تاسیس نظام مهندسی صنایع

sszz23

عضو جدید
فواید تاسیس نظام مهندسی صنایع چیست و چرا ما جامعه مهندسین صنایع نباید یک چنین سازمانی داشته باشیم؟:que:

sszz23

عضو جدید
ایالات متحده امریکا مدیون مهندسی صنایع:
امریکا که مهد مهندسی صنایع است تمامی پیشرفتهای خود در اکثر زمینه ها را مدیون مهندسی صنایع است.استفاده از مدلهای مختلف این رشته در زمینه های تولید-مدیریت پروژه(حتی پروژه های نظامی)-تعالی سازمانی-مهندسی مجدد.....ISO و بقیه موارد که همه مهندسان صنایع از آنها اطلاع کافی دارند،نتیجه اش میشود کشوری به نام امریکا که در جهان حرف اول را می زند.در عوض در ایران به جای پیشرفت شناسایی این رشته،پسرفت آنرا میبینیم.طوریکه به عنوان مثال امتیاز مدرک مهندسی صنایع جهت رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری در رشته صنعت از 250 امتیاز به 125 امتیاز کاهش یافته.البته این موضوع ناآگاهی مسئولان ذیربط را نسبت به توانایی های مهندسان صنایع نشان میدهد.لذا لزوم ایجاد سازمان نظام مهندسی صنایع جهت شناسایی توانمندی ها و استفاده از فارغ التحصیلان این رشته در زمینه های مختلف صنعتی و عمرانی و تحقیقاتی و...بیش از پیش هویدا میباشد.لازم به ذکر است تفکر تاسیس این نظام سابقه طولانی دارد که متاسفانه تا کنون به ثمر نرسیده است.

ایالات متحده امریکا مدیون مهندسی صنایع:
امریکا که مهد مهندسی صنایع است تمامی پیشرفتهای خود در اکثر زمینه ها را مدیون مهندسی صنایع است.استفاده از مدلهای مختلف این رشته در زمینه های تولید-مدیریت پروژه(حتی پروژه های نظامی)-تعالی سازمانی-مهندسی مجدد.....ISO و بقیه موارد که همه مهندسان صنایع از آنها اطلاع کافی دارند،نتیجه اش میشود کشوری به نام امریکا که در جهان حرف اول را می زند.در عوض در ایران به جای پیشرفت شناسایی این رشته،پسرفت آنرا میبینیم.طوریکه به عنوان مثال امتیاز مدرک مهندسی صنایع جهت رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری در رشته صنعت از 250 امتیاز به 125 امتیاز کاهش یافته.البته این موضوع ناآگاهی مسئولان ذیربط را نسبت به توانایی های مهندسان صنایع نشان میدهد.لذا لزوم ایجاد سازمان نظام مهندسی صنایع جهت شناسایی توانمندی ها و استفاده از فارغ التحصیلان این رشته در زمینه های مختلف صنعتی و عمرانی و تحقیقاتی و...بیش از پیش هویدا میباشد.لازم به ذکر است تفکر تاسیس این نظام سابقه طولانی دارد که متاسفانه تا کنون به ثمر نرسیده است.
سلام خانم مهندس.
به نظر من عملکرد مهندسان صنایع در ایران ضعیف بوده و این شعار که حتی توسط اساتید ما
که در دانشگاه به ما گفته شده که مهندسی صنایع دریایی است به عمق 1 سانتیمتر به نظر قابل درک است.
به همین دلیل که باید به جای شعار کاربردی تر کار کنیم.
شرمندم اگر بد گفتم.:)

mahtabi

مدیر بازنشسته
سلام
عزیزم
یه تاپیکم قبلا در مورد نظام مهندسی صنایع بود
راستش من زیاد توی اون شرکت نکردم چرا؟
چونکه والا از نظام مهندسی توی ایران تعریف دقیقی نشنیدم و ضمن اینکه ندیدم فعالیتی هم داشته باشن.
سازمان ها خیلی هستن اما آیا دلیل وجودیه اونها قانع کننده هست؟آیا اونها به دیللی که بهوجود اومدن ایمان دارن؟به اهدافشون عمل میکنن؟
راستش اگر قرار باشه همچین سازمانی باشه و اهداف شاخصی رو دنبال نکنه بودن یا نبودنش اثری توی جامعه مهندسی ایران نداره.
به قول شما و دیده های خودم ایران صنایعش هرگز در قابل قیاس با جاهای دیگه نیست و دلیل اصلیش هم اینه که به مهندسانش اختیارات لازم رو نمیدمن و هنوز هنوزم توی صتایع دنبال روشهای سنتی هستن و نمتونن بپذیرن که مهندس اون ها علم به کار رو داره و اون ها میتون با تجربشون اون رو همراهی کنن.
وقتی صنایع اینجورن واقعا سازمانی به این اسم تنها با تعریف حیطهی مشخصی یتونه به مهندسان صنایع کمک کنه.
موافقین؟
به نظرم اول خوبه یه تعریف از دلیل وجودیه این سازمان بگیم.

راستی در جواب آقای جوادیان باید بگم
که صنایع و علم صنایع شعار نیست.این که توی دانشگاه های ما تدریس میشه صنایع نیست و شما نباید هرگز به اون اکتفا کنین.
اگر میخواین علمتون کاربردی شه باید خودتون اون چیزای مختصری رو که توی دانشگاه بهمتون به اسم صنایع میگن گسترش بدین و ازش یه ابزار بسازین برای انجام کاراتون.
بله صنایع به گفته ی اونا خیلی گستردست اما قرار نیست توی همه چیز باشیم و لی به عمق کم.
میتونین در یه زمینه خاص اما عمیق مهندسی کنین.

آخرین ویرایش:
سلام
عزیزم
یه تاپیکم قبلا در مورد نظام مهندسی صنایع بود
راستش من زیاد توی اون شرکت نکردم چرا؟
چونکه والا از نظام مهندسی توی ایران تعریف دقیقی نشنیدم و ضمن اینکه ندیدم فعالیتی هم داشته باشن.
سازمان ها خیلی هستن اما آیا دلیل وجودیه اونها قانع کننده هست؟آیا اونها به دیللی که بهوجود اومدن ایمان دارن؟به اهدافشون عمل میکنن؟
راستش اگر قرار باشه همچین سازمانی باشه و اهداف شاخصی رو دنبال نکنه بودن یا نبودنش اثری توی جامعه مهندسی ایران نداره.
به قول شما و دیده های خودم ایران صنایعش هرگز در قابل قیاس با جاهای دیگه نیست و دلیل اصلیش هم اینه که به مهندسانش اختیارات لازم رو نمیدمن و هنوز هنوزم توی صتایع دنبال روشهای سنتی هستن و نمتونن بپذیرن که مهندس اون ها علم به کار رو داره و اون ها میتون با تجربشون اون رو همراهی کنن.
وقتی صنایع اینجورن واقعا سازمانی به این اسم تنها با تعریف حیطهی مشخصی یتونه به مهندسان صنایع کمک کنه.
موافقین؟
به نظرم اول خوبه یه تعریف از دلیل وجودیه این سازمان بگیم.

راستی در جواب آقای جوادیان باید بگم
که صنایع و علم صنایع شعار نیست.این که توی دانشگاه های ما تدریس میشه صنایع نیست و شما نباید هرگز به اون اکتفا کنین.
اگر میخواین علمتون کاربردی شه باید خودتون اون چیزای مختصری رو که توی دانشگاه بهمتون به اسم صنایع میگن گسترش بدین و ازش یه ابزار بسازین برای انجام کاراتون.
بله صنایع به گفته ی اونا خیلی گستردست اما قرار نیست توی همه چیز باشیم و لی به عمق کم.
میتونین در یه زمینه خاص اما عمیق مهندسی کنین.
در جواب به شما باید بگم که من قبل از تحصیل در این رشته مشغول به فعالیت QA بودم و این که این رشته رو به عنوان رشته دوم تحصیلی انتخاب کردم علاقه من به دلیل وسعت دامنه این رشته تحصیلی است و وقتی این جواب را نوشته ام یعنی اینکه باید بهتر و واقعی تر در یک و یا چند زمینه که زیرمجموعه این رشته می باشد کار کرد.
راستی شما هم همین حرفای گفته شده من رو دوباره به صورت دیگه تایپ کردید.:biggrin:

haaddii

عضو جدید
سلام
موضوع جالبیه. تا حالا بهش فکر نکرده بودم اما به نظر می رسه تا دید ما صنایعی ها دید بزن و برو ای هست حتی تاسیس این نظام هم چیزی را عوض نمیکنه. مگه بقیه نظام ها چی بدست آوردن که ما نداریم به جز چند جلسه سالیانه الکی.
البته این دلیل نمیشه که نظام نداشته باشیم. شاید ایجاد چنین نظامی بتونه اشکالات موجود را رفع کنه. اما همین انجمن مهندسی صنایع ایران چیزی غیر از این خواسته است؟

myp2000

عضو جدید
سلام دوست عزیز .............

ممنون از این تاپیکه خوبی که گذاشتین ................

اگه بازم اطلاعاتی دارید و بگذارید ممنون میشم .............

با تشکر ..................

m.arbabian

عضو جدید
من با علاقه وارد رشته مهندسی صنایع شدم و الان هم بعد از 18 سال هرگز پشیمان نیستم به نظر من برای تثبیت و توسعه این رشته باید سازمان نظام مهندسی صنایع برای مهندسین این رشته گواهی نامه صادر کند تا با استفاده از این موقعیت هر کسی از راه نرسد و با ارائه طریق غلط نظر سایرین را نسبت به این رشته مشوش کند .در حال حاضر کشور ما شدیداً نیاز به سیستمهای یکپارچه دارد و سی و سه سال بعد از انقلاب هرگز این خلا توسط مهندسین صنایع پر نشد شاید یکی از دلایل آن کم توجهی مسئولین کشور به این رشته و توانمندیهای مهندسین آن باشد.

mjd55600

عضو جدید
سلام.
باید بگم روز اوله که عضو این سایت شدم. اما لازم دونستم بگم که مشکل، رشته صنایع، مطالب درسی یا نوع عملکرد افراد نیست(البته نحوه تدریس دانشگاهها که تو خیلی رشته ها مشکل تئوری بودن رو داره که درس رو با عمل همراه نمیکنن که بزرگترین ایراده)، به عقیده من تا زمانی که خیلی از افراد در پستهای خودشون نباشند و بسیاری از مدیران واقعی اداره صنایع رو در دست نگیرند، چنین شرکتهایی هیچوقت نمیتونن از مهندس صنایع (یا هر مهندسی) به درستی استفاده کنن. در واقع امروزه خیلی از شرکتها و سازمانها از سنجش کارشون و مشاهده اثربخشی کارشون واهمه دارن که این میتونه دلیل اصلیش باشه. به خاطر همین کارکرد صحیح کار یک مهندس صنایع رو باید تو شرکتهای معتبر و رو به پیشرفت جستجو کرد و اونجاست که "نظام مهندسی صنایع" معنی پیدا می کنه و امری واجب میشه.

mhd62

عضو جدید
با سلام بنده قبلا در یک فروم دیگری برای اولین بار فکر کنم این سوالو که چرا نظام مهندسی صنایع نداریم کرده بودم ولی استقبالی ازش نشد فکر کنم دلایلش این موارد باشه:
1- اکثر فارغ التحصیلان مهندسی صنایع در کلان شهرها که مرکز تجمع صنایع هستند مشغولند لذا تاکنون توانسته اند مشکل بیکاری نداشته باشند.
2- مهندسین صنایع به طور عموم تعریف درستی از نظام مهندسی صنایع که در کشورهای توسعه یافته به وجود آمده و جایگاه خودشو یافته ، در ذهن ندارند.
3- انجمن های مهندسی صنایع که تاکنون تشکیل یافته اند ارتباط سیستماتیک با هم ندارندو نیز برنامه مشخصی هم برای آینده مهندسی صنایع ندارند و فعالیتشان محدود به برگزاری یکسری دوره های أموزشی و سمینارها آنهم جهت کسب درأمد شده است.
4- اساتید گروههای مهندسی صنایع دانشگاههای کشور عموما در مورد آینده کاری فارغ التحصیلان خود بی توجه بوده و فعالیتشان محدود به تدریس یکسری دروس کلاسیک و نیز ارائه مقاله به ژورنالهای علمی شده است.
در کل می توان نتیجه گرفت متولیان این موضوع تا حدودی بی مسئولانه عمل کرده اند.
حال چرا به عنوان مثال امثال بنده به این فکر افتاده ایم این است که بنده فوق لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم اما به علت یکسری مشکلات امکان زندگی در یک کلان شهر برایم مقدور نبوده و نیست.
در یک شهرستان کوچکی که در آن زندگی می کنم اولا صنایع بسیار محدودی وجود دارد ثانیا صنعتکاران دراین منطقه کوچکترین شناختی از زشته مهندسی صنایع و قابلیت های آن ندارند. در نتیجه اولا بنده نمیتوانم کاری در خور رشته تحصیلی ام پیدا کنم و ثانیا بخش صنعت این منطقه با یکسری مشکلاتی که براحتی می توانند با متد های مهندسی صنایع حل شوند؛ درگیر هستند.
در نهایت اگر در چهارچوب یک نظام مهندسی صنعتگران ملزم به استفاده از مهندسان صنایع باشند مطمئنن صنایع کل کشور میتواند در کوتاه مدت رشد ملموسی را شاهد باشد.