های ذخیره انرژِی حرارتی
5-مش مکانیکی با فلوینت
6-طراحی سیستم تولید همزمان برق و حرارت chp یاcchp
7-لوله کشی گاز یک ساختمان (استانداردهای نظام مهندسی)-نحوه جوشکاری -نگهداری-استفاده از نرم افزارهای مربوطه
8-بررسی خوردگی بره توربین های بادی و اثر ان بر عملکرد توربین

-

micy

عضو جدید
خواهشمند است يك نرم افزار مدلسازي ترموديناميكي معرفي كنيد
فلوئنت نيازم نميشه

rasool1508

عضو جدید
سلام به مهندسان گرامی من فیلم از سیکل های ترمو دینامیکی و بازده موتور اتو ودیزل میخوام سایت معرفی میکید برام ممنون میشم

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به مهندسان گرامی من فیلم از سیکل های ترمو دینامیکی و بازده موتور اتو ودیزل میخوام سایت معرفی میکید برام ممنون میشم

سلام...

دانلودش با خودتون...لینکهای یوتوب هست

سیکلهای ترمودینامیک:

لینک 1

لینک 2

لینک 3

بازده موتور اتو و دیزل:

لینک 1

لینک 2

لینک 3

لینک 4

eng mita

عضو جدید
برای یادگیری متود لاتیس بلتزمن بصورت کاربردی در زمینه حرارت و سیالات و ایرودینامیک بصورت کد نویسی و تحلیلی نیاز به کمک دارم.
لطفا به من موسسه یا استادی که بتونه بحث رو بصورت کاربردی بهم آموزش بده و کاملا قابل فهم کنه موضوع رو، معرفی بفرمائید.
خیلی بهش نیاز دارم.

maghsodlo

عضو جدید
با سلام جهت محاسبات بار نفوذ یا تهویه هوا (نا محسوس)از فرمول 0.68*cfm*اختلاف رطوبت استفاده میشود
سوالی که دارم برای شرایط غیر همسطح دریا چه تغیراتی باید اعمال کرد؟عدد 0.68 از کجا آمده؟

reza_19933

عضو جدید
مقاله در مورد انتقال حرارت

مقاله در مورد انتقال حرارت

سلام دوستان خسته نباشید.

چندتا مقاله معتبر (قطعا خارجی) در مورد انتقال حرارت میخام که استاد یکیشو به عنوان پروژه ی درس انتقال حرارت2 قبول کنه.

خودم چندتایی دانلود کردم. اکثرا در مورد مبدل حرارتی بوده. که سخت بودن یکم. محدودیت موضوعی نداره فقط توش انتقال حرارت بررسی شده باشه. همین

مثلا نتایج آزایشگاهی داشته باشه . تو این مایه ها

اگه کسی مقاله ی روتینی داره بده ممنون میشم.

samhabibi66

عضو جدید
سلام
کسی سابروتین( آب-آمونیاک) رو برای نرم افزار ees داره؟
ممنون میشم خبر بدید . نیاز دارم

ali625

عضو جدید
دوستان واقعا به کمکتون نیاز دارم (کمپروسور)

دوستان واقعا به کمکتون نیاز دارم (کمپروسور)

با سلام خدمت دوستان عزیز در مورد تعمیرات ونگهداری الکتروموتور کمپروسورهای LGوMANوهمچنین نحوه کار انها اطلاعات میخاستم اگه کسی کمک کنه ممنون میشم.
الکتروموتورMAN(VEM)1700KWو1500RPM
1.نوع گریس وروغن وزمان روغنکاری وگریس
2.ساعت کار بلبرینگهاو زمان تعویض انها
:cry:

الکتروموتور2100KW( 3000RPM)( LG

قاصدک69

عضو جدید
یک لوله قطور که از داخل اون مایعی در جریان باشه را در نظر بگیرید. در حالت اول در لوله سوراخی به قطر یک سانتی متر ایجاد میکنیم. مایع از سوراخ تا یه ارتفاعی به سمت بالا پاشش میکنه. در حالت دوم سوراخی که در لوله ایجاد میکنیم قطرش مثلا ۲ برابر بشه(یعنی بشه ۲ سانتی متر) تو این حالتم مایع تا یه ارتفاع قابل اندازه گیری ای به بالا فوران میکنه. نسبت ارتفاع فوران مایع در حالت اول و دوم چجوریه؟؟ با یه نفر مهندس مکانیک یبار صحبت میکردم میگفت ارتفاع فوران مایع در این مثال به قطر سوراخ وابسته نیست ولی فرصت نشد دلیلشو بگه. من خودم با توجه به ذهنیاتم انتظار دارم هرچه قطر سوراخ کمتر باشه مایع تا ارتفاع بیشتری فوران کنه. لطفا کامل برام توضیح بدید و هم اثبات شهودی برام بذارید و هم اثبات ریاضی

امیر 1224

عضو جدید

امیر 1224

عضو جدید
یک لوله قطور که از داخل اون مایعی در جریان باشه را در نظر بگیرید. در حالت اول در لوله سوراخی به قطر یک سانتی متر ایجاد میکنیم. مایع از سوراخ تا یه ارتفاعی به سمت بالا پاشش میکنه. در حالت دوم سوراخی که در لوله ایجاد میکنیم قطرش مثلا ۲ برابر بشه(یعنی بشه ۲ سانتی متر) تو این حالتم مایع تا یه ارتفاع قابل اندازه گیری ای به بالا فوران میکنه. نسبت ارتفاع فوران مایع در حالت اول و دوم چجوریه؟؟ با یه نفر مهندس مکانیک یبار صحبت میکردم میگفت ارتفاع فوران مایع در این مثال به قطر سوراخ وابسته نیست ولی فرصت نشد دلیلشو بگه. من خودم با توجه به ذهنیاتم انتظار دارم هرچه قطر سوراخ کمتر باشه مایع تا ارتفاع بیشتری فوران کنه. لطفا کامل برام توضیح بدید و هم اثبات شهودی برام بذارید و هم اثبات ریاضی
میزان ارتفاعی که آب بالا می آید ناشی از فشار کل اونه که قانون برنولی اونو بیان می کنه برای همین مستقل از قطر سوراخه

mehrdad torabi

عضو جدید
برای یادگیری متود لاتیس بلتزمن بصورت کاربردی در زمینه حرارت و سیالات و ایرودینامیک بصورت کد نویسی و تحلیلی نیاز به کمک دارم.
لطفا به من موسسه یا استادی که بتونه بحث رو بصورت کاربردی بهم آموزش بده و کاملا قابل فهم کنه موضوع رو، معرفی بفرمائید.
خیلی بهش نیاز دارم.

سلام،
یه نگاه به کتاب زیر بندازید. برای دوستانی که LBM رو با این کتاب یاد گرفتن، مفید یوده. شاید یه کار شما هم بیاد:
http://libgen.io/get.php?md5=7F03A759C923FC87C33E11E10C9C8AA9&key=A8HRK1818SCVI676